Alkmaarsche Courant MOORD OP ABBOTSHALL Jladioitieuws Rechtszaken Jeuilleton JUlooUidaai 7lieuws Honderd Zes en Dertigste Jaargang. DINSDAG 9 JANUARI. gemeentelijke radio- distributie. De Moord op John Hoode. Kolonel Gethryn is hier zeker te beschei OUDKARSPEL. SCHOORLDAM. WIERINGERWAARD. P" No. 7 1934 Woensdag 10 Januari. Hilversum, 1875 Ai. (Uitsluitend VARA). i Gramofoonplaten. 9.30 „Onze keuken", door P J. Kers. 10.VPRO-morgenwij ding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: IVARA-Kleinorkest o.l.v. Hugo de Groot. 12.De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 2. Gramofoonplaten. 2.15 VARA-Knipcursus. 3.Voor de kinderen. 5.30 De Flierefluiters o.l.v. J. van der Horst. 6.15 Gramofoonpl. 7.Causerie over de bokssport. 7.20 Orgel- Bpel Cor Steyn. 8 Herh. SOS-berichten, Vaz Dias en VARA-Varia. 8.15 VARA- orkest o.l.v. Hugo de Groot. 9 Concert door L. Skaya, zang en Johan Jong, piano. 9.40 Vervolg orkestconcert. 10.30 Gramo foonplaten. 10.45 Vervolg concert. 11.15 12.Gramofoonplaten. Huizen, 296 Ai. (NCRV-uitzending). 8. Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gra mofoonplaten. 10.30 Morgendienst o.l.v. ds. D. Tom. 11.Orgelspel L. Blaauw. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Ensemble van der Horst. 2.— Gramofoonplaten. 2.30 Huish. raadgevingen. 3.Chr. Lectuur. 3.30—3.45 Gramofoonplaten. 4.Zang door J v. d. Rovaart, tenor. Aan den vleugel: H. G. de Kruyff. 5.Kinderuur. 6.— Landbouwhalf- uur. 6.30 Afgestaan. 7.15 Ned. Chr. Pers bureau. 7.30 Journ. weekoverzicht door C. A. Craé. 8.Orgelspel R. Parker. 9.Dr. H. O. Cannegieter: Weerberichten voor de lucht vaart. 9.30 Mandoline-Ensemble „Ars et iLabor" o.l.v. mevr. M. de WalTapking. In de pauze om 10.Vaz Dias. 10.3011.30 Grc-mofoonplaten. Daventry, 1554 Ai. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.0511.20 Le zing. 12.20 Orgelspel Q. MacLean. 1.05 Western Studio Orkest o.l.v. F. Thomas. 2.20 Het Trocadero Cinema orkest o.l.v. A. van Dam. 3.20 Pianorecital E. Lush; 3.35 Sted. Orkest Bournemouth o.l.v. Sir Dan Godfrev, m m. v. P. Cotmore, cello. 5.05 Gramofoon platen. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 ;Bach's pianomuziek door Frank Merrick. 7.10, 7.25 en 7.50 Lezingen. 8.20 Jack Hvl- ton en zijn band. 9.20 Berichten, lezing. 9.55 Radiotooneel o.l.v. M. H. Allen. 11.10 Voor dracht. 11.1512.20 Roy Fox en zijn orkest. Parijs Radio-Paris1724 Ai. 8.05, 12.35 Gramofoonplaten. 12 50 Orgelconcert G. T. Desserre. 1.25 Gramofoonplaten. 9.05 Con cert door het ork st van de Assoc. des Con- certs Colonne o.l.v. Paray. Kalundborg, 1153 Ai. 11.20—12.35 en 1.05 1.20 Concert uit het Bellevue Strandhotel. 2.20 Gramofoonplaten. 2 504.50 Omroep orkest o.l.v. Reesen. 7.20 Kamermuziek door strijkkwartet. 8.20—1.20 Dansmuziek voor de jeugd. Langenberg, 473 Ai. 5.25, 6.35, 10.45 en 11.20 Gramofoonplaten. 12 55 Omroeporkest o.l.v. Caspar. 3.20 Omroeporkest en -dans- orkest ol.v. Kühn en Eysoldt, m. m. v. solis ten. 7.30 NS-Riikfsvmphonie-orkest ol.v. Adam en koor o.l.v. Sachse. 10.05 Gramo foonplaten. 10.20 Weragstrijkkwartet. 11.20 12.20 Concert. Rome, 441 Ai. 8 20 Opera-uitzending. 10.20 Berichten. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Om roeporkest o.l.v. André. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Omroepsymphorie-orkest o.l.v. Meule- mans. 8.20 Omroeporkest o.l.v. André. 10.30 Popuiair concert o.l.v A'exys. 508 M.: 12 20 Omroeporkest o.l.v. André. 1.30 Omroep kleinorkest o.l.v. Leemans. 6.35 Kamercon cert. 720 Gramofoonplaten. 8.20 Piano recital. 9.15 Gramofoonplaten. 10.30 Popu lair concert o.l.v. Alexys. Deutschlandsender1635 Ai. 7.30 Zie Lan genberg. 9.20 Berichten. 9.50 Radio-praatje. 10.05 Weerbericht. 10.20—11.20 Concert uit Breslau. Woensdag 10 Januari. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Li(" Lond. Reg. 10.35—10.50, Daven try 10.50—11.20, North Reg. 12.20—15 20 Daventry 15 20—24— schau* n.40—24°—10"35-17"40' Wa<- ten Detective verhaal door PHILIP MAC DONALD Geautoriseerde vertaling door H A C. S. •8) Toen hij den brief uitgelezen had, had mr. Egbert Lucas tusschen zijn tanden gefloten, zijn secretaris ingelicht dat hij onder geen voorwaarde gestoord mocht worden, en was gaan zitten hij heeft op de Yard den mak- telijksten stoel om het getypte rapport te lezen. Toen hij het opensloeg, mompelde hij: „Een ongewone kerel, die Gethryn. Dit moet belangrijk zijn." Hij las: Den morgen van den 20en Augustus 192-, reed ik naar het dorp Marling in Surrey. Om 9.30 was ik in het huis Abbofshall. Onmiddellijk na mijn aankomst op Ab- botshall «prak ik met inspecteur Boyd, die mij het verslag gaf van zijn ondervraging van de bewoners. Het bleek dat zij allen, be halve de butler, alibi's hadden. (Later, na tuurlijk, werd ontdekt, dat het alibi van mr. Archibald Deacon niet juist was). Inspecteur Boyd en ik waren t er dadelijk ©ver eens dat het onzinnig was Poole, den butler, die zonder alibi was, te verdenken. Hij was verknocht aan zijn meester. Wat meert zegt: hij is physiek niet in staat zulke «lagen toe te dienen als die welke den doo van den vermoorde veroorzaakten. Na een onderzoek van de studeerkamer, waar de moord was gepleegd, kwamen wij beiden tot de volgende conclusies, welke VOOR DEN ALKMAARSCHEN POLITIERECHTER. Middagstrafzitting van 8 Januari 1934 DE EERSTE ONTEVREDENE IN 1934. Is eerste opposant in 1934 verscheen de z5-jarige monteur Wybe de B., die bit verstek was veroordeeld tot 1 maand hecht wegens vervalsching van 'n rijbewijs, wat door agent r. las van Hoorn was geconstateerd. Hij er- ^et doch de straf was hem toch wat al te pikant, weshalve hij in verzet kwam «ij gaf als motief van zijn stupiditeit een plausibele verklaring en smaakte alsnu het genoegen, de straf te zien gewijzigd in 25 boete of 10 dagen. OOK NIET CONTENT MET ZIJN CADEAUTJE. Een 29 jarig grondwerker Tymen R. had 1 maand gevangenisstraf gekregen en kwam in verzet op grond van deze inderdaad niet heel clemente behandeling. Hij werd onder Schagen wegens rijden zonder licht aange maand tot afstappen, waaraan hij niet vo'- deed en overstelpte bovendien den verba'i- sant Lievens met een stortvloed van onbe schofte scheldwoorden en bedreigingen. De officier zag er niets in, wijziging m de straf te verzoeken. Vonnis een gemeleerde straf en wel 30 boete of 30 dagen en 2 maanden voorwaardelijk met 3 jaren proeftijd. HEB JE NIET GEHOORD VAN SAARTJE? Mej. Saartje S., 'n gehuwde dame met tal rijk kroost te Helder, had zich met betrekking tot haar stadgenoote mej. W. P. v. Wijk, echtvriendin van den heer C. Ewald, in zoo danige termen uitgelaten, dat sluiting der deuren werd gelast, 'n formaliteit, waardoor onze lezers niets verliezen, aangezien de con versatie toch niet voor publicatie geschikt is. De genoodigde dame was niet ter verificatie verschenen, doch had per vertrouwelijken brief het feit ontkend. Opgelegd werd f 30 boete of 30 dagen. EEN AANNEMER DIE KLAPPEN UITDEELDE. Een 53-jarige heer Joh. F., aannemer te Castricum, maakte zijn opwachting voor den rechter, omdat hij op 26 Aug. den arbeider Corn. Tol 'n klap in het gelaat had toege bracht Het had er wel iets van weg, dat de klassenstrijd aan dit conflict ten grondslag lag en de heer Tol gaf als secretaris van den arbeidersbond een uitgebreide toelichting. Eisch en vonnis 20 boete of 20 dagen. DE BOOZE AGATHA. Mej. Agatha K., niet verschenen, had twee glasruiten verbrijzeld in de villa, bewoond door den heer Jacob H. Het feit was gebeurd op 24 Aug. en mej. J. Simons, de echtgenoote, kwam dienaangaande getuigen. Agatha schitterde door afwezigheid en werd veroor deeld tot f 15 boete of 15 dagen. ROFFELVUUR. Ook de heer Christiaan J. uit Helder had van geen interesse blijk gegeven, toen hij werd geïnviteerd om rekenschap af tt leggen j van het hem ten laste gelegde misdrijf op 31 i Augustus zekeren heer H. Visser, die even- eens op t appèl ontbrak, met een hagelbui van vuistslagen te hekben bewerkt. De af wezige heer Visser zal over de niet-verschij- ning als getuige ook nog wel méér hooren, daar hij de oorzaak is van de geloste aan houding. Natuurlijk weer xtra kosten! MUILEZELALLURES. De 56-jarige Haringkarspelaar Arie Ootjers, wonende op Koetenburg, werd op 3 Septem ber onthaald op zijn eigen erf op een schop tegen zijn dijbeen door den 22-jarigen meneer George D. Na deze heldendaad dreigde Georgt den heei Ootjes met een vaarboom nog meer toe te takelen. George ontkende heden, doch kon het tegen het echtpaar Ootjes niet bolwerken en werd veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen. Hij „nam" dit wel niet, maar dat behoeft ook niet, als hij maar aftikt. door den inspecteur werden toegelicht in zijn verklaring bij het voorloopig onderzoek (lijk schouw): 1. Dat, toen Hoode werd neergeslagen, hij gezeten was aan zijn schrijftafel; 2. Dat zorgvuldig was getracht om de ka mer een zoodanig aanzien te geven, dat de indruk gewekt werd, dat een 'gevecht had plaats gevonden; 3. Dat de moordenaar goed bekend was aan Hoode en naar waarschijnlijkheid een „huisgenoot; 4. Dat de moordenaar handschoenen had gedragen al den tijd, dat hij in de studeer kamer was. daar er nergens vingerafdrukken waren behalve op de houtvijl; 5. Dat de slagen, welke Hoode doodden, met geweldige kracht moeten zijn toege bracht; 6. Dat, naar alle waarschnlijk, de moor denaar binnen kwam door het raam. Het is duidelijk, dat deze zes punten on gunstig zijn voor „het geval Deacon. Nu moet dus volgen de hoofdzaak van mijn rapport: Ik ontmoette Deacon, en sorak met hem, het eerst den middag van den dag van mijn komst. Er waren slechts drie minuten noodig om mij te overtuigen, dat hier een man was, die niet geweest was, niet was. en nooit kon zijn een moordenaar. Ik kan deze bewering niet logisch verdedigen. Het was eenvoudig overtuiging. Het werd voor mij nu de kwestie te bewij zen, dat deze man, ondanks alle waarschijn lijkheden, niet de hand gehad had in den dood van Jonli Hoode. In wat volgt zullen zij, die lezen, hoop ik, het absolute bewijs van zijn onschuld vinden, of, ind en niet ten minste een stormram om den toren van hun geloof in zijn schuld aan het wankelen te APPELGAPPERS. De heeren André K. uit Grootebroek en zijn amice Jan A. <an Abbekerk, jongelieden in den bloeitijd des levens, hadden in den nacht van 27 op 28 Augustus, na genoten kermis- en cafébezoek zich vergast op de sappige appels uit den boomgaard van den heer Hagtingius te Grootebroek. Deswege ter vereffening geroepen, werden de snoepers (de rechter sprak van klungels) veroordeeld ieder tot f 15 boete of 15 dagen gelijkstaande aan 5 zak appelen. DE AMATEUR-BOKSER. De chauffeur C. Peereboom te Hoorn ge noot in den nacht van 22 op 23 Juli een overtuigend staaltje van de bokskunst van zekere heer Menno K., welke proeve hem zóó weinig smaakte, dat hij aangifte deed wegens ondervonden mishandeling. De heer Menno K. verkeerde blijkbaar in staat van alcoholische ontoerekenbaarheid. In elk ge val was hij bijzonder onhebbelijk tegenover een rustig burger en werd nu terecht ver oordeeld tot 20 boete of 20 dagen. MISHANDELING. In verregaanden staat van dronkenschap, na consumptie van pl.m. 1 dozijn biertjes, was de 22-jarige Pieter v. d. M., geb. te N. Vosmeer en vertoevende te Wieringen, aldaar op 27 Augustus zekeren A. Reijers met een mes te lijf gegaan en had hem op verschillende plaatsen van zijn lichaam gestoken en gesneden. Nu is de heer Rijers juist ook geen zacht lammetje en bromt momenteel óók wegens mishandeling, doch dien nacht koesterde hij het nobele, maar slecht beloonde plan, om Piet zonder ongelukken naar huis te transporteeren. Het feit was méér dan erg en het mocht niemand verwonderen, dat deze verdachte werd ver oordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. KERMISLIEFKOZING. De 26-jarige heer Joh. Sch., geboren te Noord-Scharwoude en gedomicilieerd in 't Waarland, een persoon, in den volksmond genoemd: een bonk van een kerel, stond te recht wegens mishandeling van den tuinder H. Bruin uit Harenkarspel, dien hij aldaar in den nacht van 29 op 30 Augustus ter ge legenheid van de kermis in 't Waarland, een opstopper had toegediend. Het feit had wei nig om het lijf en de straf werd bepaald op 5 boete of 5 dagen. EINDELIJK EEN VERZETJE! De stokdoove timmerman Albertus Sch. uit Egmond aan Zee, heeft niet veel dienst van zijn ooren, maar zijn vuisten schijnen in betere conditie te verkeeren, althans verzette hij zich in den nacht van 20 op 21 Augustus geweldig tegen den rijksveldwachter v. d. Leegte en zijn collega, toen dezen hem als verdacht van strooperij op het zeestrand on der Bergen aanhielden, ten einde een carbid- lantaarn, die hij onder zijn kleeren had ver borgen te bemachtigen. Albert stond heden terzake deze wederspannigheid terecht, doch beweerde ten onrechte te zijn aangehouden en hij door een sabelslag was verwond ge raakt. De verbalisant volhardde echter bij zijn proces-verbaal. De aanwezigheid van den timmerman was niet zoo onschuldig als hij wilde voorstellen. Hij staat bekend als een brutale strooper. Het gelukte hem dan ook weldra om den politierechter woedend te maken door zijn ongepaste houding. Het spreekt van zelf, dat de officier accoord ging met de voorstelling, gegeven door v. d. Leegte en 3 maanden gevangenisstraf vor derde. Uitspraak 1 maand gevangenisstraf. EEN BREEDSPRAKIGE OUDE KENNIS. De 37-jarige rijwielhersteller, voorheen boerenknecht in de Zijpe, Cornelis Willem V., thans wonende te Breezand, werd op 31 Augustus te Den Helder aangehouden door de controleurs van de rijwielbelasting enz., waarbij bleek dat hij niet voorzien was van een belastingmerk. Flij pakte geweldig uit tegen den belastingambtenaar en den rijks veldwachter Vroom, door hem ondermeer gekwalificeerd als schurken. Voorts verzette hij zich met geweld tegen de inbeslagname van het rijwiel en sprak zijn spijt uit, den veldwachter niet op een kogel te kunnen tracteeren. Gevorderd werd, gelet op de an- cedenten van Cornelis, 1 maand gevangenis straf. Uitspraak 6 weken gevangenisstraf. Veroordeelde deed geen afstand! DE VALSCH INTONEERENDE MUSICUS. De 32-jarige musicus Corn. Joh. W. uit Amsterdam, op 6 September te Uitgeest be trapt door rijksveldwachter D. Tilstra we gens overtreding der visscherijwet, had de- brengen. Ik besefte, dat de onschuld van Deacon alleen kon worden vastgesteld door het definitieve bewijs, dat er iemand anders was. 't Zal duidelijk worden dat zijn afwijking van de meeningen der officieele menschen begon bij het begin van mijn onderzoek Laat ons teruggaan naar de studeerkamer op Abbotshall. Bij ieder van de genummerde punten was ik 't eens met inspecteur Boyd. Dat ik van meening begon te verschillen, was bij het toepassen er van op Deacon. Punt 14 kon onbesproken blijven; deze zullen evengoed op mijn moordenaar pas sen. De overblijvende twee echter moeten nauwkeuriger bekeken worden. Eerst punt 5. „Kracht meer dan gewone" pleitte ten nadeele van den reus Deacon Maar bij het „onderzoek voor den lijkschou wer" zei dr. Wowler, de district-chirurg: „De wonden werden veroorzaakt door een man, drie keer sterker dan de gemiddelde óf door een persoon, die krankzinnig was, en de verschrikkelijke kracht van een krankzin nige had." Daar ik een plaatsvervanger voor Deacon moest vinden, en daar ik besloten had om aan zijn theorie vast te houden, dat de moordenaar een „inwoner"' blijvend of tijdelijk was. was mijn keus uit het alter- b.atief van dr. Fow er: dat hij een man was, die geestelijk uit zijn evenwicht was. Deze keus was •niet, zooals 't aanvankelijk schi' nen mag, een bezwaar: eerder het tegendeel F.en van mijn eerste indrukken was geweest dat er iets van afschuwelijke zinneloosheid was in de geheele zaak, en deze indruk werd duizendvoudig vergroot, toen ik het gebeuk te hoofd van den dooden man zag. Krank zinnigheid was mijn eerste gedachte Of dr lust in bloed, óf een zóó volkomen haat, dat zen ambtenaar in drift toegevoegd de woor den struikroover en idioot. Hij stond nu te recht en was heel wat beleefder in zijn op treden. Eisch 20 boete of 20 dagen. Von nis/15 boete of 15 dagen. HIJ WOU ER NIET UIT.. Een 22-jarige scharenslijper en woonwa genbewoner ge.iaamd Maarten A., thans te Hoorn en voorheen te Helder vertoevende, had in laatstgenoemde gemeente op 2 Sep tember geweigerd het lokaal, waar de steun gelden worden uitbetaald te verlaten, omdat de steunregeling hem niet convenieerde. He den ter zake huisvredebreuk terecht staande, werd Maarten veroordeeld tot 7 dagen gev., voorwaardelijk met 2 proefjaren. Hij maakte wel den indruk een arme slokker te zijn. NIET COMPLIMENTEUS! De verloskundige mevr. C. Tieleman, ge huwd met den heer Hastraa te Egmond aan Zee, werd tijdens een wandeling met haar kinderen in de Zuiderstraat aldaar alles behalve welwillend begroet door zekere mej. Grietje G., die haar toevoegde de onaangena me woorden: Moordenares en vuilik. De los lippige dame, niet present, werd heden ver oordeeld tot 7 boete of 7 dagen hechtenis ter zake eenv. beleediging. HET WOU NIET LUKKEN. De 20-jarige los-arbeider Leendert H., ge domicilieerd te Amsterdam en thans staats- logée in de Residentie, 'n jongeling van wei 1.90 Meter was heden uit den Haag onder passend geleide gearriveerd om terecht te staan ter zake mislukte verkoop van een bij een gehuurd rijwiel behoorend belasting plaatje, dat hij op 22 November zonder suc ces had aangeboden aan de rijwiel handela ren de Boer en Blokland te Alkmaar Deze heeren bedankten echter beleefd voor de du bieuze eer, voor schuldheling te worden ver volgd. Het rijwiel was het eigendom van den rijwielhandelaar C. Noot te Velsen. Ver dachte beweerde de bedoeling te hebben ge had om wegens verduistering te worden inge rekend, aangezien hij destijds dakloos was. Hij vertoefde in een volkslogement, volgens nadere berichten. Het woningvraagstuk be hoeft hem echter voorloopig geen zorg meer te baren. Het werd veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. LOSHANDIGE CHAUFFEUR. De 40-jarige kolosaal bekuifde chauffeur Jan R. te Alkmaar beëindigde de rij justitia belen en stoffeerde de zondaarsbank wegens mishandeling van den mageren landbouwer Klaas Bos van Opperdoes, die hij op 24 Oct. onder Abbekerk attaqueerd, en hem eenige gevoelige stompen toediende. Te voren had Bos al van anderen 'n pak ransel gehad. Door Jan R. werd de mishandeling ontkend, hij dacht aan een gijntje, doch had 2 getui gen tegen zich en moest het loodje leggen De officier maakte er géén gijntje van en requireerde ƒ15 boete of 15 dagen hechtenis Vonnis conform. Zaterdagavond werd in de zaal van den heer C. Vis, alhier, een vergadering gehou den welke tot doel had een Werkloozen Strijdcomité op te richten. De belangstelling was niet groot. Een 20-tal personen was aanwezig, toen de heer Volkers de vergadering opende en in het bij zonder den spreker voor dezen avond, den heer Beers van Amsterdam, welkom heette De spreker hierna het woord verkrijgend, ging, alvorens tot de uiteenzetting van het doel der W. S. C.'s over te gaan, na hoeveel werkloozen er wel op de geheele wereld zijn, waarbij hij opmerkte, dat de officieele opgave van het aantal werkloozen in Neder land, n.1. ongeveer 300.000, te gering is. Het zijn er veel meer. Spr. wees daarna op het land, dat 1/6 van de wereld beslaat, wat geregeerd wordt door arbeiders en boeren en waar heelemaal geen werkloosheid heerscht. De arbeiders in Duitschland wor den door de Hitler-dictatuur naar het peil van de middeleeuwen teruggedrongen, wat ook in Nederland al meer en meer gebeurt. Daar werken volgens spr. de S D. A. P.- leiders hard aan mee. In Beerta, een klein plaatsje, is reeds de dictatuur in den vorm van den burgemeester als regeeringscom missaris. De raad is geheel uitgeschakeld Dergelijke toestanden, evenals het verschil in de steunuitkeeringen, willen de W. S. C.'s opheffen. Men is voor gelijke loonen in de werkverschaffing. Daarvoor is strijd noo- dig, maar vooral het vertrouwen van de ar- deze tot krankzinnigheid was geworden. Ik nam het tweede als theorie aan. Daar ik geloofde, dat een inwoner van het huis de moordenaar was, was 't duide'ijk, dat ik moest uitzien naar iemand, wiens krank zinnigheid niet aan de wereld bekend was. Nu punt het binnenkomen door het raam. De officieele menschen beweren, en dit ten nadeele van Deacon, dat hij al'een beenen heeft, lang genoeg om hun eigenaar in staat te stellen het bloemperk te ontwijken bij het stappen van het tegelpad op het lagere ko zijn van het studeerraam Dit is inderdaad een bewijs tegen Deacon. Ik heb geen maten genomen, maar het is duidelijk, dat zelfs voor zijn lange beenen, een stap recht in de studeerkamer onmogelijk zou zijn. Dit zoo zijnde, is de moge'ijkhcid dat hij kon stap pen tot op het raamkozijn van geen de min ste beteeken'S. Ten eerste zou het buitenge woon moeilijk zijn het evenwicht te bewaren ten tweede zou het lawaai aan het raam, het wringen cm beenen en lichaam naar bin nen te krijgen, Hoode's aandacht genoten hebben vóór hij genoeg van den indringer zag om hem te herkennen. En dan valt de theor'e, waarmede de politie instemt, dat Hoode niet opstond uit zijn stoel. Laten wij nu terugkeeren tot zijn moorde naar Ja. hij kwam binnen door het raam. Indien hij een lid van het „huishouden" is. weten wij, dat zijn beenen niet zoo 'ang als die van Dccon kunnen zijn. Hoe naderde hij het raam dan? Hij moet: a gesprongen zijn over het perk in de kamer; b. op het perk ge stapt zijn, maar de verwoesting, die hij aan richtte, hebben hersteld; e. hij kreeg zijn voeten op het kozijn en zijn geheele lichaam de kamer in zonder over het perk te gaan Dat hij a. zou hebben gedaan is onmogelijk beiders in de klasse, waartoe zij behooren. Spr. stelde daarbij Dimitroff als voorbeeld! Hierna behandelde de heer Beers de steun uitkeeringen, waarop zoo moet worden be zuinigd. Dat wordt niet in één klap gedaan, maar geleidelijk. Nu hier een gedeelte af, dan van die categorie een gedeelte af, dan van die categorie een gedeelte, totdat men aan het vereischte bedrag toe is. Spr. wees hierbij op de franje-afknipperij. De arbei ders worden opgekweekt om door de bour geoisie op het slagveld te worden gebracht. De oorlog moet echter worden voorkomen door den strijd tegen de bourgeoisie. Spr. noemde het een tekortkoming, dat de arbei derspartij voor de crisislandbouwwet had gestemd, omdat de lasten van den crisis op de arbeiders worden verhaald. Als men aan den leider hangt, zal 't socialisme nooit ko men. Hier moet vertrouwen en strijdbereid- heid worden bijgebracht. Hierbij haalde spr. de gebeurtenissen in Duitschland aan. De heer Beers vroeg zich af, waarom er verschil moest worden gemaakt tusschen uit- keeringen aan georganiseerden en ongeorga- 'iseerden. Wij eischen vrije verzekering op kosten van regeering en ondernemers. De werkverschaffingen zijn hier precies gelijk aan de concentratiekampen in Duitschland. Alle crisislasten worden op de arbeiders af gewenteld. Spr. memoreerde de stucadoors- staking, waarbij de stucadoors onder de zelf gekozen leiding hebben gestreden en waar de vakvereenigingen niet aan wenschten mee te doen. De vakbonden moeten blijven bestaan maar de leiders niet in alles ge volgd. De jongeren moeten meer zeggen schap krijgen in de vakbeweging. De in 1917 door de Russische arbeiders gevolgde weg was de juiste. Nadat de heeren H. Bakker en C. Borst Pz. eenige opmerkingen hadden gemaakt, waarbij de heer Bakker het beleid van de S. D. A. P. verdedigde en opmerkte dat het fascisme misschien zou komen als de com munisten de vakbeweging ondermijnd had den, werden deze beide sprekers nog door den heer Beers 'beantwoord. Enkele personen hebben zich als lid op gegeven. Dezer dagen vergaderde in café Spaan het Boerencomité. Voorzitter Halff sprak in zijn openingswoord over het moeilijke jaar dat achter ons ligt en dat vermoedelijk 1934 nog veel meer moeite en zorgen zal brengen. Allereerst is behandeld het punt verkoo- ping van huis en land van A. Groot te Schoprldam, dat 11 dezer zal plaats hebben. Bij vorige verkoopingen in den omtrek was het meestal voldoende dat wij verzochten om niet te bieden. Nu zal dit waarschijnlijk an ders worden. Bij deze verkooping zal de na druk worden gelegd op de boycot Als de te genwoordige bewoner zijn huis en land niet geschikt kan inhuren, zal op dit alles de boycot worden toegepast. De geheele bevol king van Schoorldam staat hier achter. Vervolgens werd punt 2 behandeld. Dit was het te houden congres van het Nederl. Boerencomité, dat gehouden zal wor den op Zaterdag 27 Jan. te Alkmaar in het Gulden Vlies. De punten die op dit congres aan de orde komen, zijn hier besproken. Dui delijk is hieruit gebleken, dat de kleine tuin ders, boeren en kippenhouders met de tegen woordige steunmaatregelen niet gebaat zijn. Dat het fascisme een gevaar is voor de kleine land- en tuinbouwers is door allen ingezien. Een geanimeerde bespreking volgde over al Ie punten die op het congres aan de orde ko men. Verder is besloten om met een groep per sonen te gaan colporteeren in Koedijk, Schoorl en Bergen, met „Ons Landbouw blad", orgaan van het Nederl. Boerencomité. Alle moeite zal worden gedaan om zooveel moge ijk personen uit andere organisaties te bewegen het a.s. congres te bezoeken. Ook de vrouwen moeten dit congres bezoeken. De voorzitter wekte de leden op tot mede werking. Daarna sluiting. Uitgaande van ons Nutsdepartemenl hebben Vrijdagavond ongeveer 100 perso nen een reisje gemaakt naar Curagao en Su riname met als leider en voorlichter dr. van der Sleen, van Haarlem. Op buitengewoon prettige en gezellige wijze, af en toe met een kwinkslag heeft deze spreker ons een en ander over de West ver teld. b. is onwaarschijnlijk, daar na den moord de moordenaar geen tijd te verliezen had. (Dit wordt later bewezen). Blijft over c.: dit beteekent, dat de moordenaar te voorschijn, of dat hij langs de muur van het huis naar beneden kwam, en het open raam binnen kwam zonder de aarde aan te raken. Ik inspecteerde den buitenmuur. Langs dezen muur is een klimplant, de Ampelopsis Veitchiï. Een groote draineerpijp loopt naar den grond, naast het studeerkamerraam in kwestie, en over een breedte van ongeveer een halven voet aan elk der zijden is de klim plant verwijderd. Maar halverwege tusschen het raam van de studeerkamer en de ramen der eerste verdieping daarboven, heeft een uitloooer van de plant zich een weg gebaand in de vrij gemaakte ruimte naast de pijp. Deze uitlooper trok mijn aandacht, omdat hij zwart en verschrompeld was. „Am pelopsis Vetchiï" is een van de gewoonste scorten klimplant, maar ook een van de teer ste. Een stoot tegen een scheut beteekent af sterven van dien scheut binnen een paar uren. Het doode stuk was, zooals ik eerst dacht, op dat punt van den muur waar het kon gekneusd zijn geworden, door den voet van een man van middelbare lengte, die het kozijn vasthoudt met zijn handen. Het was onmogelijk, dat de moordenaar opeens gezakt was van het bovenraam op het kozijn van het open studeerkamerraam, zonder zijn even wicht te verliezen, en op het bloemperk te vallen. Ook zijn er ondanks de detective verhalen weinig draineerpijpen, die ge bruikt kunnen worden om er langs te glijden. Deze is geen uitzondering. Vingers kunnen er niet aan vastgrijpen, en zij zou het ge wicht van een man niet hebben kunnen ver dragen. 't Was dus duidelijk, dat de moorde naar bif het afdalen iets had gebruikt, waar schijnlijk een touw. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5