DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA. Jihutefdaiid WARMENHUIZKN. BROEK OP LANGENDIJK. HEILOO. HOORN. HEEMSKERK. AKERSLOOT. ZUIDSCH AR W OUDE, HENSBROEK. BEVERWIJK. CASTRICUM. OUDE NIEDORP ONTSPORING BIJ HET STATION DELFTSCHE POORT. Drie hoofdsporen versperd. Geringe materieele schade. Suriname en Curagao worden dikwijls in één adem genoemd en toch zijn ze zes dag reizen per boot van elkaar verwijderd. Die twee landen verschillen zoo ontzettend veel van elkander als men nergens ziet. Cura?ao is enkel rots en cactussen en een onherberg zaam oord en zeer rijk. Suriname is zoo rijk aan natuurschoon als men nergens meer vindt, door en door en gezond, en is zeer arm. Zooals gezegd Curagao is een rijk land met een enorm verkeer en een havenbedrijf bijna gelijk aan Rotterdam. Het is een cen trum van wereldverkeer. Na de pauze werd ons verteld waarom het zoo veel mooiere Suriname zoo ontzettend arm W3S. Het daverend applaus was zeker een bewijs dat er genoten is en iedereen was het zeker wel eens met den heer J. Koomen als voorzitter toen hij dr. v. d. Sleen hulde en dank bracht voor zijn interessante en gees tige rede en hem op zijn verdere reizen veel succes toewenschte. Bal masqué lokt volk. Zoo ook Zondag avond in de zaal van den heer H. v. d. Wou de. Wat een volle zaal en wat een gezellig heid. Dit laatste was trouwens geen wonder, want de Rhytme Kings van Enkhuizen wis ten met hun prachtige muziek de stemming er terdege in te houden. Het geheel stond on der leiding van den heer Jo Wijnands, bal- letmeester, Enkhuizen. De jury, bestaande uit de dames M. Bak ker—Kaan, S. Bakker—van Twuiver en N Waiboer Cd., heeft de prijzen toegekend als volgt: le pr. Danseresje, 2e pr. Muziek, 3e pr. Postdienst Ned. Indië, 4e pr. De ver strooide professor, 5e pr. Klimroos. Zondagmiddag had in het kerkgebouw de verkiezing plaats van twee notabelen. Hiervoor zijn gekozen de heeren P. Vlam van Schoorldam en Jb. Swan Jr., alhier. Maandagmorgen kwam het personeel der gasfabriek tot de ontdekking dat de wa gen met gereedschap, staande aan de Sluis kade alhier, was verdwenen. Na eenig zoe ken bemerkte men dat deze in de ringsloot lag. Vermoed wordt dat hier baldadigheid in het spel is. De politie doet onderzoek. De Nationale Bond „Het Mobilisatie kruis'', hield Maandagavond jaarvergade ring in café Admiraal. De voorzitter, de heer J. Admiraal Nzn., opende, heette welkom en sprak de beste wenschen uit voor 1934 voor het hoofdbestuur, donateurs, leden en hunne huisgenooten. Uit het jaarverslag bleek de bloei der afdeeling. Het aantal leden was 69. De zoo goed geslaagde herdenking van de Willem de Zwijger-hulde, samen met den Oranje bond en de deelneming aan het défilé bij het 35-jarig regeeringsjubileum van H.M. de koningin, werden gemomoreerd. Zeer er kentelijk was men voor den steun van het hoofdbestuur. De rekening werd goedge keurd. De ontvangsten waren 395 77, de uitgaven 287.21, het saldo 108 56. Goed gekeurd. De secretaris deelde mede dat het hoofd bestuur 1Ö0 had gegeven, voor bepaalde personen, voor verstrekking in natura, waar voor de vergadering spontaan dank bracht. De aftedende bestuursleden, de heeren J. M. Zonneveld en G. Smits werden herkozen en in plaats van den heer W. van Dijk de heer As Schouten. Een breedvoerige discus sie ontstond over de wijze waarop men het 10-jarig bestaan zou herdenken. Hoewel er reden is tot feestelijke herdenking wil men een afwachtende houding aannemen hoe de fancy-fair slaagt. In ieder geval zal men het hoofdbestuur verzoeken om op plechtige wijze de mobilisatiekruisen uit te rciKen. Bij de rondvraag kwam naar voren om den secretaris-penningmeester een doceurtje te geven, omdat hij steeds een vergoeding af wijst. Dit zal bestaan uit sigaren. Na een dankwoord volgde sluiting. De werkverschaffing. Nu de acte van de aankoop van de gron den, benoodigd voor den Nieuwen Zeeweg, met de daarnaast gelegen strooken bouwter rein zijn beslag heeft gekregen is men Maandagmorgen om 8 uur aan het werk ge togen. De commissie voor gemeentelijke werkverschaffing had Zaterdag bekend ge maakt' dat de steunverleening aan werkloo- zen, waaronder ook de tuinders zijn begre pen, welke 10 per week bedroeg (onder aftrek van 2/3 der gezinsinkomsten van de werklooze) plus kindertoeslag van 0.50 per kind, voor kinderen beneden de 14 jaar, met ingang van 8 Januari ophield. Zij die prijs stelden op werken konden zich Maandag ochtend 8 uur op een bepaald punt in de ge meente melden om aan het werk te komen Maandagmorgen waien ruim 100 personen present. Een 8-tal werd te werk gesteld bij de Prov. Werkverschaffing te Bakkum en een 7-tal aan de wegen. De rest kon aan het werk aan de strooken bezijden den geproecteerden weg. Doch men was allerminst tevreden. Niemand wist welk loon men verdiende en het was toch billijk dat men dat wist. Men vermoedde, dat men niet meer zou krijgen dan in de steunverleening, doch men wist niets. De besturen van de vaktonden werden afgevaardigd naar wethouder Opdam, doch men kwam niets te weten. Niettemin adviseer den de besturen om aan het werk te gaan, terwijl zij zich met de commissie voor werk verschaffing zouden verstaan. Hoewel niet van harte, gingen, voor zoover wij konden nagaan, allen aan het weik en wel aan het omspitten van den grond, waarin men t.z.t. plantsoen zal maken en welke in de toekomst voor bouwterrein wordt gec: ploite?rd. De be sturen der vakbonden konden in de gegeven omstandigheden geen ander advies geven dan geen werk te weigeren, deelde men ons piede. Ook besloten zij om op korten termijn een vergadering te beleggen om de houding der leden te bepalen. Hoe het ook zij, men is aan het werk. Vermoedelijk is deze werkverschaffing een tijdelijke maatregr In het laatst der* week wordt de weg aanbesteed en dan zal er spoe dig een raadsvergadering plaats hebben en zal de raad het werk gunnen. Zooals bekend, zal de raad dan een keuze doen.uit de aan nemers die voor 0.45 of voor 0.35 per uur zul- be van inschrijven (meerderheidsvoorstel Barnhoorn c.s.) Hoe het ook zij, ais men straks aan den weg werkt wordt het minimumloon f 0.35 per uur. We zijn benieuwd hoe de arbeiders op de voorstellen van hun organisaties len reageeren als het loon 10 per week draagt (plus toeslagen). Naar men ons werknemerszijde mededeelde, kon wethouder Opdam (die als voorzitter van de Commissie van Werkverruiming fungeert) zich niet over de uit te keeren loonen uitlaten. Het r.-k. gemengde koor „Zang en Vriendschap" gaf Zondagavond een concert in het Brunogebouw. Het vrij goed bezette gebouw luisterde met aandacht naar de num mers. Medewerking verleende het Dubbel Mannenkwartet. Het was een goed geslaagde avond. Bevolking op 31 Dec. 1932: 2990 m. en 2655 vr., totaal 5645. Geboren 64 m. en 49 vr., totaal 118. Gevestigd 462 m. en 430 vr., totaal 48. Totaal 526 m. en 430 vr., samen 956. Overleden 47 m. en 21 vr., totaal 68. Vertrokken 233 m. en 219 vr., tot452. Totaal 280 m. en 240 vr., samen 520. Vermeerdering met 246 m. en 190 vr., totaal 436. nno Totaal 31 December 1933 3236 m. en 2845 vr., samen 6081. OPMEER. Als sdhouwmeester voor de banneOp meer is door het Ambacht voor Westfries land „De vier Noorder Koggen'' benoemd de heer K. Bos, alhier. De heer P. de Haan alhier slaagde voor het diploma Engelsche handelscorrespon dentie. In den Haag is op 52-jarigen leeftijd overleden de gep. kap. ter zee tit. de heer A. Seret, oudste zoon van onzen vroegeren bur gemeester. Het eeuwenoude slot „Assumburg", thanc, gedeeltelijk ingericht als jeugdherberg, ge legen aan den straatweg van Beverwijk naar Uitgeest, ten zuiden van onze gemeente is Zaterdag het tooneel geweest van een feest, waarbij men er naar gestreefd heeft gelijk te blijven aan die welke vermoedelijk Ook Wel eens gehouden zijn ten tijde der stichting van het gebouw. De herbergvader, de heer G. Dils, wensch- te ten opzichte der beantwoording van het kasteel niets liever dan de folkloristische fees ten bij zijn trekkers weer ingang te doen vinden en hiervoor vond hij het Driekoningen feest een mooie gelegenheid om uiting te geven aan zijn gevoelens. Uit alle deelen van ons land kwamen trek kers om getuige te zijn van dit feest en wan neer wij hieraan nog toevoegen dat in As sumburg tot op heden pl.m. 1400 trekkers overnachten, kunnen wij een beeld geven hoe Assumburg Zaterdag een bedrijvige dag heeft meegemaakt. Zondag 7 dezer werd door de tooneel- vereeniging „Nieuw Leven" de eerste open bare uitvoering gegeven in dit seizoen in 't café van den neer van Kleeff. De opkomst van het publiek had niet beter kunnen zijn. Opgevoerd werd „In andermans schoenen", blijspel in drie bedrijven, regie de heer J. Rossertbacker. Door de werkende leden is van dit blijspel gemaakt wat er van verwacht werd. Want de krachten, die al eenige jaren aan deze too- neelvereeniging werken, waarborgen steeds vlot spel, maar de jongeren en vooral zij die voor t eerst op 't tooneel verschenen, deden zich ook van hun goede zijde kennen, zoodat in de toekomst noT menige gezellige avond verwacht kan worden. Tot slot een gezellig bal. Was in deze gemeente het mond- en klauwzeer geweken, thans doet zich deze ziekte weer voor onder het rundvee van den veehouder Meijer aan de Waterzijde alhier. Ten huize van den heer P. Schoenmaker, alhier, werd een vergadering gehouden van de z.g. werkvereeniging, welker leden elkan der, ingeval van ziekte, in het bedrijf bij staan. De voorzitter, de heer J. Klingeier, opende met een woord van welkom, er op wijzende, dat het voor de vereeniging een gezond jaar is geweest in tegenstelling met het jaar voor de tuinbouwbedrijven, dat wel buitengewoon ongezond was. Er was slechts 33 dagen hulp verleend. De financieele resultaten waren als volgt: Het saldo aan het eind van het vorige jaar was 384.26, eind 1933 was het 360.78, al- zoo een kleine achteruitgang. De contributie- gelden moeten hier echter nog bij komen. Bij de gehouden besuursverkiezing werden de aftredende heeren J. Klingeier en D. de Graaf met bijna algemeene stemmen herko zen. Elk jaar wordt door deze vereeniging een uitstapje gemaakt en het voorstel, om dit ook dit jaar weer te doen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Ditmaal zal een tocht worden gemaakt via den afsluitdijk naar Friesland, zoo mogelijk in de eerste helft van Mei. Bij verschillende busondernemin gen zal prijsopgaaf worden gevraagd. Daarna sluiting. Onze fokvereeniging De Toekomst is na een levensduur van vijf jaar met ingang van 1 Jan. opgeheven. Zij bestaat nu verder onder den naam van „Opmeer en omstreken". Tot controleur is wederom benoemd de heer Houtkooper, die al dien tijd in dienst is geweest van dé ver eeniging. De melk wordt nu door hem onder zocht aan de Zuivelfabriek „Aurora" te Op meer. r Alhier hoopt 20 dezer het echtpaar Nic. Bakkum—Knap zijn gouden h'-vclijksfeest te gedenken. Als een bijzonderheid kunnen wij aan dit bericht nog toevoegen, dat indertijd de ouders van den bruidegom, het echtpaar I. Bakkum en Grietje Pontman, ook dit zeldzame leest herdacht hebben. De 25-jarige W. M. uit Haarlem, die alhier een danszaal bezocht, bemerkte toen hij deze na eenige uren verliet, dat zijn rij wiel was verdwenen. Aangifte bij de palitie volgde. Loop der bevolking over het Jaar 1933. Bevolking op 31 Dec. 1932 733 m. en 640 vr., totaal 1373, vermeerdering door geboorte met 20 m. en 19 vr., totaal 39, door vestiging 34 m. en 41 vr., totaal 75. Totaal 787 m. en 700 vr., samen 1487. Vermindering door sterfte met 5 m. en 6 vr., totaal 11, door vertrek met 42 m. en 45 vr., samen 87. Bevolking op 31 December 1933 740 m. en 649. Totaal 1389. Gisteravond te ongeveer half acht heeft op het emplacement van het station Delftsche Poort re Rotterdam een ontsporing van een aantal goederenwagens plaats gehad, welke ten gevolge had, dat drie hoofdsporen, w.o. twee electrische voor het verkeer werden ver sperd, waardoor groot ongerief voor het rei zigersverkeer op deze drukke lijn is ontstaan De ontsporing, welke op zich zelf slechts weinig had te beteekenen, geschiedde bij het uiteinde van het station bij den overweg Bett- kelsdijk en het Seinhuis A., precies op een hoofdwissel, welke verkeerd werd omgetrok ken. Hierdoor zijn zeven ledige wagons van een rangeerdeel, dat uit tien wagons bestond, uit de rails geloopen en dwars over de spoorbaan terechtgekomen. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. De materieele schade is slechts gering. Met man en macht is men onmiddellijk aan het werk getogen, om de spoorbaan weer vrij te maken. Men vermoedde, dat met de op ruimingswerkzaamheden wel de geheele nacht zou zijn gemoeid. Het spoorwegverkeer tusschen Rotterdam en Schiedam kon alleen geschieden langs een vrij gebleven vierde spoor, dat alleen door stoomtreinen geleid, welke nagenoeg geen vertraging hebben gehad. Wat het overige reizigersvervoer betreft, hiervoor had men een regeling getroffen, waarbij alle reizigers voor Rotterdam, komende uit de richting Amsterdam, te Den Haag moesten overstap pen en via Pijnacker Rotterdam konden berei ken met aankomst aan het Station Hofplein. E>e reizigers, bestemd voor Schiedam en Delft, konden tot deze plaatsen op de gewone wijze vervoerd worden. Het verkeer in omge keerde richting geschiedde met uitgangspunt Schiedam, in plaats van Rotterdam D.P. Rei zigers van Rotterdam naar Den Haag en verder werden via het station Hofplein naar de residentie vervoerd. De verbinding Rotterdam—Schiedam kon slechts met autobussen plaats hebben, en met de gemeentetram. Reizigers naar Vlaardingen en Hoek van Holland werden met den boot trein vervoerd. het in het be VAN DE TRAP GEVALLEN EN OVERLEDEN. Te Delft Is Zaterdagavond de 36-jarige H. van Kesteren in zijn woning aan de Gender- straat van de trap gevallen. Hij bekwam een ernstige hersenschudding en is Zondagoch tend overleden. NEDERLANDSCH OORLOGSSCHIP NAAR DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik" onder bevel van den kapitein ter zee C. ter Poorten, aan boord waarvan zich de minister van defensie bevindt, is gisterochtend 10 uur van Nieuwediep vertrokken ter aanvaarding van de oefenreis naar de Middellandsche Zee met bestemming Valencia. NIEUWE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. Vier procent met 1 Juli a.s. Gistermorgen is in een bespreking tus schen de directie der Nederlandsche Spoorwegen en den personeelraad, voor- loopig overeengekomen, dat een nieuwe ver laging op alle loonen, toelagen en premiën zal worden toegepast van 4 Omtrent den datum van invoering heeft de personeelraad aan de directie verzocht, dezen te willen be palen op 1 Juli a.s. Verder is verzocht na invoering dezer loonsverlaging de loonregeling onaangetast te laten voor den geldigheidsduur van realement Dienstvoorwaarden, om can 1935 na te gaan, welke herzieningen Reglement Dienstvoorwaarden aan zal h°Dedirectie heeft zich bereid verklaard deze wenschen bij de de re minimum van den 1.- r deze verlaging niet getroffen. terwijl het pe- centage wordt bepaald op 3 thans 2/i. Du minimum-toeslag bedraagt 50 van af he, derde kind. De verschillende organisaties zullen uiterlijk 15 Januari a.s. omtrent deze voorstellen een beslissing moeten nemen. RAPPORT OOMMISSIE-IDENBURG. Zal gedeeltelijk worden gepubliceerd. Het ligt in de bedoeling, dat het rapport van de commissie-Idenburg zal worden ge publiceerd met weglating van die gedeelten, welke defensie-geheimen betreffen Aangezien het rapport tamelijk lijvig is, zal met het gereedmaken voor den druk wel eenige tijd gemoeid zijn. Het congres van den Centralen Bond. In verband met de aangekondigde loons verlaging zal de Centrale Bond van Spoor-, Tram-, Ato- en van Van Gend Loos-per soneel op Maandag 15 dezer een buitenge woon congres houden om de leden in de ge legenheid te stellen zich omtrent de voorste! len van de directie van de Spoorwegen uit te spreken. JUWEELENDIEVEN AANGEHOUDEN. In den nacht van 10 op 11 December van het vorig jaar is te Breda een belangrijke inbraak gepleegd in den juwelierswinkel van den heer Wiegeraad, waarbij een groote voorraad gouden en zilveren sieraden kon worden buit gemaakt. De Bredasche recher che speurde langen tijd tevergeefs naar de daders, totdat zij Zondagmorgen een spoor vond, dat naar Tilburg leidde Men stelde zich onmiddellijk met de politie aldaar in verbinding en slaagde erin bij een inval in een logement aan de Veemarktstraat twee verdachten, inwoners van Breda, te arrestee ren. Bij fouilleering bleek het tweetal (de een zag nog even kans te ontvluchten, maar werd weldra opgepakt) in het bezit van een flinken buit aan ringen en andere gouden en zilve ren voorwerpen. Beide aangehoudenen ont kenden iets met den diefstal te maken te heb ben, maar bij nader onderzoek te Breda kwam vast te staan, dat de in beslaggenomen sieraden inderdaad van den juwelier in kwestie afkomstig zijn. De verdachten zijn Zondagmiddag te Breda ingesloten. VERDACHT VAN BRANDSTICHTING. De melkslijler te Hillegersberg, wiens huis met veestapel een prooi der vlammen werd, gearresteerd als verdacht van brandstichting. In "verband met den brand van Zaterdag avond te zijnen huize, is de melkslijter G. Leenheer te Hillegersberg gearresteerd. Er bestaat een sterk vermoeden, dat er van opzettelijke brandstichting sprake is. hoewel het echtpaar dit tot dusverre niet heeft erkend. De aanwijzingen zijn echter zeer sterk. Toen de brand uitbrak, was de vrouw alleen thuis. Bij het voederen der koeien gebruikte zij, zooals reeds gemeld, een lek kende petroleumlamp. Toen deze in brand vloog hééft zij haar in plaats van naar bui ten in een hoop stroo gegooid. Deze hande ling wordt als verregaande roekeloosheid gekwalificeerd. De veestapel van Leenheer, die uit 24 koeien bestond, was eenige weken geleden reeds gedund, doordat vier der dieren aan schurft stierven. Van de twintig overblij vende waren er ten minste zes doodziek, maar ook alle anderen waren door schurft aangetast. De waarde van het vee zal nau welijks nog eenige honderden gulden zijn geweest. Het gezamenlijke 6000 verzekerd. Het woonhuis en gebouw van 20 X voor 9000. vee was echter voor de stallen, één houten 7 meter was verzekerd CULTUREEL WERK VOOR WERKLOOZE N. Soberheid geboden. De minister van Sociale Zaken heeft be treffende cultureelen arbeid en werkloosheid, het onderstaande schrijven tot de gemeente besturen gericht: De bemoeiingen van de overheid inzake het cultureele werk, zoowel voor oudere als voor jongere werkloozen, hebben zich in den loop van het jaar 1933 sterk uitgebreid. Vele ge meentebesturen stelden mijn ambtsvoorgan ger en mij in kennis van hun plannen betref- fede de organisatie van dezen arbeid in hun gemeenten. In de meeste gevallen wa3 de uitvoering van deze plannen nl. afhanke lijk van de toezegging van rijkssubsidie in de hieraan verbonden kosten. Het sta3t wel vast, dat ook in dit jaar deze vorm van de werkloozenzorg de aandacht van de overheid zal blijven vragen. Voor zoo ver de beschikbare middelen hef toe'aten, ben ik bereid, ook in het jaai 1934 in de kosten van cultureel werk voor werkloozen, Indien de p'annen door mij ziin goedgekeurd, een iijhssubsidie te verleenen. De grondslag, waarop de subsidiering zal geschieden, maant op het oooenbük nog een punt van overweging bij mij uit. Ik behoef met uiteen te zetten, dat thans, meer dan ooit. de grootst mogelijke soberheid in dezen is geboden. Bij den opzet van uw plannen dient dit voor alles in het oog te worden gehouden. Daarnaast moge ik het volgende onder de aandacht van uw college brengen 1. De „Landelijke Commissie ter bestrijding van de gevolgen der jeugdwerkloosheid gevestigd te Amsterdam, Plantage Franschelaan 14, met welke mijn departement in deze aange legenheid samenwerkt geeft u gaarne, voor wat betreft den arbeid voor jeugdige werk loozen, de noodige inlichtingen. In dit ver band vestig ik tevens uw aandacht op de pu blicaties van deze commissie, welke op het geen voor jeugdige werkloozen kan worden gedaan, betrekking hebben. 2. Tot pu toe beperkte de hierbedoelde ar beid voor wat betreft de jeugdige werkloozen, zich vrijwel uitsluitend tot de jonge mannen. Het verdient echter aanbeveling, dat daar waar mogelijk, het ontwikkelingswerk ook tot de jeugdige vrouwelijke werkloozen wordt uitgebreid Voor haar kan het met name van groot belang ziin, in de gelegenheid gesteld te worden, huishoudonderwijs te volgen 3. In het afgeloopen jaar werd uitsluitend in de kosten van ontwikkelingswerk rijkssub sidie verleend. De ervaring heeft echter ge leerd, dat eenige ontspanning en eenige arbeidsgelegenheid, voorzoover zij passen Tn het schema der ontwikkelingscursussen, haar nut kan hebben. Mocht dus in uw plannen ook daaraan eenige aandacht zijn geschon ken, dan ben ik bereid, ook in de hiervoor te maken kosten een subsidie toe te zeggen. Het ligt intusschen voor de hand, dat eventucele werkobjecten zich voor het speciale doel moe ien leenen en dat noch aan het vrije bedrijf, noch aan de werkverschaffing voor volwas sen werkloozen, concurrentie mag worden aangedaan. Aan de jeugdige werkloozen dis bij deze objecten worden geplaatst, kan een kleine, door mij goed te keuren tegemoet koming voor slijtage van kleeren e.d. worden gegeven. 4. Samenwerking tusschen verschillende gemeenten, gelijk thans reeds hier en daar plaats vindt, kan het werk zeer ten goede ko« men en de kosten verminderen. De „Lande* liike commissie'' is gaarne bereid, u ten aan* zien van de hierbedoelde samenwerking de noodige voorlichting te geven. Aangezien het met het oog op de beschik bare middelen noodzakelijk is, dat zoo spoe dig mogelijk vast staat, welke de kosten voor het hierbedoelde werk in 1934 zullen zijn, ge lieve u mij uw plannen vóór 31 Januari 1934 te doen toekomen. Er kan n.1. geen zekerheid worden gegeven, dat plannen, welke na dien datum worden ingediend, nog voor subsidiee- ring in aanmerking komen. DE N.S.B. ALS VOOR AMBTENAREN VERBODEN VEREENIGINO. Antwoord van minister Colijn aan het Tweede Kamerlid Weslerman. De N.S.B. heeft gehandeld tegen een door de regeering uitgevaardigi voorschrift. Op vragen van den heer Westerman, be treffende het niet voorkomen van de Sociaal- Democratische Arbeiders Partij op de lijst der voor ambtenaren verboden vereenigingea en betreffende den door de regeering aan t« leggen maatstaf voor het nemen van op die lijst betrekking hebbende besluiten, heeft den heer Colijn, minister van staat, voorzitter van den raad van ministers, het volgende geant* woord: De simpele verklaring, dat een vereeniging staat op den bodem van het wettig gezag, is niet voldoende ter bepaling van het stand punt der regeering met betrekking tot d« vraag, of een ambtenaar lid van die vereeni ging kan zijn. De daad moet ten deze met het woord tn overeenstemming zijn. Dit is bij voorbeeld niet het geval met de Nationaal Socialistische Beweging. Terwijl deze zich wel in bedoel den zin heeft uitgesproken, zijn nochtans vanwege haar leiding instructies gegeven in lijnrechten strijd met een door de regeering uitgevaardigd voorschrift. De regeering volgt met groote waakzaam heid de gestie van alle politieke stroomingen en neemt haar maatregelen in verband met de gedragingen, die te harer kennis komen. Die waakzaamheid geldt voor de Sociaal- Democratische Arbeiders Partij even-goed alt voor anderen. Uit het voorafgaande volgt, dat naar het oordeel der regeering niet alleen afgelegde verklaringen, maar ook, en zelfs méér dan deze, de feitelijke gedragingen beslissend zijn voor de door haar te nemen beslissingen. Uat daarbij door de regeering objectief te werk wordt gegaan, vereischt geen afzonder lijke bevestiging, al kan er, bij de verschei, denheid van de verschijnselen, van een vat ten maatstaf, die voor allen gelijkelijk gelden zou, geen sprake zijn. donkere schroef, 41. Piet kroop op handen en voeten in de ruimte in de richting van het geluid van de schroef tastte langs den wand en vond een knop De kn™ draaien en Piet zag tot zijn vreucde dat tje openging. Voor alle Seklïhefd deed Z Z deUr; op een kier open, en keekJ 1 eerst ïiéhi Z-ag een k°r* sma' 8an&etJe en voorin een ver- ,f.u!m^e- Daarin vermoedde hij den bestuurder wellicht een mecanicien. Wat zou hij doen? In het H" ?iie &aan °f stil in zijn donkere hokje blijven? J telde deknoopen van zijn buisje eens,,,,.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6