Radionieuws £aatste betichten JBucgedijke Stand DE BRAND TE DEN BRIEL In verband met den brand welke Dinsdag j.1. te Den Briel heeft gewoed, verzoekt de directie van de „Automaat" ons te willen melden, dat in het kantoor van de „Auto maat" te Den Briel geen petroleumvaten wa ren opgeslagen. Er is uitsluitend een kantoor gevestigd en de opslagplaats ligt op onge veer een kwartier afstand van het kantoor. Gistermiddag te omstreeks twaalf uur heeft.in het Elzentpark te Eindhoven een aanrijding plaats gehad tusschen een auto waarin gezeten waren de sigarenfabrikanten de heeren Dassen Sr. en Jr. uit Meerveld- hoven, de advocaat en procureur mr. H. Pastoors en de accountant A. Pererfa de beide laatsten uit Eindhoven, en een auto van den heer Beelen uit Eindhoven. De botsing vond plaats op een kruispunt van den weg. Eerstgenoemde wagen werd in de flank door den anderen auto aangereden en werd nage noeg geheel vernield. Bovendien sloeg de auto tot twee maal toe over den kop. Van de inzittenden werd de accountant tamelijk ernstig gewond en met gekneusde ribben en een longkwetsuur opgenomen. De advocaat liep een schouderverwonding op, terwijl de overige passagiers met lichte verwondingen en den schrik vrij kwamen. De gewonden zijn naar hun woningen vervoerd. De aanrijden de auto werd van voren ingedrukte, de inzit tende van dezen wagen bleef ongedeerd. HET IJS OP HET IJSELMEER. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. OPROEP PELIKAAN-COMITE. ZUIDSCHARWOUDE (December). CASTRICUM. TEXEL (December). HEERHUGOWAARD. KOEDIJK. OUDE NIEDORP (December.) OUDKARSPEL (December). UITGEEST (December). WARMENHUIZEN (December). OPIUM EN MORPHINE. door Dr. Hugo Glascr. VIII. Ondergang en redding. UITBREIDING GRENSDIENST. Naar gemeld wordt, zullen in de provin cies Limburg en Noordbrabant een 200-tal hulpkommiezen worden aangesteld die be stemd zijn voor den grensdienst. Deze aan stelling houdt mede verband met de crisis wetgeving en de per 1 Januari ingevoerde omzetbelasting welke nieuwe mogelijkheden van fraude in het grensgebied schept. DIJK DOORGESTOKEN. Onbekend gebleven personen hebben een der dijken bij de werkverschaffing aan het af wateringskanaal bij Boxtel doorgestoken, tengevolge waarvan het werk is onaergeloo- pen, zoodat het werk stopgezet moest wor den. De politie stelt een onderzoek in. BLOEMEN UIT INDIE VOOR DE KONINGIN. Ingezetenen uit Batavia zonden per Postjager orchideeën. Met het vliegtuig de Postjager werden gis teren voor de koningin uit Batavia Indische orchideeën aangebracht, welke een geschenk zijn van de ingezetenen van Batavia. Bij deze collectie was een album gevoegd met een op dracht van het uitvoerend comité voor deze bloemenhulde, waarin tevens de namen van de deelnemers zijn vermeld. Het uitvoerend comité heeft aan de firma van Houweningen IJsselsteyn te Den Haag opdracht gegeven van de orchideeën een bloemstuk te maken en dit zoo spoedig mogelijk aan de koningin in Zwitserland te doen toekomen. DE PETRUSKERK TE LEIDEN WORDT NIET HERBOUWD. De verleden jaar door brand grootendeels vernielde Petruskerk te Leiden zal niet meer worden herbouwd. Eenerzijds ontstonden er moeilijkheden bij een eventueelen herbouw, doordat de gemeente plannen in voorberei ding heeft tot verbreeding van de Ketelboeter- steeg, waaraan de P'truskerk grenst, tenein de een beteren tor te verkrijgen tot het politiebureau aan cu .„onneveldstraat, ander zijds doordat de gestadige uitbreiding van de stad aan de overzijde van den Zoeterwoud- schesingel het gewenscht maakt in dat stads gedeelte een r.k. kerk te bouwen. Het ligt nu in de bedoeling deze nieuwe kerk in de Room burgerpolder bij de verlenging van de Crone- steinkade te bouwen. Het vrijkomende terrein van de Petruskerk zal grootendeels worden ingenomen door de nieuw te bouwen hoofdpost van den brand weer, welke dan in de onmiddellijke nabij heid van het politiebureau komt te liggen. CRISISBESCHIKKINGEN. De Staatscourant bevat de Restitutiebe schikking (eieren) 1934 I", alsmede de Statu ten en het Export-reglement van de Stichting voor Export van eieren en pluimvee. Tevens bevat de Staatscourant de „Crisis- restitutiebeschikking (slachtgevogelte) 1934 HET CADEAU-STELSEL. Oude voorraden tot 1 Juni zonder accijnv er hooging. Ter voorkoming van misverstand wordt medegedeeld, dat, terwijl het cadeau-verbod voor tabaks-artikelen op 1 April a s. in wer king treedt, de oude voorraden zonder ver hooging van accijns nog tot 1 Juni daaraan volgend zullen kunnen worden uitverkocht. BESPREKING GEMEENTE- FINANCIEN. Hedenmiddag bij minister de Wilde. Hedenmiddag te kwart over twee heeft in het gebouw van binnenlandsche zaken een vergadering plaats gehad van vertegenwoor digers van gedeputeerde staten der verschil lende provinciën. Deze vergadering, welke geleid werd door den minister van binnen landsche zaken en ook werd bijgewoond door enkele commissarissen der koningin en hoofd ambtenaren van het departement van de mi nister, strekte ter bespreking van vraagstuk ken de gemeente-financien betreffende. j CRÏSIS-ZUIVELCENTRALE. De crisis zuivelcentrale maakt bekend, dat de prijs van het crisis botermerk voor de week van 14 tot en met 20 Januari behoudens tusschentijdsche wijziging is vastgesteld op 1 per K.G. BOTERPRIJS VAN 50 CENTS. De Leeuwarder boternoteering is gisteren vastgesteld op 50 cents per kilo. Het Hbld teekent hierbij aan: Een noteering van 50 cents is nog slechts één maal eerder voorgekomen, nl. in de eerste week van Juni van het afgeloopen jaar. Alleen in de laatste week .an Maart is de poteering nog lager geweest, nl. 48 ets YERKEERSONGEVAÏAEÏV Door auto gedood. Op een fietstocht door de Limburgsch- Duitsche grensstreek is de heer F Mayer uit Venlo bij Wagenberg onder een passeerende auto geraakt Hij is spoedig aan de gev i- gen van het ongeluk overleden Van een vrachtauto gevallen, over reden en gedood. Gistermiddag omstreeks vijf uur is op n Zalmhaven te Rotterdam de achtjarige scno lier L. v. Beest op een vrachtauto gespron gen. De jongen viel er af en kwam juist tus schen de wielen terecht, met het ongelukkig gevolg, dat een achterwiel van den zwaren auto hem over de borst ging. De jongen was vrijwel onmiddellijk dood. Botsing te Eindhoven. Oroote ijsschots op den afsluitdijk gekomen. De felle storm, welke hedennacht uit het zuidwesten en zuiden heeft gewoed, heeft het ijs op het IJselmeer, dat gedurende de afge loopen week op verschillende plaatsen was gebroken, in beweging gebracht en groote schollen ijs drijven naar het noorden, waar zij stuiten op den afsluitdijk. Op tal van plaatsen schoof het ijs tegen de glooiing van den dijk op en op het IJselmeer op korten afstand van den dijk vormden zich vrij hooge ijshoopen. Op één plaats is een groote ijs- schol over den dijk geschoven, n.1. ten oosten van Kornwerderzand. Dit geschiedde heden ochtend omstreeks half zes schol lag over de weg heen. Het ijs, dat ongeveer 15 c.M. dik is, brak toen het op den weg kwam. Arbei ders van de Zuiderzeewerken zijn onmiddel lijk met het vrij maken van den weg begon nen. Het autoverkeer over den dijk onder vond tengevolge van het ijs stagnatie. Een veeauto moest uit het ijs worden bevrijd. Wij vernemen verder, dat de dijk tenge volge van het ijs op geen enkele plaats is be schadigd. KORTE BERICHTEN. Aan de van 13 tot en met 22 Maart 1934 te houden voorjaarsbeurs te Utrecht zal voor de eerste maal een afdeeling voor uitvindingen worden verbonden. De bevolking van Haarlem bestond op 31 E>ecember 1933 uit 60.476 mannen en 65.236 vrouwen, totaal 126.739 inwoners. Zij is in 1933 met 1884 menschen vooruitgegaan. Provinciale Staten van Gelderland heb ben besloten een korting .van 5 pCt. toe te passen op de salarissen van het provinciaal personeel en van de leden van Gedep. Staten, voor het eerste kwartaal van 1934 slechts 21/4 pCt. In de a.s. zomerzitting zal een al geheel e herziening der salarissen aan de orde komen. In het academisch ziekenhuis te Leiden is overleden de 5-jarige P. v. B., uit Katwijk, die bij een aanrijding aldaar ernstige ver wondingen had gekregen. Vermoedelijk tengevolge van de glad heid is Woensdagavond op het stations-em- Elacement te Heerlen de rangeerder C. Hars- amp onder een rijdenden trein geraakt. Zijn linker been en linker arm werden afgereden. Hij is naar het St. Josephs-ziekenhuis overge bracht, waar hij later is overleden. HET RESULTAAT EENER RADIO- ENQUETE. Oeen isolement, maar samenwerking. De „News Chronicle" deelt mede, dat op de Britsche radio-enquête naar de Engelsche buitenlandsche politiek tot nog toe 21.000 antwoorden zijn binnengekomen. De B.B.C. had n.1. eenigen tijd geleden de hoorders uit- genoodigd per briefkaart hun meening te zeggen over de buitenlandsche politiek. Van de ontvangen antwoorden zijn tot nog toe 8000 onderzocht. De vraag, of Engeland een politiek van samenwerking met andere staten moet voeren, die eventueel zou kunnen leiden tot een gemeenschappelijk optreden tegen een staat die tot den aanval overgaat, wordt door 89 pCt. der gecontroleerde antwoorden be vestigend beantwoord. Slechts 11 pCt. der in zenders spreekt zich uit voor een isoleenngs- politiek. (Ongecorrigeerd.) De Snip is te Bangkok aangekomen op thuisreis, de Rijstvogel (uitreis) is te Rome geland. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan de burgemeesters der on derscheidene gemeenten d.d. 11 Januari 1934 betreffende nationaal luchtvaart fonds het volgende schrijven gericht: Door het „Pelikaan"-comité opgericht tot het bijeenbrengen van een nationaal luchtvaartfonds, werd U onder dagtee- kening van 9 Januari j.1. een circulaire toegezonden, waarin uwe medewerking wordt ingeroepen voor het doen slagen van de door dat comité ingestelde actie nopens het houden van een inzameling van gelden voor vermeld fonds. Voor een nadere uiteenzetting van het door genoemd comité opgezet plan moge ik verwijzen naar. den desbetreffenden aan alle landgenooten gerichten oproep. Daar het streven van het „Pelikaan-comité de bijzon dere instemming heeft van de regeering, vol doe ik gaarne aan het daartoe strekkend ver zoek door uwe aandacht op deze aangelegen heid te vestigen en u te verzoeken de voor het welslagen van deze nationale zaak in bovenbedoelde circulaire gevraagde mede werking zooveel mogelijk te verleenen. „iij Ondertrouwd: Pieter Klingeier en Elisabeth Eckeij. Adrianus Kaan dorp en Johanna Mettes. Getrouwd: Pieter Klingeier en Elisabeth Eckeij. O ver ie de n Geertje Kooij, oud 81 jaar, weduwe van Klaas Kuileman. Geboren: Victor Simon, zoon van J. Kijzers en G. van Weenen. Overleden: Alberdina Gerritsen, oud 75 jaar, echtgenoote van H. C. van Kerkhof. Catharina van der Weerdt, oud 30 jaar, wonnende te Amsterdam. Geboren: Pieter z. v. Jan Kuiper en Theodora Geertruida Harte. Jan netje Adriana d. v. Cornelis Johannes Schoenmaker en Aagje Barkorst. Margaretha Antonia Maria d. v. Nico- laas Christiaan Bernardus Rau en Mar garetha Cornelia Zijm. Paulus z. v. Klaas Kikkert en Adriana Paulina Kuijper. Jelte Poulus z. v. Gerardus Mozes en Alberdina Bakelaar. Theo z. v. Jan Witte en Jannetje Barhorst. Janna d v. Meijert Spigt en Ieme Smit. Johannes Petrus z. v. Johannes Pe trus Bernardus Bonnet en Wilhelmina de Veij. Anny d. v. Jan Adriaan Duin- ker en Wijntje Moojen. Aagje d. v. Jan Hoep en Guurtje Brak Ondertrouwd: Jacob Groenhof en Klaasje den Braven. Antonie Bak ker en Jantina Cornelia Bruin. Simon l ap en Antje Terpstra. Klaas Mol en Jannette Kalis. Getrouwd Hille de Wilde en En geltje van der Zee. Johannes Jacobus ten Camp en Niesje Maria Rab. Gerrit Teunis Platvoet en Marretje Coevert. Simon Lap en Antje Terpstra. Anto nie Bakker en Jantina Cornelia Bruin. Overleden: Arie Brans, 61 j. geh. m. Alida Catharina Eelman. Neeltje Geus, 81 j., wed. v. Jan Zegel. Aafje Eelman, 79 j. geh. m. Pieter Bremer. Hendrik Zijm, 7 weken. Maria Lap, 56 j. gh. m. Abraham de Wijn. Naatje Smit, 68 j., wed. v. Hendrik Schoenma ker. Geboren Agatha Catharina, d. v. C. v. d. Brink en C. v. d. Berg. Maria, d. v. J. Snoek en A. Laan. Jan Pieter z. v. A. de Groot en C. Meereboer. Si- goberta Alida, d. v. J. Bakkum en J. Vreeker. Nicolaas, z. v. P. Wokke en G. Korver. Jan, z. v. Th. Slendebroek en G. Huizinga Alida, d. v. Jb. Tromp en A. Mooij. Catharina Maria, d. v. A. v. Schagen en C. Buter. Marie Gerar- da, d. v. S. Mulder en G. Meiten. Gerardus Cornelis Johannes z, v. J. N. Oud en M. G. Stam. Hermanus The- odorus Joseph z. v. Th. Voskuil en S. v. Lint. Marianne Johanna Sylvia d. v. M. J. Porte en F. D. A. Wit. Ondertrouwd: P. Weel en C. G. Meijer. Overleden: Catharina Agatha Bleeker, 3 j., d. v. P. Bleeker en C. Tamis. Agatha Margaretha Bleeker, 2 j., d. v. P. Bleeker en C. Tamis. Hermann Diedrich Boekwinkel, 5 j. wednr. v. W. Poppen. Maartje Snelten, o2 j., echtg. v. A. van Schagen. Cornelia Alida Langedijk. 9 jr. d. v. C. Langedijk en A. Groot. Elisabeth Koopman, 54 j., echt- gen. van A. Groen. Geboren Willem, zoon van Willem Hartog en Aaltje Mink. Neeltje, doch ter v. Jacob Kindt en Blasina Cornelis- se Petrus Maria, zoon van Jan Oud en Cornelia Maria Commandeur. Fokke Hendrik, zoon van Hendrik Turk stra en Maartje Hoofd. BERGEN (December). Geboren: Gerard Fokke Louis, z. v. Jan Leistra en Charlotte KIfira Henriette Aloysia Bohle. Hendricus Cornelis Nico laas, z. v. Nicolaas Schotten en Geertruida Maria Jongenelen. Catharina Geertruida Theresia, z. v. Nicolaas Vrasüonk en Catha rina Wilhelmina Leering. Overleden: Pieter Pilkes, oud 53 j., echtgenoot van Berta Selma Stande, eerder weduwnaar van Alida Biesterbos (overleden te Alkmaar). Jan Laan, oud 64 j., echt genoot van Engeltje Heertjes (overleden te Alkmaar). Margaretha Besteman, oud 35 j., echtgenoote van Simon Jacobus van Wonderen (overleden te Alkmaar). Eli sabeth Pieternella Kip, oud 39 j., echtge noote van Gerardus van der Spiegel (over leden te Alkmaar). HARENKARSPEL (December). Geboren Siman Johannes, z. van Jo hannes Wilhelmus Maria Strooper en Agatha Burger. Theodora Josephina, d. van Si mon Petrus Stevers en Adriana Clasina Maria Rijnen. Jacobus Cornelis, z. van Petrus Molenaar en Dieuwera Hof. Maria Eliza- beth, d. van Mattheus Pronk en Elizabeth Strooper. Anthonius, z. van Pietei Wester en Wilhelmina Stoop. Geertje Cornelia, d. van Jacob Adrianus Levendig en Trijntje Koelemeij. Ondertrouwd: Nicolaas Jol en Agatha Bruin. Overleden: Jan Pronk, 69 jaar, we duwnaar van Maria Mul. Klaas Manne- veld 77 jaar, echtgenoot van Immetje Doorn. Catharina Jonker, 23 jaar. Jan Zijp, 84 jaar, weduwnaar van Sijtje Bakker. EGMOND-BINNEN (December). Geboren: Catharine Johanna, d. v. Petrus Johannes Sentveld en Elisabeth Zon neveld. Johannes Petrus, z. v. Jacobus Nijman en Catharina van der Molen. Jorritsma. Petronella Engelina, d. v. Cornelia Petronella, d. v. Bernardus Glorie en Petronella Huiberts. Johanna Maria, Dieuwke, d. v. Pier K imans e" Geeske d v o-±~-- 2~.khoui «a Johanna Dekker. Cornelis Nijman en Johanna Maria Spaans. Margaretha Anna, d. v. Willem Jacob Swaan en Jansje Gouda. Geertruida Jo hanna Bernadette, d. v. Jacobus Berkhout en Catharina Bragitta Wittebrood. Mies- Je, d. v. Klaas van denBerg en Antje rrancis. Overleden: Petronella Catharina Boendermaker, 83 jaar. Cornelis Duin- meijer, 87 jaar. CASTRICUM (December). Geboren: Johannes Stephanus, z. v. J. Wester en C. J. Neelissen. Overleden: Jan de Graaf, oud 55 j., wonende te Amsterdam. Elisabeth Tromp, oud 79 jaar. Anna Brakenhoff, oud 59 j. Geboren Maria Alida, d. v. Pieter Noordstrand en Catharina Anna Schil der. Alida Antonia, d. v. Embertus Cornelis van Oorschot en Martha Maria Bierman. Wilhelmus Franciscus, z. v. Johannes Blankendaal en Catharina Agatha Veul. Overleden Immetje Neefjes, we duwe van Maarten Blom, oud 74 jaren. Geboren Hendrikus, zoon van B. C de Waal en C. H. de Wilde. Overleden: Jannetje Dekker, oud 67 jaar, echtg. van Dirk Gelder. Grietje Kroon, oud 80 jaar, weduwe van Pieter Volkers. Geboren Rudolf, z. v. Klaas Albert Tiemes en Aaltje Pais. Marie Anna, d. v. Martinus Maas en Lucia Jacoba Henneman Nicolaas, z. v. Martinus Rodenburg en Anna Gerardina Hoff. Cornelis Bernardus, z. v. Bernardus Jo hannes Bremmers en Cornelisje Boo- gert. Maria Hendrika, d. v. JoJannes Nicolaas Wolfs en Barbara Ida Klip- pert. Adriana Anna, d. v. Albertus Veldhuis en Adriana Anna Seijsener. Overleden Franciscus Kuijper, gehuwd met Maria Torenburg, oud 53 j. Geboren Cornelia Lucia, dochter van Johannes Dekker en Hendrika van Diepen. Casper Wilhelmus, zoon van Jan van Rijn en Dieuwertje Veter. Marietje Corrie Sjaan, dichter van Ni colaas Hermanus Pronk en Adriana Maria Antonia van Schaink. Jan, z. van Cornelis de Ruiter en Tollena de Leeuw. Ondertrouwd: Willem Rodenhuis en Rosa Betsy Boekbinder te Assen. Klaas de Geus en Wilhelmina Moer beek Johannes te Buck en Sijtske Faber te Leeuwarden. Adriaan Fran ciscus Gomes te Alkmaar en Margare tha Meijer. Overleden: Pieter Jonker, 44 ja ren, gehuwd met E. Pronl. Joh. Adr. Hoogeoom, oud 4 maanden, zoon van P. Hoogeoom en G. Blom. N. Schuijt, 79 jaren, gehuwd met K. Barsingerhorn. D. Mooij, 60 jaren, gehuwd met J. Schrijver. HEILOO. (Dec.) Geboren: Anna Geertruida, d. van Wcmterus Nicolaas Konijn en Cornelia Maria Pepping. Adrianus Maria, z. van Johannes Groot en Anna Margaretha Schoenmakers. Karei Gerardus, z. van Karei Johannes de Haas en Johanna Maria Lisman. Gerardus, z. van Gerardus de Goede en Anna Cornelia Orij. Alida Eli zabeth, d. van Petrus Jacobus Dekker en An tonia Dekker. Geertruida Anna Theresia, d. van Anthonius Gerardus Franciscus Kroon en Anna Maria Vrouwe. Henricus Wilhelmus Maria, z. van Willem Joseph Brantjes en Catharina Maria Weijers. Adrianus Gijsbertus, z. van Cornelis Jong kind en Anna Maria Hendrika Verduin. Pieter, z. van Gerardus Burgering èn Johan na Verduin. Adrianus, z. van Johannes Tromp en Geertruida Johanna Kunst. Par- ticia Eleonore, d. van Pieter Abraham van Battum en Johanne Margaretha Slicher. Cornelia, d. van Johannes de Winter en Eduwarda Liefting. Ondertrouwd: Jan Borsjes en Alida Hendrika Wunderink te Arnhem. Overleden: Klara Lindeboom, weduwe van Gerrit Stroomer, 91 jaar. Hendrik Siebeling, 84 jaar. Gerrit Muijs, 38 jaar- Pieter Korver, 73 jaar. Ever*-.'- Mj opium is bij morphine de doodelijke osis niet steeds dezellde. De individueelé weerstand speelt hier een groote rol. Een kind van nauwelijks drie maanden is eens gestorven aan de helft van een duizendste gram morphine. Volwassenen werden soms geveld door een of .tweetiende gram, maar ook wel door kleinere hoeveelheden, vooral wan neer ziekten, bijvoorbeeld een hartkwaal of longtuberculose het weerstandsver mogen van het organisme verkleinden. Daartegenover staan gevallen van men schen, die wel twee of drie gram binnen kregen> en toch nog gered werden. Twee gram is een dosis, die gewoon lijk in staat is een koe te dooden. De gevoeligheid van deze beesten voor het gif is verschillend. Honden, konijnen, muizen en ratten worden door morphine verdoofd. Paarden, runderen en katten worden er nerveus door en ondervinden pas van groote hoeveelheden nadeel Ook duiven en kippen verdragen veel mor phine. Het is gebleken (zooals Lewin mee deelt) dat ook dieren morphinist kunnen worden. De werking van een acute vergiftiging blijkt aldus: een diepe slaap treedt snel in, het gezicht wordt rood, de mond droog; de slaap gaat over in bewuste loosheid, de pupillen worden zeer klein, dikwijls niet grooter dan een spelden knop, de adem stokt, de polsslag wordt licht en onregelmatig en dooft tenslotte uit. Vele doodelijke ongelukken heeft de morphine veroorzaakt. Nauwelijks was ze ontdekt of een Engelsche arts noodde er zijn vriend mee (1823). Een zieken verpleegster, Jane Troppan, heeft niet minder dan een-en-dertig aan haar toe vertrouwde zieken door middel van steeds grootere inspuitingen den dood in gedreven. Bijna grotesk was de daad van een hotelhouder te Berlijn, die een heel bruiloftsgezelschapvermoorddedoor morphine door de koffie te mengen. De man wilde zich slechts een kleine grap permitteeren. Maar deze en dergelijke gebeurtenis sen verzinken, wat getal betreft, in het niet naast de duizenden voorbeelden van menschen, die zichzelf langzaam maar feilloos sloopen. Het zijn niet slechts nerveuze, hysterische lieden, die op deze wijze te werk gaan. Er werd immers melding gemaakt van het feit, dat men dieren ook tot morphinisme kan brengen. Wel zullen zij, die naar nieuwe sensaties zoeken het snelst slachtoffer worden, maar ook personen die uit hoofde van hun beroep het ver gif gemakkelijk kunnen aanschaffen, staan zenuwziek of niet aan het grootste gevaar bloot. Volgens statistie ken die men nooit heelemaal kan ver trouwen vormen de artsen 40 van alle morphinisten. Lewin beschrijft het eerste stadium van het morphinisme aldus: „In het begin ziet de morphinist zijn eigen kun nen, eigen prestaties en eigen vermogen om te genieten op een bedriegelijke hoogte. Aan het ik wordt ten opzichte van zichzelf en van de buitenwereld een onjuiste waarde toegekend, maar hoe dit gewijzigde zijn ook tot stand mag zijn gekomen, het individu erkent het, de ar- bied schijnt lichter te vallen, de stooten die de ruwe werkelijkheid uitdeelt wor den niet of niet meer zooals vroeger ondervonden, en dit op een hooger plan gebrachte menschenverstand is het re sultaat van één enkele dosis morohine." Men ziet, dat-dit eerste stadium inder daad van levensvreugde is doordrenkt. Maar al spoedig is de hoeveelheid, die al die blijdschap te weeg heeft gebracht niet meer toereikend en het verlangen naar een nieuwe dosis doet zich zoo hevig geiden, dat de patiënt heeft te kiezen tusschen kwellende ontbering en vergrooting van het rantsoen. In nage noeg alle gevallen prefereert hij het laatste. Het beeld van voortschrijdende ver nietiging door morphine is bekend. Reeds in de laatste jaren van de vorige eeuw werd het door Ernst Schweninger geschilderd. Professor Pilez beschrijft den toestand aldus: „Het lichaamsgewicht neemt af. De spijsvertering raakt in de war. Ver stopping en buikloop wisselen elkaar af; de zieken zijn huiverig, worden door aanvallen van asthma geplaagd; de sexueele functies worden gestoord; zij beven soms als alcoholisten. De pupillen zijn .zoolang de morphine niet is uitge werkt, bijzonder klein. De geestkracht neemt af, de zieken worden stompzinnig. Merkwaardig is de karakterzwakte en willoosheid in den strijd tegen de zucht zelf .De patiënten nemen steeds opnieuw het besluit op te houden, maar probeeren op de geraffineerdste manieren zelf een abstinentiekuur in de war te sturen." In dit stadium is het vergif nog slechts bij machte om de uren onmiddellijk na de inspuiting dragelijk te maken Gedu rende den tijd, dat de ongelukkigen „morphine-vrij" zijn hebben ze een af schuw van het leven, en wachten tever geefs op de verhooging en verdieping van het levensgevoel, die het middel hun aanvankelijk verschafte en die zoo veel voor de toekomst beloofden. De genezing van morphinisten. is zeer lastig. Men weet hoe moeilijk het-voor velen is om zich het rooken af te wen nen. Het begin der abstinentie is oen langdurige marteling. Moet men nu bij de genezing de doses verminderen of ineens radicaal het lichaam van morphine spenen? Een groot aantal artsen zijn voor de radicale methode. Schweninger zegt: „Treden ook de reactieverschijnselen bij deze geneeswijze heviger op, zij zijn U ver kiezen boven de wekenlange kwellingen der langzame ontwenning. Weliswaar zijn de laatste niet zoo stormachtig, maar ze ondermijnen zoowel den wils kracht van den zieke om de kuur tot het einde vol te houden als het vertrou wen in den arts zonder wiens autoriteit van herstel niets terecht komt." Wanneer de laatste injectie haar kracht heeft verloren, wordt de zieke onwel. Hij kan niet eten, krijgt hartklop pingen, heeft het benauwd, zweot, alle spieren trillen; zijn hoofd dreigt te barsten. Hij heeft kiespijn, hij is bang en maakt de aanwezigen bang, zijn op winding neemt steeds toe, en dan krijgt hij een aanval van razernij, die geen einde schijnt te nemen; dan kampt hij weer met halucinaties, hij hoort stem men, die hem dreigen, ziet geesten van gestorvenen, spreekt met slangen en vo gels, meent beesten onder zijn huid te bespeuren enz. Alles jeukt, hij wentelt zich om en om, wordt door een nieuwe vlaag van woede overvallen, en zoo gaat het door. Meestal is de patiënt na enkele dagen genezen. Men heeft geprobeerd de ongelukkigen gedurende de overgangsdagen te laten, slapen. Dat is soms gelukt, doordat men er in slaagde den morphinist onder hyp nose te brengen. Ook heeft men getracht den lijder te heelen metcocaïne, een methode waarop men thans geheel te rug is gekomen 1

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6