fllkmaarsche Courant JUi&Ücaties Stad en Omgeving. $itmnieuws Olecfit&zoJkeii Honderd Zes en Dertigste Jaargang. VRIJDAG 12 JANUARI. «WITSERSCHE ■BAL5EM De brandstichting in het Makkershuis te Medemblik No. 10 1934 DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken in zake vrijstelling. De Minister van Defensie heeft omtrent de aanvrage om vrijstelling van den dienst plicht wegens KOSTWINNERSCHAP be treffende den hieronder genoemden persoon, de uitsoraak gedaan, achter zijn naam ver meld: C. J. VAN E1JK, lichting 1933. Uitspraak: Voorgoed vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den TIENDEN DAG na den dag dezer bekend making in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegen woordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente ingeschreven personen of door diens wet tigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe moet met rede- ften zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester ter secretarie dezer ge meente, afdeeling Militaire Zaken, die voor de doorzending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 11 Januari 1934. De Burgemeester van Alkmaar, WENDELAAR, BEGRAFENIS G. VEEN. In aansluiting wat op ons bericht in ons nummer van gisteren over de teraardebe stelling van het stoffelijk overschot van der. heer G. Veen, oud-soc. dem. raadslid, voor zitter van den Arbeiders Sportbond en admi nistrateur van Rochda'e, kunnen wij thans melden, dat de stoet, die om kwart over twee van het sterfhuis vertrok, en een tocht maakte door Rochdale, om 3 uur op de Algemeene begraafplaats aankwam. Als vaandeldraagster voor de S.D.A.P. fungeerde het oud-raadslid mevr. Helleman Hardebol, terwijl naast de reeds vermelde belangstellenden nog genoemd dienen te ■worden het raadslid mej. Carels en de oud- raadsleden mevr. Jorritsma—Sjoers, mevr. WesterhofKoopal en de heeren Schats en Dekker. Een groote schare had zich om de groeve op gesteld, waar een 30-tal personen bloemen in het graf strooiden, zoodat pas om half vier als eerste spreker, de voorzitter van de afd. Alkmaar van de S.D.A.P., de heer Cou- wenhoven, voor een korte toespraak naar voren trad. Jouw leven, aldus spr., was een vurigen strijd voor de belangen der arbeiders klasse. Jouw leven was een dienst aan die arbeider klasse en we danken je daarvoor Toen je meer dan 30 jaar terug tot het besef kwam, dat het je taak was, op te komen voor de belangen van de arbeidersklasse, heb je je taak dadelijk goed begrepen. Zeer veel heb je voor ons gedaan en daarvoor brengen we je onzen hartelijken dank. Moge het je vadet en verdere familie'eden tot troost zijn, dat je nagedachtenis in het besef, dat je niet voor niets hebt geleefd, in dankbare herinnering bij ons zal blijven voortleven. Je bent gestorven met de gedachte aan je idealen, waarvoor je hebt gewerkt. Kame raad Veen, rust in vrede. Voor de Algemeene Ver. van Handels- en Kantoorbedienden, van welke organisatie de overledene déél uitmaakte, bracht het hoofd bestuurslid de heer C. Jacobson uit Amster dam, een laatsten groet. Hij schetste het zware werk van den gestorvene, in dienst van de Alkmaarsche afdeeling verricht, en ver zekerde, dat de herinnering aan dit werk en aan den persoon zal blijven voortleven. De voorzitter van den Alkmaarschen Be- stuurdersbond, de heer H. van Drunen. zei- de, dat weinigen hadden vermoed, zoo spoe dig aan het graf te zullen staan van één onzer trouwste makkers, van één onzer beste vrienden, die in de vroegere jaren, waarin de strijd zooveel zwaarder was als thans, steeds op de bres heeft gestaan voor de mooie moderne vakbeweging. Velen hebben onzen vriend niet begrepen, doch straks zal uitkomen, dat zij verkeerd hebben gezien en dat hij was één van de trouwste, één van de beste kameraden in Alkmaar. Wij zullen Veen niet vergeten. Zijn leven voor onze beweging is steeds een rustig dienen geweest. Vele malen heeft hij het loodje moeten leggen en dit meerma len tegenover menschen uit eigen kring. Nu hij straks zijn raad niet meer geven kan, zul len ook die kameraden inzien, dat zij hem verkeerd hebben beoordeeld Zich tot den vader van den overledene richtende, zeide spr.: „Vader Veen, gij kunt op de beweging rekenen, wanneer gij hulp noodig mocht hebben." Een woord namens het gemeente bestuur. Wethouder Westerhof bracht namens het gemeentebestuur een laatsten groet en verzekerde, dat ook, met verschil van rich ting, alle raadsleden ervan overtuigd waren, dat de overledene onpersoonlijk het belang van de gemeente heeft gediend, voor zijn idealen heeft geleefd, zonder iemand per soonlijk te kwetsen, waardoor hij een plaats nalaat in veler hart. Dit is misschien wel her eenige goede monument, dat voor een mensch gegeven kan worden. Hierna bracht spr. een laatsten groet als mede-strijder. Spr. schetste den overledene als een trouw dienaar van Rochdale, die op zag tegen veel werk, niet keek naar loon, maar steeds naar de uitkomst van het doel, als het gold de menschheid dienen. Gij hebt u reeds als jonge man gebogen voor de macht der liefde, de eenige macht tegen de haat, de slechtheid en de boosheid. Met uw zwakke lichaam verrichtte gij door uw ster ken geest veel werk en wij zullen dat nimmer vergeten. Gij hield de vaan der liefde hoog, die ook de vaan is voor de vrijheid en de broederschap. Een ander zal uw plaats in nemen; beter zal hij het nimmer kunnen en zeker niet met meer toewijding Uw toewijding was uw eer, uw roem. Gij waart onze vriend en onze hulp. Hierna sprak spr. nog een persoonlijk woord waarbij hij eraan herinnerde, dat de overledene de eerste was, die hij in Alkmaar als kameraad ontmoette en die hem steeds heeft gesteund, ook wanneer zijn werk moei lijk werd. Spr. voelde zich dan ook gedron gen, een woord van warme vriendschap te spreken en te verklaren, dat hij den over ledene nimmer zal vergeten, omdat het goede door niemand wordt vergeten. Zich tot de familieleden richtende, betoog de spr., dat de waarde van een menschen- leven niet gelegen is in de lengte der jaren, maar uitsluitend in de wijze, waarop het is besteed. Moge het u tot troost zijn, dat hij heeft nagelaten goede gedachten, want ge zegend zijn zij, die goede gedachten nalaten in deze booze wereld en die de vaan der vrij heid in ongunstige en gunstige tijden hebben hooggehouden in hun geloof aan een betere wereld, ook hier. Als gij hem wilt eeren, hebt dan deze roode vlag lief en volg die ten allen tijde. Namens de afd. Alkmaar van de Nederl. Ver. voor Drankbestrijding, herdacht hierna de heer W. Hoek den overledene als een vuri gen mede-strijder voor de vrijmaking van den mensch uit de boeien van het alcoholisme, terwijl hij als voorzitter van het Alkmaar sche Drankweercomité den ontslapene dank bracht voor hetgeen hij op dit terrein door zijn organisatorisch talent tot stand wist te brengen. Voorts bracht hij hem een laatsten groet van de leden der Reisvereeniging in Alk maar, hem dankende voor het uitstekende werk als secretaris, bij de verzorging van het jaarlijksch zomerreisje, verricht. Mej.'Jonker sprak een kort woord van dank namens de medische sportkeuring. Ir. Hazeloop herdacht den overledene als een ijverige hulp bij zijn administratief werk als Rijkstuinbouwconsulent. Wat hij door zijn lichamelijk zwakke krachten te kort schoot, vergoedde hij dubbel en dwars door zijn grooten ijver, plichtsbe .achting en wel willendheid. Nimmer heeft spr. in drukke tijden een beroep op hem gedaan om meer werk te verrichten dan gevorderd kon wor den. Spr. zal steeds «en dankbare herinne ring bewaren aan de jaren, waarin hij met den overledene heeft samengewerkt. De heer Buysink sprak hierna nog een woord van dank namens de afd. Alkmaar van den Nederlandschen Arbeiderssport bond, waarna een oom namens de familie de sprekers en de aanwezigen dankte voor de laatste eer, aan den ontslapene bewezen. VERTROKKEN PERSONEN. F. G. B. Sariemijn, R.K., kantoorbedien de, van Baansloot 21, naar Oudorp. J. G. E. M. Stierhout, R.K., verkoopster, van Oudegracht 166, naar Amsterdam. M. H. Holtslag, R.K., leerl. machinist, van Houtweg 7, naar Epe, Vaassen. J Brem- ke, R.K., dienstbode, van Langestraat 94, naar Amsterdam. F. Blankman, G.K., kappersbediende, van Roemer Visscherstraat 3, naar Alblasserdam. M. van der Liet, geen, geleidster, van Tuinstraat 43, naar Leiden. G. Groot, R.K., dienstbode, van Snaarmanslaan 38, naar Obdam. T. Rijs, R.K., huishoudster, van v. d. Meijstraat 16, naar Haarlem. W. Baart, R.K., zonder beroep, en echtgenoote, van v. d. Meijstraat 16, naar Haarlem. J. I. Otto, z.b., R.K., en echtgenoote, van Schoutenstraat 2a, naar Amsterdam. C. Westerveld, N.H., z.b., en echtgenoote, van Dahliastraat 19, naar Heiloo. M. Vermaas, R.K., dienstbode, van Kenn.straatweg 23, naar 's Gravenha- ge. H. Hölscher, E.L., dienstbode, van Kennemerstraatweg 23, naar 's Gravenha- ge. J. Rezel, geen, leerl. machinist N.S., van Tulpstraat 12a, naar Haarlem. J. J. de Hoo, klerk N.S., R.K., van Stuartstraat 26, naar Rotterdam. A. P. van Overmee- ren, R.K., bakkersknecht, van Ritsevoort 24, naar Bergen (N.H.). C. J. Klok, N.H., timmerman, van Helderscheweg 22, naar Hilversum. J. Appel, R.K., dienstbode, van Heilooërdijk 30, naar Harenkarspel. N. Wiese, geen, behanger-stoffeerder, en echtgenoote, van Tuinstraat 48, naar Zijpe. M. A. van der Pijl, N.H., d.b., van Hei ligland 18, naar Velsen, IJmuiden-Oost. L. Peereboom, rijwielhandelaar, geen, en kinderen, van Nieuwesloot 89 naar Oudorp. G. J. Herwaarden, R.K., boerenknecht, van Meerweg 24, naar Velsen. W. Ring- nalda, N.H.. zonder beroep, van Nassau- plein 9, naar Heiloo. INGEKOMEN PERSONEN. J. Heinen, G.K., assistent-accountant, Snaarmanslaan 94, van Aalten. W. J. v. d. Veen, N.H., tramconducteur N. S., en echt genoote en kinderen, Nieuwpoortslaan 100, van Zutphen. G. van Dok, geen, conduc teur N. S., en echtgenoote en dochter, Kin- heimstraat 18, van Eindhoven. B. de Groot, N.H.. smid, en echtgenoote, Kweeren- pad 16, van Amsterdam. C. A. Pols, N.H., costuumnaaister, Comansstraat 1, van Poor- tugaal. C. J. de Boer, R.K., schilder, Achterdam 15, van Zuilen. M. Geel, geen, arbeider, Schelphoek 1, van Schagen. u. Volkers, R.K.. dienstbode, van Everdingen- srtaat 18, van Harenkarspel. P. Rusten burg geen, handelsreiziger, Zocherstraat ia, van Hoorn. H. Kramer, geen, huishoud ster, Zocherstraat la, van Hoorn. M. de Jong, R.K., hulp in de huishouding, Pe^^r* singel 36, van Tilburg. N- H- Louis, N.H., arts, Geestersingel 36, van Utrecht. Koopmans. geen. zonder beroep, JaijffPa van Den Helder. - G. P. Alben, R-K-, zon der beroep. Schoutenstraat 4, van Amster dam. J. Wittenberg, geen, zonder beroep, en echtgenoote, Hofstraat 21, van Ams- dam. - A. M. Louis, N.H., zonder beroep, en echtgenoote, Geestersingel 36, van burg. C. Ouwens, geen, opperman, en echtgenoote. R.K., en zoon, geen, Noorder kade 65, van Haarlem. E. W.Wilton*, E.L., zonder beroep, en kinderen, Westerweg 114a, van Amsterdam. M. Jansen, arb. remmer N.S., en echtgenoote, St. straat 34a, van Rotterdam. r. «ener, N.H., conducteur N. S., en echtgenoote, RdC, en dochter, R.K., van de Woudes t r a a Zutphen. - D. Bergeis, R.K steenhouwe Laat 106, van Amsterdam A. J^Dageiet, R.K., winkelchef, Emmastraat 31, van Korter dam. W. Lebbing, N.H., varensgezel, K-1 van 'f Veerstraaf 28, van Oudorp. W. P- van Swol, N.H., handelsagent, en echtgenoote en zoon, van Houtenkade 47, van Breda. AUS DEM TAGEBUCH EINER FRAUENARZTIN. Victoria Theater. Uit het dagboek van een vrouwelijke arts, de film die vanaf hedenavond in het Victoria- Theater loopt, is een bijzonder mooie rol prent waarin Hertha Thiele bekend uit „Meisjes in Uniform", de hoofdrol vervult. De Nieuwe Rott Courant schrijft daar over: Laat ons vooropstellen, dat in langen tijd geen film zoo sterke indrukken bij ons achter heeft gelaten als dezede film is een vol komen waardige, diep-ernstige (en daarbij filmisch zeer geslaagde) behandeling van het probleem der moederschapbereikt de film spoedig, in een merkwaardig intermezzo, een buitengewoon hoog peil. In het tusschen- spel, waarvoor de eerste maal boven het in- dividueele lot van Lotte uitgestegen wordt, begint in de filmische verwerkelijking al die oorspronkelijkheid en durf naar voren te ko men, die het vervolg van de film zal kenmer ken. Na een gesprek van Lotte met haar vriend bereikt de film een hoogtepunt in een treffend stukje, niet-naturalistische geluids filmkunst. Het Vaderland zegt: Elk der naar voren gebrachte voor beelden en hoé naar voren gebracht is van de grootste overtuigingskracht. De vrou wen zijn zonder twijfel diep onder den indruk geweest van haar rol. Zij pleiten met dien ernst, die direct treft en het publiek, en in het bijzonder het vrouwelijke deel der be zoekers, betoont zich getroffen en geroerd. E>e spelkwaliteiten, waarbij Hertha Thiele het eerst moet worden genoemdHaar blik, nog meer dan haar woorden, gaat regel recht naar het hart van den toeschouwer. Maar naast haar moeten velen genoemd wor den: Maria Koppenhöffer, die een deernis wekkend boerenmeisje speelt, Erna Morena, die de vrouwelijke arts tot een zéér hoog peil brengt, Heléne Fehdmer, die de moederrol met groote overtuiging speelt. De Haagsche Courant: Nimmer zagen wij een zoodanig teer on derwerp op een zoo descente wijze behan deld. Terwijl deze geroutineerde schrijfster haar stof tot een boeiende handeling bewerk te, heeft zij terzelfder tijd het probleem zoo klaar, zoo duidelijk gesteld, dat allen, die daarmede te maken hebben en deze film heb ben gezien, hun groote verantwoordlijkheid niet kunnen ontwijken. Het Volk schrijft: „Uit het dagboek van een vrouwenarts" is een tendenz-film. Er zijn menschen, die niet van zulk soort rolprenten houden, omdat ze meestalnou ja! Maar de film is in den loop der jaren vooruitgegaan en deze film bewijst, dat het ook mogelijk is een tendenz-stuk naar voren te brengen, zonder dat het ontaardt in pathe tisch gebral. Sober, maar buitengewoon aangrijpend is het verhaal van het eene meisje eerst en ten slotte komt dan de scherpe, felle aanklacht tegen de onhoudbare en ontoelaatbare mis standen, die op dit gebied bestaan. En steeds blijft het beschaafd, nergens grofheden. Een bijzonder fijne film, ook van opname en mon tage met prachtig spel vooral van Hertha Thiele en Helene Fedhmer. Een film, die wij voor prolongeeren aanbevelen. DE BOND VOOR MINDER MARINE PERSONEEL HEEFT DE RECHTSPERSOONLIJKHEID VERLOREN. Naar wij vernemen is tij beschikking van de Arrondisoements Rechtbank te Alkmaar d.d. 11 Januari 1934 uitgesproken de ver vallenverklaring der vereeniging „Bond voor minder Marinepersoneel", gevestigd te Den Helder, van hare hoedanigheid van rechtspersoon, wegens afwijking harer goed gekeurde statuten en dat tevens aan die ver eeniging bij voorraad, niettegenstaande hoo- ger beroep of voorziening in cassatie is ont zegd de bevoegdheid tot het plegen van burgerlijke handelingen. Bij de beschikking zijn voorts tot curato ren benoemd: de kapt. luit ter zee L. F. Klaassen, chef v. h. torpedo-atelier te Den Helder en mr. L. v. Lookeren Campagne, advocaat en procureur te Alkmaar. VERDUISTERING VAN 28000. Twee jaar geëischt tegen een bank directeur. Na een vooronderzoek van ongeveer negen maanden is Dinsdag vooi de Al- melosche rechtbank behandeld de ge ruchtmakende zaak van de gefailleerde N. V. Twentsche Voorschotbank te Enschede. De hoofdverdachte J. K. heeft al dien tijd in voorloopige hechtenis doorge bracht en stond thans terecht erzake van het zich wederrechtelijk toe-eigenen van 28.000, toebehoorende aan genoem de N.V. Verder werd hem ten laste ge legd, dat hij als directeur dier bank opzettelijk valsche boekingen heeft ge daan en valsche balansen heeft onder teekend. Den anderen verdachte, den vader van K., werd het medeonderteekenen van valsche balansen als commissaris ten laste gelegd. Uit het verhoor van den hoofdverdachte bleek, dat de N.V. in 1923 was opgericht met als hoofddoel het geldschietersbedrijf tegen 9 pet. Ver dachte had bij de oprichting twee aan- deelen van 500; hij en zijn vader wer den tot directeuren benoemd. Bij het verstrekken van een leening werd direct de rente van 9 pet. in mindering gebracht. Het bleek, dat de administratie zeer primitief werd gevoerd en dat dui zenden guldens niet waren verantwoord terwijl er bovendien fictieve boekingen waren gedaan en valsche balansen op- SOeióOc! per doos Neoertondsch fatritaot gemaakt. Verdachte gaf toe, dat „de boel hopeloos in elkaar zat". De vader van den hoofdverdachte zei- de wel iets vermoed te hebben, doch fei telijk weinig van de zaak te weten: hij had alleen de balansen geteekend, om dat de andere commissarissen ze ook geteekend hadden. Na het verhoor van vijftien getuigen, waaronder ook de voormalige president commissaris Nagel en de commissarissen Hülscher en Borket, die allen beweerden vorderingen op den hoofdverdachte te hebben tot bedragen van 20.000, 7000 enz., kwam de officier van justitie, mr. Wolfson aan het woord, die ten aan zien van den vader het ten laste geleg de niet bewezen achtte en vrijspraak vroeg en wat den zoon betreft die on gunstig bij de justitie bekend stond als leider van een woekerbank de aan klacht bewezen en eischte daarom een gevangenisstraf van twee jaren, met aftrek van den tijd in voorloopige hech tenis doorgebracht. De verdediger achtte verduistering niet bewezen, omdat de toeëigenir.g der gelden niet bewezen was. Pleiter hekel de scherp het toezicht van commissaris sen en vroeg vrijspraak, subs. clementie. Uitspraak over 14 dagen. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Buitengewone zitting op Vrijdag 12 Januari 1934. De ville morte aan de stervende Zuider zee, Medemblik, die men zelfs niet in 't bezit wilde laten van haar aloude kantongerecht, bracht voor eenigen tijd het gansche land in beroering door de mare van een hevige ont ploffing in een clubhuis der A.J.C., waar bij een commensaal der bewoners tamelijk ernstig zou zijn gewond. De wildste geruch ten deden de ronde en brak zelfs een heftigen pennenstrijd uit in de Westfriesche. Naar aanleiding van een op de commu nisten de „rouge noir" in zulke daden van directe actie, doch een minitieus onderzoek der justitie, waarin ook de vermaarde crimi- neele analyst, J. van Ledden Hulsebosch, die Sherlock Holmes naar de kroon steekt, een niet gering aandeel nam, had tot verrassend resultaat, dat den geheelen aanslag kon wor den gereduceerd tot een doodeenvoudige, zij het dan „geruchtmakende" en eenigszinds buitennissige brandstichting. Ontsproten uit het oversoannen brein van den commensaal Wilhelm Wilkens, die het plan had ontworpen om zijn kostbaas uit de geldelijke penaire te helpen, 'n daad van oiëteit, die hem bijna zijn leven had gekost Het gevolg van deze onthulling, dat de heer Wilkens werd gesepareerd en zich heden op de extra zittmn- had te verantwoorden. Genoemd W. Wilkens. oud 19 jaar, los arbeider, stond dan bij dagvaarding terecht dat hij te Medemblik in of omstreeks den nacht van 14 oo 15 Augustus '33 met het oogmerk, zich, of een ander wederrechte'ijk te bevoordee'en. ten nadeele van na te noemen verzekerden brand heeft gesticht en-of een ont ploffing heeft teweeg oebracht in perceei Oosterhaven no. 33 a'daar, welk perceel met de daarin zich bevindende inboedel tegen brandgevaar was verzekerd bii de assurantie maatsch. Amethist, zulk door oozetteliik met omzeo-d oogmerk in den kelder van genoemd perceel een hoeveelfm'd ^enzine uit te g'eten en vervo'^ens. terwiil d:e kelderruimte daar door met benzine damden gevuld was in dien ke'der een lucifer aan te steken, althans een brandende luci'er of een'er ander vuur in de ke'derruimte te honden oF te werpen, ten gevolge waarvan in den Mder brand ont stond. alsmede een ontploffing werd teweeg gebracht. Althans dat hij ten tiide en ter plaatje aks boven vermeld, opzettelijk brand heeft ge sticht. althans e°n nntp'offinT heeft teweeg gebracht in den ke'der van bovengenoemd perceel, in n^bruik bii Roelofle Uneken, weduwe van W'llem tohannes ter Haar. al thans bii een ander of''andereu dan bii hem. verdachte zu'ks door o^zetteliik te handelen als boven is omschreven ten nevojge waar van in d'en te'der brand ontstond, alsmede een ontploffing werd teweeg gebracht van welken brand en van welke ontploffing ge meen gevaar te duchten was zoowel voor meer ofmoemd <*erceel Oo?terbaVen 33 aks voor belendende en in de nabiiheid ge'egen oerceelen, met de in al die nerceelen zich be vindende goederen, al welke nerceelen en al welke nrederen. met uitzondering van bet- neen z<ch van hem verdachte bevond in per ceel no. 33 meergenoemd toe^ooren aan anderen dan aan hem. verdachte, terwij' bo venden door dien brand of die ontploffing levensgevaar te duchten was voor de in per ceel 33 of in een of meer be'endeude of nabij- ge'egen perceel zich bevindende personen Als getuigen a charge waren gedagvaard de ma;oor der rn'ksveldw. D. T. v. d Schans D T, Geuzehrnek. C. v. d. Vl'es en als des kundige Chr. Tac. van Ledden Hulsebosch, terwiil a's verdediger was aangewezen mr C. P. Eecen Gzn., advocaat en procureur te Ou dkarsne'. De jeugdige brandstichter is wat ie noemt, 'n aardig uitziend jongeling, geen stugge comparant, maar soepel en beleefd in zijn omgangsvormen. Van geboorte is hij 'n Duitscher. De belangstelling was met betrekking der praemature publiciteit, maar matig. Door hem werd het hem te laste gelegde onmiddellijk erkend. Hij had benzine ge kocht met het voornemen zijn vooraf gemaakt plan ten uitvoer te brengen en de benzine kwistig uitgestrooid op het zich in den kelder van het makkershuis liggend oud en ander brandbaar materiaal. Aan een ontploffing dacht hij niet. doch toen hij een brandende lucifer wierp op dit aldus besproeid mate riaal, ontsproot een viam en volgde een ont ploffing, waardoor hij werd gewond. Wat de reden was van zijn roekelooze handeling, wenschte hij niet te openbaren, hij had zijn woord tot geheimhouding gegeven. De president, mr. Ledeboer, wilde hem dan ook niet tot antwoorden verplichten, doch wenschte dat tusschen hem en den verdachte een vertrouwelijke sfeer en zou gaarne iets vernemen of hij soms medeplichtigen had of iets dergelijks. Verdachte wist heel goed;, dat hij zelf een reden had opgegeven. Verdachte bleef echter aarzelen, doch gal toe de dagvaarding te hebben gelezen en te weten wat hem daarin werd telaste gelegd} opzettelijke brandstichting. Was het je bedoeling mej. ter Haar, die zich in financieele moeilijkheden bevond, te helpen? Wil je daaromtrent nader uitlaten, als de deuren worden gesloten? Aangezien de jongen toch nog bleef treu zelen, sprak mr. Eecen 'n oogenblik fluiste rend met hem, waarop hij erkende, dat zijn daad ten doel had mej. ter Haar te assis- teeren, opdat zij in het bezit zou geraken van de assurantiepenningen. Zelf was hij zwaar gewond geworden en had geruimen tijd in het ziekenhuis doorge bracht, wat de gemeente Medemblik op een bom duiten is komen te staan, alvorens hij naar het huis van bewaring kan worden overgebracht. Verdachte had zich niet gerealiseerd het gevaar, dat hij door zijn onbezonnen han deling had kunnen doen ontstaan voor personen en goederen. De 56-jarige scheikundige v. Ledden Hulse bosch, onze Nederlandsche Sherlock Holmes in crimineele duisternissen, gaf een uitvoerige definitie van benzine gasvorming, waardoor geweldige ontploffing kunnen worden te weeg gebracht. De voorafgep'.eegde brand stichting was adhaerent aan de ontploffing, zooals men zulks ook kan onstateeren bij het aansteken van een gasvlam. Men hoort eerst „floep", aIvoren., het gas ontvlamt. Een eni ander weid door den geleerde aan de recht bank daar op papier gebrachte voorbeelden nader gedemonstreerd en dit interessants college met belangstelling gevolgd. Getuigde sloot bij een ander ook in zijn ervaringen op de plaats des misdrijfs. Er bestond groot gevaar voor het leven der bewoners. Door de heftige ontploffing was het geheele onder perceel uiteengeslagen en ontzet Het was ge lukkig, dat de brandweer zoo spoedig in* greep, want daardoor werd een ernstige ramp voorkomen. De lucifer was onmiddellijk door verdach te weggeworpen naar rechts in een kleine zich in den kelder bevindende ledige ruimte. Hij had eerst de benzinebus leeggegoten en toen de lucifer aangestoken. Na het verhoor van den deskundige, werd gehoord de brigade-commandant van Me- demblik, majoor v. d. Schans die werd ge ïnterviewd omtrent de plaatselijke situatie. Er waren belendende perceelen van het Makkershuis dat aan de Oosterhaven is ge- legen. Aan de overzijde van de haven bevin den zich eveneens perceelen. Verdachte heeft volgens den majoor een stormachtig karakter. De president vermeende te weten dat het maatschappelijk gedrag van Wilkens, sinds hij zijn intrek had genomen in het Makkers huis veel gunstiger was. De majoor ver klaarde nog veel meer, dat door de pers in haar ongunstig achteruit gedrukten hoek niet te verstaan. Door den heer D. J. Geuzebroek, smid en brandweerman, werden inlichtingen ver schaft omtrent den toestand van het perceel na den brand. In den verwoesten kelder werd gevonden een benzinebus, die door den majoor in beslag werd genomen en later overhandigd aan den heer v. Ledden Hulse bosch. De personen waren reeds uit het per ceel en de brand zelf had niet veel te betee- kenen. De bewoner Harm ter Haar, een zoon van de bewoonster, een weduwe, was reeds aan de achterzijde met het bluschwerk be gonnen. De heer C. v. d. Vleesch, een assuradeur uit Amsterdam, had eedsbezwaren Door hem waren perceel en goederen verzekerd als organisator het perceel in de maatsch, resp. voor 7000 en 4000. Het huis was verzekerd ten name van Jan en Harm ter Haar en het meubilair ten be hoeve van Jan ter Haar en den bestuurders- bond. Ten slotte had het verhoor plaats van den heer J. H. Wiggers, reclasseerings-ambte- naar, die een uitvoerig rapport gaf omtrent de persoon van den verdachte. Het gezin van Wilkens was een keurig ge zin in N.-Wolda, alleen de vader bedronk zich wel eens, wat hij later ook in Medem- .blik wel eens deed. Het gezin stond gunstig bekend. Verdachte is een flinke jongen met een goed verstand. Hij is echter wel wat bru taal in zijn optreden en bezocht reeds op jeugdigen leeftijd druk de café's, wat hij later zelf ook wel inzag. En is zulks óók verbeterd volgens meening van den heer Wiggers was hij echter in aanraking met ongeschikte men schen, leden van de O.S.P. en liep het mis met hem. Hij heeft echter een te leiden karak ter en is wel voor verbetering vatbaar. Een mooie karaktertrek van hem is zijn liefde voor zijn moeder, wier portret hij vereert. Hij is ook niet verraderlijk aangelegd en wil zijn gegeven woord in geen geval breken. Indien hij echter eens zou willen praten, zou er heel wat voor den dag komen. De heer Wiggers voelde zich beslist aangetrokken tot den jon gen en adviseerde dan ook een voorwaarde lijke straf onder voorwaarde verbod van om gang met zekere personen. De president bracht hierop verdachte in een gemoedelijk gesprek onder het oog de armzalige streek, om, toen hij op 1 Mei moest terechtstaan voor den politierechter, hij niet was verschenen onder het voorwend sel dat koninginneverjaardag was gevierd. Verdachte erkende zulks en beloofde den pre sident zich in 't vervolg beter te zullen ge dragen. Door den officier werd het gebeurde te Me demblik in extenso gereleveerd, omstandig heden, die uit den loop van 't proces voldoen de bekend kunnen worden geacht. De officier had persoonlijk de ruïne be zichtigd, doch over het algemeen viel de uit werking der ontploffing nog wel mee. Spre ker wilde zich beperken bij de primaire ten laste legging, in de hierover gereleveerd*

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8