£attden Jm JCunsi £H Wetenschap Onze JCotoniën ^Binnenland BELGISCHE GRENSVERSTERKINGEN. WEER SCHANDALEN IN BELGIE. Onjuiste taxaties bij brand schade. GEEN INVOER VAN ALCOHOL MEER. In de Ver. Staten. JAPANSCHE SPIONNEN BOVEN AMERIKA? FRIESCHE HEERENBAA110,13 en 15 ct. arbeidsvrede hebben zij geheel omlijnde in de wet gestipuleerde werkzaamheden te ver richten. De ontwikkeling van dit begrip der sociale eer en van de schepping van een bi- zondere „Ehrengerichtsbarkeit" vormt den kern der wet. De wet zal op 1 Mei a.s. van kracht worden. Minister dr. Schmidt lichtte vervolgens nog enkele punten toe, waarbij hij er op wees, dat de rijksminister van arbeid, Seldte, een be langrijk aandeel heeft gehad in de tot stand- koming van de nieuwe wet. DE SAARKWESTIE. Het Duitsche antwoord verzonden. Gisteravond is het antwoord in zake de deelneming der Rijksregeering aan de be raadslagingen van den Volkenbondsraad over de Saarkwestie verzonden. Het antwoord zal via den Duitschen con sul te Genève aan den secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol, worden over- gebracht. OOSTENRIJKSCHE ONDERDANEN JN BEIEREN MOETEN ZICH MELDEN De Beiersche bladen publiceeren een ver ordening van den commandeur der politieke politie: „Alle Oostenrijksche onderdanen moeten zich op zijn laatst Zaterdag 20 Januari '34 om 12 uur melden bij de bevoegde districts- overheid resp. politiebureaux, afdeeling poli tieke politie, onder overlegging van pas poort. Opgegeven moet worden: naam en voornaam, woonplaats, geboortedatum en geboorteplaats, plaats en aard van werk zaamheden, sinds wanneer in Duitschland, lid van welke Oostenrijksche partij. Niet aanmelden of onware verklaringen hebben voor Oostenrijksche onderdanen uitwijzing binnen 24 uur ten gevolge". DUITSCHERS IN TSJECHO- SLOWAKIJE GEARRESTEERD De eigenaar van een tandtechnisch insti tuut, Zettel, in Sternberg in Noord-Maehren (Tsjecho-Slowakije) is gearresteerd op grond van de wet tot bescherming der republiek Hij is overgebracht naar de gevangenis van ^et militaire gerechtshof in Troppau De ge arresteerde is Duitsch onderdaan en woonde reeds eenige tientallen jaren, in Sternberg. Bij Freiwaldau heeft de gendarmerie een Duitsch onderdaan gearresteerd uit Oppelu, Wisch geheeten. In Kratzau in Noord-Bo- hemen zijn de laatste dagen huiszoekingen gehouden bij leden van de vroegere Sudeten- Duitsche nat. soc. partij. De vroegere leider der N.S.D.A.P., koopman Olto Karl en een zekere Edmund Siegmund zijn gearresteerd. STARRHEMBERG NEEMT ZELF DE LEIDING DER HEIMWEHR OP ZICH. De leider der Oostenrijksche Heimwehr, Starrhemberg, vaardigt in verband met de veel besproken arrestatie van den bondslei der van Beneden Oostenrijk, graaf Alberti, een proclamatie uit tot de Heimwehr in Be neden Oostenrijk. Starrhemberg verklaart hierin zelf de leiding op zich te nemen van de Heimwehr in Beneden Oostenrijk. Bin nen 48 uur zal hij een geschikten plaatsver vanger benoemen. Starrhemberg wil abso luut niets weten van onderhandelingen met de nationaal socialisten. SCHERPER OPTREDEN TEGEN DIENSTWEIGERAARS. In Frankrijk. De Fransche regeering heeft in de kamer een wetsvoorstel ingediend, waarin ver scherpte maatregelen zijn opgenomen tegen militaire dienstweigeraars en die personen, die anderen aanzetten tot het weigeren van militairen dienst. Personen, die reservisten er toe aanzetten hun zakboekje terug te zen den, moeten volgens dit nieuwe wetsvoorstel met dezelfde straffen bestrafd worden als die, die door een of andere manoeuvre reser visten of recruten verhinderen in de toe komst naar de garnizoenen te reizen. Weige ring een oproep te aanvaarden zal worden gestraft met gevangenisstraffen van 6 maanden tot 3 jaar of een boete van 100 tot 3000 francs. Bovendien kunnen den be klaagden de burgerlijke eererechen ontnomen worden. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Gisteravond heeft op den weg naar Mar- seille van Aix naar Marseille een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een auto met vijf personen reed tegen middernacht met volle vaart tegen een in den zelfden richting rijdenden vrachtauto. Van de vijf inzittenden werden vier op slag gedood. De vijfde inzit tenden werd slechts licht gewond. De Belgische legerleiding heeft langs de Nederlandsch—Belgische grens van Maes- yck tot Molenbeersel uitgebreide grensverster kingen laten aanleggen. In het geheel zullen acht nieuwe verdedi gingswerken worden opgericht, waarvan vijf reeds gereed zijn. Er zijn maatrege.en geno men om het mogelijk te maken groote gebie den in den kortst mogelijken tijd geheel on der water te zetten. Uit vrijwilligers zijn groepen gevormd voor den grensdienst. De snelle opeenvolging van schandalen, waarbij telkens weer tal van hoogg p ambtenaren blijken te zijn ib«trokk^' he<;tj hier langzamerhand onder het PL1b'"ek stemming doen ontstaan, die men h met „schandaal-psychose" kan karak^J? ren. Men begint alle geloof in de eerlijkheid, alle vertrouwen in de onkreukbaarheid van het ambtenarencorps te verliezen. Dverai ruikt men verraad en geknoei, en z0°dra een of ander een onregelmaat meent te hen- ben geconstateerd, loopt men naar het parket om ae zaak aan te geven. Bij den procureur des konings komen dagelijks heele stapeis anonieme brieven binnen, waarin ambtena ren van omkoopbaarheid worden beticht, en ae* Parket komt handen te kort om al deze beschuldigingen, waarbij praatjes of rancune dikwijls een groote rol spelen, te onderzoe ken, aldus het Hbld. Maar natuurlijk is er onder het vele kaf dezer anonieme denunciaties ook wel eens wat koren van echte corruptie. Dit schijnt o.a het geval te zijn met het nieuwe schan daal, waarvan de bladen vanmorgen met veel ophef melding maken. Maar dat in verhou ding tot de opzienbarende gevallen van den aatsten tijd toch eigenlijk niet veel om het lijf heeft. Het parket heeft vastgesteld dat tal van brandweerofficieren, commissarissen en inspecteurs van politie, spuitmeesters en -gas ten, veldwachters en andere staats- en ge meente-ambtenaren sedert jaren een kleine bijverdienste hebben gehad door onmiddel lijk na het uitbreken van een brand in hun ressort of gemeente bepaalde verzekerings experts op te bellen. Deze begaven zich dan onverwijld naar het brandende joerceel en boden den eigenaar hun diensten aan. Zij taxeerden de schade en belastten zich ermede de kwestie van de schadevergoding met de verzekeringsmaatschappijen uit te vechten, waarbij ze natuurlijk voor hun moeite een stevig percentage van het bedrag der schad - vergoeding in de wacht sleepten. De ambte naar, die hun van den brand verwittigd had, kreeg dan als belooning een kleine commis sie, naar het schijnt niet meer dan fr. 10 a fr. 50 per brand. Zooals men ziet een vrij on schuldig geval, al kan het natuurlijk niet door den beugel dat staats-of gemeente-amb tenaren zich tegen betaling in dienst van particuliere firma's stellen. Erger wordt het geval, indien, naar voorgekomen schijnt te zijn, de gendarmerie of de politie in haar pro ces-verbaal van een brand dingen vertelt, die niet heelemaal strooken met de juiste toe dracht van zaken, maar die wonderwel pas sen in het kader van de voorstelling, welke de verzekerings-expert van de zaak geeft, ten einde een hoogere schadeloosstelling van de verzekeringsmaatschappij te kunnen losma ken. Dergelijke feiten rieken inderdaad be- denke'ijk naar corruptie. De politie heeft gisteren een inval gedaan bij twee B'usse'sche expertfirma's en alle bleken en bescheiden in beslag genomen. Naar verluidt zouden niet minder dan dui zend ambtenaren bij de zaak betrokken zijn Ook te Antwerpen wordt een onderzoek ingesteld. DE WERKZAAMHEDEN DER KLEINE ENTENTE. De permanente economische raad van de Kleine Entente heeft tot dusverre 15 beslui ten uitgewerkt. Het grootste deel betreft het verkeer op den Donau en het spoorweg transport. De herziening der handelspoli tieke overeenkomsten zal Woensdag beëin digd worden. Een in voorbereiding zijnd in- voermonopolie voor landbouwproducten zal waarschijnlijk een belangrijke rol spelen. Tegenover een aanvullenden uitvoer van in dustrieproducten uit Tsjecho-Slowakije naar Zuid-Slavië en Roemenië zullen daar land bouwproducten worden gekocht, die echter voor het grootste deel niet naar Tsjecho- Slowakije zullen worden verzonden, doch in andere staten zullen worden verkocht. Het economisch pact, dat uit de genoemde 15 be sluiten ontstond, zal met terugwerkende kracht op 1 Januari van kracht worden. DE AARDBEVING IN BRITSCH-INDIE. 56 dooden; 407 gewonden. De hevige aardbeving in Indië heeft vol gens de thans binnengekomen berichten 56 personen het leven gekost, terwijl 407 men- schen werden gewond. 4000 huizen zijn ver nield. Uit Gorakhpoer (Nw provincie) wordt gemeld, dat in Bengalen en in de N.W. pro vincies de spoorlijnen op vele plaatsen zijn vernield, zoodat het verkeer ernstige stagna tie ondervindt. Voorts zijn in de buurt van Gorakhpoer een groot aantal bruggen vernield. Geweldige schade. Volgens persberichten uit de verschillende deelen van Indië zijn meer dan 100 personen om het leven gekomen bij de aardbeving welke Maandag heeft plaats gehad. De schade te Patna en Jamalpoer aangericht is grooter dan eerst is gemeld en verklaard wordt dat te Darjeeling eenige huizen zijn ingestort, waarbij verscheidene dooden te betreuren zijn. Nog meer slachtoffers. De hevige aardbeving, welke het midden en Oostenüjke deel van Indië heeft geteis terd, heeft tot nu toe meer dan 100 personen het leven gekost, terwijl er meer dan 10Ü0 gewonden zijn. Door de herhaalde aard schokken, welke zich ook gisteren nog op ver schillende plaatsen hebben voorgedaan, is de bevolking in pamekstemming geraakt. In het district Patna zijn meer dan 60 personen gedood en 407 gewond. Te Gaya zijn 15 gedood en te Jamalpoer 33. Ook uit verschillende andere plaatsen zijn berichten ontvangen aangaande dooden én gewonden. Te Jamalpoer zijn van de 180 huizen 130 ingestort. Per extra-trein zijn genees- en voe dingsmiddelen naar de stad gezonden. Te Allahabad is ernstige schade aangericht. De spoorlijnen zijn ernstig beschadigd. Het cen trum der beving was waarschijnlijk in Nepal, althans volgens de aardbevingswacht van Poena. BRITSCH STOOMSCHIP IN NOOD. Het 5000 ton metende Britsche s.s. „Cape Cornwall" heeft langs radiotelegrafischen weg noodseinen gegeven. Het schip, dat 40 man aan boord heeft, heeft een groot lek Voortdurend strocmen de watermassa's het schip binnen. Nadere bijzonderheden ont breken nog. DE TOESTAND IN PALESTINA. In verband met de groote Arabische be toogingen, welke in alle steden van Palesti na op touw worden gezet, heeft de politie eenige leiders der Arabische protestbeweging in bewaring gesteld. Hoewel de leiders der Arabieren verklaard zouden hebben, dat zij de handhaving dei orde en rust garandeeren, heeft de politie uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen, in het bizonder met het oog op het feit, dat de Executieve der Arabische beweging de Arabieren in de steden concentreert. SPAANSCH DORP INOESNEEUWD. Het dorp Griegos in Spanje is reeds ver scheidene dagen door sneeuw geblokkeerd. De sneeuwlaag heeft reeds een dikte van ruim 50 centimeter. Het vee dringt op de erven der boerderijen door, daar net geen voedsel meer kan vinden. Er wordt een hulp dienst met vliegtuigen georganiseerd. ITALIË CONTRA ROEMENIE. „Pesti Naplo" publiceert met vette letters een bericht van een specialen correspondent te Rome, die mededeelt, dat Italië het op 18 Januari afloopende vriendschaps-verdrag met Roemenië niet zal verlengen. In Ita- liaansche diplomatieke kringen wordt deze houding der regeering alsdus gemotiveerd, dat Italië in de toekomst, met alle energie de oplossing van het revisie-probleem wil na streven. De Italiaansehe regeering acht het met deze actie onvereenigbaar een vriend schapsverdrag te hebben met den staat welke op de scherpste wijze deze h^rzieningspogin gen bestrijdt. Naar wordt medegedeeld, zullen tot het einde van de volgende maand geen vergunningen in de Ver. Staten meer worden verstrekt voor den invoer van alcohol. ROOSEVELT'S BOODSCHAP. Beide Huizen in de Ver. Staten staan gun stig gestemd tegenover Roosevelts voorstel en onder het publiek wordt een verhoogde populariteit van den president merkbaar aldus de correspondent van de „Daily Tele- graph" zoodat men het waarschijnlijk acht, dat het monetaire wetsontwerp binnen twintig dagen zal zijn aangenomen. De kal me verklaring van oen president heeft veel gedaan ter opheffing van de ongerustheid, die zoo'ang het zakenleven verlamde en de markten hebben enthousiast gereageerd. Wel ingelichte kringen verklaren, dat Roosevelt van meening is, dat het plan snel den weg zal effenen voor een hervatting van de inter nationale samenwerking bij de opicssing van de wereldproblemen en dat de stabilisatie van het pond t.o.v. den dollar er naderbij door is gebracht. Andere resultaten die men verwacht zijn o.m. een spoedige regeling van de oorlogsschulden, een breedere basis voor onderh?-'-"••"en inzake wederkeerige hm delsovereenkomsten en hervatting der inter nationale samenwerking bij het brengen van hulp aan zwakkere landen. Te Kearny in den staat New Yersey heeft de politie vijf Japansche employés in dienst der spoorwegen gearresteerd bij het maken van foto's van den Pulaski weg den voor- naamsten autoweg van New Dork naar het vliegveld New Ark en het Zuiden, welke grootendeels ls viaduct is gebouw en over de kruisende wegen heenloopt. De politie on derwierp de Japanners aan een uitvoerig verhoor. Zij deelden mede, verschillende electrificatie-plannen te bestudeeren, doch de foto's hadden hier niets mee uit te staan, zij maakten slechts als reisherinneringen voor zichzelf en hun familieleden deze foto's. Het Japansche consulaat werd van de arrestatie oo de hoogte gesteld, en lichtte de ambassade te Washington in, die den consul te New York opdracht gaf een nader onder zoek naar de zaak in te stellen. Noch de Ja pansche ambassade noch het staatsdeparte- ment te Washington wenschten verdere in lichtingen te geven, doch nadat de Japansche vice-consul te New York gisteravond een on derhoud met de gearresteerden had gehad en nadt hen identiteit door hen was vastgesteld, zijn zij laat in den avond weer in vrijheid ge steld. BEDREIGDE BIETENSTEUN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westeliik-Noordbrabant heeft besloten binnenkort te Roosendaal een groote demon stratieve vergadering te beleggen met een aantal sprekers, die zullen uiteenzetten welke belangen van bietenteelt en suikerindustrie, van de industrie in het algemeen en van ar beiders, middenstanders en scheepvaart bij een eventueele stopzetting van den bieten- steun ernstig zouden geschaad worden. SCHAPEN-UITVOER NAAR BELGIE. Zonderlinge regeling? Men vestigt er de aandacht op, dat het met den uitvoer van schapen eenigszins zonder ling gesteld is. Reeds geruimen tijd vóór Nederland dezen uitvoer beperkte, had Beigië den invoer van schapen gecontingenteerd. Ons land kon dus daar een bepaalde hoeveelheid plaatsen, die niet nóg eens vastgesteld behoefte te worden van Nederlandsche zijde. Dit nu is wèl ge schied en het eigenaardige zou zijn, dat de beide hoeveelheden lang niet met elkaar kloppen. Die van Nederland is n.I. veel kleiner dan die van België. Het gevolg zou zijn, dat <k Ned. exporteurs veel minder naar België kunnen uitvoeren dan dit land van hen zou willen toelaten. Wij hoorden in dit verband de verhouding 1 4 noemen. De vraag of het Nederlandsche belang met een dergelijke regeling gediend is verdient zeker onder oogen te worden gezien. DE STEUN AAN DEN TUINBOUW. Is de uitgetrokken f 6.4 millioen voldoende om de richtprijzen ie be reiken' De heer Van den Heuvel heeft tot den mi- ster van economische zaken de volgende iiriftelijke vragen gericht: 1. Is de minister bereid mede te deelen; of uft de omstandigheid, dat voor 1033 niet een hooger bedrag dan 6.400.000 gulden wordt uitgetrokken voor steun aan den tuinbouw, mag worden afgeleid dat dit bedrag voldoen de is om te vergoeden het verschil tusschen opbrengst van de producten en de vastgestel de garantie of richtprijzen voor deze produc ten? 2. Indien het antwoord op vraag 1 ontken nend zou luiden, is de minister dan bereid mede te deelen: a. welk percentage van dit verschil vergoed zal worden met dit bedrag van 6.400.000. b. of zijn excellentie plannen heeft op an dere wijze dit tekort te vergoeden 3. Heeft de minister bij ontkennende beant woording van vraag 1 en van vraag 2 sub b zich rekenschap gegeven van den toestand die hierdoor in menigte van bedrijven zal ontstaan, o.a. de onmogelijkheid voor velen hun bedrijf voort te zetten? ALKMAARSCH SYMPHONIEORKEST. Het getuigde van ondernemingsgeest en durf toen Kohier mij verleden jaar mede deelde, dat hij een symphonieorkest wilde op richten zonder medewerking van vreemde betaalde krachten. De samenstelling van het orkest gelukte hem en hij toog aan het werk. Het resultaat van zijn werk heeft men gis teravond, toen het orkest voor het eerst op trad, kunnen hooren. 't Is Kohier gelukt een goed bezet orkest te vormen als 't aantal violisten nog wat wordt uitgebreid zal dat het ensemble ten goede komen. K. begon met een in 'n frisch tempo ge geven Ouverture Die Entführung aus dem Serail van Mozart, gevolgd door een sym- phonie (een opgewekt musiceeren) van den zelfden componist (Hoe is 't mogelijk dat 'n kind van acht jaar zoo iets al kon schrijven). Daarna kwam nog een prijzenswaardige vertolking van de balletmuziek uit „Rosa- munde" van Schubert, 'n wals van Strauss, en van de Ouverture Leichte Cavallerie van Suppé. De grootste spanning op dit concert werd natuurlijk verwekt door het optreden van Louis Zimmermann en Johan Herbschleb, eerste en tweede concertmeester van het con certgebouw, dit het conecrt voor twee violen van J. S. Bach speelden. In magnifiek sa- menspel, want ook Herbschleb mag als violist er zijn, werd dit concert gespeeld waarvan het hoogtepunt wel beréikt werd in het prachtige Largo. De begeleiding van het orkest, waarin voor dit nummer ook een Cembalo, door Joh. Brands welwillend af gestaan en bespeeld, en waarvan de eigen aardige klank het best uitkwam in het even genoemde Largo, ging boven verwachting goed. Boven verwachting mag ik gerust zeggen, want het was een waagstuk. Men deelde mij mede dat op de repetitie Zimmer mann er zijn tevredenheid over betuigd had. De eerste schrede op het kunstpad heeft het orkest gezet, wat de verdere lotgevallen zullen zijn? Als de belangstelling van het publiek burgemeester van Kinschot be vond zich tot aan de pauze onder de toe hoorders dat nu een halve Harmoniezaal vulde niet veel grooter wordt, dan zal het orkest een harden dobber hebben. Kohier is er in geslaagd een orkest te vormen uit Alkmaarders 'n paar Ber- genaren zijn er bij en assistenten die be taald moeten worden neemt hij niet Dat is al een grooten voorsprong. Wel nu Alk maarders geeft dan voor deze instelling nu eens in verschillenden vorm uw zeer ge- waardeerden en noodigen steun, geeft het orkest en zijn dirigent (die voor zijn taak berekent is) een goeden kans. A. K. DE MUITERIJ OP DE ZEVEN PROVINCIËN. Gister heeft de zeekrijgsraad te Soerabaja vonnis gewezen in de zaken van 82 schepe lingen van de Zeven Provinciën, die als medeloopers betrokken zijn geweest bij de muiterij. Een beklaagde weid veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf; een andere tot tien jaar gevangenisstraf. Vier beklaagden kregen gevangenisstraffen van zeven jaar, zes ieder acht jaar, tien ieder vijf jaar, vijftien ieder vier jaar, één vier jaar en zes maanden, 34 ieder drie jaar, twee ieder twee jaar en zes maanden, vier ieder twee jaar, één een jaar. één elf maanden, één zes maanden en 20 dagen en één een dag gevangenisstraf. Voorts werden de vonnissen van 78 dezer beklaagden gewezen met veroordeeling tot ontslag uit 's lands dienst. DE BURGERWACHT EN HET FACISMZ. Verklaring van de Zwolsche burgerwacht geèischt. Zeven leden uitgetreden. Aan de leden der Burgerwacht te Zwolle is een verklaring ter teekening voorgelegd, inhoudend: „Ondergeteekende verklaart geen lid te zijn, eventueel te blijven of te worden van een der navolgende door de regeering ge noemde vereenigingen, waarvan het lidmaat schap onvereenigbaar wordt geacht met het lidmaatschap van de Burgerwacht(volgt de lijst der fascistische vereenigingen, in ons vorig nummer opgenomen)dan wel van vereenigingen en organisaties, welke zijn ontstaan door uiteenvallen of samenvoegen van genoemde vereenigingen en al dan niet onder anderen naam optreden en voorts van vereenigingen, welke nader aan deze opgave mochten worden toegevoegd. Bij niet terug zenden of teekenen wordt men beschouwd te bedanken als lid van de Burgerwacht. Zeven leden, behoorende tot de fascistische groepen, hebben daarop bedankt als lid. Alle andere leden zonden de verklaring geteekend terug, enkelen echter vrij laat, omdat zij de verklaring „geen lid zün of worden" zeer be perkend vonden. e Y\eeTer0&o t»*V" EEN OVERVAL TE DEN HAAG. Oude man gewond. Daders nog onbekend. Gisteravond ruim 5 uur in schemerdonker verschaften zich eenige nog onbekende man nen, die voorgaven lid te zijn van een bouw commissie en daartoe verzochten even hel huis te mogen zien, zich tcegang tot het per< ceel Jacob Catsstraat no. 266 te Den Haag, Een der mannen hield dj ongeveer 40-jariga dochter des huizes op de bovenverdieping aan de praat, terwijl de andere in gesprek was met den 83-jarigen bewoner v. d. W. Plotseling kreeg deze van zijn bezoeker een vuistslag in het gelaat, waardoor hij aan het linkeroog werd gewond. Een worsteling ont stond, waarbij de oude man ook nog een scheurwondje aan een der handen bekwam Hierop wisten de beide onverlaten te ontko men met medeneming van een bedrag van ca, 400, dat door een van hen uit een in de al koof staand kistje was weggenomen. De oude man is na het gebeurde door den geneeskun digen dienst in zijn woning verbonden. DE LOONSVERLAGING VOOR HET SPOORWEGPERSONEEL. Verworpen door den Centralen Bond* In een op 15 dezer te Utrecht druk bezocht buitengewoon congres van den Centr Bond van spoor-, tram-, A.T.O.- en v. G L.- personeel, werd het voorstel van de directie der Ned. spoorwegen, ojn de loonen, pre- miën en toelagen met 4 pCt. te verlagen en den kindertoeslag, onder handhaving van het minimum van 50, van 2Y, op 3 pCt te ver- hoogen, aan een bespreking onderworpen. In een zeer uitvoerige rede werd dooi bondsvoorzitter Cramer de totstandkoming van het voorstel toegelicht, waarna door 28 afgevaardigden het woord werd gevoerd. Uit de discussies bleek dat door allen met groote ontstemming was kennisgenomen van het dringen der regecring naar verdere loons verlaging. Ten slotte werd uitgesproken, dat het in den Centralen Bond georganiseerde perso neel geen medewerking aan verderen afbouw van de loonen van het spoorwegpersoneel wenscht te verleenen, waarna het voorstel der directie met 27 stemmen voor, 50 tegen en 3 blanco werd verworpen. FRUIT EN OMZETBELASTING. Oogst 1933 niet vrijgesteld. Naar aanleiding van het bericht in de „N, Rv/tt. Ct. van 10 Januari heeft het Verbond van Ned. Werkgevers zich tot het departe ment van financiën gewend met de vraag, of het inderdaad juist is. dat de fruitoogst 1933, voor zoover nog in handen van de telers, van omzetbelasting is vrijgesteld. Op het departement had men met verwon dering van het bedoelde bericht kennis ge nomen, aangezien geenerlei beslissing of toe zegging in dien geest is gegeven. Er is dus niets veranderd, zoodat ook da voorraden, d;e bij deze ..fabrikanten" (fruit telers) bij de inwerkingtreding der omzet belasting op 1 Januari 1934 aanwezig waren, evengoed in de belasting vallen als de voor raden bij de industrie. DE PATROON WAS ER GOED VOOR. Oneerlijk boekhouder gearresteerd De politie te Groningen heef' aangehouden den 29-jarigen boekhouder van een groote zaak aldaar. Het was opgevallen, dat hij ais boekhouder een belasting betaalde per gircx rekening van zijn baas. Bij onderzoek bleek, dat hij de bedragen als uitgaven boekte op de privé-rekening van den patroon. Het geld! spaarde hij en kocht daarvoor o.a. eenige aandeelen in de zaak waar hij werkzaami was. Nadat de man ontslagen was. zijn nog meer verduisteringen aan het licht gekomen. BELANGWEKKENDE UITVINDING VOOR DE SCHEEP- EN LUCHTVAART. Een van de grootste vijanden van de scheepvaart trouwens ook van het weg en het luchtverkeer is de mist. Uit IJmui- den hooren wij vaak van schepen, dit niet kunnen binnenloopen omdat de haven „dicht" zit; de mist-ellende van Schiphol is maar al te zeer bekend. Thans is naar de Amerikaansche bladen melden, een uitvinding gedaan (en reeds toe gepast op het mailschip Manhattan") om den mist te doorboren langs fotografischen weg. Op de commando-brug staat een camera waarmee foto's worden genomen met be hulp van infra roode stralen, welke in staal zijn mist en rook te doorboren. Het ontwik kelen en afdrukken van de film kan in 45 seconden geschieden. De officier van de wacht kan voor een haven of waar ook als het mist een foto nemen, en met deni afdruk de situatie bepalen. Ook is het mogelijk, met behulp van de infra-roode stralen in dichten mist, Ianga fotografischen weg de positie te bepalen van andere schepen tot op een afstand van dri< tot vijf mijlen. De ontwikkeling geschiedt automatisch, eni reflecteert op een glas, waarop men voor wei pen kan onderscheiden, die voor hel bloote oog, wegens den mist. niet zijn waar te nemen. Om de vijftig seconden kan mem een nieuwe foto nemen. Weldra zullen andere Amerikaansche schepen zulke camera's krijgen. Men wil de camera's ook inrichten voor het gebruik in .vliegtuigen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7