DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Nederlandsche nota aan den Volkenbond. fiagdiiksch Oveczicht uitmland No. 15 Donderdag 18 Januari 1934 136e Jaargang De Nederlandsche regeering ziel geen nood zakelijkheid voor wijziging van hel Volken bondsstatuut. Concrete voorstellen gevraagd. Slotwoord van den minister. Eenige indrukken uit Genève. HET DUITSCHE ANTWOORD AAN DEN VOLKENBONDSRAAD. De indruk van het Duitsche antwoord. DIMITROFF BLIJFT GEVANGEN. „Voor onbepaalden tijd". S.A-MAN TERECHTGEWEZEN. OOSTENRIJKERS IN DUITSCHLAND VIER SKILOOPERS BED^-vEN. LUENEBURGER HOOGVERRAAD- PROCES. Het vonnis. FRANKRIJK ZEGT HANDELS VERDRAG OP. DE ZAAK STAVISKY. VERWEER VAN DEN OOSTENRIIKSCHEN ALBER TWEE BANKIERS GEARRESTEERD. In Oostenrijk. ITALIAANSCHE MAATREGELEN. DE AARDBEVINGSRAMP IN BRITSCH-INDIE. Waf vandaag de aandacht trekt... SIMON EN PAUL BONCOUR REIZEN TEZAMEN. Naar Genève. TOESTAND VERWARD OP CUBA. Wordt het nu rustig? TREINAANSLAG IN MANDSJOEKWO. 4 Dooden, vele gewonden. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—. franco door het géheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote lettere naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N- ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen Onze minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. A. C. D. de Graeff, heeft gister avond tusschen 7.30 en 8 uur een rede gehou den voor de microfoon van de beide Neder landsche zenders, waarin hij den tekst van de nota van de Nederlandsche regeering aan den Volkenbond heeft bekend gemaakt. De minister hield de volgende, hier samen gevatte rede, die zeer belangwekkend ge noemd mag worden: Nu sinds eenigen tijd in verschillende lan den stemmen zijn opgegaan ten gunste van een herziening van het Volkenbondsverdrag, heeft de Nederlandsche regeering gemeend zich als lid van de Volkenbondsgemeenschap omtrent de opgeworpen reorganisatiedenk beelden te moeten uitspreken. Zij stelt voorop, diep overtuigd te zijn van de noodzakelijkheid der ontwikkeling van de Volkenbondorganisatie, doch meent dat de critiek voor een groot gedeelte haar oor sprong vindt in bezwaren, waaraan door wijziging van het Volkenbondsverdrag niet zou kunnen worden tegemoet gekomen. De Nederlandsche regeering maakt geen bezwaar tegen onderhandelingen in beperk- fen kring tusschen mogendheden met bijzon dere belangen tijdens een Vo'kenbondsconfc- rentie, mits binnen het kader van den Bond en met vermijding van ook maar een schijn van dwang. Tegen aantasting van het begin sel der rechtsgelijkheid tusschen de leden zou zij zich met alle kracht moeten verzetten. De feitelijke ongelijkheid in belangen en verant woordelijkheid is in de samenstelling van den Volkenbondsraad erkend; de regeering meent, dat wellicht in de herhaalde uitbrei ding van den Raad met niet-permanente leden een verklaring voor de verzwakking van het Gezag van den Raad is te zoeken. Ook ziet zij de oorzaak voor het in menig opzicht falen van den Volkenbond niet in den regel der eenstemmigheid, doch veeleer in de meeningsverschillen tusschen de groote mogendheden. Evenmin zoekt zij de fout in den band tus schen den bond en de Vredesverdragen, over tuigd als zij is, dat, indien de Vredesconferen tie niet de gelegenheid tot oprichting van den Volkenbond had geboden, er thans nog geen Volkenbond zou bestaan. Zij erkent, dat in de loskoppeling van den Volkenbond van de Vredesverdragen, psychologisch voordeel kan zijn gelegen, doch wijst op het risico, dat bij prijsgeving van den historischen grond slag van het Volkenbondsverdrag geen over eenstemming ten aanzien ,an een nieuwen grondslag zou worden verkregen. Wat be treft den materieelen band tusschen Volken bond en Vredesverdragen, zich uitend in er kenning van den territorialen status quo, wijst de regeering erop, dat geen Volkenbond denkbaar is, die zich niet zou plaatsen op de basis van den eerbied voor de gesloten ver dragen, welke verdragen evenwel volgens de methoden van het Volkenbondsstatuut ver anderd kunnen worden en verder betoogt zij dat de uitvoering van de Vredesverdragen op verschillende punten juist aan den Volken bond is opgedragen, opdat deze zou geschie den in den geest van onpartijdigheid en we- derzijdsch vertrouwen. De Nederlandsche regeering ziet geen noodzakelijkheid voor wijziging van het Vol kenbondsstatuut, doch indien van andere zij den het verlangen daartoe wordt geuit, is zij bereid om met de andere leden de wensche- lijkheid daarvan te onderzoeken volgens de in art. 26 van het statuut aangegeven proce dure, mits geen inbreuk wordt gemaakt op de rechtsgelijkheid. Het zou daartoe ten zeerste gewenscht zijn, dat zij, die het denkbeeld van de herziening bepleiten, de door hen ge- wenschte hervormingen vooraf in concreten vorm kenbaar maken. Tot zoover hetgeen de Nederlandsche re geering op dit oogenblik te zeggen heeft om trent hervormingsplannen, die, vaag als ze tot dusver zijn, dientengevolge niet in duide lijker termen beantwoord kunnen worden dan in de zooeven gegeven uiteenzetting is ge schied. De Nederlandsche regeering zal de ontwikkeling van deze aangelegenheid met opmerkzaamheid blijven volgen. Zij is over tuigd, dat zij in haar streven om overeenkom stig Nederlands traditie den internationalen vrede en de internationale rechtszekerheid te blijven bevorderen, zich gedragen mag ach ten door de instemming en den moreelen steun van het Nederlandsche volk. De N.R C.-correspondent te Genève telefo neerde gisteravond: De vanavond openbaar gemaakte tekst van de nota van onze regeering over 't vraagstuk van de Volkenbondshervorming is natuurlijk in de wandelgangen van het Volkenbonds secretariaat druk besproken. Zij maakte een gansch anderen indruk dan de tendentieuze mededeelingen, die tevoren erover gedaan werden door enkele Geneefsche bladen, en voornamelijk door het Journal des Nations, het bekende dagblad, dat met een misleiden den titel onder Poolsche directie en Fran- schen invloed staat. Het is dan ook zeer gelukkig dat de volle dige tekst van de nota reeds vandaag is be kend gemaakt, zooals trouwens, naar ik van avond verneem ook zonder die tendentieuze persuittreksels geschied zou zijn. Het Volkenbondssecretariaat betreurt het ten zeerste dat door een onbescheidenheid gisteren reeds is bekend geworden, dat een Nederlandsche nota omtrent dit vraagstuk op het Volkenbondssecretariaat was binnenge komen, waardoor onzuivere berichten over den Nederlandschen stap van Genève in de wereld zijn verspreid. Met de Nederlandsche regeering was een spoedige gelijktijdige openbaarmaking van den tekst te Genève en den Haag afgespro ken. Men vermoedt in Volkenbondskringen, dat de verbreiders van de tendentieuze in lichtingen zich zoo gehaast hebben de indis cretie te begaan, om daardoor nog den indruk te kunnen verbreiden, dat de Nederlandsche nota een eenzijdige aanval tegen de denkbeel den van Mussolini is, terwijl daarentegen de lezing van het volledige document op alle on- bevoordeelden den indruk moet maken, dat de Nederlandsche regeering als oprecht voor standster van den Volkenbond in rustigen be toogtrant en met terzijdestelling van iedere hartstochtelijke eenzijdigheid, eenige bezon nenheid en helderheid in de tot dusver vage en verwarde gepraat over Volkenfcondsher- vorming wil brengen. Allen, die in het belang van de organisatie van de internationale' samenleving den wensch hebben, naar een eerlijk overdenken en afwegen van de voor- en nadoelen van de belangrijke vraagstukken, de wijziging van het Volkenbondsverdrag en van de arbeids- methoden van den Volkenbond te streven, zullen onze regee ing voor haar moedig initiatief dankbaar ziin en den wensch uit spreken, dat het heldere, deskundige, met -o'-- roor realiteit. en liefde voor de ontwikkeling van de staten-organisatie opge bouwde betoog van onze regeering die ern stige overdenking in het buitenland zal vin den, waarop het om zijn inhoud aanspraak mag maken. De Duitsche consul te Genève, Dr. Kraue! heeft zoo juist den secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol, het volgende ant woord der rijksregeering overhandigd: „Mijnheer de secretaris-generaal", De ontvangst van Uw schrijven van 15 Januari met dank bevestigend, heb ik de eer U daarop mede te deelen, dat de Duit sche regeering met alle waardeering voor de irt de zitting van den Volkenbondsraad van 15 Januari naar voren gebrachte gezichts punten tot haar leedwezen uit principieele overwegingen er van moet afzien, de be raadslagingen der bijeenkomst van den Vol kenbondsraad over punt 26 der agenda bij te wonen, aanvaardt enz. w.g. Freiherr v. Neurath." In kringen van het Volkenbondssecreta riaat verklaart men, dat men reeds volgens de tot dusverre uit Duitschland ontvangen berichten een weigerende houding verwacht heeft Tegelijkertijd wijst men echter op den hoffelijken toon van het Duitsche antwoord Bovendien meent men er op te kunnen wijzen, dat in het Duitsche antwoord, weliswaar iedere deelneming aan den Volkenbondsraad strict wordt afgewezen, niet echter bespre kingen geweigerd worden over de voorberei dinj aan het^aar-plebisciet op een andere basis. Men verwacht, dat de Duitsche regee ring bijv. niet zou weigeren zitting te nemen in een daarvoft speciaal gecreeerde commis- sie, waarin DuNschland niet a s raadsmo- gendheid, maar slechts als belanghebbende partij zitting zou nemen. Dimitroffs moeder heeft te Berlijn een be zoek gebracht aan het Rijksministerie van bin- nenlandsche zaken, waar zij, met behulp van een toik, een onderhoud met den ifdeeungs- chef, dr Erber. die deze zaak behandel, zoo als we reeds eerder meldden. Dr. Erber verklaarde tot zijn leedwezen te moeten mededeelen, dat het mogelijk was, dat de Bulgaren, evenals Torgler, voor onbe paalden tijd in arrest zouden moeten blijven Dr. Srber deelde mevrouw Dimitrof mede, dat wanneer Dimitroff in hechtenis werd ge houden het tijdstip van zijn invrijheidstelling niet kon worden vastgesteld en hij adviseerde haar naar haar land terug te keeren. Een be slissing zou niet voor het einde van deze week worden genomen. Op een vraag naar de redenen, die men had om Dimitroff en de andere Bulgaren vast te houden, antwoordde dr. Erber, dat Dimi troff een gevaarlijke communist was, die had deelgenomen aan tal van illegale acties in Duitschland en indien hij werd vrijgelaten zijn propaganda tegen de nationaal-socialis- tische regeering zou voortzetten als hij buiten Duitschland was. In Duitschland De S.A.-man Friedel, die Maandag tij dens een persoonlijk geschil te Berlijn met een Amerikaansch onderdaan was gearres teerd, is Woensdag wegens het toebrengen van lichamelijk letsel veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf. In de bladen van 17 Januari is het be richt opgenomen, dat verschillende landen hebben geëischt, dat de in Duitschland wo nende Oostenrijksche onderdanen zich moe ten melden. Ter vermijding van misverstand constateert de rijksminister 'van binnenland- sche zaken, dat het slechts een „onbelangrij ke instructie aan de politieautoriteiten" is, waardoor men het aantal Oostenrijksche on derdanen, dat in Duitschland woont, wil vaststellen. Verdere desbetreffende instruc ties van plaatselijke overheden worden ge rectificeerd. Gisteren zijn vier skiloopers in het A'l- gaeu nabij München door lawines bedolven. De reddingswerkzaamheden zijn tot zes uur 's avonds voortgezet Gisteren is vonnis gewezen in de zaak te gen de vijf communisten, die zich te verant woorden hadden wegens voorbereiding van een bewapenden opstand en gewelddadige omwenteling. Het O.M. handhaafde de aanklacht we gens hoogverraad bij vier verdachten. Een hunner werd veroordeeld tot drie jaren tuchthuisstraf, twee ieder tot drie jaren en zes maanden tuchthuisstraf, een tot 2 jaar en negen maanden en één wegens mede plichtigheid tot zes maanden gevangenis straf. De Fransche regeering heeft gisteren door bemiddeling van de Fransche ambas sade te Berlijn het ministerie van Buiten landsche Zaken een nota doen toekomen, waarin wordt medegedeeld, dat zij het Duitsch-Fransche handelsverdrag van 1927 opzegt en wel met den dag van het van kracht worden der Duitsche verordening in zake de contingenteering van Fransche arti kelen, d.i. 19 Januari. In de Fransche nota wordt medegedeeld, dat de Fransche contingenteeringsinstan- ties ten einde een verscherping van den toe stand te vermijden op 19 Januari de ver- eischte instructies zullen ontvangen om de contingenteering van Duitsche waren terug te brengen tot den van het begin af voorge nomen omvang, n.1. 300 millioen franken. De afgevaardigde voor de Gironde Lafaye heeft een wetsvoorstel ingediend strekkende tot het verbieden aan parlementsleden-advo caten functies als advocaat te aanvaarden in de raden van beheer van groote ondernemin gen, die een beroep doen op de spaargelden van het publiek. Graaf Alberti, gewezen lands'eidcr n den Neder-Oostenrijkschen Heimatschutz, publiceert in antwoord op den oproep en het bevel van bondsleider Starhemberg een op roep „aan de kameraden in den Neder-Oos tenrijkschen Heimatschutz". Hij begint met zich te keeren tegen het hem gedane verwijt van verraad. Zijn aftreden van den post van landsleider is niet geschiedt uit een schuldbe wustzijn, maar wegens zijn arrestatie. Hij heeft daardoor den bondsleider en den Hei matschutz willen tegemoetkomen. Aïberti vervolgt dan: Voor ik in den nacht op den dertienden naar de volkomen bij verrassing vastgestelde bijeenkomst ging, werd dit in een schrijven aan den bondsleider medege deeld, die inderdaad dit schrijven eerst met vertraging ontving. Een bedoeling om door deze bespreking achter den rug van den bondsleider om iets te ondernemen, kan daarin te minder en daarom niet gezien wor den, aangezien ik reeds sedert eenigen tijd het contact met de nat. soc. met medeweten en goedkeuring van den bondsleider opgeno men had en den bondsleider daarover telkens rapport uitbracht. In den oproep worden ver volgens de in het bevel van Starhemberg aan Alberti uitgesproken verwijten afgewezen en wordt geconstateerd, dat Alberti afgetreden is als landsleider in de meening, dat tus schen den bondsleider en hem volledige dui delijkheid en volledige overeenstemming heerschte. Daar de bondsleider nu echter be weert, dat Alberti een schuld op zich geladen heeft, vervalt voor hem het motief voor zijn aftreden zoolang deze schuld niet bewezen is Alberti eischt dan het onmiddellijk instel len van het hem toegezegde onderzoek door een commissie van Neder-Oostenrijksche Heimatschutzleiders. De oproep eindigt met de verzekering, dat Alberti den Neder-Oos tenrijkschen Heimatschutz nooit aan de na tionaal socialisten heeft willen uitleveren. In financieele en beurskringen te Weenen heeft de arrestatie van twee bekende ban kiers, de chefs der firma Rokotnitz Wink- ler groot opzien gebaard. De politie heeft ingegrepen, omdat zij me dedeelingen heeft ontvangen, volgens welke de bankiers onregelmatigheden zouden heb ben gepleegd in het beheer van een industri- eele onderneming. Voor den eersten keer heeft de politie jegens bankiers de >para- graaph in zake ontrouw in zaken toegepast. BOMMEN IN OOSTENRIJK. Bij een veiligheidsdirecteur te Linz. Gisteravond hebben onbekenden een bom geworpen naar het regeeringsgebouw te Linz in Oostenrijk waarin is gevestigd de ze tel der Opper-Oostenrijksche landsregeering en de kanselarij van den nieuwbenoemden veiligheidsdirecteur baron von Hammerstein. Door de explosie werden tal van vensterrui ten vernield. In den loop van den nacht nam de staatspolitie uitgebreide veiligheidsmaat regelen. Verder werden bij vele personen die men er van verdacht lid te zijn van den ont bonden N.S D.A.P., huiszceldngen gedaan en in den loop van den ochtend werden 30 per sonen gearresteerd. Ingevolge de recente douanemaatregelen, welke door de Fransche regeering zijn aan genomen om de Italiaansche uitvoeren naar Frankrijk, welke reeds aan contingenteering waren enderworpen en in het bizonder land bouwproducten, te beperkten, ziet de Itali aansche regeering zich genoodzaakt te ant woorden met beschermende maatregelen voor de Italiaansche markt. In het staatsblad zijn decreten gepubli ceerd, waarbij de contingenten van zekere Fransche producten gepubliceerd, waarbij de contingenten van zekere Fransche producten worden vastgesteld en de invoerrechten voor een aantal andere artikelen, welke uit Frank rijk afkomstig zijn, worden verhoogd. Gevleesd wordt, dat bij de aardbevings ramp in Bihar en Orissa ongeveer 2000 ge wonden te betreuren zijn Het aantal dooden moet evenwel met reserve worden aanvaard. Op het minsterie van Indië is bericht ont vangen, dat in het Patna district tot nu toe 61 personen om het leven zijn gekomen en te Gaya-stad tien. Uit Arrah is geen gedetail- Ltrd raoport ontvangen, doch het is bekend, dat de gebouwen aldaar ernstig hebben ge leden. Te Monghyr en Jamalpoer is de scha de ernstiger dan te Bhagalpoer, waar zes personen om het leven zijn gekomen en o m de centra'e gevangenis is beschadigd. Naar Monghyr is poIitieass:stentie gezonden. Uit Moezaffarpoer wordt ge-e'd, dat daar veel levens zijn te betreuren. Volgens een telegram van den agent van de Oost-Indi sche spoorwegen is te Jamalpoer zeer ernsti ge schade aangericht. De werkzaamheden zullen eenigen tijd onmogelijk zijn, 17 per sonen zijn gedood en 48 gewond, waarvan 41 ern-rim Er zi'n Europeanen of En gelsc1' Indi'-'rs god1 aehee'.e omvang van de schade is nog niet bekend De Zaansche groot-industrieel J. C. Laan overleden. (Binnenland.) Prov. Staten van Gelderland heb ben 300 000 toegestaan voor den aanleg van een kanaal Amsterdam Boven-Rijn. (Binnenland.) Zestienjarige knaap te Weert schoot zijn oom dood. (Binnenland). Bij Cocksdorp (Texel) een En- gelsch schip in nood. (Stad en om geving.) V ermoedelijke brandstichtingen in Amsterdam en Haarlem. (Bin nenland.) Te Lutjewinkel twee boerderijen verbrand. (Stad en omgeving) Nota van de Nederlandsche regee ring aan den Volkenbond. (Binnen land.) Duitschland's antwoord aar. den Volkenbondsraad. (Binnenland (Zie voor nadere bijzonderheden eventueele laatste berichten). Volgens de laatste berichten van het gou vernement van Bengalen zijn geen menschen- levens te betreuren en is ook geen ernstige schade aangericht, zooals te Calcutta is be kend geworden. De minister voor Indië heeft den onder koning getelegrafeerd om hem sympathie te betuigen met de ernstige ramp welke zijn ge bied heeft getroffen, met het verzoek zijn deelneming te willen betuigen aan de gou verneurs van Bihar, Orissa en Bengalen. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken Sir John Simon is gisteravond tegen 21 uur te Parijs aangekomen, vanwaar hij korten tijd later weer naar Genève vertrok. De minister van buitenlandsche Paul Bon cour is met denzelfden trein naar Genève vertrokken. Het eerste bataillon infanterie te Havanna heeft zich naar de hoofdstad begeven. Kolo nel Batista, die zich op het oogenblik in de cavallerieschool bevindt, heeft bekend ge maakt, dat hij vastgesloten is met geweld alle protestbewegingen te onderdrukken. Men- dieta heeft verklaard, dat hij een afwachten de houding aanneemt en de nieuwe regeering noch steunt noch bestrijdt. Amerika gereed Vijftien Amerikaansche oorlogsschepen met 3000 man troepen aan boord kruisen momenteel in de Cubaansche wateren, om eventueel op te treden ter bescherming van leven en eigendommen van Amerikaansche staatsburgers. Na twee dagen heeft Hevia besloten als voorloopig president van Cuba af te treden. Hedenmiddag zal zijn opvolger Mendita of ficieel zijn functie aanvaarden. Leger en vloot staan achter den president en de chef van de staf Batista heeft verklaard, dat alle stakers het werk moeten hervatten willen zij niet op staanden voet worden ontslagen. Op het gebied van Mandsjoekwo hebben bandieten een in Westelijke richting rijdende expressetrein van den Trans-Siberischen spoorweg overvallen. De trein werd tot ont sporing gebracht en geraakte in brand. Vier personen vonden den dood in de vlammen, terwijl 29 werden gewond. Onder de ge wonden bevindt zich o.a. een correspondent van het Parijsche middagblad „Paris", die een oog verloor en een Duitscher, die een beenfractuur opliep. Alle wagons werden geheel door het vuur' vernield Behalve het postrijtuig, dat onbeschadigd bleef. KORTE BERICHTEN. De 21-jarige schippersknecht J. v H., uit Lith, in dienst bij de stoombootonderne ming J. Jansen te Venlo heeft bij het verrich ten zijner werkzaamheden in de Rcerhaven te Roermond een mast op het hoofd gekregen. Zijn toestand is ernstig. De arbeider W. van Gerwen te St. Oedenrode, die werkzaamheden verrichtte aan de palen van het electrisch net aldaar door een vallenden paal op het hoofd getrof fen. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Te Kerkrade is door de militaire politie aangehouden F. E., sinds 1930 deserteur van het 5e regiment infanterie te Amersfoort E is Dinsdag ter beschikking gesteld van den garnizoenscommandant te Amersfoort

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1