Vreeselijk drama te Weert. HwfdfUff*, Kiespij* Wpxhacdi's Voedecs ^Rechtszaken Spoel 1 Zestienjarige knaap schiet zijn oom dood. op te geven, ten einde den aanval der brandweer te vertragen. Bovengenoemd blad geeft verschillende gevallen van verdachte branden en vervolgt Omtrent den hevigen brand in perceel An- jelierstraat 181 liet de politie van het bureau Raampoort indertijd De Bakker als getuige hooren. Hij deelde kortweg mede, dat hij de politie niet wenschte te antwoorden en daar kwade trouw niet kon blijken, werd hij heen gezonden. In den regel bleek alles zoo hopeloos ver woest te zijn, dat de oorzaak niet meer kon worden vastgesteld. In het geval van de An- jelierstraat 181 bleek de inboedel door de dochter verzekerd te zijn via De Bakker, die met haar op goeden voet stond. De kans bestaat dat nog meer verdachte branden bij het onderzoek der politie zullen worden betrokken. Is de aanklacht tegen den gezochte juist, dan zal blijken dat de verze keringsmaatschappijen reeds voor vele dui zenden guldens benadeeld zijn. Het onderzoek zal tevens betreffen de wij ze waarop de brand gesticht is en door wie. Opmerkelijk is, dat in geen der gevallen een petroleum- of benzinelucht is waargenomen. Het complot meer en meer ontmaskerd Naar de Tel. verneemt ,is het de poli tie van het bureau Raampoort gelukt zoowel den assurantiebezorger H. de Bakker, verdacht de hand gehad te hebben in verscheidene brandstichtin gen, alsmede een vrouw, de vriendin van Hin, die in Haarlem in arrest zit, aan te houden. De bakker moest als getuige gehoord worden in de zaak tegen Hin en Freek Brumme te Haarlem. De Amsterdam- sche politie, die hem eenige dagen tever geefs, gezocht had, wist dit en verzocht aanhouding, indien hij zich bij de poli tie te Haarlem zou vervoegen. Dit ge schiedde gistermiddag en zoo vond daar de arrestatie plaats. Hij is naar Am sterdam overgebracht en ingesloten aan het bureau Raampoort. Eenige uren later werd de vriendin van Hin, die van medeplichtigheid ver dacht wordt, in een café in de nabijheid van de Nassaukade alhier gearresteerd. Vermoedelijk wachtte zij daar op De Bakker, die uit Haarlem verwacht werd. Het is deze vrouw, die vroeger de zaak dreef in huishoudelijke artikelen aan de Anjelierstraat 40, waar de brand weer een brand in den winkel bijtijds wist te stuiten. Onze Haarlem,sche correspondent meldt nog, dat Brumme bij het politie verhoor pertinent volhield dat hij on schuldig is. De politie is dit echter wel van hem gewend van vorige keeren Hij is n.1. een goede bekende van de politie. De brand in het huis van den Spaarn- dammerweg, waarvan vermoed wordt dat hij door Hin en Brumme is gesticht, ontstond onder zeer merkwaardige om standigheden. Na het forceeren van de ramen bleek, dat het huis wel onbe woond was, doch dat de verhuizing van den aanstaanden huurder reeds was ge arriveerd. Bij navraag bleek dat de inboedel des morgens was binnengebracht in op dracht van den huurder, die op het mo ment van den brand in Amsterdam zou zijn. Deze huurder was F. Brumme, die zich denzelfden nacht omstreeks vier uur bij de Haarlemsche politie aan meldde en een uitlegging gaf, die de recherche niet geloofwaardig kon vin den. Hij vertelde n.1. des avonds om streeks zes uur met een taxi naar zijn toekomstige woning te zijn gereden om nog een en ander in orde te maken. Daar er geen lichtpunten in het huis waren aangesloten, had hij lucifers ge bruikt en een hiervan achteloos wegge worpen. Nog arrestaties te wachten. Naar wij vernemen, zijn in de zaak van de vermoedelijke brandstichtingen te Amsterdam nog eenige arrestatie te verwachten .Ook een vrouw, die giste ren is gearresteerd, is ingesloten. Waar zij bovendien goede connecties had met een der beide mannen, die te Haarlem is gearresteerd en gewoond heeft in een huis in de Anjelierstraat, dat ook be hoort tot de perceelen welke door brand zijn geteisterd, is de veronderstelling gewettigd, dat tusschen hen verband be staat en van een complot sprake is. ZAANSCHE GROOT-INDUSTRIEEL J. C. LAAN OVERLEDEN. Te Ameterdam, waar hij voor het onder gaan van een operatie in net ziekenhuis aan de Prinsengracht was opgenomen, is, 68 jaar oud, overleden de heer J. C. Laan, oud-direc teur en de laatste jaren commissaris van de N V. Oliefabrieken Crok Laan te Wor- merveer, en oud-wethouder van Bloemendaal. Nog geen half jaar geleden had hij Bloe mendaal verlaten en zich in het Zuiden van Frankrijk gevestigd, waar hij herstei van zijn gezondheid verwachtte. Aan het einde van het jaar keerde hij tijdelijk in Nederland terug Op 8 Juni 1032 trad de heer Laan als wet houder af, en toen zijn gezondheid hem daar toe dwong, nam hij in,,4€nlZ0?Jve,r«va" u- ook ontslag als raadslid. In 1912 was hij raadslid geworden en in 1023 wethouder De raad heeft hem de erkentelijkheid der gemeente betuigd door het Westerplantsoen te Aerdenhout den naam te geven van J. U. Laan-olantsoen, en de burgern heeft hem bj zijn afscheid doen blijken, dat ook de inge zetenen weten, welke zijn groote verdiensten voor de gemeente zijn geweest ten j. y- Laan-bank, waarvoor de plaats nog niet i- aangewezen, zal de herinnering aan dezen wethouder bewaren. EEN HONDERDJARIOE. Op 22 Januari a.s. zal de Wed. L. Mde Vos te Colijnsplaat haar honderdsten jaardag vieren. Ze is de oudste inwoonster van N.- Beveland. Haar gezondheid is niet meer ge heel in orde. Sinds enkele jaren komt zij zoo goed als niet meer van het bed af, terwijl zie nagenoeg blind is. Gistermiddag omstreeks half zes heeft zich in de Kanaalstraat te Weert een vreeselijk drama afgespeeld. De zestienjarige Lambert Kampers heeft m de ouderlijke woning, perceel 23, zijn oom, den 35-jarigen Lambert Kampers, die ais ongehuwd kostganger aldaar bij de fami lie inwoonde, met twee revolverschoten ge dood. 5 De jongen, die vrijwel niet onder den in- t van. gebeurde scheen te zijn, heeft verklaard, dat, toen hij zich op zijn slaapka mer bevond, waar hij zich had verkleed, zijn oom van uit diens slaapkamer hem met een mes had bedreigd. Uit zelfverdediging zou hij toen geschoten hebben. De man werd in het achterhoofd geraakt en was onmiddellijk dood Merkwaardig is wel, dat de jongen, toen het slachtoffer neergestort was, het ont zielde lichaam op een bed heeft gelegd en het met een laken heeft bedekt en daarna kalm naar beneden is gegaan, waar zijn ouders juist kwamen toesnellen. De politie, waarschijnlijk door omwonen den, die hadden vernomen wat geschied wa3, gewaarschuwd, was spoedig ter plaatse. Aan den inspecteur der gemeente-politie heeft de jongen verklaard, dat hij, hoewel hij bedreigd werd, toch wel veilig naar beneden had kun nen komen. De verslagene had des morgens hevige ru zie met de moeder van zijn neefje gehad, welke zoo hoog liep, dat de vrouw uit de wo ning was gevlucht en bij buren het grootste deel van den dag had doorgebracht. Of er tusschen dit voorval en de daad van den knaap eenig verband bestaat, is nog niet uitgemaakt. De jongen is gearresteerd. Het parket uit Roermond wordt hedenochtend verwacht. De ouders van den jeugdigen Kampers waren geheel verslagen. Zij konden niet begrijpen, dat hun zoon tot zoo iets in staat was. Ook in het stadje heerschte alom grooie verslagenheid over deze tragische gebeur tenis. De verslagene ongunstig bekend. Omtrent het ernstige drama te Weert ver nemen wij nog de volgende bijzonderheden: Het slachtoffer stond bij de politie ongun stig bekend. Hij is meermalen bij vechtpar tijen betrokken geweest. Vooral als hij in be schonken toestand verkeerde, was hij erg lastig. Bij een vechtpartij in het Belgische grensplaatsje Lose, 't vorig jaar in 'n café al daar, heeft hij een schotwonde in het hoofd gekregen, doordat de kastelein een revolver op hem afvuurde. Ook had de man gevange nisstraf ondergaan, wegens bedreiging. Hij was los werkman en werkte den laatsten tijd op een baggermolen bij de kanaalwerken te Weert. Wegens de vorst was hij op het oogenblik werkloos. Zijn broer, bij wien hij in huis woonde, is Werkzaam op de zinkfabriek te Budel, waar ook diens zoon werkzaam is. De jongen is altijd iets eerder thuis dan zijn vader. Zoo ook gistermiddag, toen hij omstreeks vijf uur in de ouderlijke woning terugkeerde. De moe der heeft toen gezegd: „Ik ben blij, dat jij er bent, want oom Bert was weer zoo lastig". De jongen is toen naar boven gegaan om zich te verkleeden, waarna zich het drama heeft afgespeeld. Daarna is de jongen bene den gekomen, heeft zijn moeder het gebeurde verteld en is toen de straat cp gegaan. Eerst daarna is zijn vader thuisgekomen, die zijn broer gedood vond. Hij heeft de politie van het gebeurde in kennis gesteld en een dokter gewaarschuwd. Deze kon niet anders dan den dood van het slachtoffer constateeren. De jongen is later weer thuisgekomen en heeft zich daarna bij de politie aangemeld. Hij is toen ingesloten. Op hem werd een re volver, een browning, met vier scherpe pa tronen gevonden en twee ledige hulzen. De iongen heeft verklaard deze revolver met Nieuwjaar in Maesijck voor de aardigheid te hebben gekocht. Vijanden had hij, naar hij zeide, niet. Naast het bed, waarop de jongen het slachtoffer had neergelegd, heeft men een ge opend mes gevonden. Hiermede zou de man den knaap hebben bedreigd. De getroffene was geraakt boven en achter het linkeroor Het lijk is in beslag genomen. Dr. Hulst uit Leiden zal de sectie verrich ten. Het gezin Kamoers bestaat uit man. vrouw en zes kinderen. Lambert was de oudste van het span. TEOEN HET COMMUNISME. Een chr. organisatie gesticht. In een Maandagavond in de Zendings kapel te Amsterdam gehouden bijeenkomst vanwege het Anti-Communistisch Verbond in Nederland is als eerste spreker ds. A. G H. van Hoogenhuyze opgetreden. Ds. v. H zeide o.m. dat in deze tijden van afval en goddeloosheid eenerzijds en slapheid en on verschilligheid anderzijds ook bij de vele ver- eenigingén het Anti-Communistisch Verbond is opgericht met het doel om op algemeen christelijken grondslag den strijd aan te binden voor de veiligheid van den Staat en de handhaving van het wettig gezag, en voorts de chr. beginselen als eenig afdoend midde. daartoe in het licht te stellen. De Vereeni- ging zal geen candidaten stellen bij verkie zingen. noch zich bezig houden met datgene, wat behoort tot het terrein van kiesver. en vakorganisatie. De tweede spreker, de heer H. A. Stork sprak over „Christendom en Communisme' Hij stelde die beide lijnrecht tegenover elkan der staande beginselen, in het licht. MET LUCIFERS OESPEELD. Klein kind in brand geraakt Gisteravond waren in de woning van de familie Fledderman aan de Diergaardesinge te Rotterdam twee kleine kinderen aan he spelen met lucifers. Daardoor is een celluloic poppetje in brand geraakt. De verschrikte kinderen wierpen het poppetje weg, dat juist terecht kwam op een anderhalfjarig zusje dat in een kinderstoel zat. Met brandwonden aan hoofd en rechterhand is het meisje in het zie kenhuis aan den Coolsingel opgenomen. FRAUDE DOOR EEN NOTARIS. Het Haagsche gerechtshof heeft in hooger jeroep bevestigd de beschikking van de Haagsche rechtbank, waarbij de gevangen houding is bevoien van den als verdacht van verduistering gearresteerden Haagschen no taris P. DE MAZELEN-EPIDEMIE TE ALEM. De mazelen-epidemie te Alem woedt on- vermindeid voort en heeft opnieuw een slachtoffei geëischt. Het eenig dochtertje ven de familie B. is gisteren in het ziekenhuis te - Hertogenbosch gestorven Van het gezin waren vorige week twee zoontjes aan de kwaadaardige ziekte bezweken. De laatste dagen zijn weer nieuwe gevallen voorgekomen, waaronder eenige van ernsti- gen aard. Te Beuningen. waar de mazelen-epidemie eveneens heerscht, zijn de laatste dagen geen nieuwe gevallen voor gekomen. DE ELECTRICITEITSVOORZIENING IN NOORDHOLLAND. P.E.N. contra Zaanland. De Raad van State, afdeeling voor de ge schillen van bestuur heeft gisteren behandeld de beroepen van de gemeentebesturen van Wormerveer, Westzaan, Wormer, Koog aan de Zaan en Zaandijk en van het bestuur van den polder Westzaan tegen de beslissing van Ged. Staten van Noordholland, waarbij aan het Provinciaal Electrisch Bedrijf in Noord holland (P. E. N.) vergunning is verleend voor het aanleggen van hoog- en laagspan- ningskabels. Minister de Wilde dringt bij de Zaanland op medewerking aan tegenover het P.E.N. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Zaanland ten brief gezonden, waarin medegedeeld wordt, dat de minister het met zijn ambtgenoot van waterstaat dringend noodzakelijk acht, dat de voorwaarden, welke door Ged. Staten voor overneming van het laagspanningsnet zijn gesteld, door Zaan land in nadere overweging worden genomen, en een dringend beroep op de Zaanland ge daan wordt om alsnog tot overeenstemming te komen met de provincie. Van den brief zijn afschriften gezonden aan Ged. Staten van Noordl.olland en aan alle betrokken Zaansche gemeentebesturen. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Zaanland voor 1 Februari antwoord verzocht. naar Tiel, een project dat 45 millioen zal kosten. Het rijk draagt hiertoe 2/3 bij. Het overige deel wordt gedragen daar Amsterdam en de provincies Noordholland, Utrecht en Gelder land. bedaart spoedig met Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist VEEW \OEN OMGESLAGEN. De paarden die vervoerd werden, op hot Gistermiddag ongeveer half drie is een vee wagen, waarin tien paarden stonden, op den rijksweg tusschen Muiden en Naarden gekan teld doordat de wind onder den kap sloeg De chauffeur in de cabine en een paarden knecht, die in den wagen stond, kwamen te vallen. De paarden vluchten in galop weg, achtervolgd door den knecht en verscheidene automobilisten. Een der paarden liep een weiland in en zwom de Muidertrekvaart over, waarna het door een boer opgezonden werd. Twee andere werden bij Naarden door fietsers ge grepen, vier weider bij een kruispunt van den Dierenscheweg omsingeld en drie werden ge grepen bij het kruispunt Larenscheweg Hi 1 versumsche weg. Des avonds waren alle dieren in de manége aan de Sparrenlaan te Hilversum, het doel van de reis, samengebracht. FRIESCH VEE NAAR PALESTINA. Gister zijn veertig stamboek-koeien en zeven stamboek-stieren uit Leeuwarden naar Palestina verzonden. DOOR EEN MOLENWIEK GEDOOD Gistermiddag omstreeks vijf uur wilde de 25-jarige landbouwer W. Beukelman te Rockanje zijn watermolen stilzetten. Hij werd daarbij door een van de wieken zoodanig ge troffen, dat zijn schedel werd gespleten. De ongelukkige was terstond dood. TELEGRAMTARIEVEN. In verband met de op 1 Januari j.1. In werking getreden nieuwe internationale ta rieven voor code-telegrammen heeft de Ne- derlandsche organisatie voor de interna tionale Kamer van Koophandel aan den mi nister van binnenlandsche zaken overlegd de gegevens betrekking hebbende op Nederland en Nederlandsch-Indië, welke bekend zijn ge worden naar aanleiding van een onderzoek ingesteld door de Internationale K. V. K. be treffende het overzeesch verkeer van Neder land en Nederlandsch-Indië, volgens welke enquete naar adressante zegt is komen vast te staan dat de gemiddelde netto-kostenstij ging voor de Nederlandsche deelnemers bedraagt 4.86 en voor de Nederlandsch- Indische deelnemers. Adressante heeft hierbij den wensch te kennen gegeven, dat zoo spoe dig mogelijk middelen zullen worden gevon den, om de besluiten ten aanzien van de nieuwe tarieven, welke te Madrid zijn geno men ten gunste van de gebruikers te herzien en indien dit niet mogelijk is inmiddels langs anderen weg aan de gerechtvaardigde be zwaren der gebruikers tegemoet te komen. NIEUWE BEZUINIGING BIJ DE SPOORWEGEN. Bij de afdeeling Exploitatie der Ned. Spoorwegen zijn nieuwe bezuinigingen inge voerd. Tot dusverre werden de diensten van het 2800 man sterke treinpersoneel, bij verlof en ziekte of afwezigheid om andere redenen, feregeld van een centraal punt n.1. het hoofd- antoor te Utrecht. Voortaan zullen de stations, waar het treinpersoneel zijn standplaats heeft, deze aangelegenheid zelf moeten behandelen. Door deze reorganisatie worden acht ambtenaren uitgewonnen. RUSLAND BESTELT METALEN IN NEDERLAND. De correspondent te Berlijn van de N.R Crt. telefoneerde ons gisterochtend: Uit Moskou wordt gemeld dat Rusland door tusschenkomst van de Exportchleb in Nederland metalen heeft besteld. Er is spra ke van orders voor een bedrag van 600.000 hetwelk gedeeltelijk met Russische goeder.n zal worden betaald. GEVOLG VAN STORM. Het van Gent op weg naar Terneuzen zijn de Letiandsche s.s. Consult P. Danneberg, is tengevolge van den zuid-westerstorm in bot sing gekomen met de meerstoel, nabij het ge hucht Driekwart. De meerstoel werd hierbij vrij ernstig beschadigd, terwijl ook aan een gedeelte van de beschoeiing averij werd ge maakt. De schade wordt op ongeveer 3000 geschat. De Consul P. Danneberg liep zelf geen schade op en heeft de reis naar Terneu zen voortgezet. Het tanlischip Oöben, thuisbehoorende te Amsterdam, is hedenmorgen omstreeks 6 uur op de plaat voor Terneuzen aan den grond geloopen. De s'eepboot Ramon van de Union de Remorcage en de Sauvetage is ter plaatse voor het verleenen van assistentie aanwezig. De Göben is geladen met zwavelzuur en op weg van erstvelden nabij Gent naar Ruhrort. DE SCHEEPVAART OP HET IJSELMEER. De scheepvaart op het IJselmeer is nog steeds niet normaal. Uit Lemmer en Stavoren komen nog geen schepen te Amsterdam bin nen. Gisterochtend had de Zwoische boot een ontmoeting met een ijsveld, wat haar onge veer drie uur vertraging bezorgde Ook Enk huizen schijnt nog niet geheel ijsvrij te zijn. want ook daarvandaan komt geen enkel schip de haven van de hoofdstad binnen. Al leen de verbinding met den Zuidwal, Har derwijk, Amersfoort en Huizen is geheel normaal. SCHEEPVAARTVERBETERINO AMSTERDAM-BOVEN RIJN. De Provinciale Staten van Gelderland heb ben in hun zitting van vandaag goedgekeurd een voorstel van Ged Staten om eeri bedrag van 300 000 beschikbaar te steller, als bij drage in de verbetering van de scheepvaart verbinding Amsteidam- Boven Rijn. Zooals men weet beoogt deze verbetering den aanleg van een kanaal van Amsterdam KORTE BERICHTEN. Op den Hoogen Rijndijk te Leiden is gis termorgen de 8-jarige W. S. met zijn rijwiel onder een auto geraakt, vermoedelijk doordat een rukwind hem tegen den auto geworpen had. De jongen bekwam een zeer ernstige schedelbreuk. In zorgvollen toestand is hij naar het academisch ziekenhuis overge bracht. het over jaren gepleegde bedrog dan uitko men en ernstige gevolgen met zich brengen zal, vrijwillig een verbeterde opgave kunnen indienen zonder gevaar aan strafrechterlijke vervolging te worden blootgesteld. In deze gevallen wordt dan navordering gedaan over de laatste drie jaren, zonder meer. Zelfs kan men in de gelegenheid worden gesteld het bedrag der navordering, indien directe beta ling niet mogelijk is, in termijnen te vol doen. Men heeft het dus in eigen hand gevol gen, als hier den conferencier hebben getrof fen, te voorkomen. DOODELIJKE AANRIJDINO. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft gister terecht gestaan de 22-jarige chauffeur P. G. R., te Franeker, die 27 November al daar mevr. M., die op weg naar een concert was, heeft aangereden, tengevolge waarvan zij op slag is overleden. Eisch luidde drie maanden gevangenisstraf met een jaar ont zegging. BELASTINGONTDUIKING ZWAAR GESTRAFT. Conferencier 3 maanden gevange nisstraf opgelegd. Een bekend conferencier-liedjeszanger -is wegens belastingontduiking door de Vierde Kamer der Amsterdamsche rechtbank ver oordeeld tot drie maanden gevangenisstraf Er was geëischt 3000 boete subs. 100 da gen hechtenis, benevens drie maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Reeds lang had de belastinginspectie ver moeden, dat de conferencier onjuiste aan gifte deed van zijn inkomen, en daarbij ook verzweeg welke revenuën hij van zijn ver mogen genoot. Een correspondentie, waarbij de inspectie den conferencier voorsloeg zijn boeken te laten zien, openbaar te spelen, opdat alles zonder te ernstige gevolgen in der minne kon worden geschikt, leverde geen resultaat op. Integendeel, de conferencier be richtte dat zijn opgaven juist waren en hij er geen kasboeken of dergelijke op na hield. De inspectie heeft toén door het geheele land in alle plaatsen, waar de conferencier in theaters of voor vereenigingen zijn levens liederen heeft gezongen, een onderzoek inge steld naar de honoraria, die hij daarvoor had ontvangen en kwam tot de zekerheid, dat de conferencier wel heel weinig nauwge zet zijn belastingbiljetten had ingevuld. Er is toen bij den conferencier huiszoeking gedaan. Daar werd een kasboek gevonden waarvan de conferencier het bestaan had ontkend en dit bracht fabelachtige cijfers aan het licht. Zoo werd vastgesteld dat zijn inkomen over het belastingjaar 1920'30 niet, zooals was opgegeven, f 9000, doch 26.000 had bedragen en dat de inkomsten uit het vermogen waren verzwegen. Zoo had de conferencier over de jaren 1914'29 een inkomen gehad van f 176.000, terwijl hii over die jaren slechts in totaal voor een in- koiren van 56.000 belasting heeft betaald Over de laatste drie jaren verder terug grijpen is niet mogelijk heeft de belasting dienst een navordering ingesteld van 17,882, waarvan thans reeds 12.000 is voldaan. En daarbij komen nu drie maanden gevangenisstraf. Een straf als deze art. 117 van de Wet op de Inkomstenbelasting stelt als maximum zes maanden gevangenisstraf is hiervoor zelden of nooit opgelegd en verband tus schen de onlangs door de regeering gedane mededeeling, dat tegen belastingontduiking voortaan zeer streng zal worden opgetreden, lijkt niet uitgesloten. In verband met het bovenstaande zij her innerd aan het in 1927 door de regeering uit gegeven pers-communiqué betreffende vrij willige verbeterde opgave. De regeling geldt nog sieeds, dat zij, die gedurende jaren on VALSCHE ENGELSCHE BANK BILJETTEN. De rechtbank te Den Haag heeft heden uitspraak gedaan in den zaak tegen den 45- jarigen kóooman L. B., geboren te Novo- grad-Wolinsk, laatstelijk wonende te Berlijn, en den 49-jarigen koopman H. de R., com- missionnair, wonende te Rotterdam, thans beiden gedetineerd, die op 4 dezer hebben terecht gestaan wegens uitgifte van valsche Engelsche bankbiljetten. De rechtbank veroordeelde L. B. wegens het opzettelijk in voorraad hebben van En gelsche bankbiljetten, waarvan de valschheid hem bekend was met het oogmerk om ze als echt en onvervalscht uit te geven, tot 6 jaar gevangenisstraf met aftrek van twee maan den voorarrest en den tweeden verdachte H. R. wegens het verschaffen van inlichtingen aan en het bewegen van een ander tot af gifte van voornoemde bankbiljetten welke poging evenwel niet is geslaagd, tot 4 jaren gevangenisstraf, eveneens met aftrek van twee maanden voorarrest. Automobilisme. RALLYE MONTE CARLO. De Balkan-misère beginf. Vandaag ziïn wij dan den Balkan binnen geredenen onze ondervindingen waren wer- keliïk echt Balkaneesch. Het begon reeds aan de Honoaarsche grens waar enkele behulp zame soldaten onze papieren afteekenden en ons daarna aan het verstand brachten, dat wii nu nog eens 5 kilometer terug moesten rijden, om hun werk door een hoofferen te laten controleeren. Aan de Joego Slavische grens precies hetzelfde, alleen moesten wij daar 4V> K.M. van onze route afwiiken en een soldaat in den wagen meenemen, die allergevaarliiVst gewapend was. Ot> zichzelf echter was hij een zeer welwillende soldaat, die Duitsch sprak en alle kroegen in het dorpfe afliep om ziin superieur te zoeken, die ziin defin'tief stempel op onze naoieren moest drukken. Toen de man eindelijk gevonden was en ziin werk verricht had, lag Joego Slavie voor ons open. De wegen waren over het algemeen "oed. maar zóó vol boerenwa gens met Schrikachtige paarden, dat er aan inschieten niet te dekken viel Aan die brave Hongaarsche paardies kan men de ze schrik achtigheid nu eenmaal niet kwalijk nemen Een auto zien zii nooit en hun voerman, ge huld in een langen leeren, met schaansvel igvoerden en met rose linten af gezet ten ias, lint gewoonliik on zijn wagen te slapen, ten minste wanneer hii niet zingt omdat hij dronken is. Die vurige Hongaarsche oaard- ies voelen dus geen le'din". schrikken van zoo'n voor hen zoo vreemdsoortig voorwerp als een automobiel en beginnen dan te steige- -"o of dwars over den weg te gaan staan, totdat de voerman wakker wordt, de leidse's "rijpt en ziin oaarden tot bedaren brengt, hetgeen vaak lang kan duren ik bedoel voordat de voerman wakker wordt Een aan- rüding met zoo'n boerenkar kóste ons een onzer mistlampen. Door de schok werd de voerman eerder dan anders wakker en toen hij bemerkte dat ziin naarden onheil geslicht hadden. le"de hii de 2weeo er over en reed snel weg. Oo een conversatie met ons scheen hii niet gesteld te ziin en toch begreep hij niet eens" wat W'elenmn hem in het FIol- landsch toewenschte. Wij hadden vandaag tot aan Nis, een 90 K.M. van de Bulgaar- 9che grens willen doorrilden, maar verder dan Belgrado zijn wij niet gekomen. De oor zaak daarvan was ook weer echt Balka neesch. Over de Sawa. de rivier, die Belgrado van het overige land ten Noorden scheidt, ligt geen brug, of liever gezegd de brug is er wel, die is pas afgebouwd, maar er is nog geen weg er heen, zoodat alle verkeer per stoom- pont overgezet moet worden. Om den aanleg steiger te bereiken moet men een 3 K M door Moera3land riiden. Dat gaat heel goed, zoo lang de grond stijf bevroren is, maar nu juist de dooi was ingevallen, beteekende deze rit door het weeke moeras met een zwaafge laden Rallvewagen een onherroepelijk weg zinken in den weeken bodem. Lang hield onze Ford het uit en sleept ons met alle bagage, schoppen, houweelen, takels en wat al niet meer door den weeken kleigrond heen, maar eindelijk bleef hii dan toch in den weeken bodem steken en zakten de wielen in een oogenblik tot aan de treeplanken in der. modder weg. Daar was geen uitkomen meer aan, er moesten paarden gehaald worden om den wagen er uit te sleepen. Een voorbijko mende soldaat belastte zich met de bood schap, maar toen de paarden als maar uit bleven, trokken Wieleman en ik zelf op on derzoek uit en kwamen na een halfuur met twee voerlieden en twee paarden terug bij den wagen, waar wij inmiddels al de eerstbe- stelde joaarden voorgespannen zagen. Toen onze voerlieden dit bemerkten, werden zij kwaad, draaiden hunne paarden om en lie pen zonder een woord te zeggen weg. Naar geld vroegen zij niet, zoodat wij hun boos heid oovatten als gekrenkte Balkantrots. Wieleman zette zich aan het stuur, de voerman legde de zweep over de paarden en met vereende paardekrachten van motor en van dieren werd de Ford uit de modder "e-

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7