DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Zfoqeliiftsciï, De Scurkwestie te Geneve behandeld. ^Buitenland Uit het Derde Rijk. No. 18 Maandag 22 Januari 1934 136e Jaargang Een commissie van drie zat de noodige voor stelten daarvan uitwerken, in het belang van de vrije wilsuiting der bevolking bij de stembus. Verdee beslissingen in Mei, Wat vandaag de aandacht trekt AliKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. B'ieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Dit nummer bestaat uit drie bladen. De met ?oveel spanning tegemoet geziene Vergaderin van den Volkenbond te Geneve heeft Zateiag plaats gehad. De groote zaal •was gehee bezet naar mate naar de behande ling van le op het programma vermelde Saarkwese toeging, werd de atmosfeer drukken dr. Nadateerst eenige onbelangrijke kwesties ^er Duitsch-Poolsch minderheidsover- eenkomsp en een rapport der opium-commis sie) afgehamerd waren, kwam de Saarkwes- iie aan de orde. Aloisi ias zijn ontwerp-rapport voor over deze kwestie. Het rapport herinnert aan de bepalingen Van het verdrag van Versailles en wijst op het groote belang en op den omvang der in deze op te lossen problemen. De Volken bondsraad, volkomen bewust van de plichten en verantwoordelijkheden, die het verdrag van Versailles hem oplegt, met betrekking tót de volksstemming, die het volgende jaar rtoet plaats vinden, acht het noodig thans reeds de noodige voorbereidende maatregelen tè treffen. Het is echter niet mogelijk nu al in een discussie over deze maatregelen te tre den. De beste wijze om een zorgvuldige voor bereiding der volksstemming te verzekeren is, dat de Raadscommissie van drie leden (Aloi si, de Madariaga en de Argentijnsche gedele geerde Cantilho) in de Raadszitting van Mei voorstellen hieromtrent zal indienen. Desge- wenscht kunnen zij de hulp van technische deskundigen voor de uitwerking van bepaal de punten inroepen. Dit uiterst bondige rap port eindigt met de volgende resolutie, die eenstemmig door den Volkenbondsraad is aangenomen. De tekst van de aangenomen resolutie. De Vclkenbondsraad keurt de conclusies van 't rapport goed, betuigt zijn wil om alle op hem rustende verplichtingen betreffende de voorbereiding en uitvoering der volks stemming in het Saargebied in 1935 te ver vullen, zoodat de vrijheid, het geheim en de oprechtheid der stemmen verzekerd zullen zijn en noodigt zijn commissie van drie le den uit met het oog op het in Mei uit te bren gen rapport. Ie. de maatregelen te bestudeeren, die tot doel hebben door alle geschikte middelen de regelmatigheid der volksstemming te verzeke ren; 2e. in het bijzonder in overweging te ne men de studie van de geschikte r n de bevolking te beschermen tegen iederen druk en tegen de uitvoering van dreigemen ten, die op de oprechtheid der stemming in vloed zouden kunnen uitoefenen. 3e. de eventueele aanbevelingen der regee- ringscommissie over het Saargebied in 't be lang van de handhaving van de orde gedu rende de periode der volksstemming te bestu deeren. In de tweede resolutie verleent de Raad een crediet van ten hoogste 20.000 franken voor de onkosten, verbonden aan de raadpleging van de deskundigen door de Raadscommissie van drie. Paul Boncour's instemming met de resolutie. Paul Boncour, Eden en Benesj waren de eenigen, die over de resolutie het woord voer den en 'van dezen is alleen Boncour eeniger- mate reeds in de bijzonderheden getreden. Boncour herinnerde er aan, dat Frankrijk om twee redenen bijzonder belang in de kwestie stelt, in de eerste plaats is Frankrijk recht streeks belanghebbende bij de stemming, doen vooral interesseert Frankrijk zich vo°r deze zaak als permanent lid van den Vo.kenbonds- raad. Indien het alleen om economische be langen zou gaan, zou een rechtstreeksch ac- coord tusschcn Frankrijk en Duitschland mo- gelijk en zeker voldoende zijn, doch als lid van den Volkenbondsraad moet Frankrijk zorgen, dat de Saarbevolking inderdaad ge legenheid krijgt zelf over haar eigen lot te beschikken onder waarborgen van een bevre digende uitoefening van haar recht. Boncour uitte zijn voldoening, dat de re solutie aan de raadscommissie van drie be paalde richtsnoeren voor haar werk geeft. Het is van het hoogste belang, dat de stem men der bevolking in vrijheid en oprechtheid worden uitgebracht. De Volkenbond moet de zekerheid geven, dat de bevolking niet onder dwang zal staan of onder vrees voor toe komstige represaillemaatregelen. Verleden jaar heeft de Volkenbondsraad den ambtena ren van het Saargebied waarborgen gegeven, dat zij, hoe de volksstemming ook moge uit vallen, niets te vreezen zouden hebben in dien zij hun plicht behoorlijk blijven vervul len. De Volkenbond moet thans soortgelijke waarborgen aan de bevolking geven. E>e Vol kenbondsraad kan in Mei des te vrijer alle hiervoor gewenschte maatregelen treffen, om dat zoolang de uitslag van de volksstemming nog onbekend is, de maatregelen van waar borg tegen geen bepaald land gericht zijn. Ten slotte sprak Boncour ook nog zijn in stemming er over uit, dat de commissie van drie zal hebben na te gaan hoe de orde het best te verzekeren zal zijn. Eden verklaarde slechts zijn instemming met de resolutie en zeide thans niet in ver dere discussie te willen treden, daar hij niet op de beraadslagingen van de maand Mei wilde vooruitloopen. Ook Benesj was heel kort. Hij legde echter bij zijn verklaring van instemming nog den nadruk op den buitengewonen ernst van de zaak en op de noodzakelijkheid, dat de bepa lingen van het verdrag van Versailles onpar tijdig zullen worden nageleefd. Hierna was de bespreking over het Saar gebied voor ditmaal geëindigd. De resolutie van Aloisi werd eenstemmig aangenomen. De beteekenis van de resolutie. De Engelschen en Italianen hebben dus hun zin gekregen, dat de discussie vandaag zoo kort en zakelijk mogelijk zou zijn en da: zij aan de Raadstafel geen herhaling kre gen van de in de memoranda reeds uitvoerig neergelegde beschuldigingen aan het adres van de nationaal-socia.isten in het Saarge bied omtrent gepleegde terreur. Boncour en Benesj hebben echter, wat den inhoud van de resolutie betreft, voldoening gekregen doordat daarin met bijzonderen nadruk gesproken wordt over de noodzake lijkheid van waarborgen tegen druk en tegen repressaillemaatregelen, hetgeen eigenlijk van zelf spreekt en over de bijzondere maat regelen tot handhaving van de orde, waarbij Boncour vooral aan de moge'ijkheid van het zenden van een internationale troepenmacht als politie-autoriteit in het Saargebied denkt In Mei zal de strijd over de bijzonderheden der te treffen maatregelen des te scherpe1" weer ontbranden, tenzij het de Raadscommis sie van drie in dien tusschentijd mocht geluk ken overeenstemming te verkrijgen, in het bij zonder tusschen Frankrijk en Engeland. Een gelukkig besluit heeft de Volkenbondsraad echter reeds vandaag genomen. De volksstem ming zal niet worden uitgesteld, zooals Max Braun en het door hem geleide Duitsche vrij heidsfront uit het Saargebied wenschen. De volksstemming zal in 1935 inderdaad plaats vinden. Het is stellig in het belang van de in ternationale verstandhouding, dat de onzeker heid omtrent de toekomst van het Saargebied zoo spoedig mogelijk ophoudt. Daarom ver dient deze beslissing van den raad waardee ring. Of de stemming echter reeds terstond in de maand Januari zal plaats vinden, zoo als Duitschland verlangt, is een andere vraag. Het rapport en de resolutie beide spre ken slechts van het jaar 1935, zonder verdere aanduiding van het tijdstip. Hooge tuchthuisstraffen tegen communisten. Voor de rechtbank te Berlijn hebben een negental communisten terecht gestaan, die er van beschuldigd werden, wapens en murnte te hebben vervaardigd, cellenbouw in Rijks weer en politie te hebben bedreven wapens te hebben uitgereikt. Drie beklaagden werden veroordeeld tot 7 jaar tuchthuisstraf, een tot 6 jaar, drie to. 3 jaar en twee tot 2 jaar tuchthuisstraf. Arrestatie wegens landverraad. De Berlijnsche politie heeft een zekeren Schmitt gearresteerd, die beschuldigd wordt, in het Saargebied Fransche propaganda te hebben bedreven. De politie deelt mede, dat bij een huiszoeking veel bezwarend mate riaal is gevonden. O.a. werd een schrijven van Schmitt aan een Fransch majoor gevon den, alsmede brieven aan de regeeringscom- missie, waarin Schmitt zijn diensten aan bood. Het is nog niet vastgesteld, of Schmi't in Saarbruecken is geweest, waarheen de Fransche majoor hem zou hebben uitgenoo- digd. Hij zal wegens landverraad vervolgd worden. Bovendien is een arrestatiebevel uit gevaardigd tegen den vroegeren pc'itiecom missaris Eppinger uit Berlijn, waarvan bt weerd wordt, dat hij eveneens onder verdach te omstandigheden in dienst der regeerings commissie wilde treden. De opzegging van het handels verdrag door Frankrijk. De reeds op 17 Jan. aangekondigde opzeg ging van het handelsverdrag van 1927 door Frankrijk is bevestigd door een nota van den Franschen ambassadeur d.d. gisteren. De opzegging bestrijkt ook de suppletoire over eenkomsten, die gelijk met het hoofdverdrag op 20 April buiten werking zullen treden. De Fransche regeering legt er echter den nadruk op, dat de opzegging geen betrekking heeft op verdere economische accoorden tusschen de beide landen, speciaal niet op dat van 23 Febr. 1928 over net goederenverkeer tus schen het Saarbeckengebied en het Duitsche douanegebied. De Fransche nota geeft ver der uiting aan den wensch, dat ter vermij ding van het afbreken der handèlsbetrekkin- gen en tot het scheppen van een nieuwe ver dragsbasis voor den goederenruil onderhan delingen zullen worden ingeleid. Deze wensch wordt door de Duitsche regeering ge deeld. Het kan dan ook worden verwacht, dat dergelijke onderhandelingen binnenkort te Berlijn zullen beginnen. De boerenbijeenkomst te Weimar. Op den tweeden dag van het Rijkscongres te Weimar voor den boerenstand heeft de rijksminister voor voedingswezen en rijkslei der van de boeren. R. Walter Darré, gespro ken over de grondslagen van de nationaal- socialistische boeren politiek en haar toe komstige taak. Darré verklaarde, dat de ge disciplineerde aaneensluiting van den Duit- schen boerenstand de legale ten uitvoerleg ging der revolutie heeft gegarandeerd en daarmede onzegbaar leed heeft bespaard Spr. brengt Hitier dank, dat hij het nationaal socialistische Duitschland bewust opbouwt op den boerenstand en daarmede een nieuw tijdvak in de Duitsche geschiedenis inleidt. Vervolgens besprak Darré breedvoerig kwesties van economisch politieken aard en hij verklaarde, dat indien de rijkskanselier den Duitschen boerenstand door de toeken ning van het recht op erfhofstede een bizon- dere positie heeft ingeruimd, zulks is ge schied, omdat hij in den boerenstand de bloedbron van de natie ziet. Het principe van het nationaal socialisme gemeenschap gaat boven individu is van ont zaglijke portée en pas wanneer men uat er kent, kan men de nationaal socialistische landbouwpolitiek begrijpen. Het gaat niet om het voordeel van een stand, maar om het welzijn van het geheele volk. De eenheid van den boerenstand is de eer ste en de eenheid tusschen den leider der boe ren en den minister de tweede voorwaarde geweest voor het wetgevende werk op land bouwgebied. De rijkswet voor den voedsel- stand is als eerste wet van bizondere betee kenis. Zij is de voorwaarde geweest voor de wet in zake de vaste tarweprijzen. De boer is door de dalende orijzen steeds prijsgegeven geweest aan de ellende. Met deze vaste prij zen is het geheele economische stelsel met een slag gewijzigd. Indien men liberalistisch zou zijn georiënteerd, zou men t.a.v. prijs daling steunmaatregelen hebben genomen om den prijs te handhaven Dat zou evenwel slechts de graanspeculanten ten goede zijn gekomen en de staat zou met zijn tarwevoorraden moeten blijven zitten. Om dien reden heeft men het kapitalistisch-libe- ralistische systeem in den landbouw terzijde gesteld. Om denzelfden reden is ook de rijks wet op de Erbhofe ontstaan, welke den grónd het karakter van zijn handelswaar ontneemt Het gaat er ten slotte om het kapitaal uit het kapialistische bedrijfsleven los te maken. Dat dit doel, dat immers niets anders beteekent dan het ten val brengen van de renteslavernij allen nationaal socialisten voor oogen staat, is natuurlijk. Het staat vast, aldus bes'oot Darré, dat het niet aan de Duitsche boeren zal liggen, bij te dragen aan de vernietiging van de renteslavernij, omdat zij er het hevigst onder hebben geleden? De Duitsche jeugdherbergen. Gistermiddag is in de feestzaal in Berlijn van het vroegeie Heerenhuis een bijeenkomst gehouden van het Rijksverbond voor de Duitsche jeugdherbergen. Aanwezig waren o.m. Bakiur v. Schirach, de vertegenwoordi gers van de oij het jeugdherbergenwezen be langhebbende rijks- en iandsautoriteiten, van SA en Stahlhelm. „Gebietsfuehrer" Rodatz gaf een overzicht van de reorganisatie, welke in het afgeloopen jaar is voltrokken en noemde eenige nieuwe taken. Men zal overgaan tot den bouw van nieuwe jeugdherbergen in alle deelen van het Rijk. Zondag acht April zal in de haven van Hamburg een drijvende jeugdherberg worden geopend met meer dan 590 bedden, het is een verbouwd zeilschip van 2000 ton. Met alle kracht wordt gewerkt aan de orga nisatie van een rijkspropaganda- en offerdag om den schu'cienlast van het vroegere beheer te verminderen. Snellere strafprocedure. In het belang van een snelle strafrechts procedure heeft de Prmsische minister van justitie, Kerrl, een verordening uitgevaar digd, waarin wordt -ezegd; Het is een on voorwaardelijke e'".'' van een T"-'e *'r.r recht oceduie, da, de daad uen vod wordt gevolgd door de veroordeeling. De ervaring heeft geleerd, dat het vooronderzoek herhaaldelijk tot een min of meer aanzien lijke vertraging leidt. Voorzoover het voor onderzoek niet dwingend is voorgeschreven, moet het openbaar ministerie zelf doelbe wust en met grooten spoed de zaken onder zoeken, door van den aanvang of het onder zoek, zoo noodig in samenwerking met de politie, zelf te voeren. Rudoll Hess over S.A. en partij. De plaatsvervanger van den leider, Rudolf Hess, schrijft in het N.S.-Monats- hefte, dat als extra-nummer voor de S.A. verschijnt, het woord over het thema: S.A. en partij. Hij legt er den nadruk op, dat het als zou hier de S.A. en daar de partij thema niet aldus moet worden opgevat staan. Veeleer zijn S A. en S.S. deeien der N.S.D.A P., welke als gesloten geheel onder leiding van Hitier staat. Zoowel de chef van den staf der S.A. ai sook de aan hem ondegeschikte Rijks leider der S.S., Himmler, voelen zich, naar Hess denkt, allen vooral nationaal socialisten ,als oude strijders voor de partij. De „partijgenooten" Roehm, Himmler en Hess denken er niet aan vertegen woordigers der door hen bestuurde or ganisaties te zijn met veronachtzaming van het belang der partij als geheel. Steeds zijn zij bereid lasten voor de S.S. ter eene zijde voor de overige organisa ties der N.S.D.A.P. ter andere zijde op zich te nemen, wanneer het welzijn der partij zulks vereischt. Want de partij is thans Duitschland en ware nationaal socialisten zien in hun geheele denken en handelen slechts voor zich Duitsch land. De leden der verschillende organisa ties strijden voor hetzelfde doel, schou der aan schouder, zooals eens, tezamen lijdende, de overwinning vierende voor eikander offers dragend vereenigde in de eene partij! Zij gaf hun leven inhoud, zij gaf hun de hoop op een betere toe komst Thans werken alle onder-geledin gen der N.S.D P. als deelen der partij voor hun staat. VON HINDENBURG ZIEK. Ongerustheid in politieke kringen. Naar eerst thans bekend wordt, is Rijkspresident von Hindenburg ziek. Op de helft van de vorige week werd reeds gemeld, dat hij wegens een verkoudheid niemand kon ontvangen, doch thans wordt gemeld, dat hij lijdende is aan een slijmvliesontsteking op de lucht pijpen. Hoewel Zondagochtend de toestand van den patiënt van dien aard was ,dat gen direct levensgevaar bestond, maakt men zich in politieke kringen in verband met den hoogen leeftijd van den Rijks president toch ongerust. Rijkspresident von Hindenburg is thans 88 jaar. DE RIJKSSPOORWEGEN IN DUITSCHLAND. De plaatsvervangende directeur-generaal der Duitsche Rijksspoorwegen, Kleinmann, heeft in een bijeenkomst van de vakgroep Rijksspoorwegen der NSBO en NSBA ver klaard, dat de spoorwegen nog slechts „maat schappij" heeten, omdat men de aangegane overeenkomsten wil respecteeren. Bij de Rijks spoorwegen wordt evenwel niets gedaan, wat niet door Hitier is goedgekeurd. In den strijd tegen de werkloosheid staan de Rijks spoorwegen in de eerste rijen. Dezen winter zijn niet de 62.000 tijdelijke arbeiders op straat gezet. Voor de winterhulp en den na- tionalen arbeid worden jaarlijks ongeveer 24 millioen RM opgebracht. GESTOORDE BRUILOFT TE BERLIJN. In de cel gestopt. Dezer dagen werd ergens in het Noorden van Berlijn een bruiloft gevierd, waarbij het, naarmate de 'bier- en wijnïlesschen leeger werden, vroolijker en rumoeriger toeging. Het lawaai trok de aandacht van een re chercheur, die in de omgeving sporen had gevonden van inbrekers, die hij reeds eeni gen tijd zocht. Met een po'itie-agent drong hij het huis binnen en ontdekte tot zijn ver bazing, dat het bruidspaar en een der aan wezige vrienden de door hem gezochte in brekers waren. Het bruiloftsfeest werd» wreedelijk onderbroken en het bruidspaar en de vriend, die verscheidene inbraken op hun geweten hadden, o.a. waren a'le op het brui- 'oftsfeest geschonken v/ijnen van inbraak af komstig, werden in voorloopige bewaring gesteld. De Saarkwestie te Genève behan deld. (Dag. Overzicht). Uit het Dede Rijk. (Buitenland). Dollfuss en de soc. democraten. (Buitenland). President von Hindenburg ziek. (Buitenland) De heer A. C. Bos te Bergen over leden. (Stad en Omgeving). Contingenteering van vleesch met ingang 15 Jan. (Binnenland). De van brandstichting verdachte H. de Bakker is uit het politiebureau aan de Raampoort ontsnapt, toen hij zou worden overgebracht naar het huis van bewaring. (Binnenland). Op een onbewaakten overweg te Bilthoven de bestuurder van een personen-auto gedood. (Binnenland). Het gister gehouden congres van den Ned. Federatieven Bond van per soneel in openbaren dienst heeft be sloten aangesloten te blijven bij het N.A.S. (Binnenland). (Zie voor nadere bijzonderheden eventueele laatste berichten). DCITFUSS EN DE SOC.-DEMOCRATEN. De officieele „Wiener Zeitun"'' schrijft onder den kop „Nieuwe aspecten*, dat de bon'' "r~eüer o-1 de vergadering der Chr- '-n een vc! - tod woord heeft gespro utii, v.aairan Je ai^e -Misleiders zouden kun nen aanknoopen, wanneer zij bereid waren tot medewerking. Dollfuss heeft alle, die zich afzijdig houden of dit twijfelen, uitgenoo- digd, toe te treden tot het groote front der Oostenrijksche onafhankelijkheid en van den opbouw. „Neuigkeits-Weltbiatt" schrijft, dat Doll fuss een duidelijk beroep heeft gedaan op de arbeiders, welke hij evénwel niet met de sociaal-democratie heeft willen verwisselen. Van deze partij wil hij geen bereidheid tot medewerking. De semi-officieele „Politische Korrespondenz" richt zich heftig tegen de soc.-democratie. Deze partij is volgens het blad de oorzaak, dat deelen van oe arbei dersklasse zich afzijdig houden bij den groo ten strijd van Oostenrijk om zijn vrijheid. De standenidee kent noch gunstelingen noch stiefkinderen. De soc.-dem. „Abend" deelt mede, dat het soc.-dem. partijbestuur reeds in de volgende dagen definitief zijn standpunt zal bepalen ten aanzien van het beroep van Dollfuss. Suvlch voor dc Oostenrijksche pers. De officieele Oostenrijksche persafdeeling publiceert de verklaring van Suvich voor de pers. Suvich heeft verklaard, dat zijn bezoek aan Weenen een nieuw bewijs is van de groote sympathie en vriendschap, die Italië koestert voor het Oostenrijksche volk en waardoor het zich en dat niet voor het eerst laat leiden. Het is duidelijk, dat de positie van Oostenrijk als land in Midden- Europa en in het bijzonder als land in het Donaubekken grooter moet zijn dan overeen komt met de territoriale oppervlakte en het bevolkingscijfer. Opdat Oostenrijk zijn zen ding met succes en in aller belang kan ver vullen, is het in de eerste plaats noodig, dat voor dit land de normale verhoudingen van een onafhankelijk en rustig leven worden ver zekerd. Deze opvatting huldigt Italië sedert lang op grond van onveranderlijke richtlijnen zoowel op economisch als op politiek gebied. De Italiaansche regeering heeft nog kort ge leden in een voorstel, dat voorziet in een breedere regeling van het economische leven der Donaulanden de wegen aangegeven die de geheele Oostenrijksche economie van groot nut kunnen zijn. Zij beschouwt de situatie dus met hoop en vertrouwen. Oostenrijk heeft in den laatsten tijd ook, dank zii den maatrege len der tegenwoordige regeering. een zekeren vooruitgang getoond en "dit biedt de zeker heid, dat de goede toestand in Oostenrijk wel dra zal zijn hersteld, voorznover de alge- meene omstandigheden, ook de politieke, dat mogelijk maken. Gemeld wordt verder, dat de geheele bui- tenlandsche pers heeft geprofeteerd tegen haar uitsluiting van de ontvangst. Nieuw concentratiekamp in voor bereiding. Volgens berichten uit We's in Opper Oos tenrijk wordt daar een vroegere leerfabriek tot concentratiekamp ingericht. Dit kamp zal dienen als verzamelplaats voor hen. die later naar Woellersdorf worden overgebracht Meer dan 20 personen zijn in de Hotste da gen naar Woellersdorf overgebracht. ERKENNING VAN cOVJET- RUST. AND? Door de Kleine Entente. Naar verluidt, staat op de agenda van de conferentie te Agram van de ministers van buitenlandsche zaken der Kleine Entente ook de erkenning van Sovjet-Rusland. Te oor- deelen naar de voorbesprekingen kan men een definitieve afhandeling dezer kwestie ver nachten. Reeds worden uitgebreide voor' rei- dingen getroffen voor den opbouw der eco nomische betrekkingen met Rusland.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1