Alkmaarsche Courant VEILIGE HAVENS ^Radionieuws Seuitleim £and: en Hmm&ouw Honderd Zes en Dertigste Jaargang. DINSDAG 23 JANUARI. No. 19 1934 Woensdag 24 Januari, Hilversum, 1875 At. (Uitsluitend VARA). Gramofoonmuziek. 9.30 „Onze keuken'* door P. J. Kers Jr. 10— VPRO-morgenwij- ding. 10.15 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins en de Melody Players o.l.v. H. j. Mondé. 12— VARA-Kleiuorkest o.l.v. H. de Groot. 12.45 The Melody Players olv. J. H. Mondé. I.45 Voor de vrouw. 2— Orgelspel Cor Steyn. 2.15 VARA-Knipcursus. 3Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest olv. H. de Groot. 6.— Gramofoonplaten. 6.15 Vervolg orkest concert. 7.Bespreking voetbalwedstrijd de Zwaluwen—Hongarije. 7.20 Vervolg orkest concert. 8— Herfh. SÓS-berichten, Vaz Dias en VARA-Varia. 8.15 Joodsche kunstavond, mmv. Sextet, J. Juda, viool, A. Juda, piano, H. van Oss, zang, F. de Nobel, piano; dr. H. Polak, toespraak en J. Gompers, declama tie. 10.15 Vaz Dias en gramofoonmuziek. 10 30 De Flierefluiters olv. J. v. d. Horst. II.15 Orgelspel Joh. Jong. 11.4512. Gramofoonmuziek. Huizen, 301 At. (NCRV-uitzending). 8. Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gra mofoonmuziek. 10.30 Morgendienst o.l.v. ds I Groenenberg. 11.Pianorecital door mevr A. Franke—Hendriks. 12.15 Gramo foonplaten. 12.30 Trio van der Horst, m. m. v mevr. C. van RavenzwaayMöllenkamp, 2ang. 2.Gramofoonplaten. 2.30 Huish. raadgevingen. 3.— Chr. Lectuur. 3.30 Gra mofoonplaten. 4.Orgelspel R. Parker. 5. Kjnderuur. 6.Landbouwhalfuur. 6.30 Af gestaan. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Journalistiek weekoverzicht door C. A Crayé. 8.Gramofoonpl. 8.15 Arnh. Orkestver. olv. J. Spaanderman, mmv. L. Somer, viool 8.55 Vaz Dias. 9.15 Vervolg concert. 10. 1130 Gramofoonmuziek. Daventry, 1500 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05 en 12. Lezingen. 12.20 Orgelspel Q. Maclean. 1.05 Western Studio-orkest o.Lv. Thomas, mmv. B Caerleon, alt. 2.20 Voor de scholen. 3.20 Pianorecital door C. Dixon. 3.35 Sted. orkest Bournemouth olv. Sir Dan Godfrey, mmv. G. Bryan, piano. 5.05 Gramofoonpl. 5.35 Kin deruur. 6.20 Ber. 6 50 Radiokoor olv. L. Wcodgate. 7.10, 7.25 en 7.50 Lezingen. 8.15 Eerste acte van Puccini's „Tosca" olv. L. Collingwood. 9.05 Pianorecital E. Lush 9 20 Berichten. 9.40 Causerie. 9.55 „Trent's last case" hoorspel van A. L. Ellis en B. Burnham. 11.10 Voordracht. 11.15—12.20 Dansmuziek door Roy Fox en zijn band. Parijs „Radio-Paris"1796 At. 8.05 en 12.35 Gramofoonplaten. 12.50 Orgelconcert G. T. Desserre. 1.25 en 7.05 Gramofoonpl. 9.05 Concert door de Assoc de concert La- moureux olv. Wolf. Kalundborg, 1261 At. 11.20-12.35 en I.05—1.20 Concert uit het Bellevue Strand- hotel. 2.20 Gramofoonplaten. 2.50—4.50 M. Hansen's orkest. 7.20 Omroeporkest olv. Gröndahl. 8.10 Radio'ooneel. 8.45 Viool duetten met pianobegeleiding. 9.10 Zang en piano. 9.40 Omroeporkest olv. Gröndahl. 10.2011.50 Dansmuziek uit rest. „Nimb". Langenberg, 456 At. 5.25, 6.35 en 10 45 Gramofoonpl. 11.20 Omroeporkest olv. Cas- par. 12.55 Gramofoonpl. 2.20 Concert. 3.20 Weragblaasorkest, koren en solisten. 6.20 Omroeporkest olv. Rosbaud. 8.20 Omroep orkest olv. Lindner. 10-05 Gramofoonplaten. 10.20 Kwartetconcert. 11.3512.20 Concert Rome, 421 M. 8 Gramofoonpl. 8.35 Martucci concert mmv. orkest en solisten. Brosse1, 322 en 484 At. 322 M.: 12.20 Omroepkleinorkest olv. Leemans. 1.30 Om roeporkest olv. André. 5.20 Gramofoonpl. 635 Omroepkleinorkest olv. Leemans. 7 35 Gramofoonplaten. 8.20 Omroeporkest olv. André. 10.3011.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Omroeporkest olv. André. 1.30 Om roepkleinorkest olv. Leemans. 5.20 Dansmu ziek. 6.35 Zangvoordracht. 7.05 Gramofoon platen. 8.20 Symphonieconcert olv. Pierre Monteux. 10.05 Gramofoonpl. 10.3011.20 Gramofoonplaten. Deutschlandsender1571 At. 7.25 „Uns sind Altar die Stufen der Feldherrnhalle", herdenking van den vermoorden Hitleriun- gen Herbert Norkus. 8.20 Beethoven's 8ste symphonie olv. E. Lindner. 8.50 „Das Blaue vom Himmel", voordracht op gramofoonpl. 9.20 Berichten. 9.50 Radio-praatte. 10.05 Weerbericht. 10.20 Beethoven's Strijkkwartet op. 131. door BASIL KING. (Uit het Engelsch). 4) „Neen, hoor", vervolgde juffrouw Etta, terwijl zij langzaam naast elkaar doorliepen, „de liefde voor de aan mijn zorg toever trouwde kinderen houdt volkomen ge ijken tred met elk dubbeltje, dat ik uitbetaald krijg, geen cent meer. Als je mijn raad wilt opvol gen, Milly, doe dan net eender Juffrouw Nash voelde zich vernederd, a.s^ of zij een berisping had gekregen. Uit vrees haar kleinen jongen in zijn slaap te storen duwde zij en wagen zoo zachtjes mogehj V°S geloot' rait dat ft dat ten opzichte van dit kleTne ventje zou kunnen doen. „Och kom, onzin! Dit kleine ventje - precies eender als alle anderen „Heelemaal niet! Kleine kinderen hebben net zoo goed als volwassenen ieder karakter. Bij dit kind treedt 't nu al duid--- lijk op den voorgrond; hij is één en al zac t- heid en liefelijkheid en hij begrijpt al zoo veel; dat zou je niet gelooven. Ja, er is e'gen- lijk niets, dat hij met zijn lief, klein ver standje niet begrijpt. Heusch, Etta, als jij voor hem moest zorgen, zou je merken dat ik geliik heb". „Net iets voor jou! En als hij vier jaar is, wordt hij je van je hart gescheurd, om hem i i GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Woensdag 24 Januari. Pijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. h Lond Res- 10.35—10.50, Daven- Byav»I^Ï51^N403h R«' 12-20-15 2°. 10-35-17 SO. B«"a- BROEK OP LANGENDIJK. De tuinbouwvereeniging „De Groenten- cultuur hield Maandag haar jaarvergade- Ev voorzitter, de heer Glas, memoreerde in zijn opening de bitter slechte uitkomsten in het tuinbouwbedrijf betreffende het afge- loojoen jaar. De verwachtingen waren niet hoog gespannen, maar het laagste is nog niet bereikt. 6 Herdacht werd een 5-tal leden, die de vereeniging door den dood zijn ontrukt. Opgemerkt werd, dat het organisatie bureau in Noordholland betreffende den tuinbouw door den nood der tijden zoo mat en moedeloos is; trots dat werd opgewekt te volharden met den grootst mogelijken ijver en inspanning van alle krachten. Er op gewezen werd. dat het vak vol verrassin gen is, getuige de opbrengst der witte kool in November en December van het vorig jaar. Gehoopt werd, dat de teeltbeperking niet van zulk een ingrijpenden aard moge zijn, dat bij een eventueele vraag uit het bui tenland hieraan dientengevolge niet kan worden voldaan, daar dit tot gevolg zou heb ben een omwenteling in het afzetgebied. Vrij willig is reeds een groot percentage der jaar- lijksche oppervlakte beperkt. Tenslotte werd gehoopt op een spoedige verbetering in het organisatie-leven, veiling- en tuinbouwge bied. Door den secretaris werd verslag uitge bracht over de verrichtingen der vereeniging over het afgeloopen jaar. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen 659.02 en de uitgaven 656.54, saldo 2.48, gevoegd bij het bedrag op de boeren leenbank groot 800.73, werd een bezit op 1 Jan. 1934 van 903.21. Meegedeeld werd, dat in verband met de tijdsomstandigheden het bestuur wederom geen vrijmoedigheid heeft gevonden de con tributie te innen. In plaats van den heer H. Glas, welke niet herkiesbaar was, werd in het bestuur gekozen de heer W. J. Balder. Als afgevaardigde in het bestuur der L.G C. werd herkozen de heer C. Spaans. Tot voorzitter werd gekozen de heer W J. Balder. Goedgevonden werd, dat de Plantenziek tenkundige dienst wederom een subsidie toe gestaan werd van 7.50. Door den heer C. Slot werd meegedeeld, dat de proeven genomen met wortelzaad, als het ware zijn mislukt door het optreden der luis. Tevens dat met de ontsmetting van uien en koolzaad wederom op denzelfden voet wordt voortgegaan evenals het vorige jaar Aangaande verschillende vragen welke rijzen betreffende de te verwachten teeltbe perking tuinbouwgewassen, werd er door burgemeester Slot op gewezen, dat er binnen eenigen tijd een circulaire op komst is, waar in vermeldt, wat dienaangaande mag en niet mag, terwijl het daarnaast in de bedoeling ligt, dat de streek-commissies in het leven ge roepen werden, welke vraagbaken zijn voor hetgeen wat in de circulaire vervat, nog niet duidelijk is. Opgemerkt werd, dat zoo niet door gegaan kan worden met de vrije teelt, wat de leden een ieder in het bijzonder wel weet. Verzocht werd daarom allen daaraan ook mede te werken om de beperking in de hand te werken. Opgewekt werd nog door spr., om zooveel mogelijk het vakblad „De Tuinderij" te lezen, waarin veel in voor komt van belang voor de tuinders en wat heel wat vragen overbodig maakt. Betreffende verschillende vragen aangaan de producten of die ook vallen onder de teelt regeling werd meegedeeld, dat hierop nog geen voldoende antwoord op te geven is, in deze zal men zich ook vervoegen kunnen bij de commissie. Door enkelen werd de gedachte geopperd, dat de regeering tekort schiet in de verstrek king van steun en zouden gaarne zien, da; er van uit de vergadering een telegram ge zonden werd aan de minister om meer steun- uitkeering over 1933, om zoodoende de be drijven nog eenigszins in stand te houden toe te vertrouwen aan een Fransche juffrouw, die hem haar moedertaal moet leeren. O, ik ken die deftige lui zoo goed! Zoodra ik de geldelijke uitkeering krijg, waarop ik hoop, ga ik gewoon voor mijn toekomst zorgen, en je zou wel een uil zijn als je niet hetzelfde deed en op mijn voorstel inging." Terwijl juffrouw Nash met haar zachten, verlegen glimlach haar hoofd schudde, stax de zonderlinge burgervrouw de Vijfde Ave nue over en sloeg toen een straat in, die naar de East River leidde. Na de Vijfde Avenue een paar honderd meter achter zich te heb ben, waren zij en het kind in den wagen ge heel in de krioe'ende menschenmenigte op genomen. Zgich bewust zijnde, dat zij door haar voortdurend gemompel allicht voor een waanzinnige zou worden gehouden, sloot zij met een grimmige vastberadenheid haar lippen op elkaar. Zij was klein van postuur en als men haar van nabij bekeek, ontdekte men, dat zij eens mooi was geweest, met iets wilds en donkers in haar gelaatstrekken Zelfs nu, terwijl zij zich een weg baande tus schen de ongemanierde mannen en vrouwen en schreeuwende, spelende kinderene flitsten haar wilde, donkeren oogen nu eens van plotselinge boosheid, dan weer schoten zij vol tranen. Het huis, waar zij stil hield, onderscheid de zich nauwelijks van de honderden andere, waarvan de eerste verdieping uit kosthuizen bestond en de tweede uit kamers voor één gezin. Van boven van een steenen trap kwam een slonzige, glundere, moederlijke vrouw log aangeloopen, om met den kinderwagen een handje te helpen. „Dus daar bent u nu met uw kind, juf frouw Cobrun! Nu kan je de boel in orde Gevraag werd nog of het niet daarheen geleid kan worden om aandrang bij den mi nister uit te oefenen, dat voor een paar hoofdproducten een loonende richtprijs wordt bedongen. Ten slotte werd het navolgende telegram aan den minister verzonden; „De tuinbouwvereeniging „De Groenten- cultuur" in vergadering bijeen, verzoekt zijne excellentie met den meest verschildigde eer bied om hoogere steun-uitkeering over het jaar 1933, om onze bedrijven gaande te hou den, want ze zinken." Bij de rondvraag werd door den heer K. M. Kaas gevraagd of er al iets bekend is aangaande de baggerregeling voor kleine tuinders, waarop ontkennend werd geant woord. Vervolgens werd door hem gevraagd, waarom of een ingezonden stuk van de tuin bouwvereeniging „De Toekomst" te Zuid- Scharwoude niet ter tafel werd gebracht. Geantwoord werd, dat dit in bestuursver gadering is behandeld, hetwelk voldoende werd geacht. De heer C. Slot zou gaarne zien, dat de L.G.C. bepleitte vermindering der hoogheem- raadslasten ter bevoegder plaatse. Goedge vonden. Tevens achtte dezelfde spreker het bedrag zijnde 5 per najaar voor de aan te vragen consenten in verband met de contigenteering te hoog. Aangaande de contigenteering der pro ducten en de daarmede in verband staande afgifte van consenten werd gevraagd of er dienaangaande niet teveel winst gemaakt kon worden door de handel, welke volgens recht zou toekomen aan de bouwers. Door burgemeester Slot werd opgemerkt, dat juist daarvan ook de contigenteerings- commissie is om in te grijpen, wanneer blijkt, dat onbehoorlijke winst gemaakt wordt. Wan neer zulks het geval is, dan zal de boven matige winst ten goede komen aan de kwee kers. In verband met het aftreden van den voor zitter werd door den heer Jb. Glas dank ge bracht voor al hetgeen deze voor de vereeni ging heeft gedaan. Daarna sluiting. OUDKARSPEL. Zaterdag vergaderde de Neutrale Bond van land- en tuinbouwers in het lokaal van den heer Vis. Spr. was de heer Langedijk uit Lonneker over het onderwerp: Sovjet-Rusland. Spr. begon met er aan te herinneren, dat hij geboren in Noordsdiarwoude, dus Lange- dijker is, en dat het hem i uitengewoon veel genoegen doet hier nu te mogen spreken. Ook deed het spreker genoegen, dat nog velen, die toch tegenwoordig zoo vele zor gen hebben, nog belangstelling toonen voor andere dingen en nu in het bijzonder voor de Sovjet-Unie. Men behoeft geen socialist of communist te zijn, om tot de conclusie te komen, dat het in deze kapitalistische staat spaak is geloopen. Het moest toch niet zoo zijn, dat, crisis of geen crisis, in de bedrijven werkloosheid beerscht. Het moest niet zoo zijn, dat zooals bij spr. in de omgeving de textielarbeiders zonder werk loopen. Aan levensbehoefte en kleeding is gebrek. De magazijnen bij de textiel liggen overvol. Men wacht er op. dat de prijzen hooger worden. Men produseert uit winstbejag voor den enkeling. Ook de sterke man, die wij ge kregen hebben, zal niet in taat blijken de crisis op te heffen op de wijze zooals het behoort, n.1. door wijziging van het geheele stelsel, daar denken de kapitalisten niet aan. Dat zal het volk moeten doen. In Sovjei-Rus- land wordt een gemeenschapstaat opge bouwd zooais dat in elk land behoort te geschieden. Duidelijk zal het zijn, dat deze opbouw niet van een leien dakje gaat. Er zijn schaduwen. Velen zien op tegen twee belangrijke zaken, die in de Sovjet geschie den. n.1. de dictatuur en het leger. Ik ben echter van meening, dat dit in dezen staat noodzakelijk is. Om dit te begrijpen, moeten wij teruggaan tot na den oorlog. De socialis ten moesten in Rusland heel anders werken dan hier. Wij hadden voorrechten, die zij daar niet hadden. In 1917 is het kapitalismx. daar vernietigd. Toen was het socialisme nog niet opgebouwd. Hieraan kon men pas na de contrarevalieten beginnen. Had men toen het volk de democratie gegeven, dan was dit -en groote fout geweest. Men had de arbeidersbeweging weer neergeslagen. Er zou voor de verliezers voor beide partijen geen genade geweest zijn Mer. moest de dic tatuur. Er zijn nóg groote groepen, die niets zullen nalaten, om de Sovjet weer omver te werpen. gaan brengen." Het antwoord kwam, alsof het van buiten geleerd was. „Ja, dat kan nu gebeuren. Haar bedje is al klaar, maar al 't overige ligt nog net zoo door elkaar, als toen ik hier introk. Maar 't bedje is in orde, dat is de hoofdzaak. Het is van natuur een prikkelbaar kind,, zoodat u 't niet vreemd moet vinden als u haar soms eens hoort huilen. Sommige menschen dachten dat ik haar nooit zou krijgen, dus als u soms mocht hooren, dat mijn dechterj te is gestorven Dan weet ik nu dat 't niet waar is," antwoordde de glundere vrouw lachend „U hebt haar immers hier; hoe zou ze dan dood kunnen zijn? Mag is eens eventjes kij ken?" Zij hadden nu den wagen de trappen opge dragen en hem in het gangetje geplaatst. Toen de zonderlinge vrouw merkte, dat zij niet anders kon doen dan aan het verzoek voldoen, beefde zij, maar schikte er zich in. De buurvrouw lichtte het gordijntje op en keek er onder. „Wat een schatje! En ze ziet er niets zieke lijk uit, heelemaal niet". „Neen, in haar gezicht niet, maar haar lichaampje is wat uitgeteerd. Zoolang ik haar heb „Ik denk dat er te veel kalkwater in haar melk is. 't Is immers een flesschekind? Ja, met die flesschekinderen twee van mijn vijf waren 't ook moet je probeeren en nog eens probeeren, en bijna altijd zal je zien dat 't dat akelige kalkwater is, dat hen van streek maakt". Na de deur. die aan den linkerkant van de -rang was. te hcV-en ont<d 'm. reed ^e zon derlinge vrouw haar schat in een kamer. Bij de sabotage-gevallen moest men tot de rekenning komen, ook in de buitenlandsche pers, dat er inderdaad schuldigen waren. Spr. haalde verschillende gevallen van sabotage aan. Niet ieder kan zich bij deze soiialistischen opbouw aanpassen. Wat het roode leger betreft. Wij hebben altijd nog bezwaren, dat de opbouw plaats vindt onder de bajonetten. Maar ook dit is noodzakelijk. De omringende kapitalistische landen maken dit noodzakelijk. Wij weten, dat deze landen op de gelegen heid wachten, om de Sovjet-Unie aan te vallen. Nu is het jammer, dat er vele arbeiders denken dat de dictatuur in Sovjet-Rusland hetzelfde zou zijn als in kapitalistische lan den. De dictatuur in den kapitalistische staat dient om de arbeiders er onder te houden. In de Sovjet dient ze voor den opbouw. Deze opbouw is in een kapitalistischen staat niet mogelijk. Het is in de Sovjet-Unie nog geen heilstaat. Hebben de arbeiders daar het beter dan hier? Daar is geen rechtstreeks antwoord op mogelijk, want de positie was veel anders. Men kan vergelijken met de toestanden, waaronder ze vroeger leefde. En dan hebben zij het nu veel beter. Wij weten hoe de toe stand voor de landbouwers hier nu ie. Hoe zou het geweest zijn met de landbouwers in Rusland, als er niets veranderd zou zijn? De tsaristische regeering stak geen hand uit. Men houdt zijn hart vast, als men denkt hoe die bouwers het dan zouden gehad hebben. Van weelde is geen sprake. Het voedsel en de kleeding worden gerantsoeneerd. Er is niet genoeg. De woningnood is er. Maar hoe kan dit anders. Van overheidswege werd er nooit iets aan gedaan. Ook hier hebben wij woningnood gekend, terwijl hier de overheid nog medewerkte. Er werd aan den woningbouw gewerkt en na korteren of langeren tijd zal de nood tot het verleden be^ooren. Ook met het brood- en kleedingtekort zal het hetzelfde zijn. Het distributieapparaat loopt nog niet op rolletjes. Er is nog veel te kort, maar er leeft één ding dat wij niet hebben en dat is „de hoop" Wij zien de lijn voor ons volk in dalende richting gaan, in de Sovjet-Unie gaat de lijn in stijgende richting. Men werkt daar, trots de vele tekorten, met enthousiasme. De menschen in de laagste loonklasse heb ben het inderdaad slecht, maar zij weten dat zij werken voor den opbouw en voor een betere toekomst. Van volledige medezeggenschap is nog geen sprake, maar b.v. van de drie directeuren kiezen de arbeiders er twee. De arbeiders zijn dus nog geen baas over de fabriek. Men is daar nog aan den socialistischen opbouw bezig, dat moet men niet vergeten. In mate rieel opzicht is er tekort. In cultureel opzicht zijn de arbeiders daar ons ver vooruit. Aan de cultureele taak wordt veel gedaan. De ar beiders hebben daar, naast het materieel tekort, buitengewone voordeelen. waar wij niet aan kunnen tippen. Elke fabriek heeft zijn studie en zijn leeszaal. In de vergader zalen en clubhuizen was van drankgebruik geen sprake. Het is het volk niet verboden, maar men heeft er geen behoefte aan. De vrije tijd wordt daar bijzonder nutfi besteed. Ook aan het praatje van de geloofs vervolging hebben wij aandacht gewijd. Wij hebben een onderhoud gehad met een pope en er bleek niets van aan te zijn. Spr. las een door de pojoe geschreven verklaring voor Natuurlijk zal het wel gebeurd zijn in de revolutiedagen, dat er priesters waren, die zich niet wilden onderwerpen en vervolgd zijn. Het aantal gelooven wordt hoe langer hoe minder. Spr. haalde nog verschillende dingen aan, waarin verbetering gebracht is. Als wij zien, zeide spr., uit welk een poel van pauperisme het Russische volk vandaan ge haald is, dan aarzel ik niet, dit volk het ge lukkigste ter wereld te noemen. Hoe men ook over de Sovjet-Unie moge denken, a!s ar beider met men het socialistische vaderland met alle kracht verdedigen. Hierna werden nog verschillende vragen gesteld en beantwoord. Een kleine 200 men schen volgden met aandacht de rede. Door één der aanwezigen werd nog voor gesteld een motie naar de redering te zen den voor erkenning van de Sovjet-Unie. als zrnde ook in het belang van de tuinders. Deze motie had de algemeen? instemming DE LANGENDIIKER GROENTEN- VEILINGEN. Het was in de afgeloopen week weer s'echt op onze Langendijker Groentenveilin gen. De voornaamste oorzaak daarvan is, dat er te wernig uitvoer naar het buitenland is, waardoor de vraag niet in verhouding is tot het aanbod. Het zijn in het bijzonder de waar het benauwd was, omdat de ramen dicht waren en duister, omdat de blinden ge sloten waren. Den sleutel achter zich om draaiende, was zij eindelijk al'een. Zij viel op haar klieën, en trok het gor dijntje zoo woest op zij, dat het bijna af scheurde. „Mijn Gracie! Mijn Gracie. God nam je niet van me weg! God zou niet zoo slecht zijn! Ik heb 't maar gedroomd, en nu ben ik weer wakker". Plotseling kwam er een verandering over haar. Zij trok haar hoofd terug en streek toen met beide handen over haar hecle ge zicht. Ontzetting straalde uit haar oogen, haar gelaat werd vaal, en haar lippen ont sloten zich. „Hiervoor ga ik twintig jaren in de ge vangenis misschien nog langer. Opgehan gen zal ik er, geloof ik, niet voor worden maar twintig jaren krijg ik er zeker voor, als ze 't ontdekken". Zij sprong overeind, nog steeds half verstaanbare zinnen mompelend. „Maar ze zullen 't nooit ontdekken. Wat is er eigenlijk te ontdekken? 't Is mijn eigen kind! Mijn schat van 'n kindje!" Toen viel zij weer op haar knieën en kroop naar het wagentje, met haar oogen strak gevestigd op het gezicht van het kind „Mijn kleine Gracie! Ik heb je zoo gemist, terwijl je weg .was. Mijn hart was er bijna van kapot. Maar nu ben je weer bij me en je bent heelemaal van mij van mij alleen Het ventje opende zijn oogen. Het was zijn gewone uur van wakker worden. Voor cle eerste maal in zijn leven kreeg zijn gezicht door verba-"'nsz een uitdrukking, die zich later no® d'kwijls zou herhalen. In nlaats van in zijn donz:g- j ~-<;e ne-stj; lc 1'ggen, invoerbelemmeringen, die hier zoo nadeelig werken. Zoo heeft dezer dagen het Centraal Bureau uit de veilingen in Nederland zich tot den minister van economische zaken gewend met het dringend verzoek, maatregelen te nemen, opdat de heffing op de Fransche in voervergunningen voor groenten en fruit, als staande gelijk met een invoerverbod, zo® spoedig mogelijk komt te vervallen, of in ieder geval zoodanig wordt verminderd, dat invoer weer mogelijk wordt en de invoer van Nederlandsche groenten in Frankrijk weer wordt toegelaten op Nederlandsche contigen- teeringscertaficaten. Gaat men de uitvoer- cijfers na van het Bureau voor de statistiek, dan blijkt, dat naar Duitschland, onzen vroe- geren grootsten afnemer, zoo goed als niets aan groenten wordt geëxporteerd. De ver wachte voordeelen van het Duitsch-Neder- landsche handelsverdrag zijn tot nu toe slechts denkbeeldig gebleken. Onder die om standigheden was het, dat de tuinders in o® afgeloopen week hun producten ter veiling brachten. Er heerschte dan ook een begrijpelijke loome stemming op de veilingen. De kleine opleving, die tijdens de strenge vorst was te bespeuren, was verdwenen. Dat was al dade lijk op de roode-koolmarkt te bespeuren. Aan vankelijk leek het nog, als zouden de prijzen der vorige week gehandhaafd kunnen wor den, daar er toen nog mooie, roode kool, eer ste kwaliteit verkocht werd voor 4.50, doch toen bleek er al heel wat minder vraag te zijn naar de grootere soorten, wat voor de andere al weinig goeds deed voorspellen. In het verder verloop kwam dit ook wel uit, want in een zeer zeldzaam geval werd voor een bijzonder mooi partijtje nog maar 4 besteed. Overigens bleef eerste soort roode kool van het meest gewenschte gewicht, n.1. ongeveer 3 pond, beneden de 4. Voor de groote kool was de markt nog slechter ge worden en veel partijen brachten niet meer dan f 1.30—1.50 op; er zijn er zelfs nog voor 1 verkocht. In verband hiermee liepen natuurlijk ook de prijzen van het doorschot achteruit. Konden de mooiste partijen aan vankelijk nog tot 3.70 opbrengen en werd voor mooi stortgoed nog een redelijke prijs betaald, al spoedig kon niet meer dan 3 worden bedongen. De grootste soorten wer den toen voor 1 of voor één of twee dub beltjes meer verkocht, het is zelfs voorgeko men, dat weer de minimum-prijs van 1 niet kon worden gemaakt. Dit was wel de aller ergste teleurstelling. De aanvoer beliep ruim 90 spoorwagens. Gele kool van 3 is deze week niet ver- hande'd, zelfs niet als het betrof de aller mooiste kool. Aan de veiling van den Noor- dermarktbond is nog f 2.80 betaald, doch dit was een uitzondering. Vele partijen zeer mooie kool brachten het niet verder dan 2.202 50, terwijl voor de groote, eer ste kwaliteit 1.501.80 werd betaald. Het allermooiste doorschot werd voor gemid deld 2 verkocht, terwijl de groote 1— 1.40 op brachten. Van deze koolsoort werd nog alles verkocht, doch bij de voortdurend zwakker wordende stemming, ook al als ge volg van de weersgesteldheid, is de vrees niet denkbeeldig, of ook hier zal de minimum prijs niet meer worden, bereikt. De aanvoer bedroeg aan beide veilingen 50 spoorwagens De Deensche witte kool, waarvoor de stem- fing tot nu toe het minst ongunstig was ge weest, moest ook een offer brengen aan de ingetreden verslapping. Alleen aan de vei ling van den Noordermarktbond is het nog enkele malen voorgekomen, dat voor een mooie partij 4 werd betaald, doch overi gens bleef het voor de mooiste, eerste kwali teit Denen beneden dat bedrag. De vraag was aanmerkelijk verslapt, zoodat de klei nere soorten daarvan natuurlijkerwijze de nadeelige gevolgen ondervonden. Een groot deel bracht gemiddeld f 3 of nog iets minder op. De mooiste groote golden 3.40—3.90. Het mooiste doorschot liep van 3.30 3.60, kleine soorten golden van 2— f 2.90 De aanvoer beliep 43 spoorwagens. De uienmarkt stelde teleur. De stemming was niet opgewekt. Toch kan ook niet ge zegd worden, dat er weinig vraag was. Voor vele uien werd de prijs van 3 niet meer be steed. Alles bleef daar beneden. Voor par tijen, die iets van de eischen van kwaliteit en sorteerino- afweken, werd van 2.302 50 betaald Grove uien brachten 2.703 op. Voor nep werd 2.402.70 betaald. Drie lingen hadden zeer weinig belangstelling: ze brachten 0.90 tot 1.30 op. In totaal wer den 17 wagens van 1000 K.G. verhandeld Voor de mooiste bieten werd 2.30 2.50 betaald; kleinere brachten 0.90 1.20 op De aanvoer was iets grooter dan de laatste weken. Peen komt er ook maar weinig meer aan de veilingen: de voorraden zijn maar klein Voor mooie, groote peen was nog een mooie bevond hij zich nu in een holletje, dat zijn zintu'gen onaangeaam aandeed. In plaats van de Na-Na met haar zachten glimlach, of de Ma-Ma met haar liefde, zag hij de schrik aanjagende wilde oogen van deze vrouw, die een gevoel Nj heni wékte, dat hij later leerde onderkennen als vrees. In plaats van zijn smettelooze, vroolijke kinderkamer, was hij verzeild geraakte te midden van een romme lige hoop huisraad, dat juist een leegstaande kamer was binnen gedragen. Niet dat hij de details waarnam, maar hij zag het als een geheel, waarvan de onderdeden onafscheide lijk met elkaar waren verbonden, proefde het als een giftdrank, waarvan de samenstellen de bestanddeelen niet meer van elkaar waren te onderkennen. Het eenige dat hij kon doen. was klagelijk huilen, waaruit een voor hem zelf geheel nieuwe gewaarwording klonk: angst. Die angst was des te grooter, omdat hij er geen verklaring voor kon vinden Tot nu toe was hij zich slechts bewust geweest van mach" Hij was altijd een oppermachtige baby ge weest, die gehoorzaamd werd zonder te be hoeven bevelen. Nu was hij herboren als slaafje, in omstandigheden geplaatst, waar in zijn hèerschzuchtig kinderwilletje machte loos zou zijn. Hij begrijp dit, natuurlijk niet door redeneeren, maar door een instinctma tig gevoel, dat zijn hartje brak. Het was niet uitsluitend de ellende van het oogenblik, die uit zijn huilen sprak, maar ook' vrees voor de toekomst. Er was iets anders geko men in zijn wereld van bloheid, teederbeid en behaaglijkheid, en dat had hij gevoeld. Zonder te weten wat het was. schrikte hij door de aanraking er v?n en mi' te (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5