is??. flcownelaai Tlieuws WAT GOED IS, ^Buitenland LUCHTROOVEPS van hoitika. ï"u7«kVu,aa"l,ad'',an DE STERRENHEMEL 24—31 JANUARI 1934, 20 h MT. ZUIP WIERINGERWAARD. HEILOO. SCHOORLDAM. HENSBROEK. BERKHOUT. BOVENKARSPEL. ZWAAGDIIK. WINKEL. BEVERWIJK. ORGANISATIE VAN BEDELAARS. VIER KINDEREN IN EEN JAAR TIJDS. HET MILITARISME IN AMERIKA. De nieuwe marinebegrootinff. Ster */j 3' grootte, «f u«in«r Ster V» 2* grootte. Ster Vd 1* gr. Wettelijk ingcechreven bij bet Bureau */d Industricc'.cn Eigendom onder No. 64222 EERSTE KV. ©MOLLE MMN O LMTSTE KY&EI1ER ©NILUVEMMN VEKUS MARS JUPITER SATURNUS© Sterretijd 4 h 14 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. Den 30en Januari vindt een gedeelte lijke maansverduistering plaats; zij vangt aan te 16 h 21 min; einde 17 h 44 min; de verduistering is om 17 h 3 min het grootst, nl. van de maansmid dellijn. De maan komt dien dag onge veer half vrijf op; men zal dus bij gunstig weer laag in het Oosten moeten zoeken pjrijs te bedingen van 33.b0; eenigs- zins afwijkende kwaliteit 2.50 2.70. Klei ne brachten 1.702 op. Wat de aangevoerde aardappels betreft, Friso bracht f 2 op, terwijl voor Eigenhei mer 2.70 werd betaald. LANGENDIJK. In de afdeeling ehouden ledenvergadering van de fuidseharwoudeNoordscharwou- de van den Bond van Arbeiders in het land en tuinbouw- en zuivelbedrijf werd besloten het aantal bestuursleden van 7 op 5 terug te brengen. Bedankt als bestuursleden hadden de heeren L. Bergen, P. de Boer en A. van der Hurk. Herkozij werden de heeren W. Klif fen, P. Kist, A. Keppel en D. Blom en gekozen de heer C. Swart. Op een desbetreffend verzoek van den Neutralen Bond van Boeren, Land- en Tuin bouwers hebben Ged. Staten van Noordhol land geantwoord, dat met betrekking tot het betalen der rente voor de tuinders- en akker- bouwcredieten, verstrekt door de Coóp. Boe renleenbanken, eenzelfde gedragslijn zal worden gevolgd als verleden jaar. Dit komt dus hierop neer, dat dit college voor het be drag, waarvoor de provincie borg is, de rente zal voldoen voor hen, ,die daartoe zelf on machtig blijken, zoodat ze niet bij het kapi taal zal worden bijgeschreven, zooals in 1931. INKRIMPING VEESTAPEL. Door de Crisis-rundveecentrale zal gele genheid worden geboden aan haar te leve ren: le. drachtig rundvee in alle soorten en kwaliteiten (uitgezonderd zullen worden die ren, van welke moet worden aangenomen, dat zij langer dan zeven maanden of korter dan vier maanden drachtig zijn) 2e. versch afgekalfde vaarzen en koeien te Alkmaar op Maandag 5 Febr. 1934 van 8—10 v.m. bij de Doorbraak; te Purmerend op Dinsdag 6 Febr. 1934 van 810 uur op de veemarkt; te Schagen op Donderdag 8 Fe bruari 1934 van 810 uur op de veemarkt. De kaarten voor aangifte tot levering moe ten uiterlijk Maandagmiddag 29 Jan. ten kantore van de Crisis-rundveecentrale te 's- Gravenhage zijn ontvangen. Prijzen en voorwaarden als de voorgaande week. Zaterdagavond hie'd de afd. Wieringer- waard van den Bond voor Staatspensionnee- ring haar jaarlijksche vergadering in het lo kaal Schenk onder leiding van den heer H. Limpers. Om de belangstelling voor deze vergaderingen wat grooter te maken, werd in een vorige bijeenkomst op voorstel van den heer van Ham besloten, dat door enkele le den een voordracht ten beste zcu werden ge geven. Dit heeft wel succes gehad. In zijn openingsrede sprak de voorzitter hierover zijn genoegen uit, memoreerde dat nog steeds ruim zestigduizend menschen verstoken zijn van ouderdomspensioen, toonde aan wat er in 34 jaar is bereikt en wat er nog aan het doel en streven ontbreekt. Aller medewerking om tot het schoone doel te geraken is noodig. In verband met de notulen werd door den heer van Ham opgemerkt, dat hij bij zijn voorstel om de jaarvergaderingen meer aan trekkelijk te maken, nimmer heeft gesproken over den bondsavond. De voorzitter erkende, dat hij er dit maar van gemaakt heeft. Door den heer C. van Zandwijk werd me degedeeld, dat de ontvangsten met inbegrip van het saldo van het vorig jaar hadden be dragen ƒ302.17uitgaven 256.25, batig saldo 45.92. Voor de reis met ouden van dagen waren de ontvangsten 269.32 uitgaven 274.40. Alzoo een tekort van 5.08, welk bedrag op voorstel van den voorzitter uit de kas der afdeeling zal worden betaald. De rekening werd onder dank aan den waarnemend pen ningmeester den heer Sybrands vastgesteld Door den heer W. Bron werden achtereen volgens uitgebracht een mooi jaarverslag, alsmede een verslag van de gehouden bondsvergadering. De heer van Ham gaf een uiteenzetting van het verhandelde op de gehouden federa tievergaderingen. Een door den voorzitter aangewezen com missie van stemopnemers bestaande uit de heeren A. C, Woeslenburg, P. Harder en W. v. d. Ham, had zich inmiddels onledig ge houden met eenige verkiezingen waarvan d» uitslag is als volgt: de aftredende bestuurs leden, de heeren Limpers, Bron en Sybrands werden herkozen. In de plaats van wijlen den heer Hoogland werd de heer P. Harder geko zen na herstemming met den heer van Zand wijk. Als afgevaardigde en plaatsvervangend lid voor de bondsvergadering werden geko- zij de heeren H. Sybrands en J. van Ham. Voor de federatievergaderingen resp. de hee ren A. G Woestenburg en J. van Ham. Als commissieleden voor het nazien der rekening 1934 werden aangewezen de heeren W. v. d. Ham en P. Marrees. Tot zoover wat betreft de gewone punten voor de jaarverga dering. Het geheel werd afgewikkeld door het zin gen van liedjes uit een zangbundeltje. Deze werden door den heer Kos geaccom pagneerd op de piano, door wien ook meer dere muzieknummers ten gehoore werden ge bracht. Verder waren er diverse voordrach ten. Als eerste hebben we aangeteekend „Als de avond daalt", door den heer Limpers. De heer van Ham droeg voor „Oome Daan", een bloemlezing over proza en poëzie. De heer P. Harder had een eigen levensbe schouwing gemaakt en met een greep uit hel werkelijke leven te kennen gegeven, dat het voor een arbeider een moeilijk vooruitzicht meet zijn om oud en arm te worden. Door de jongedames A. de Wit, H. Zee man, Ali v. d. Ham en den heer F. v. d. Ham, werden onder leiding van den heer J. van Ham twee zangnummertjes ten beste gege ven, getiteld „De noodklok voor Staatspen sioen" en „Ten strijde voor Staatspensioen'', door den heer W. Bron een voordracht „Waarom nog geen Staatspensioen", waama de heer A. C. Woestenburg op schitterende wijze, geheel voor de vuist voordroeg: „Bij 't kerkportaal". Dit was een prachtige voor dracht. Door den voorzitter werd nog voor gedragen „Levens avondstond", „Ouder dom" en „Ik heb ze gezien". Ten slotte sprak de heer van Ham den wensch uit, dat we meer dergelijke avonden zullen hebben. Men meet echter wel bedenken, dat we op deze bij eenkomsten niet geheel voor de pret komen, doch voor het mooie deel. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat de propagandac'ub wederom haar gewaar deerde medewerking zal verleenen. In de maand Februari zal worden opgevoerd het blijspel „De Houten Ham". Bij stemming werd uitgemaakt dat hei tweemaal zal opgevoerd worden. Met een woord van dank aan den heer Schenk voor de beschikbaarstelling van de zaal, aan den heer Kos voor zijn medewer king wat het muzikale deel betreft, voor hen die iets ten beste hebben gegeven, werd deze avond besloten. Naar we uit goede bron vernemen, zal mevrouw Boerman bedanken als raadrlid. Wij hadden reeds eerder gehoord, dat er bij de S. D. A. P.-raadsleden n.1. mevr. Boer man en den heer Goosens oneenighcid was ontstaan. Dit was ook bij de laatst gehou den raadsvergadering reeds het geval, toen de heer Goosens niet aanwezig was. Mevrouw Boerman was cok adviseerend lid van het burgerlijk armbestuur. Als zoo danig en ook als raadslid is zij steeds in de bres gesprongen voor een beteren toestand der armen. Ze heeft echter de ondervinding opgedaan dat ondank dikwijls 's werelds loon is. Ook heeft zij bedankt als voorzitster van de Vrouwenclub; als lid van het Crisis comité en S. D. A. P. en ten slotte ook als adviseerend lid van het B. A. De heer P. Nieuweboer staat als opvolger op de lijst der S. D. A. P. Onder presidium van den heer P. J. Kraak man, voorzitter van den r. k. Volksbond, werd Zaterdagavond een buitengewone vergadering belegd met een tweeledig doel. In bedoelde vergadering waren aanwezig de vrijgestelde van Slingerland en de heer Dekker. Doel was de vele klachten die de werkloozen hebben, te hooren, en de vrijgestelden brachten rapport uit over de conferentie met B. en W. in casu met wethouder Opdam, voorzitter der commis sie van Werkverschaffing. In de week van 8 op 13 Januari ontvingen de werkloozen (gehuwden en kostwinners) een uitkeering van 10 per week, kindertoeslag (voor kinderen beneden de 14 jaar) a 0.50 en 1 cent per vierkante meter voor spitwerk. Op 13 Januari werd aangekondigd dat de uit keering gelijk zou zijn, doch voor het spitwerk een halve cent, wat ook in de week van 15 lot 20 Januari is uitgekeerd. De arbeiders den het loon te laag, bovendien had men grie ven dat men werd geprest om zoo hard moge lijk te werken, anders verdiende men 'taMiton werden deuit over de scham«*»« het weinig. Klachten werden geuit over de schaftlokalen in de werkverschaffing te Bakkum, waar het nog slechter is dan op het werk ter plaatse Gememoreerd werd dat men totaal era-md en velen zijn niet in de gelegenheid om kleeding te koopen of huishuur te betalen. De heeren v. Slingerland en Dekker zeiden dat er weinig was bereikt. B. en W. meenen dat er geen inmenging van derden noodig is. Met den heer Opdam valt niet te praten. Toch zullen genoemde heeren de belangen der ar beiders bepleiten en de klachten onderzoeken De voorzitter deelde nog mede dat er eer daags nieuwe schaftlokalen zullen komen en wekte allen op om door te gaan met werken. Op 1 Februari a.s. zal de heer P. Houten- bos, postbode alhier, zijn 25-jarig jubileum als zoodanig herdenken. Het zal den plichtgetrouwen bode, die altijd en voor iedereen klaar staat, niet aan belang stelling ontbreken. De vereeniging „Nut en Genoegen" al hier weet nog altijd haar oude roem te handhaven. Zoo was de zaal van den heer Mantel Zaterdagavond weder goed gevuld met belangstellenden om te zien en te hoo ren naar wat ten tooneele zou worden ge bracht. Het moet gezegd, het bestuur gaat met zijn tijd mede en weet van afwisseling in het programma. De revue heeft in Schoorldam een goeden naam. En nu het nieuwe van dezen avond, men kan wel zeg gen in het genre Daan Pool, de tweeper soons nonstoprevue: „Zoo gaat 't" Natuur lijk ging hiernaar aller belangstelling uit. Nadat voorzitter van der Meijden met har telijke woorden had geopend en de secretaris de heer Laurman in poëzie de notulen ten gehoore had gebracht, kregen we eerstens een leuke voordracht van een heer en twee dames. En dadelijk daarna kwam het duo „Wi-Jo" ten tooneele met de inleiding voor de revue, welke uit 12 tafreelen bestond. De tekst was door Nico Splinter geschreven, en het was de eerste voorstelling van deze revue. We moeten volmondig erkennen: de zaak liep schitterend, zooals dit voor een revue eerste eisch is. Er is door het vroolijke tweetal goed spel gegeven, en er Is onbe daarlijk gelachen, terwijl de ernstige tafree len en mooie décors bewondering afdwon gen. Vooral ook de goede zang sloeg in, en bracht contact tusschen spelers en publiek, doordat de refreinen goed en vlot konden worden medegezongen. De aankleeding was goed verzorgd. Be halve de pauze was het een doorloopende voorstelling zoodat de kwalificatie „Non Stop" niet misplaatst was. Naar we vernamen, is het duo van plan om met deze revue den boer op te gaan, en we twijfelen er geen oogenblik aan. of dit zal hun gelukken, daar het beschaafd spel en goed werk is wat met dit schouwspel ten tooneele wordt gevoerd. Het Schoorldam- sche publiek althans, heeft zeer genoten, en gaf hier uiting aan door veel applaus. Toen de voorzitter sloot, met de toezeg ging van een dansje, kon geconstateerd wor den dat het weder een ouderwetsche en ge zellige Nutsavond is geweest, waarvan het werk uitsluitend in handen was van het duo Wi-Jo", twee plaatsgenooten, de bekende Jo en Wim, welke beiden met werken hun kostje verdienen, doch die zich hebben ont popt als amateurs van de beste soort. Jaarvergadering van de afd. Hensbroek van het Centraal Genootschap van Kinder-, Herstelling- en Vacantiekolcniën op Vrijdag 19 Januari 's avonds half 8 in cafe de Boer. De voorzitter, burgemeester Kooiman, opende, en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Het doet ons leed, zeide spr, dat van het groot aantal leden niet meer hier tegen woordig zijn. Bij de opening waren zelfs nog drie bestuursleden afwezig. Spr. zou de slechte opkomst maar zoo uitleggen, dat de leden vertrouwen stellen in het bestuur. Door den secretaris, den heer G. den Das, werd medegedeeld, dat van den heer K. Kamp een schrijven was ingekomen De heer Kamp deelde daarin mede dat hij tot zijn spijt wegens gezondheidsredenen moet he- danken als bestuurslid en penningmeester der afd. Bij monde van den voorzitter bracht deze namens het bestuur den heer Kamp een woord van dank voor het vele wat hij voor de afdeeling Henstroek heeft gedaan. Van het gemeentebestuur kwam bericht dat over 1934 geen subsidie wordt gegeven wegens den slechten toestand van de gem. financiën. Door dr. Lohman was bericht dat hij van gezinnen een paar kinderen gaarne uitge zonden zou willen zien, nl. van C. Smit en C. Bommezij. Van dr. Cohen dat hij 't gewenscht achtte vindt navolging Maar de navolgers blijven toch altijd achter. De laboratoria der Bayer- fabrieken hebben Aspirin uitgevonden tegen hoofdpijn, kiespijn en velerlei andere pijnen. Nergens slaagde men er in, een ander middel te vinden, dat even sneF werkt en tegelijkertijd I onschadelijk is. io do o-.u)jfr'>und busjes 2Q übirT&'c.ts. orani<kakj"* van 2tabl frlOflU. dat van den heer Jongsma twee kinderen uitgezonden worden. Daar de afd. Hensbroek van dit huis heel goede resultaten h eft ondervonden, daar al verscheidene keeren naar „Veluwezoom" is uitgezonden werd besloten de kinderen daar natuurlijk weer heen te zenden. Voor eventueele uitzending waren dezen herfst aangenomen: Marie Jongsma, A. Smit en Kees Bommezij. Jaarverslag In zijn jaarverslag deelde de secretaris mee dat het vorige jaar geen jaarvergade ring is gehouden daar toen geen kinderen voor uitzending in aanmerking waren geko men. Dat de subsidie van de gemeente we gens den slechten toestand der gemeente over 1933 is ingetrokken. Dan zeide de se cretaris nog in zijn jaarverslag dat het wel opmerkelijk is dat voor het strijden voor de gezondheid van het kind geen geld is en om ze dood te maken wel. Onder aank werd het jaarverslag geteekend. Uit den financieelen toestnd der afdeeling merken we op dat de ontvangsten over het afgcloopen tijdperk zijn 276,58 met een uitgaaf van 5,55, dit is zoo weinig door dat het vorige jaar een kinderen zijn uitge zonden. Daar van de beide dokters nog een aan vrage om uitzending van 2 kinderen was in- ekomen stelde de voorzitter voor dit eerst te espreken, daar de uitzending van 5 kinde ren heel wat kost. Na langdurige bespreking werd besloten alle 5 kinderen uit te zenden, maar dan van de eventueele ouders een bijdrage van 10 cent per dag en per kind te vragen, daar de kas anders niet toereikend is. Door den heer D. Wit was de mededee- ling gedaan dat hij de kinderen gratis met zijn auto naar Ellecom wilde brengen. Door omstandigheden zal daar echter geen ge bruik van worden gemaakt. Be stuurs verkiezing In de vacature van zuster Pool en K. Kamp zal nog niet worden voorzien. Aftr. zijn mevrouw Rijkx en burgemeester Kooi man. Beiden werden herkozen en namen hunne benoeming aan. Als penningmeester werd benoemd de heer K. de Hart, die het baantje voorloopig voor een jaar aannam. Daar de rondvraag niets bijzonders ople verde, sloot de voorzitter deze jaarvergade ring met den wensch dat we van de uitzen ding der kinderen weer goede resultaten mo gen zien. Dank bracht spr. nog aan allen die er toe hebben bijgedragen het mogelijk te maken dat van zoo'n klein dorp als Hensbroek vijf kinderen naar een vacantiekolonie uitgezon den kunnen worden. Nog zij gemeld dat de kinderen 2 Februari weg zullen gaan en dat mej. Bommezij— Lagrand aangewezen is om ze weg te bren gen. Tot secretaris-penningmeester der banne Berkhout is gekozen de heer P. A. Beemster- boer. De gemeenteraad heeft besloten in ver band met de slechte financieele tijdsomstan digheden de kermis ook dit jaar wederom niet te laten doorgaan. Tot opperschouwmeester van de opgehe ven banne Hoog- en Laag Zwaagdijk is be noemd de heer S. Langedijk, alhier. Naar we vernemen heeft het land der Herv. Diaconie alhier bij verpachting zoo wei- n'g opgebracht, dat de ouden van dagen en armen niet meer kunnen worden bedeeld, Bloembollenexport. De uitvoer naar de diverse rijken bedroeg aan gewicht dit jaar 42.446.060 K.G. voor een waarde van 19.372.511, tegen 47.438.256 K.G. voor 19.171.521 in het vorig jaar. Derhalve viel dus over 1933 eene waarde vermeerdering te zien. Ervaringen van Weensch pro_ fessor. Nog nooit heeft men zooveel nood en ellende in de Oostenrijksche hoofdstad gezien als thans. Ook in de ergste jaren van d infla<i€ die onmiddellijk op den grooten wereld oorlog volgden, kwam men te YVeenen niet zooveel bedelaars en straatmuzikan ten tegen. Overal, op alle hoeken van straten en stegen, op pleinen en brug gen, in tramwagens enz., kan men jn lompen gehulde arme stakkerds zien, dit om een aalmoes smeeken. De Ween- sche bedelaars houden er, zooals een te Weenen wonende geleerde een dezer dagen door een toeval ontdekte, een eigen vakvereeniging op na. De geleer de, verzamelaar van munten, had ergens een oeroude gouden munt ontdekt, wel ke nog in de verzameling ontbrak. Reeds sedert langen tijd had hij den wensch gekoesterd een dergelijk exemplaar te vinden en hij was dan ook wat blij, toen hij het goudstuk kon koopen. Hij liet het stuk in een van de zakken van zijn jas glijden en verheugd keerde hij naar huis terug. Op den hoek van een marktplein in het hartje van de binnenstad, zag hij een ouden bedelaar staan. Hij had mede lijden met den man, greep in zijn jaszak, en drukte den grijsaard een muntstuk in de hand. Thuis gekomen constateerde de geleerde tot zijn groote ontzetting, dat hij den bedelaar het kostbare goudstuk had gegeven. Onmiddellijk ging hij naar de plaats terug, waar de oude bedelaar had gestaan, maar de man was verdwe- nen. Er stond echter een andere bede. laar, een jonge werklooze. De geleerde vroeg hem, of hij wist waar de oude bedelaar was heengegaan, maar de jon geman wist het niet. De geleerde ver. telde hem daarop, wat er was gebeurd en zeide, dat hij zijn goudstuk graag te rug wilde hebben. De jongeman gaf hem daarop den raad naar den voorzitter van de bedelaarsorganisatie te gaan, die aan de Margarethenstrasse woonde. „Die zal u beslist kunnen zeggen, waar u den ouden man kunt vinden'!' De geleerde ging naar het hem opge. geven adres en vond daar een goed ge» kleeden, niet zoo heel jongen man, di« in een heel bescheiden, maar netjes in gerichte flat woonde. Hier deed de ge leerde wederom zijn verhaal en de „voorzitter" klopte hem heel gemoedelijk op den schouder on zei: „Nou professor, maakt u zich maar niet ongerust ik zal er wel voor zorgen, dat u dat goudstuk terug krijgt. Komt u morgenmiddag maar terug, dan geef ik het u." Den volgenden dag begaf de munten- liefhebber zich wederom naar de Mar garethenstrasse en kreeg inderdaad zijn goudstuk terug. Hoe had de voorzitter van de bede laars bet muntstuk te pakken gekregen? O, heel eenvoudig: de oude bedelaar had niet geweten, wat hij met 't niet meer geldige goudstuk moest beginnen. Hij was uit eigen beweging naar den „voor zitter" toegestapt, teneinde hem te vra gen, het goudstuk in te wisselen. Deze deed dat dan ook op heel han dige wijze, want hij vroeg den professor den ouden bedelaar er dertig schillingen voor te betalen, hetgeen de verzamelaar van munten met genoegen deed. Zoo doende waren zoowel de geleerde, als de oude bedelaar in hun nopjes. Het echtpaar Brown te Terrington St. Cle ments in Norfolk, dat in Mei 1932 in het huwelijk is getreden, heeft verleden jaar het genoegen gehad vier kinderen geboren te zien worden. In Februari beviel het vrouwtje van een tweeling en in December weer. Beide tweelingen wogen bij hun geboorte samen slechts 7 Eng. ponden, maar hun moeder is dan ook maar een klein vrouwtje van 32 K.G. Zij is 25 jaar oud, haar man 22. Tot dusver maken beide tweelingen het wel, de eerste zijn een jongen en een meisje, de ande re twee zusjes. Uit Washington wordt gemeld, dat de nieuwe marinebegrooting, welke 'het Huis van Afgevaardigden is voorgelegd, voorziet in uitgaven tot 'n bedrag van 284 747.000. Hiervan zijn 33.619.334 bestemd voor nieuwe oorlogsschepen en wel in hoofdzaak voor vliegkampschepen en vier kruisers, 18.180.000 zijn uitgetrokken voor marine- Voordat Piet zich goed en wel uit de voeten kon maken, struikelde hij over een rotsblok. De kerel was dicht by hem, pakte Piet vlug bij zijn been en b,anke jongen kwamen ze ook niet alle den 6n' zelf waren ze donker van huid en had- spon i i,ZiWai-ie harcn- Van hun taa-l verstond Piet rint {Kepit, maar Piet begreep door hun gebaren, °P de een of andere man'er mee wilden ncinen. Een der kerels pakte Piet beet. ■ifi

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6