AKKEP.QCHETS tRitutmtand JlecAtszo&ea P^owHciaat 7Ueuws JCeck ÓL Schoot £and: at 5uut&ouw lUuUste éedcfiten Een nieuwe pijnstiller in een nieuwen vorm onnes-~aak. langendijk. Pluimveeteelt, over drinkwatervoorziening en gapende kippen. hongerige wolvepTvallen autobussen aan. In den korpswedstrijd begint langzamer hand de noodige spanning te komen. Weten de bij den A. K. B. aangesloten clubs, dat in dezen wedstrijd tevens de wisselprijzen van dien-bond worden verkegeld? Het Aikmaar- sche vijftal, dat dus in afd. A ,B of in den dameskorpswedstrijd het meeste hout behaalt wint niet alleen één van de 15, (afd. A) 10, (afd. B) of 5, (dameswedstrijd) beschikbaar gestelde prijzen, doch bovendien nog den wisselprijs, welke voor ieder dier afdeelingen is beschikbaar gesteld, 't Zal den strijd tus- schen de Alkm. rivalen zeker nog belang rijker maken! Dinsdagavond gooiden hier „Richten en Rollen 1" 283 (afd. A), „Richten en Rollen II" 265 (afd. B), Luing (Haarlem) 289, Cubo I 274 (afd. A) en Cubo II 232 (afd. B). De stand is hier dus (afd. A): „D. D. D.", Utrecht, 296, „K. I. P." (Haar lem) 296, „B G. Z." (Utrecht) 290, „Lumg" (Haarlem) 289, „'t Hindert niet" (Den Haag) 285, „Intiem" (Amsterdam) 283, „Richten en Rollen I" 283, „Cubo I" 274, „Rang" (Haar lem) 273, „Twee Duifjes" (Amsterdam) 269, t,Z. A. Z. O. Z." (Amsterdam) 265, „Werpt Scherp" (Apeldoorn) 254, „De Unie" 249, „Haarlem Noord" 238 en „Hout of Fout 1 Af^Ei?„Recht en Rollen II" 285, „Cubo II" 232 en „Hout of Fout II" (Schagen) 208. De personeele wedstrijden staan reeds hoog genoteerd, hier is de stand momenteel: Serie: Godefroy (Den Haag) 120, J. v. d. Berg (Amskrdam) 115, C. H. de Lange 108, Knuwer (Schagen) 107 (6 X 9). Enkeie kaart: Looys (Apeldoorn) 43, Hin- mer (Den Haag) 39 (3 X 9), Hoor. (Den Haag) 39 (2 X 9), de Paus (Haarlem) 39. Met de paren gaat 't eveneens voortreffelijk, nog staan mevr. en den heer W. Scheepmaker in deze afdeeling no. 1, maar we hebben nog 9 dagen voor den boeg, zoodat met geen mo gelijkheid ook maar geraden kan worden wie hier de le prijzen in de wacht zullen slepen. Hier is de stand: echtp. Scheepmaker 48 (3X), echtp. G. Geus 48, echtp. C. H. de Lange 47 (2 X), mevr. v. d. Heuvel—den heer L. Boom 46, echtp. Klinkert 43. De vaste baan-wedstrijden blijken eveneens een succes te zijn. De respectievelijke standen zijn hier: Baan 1. C. de Lange 44, T. Bonsema 41 37, G. A. Renting 41, G. J. Genefaas 40, dr. J. M. van Dam 39, H. v. d. Schilden 38, A. Hekket 38 en P. Modder 37. Baan 2: Ketellapper 43, 41, P. Modder 43, H. v. Duyne 42, 41, C. H. de Lange 42, 37, A. Köllmann 41, 40, G. Renting 41, 38, P. Postma 41, 34 en W. Scheepmaker 40. Baan 5: C. H. de Lange 45, 43, mr. C. A. de Groot 45, 42, W. Scheepmaker 44, 43, 3X, C. B. Balder 44, 43, 2X, S. Engels (Amster dam) 43, T. Bonsema 42, 38, W. Essen 42, 36 en Hoeyen (den Haag) 42, 35. Dames vaste baan. Baan 1. Mevr. Kokkes 42, mevr. v. d. Heuvel 41, mevr. Diepen 39. Baan 5. Mevr. Geus 42, mevr. v d. Heu vel 40, mevr. Solkes (Haarlem) 38, 37, me vrouw Diepen 38, 36, mevr. L. Boom 35,2X en mevr. Hartcg (Haarlem) 35. Hedenavond komen in den korpswed strijd uit: „OnderOns I en II" (Den Helder), ..Men heeft ze niet aan een touwtje", „Vredelust I en II" (Schagen), ,,N. W. F. L. I en II" (Amsterdam), „Gooi geen poedels I en II" (Schagen) en „Ónder Ons" (Alkmaar). CENTRALE RAAD VAN BEROEP EN RIJKSVERZEKERINGSBANK. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Drop betreffende het bijwonen van de zit tingen van den centralen raad van beroep door een vertegenwoordiger van de rijksver zekeringsbank en betreffende de voorziening in een vacature, ontstaan door het ontslag van een ambtenaar bij de rijksverzekerings bank, heeft minister Slotemaker de Bruine, minister van sociale zaken geantwoord, dat het bestuur der rijksverzekeringsbank voor nemens is zich ook voortaan evenals tot dus ver op alle zittingen van den centralen raad van beroep te doen vertegenwoordigen. VUURWAPENS IN BESLAG GENOMEN. Bij de controle op frauduleus vervoer van aardappelen en margarine heeft de politie te Groningen gistermorgen in een bodewa gen. die langs den Heerenweg de stad bin nenkwam, een kist met automatische pistolen gevonden, die niet gedekt waren door een vervoerbewijs. Het betreft hier een partij van honderd brownings, die bestemd waren voor iemand daar ter stede. Zoowel de twee boden als de geadresseerde werden aangehouden. Zij wer den na verhoor vrij gelaten. De politie is er van overtuigd, dat deze partij brownings ons land zijn binnengesmokkeld. Het is nog niet bekend, wie de eigenlijke smokkelaars zijn. TREINAANSLAG VOORBEREID? In verband met de gister door ons aange kondigde interpellatie van het Kamerlid Schalker inzake een voorgenomen treinaan slag, deelen wij nog mede, dat deze vragen van den heer S. voortvloeien uit diens mede- deelingen aan de Tribune, het communisti sche dagblad, hetwelk het bericht bevatte, dat de heer Schalker zich namens de Comm. Kamerfractie tot den voorzitter der Tweede Kamer en den minister van justitie gewend heeft met de verklaring van twee personen inzake de fascistische voorbereiding van een spoorwegaanslag. Er worden in deze verkla ring verschillende namen genoemd van per sonen, die tot den N. S. B. zouden behco- ren en contact met den heer Mussert zouden hebben gehad. De spoorwegaanslag had moeten geschieden tusschen Willemsoord en Dubbeldam op den Pullman-trein, waartoe de rails moesten worden losgeschroefd. Tegenspraak van den heer Mussert. De heer Mussert, bij wien het Hbld. naar bovenstaand bericht informeerde, deelde mede, dat het, voor zoover de naam der N. S. B. erin wordt genoemd, van A tot Z ge logen is. De heer Mussprt verklaarde, met de heele historie volstrek niets te maken te nebben. Een vinding van Apotheker Dumont die geneeskrachtige stoffen op zoodanige wijze samenvoegde, dat daaruit ontstond een uiterst veelzijdig werkend middel, dat snel pijnen stilt en toch onschadelijk is Bovendien zijn het géén harde tabletten, doch fijn en daardoor dadelijk oplossend poeder dat omgeven is door een smaakloos omhulsel van ouwel. Ge proeft nietsI 1, 10 tellen onder water houden 2, dan achter op de tong leggen 3, doorslikken met *n teug water Wijxe van innemen Slechts 50 cent per buisje van 12 stuks I "AKKERTJES" werken verrassend snel bij i HvJerlandtch Hoofdpijn, Migraine, Zenuw- Product pijn. Kiespijn, Spierpijn, Rheu- matische pijnen, Vrouwenpijn en bij gevatte kou, Griep, enz. Volgens recept van Apotheker Dumont 'AKKERTJE5' J. BLOOKER t. Dinsdagavond is in den ouderdom van 84 jaar overleden in de villa Nieuw Zandberg te Huis ter Heide de heer J. Blooker, oud- dirccteur en president-commissaris van de Blookers Cacaofabrieken te Amsterdam. Den laatsten tijd was de overledene eere voorzitter van de afdeeling ZeistDrieber gen van den Nederlandschen Protestanten bond. VAN ZIJN WAGEN GEVALLEN. Dood aan den weg gevonden. De 32-jarige L. T^ rink uit de Achterho ven te Zutphen, die op Maandag regelmatig met zijn met een paard bespannen wagen t groenten de markt te Apeldoorn be;„t, kwamen gisteravond niet thuis. Na een inge steld onderzoek vond men den man tenslotte 's nachts op een zandweg tusschen Voorst en Zutphen naast zijn omgeslagen wagen lig gen. Vermoed wordt dat T. bij het omslaan van den wagen met zijn hoofd op den hard bevroren weg terecht is gekomen. De man was, toen men hem vond, overleden. KORTE BERICHTEN. Maandagnacht is ingebroken in de Nieuwe Hervormde kerk te Hoogeveen. Ge stolen is de opb-engst van de armen- en kerkcollecte van j.1. Zondag, welk bedrag ge schat wordt op circa 60. De politie heeft de zaak in onderzoek. Te Vlissinger is de 28-jarige parlevin ker C. in de Binnenhaven uit zijn bootje ge vallen en verdronken. Zijn lijk is later opge haald. Onder leiding van den heer B. J. War renaar vergaderde de Algemeene bond van Koffiehuishouders en Slijters te 's-Graven- hage. DE MOORD TE HAELEN. Eisch 15 jaar. Na de pauze werd gistermiddag het getui genverhoor voortgezet, dat echter geen nieu we gezichtspunten opleverde. Na verhoor van den verdachte hield mr. dr. P. Ritter als ambtenaar van het openbaar ministerie het requisitoir, waarin hij tegen verdachte P. G. van E. uit Nederweert een gevangenisstraf eischte voor den tijd van vijftien jaar wegens het opzettelijk toebrengen van zwaar lichame lijk letsel, den dood van het slachtoffer H. Puts te Haelen ten gevolge hebbend. De verdediger mr. R. Höppener te Roer mond hield vervolgens zijn pleidooi en con cludeerde wegens gebrek aan bewijs tot vrij spraak. De uitspraak zal plaats hebben over 14 dagen. DE DAGVAARDINGEN IN DE Aanvang der behandeling op 13 Febr. De dagvaardingen in de geruchtmakende Onnes van Nijenrode-zaak zijn uitgebracht. De zaken tegen de negen verdachten zullen afzonderlijk worden behandeld, hiermee zal op 13 Februari een aanvang worden ge maakt. men waarin zij onbruikbaar moest worde verklaard. Spr. requireerde vrijspraak voor alle drie verdachten. HET SLOT VAN DE OPLICHTINGSZAAK VAN EEN INSPECTEUR VAN DE R.E.T. En tevens de geschiedenis die er hel begin van was. Mevr. staat terecht. Op 7 Juli 1933 stond, zooals men zich zal herinneren, voor de Rotterdamsche rechtbank terecht de gewezen hoofd-inspecteur bij de R.E.T., J, H. S., wegens oplichting van 13000 ten nadeele van den hoofdcontroleur en van 4000 van een conducteur. S. had deze men- schen behalve door zijn superieure positie voornamelijk door allerlei valsche voorspiege lingen bewogen tot afgifte van de bedragen. Hij had gezegd vele belangrijke betrekkingen te hebben, ze bij name noemende, en beweerd, dat deze hem aan het hoofd van een belangrijk bedrijf zouden zetten. De centrale persoon van al deze relaties nu, zou een zekere mevrouw J.J. zijn geweest. Tijdens de behandeling van de zaak werden twee van de gedupeerden, de controleur P. en diens vrouw, wegens meineed gearresteerd. Zij ontkenden n.1. naar zij later, zelf terecht staande, volmondig toegaven, omdat hun was gezegd, dat zij zoodoende alleen nog hun geld terug zouden krijgen, en omdat de man boven dien vreesde zijn betrekking kwijt te zullen raken dat hun ooit eenige voorspiegelingen waren gedaan. In dezelfde zitting werd nog een derde per soon in hechtenis gesteld. Het O. M. gelastte n.1. even later ook de arrestatie van mevrouw J.J., verdacht van oplichting of uitlokking van oplichting of heling, nadat zij op alle vra gen, haar als getuige gesteld, had geweigerd antwoord te geven. De verdediger van S., wiens pleidooi bijna geheel was geconcentreerd op de rol van mevrouw J.J., bracht diens fa tale en fantastische overredingswijze breedvoe rig naar voren en concludeerde, dat S. geheel door haar was gebiologeerd. S. werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van een jaar. In hooger beroep heeft het Hof de zaak aange houden, in verband met het nader onderzoek omtrent de rol die mevrouw J.J. had ge speeld. Vijf maanden later, in December j.1., had het echtpaar P. zich ter zake van meineed te verantwoorden; het vonnis tegen hen luidde een half jaar gevangenisstraf, voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. Gisteren heeft nu tenslotte mevr. J. H. M. J.J. terecht gestaan. Verdachte, 33 jaar oud, zonder beroep, was uitlokking tot meineed door misleiding ten laste gelegd. Het aantal belangstellenden was, evenals bij de behandeling van de zaak tegen S., het eerste bedrijf van deze geschiedenis, grooter dan de publieke tribune kon bevatten. De dagvaarding repte van de verhalen, die verdachte tegen P. had gedaan; over haar her haalde bezoeken bij den directeur van de Rot terdamsche Electrische Tram, en bij den wet houder; dat de directeur gezegd had, dat hij iemand die in de gevangenis zat niet kan hand haven, enz. Dit alles zou verdachte aan P. hebben verteld om hem te bewegen op de zit ting de door de haar genoemde klinkende na men, al of niet met klinkende titels, te noemen. Na langdurig verhoor van verdachte en van eenige getuigen eischte het O. M. tegen ver dachte wegens meineed twee jaar gevangenis straf. HET ONTGROENINGSSCHANDAAL TE UTRECHT. Eisch: vrijspraak voor alle verdach ten. Gistermiddag heeft de Utrechtsche recht bank het ontgroeningsschandaal behandeld, dat in September j.1. de bisschopsstad in be roering bracht en waarbij de betrokken stu denten door den rector disciplinair werden gestraft. Te verantwoorden hadden zich drie jonge lui, die op 25 September een noviet in den tuin van het perceel Kromme Nieuwgracht 41 dwongen een laddqr op te klimmen, met het gevolg dat de ladder door hevig schudden en trekken brak, waardoor de noviet op een betonnen plaatsje kwam te vallen en met een ernstige hersenschudding in de k:iniek van prof. Bouman moest worden opgenomen. Ook één der studenten, die op de ladder stond, viel en moest worden verpleegd. Nadat een groot aantal getuigen was ge hoord, heeft het O. M., waargenomen door jhr. mr. Twiss Quarles van Ufford, requisi toir genomen en daarbij betoogd, dat de ge tuigenverklaringen erg uiteenliepen. Van al het ten laste gelegde zou alleen het naar ach teren plaatsen van de ladder overblijven, en of dit nu een grove onvoorzichtighe'd mag worden genoemd, meende spr. te moeten be twisten. Veel eerder kreeg hij den indruk, dat het in dit geval meer aan de ladder zelf lag, die langzamerhand in een stadium was geko- BERGEN, Om het behoud van den Heerenweg. Een „Insider" schrijft ons: In 't verslag van de laatste zitting van den gemeenteraad te Bergen (N. H.) ontmoet men o.a. den naam van den Heerenweg. Zou 't er dan toch van moeten komen, dat men dit stuk natuurschoon gaat„ver vormen"? zuilen we maar zeggen. Moet dan Bergen zijn mooiste plekjes offe ren aan den alverslindenden moloch, 't auto verkeer? Want het is onjuist te meenen, dat daar maar eens een enkel boompje zal vallen. Er zal integendeel heel veel vernield worden. Dat z g. „ontsluiten van natuurschoon" komt neer op veel vernietigen van natuurschoon! En dat van een van de schilderachtigste we gen in ons land? 't Was wel een wat erg goedkoop middel, om een ernstig adres van een hoogst respec tabele vereeniging als de Bond Heemschut, vanwege een z.g. minder gelukkige uitdruk king zoo zonder maar eenigszins serieuze be spreking van de baan te schuiven. Zakenmen- sthen zouden zeggen: dat is „handig" ge gaan. Maar of het daarom in den haak was, is een andere kwestie, 't Spel kek wel wat te doorzichtig. Doch laten we de, misschien aanwezige, wellicht onbewuste drijfveren van particulieren aard (waar het al of niet vermeende eigen belangen betreft) niet on derzoeken Hoe gaat dit echter anders toe dan in de dagen, toen de in zoovele opzichten onvol prezen wijlen mevr. Van ReenenVölter zich persoonlijk op de hoogte bleef stellen, hoe er in de perioden van houtkappen gehakt werd en zij er voor waakte, dat bepaalde mooie boomen en boschpartijen gespaard bleven, en wel langs dienzelfden Heeren weg! (Dat was dan nog maar 't kappen van hout, dat dan weer gaat uitgroeien, maar thans gaat men 't houtgewas vernielen!) Wat indertijd door menschen is begonnen en door de natuur volmaakt, iaa* men dat toch niet roekeloos schenden. Eigenlijk ligt de oplossing van 't probleem geheel anders. In een art. in de „Duinstreek" in dit najaar wordt er al op gewezen, hoe schitterend mooi de Heerenweg is en hoe Bergen al 't moge lijke moest doen. om dezen ongerept te be waren, in ongeschonden staat. Men wil tc Bergen niet dezen weg geen vandalisme. Welnu, er zijn plekken, b.v. vlak ten N. van den jachtopziener Roozir.g, waar de weg gemakkelijk te verbreeden is; verder op naar 't N. hier en daar minder gemakke lijk Och, dan bet fietspad maar eens achter de groote boomer om Soms kan de be staande weg zeer moeilijk verbreed worden zonder vernieling. Met dit bezwaar houde men op een of andere wijze rekening. Maar laat de duinhelling (die zoo mooi is!) onge rept zooveel als 't kan! En men wirr*- advies in de „Duinstreek" Leg 't fietspad aan den Oostkant van den weg en laat de fietsers, komende van t dcip Bergen een eindje voor de „Franschman den rijweg oversteken; zij hebben dan maair één weg over te gaan (en nu. vlak bij de „Fianscn- man", twee!) En maak den rijweg maar met overdreven breed. Heusch, er blijft heel wat arbeid voor de werkloozen. als het plan .n dezen z»n uitgevoerd; en de werkloosheid wordt i r.ofnnrcf wordt toch uitgevoeru, c» u*. immvrs niet aangegrepen, om natuurschoon - IiAi\0n nrtl ilór het nog uit- uit thans den op de ïmmx-is nrci te verdelgen, maar naar we hopen, om te helpen behouden? En dón kunnen we lang getuigen blijven van de verbaasde roepen van doorrijdende wielrijders b.v Friesland en Groningen (zooals men t heeft kunnen hoorei'): „Wat is die duinweg prachtig! We wisten nooit, dat het hier zoo schitterend mooi is!" RUSTENBURG. Zondag j.1. gaf de Bond van Staatspen- sionneering afd. Ursem zijn jaarlijkschen propaganda-avond in het lokaal van den heer J. Kok te Rustenburg. Trots het schitterende weer was de komst maar matig. In elk geval hebben thuisblijvers zeer veel gemist. Na de opening door den voorzitter, was de heer H. Bruin uit Alkmaar weer de man die met zijn gloedvolle en zeer duidelijke de het publiek boeide, waarvoor hij loop een daverend applaus in ontvangst had te nemen. Verder werd de avond gevuld door „The Funny Boys" uit Schagerbrug, die met haar schitterend programma en haar uitstekend verzorgde nummers muziek de aanwezigen een zeer genoeglijken avond hebben bezorgd. Een gezellig bal besloot den avond. In de laatst gehouden vergadering van de afdeeling Langendijk van den A.N.G O.B. werden als bestuursleden herkozen de heeren P. Paarlberg en J. Schuit. Aangeno men werd een voorstel toe te treden als dona teur van de commissie tot exploitatie van alcoholvrije buffenten in Noord-Holland. De secretaris bracht het jaarverslag uit, waar in het voornaamste werd gememoreerd, wat in het afgeloopen jaar in de afdeeling was voorgevallen. De rekening van den penning meester sloot met een voordeelig saldo. Be sloten werd een 50tal biljetten aan te vragen betreffende het plan Zaaien en Oogsten. DIRKSHORN. Maandagavond gaf de jonge vereeni ging V.V.O. alhier ten huize van den heer Pijper haar eersten avond. Als spreker was uitgenoodigd de bekende natuuronderzoeker en causeur, de heer Jan P. Strijbos, die tot onderwerp had gekozen: Met Tent en Ca mera op de Shetlands. De voorzitter, de heer W. Kistemaker, opende met een woord van welkom tot de aanwezigen en sprak den wensch uit, dat deze eerste avond den leden en verdere be zoekers goed zou mogen bevallen. Hierna ving de heer Strijbos aan te ver tellen over de voorbereidingen en de reis naar de Shetlands per visschersvaartuig. We maakten kennis met de bemanning en het leven aan boord, verduidelijkt door verschil lende opnamen. Na een lange reis eindelijk aangekomen op de plaats van bestemming, hoorden we veel merkwaardigs over het leven der vogels en visschen, benevens over de schaars voor komende planten en bloemen, alles aan de hand an mooie lantaarnplaatjes, welke veel bijdroegen tot goed begrip van de vreemde zaken. Daar de heer Strijbos een hoogst gezellig prater is en zijn rede nu en dan wist te krui den met een leuken kwinkslag, kon hij het talrijk gehoor den ganschen avond boeien Het woord van dank, hem aan het einde zijner rede gebracht, was dan ook wel ver diend, en werd door het publiek met een har telijk applaus onderstreept. De eerste avond van V.V.O. mag goed geslaagd heeten. INSPECTIE DER GYMNASIA. Een adres van rectoren. Het bestuur der vereeniging van rectoren en conrectoren in Nederland, heeft, zoo meldt „De Standaard", mede sprekende namens de overgroote meerderheid van rectoren aan openbare en bijzondere gymnasia, zich ge wend tot den minister van onderwijs met een adres, waarin uiting wordt gegeven aan ge voelens van ongerustheid en onzekerheid, welke de nieuwe regeling van de inspecties in hun kringen heeft veroorzaak'. Adressanten meenen. dat deze regeling zonder belangrijke financieele voordeelen te brengen, een einde maakt aan een goede tra ditie. De practijk heeft bewezen, dat het ge concentreerde toezicht van één inspecteur, die tevens classicus is, in krach'ige mate heeft bijgedragen tot den bloe- der gymnasia, een krachtigen band vormde tusschen deze scho len onderling, en een schoone eenheid bracht in de uitvoeiing van het leerplan, inzonder heid wat betreft klassieke talen, die de kern er van vormen. Liet leed-.vezen ;ien zij dezen band verbreken. Wij ontvingen een brochure, samengesteld door de Commissie voor Verbeterd Vecver- voer (COVEVE), waarvan de samenstelling in de brochure is genoemd. DLbi0Cchur<:"itgegeven door den Bond van bcdrijfsautohouders in Nederland. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rot' terdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Ik wees er in een voorgaand artikel 0p dat de kippen soms rein water laten staan en vies water opdrinken. Mogelijk dat hier een instinctmatige behoefte aan bepaalde stoffen een rol speelt. Op dit gebied zijn we er ech- ter nog long niet achter wat er aan de hand is Zoo is b.v. gebleken, dat de kip sneller graan en ander voedsel verteert als het g». mengd is met wat mest van een mestvaalt dan dat het absoluut rein is en bacterie-vrij. Hier spe'en bepaalde bacterieën die de verte ring in de hand werken een rol. Wij houden ons echter thans aan den eisch rein water en vooral, onbesmet water. Sloob water waarin doode kippen of eenden drijven is hoogst gevaarlijk! (Ik heb al heel wat kip pen en eenden bij massa's zien uitsterven door cholera en kleinsche ziekte na gebruik van besmet sloot-, beek- of rivierwater.) Houdt dus bij vriezend weer het water ont- dooid en liefst een aantal graden boven het nulpunt. Dit kan men doen met de ouderwet- sche petroleumbrander van kunstmoeder of broedmachine, met electrische verwarming 0f met de ouderwetsche stoven waarin een kool tje gloeit. Sommige drinkbakken zijn op ver warming berekend, andere niet. Zorg er altijd voor dat de drinkbak of emmer ongeveer 60 c.M. boven den grond staat. Hierdoor wordt voorkomen dat het strooisel in het drinkwa- ter wordt gekrabd. De veel gebruikte zinken drinkemmer die op hun zijde liggen met aan den voorkant een drinkgleuf, kan men gemakkelijk op een houten stellage plaatsen en er een zitstok voor bevestigen waarop de kippen staan bij het drinken. Het nadeel van deze emmer is dat men ze niet van binnen kan reinigen en dat verder metalen drinkbak ken minder geschikt zijn om karnemelk, sut foliquid enz. in te doen. Heel eenvoudig en goedkoop is een gewo- ne emmer die men op een soort tafel plaatst, terwijl aan den bovenkant van den emmer weer zitstokken aangebracht worden voor de kippen. Als zoo'n emmer flink hoog staat valt er geen strooisel in en kan men steeds zien of het water rein is en of er nog voldoen de aanwezig is. Zeer goedkoop en zeer praktisch is ook een drinkbak gemaakt van een bloempot en een schotel. Ete opening onder in de bloempot wordt met een kurk goed afgesloten. Vervol* gens zaagt men met een oude zaag, onder voortdurend nathouden van den bloempot, in den rand twee inkeepingen ongeveer 1 c M. diepe en ook ongeveer U/2 c.M. van elkaar verwijderd. Met een buigtang breekt men nu het losse stukje er uit en de model drinkbak is klaar. De schotel moet zóó groot zijn dat er een rand van 4 tot 5c.M. vrije drinkruim» is. Nu vult men den bloempot met water, zet den schotel er op en keert hem snel om. Op die manier heeft men een heel goedkoopte drinkbak, die goed te reinigen is. Ik herhaal nog eens, zet de drinkbak op een en plaats er een bak of plank bedekt met tur molm onder. Het water dat er naast ge- knoeid wordt komt dan niet direct in net strooisel van het hok terecht en dat blijft dus mooi droog. Ik hoop dat we nu wel doordrongen zijn van het nut van een ruime hoeveelheid drink water voor onze kippen in den winter en van het feit dat het zeer goed zijn geld opbrengt te zorgen dat het water niet bevriest en liefst zoo op ongeveer 10 graden Celcius blijft. Nu nog weer een greep uit een paar brie ven waarvan uit een een waarschuwende les voor anderen getrokken kan worden. Heel veel brieven die ik krijg vallen allen onder dezelfde rubriek. De lezers beschrijven mij de een of andere ziekte en vragen dan een be handeling. Meestal kan ik die niet geven, ik kan alleen oordeelen op grond van onder zoek, van het beantwoorden van brieven op kwakzalversmanier voel ik niets en daar heb ben mijn lezers ook niets aan. Dus bij sterfte opzenden naar de Rijksse- ruminrichting Rotterdam is nog altijd het ad vies. Nu krijg ik tengevolge van zoo'n brief een kip met typische verlamming. Onder de koppel van 800 stuks eischt de ziekte ver scheidene slachtoffers. Het ergste is échter dat hjer een voederhandelaar aan het kwak- zalveren geslagen is en een z.g. geneesmid del verstrekt heeft, omdat het volgens diens zeggen: „wormen op de luchtpijn zijn". Bij de typische verlamming komt tengevolge van een ziekte van bepaalde zenuwen dit gapen voor en omdat bij luchtpijpwormen de kip pen ook gapen, moest nu dit middel gepro beerd worden. Feitelijk een zie'ig staaltje hoe weinig be grip sommige handelaren nog van ziekten hebben en hoe zij hun klanten dupeeren door bij zeer ernstige ziekten te gaan knoeien. De beruchte verlammingsziekte (vaak gepaard met blindheid) is niet te genezen. Het eenige advies op dit oogenblik is: kippen die de ver schijnselen vertoonen onmiddellijk slachten en in geen geval broeden van koppels waar onder deze ziekte zich geopenbaard heeft. Denk daar alvast goed over na voor het komende broedseizoen, in geen geval broeden van dergelijke kippen. Binnenkort hoop ik u wat meer óver deze ziekte te vertellen, nu al leen oppassen dat we er niet van fokken. DR. TE HENNEPE^ ss Op den weg van El Aziz naar Diarbe- kir in Turkije heeft een bende hongerig® wolven 2 autobussen aangevallen. Ge noemde weg loopt door een bergachtig® streek en is gevaarlijk door de vel® s' bochien en de vele afgronden die ®r naast loopen. De wolven sprongen tegen de beide bussen op en vergeefs trachtten de chauffeurs de bende n et revolver schoten te verdrijven. Pas toen een der chauffeurs op het denkbeeld kwam de motor met veel lawaai en open knalpot te laten loopen, werden de dieren eenigs zins afgeschrikt terwijl zij de bu*sen volgden op eenigen afstand tot het -lichtst bij gelegen dorp

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 10