Alkmaarsche Courant VEILIGE HAVENS HONIG'S VERMICELLISOEP 6 borden voor 15 ets. Weer Griep Radionieuws ReohtszaAen SeutfCetoa Honderd Zes en Dertigste Jaargang. WOENSDAG 24 JANUARI. ARRONDISSEMENTS-RECHTFANK. Zitting van Dinsdag 23 Januari. No. 20 1934 Donderdag 25 januari. Hilversum, 1875 M. (AVRO-uitzending). Gramofoonpl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Vioolrecitai B. Lensky. Aan den vleugel: E. Veen. 11 Declamatie door H. Felderhof. 11.30 Solo kwartet „De Toonkunst". 12.— Gramofoon platen. 12.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 2.— Zuid-Afrikaansche gedichten door s! Faure. 2.30 Omroeporkest en solisten olv. N. Treep. 3.Knipcursus. 4.— Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Uit „Pschorr", Rotterdam: Lily Pataky en haar orkest. 5.— Radio-tooneel voor de kinderen. 5.30 Om roeporkest olv. N. Treep. 6.30 Sportpraatjc door H. Hollander. 7.Vervolg Omroep orkest. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8. Vaz Dias. 8.05 Gramofoonplaten. 8.15 Con certgebouw-orkest olv. E. van Beinum mmv. J. Smeterlin, piano. In de pauze gramofoon- E laten. 10.30 Gramofoonplaten. 11.Vaz >ias. 11.1012.Uit Rest. „Haeck", den Haag: Bela Kiss en zijn orkest. Huizen, 301 M. (8.—9.15 en 11.-2.— de KRO, de NCRV van 10—11— en 2.—11.30 uur). 8—9.15 en 10.Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst olv. ds. J. J. van Petegem. 10.45 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 2. Handwerkcursus. 3.Vrouwenhalfuur. 4— Bijbellezing door prof. J. W. Geels mmv. bariton en orgel. 5.Cursus handen arbeid voor de jeugd. 5.30 Concert door L. van Wijngaarden, viool en J. Ligtelijn, piano. 6.30 Gramofoonpl. 6.45 Causerie J. Schip per. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Vo caal concert onder auspiciën v. d. Bond van Chr. Zang- en Orat. vereen igingen in Neder land. 8.45 Causerie door dr. D. W. O. A. Schut. 9.15 Vervolg concert. 10.30 Vaz Dias 10.40—11.30 Gramofoonmuziek. Daventry, 1500 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05 en 11.20 Le zingen. 12.20 Rutland Square en New Vic- toria-orkest olv. N. Austin. 1.20 Gramofoon platen. 2.20 Voor de scholen. 3.20 Kerk dienst. 4.10 Duitsche les. 4.25 Schotsch Studio-orkest olv. G. Daines mmv. J. Mason, bariton. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.50 Radio-koor olv. L. Woolgate. 7.10 Spaan- sche causerie. 7.50 Lezing. 8.20 „Soft lights and sweet music", samengesteld door A. CroomJohnson. 840 Variété-programma. 9.20 Ber. en lezing. 9.55 Concert door C. Croiza, sopraan en L. England, piano. 10.50 Korte dienst. 11.05—12.20 BBC-dans- orkest olv. Henry Hall. Parijs „Radio-paris"1796 M. 8.05 en 12.50 Gramofoonpl. 8 20 Radio-tooneel. Kalundborg, 1261 M. 11.20—1.20 Con cert uit Rest. „Wivex". 2.054.05 Kai Julian en zijn dansorkest. 7.30 Radio-symphonie- orkest olv. F. Busch mmv. E. Berger, zang. 10.1511.50 Dansmuziek uit het Palace- Hotel. Langenberg, 456 M. 5.25, 6.35, 9.50 en 11.20 Gramofoonplaten. 12.55 Werag-orkest olv. Kühn. 2.35 Gitaar en Cither. 3.20 Om roeporkest olv. Merten. 6.20 Omroeporkest olv. Seyfert en Blaasorkest olv. Barthelmeus. 7.30 Vervolg concert. 8.20 Omroeporkest olv. S. van Hausegger. 10.20 Piano-recital. 10.50 Omroeporkest olv. Görlich. 11.20 12.20 Gramofoonmuziek. Rome, 421 M. 8.20 Opera-uitzending. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gevar. programma. 1.30 Gramofoonpl. 5.20 Symphonieconcert olv. Meulemans. 8.20 St. Saënsconcert olv. Walpot. 9.20 Symphonie concert olv. Meulemans. 10,3011.20 Gra mofoonplaten. 484 M.: 12.20 en 1.30 Gra mofoonplaten. 5.20 Omroeporkest olv. Wal pot. 6.35 Gramofoonpl. 8.20 Symphoniecon cert olv. Meulemans. 9.35 Omroeporkest olv. Walpot. 10.30—11.20 Gramofoonplaten Deutschlandsender, 1571 M. 6.50 Dans muziek door R. Siegel en zijn orkest. 7.20 „Hampit der Jager" naar den roman van J. Kneip, bew. door S. Andres. 8.20 Zie Lan genberg. 9.35 Berichten, sportpraatje en weerbericht 10.20 Beethoven's strijkkwartet uit opus 132. GEMEENTELITKE RADIO DISTRIBUTIE Donderdag 25 Januari. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.3511.40, Daven try 12.20—15.20, Lond. Reg. 15.20—16.25, Daventry 16.25—24. Lijn 4: Langenberg 10.35—19.20, War schau 19.2024. door BASIL KING. (Uit het Engelsch). 5) En toch is de behoefte aan liefde in het hart van elk jong schepsel zoo groot, dat toen de vreemde vrouw hem uit den wagen nam en tegen haar boezem heen en weer wieg e, hij een beetje tot bedaren kwam. Maar gepa^e- lijk ging dat niet, want al hield zij hem dicht tegen zich aan, en zong zij voor hem in den lagen wipstoel zittend, waarin zn ook haar dochtertje had op en neer gescliom- meld, hij bleef snikken - maar niet zooals hij dat in zijn kinderkamer had ?edaan- Daar vond hij snikken vermakelijk. Nu deed hij het echter omdat er in zijn bmnen®te wat kapot gemaakt. Maar hij g^fakte. T van het snikken; het krampachtige huilen werd allengs minder en zijn groot e vei werd minder wanhopig. Liefde had hem haar armenhet was wel niet de Ma-Ma of Na-Na, maar het was toch lietde, die hem omarmde en hem in slaap zong Zoolang de zeeman, die schipbreuk heelt ge leden, nog een vlot onder zich heeft, zinkt nij nog niet. Allengskens zocht hij troost aan den boezem van de vreemde vrouw, thans zijn eenige toevlucht. Als om een stuk wrak- -Meervoudige strafkamer. VALSCHE AANKLACHT- BESLOMMERING. u., .had °°k weer plaats de veld- wachterhjke sensatiefilm uit Spanbroek waarin als hoofdpersonen optraden de gewezen gemeenteveldwachte P. Groot en diens dochter. Zooals men et betrof 6en ®°°rt campagne tegen den rijksveldwachter Kamp Alsnu werd nog heer Blaauw, belastingcom- mres, en het ging over het feit of Kamp wf! gK V18?- °P d€n dag waarover sprake was belastingcontrole had uitgeoefend. vim a °P verzoek van mr. Lange- veld de echtgenoote van den verdachten ex-veldwachter en alzoo de moeder van Joh. Gr., de dochter, gehoord als get. a decharge. Deze dame verklaarde, dat haar dochter haar een en ander had medegedeeld over hetgeen haar was overkomen, toen zij door „oome" Kamp was thuis gebracht. De officier vond geen aanleiding om met te persisteeren bij zijn requisitoir strekkende tot veroordeeling van Pieter Gr. tot 6 maanden gev. en mej. Gr. tot j 50 boete of 50 dagen hechtenis. Mr. Langeveld bracht zijn dank aan de rechtbank voor het breede standpunt waarop zij zich bij behandeling dezer zaak had gesteld. Verdediger bleef alsnu bij zijn in zijn vorig pleidooi geuite stelling dat het prestige van den rijksveldwachter door deze veroordeeling niet zou zijn gebaat. Overigens ontkende pleiter, dat het be wijs zou zijn geleverd, dat hier een val- sche aanklacht was ingediend, al mocht wellicht eenige animositeit aanwezig zijn. Geconcludeerd werd vrijspraak voor vader en dochter. Geen repliek. DE ITALIAANSCHE IJSCOVENTERS IN HOOGER BEROEP. In den loop van het voorjaar 1933 had den zich in Alkmaar gevestigd eenige Italianen, die zich onledig hielden met den verkoop door middel van de beken de met 'n bel voorziene wagentjes, van roomijs in diverse smaakjes. Hun in richting had menige blanke Hollandsche gulden gekost en was door den keu ringsdienst in orde bevonden. Het room- ijsspel kon dus beginnen, doch de plaat selijke fabrikanten waren in 't minst niet ingenomen met deze invatie van ge vaarlijke concurrenten en richtten zich tot burgemeester en wethouders ter be scherming van hun bedrijf. Het gemeen tebestuur werd alzoo, contradictisch ge sproken, door deze ijsco-geschiedenis tusschen „twee vuren" geplaatst, koos van de twee kwaden het kleinste, haal den den wetsknuftpel van achter d deur en weigerden op grond van art. 203 der algem. politieverordening aan de Italia nen de vergunning tot venten, waardoor practisch het bedrijf, dat geheel i: aan gewezen op straatverkoop, was lam ge slagen. Als proef werden daarop eenige processenverbaal opgemaakt en een strafvervolging ingesteld. De bedoelde Italianen, de heeren An- gelo Talamini en Mario Valmasoni stonden alzoo op 9 Juni terecht voor den Kantonrechter mr. D. Bostert. Waar hun broodwinning op het spel stond v» as het voor hen gewenscht, de geheele pot op één kaart te zetten en had Talamini zich voorzien van mr. Smal als raadsman en verdediger, terwijl de juridische belan gen van Mario Valmasoni werden waar genomen door mr. A. Prins Jr. De interioriteit van deze strafvervol ging was natuurlijk gelegen in het feit, dat deze Italianen bij hun vestiging al hier niets in den weg was gelegd Men had lijdelijk toegezien dat deze betrek kelijk arme menschen een voor hen kostbare aan de eischen der wet vol doende inrichting tot roomijsfabricatie hadden doen vervaardigen en hen als 't ware toegeroepen: welkom, vreemde ling, doch toen er natuurlijk van dat standpunt zeer begrijpelijke protesten weerklonken, hun broodwinning zonder eenige waarschuwing knockout gesla gen. Het moet gezegd worden dat mr. B rys Tack, de ambtenaar, hoe fel ge woonlijk ook, niet sympathiek stond tegenover deze rechtzaakjes Hij toon le zich geen voo-stander van dergelijk locaal chauvin me, dat tot de malste consekwenties zou kunnen leiden. De ambtenaar sprak van grensafsluiting en haatzaaierij, doch daar het strafbare feit was gepleegd, moest straf worden opgelegd en werd gerequireerd tegen ieder der verdachten, door mej. A Bijle- Vvld als tolk bijgestaan, 2 boete subs. 2 dagen hechtenis. Zoowel door mr. Smal als zijn confra ter mr. Prins werd een krachtige juri dische langs gebroken voor hun cliën ten, die hét slachtoffer waren geworden van een behandeling geheel in strijd met de goede trouw. Deze daad werd gekwa lificeerd als een daad van onrechtmatige overheidsbemoeiing en geheel in strijd met het beginsel de rvrijhandel, alsmede een daad die redelijke grenzen van wets toepassing geheel te buiten ging. Gecon cludeerd werd in ieder geval geen toe passing van eenige straf. Mr. Bastert was het echter niet eens met die opvatting en veroordeelde, het feit wettig en overtuigend bewezen ach tende en van meening zijnde dat het ge meentebestuur van Alkmaar volkomen gerechtigd was aan een behoorlijk goed gekeurde verordening uitvoering te ge ven, ieder der verdachten tot 5 boete of 5 dagen hechtenis, tegen welk vonnis door beide veroordeelden appèl werd aangeteekend bij de arrondissements rechtbank te Alkmaar. Beide hooger beroepzaken waren he den op de strafrol geplaatst en de be handeling daarvan had thans plaats. Het tempo waarin deze appèl zaken het hoogere college bereikten, was eeniger- mate gelijk aan de bewegelijkheid der ijscowagentjes der appellanten. De heeren waren inmiddels terugge keerd naar hun land van zonneschijn en spaghetti en ook de verdedigers bleken niet op hun post te zijn. Alleen werd gehoord inspecteur Stienstra, aan wien de officier vroeg of het gemeentebestuur de vreemdelingen wèl had gewaar schuwd dat geen vergunning aan hen werd verstrekt waarop ontkennend werd geantwoord. Voorts was de officier van meening dat de opposanten niet menschel ijk wa ren behandeld en spreker stelde voor, dat het vonnis zou worden bekrachtigd, doch worden opgelegd 0.50 boete of 1 dag hechtenis. ART. 248 BIS. Met gesloten deuren stond terecht de 32-jarige Petr. Hendr. O., uit Beverwijk. Verdediger was mr. Briët uit Haarlem. Het feit was gepleegd te Alkmaar op 8 October '32. Eisch 1 jaar gev. voorw. met 3 proefjaren, OVERTREDING BAKKERSWET. De broodbakker Petr. van B. te Aker sloot was niet tevreden over de beslis sing van mr. Bastert, die hem tot 20 boete veroordeelde of 20 dagen hechte nis, omdat hij zijn bakkerstarweregister niet behoorlijk had bijgehouden en als nu zijn licht ging opsteken bij het meer voudige college. Hij had echter blijkbaar geen schijn van kans op betere condities. De officier ging geweldig te keer en werd bevestiging van het vonnis gere quireerd. COLLECTIEVE AFDROGERIJ. Aan een viertal Urkers, Petr. de Vr., Leendert H., Albert H en Jan M., waar van alléén de laatste bi ijk gaf van per- socrlijke interesse, was ten laste gelegd, dat zij op 5 Juni den getuige M de Boer „en corps" hadden afgeranseld. De pre sident sloeg niet achterover van bewon dering voor dit blijk van heldhaftigheid en noemde het ver van ridderlijk om een jongmensch, dat ook nog belast was met de zorg van een geliefde, met zijn vieren zoo af te takelen. Meindert de Boer werd herhaaldelijk gemolesteerd, maar hij werkt nu in Westzaan dus buiten de vuurlinie. Het meisje van de Boer gaf verslag van het onaangenaam avontuur en de onbehouwen manier waarop haar jongen werd afgedroogd. Een der helden riep zelfs: We willen bloed zien! Op het gegil van het meisje kwam een oudere visscher, Meindert de Boer, toe snellen en was nog in de gelegenheid een en ander te constateeren. Het was een ergerlijke mishandeling Toen de Boer nader kwam, ging het heldenkwar tet op de vlucht. Ook de turfschipper Cornelis de Boer had een en an ier dei- bewerking van het slachtoffer waarge nomen. De officier vond het geval erg genoeg om tegen iederen vechter 25 boete of 25 dagen hechtenis te requireerer, „Veel te veel", decreteerde de 20-jarige Jan M., de eenige gedelegeerde van het slagvaardige kwartet. WIERINGERMEERPOLDER- MANIEREN. Een moordzuchtig trio. Een drietal individuën, die vermoede lijk het leven van een medemensch niet als bijzonder waardevol beschouwden en wel de 38-jarige Harm M. te Wierin- gen, de 41-jarige Take K. uit Kolhorn en de 21-jarige Adriaan Iman R., ook te Wieringen, thans allen gedetineerd in het huis van bewaring, stonden heden gezamenlijk terecht wegens een voor genomen moordaanslag op hun mede werkman Gerrit Scholten, welke heer zij te Wieringen op 9 Nov. gezamenlijk op het lijf vielen met schoppen en 'n schroefsleutel en zoo op hem losbeuk ten dat het slachtoffer 'n lichte hersen schudding, 'n arm- en ribbenbreuk en eenige bloedende wonden bekwam en nu verkeert in het aangename vooruit zicht van levenslange invaliditeit. De heer Scholten was de aangename taak bedeeld van de leiding en loonuit betaling van een aantal werklieden, waaronder vele ongure elementen schuilden, die lang niet vies warei van opruiing. Er ontstond dan ook op 9 No vember een conflict met het hierboven gereleveerde bloedig gevolg. Het was Harm M., die het offensief opende door Scholten met het bladijzer van een schop op het hoofd te slaan. Adriaan Iman R. liet zich ook niet onbetuigd en timmerde Scholten met een schroef sleutel op het hoofd. De heer Scholten trachtte zich door een overhaaste vlucht in veiligheid te brengen, doch hij kwam te vallen en toen werd hem met schop pen den arm en ribben stuk geslagen. Schol ten trachtte zich nog met een ha mer te verdedigen doch had niet veel tegen de woestelingen in te brengen. Hij vluchtte zoo goed als het ging nog ver der tot hij bewusteloos neer viel en hij werd opgenomen en in de woning van dr. Hoogkamer werden zijn vele kwetsu ren behandeld. Omstreeks 6 weken was Scholten bed legerig. Door Harm M werd het slaan met de schop ontkend. Hij was er heelemaal niet bij geweest en wist ook niet van een vechtpartij met Scholtens af. Getuige Scholtens bleef echter pertinent bij zijn verklaring. De verdachte Take no. 2 van het no bele drietal, ontkende niet beslist en er kende misschien met de schop te Hebben geslagen, doch hij wist niet of Scholten op den grond had gelegen. Bij den rijks veldwachter had verdachte echter +och wat méér losgelaten; 3e verdachte, de heer Adriaan Iman R., was zoo openhar tig te erkennen Scholten met een sleutel te hebben geslagen, omdat Scholten de arbeiders bij de uitkeering van hun uur loon zou hebben benadeeld. Hij keerde 30 ct. uit en kreeg zelf 35 ct. Voorts be weerde R. het eerst van Scholten een klap te hebben gekregen, het bleek ech ter dat Scholten toen alreeds op klappen was onthaald. Volgens Scholten hadden de heeren te kennen gegeven: we zullen hem dood slaan. Verdachte R. zette den toestand uiteen beweerde dat Scholten zoo ongeveer een bedrag van 22 van de arbeiders in zijn eigen zak had gestoken, het kwam ech ter naar voren, dat de arbeiders over een gekomen waren het werk voor 30 ct. per kubieke meter uit te voeren. De mishandelde aannemer deelde nog mede, dat hij Harm M als de belhamel beschouwt. Hij had de beide andere ver dachten opgesnord en gezamentlijk wa ren zij toen tegen hem opgetreden. In een vraaggesprek met mr. v. d. Loos, een der drie verdedigers, die hen waren hout, dat hem boven water moest houden, sloten zijn handjes zich om de blouse der vreemde vrouw. HOOFDSTUK IV. Zijn eerste duidelijke herinnering was, dat hij op een hoogen stoel aan een tafel zat te eten. Maar hij wist niet meer of dit in Har- lem, Hoboken, Brooklijn, Jersey of wel The Bronx was. Aangezien zij zoo dikwijls wa ren verhuisd, herinnerde hij zich de woning en net zoo weinig als de wolken, die voor bij dreven. Kamers, straten en voorsteden van New York versmolten tot één begrip van vuilheid. Maar voor hem was het geen vuil heid, omdat hij er aan gewoon was. Het verdoezelde alleen het verschil tusschen de eene woning en de andere, evenals eentonig heid altijd de herinnering verduistert. Waar heen zij ook togen, de achtergrond was al tijd dezelfde: smerig, druk, meer een plaats waar hij opgroeide dan een thuis. Wat die herinnering kenmerkte, was een vraag, die hij deed en het antwoord daar op: „Moeke, heet ik Gracie, of heet ik Tom?'' Vlug vroeg de moeder, terwijl zij in de keuken bezig was: „Waarom wil je dat we ten?" Het was een lastige vraag. Hij wist heel goed waarom hij het wilde weten, maar toch was het niet gemakkelijk het uit te leggen Het eenige wat hij kon doen was te zeggen „Ik ben een jongetje, nietwaar?" „Ja, je bent een jongetje, maar je hadt een meisje moeten zijn. Ik had een meisje willen hebben." „Maar mij wilt u toch ook wel hebben, nietwaar moeke?" Zij liet waar zij mee bezig was in den steek, om zijn hoofd stevig tegen zich aan te drukken. „Ja, jou wil ik zeker hebben 1 O, zeker!" Hij herinnerde zich die heftige uiting van liefde, niet omdat zij iets bijzonders was, maar omdat zij samenhing met zijn tastend zoeken naar zijn identiteit. Hij leefde van heftige uitingen harerzijds. Zij vonden haar oorsprong nu eens in liefde, dan weer in tcorn of in iets anders, dat hem beangstigde en waaraan hij toch geen naam kon geven. Hij neuriede in zich zelf, en sloeg met zijn lepel de maat op de tafel, terwijl zijn geest een volgende vraag overwoog. „Was er dan nooit een Gracie, moeke?" Zij draaide zich bij het gasstel om. „Hoe krijg je in 's hemelsnaam zoo'n vraag in je hersens! Natuurlijk was er een Gracie Die ben jij. Je denkt toch niet, dat ik je heb ge stolen, wél?" Hij hield op met zijn neuriën en met het slaan met zijn lepel op de tafel. Het mysterie van zijn bestaan werd hem nog ingewikkel der. „Moeke!" „Wat is er nu weer." „Als ik Gracie was, zou ik een meisje zijn is 't niet?" Zij stampte met haar voet. „Houd nu op! A's je me nog iets vraagt, krijg je een mep Hij hie'd zijn mond, niet omdat hij bang was voor een mep, want daaraan was hij gewend. Even een scherp stekende pijn, d:e verdween als je je er maar goed onder hield, en zich goed houden was al in zijn jonge le ven gekomen als onderdeel van zijn philoso- fie. Dat hij nu niet verder vroeg, deed hij om zijn moeke niet te prikkelen. Zij was gauw geprikkeld, verloor gauw haar zelfbeheer- sching, maar toonde zich ook spoedig bi rouwvol. Maar voor haar berouw was hij bang, want dat was altijd zoo hevig, zoo overstelpend. Hij vond het heerlijk, dat zij hem liefkoosde, en hij genoot als hij bij haar op schoot mocht zitten en met haar meezong Maar die stormen van zelfverwijt joegen hem altijd angst aan. Terwijl zij de borden wiesch en met an dere dingen in de keuken was, keek hij naar haar met dien eigenaardigen, zenuwachti- gen angst, die de kinderen der armen zoo vroeg scherpzinnig maakt. Hoewel hij nog geen vijf jaar was legde hij al een soort ver antwoordelijkheidsgevoel aan den dag. Men kon dat zien in den ernst van zijn eerlijk, ge zond gezichtje, omlijst door aschblond krul haar. Hij wist wanneer het oogenblik was gekomen om uit zijn stoel te klimmen en zich knus tegen de vrouw aan te vlijen. „Moeke, zingen!" „Ik kan nu niet zingen. Zie je niet hoe druk ik 't heb? Pas op, anders brandt je je aan dat heete vaatwater!" En toch zat hij een paar minuten later op haar schoot in den wipstoel, met zijn wang tegen haar schouder. Zij was niet zoo onwi lig als soms haar woorden deden schijnei: dat wist hij wel. „Wat moet ik dan zingen, lastpost?" Toen noemde hij een liedje, dat hij zoo mooi vond, en zij zong het met een lieve, zuivere stem, zoo'n kinderlijke stem, waar naar de kleintjes graag luisteren. Haar klei ne jongen zong met haar mee, als hij de woorden kende, maar zoo'n beetje lukraak, wat de wijs betiof Rillerig, koortsig en onbehaaglijk Stuit cüe aanval direct. Ga naar bed en gebruik "AKKERTJES". Ge zult verbaasd en verheugd zijn de bijzonder krachtige werking van AKKER-CACHETS le ondervinden. Voordat Ge 't weet is alle narigheid vergeten. Ze kosten slechts 50 cent per 12 stuks. Overal verkrijgbaar. toebedeeld, ontkende de heer Scholten de arbeiders te hebben benadeeld. Wel gaf hij toe in een mishandelings zaak verdachte te zijn geweest, doch toen was hij zelf ook gestoken en van het geïncrimineerde feit vrijgesproken. Dr. A. P. Hoogkamer, arts te Slootdorp in de Wieringermeer, gaf, na op zijn ambtsgeheim te hebben gewezen, ver slag van zijn medische bevindingen be treffende getuige Scholten, die hij be bloed op den Slootweg had gevonden en per auto naar zijn woning vervoerd De beschrijvingen van de diverse lichame lijke letsels zullen onze lezers ons wel schenken. De algemeene conclusie van den des kundige was dat Scholten was blootge steld geweest aan een hevig uiterlijk ge weld en volkomen herstel niet .vas uit gesloten. Hij had echter zwaar lichame lijk letsel ondergaan met kans op blij vende invaliditeit De 26-jarige uitvoerder F. J. W. Ver- wey als getuige gehoord, verklaarde dat Scholten het graafwerk had pangenomen tegen hem onbekende condities. Het liep met het graafwerk niet op rolletjes, doch getuige wist niet dat menschen waren weggeloopen. Wel had hij vernomen dat Meering en Reyerse waren weggeloopen en zich later weer hadden aangemeld. Toen was er echter voor hen geen plaats meer. Scholten had aan getuige om as sistentie verzocht en aangetroffen bij de put een aantal werklieden waaronder de drie verdachten. Hij had gezien dat Mee ring en Koens hadden geslagen met een schop en Reyerse met een schroefsleu tel. Scholten vluchte, kwam te vallen en kreeg toen ook nog klappen. Eindelijk werd gehoord getuige Jb. Grin uit Wieringen, deze had ook een en ander van den aanval op Scho'ten waargenomen Meering en Koens sloegen met een schop en Reyerse gebruikte 'n schroefsleutel. Hij zag niet dat Scholten was gevallen en toen nog méér klappen kreeg. Hij vond het te gevaarlijk om Scholten te hulp te komen. Door den officier werd een kort over zicht gegeven van de rumoerige geschie denis op het werk in de Wieringermeer- polder, de oorzaak en gevolgen va de ontstane oneenigheid tusschen arbei ders en aannemer Uit de duidelijke ver klaring der getuigen, voldoend in aan tal .benevens de andere verzwarende omstandigheden, achtte de officier het een buitengewoon ernstig schandalig en beestachtig feit. Wegens de primair ten laste gelegde poging tot doodslag re- quireerde de officier tegen Harm M. 2 jaar gevtegen Take K. 1 jaar en 8 maanden en tegen Adriaan Iman R de man met den schroefsleutel. 1 jaar ge vangenisstraf. Hierop kwamen de drie verdedigers mrs. Verdoorn, Schuurman en v d Loos in actie voor hun prodeanen om naar de mate hunner welsprekendheid vrij spraak of voorw. veroordeeling te ver zoeken of zich te refereeren aan het oor deel der rechtbank. SCHAPENDIEVEN OP HET PAD. In de laatste helft van het vorige jaar werden in Westfriesland voortdurend schapen uit de weide vermist, ondermeer te Oosthuizen, Opperdoes en Oterleek. Lang tastte men omtrent de geheim zinnige eclipsatie van deze woldragers in het duister, doch ten slotte werd do hand gelegd op den 28-jarigen slager Een andere herinnering van hem was va meer dramatischen aard. Hij had op straat gespeeld, in welk gedeelte van de stad kon hij zich absoluut niet meer herinneren. Zij waren pas verhuisd, maar zij waren alijd „pas verhuisd". Nauwelijks een maand 'in een kamer, of zijn moeder verlangde er weer uit te trekken. Zelden bleven zij ergens langer dan noodig was, om den boel in 'e dragen en om bijtijds de huur op te zeggen; dan verhuisden zij weer. Als zij ergens lang genoeg bleven om enkele kinderen uit de buurt te leeren kennen, dan speelde hij soms met hen. Het gebeurde als volgt. De naam van den jongen was Frankie Bell, een detail, dat hem bijbleef, lang nadat hij de belangrijke feiten was vergeten. Frankie Bell en hij waren be zig geweest het stof en vuil van de straat tot nette hoopjes bij elkaar te krabben, met de bedoeling er een, zooals zij het nemden, „vuilnishuis" van te maken. Het was een werkje, dat veel aandacht eischte, en Tom Coburn deed erg zijn best. Plotseling, ter wijl ieder over zijn hoopje gebogen zat, flapte Frankie Bell terloops de opmerking er uit: „Mijn moeder zegt, dat jouw moeder gek is." Tom Coburn ging rechtop zitten en toen overeind staan. Een uitdrukking van smart lag in zijn donkerblauwe oogen, waarboven nu al de zware wenkbrauwen borstelig voor uit staken, maar het was een smart, waaruit onverschrokkenheid sprak Hoewel hij een slechts besef had van de beteekenis van het woord „gek", begreep hij toch wel, dat hef beleedigend was. „Dat is ze n i e t!" (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5