DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Qugelij&sch Oveczkht ^Buitenland De regeering Daladier. Adolf Hitler's redevoering voor den Rijksdag. DE EENHEID VAN HET DUITSCHE RIJK. No. 26 Directeur: C. KRAK. Woensdag 31 Januari 1934 136e Jaargang Gisteren kwam de Duitsche Rijksdag bijeen ter gelegenheid van het één-jarig rijks kanselierschap van Hitier Wat vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. «si PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote lettera naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen Gisteren was het een jaar geleden, dat Adolf Hitier tot rijkskanselier benoemd werd en ter eere daarvan is gistermiddag de Duitsche rijksdag bijeen geweest, om te hoo- ren, wat de „leider'' en de regeering te zeg gen hadden. Er bestond voor deze gebeurtenis vanzelf sprekend groote belangstelling. Alle tribunes waren dicht bezet, terwijl voor de „Kroll"- opera, waar de zitting zou plaats vinden, een groote menigte bijeen gekomen was. Tegen half vier des middags verscheen de president van den rijksdag, Goering, die den rijksdag en de tribunes met den Duitschen groet begroette, waarop alle aanwezigen zich voor den weder-groet van hun zetels ver hieven. Toen kwam Hitier, weer werden de armen hoogwaarts gestrekt en klonk het „Heil Hitier". En de leider dankte min zaam. Onmiddellijk na de aankomst van Hitier opende Goering de zitting. Na er aan herin nerd te hebben, dat de rijksdag de eerste maal slechts is bijeengekomen voor een con- stitueerende zitting, verklaarde Goering, dat thans de dag gekomen is, waarop de rijks kanselier een verklaring wil afleggen. Het jaar, dat voorbij gegaan is, is een jaar van Duitsche geschiedenis, een jaar echter ook van wereld historische beteekenis. Het Duit sche volk heeft zijn eer en zijn vrijheid, twee begrippen zonder welke een volk niet kan leven, heroverd. Thans erkent het volk, dat de leiding den moed heeft te leiden en onverbiddelijk dat gene te doen, wat nu eenmaal het beste is. Het gevaar dreigt niet meer, dat het kader van het rijk zou kunnen instorten. Met ijze ren vuist omklemt de rijksgedachte het ge heele Duitschland.. De strijd is niet gemak kelijk geweest. Steeds weer heeft men gepro beerd een bres te slaan in onze aaneengeslo tenheid. Het is niet gelukt. Met krachtigen vuist hebben wij, indien het moest de vijan den van den staat teruggeslagen. Zonder pardon zijn wij opgetreden tegen hen die hun eigen belangen stelden boven die van de natie. En ook in de toekomst zullen wij ge heel volgens den wil van onzen leider optre den tegen dengene die deze geslotenheid aan tast. Iedereen, van links of van rechts, zullen wij met dezelfde vastberadenheid tegemoet treden. Het is onmogelijk, dat thans een of andere groep gebruik zou kunen maken van den opbloei van het Duitsche volk. Het Duit- sch volk kent thans sléchts een ding: de be weging welke dit volk niet heeft gevormd en zijn leider. En slechts aan dezen leider en zijn beweging hecht dit volk, hem vertrouwt het voor zijn geheele toekomst. Na de redevoering van Goering diende de afgevaardigde dr. Frick het volgende wets ontwerp in: De volkstemming en de rijksdagverkiezing van 12 November 1933 hebben bewezen, dat het Duitsche volk, boven alle binnenlandsch politieke grenzen en tegenstellingen uit is versmolten tot een onscheidbare innerlijke eenheid. De rijksdag heeft derhalve met algemeen- stemmen de volgende wet goedgekeurd, welke met de ondubbelzinnige toestemming van den rijksdag hiermede van kracht wordt ver klaard, nadat is vastgesteld, dat de vereischte grondwetswijzigende formaliteiten zijn ver vuld: Artikel I De volksvertegenwoordigingen der landen worden opgeheven. Artikel II 1De souvereine rechten der landen gaan over op het rijk. 2) De regeeringen der landen zijn onder geschikt aan de rijksregeering. Artikel III De rijksstadhouders staan onder toezicht van den rijksminister van binnenlandsche zaken. Artikel V. De rijksminister van binnenlandsche zaken vaardigt de vereischte rechtverordeningen en bestuursvoorschriften uit voor de ten uitvoer legging van de wet. Artikel VI. j Deze wet treedt in werking op den dag dat zij wordt afgekondigd. Na de groote rede van Hitier werd dit voorstel in stemming gebracht en in een mi nimum van tijd was het wetsontwerp aange nomen, natuurlijk met algemeene stemmen DE REDE VAN HITLER. Zooals reeds opgemerkt, heeft Hitier na de indiening van bovenstaand! wetsontwerp een lange rede gehouden, waarvan wij het vol gende résumé geven: Na een korte inleiding schetste de rijks kanselier de sedert tien jaren bestaande span ningen, welke de geheele wereld vervulden en nog vervullen. Het kon slechts een kwestie van tijd zijn, wanneer eindelijk de zonder pardon doordringende leer der Marxistische gelijkheidsidee het laatste burgerlijke bol werk der politiek voor het bedrijfsleven zou hebben genomen. Ook zonder den wereld oorlog zou deze ontwikkeling zich hebben voorgedaan. Ongetwijfeld heeft hij het ver loop der gebeurtenissen bespoedigd. De toestand, welke ontstond, schetste de rijkskanselier uitvoerig. De numerieke en fei telijke zwakte van het nieuwe regiem leidde tot het eigenaardige verband tuschen marxis tische theoretici en kapitalistische practici Via het Centrum verbindt zich de min of meer nationale burgerlijke democratie met het marxistische internationalisme en het volgt die parlementaire regeeringen, die in steeds korter opeenvolgende fasen het overge spaarde economische en politieke kapitaal der natie verkoopen en verbrassen. 14 Jaar lang lijdt Duitschland daardoor aan een groot verval. De rijkskanselier herinnerde er aan, hoe op 30 Januari een jaar geleden generaal veldmaarschalk en rijkspresident von Hin denburg hem heeft belast met de vorming van en de leiding over de rijksregeering. Met trots mag ik bekennen, aldus Hitier, dat wij ook als regeering nimmer anders heb ben gedacht dan in het volk, met het volk en voor het volk. Thans in een jaar van natio naal socialistische revolutie, hebben wij de politieke partijen ten val gebracht. Wij heb ben ze opgeruimd en doen verdwijnen uit ons volk. Vroeger heeft men nieuwe r e g e e r i n- g e n gevormd. Sedert een jaar hebben wij een nieuw volk geschapen. Wij hebben den strijd opgenomen tegen de verschijnselen van economisch verval. De nationaal socialistische partij heeft voorts van het begin af aan slechts de voor waarden erkend, die zij zakelijk bezien, af leidde uit de levenseischen van het Duitsche volk. Daarom kan zij thans onder geen omstan: digheden de afgeloopen belangen van dyna- strieën en de resultaten der politiek van deze belangen erkennen als verplichtingen van het Duitsche volk en zijn organisaties van het staatskundig leven. Neen, een volk zijn wij en in een rijk wil len wij leven. Wij hebben daarom dit jaar be wust de autoriteit van het rijk en de autori teit der regeering doorgezet tegenover hen, die als zwakke nazaten en erven der politiek van het verleden meenden ook den nationaal socialistischen staat zijn traditioneelen tegen stand te kunnen aanzeggen. Bij iedere waar deering voor de monarchie, bij ieder respect voor de werkelijk groote keizers en koningen va nonze Duitsche geschiedenis, staat de vraag der definitieve organisatie van den staatsvorm van het Duitsche volk thans bui ten iedere discussie. Een ding moet niet wor den vergeten: Wie Duitschlands laatste spits belichaamt, krijgt zijn benoeming door het Duitsche volk en is hem alleen en uitslui tend verplicht. Hitier zelf voelt zich slechts als gevolmachtigde van de natie bij de ten uitvoerlegging van die hervormingen, welke het hem eens mogelijk zullen maken de laat ste beslissing te treffen over de definitieve constitutie van het rijk. Sedert 1930 kon derhalve geen ander alter natief bestaan dancommunisme of nationaal socialisme. Uit den strijd kwam de onaantastbare garde der nationaal-socialistische revolutie, de millioenenschaar der politieke organisatie der partij, de SA en de SS. Hun alleen dankt het Duitsche volk zijn bevrijding uit een waanzin, welke, indien hem de overwinning zou zijn toegevallen, niet slechts 7 millioen in werkloosheid zouden gebleven zijn, doch spoedig 30 millioen aan den honger zouden zijn prijsgegeven. De buitenlandsche politiek. Op het gebied1 der buitenlandsche politiek verklaarde Hitier: Toen het Duitsche volk in November 1918 de wapens neerlegde en toe- stemde in het verdrag van Compiegne, leefde 'het evenals thans nog in de overtuiging dat het onschuldig was aan het uitbreken van den oorlog. Het vredesverdrag van Versailles heeft vele verwachtingen grondig en bruut vernietigd. De waanzinnige politieke en economische las ten van dit verdrag hebben het vertrouwen van het Duitsche volk in iedere instantieele gerechtigheid van deze wereld grondig ge schokt. Bij vele millioenen andere menschen werden evenwel daardoor gevoelens van haat tegen een wereldordening gewekt. Zon der meer namen de communistische revoluti- onnairen de ongekende mogelijkheden te baat, welke uit dit verdrag en zijn practische uitwerking voor de revolutioneering van het Duitsche volk voortvloeiden. De wereld scheen evenwel niet te bemerken, dat terwijl zij verblind stonden op de letter lijke nakoming van al te dwaze onmogelijk heden, zich in Duitschland een ontwikkeling voltrok, welke als inleiding moest worden beschouwd voor de communistische wereld revolutie der z-g- staten-overwinnaars. Zoo heeft de nationaal-socialistische beweging niet alleen tegenover het Duitsche volk, doch ook tegenover de Europeesche en buiten Europa gelegen wereld zich een verdienste verworven. De nieuwe staatsleiding is een betere uit drukking van den volkswil tegenover de over leefde parlementairdemocratie. Politieke, cultureele en economische taken moeten slechts gezien worden van het stand punt der eenheid. Dan zal deze gedachte ook niet leiden tot klassentegenstellingen, maar tot een principieele verbetering der inzichten in de buitenlandsch-politieke pro blemen. De nationaal socialistische rassengedachte en de hieraan ten grondslag liggende erken ning van het ras leidt niet tot een gering schatting of mindere appreciatie van andere volken, doch veeleer tot de erkenning der ge stelde taak van het eigen volk. Het leidt daarmede tot een natuurlijk respect voor het leven en het wezen van andere volken. Daarmede worden de buitenlandsch-poli tieke handelingen ontdaan van iedere po ging vreemde menschen te onderwerpen, om hen te kunnen regeeren of hen zelfs bij het eigen volk in te lijven. Deze nieuwe gedachte verplicht tot een evengroote en fanatieke toe wijding voor het leven en daarmede de eer en de vrijheid van het eigen volk als voor de achting en de eed der vrijheid van anderen. De leider over de monarchie. De leider der regeering gaf vervolgens een overzicht van de tot nu toe verrichte en ter hand genomen werkzaamheden op alle gebie den. Een derde der werkloozen zijn volgens Hitier weer nuttig te werk gesteld. Het is natuurlijk dat onze werkzaamheid door tal- looze vijanden wordt aangevallen. Scherp keerde Hitier zich in dit verband tegen de personen die Duitschland na de revolutie hebben verlaten. Het leger heeft het succes van ons werk mogelijk gemaakt. In Januari 1933 behoor den slechts drie nationaal-socialisten tot het kabinet, thans zijn nog alle ministers in func tie behalve een man, die uit eigen wil ging en die tot Hitiers groote vreugde als werkelijk Duitsche patriot op de lijst der nationaal- socialisten is gekozen. Terwijl de nieuwe Duitsche regeering be sloten was den strijd op te nemen voor de Duitsche rechtsgelijkheid, was zij er van overtuigd, daarmede de wereld een bijdrage te leveren voor de gezondmaking der econo mische betrekkingen. Principieel ging de Duitsche regeering uit van de gedachte, dat het voor de organisatie van onze betrekkin gen tot andere landen van geen belang is, van welken aard de grondwet en de regee- ringsvorm is, welke de volken zichzelf belie ven te geven. Daarom is het ook een privé aangelegen heid van het Duitsche volk den geestelijken inhoud en den constructieven vorm van zijn staatsorganisatie en staatsleiding te kiezen naar eigen opvatting. Op die wijze was het ook mogelijk, dat Duitschland zijn vriend schappelijke betrekkingen met Rusland kon voortzetten. Wanneer de heer Stalin in zijn laatste groote redevoering de vrees uitsprak, dat in Duitschland anti Sovjet krachten werkzaam zijn, dan moet ik te dezer plaatse deze mee ning aldus corrigeeren, dat evenmin als in Rusland een Duitsche nationaal socialisti sche tendenz wordt geduld, Duitschland een communistische tendenz of zelfs propa ganda zal dulden. Hoe duidelijker en on dubbelzinniger dit feit naar voren komt en van beide zijden wordt gerespecteerd des te natuurlijker kunnen de belangen,, welke de beide landen gemeenschappelijk hebben, worden nageleefd. Wij juichen derhalve ook het streven naar stabiliseering der toestanden in het Oosten toe door een systeem van pacten, wanneer de leidende gezichtspunten daarbij minder van tatisch politieken aard zijn dan dienen tot versterking van den vrede. In dit verband sprak de Rijkskanselier over de verhouding tot Polen. Duitschers en Polen zullen hun verhouding zelf moeten regelen. De verhouding tot Oostenrnk. Ten aanzien van Oostenrijk zeide Hitier: de bewering dat het Duitsche Rijk voorne mens is den Oostenrijkschen staat te over weldigen, kan door niets worden bewezen. Natuurlijk kan de geheele Duitsche natie de idee welke haar doet leven, niet doen halt houden bij de grenspalen van een land, een land dat niet alleen wat het volk betreft, Duitsch is, doch ook volgent, zijn geschiede nis eeuwenlang een integreerend deel van 't Duitsche Rijk is geweest, ja welks hoofdstad 50 jaar lang de eer heeft gehad de residen- tie te zijn der Duitsche keizers en welks 1 soldaten nog in den wereldoorlog zij aan zij marcheerden met de Duitsche regimenten en divisies. Wanneer de huidige Oostenrijksche regeering 't noodig acht deze beweging met alle middelen te onderdrukken is het natuur lijk haar zaak. Zij moet dan ook persoonlijk de verantwoordelijkheid op zich nemen voor de gevolgen van haar eigen politiek. De rijksregeering heeft dan ook tegenover het optreden der Oostenrijksche regeering jegens de nationaal socialisten pas de con sequenties getroffen toen Duitsche onderda nen in Oostenrijk er door werden getroffen. De souvereine teekens en de hakenkruisvlag- gen zijn symbolen van het huidige Duitsche rijk. Duitschers evenwel die thans in het bui tenland reizen zijn afgezien van de emigran ten, steeds nationaal-socialisten. Hitier ver werpt de bewering dat een aanval tegen den Oostenrijkschen staat zou worden onderno men of beraamd wordt. In Zwitserland heeft men niet te klagen over een poging der rijksregeering zich te mengen in de binnenlandsche aangelegenhe den te mengen. Dat komt omdat de Zwitser- sche regeering het vertrouwen van de bevol king heeft. Ik geloof mijn „Heimat" en haar volk (Hitler bedoelt zijn geboorteland Oostenrijk) ook thans nog goed genoeg te kennen om te weten, dat de polsslag der 66 millioen Duit schers in het Rijk ook hun harten en geesten beweegt. Het Duitsche Rijk is bij de volle respectee ring van den vrijen wil der Oostenrijksche Duitschers op ieder oogenblik bereid de hand te reiken voor een werkelijke overeenstem ming. Ten aanzien van de verhouding tot Italië sprak de Rijkskanselier er zijn vreugde over uit dat de traditioneele vriendschap tot het fascistische Italië in de betrekkingen der beide staten een verdere consolideering heeft on dervonden. Over Frankrijk. Ten aanzien van Frankrijk zeide Hitler, dat de strijd om de Duitsche rechtsgelijkheid geen beter einde zou kunnen vinden dan door de verzoening der beide groote naties, die in de laatste eeuwen zoo dikwijls het bloed van hun beste zonen op de slagvelden hebben vergoten zonder dat daardoor de fei telijke toestand is veranderd. Frankrijk vreest voor zijn veiligheid. Niemand in Duitschland wil het bedreigen en wij zijn bereid alles te doen om dat te bewijzen. Duitschland eischt zijn rechtsgelijkheid. Niemand in de wereld heeft het recht een groote natie dit te weige ren en niemand zal de kracht hebben dat op den duur te veihinderen. Voor ons evenwel die de levende getuigen zijn van den grooten afschuwelijken oorlog, ligt niets verder dan de gedachte deze aan beide zijden ontstane gevoelens en eischen in eenig verband te brengen met den wensch de krachten op het slagveld opnieuw te meten Dit zou immers leiden tot een internationa'e chaos. Mijn voorstel dat Duitschland en Frankrijk reeds thans het Saarprobleem zou den oplossen, spruit voort uit de volgende overwegingen 1. Deze kwestie is de eenige welke terri toriaal nog tusschen beide landen bestaat. De Duitsche regeering is na de oplossing van deze kwestie bereid en besloten de uiterlijke formuleering van het pact van Locarno ook innerlijk te accepteeren. 2. De Duitsche regeering vreest, dat hoe wel de volksstemming een ontzaglijke meer derheid voor Duitschland zal geven niettemin een propagandistische nieuwe oprakeling van nationale hartstochten zou plaats vinden. 3. Om het even, hoe de stemming zal af- loopen, zou een der beide naties het gevoel achterlaten van een nederlaag. 4. Wij zijn er van overtuigd, dat wanneer Frankrijk en Duitschland deze kwestie te voren in een gemeenschappelijk ontwerpver drag zouden beslissen de geheele bevolking van het Saargebied bij een stemming met overweldigende meerderheid voor deze rege ling zou zijn. Ik geef nietemin de hoop niet op, dat zich in beide naties niettemin de wil zal doorzetten tot een waarachtge verzoening en definitieve begraving van den historischen strijdbijl. Wanneer dit gelukt zal de door Duitschland onwrikbaar geëischte rechtgelijkheid ook in Frankrijk niet meer worden beschouwd als aanval op de veiligheid der Fransche natie, doch als natuurlijk recht van een groot volk, waarmede men niet alleen politiek in vriend schap leeft, doch ook economisch oneindig veel gemeenschappelijke belangenh eeft. Iets over Engeland. Wij juichen het dankbaar toe, dat de regee ring van Groot Brittannie er naar streeft be hulpzaam te zijn bij het banen van derge lijke vriendschappelijke betrekkingen. Het ontwerp een nieuw ontwapeningsvoorstel, dat de Britsche ambassadeur mij gisteren heeft overhandigd, wordt door ons met den besten wil bestudeerd. Wanneer de Duitsche regee ring dit jaar heeft moeten besluiten de ontwa peningsconferentie te verlaten en uit den Vol kenbond te treden, dan geschiedde zulks slechts omdat de ontwikke'ing van de kwestie welke Duitschland het diepst beweegt, het Groote rede van. Hitler. (Dag. Overzicht.) De nieuwe Fransche regeering Daladier. (Buitenland.) Vreeselijke moord in België. (Bui tenland.) Nieuw record in de stratosfeer. (Luchtvaart.) Verzwaring Waaldijken, 400 werkloozen 8 maanden arbeid. (Bin nenland.) Naasting van eenige locaal-spoor- wegen, o.a. Hoorn—Medemblik. (Binnenland.) De 100.000 in de staatsloterij is ge vallen op no. 19308. (Binnenland.) Weer 33 muiters van de Zeven Provinciën voor den zeekrijgsraad. (Koloniën.) Mr. Koelma komt voor op de voordracht voor gemeentesecretaris van Den Haag. (Stad en omgeving.) De minister van onderwijs wenscht niet terug te komen op de voorgeno men veranderde subsidieering van de handelsschool. (Stad en om geving.) (Zie toot nadere bijzonderheden eventueele laatste berichten). herstel van onze rechtsgelijkheid in verbin ding met een vaststelling der internationale bewapening niet te vereenigen was met het geen ik in Mei als onveranderlijke grondeisch moest stellen niet alleen voor de nationale veiligheid van het Duitsche rijk, doch ook voor de nationale eer van ons volk. Na een jaar van nationaal-socialistische revolutie zijn het Duitsche rijk en het Duitsche volk innerlijk en uiterlijk rijper geworden voor het op zich nemen van het deel der verantwoor delijkheid aan het gedijen en het geluk van alle volken, welke aan een zoo groote natie door de Voorzienigheid zijn toegewezen en daarom niet door menschen kan worden be streden. Het slot der vergadering. Nadat de rijkskanselier zijn redevoering had geëindigd, verhieven alle aanwezigen zich van hun zetels en brachten Hitler storm achtige ovaties. Vervolgens verhief president Goering zich van zijn zetel en maakte bekend, dat het Huis overging tot de behandeling van de wet op de organisatie van het Rijk. Na een slotwoord van Goering en het zin gen van het Horst Wessellied ging de rijks dag uiteen. De eerste kabinetsraad. De eerste kabinetsraad der Fransche re geering Daladier is gistermiddag om vier uur bijeengekomen. De zitting gold een overzicht van den huidigen toestand, zoomede de be spreking van kwesties van economischen en financieel politieken aard. De regeering gaf als haar wil te kennen volkomen klaarheid te scheppen over de gebeurtenissen, welke met recht de openbare meening verontrusten en besloot onverwijld over te gaan tot de con trole der reeds gevoerde onderzoekingen. Voorts heeft het kabinet zich bezig gehouden met de financieele kwestie, zoomede met de kwestie van een belastinghervorming. De regeering zal zich de volgende week op Dinsdag voorstellen aan de Kamer. Maan dag vindt een kabinetsraad plaats, Dinsdag een ministerraad. Bovendien heeft de kabi netsraad besloten in alle ministeries de z.g. ambtenaren voor speciale diensten af te schaffen. Tardieu contra Daladier. De kamerfractie van het Republikeinsche Centrum (groep Tardieu) heeft gisteren een resolutie aangenomen, waarin o.m. wordi verklaard: De groep is van meening, dat het kabinet Daladier noch beantwoordt aan de voorwaarden voor een energiek optreden in den zin der moreele reconstructie, noch aan de politieke, financieele en internationa e noodzakelijkheden, of met den wil van het volk in overeenstemming is. De groep besluit derhalve het vertrouwen aan het kabinet te onthouden. De neo's zullen Daladier steunen. De neo-socialistische fractie is gistermid dag bijeengekomen. Na afloop der beraad slagingen werd een communiqué gepubli ceerd, volgens hetwelk de neo-socialisten, on danks het feit, dat zij geweigerd hebben deel uit te maken van het kabinet-Daladier, beslo ten hebben het noodzakelijke saneerinswerk te steunen, daar zij van meening zijn. dat de moraliteit van het regiem moet worden ver zekerd en de repubiikeinsche orde moet wor-

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1