Agenda UMe° geven va" .58innenlan Stad en Omgeving. Jlucgeclijke Stand Rechtszaken Weec&ecicht JCeck ÓL School Resolutie der nee-socialisten. NIEUWE MALVERSATIES IN FRANKRIJK. Weer een arrestatie. JAPAN ERKENT CUBA. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Onderhoud tusschen Suzuki en Tsjang Kai Sjek. HET ENGELSCHE ONTWAPENINGSPLAN WORDT DE CRISIS MINDER? Langzaam, maar zeker. LORD POWELL IETS BETER. ZAL DE HANDELSSCHOOL VERDWIJNEN? Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Fra Diavolo (kom.), hoofdrollen Stan Lau- rel en Oliver Hardy. Toegang voor eiken leeftijd. Cinema Americain, 7.30 uur, hoofdnum mer Het testament van dr. Mabuse (myste- risch), hoofdrol Gustav Diessl. Toegang boven 18 jaar. A. B. T., 7.30 uur, eerste hoofdnummer De Spookrots (sens.), hoofdrol George O'Brien; tweede hoofdnummer Het Spion- nageschandaal (sens.), hoofdrol Warner Baxter. Toegang boven 14 jaar. Woensdag 31 Januari. 8.15 uur, Harmonie, opvoering tooneel- spel De dag die komt (onder auspiciën der N. S. B.) 8 uur, Rustende Jager te Bergen, opvoe ring „Petrus" door het Centraal Tooneel voor den Berger Kunstkring. Donderdag 1 Februari. 8 uur, Harmonie, filmavond Volksuniver siteit aan en om de Donau. 7.30 uur, café Renses te Stompetoren, uit voering Crescendo. 7.30 uur, zaal van Truijen te Grootscher mer, opvoering revue Zoo gaat et. Vrijdag 2 Februari. 8 uur, Harmonie, Comité voor Tooneeluit- voeringen, tweede abonnementsvoorstelling, opvoering „Eindexamen" door de Amster- damsche Tooneelvereeniging. den veilig gesteld, terwijl de financieele en monetaire situatie verdedigd en de vrede bin nen het kader van den Volkenbond moet wor den geconsolideerd. Ontvangst van de regeering- Daladier. In de wandelgangen van den senaat heerschte gisteren een levendige drukte. Het gesprek van den dag werd gevormd door de kabinetsformatie, die bij de senatoren alge meen een gunstig onthaal vond. Men juichte vooral toe, dat vier senatoren lid der regee ring zijaigeworden en toonde zich geenszins afwijzend tegenover het feit, dat Daladier er prijs op heeft gesteld zich met jonge krachten te omringen. De algemeene opvatting is, da* de regeering in den senaat een overweldigen de meerderheid zal vinden. In de kamer heeft de republikeinsche lin kerzijde besloten voorloopig nog geen stand punt te bepalen ten opzichte van de nieuwe regeering, doch deze volgens hare daden te beoordeelen. Dit besluit beteekent echter niet een afwijzende houding, doch alleen reser ve. Oorspronkelijk was vastgesteld, dat het kabinet zich Vrijdag a.s. aan de kamer zou voorstellen. De premier heeft echter ver klaard dit te willen uitstellen tot Dinsdag, teneinde voordien reeds een reeks strafmaat regelen te kunnen uitwerken voor de voor het scnandaal-Stavisky verantwoordelijke amb tenaren. Persverklaring van Daladier. Bij het verlaten van het Elysee verklaarde Daladier heden aan de pers, dat hij zich niet zou bezighouden met persoonlijke twisten of groepeeringszaken. „Ik heb een regeering wil len vormen van herstel en republikeinsch ge zag. Er moest spoedig een einde gemaakt worden aan het eerst noodige. Volledig licht meet worden geworpen op de dwalingen, die het land in verwarring hebben gebracht. In de tweede plaats kan Frankrijk niet langei zonder begrooting. Deze moet voor eind Maart goedgekeurd zijn anders gaat men avonturen tegemoet. Tevens moet echter een diepgaande hervorming worden doorgevoerd in het fiscale systeem. De lasten, waaronder de Fransche productie gebukt gaat moeten verlicht worden. Wij willen vertrouwen en orde herstellen, de saneering der financiën voortzetten. Dat zijn de voorgaarden die onontbeerlijk zijn voor succes in de buitenlandsehe poli tiek". De neo-socialistiscbe kamerfractie, die geweigerd heeft toe te treden tot de re geering van Daladier heeft in een reso lutie haar voorwaarden opgesteld voor haar steun aan het nieuwe kabinet n 1. moreele zuivering, bescherming der republikeinsche orde, saneering van den financieelen en valutatoestand en beves tiging van den vrede binnen het raam van den V. B. Te Lons le Saunier werd de vroegere bankdirecteur La Fons gearresteerd. Hij wordt beschuldigd van misbruik van vertrouwen. Zijn vroegere onderneming is intusschen naar Parijs verplaatst Officieel wordt medegedeeld, dat Ja pan de nieuwe Cubaansche regeering heeft erkend waarvan door bemiddeling van den Japanschen zaakgelastigde te Havanna mededeeling aan de Cubaan sche regeering is gedaan. Een speciaal telegram uit Nanking meldt, dat een belangrijk onderhoud heeft plaats gehad tusschen Tsjang Kai Sjek en luitenant generaal Suzuki, den militairen attaché bij de Japansche legatie .Tsjang Kai Sjek gaf toe, dat voor den vrede in het Verre Oosten een Sino Japansche samenwerking drin gend noodzakelijk is. Met nadruk ver klaarde hij, dat het roode gevaar door samenwerking van beide landen uit het Oosten moest worden verdreven. De Chineesche dictator verzekerde Suzuki dat Maarschalk Tsjang Hsu Liang niet zal worden toegestaan naar Noord China te gaan-. Het nieuwe Britsche memorandum inzake de ontwapening zal hedenavond worden be kend gemaakt, ter publicatie in de dagbladen van morgenochtend. De inhoud van het me morandum is Maandag medegedeeld aan de regeeringen te Parijs, Berlijn, Rome en Washington en zal heden ter kennis worden gebracht van de andere voornamelijk hierbij betrokken regeeringen. De secretaris van het departement van den Engelschen overzeeschen handel heeft in een gisteravond gehouden rede verklaard, dat het langzaam doch gestadig herstel, dat in het afgeloopen jaar in de Britsche ijzer- en staal industrie tot uiting kwam, betere vooruitzich ten opent, dan een plotselinge spurt. Ook in de motorindustrie valt een verbetering waar te nemen. Naar uit Londen verluidt heeft Lord Ba den Powell een goede nacht doorgebracht en zijn toestand was hedenmorgen iets beter. RAADSVERGADERING. Het ligt in de bedoeling van den burge meester tegen Donderdag den 8sten Februari een raadsvergadering te beleggen. Bij het gemeentebestuur van Alkmaar is heden bericht ingekomen, dat de minister in het schrijven van B en W. geen aanleiding heeft gevonden wijziging te brengen in de voorgenomen veranderde subsidieering van de Handelsschool. M.i. schrijft de minister, kan voor degenen, die handelsonderwijs verlangen, waarvoor de eischen van toelating tot de onderscheidene klassen blijven beneden die van een hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus, met een vierjarigen leergang worden volstaan. Voor de vijfde klas zal dus geen subsidie meer worden gegeven. Het bericht is zeer ontmoedigend daar hier ter stede juist hoop op een gunstiger minis- teriëele beslissing bestond nu ook de Com missie van toezicht een adres met gunstig advies voor de Handelsschool aan den minis ter had gezonden. Wat de regeering in dezen zou besluiten was overigens zeer onzeker en de deputatie, die een audiëntie bij hem had aangevraagd en waarbij zich ook afgevaar digden van de Kamer van Koophandel be vonden, had ten allesbehalve geruststellen den indruk gekregen. Vast staat wel, dat Alkmaar, Amersfoort en Middelburg de dupe worden van de om standigheid, dat in deze steden naast de hoogere handelsschool een zoogenaamde A-afdeeling van de H.B.S. bestaat. Hoewel het duidelijk is, dat specifiek han delsonderwijs alleen volledig aan een aparte handelsschool kan worden gegeven op de H.B.S. wordt b.v. niet eens handelscorrespon dentie gedoceerd schijnt de minister de H.B.S. te willen steunen waarvan de han delsscholen dan de dupe worden. Dat is te meer te betreuren daar de 5-jarige handels school die reeds aansluiting bij de Han dels hoogeschool te Rotterdam en de inrich tingen te Nijmegen en Tilburg had sinds korten tijd ook aansloot bij de handelsfacul teit aan de gemeentelijke Universiteit te Am sterdam. Thans is aan alle verwachtingen den bo dem ingeslagen. De H. B. S.-afdeelipgen A., schijnen overal de voorkeur te moeten krij gen en het is niet onwaarschijnlijk dat ook 5-jarige handelsscholen in gemeenten waar de H. B. S. nog niet gesplitst is, door de op richting van een A-afdeeling in het gedrang zitl'en komen. Men staat hier ter stede nu voor een moeilijke keuze. Zal men de school opheffen of zal men een vierjarige handelsschool in het leven houden, die geen aansluiting aan voortgezet onderwijs meer heeft en dus slechts plaatselijke of gewestelijke beteeke- nis kan krijgen. Een andere mogelijkheid is natuurlijk nog dat de gemeente de thans door het Rijk in getrokken subsidie voor het vijfde leerjaar overneemt en waar dit slechts enkele hon derden guldens zou bedragen, zou dit offer zeker niet te groot zijn om de handelsschool in zijn tegenwoordige beteekenis te kunnen behouden. Juist de betrekkelijke onbeduidendheid van het bedrag doet evenwel vermoeden, dat de ministerieele maatregel niet uit fi nancieele overwegingen is genomen, maar uitsluitend om de soms noodlijdende H. B. S. A-afdeelingen boven water te kunnen houden. In dat geval zou het gemeentelijk offer weinig kans op de ministerieele goedkeuring hebben. Evenwel, het is te probeeren. Alkmaar heeft in verloop van jaren reeds te vele goede onderwijsinrichtingen zien ver dwijnen om niet alle pogingen in het werk te stellen, dat wat er nog over is, zoo on geschonden mogelijk te bewaren. 50-JARIG HUWELIJKSFEEST. De heer en mevrouv van Maarleveld, van MaarleveldModder Snaarmanslaan 41 alhier, herdachten de vorige week den dag waarop zij voor 50 jaar in den echt werden verbonden. Een paar dagen voor het heuge lijke feit, moesten op medisch advies de fees telijkheden worden afgelast, aangezien de gezondheidstoestand van den bruidegom dit noodzakelijk maakte. Wij hebben ons heden van diens toestand op de hoogte gesteld en kunnen tot onze vol doening mededeelen, lat de 74-iarige weer in goede conditie verkeerd, al achtte de medicus een sterke emotie voor hem nog ongewenscht. Hoewel het voor hef gouden paar een te leurstelling was het feest niet te kunnen vie ren, was het toch danig in de nopjes, dat ae heer van Maarleveld wederom in een gun stige conditie verkeerde. Ondanks het niet doorgaan van de bruilo had het echtpaar zich in groote belangstel ling mogen verheugen. Aar. bloemen en schriftelijke felicitat'cs heeft het niet ontbro ken. Het muziekgezelschap St. Louis haa zelfs kenbaar gemaakt het gouden paar een serenade te willen brengen, die om boven genoemde reden niet kon doorgaan, doen welke toezegging door hen buitengewoon werd gewaardeerd. Het echtpaar, de 74-jarige vrouw is afkom stig uit Heiloo, de man uit Oudorp, woont reeds 50 jaar in Alkmaar, waar de heer van Maarleveld zijn werkkring bij de posterijen als besteller aanving, om op te klimmen tot kantoorknecht en daarna tot assistent der posterijen, welke functie door hem 30 jaar werd waargenomen. Het gouden paar wenschen wij gaarne op deze plaats nog vele gelukkige jaren. ONZE OUDSTE INWOONSTER OVERLEDEN. Naar wij vernemen, is thans in den ouderdom van ruim 94 jaar overleden Mevr. A. Houter, weduwe van den heer KI. Ham, wonende Landstraat 39 alhier, die als oudste inwoonster van onze ge meente ingeschreven stond. Thans is de heer N. Dekker, geboren 7 Mei 1840, onze oudste inwoner gewor den. MR. KOELMA OP DE VOORDRACHT. Burgemeester en Wethouders van Den Haag hebben de volgende aanbeveling ter be noeming van een secretaris dier gemeente in de vacature van mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk ingediend. 1. Mr. J. R. M. van Angeren, referen daris aan het departement van justitie. 2. Mr. A. Koelma, gemeentesecretaris van Alkmaar. GESLAAGD. De heer Th. M. de Rover, slaagde voor het practijk-examen Burgerlijk- en Handelsrecht afgenomen door het Instituut voor Handels wetenschappen te Amsterdam. DE WIJZIGING VAN HET AMBTENAREN-REGLEMENT. B. en W. besloten na het schrijven van Ged. Staten waarin er op wordt aangedron gen het ambtenaren-reglement zoodanig te wijzigen, dat de door de regeering verboden vereenigingen ook voor de gemeente-ambte naren worden verboden, om advies in handen van de commissie voor Georganiseerd Over leg te stellen. BOB EN BEN AVOND IN WESTERLICHT. Gisteravond waren de schrijvers van jeugdboeken Rein Valkhoff uit Bergen en Piet Marée uit den Haag in huize Westerlicht uitgenoodigd, om daar te komen vertellen in woord en beeld van hun ondervindingen met Bob en Ben op den Scheveningschen logger de Sch. 261. Daar wij indertijd reeds hun uitvoering hier ter stede in Cinema Americain, causerie bij lantaarnplaten en een smalfilm, bespraken, kunnen wij nu volstaan met te vermelden, dat ook bij de „ouden van dagen" de Bob en Ben geschiedenis zeer in den smaak viel. Voor de uitvoerenden was deze avond bovendien een jubileum, daar dit de tiende keer was, waarop zij voor vereenigingen of scholen, of op an dere wijze in het openbaar, optraden. RADIO-UITZENDING VOOR DE EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. Naar wij vernemen, hoopt onze stadgenoot, ds W. D. M. Baar, Zaterdag 3 Februari a.s., des namiddags half vijf te spreken voor de radio (Huizen, golflengte 301.5 M.), over het actuëele onderwerp: „Gezag en vrijheid". SOLI DLO GLORIA. De repetities van de Chr. Muziekver. „Soii Deo Gloria" moesten aan het begin van dit jaar worden gestaakt bij gebrek aan de noodige geldmiddelen. Reorganisatieplannen die in samenwerking met den Chr. Besturenbond intusschen werden voorbereid, hebben tot resultaat gehad, dat vanaf morgenavond de repetities weer kun nen worden hervat. Het bestuur heeft de leiding over het orkest wederom opgedragen aan den heer Jae. ter Hall te Rijswijk, ex-kapelmeester van de staf muziek der marine. DIESELMOTOREN. Voor een meer dan volle zaal heeft gister avond ir. de Haan, technoloog der Kromhout Motoren rabriek, op de bovenzaal van het gebouw „De Unie" een zeer interessante causerie gehouden over Dieselmotoren. Op populaire en daardoor duidelijke wijze heeft ir. de Haan het principe en de werk wijze van de Dieselmotor uiteengezet en daar naast verschilpunten tusschen deze motor en de benzinemotor besproken. Het groote verschil zoo toonde spr. aan is, dat de Dieselmotor veel economischer is. Dat is echter niet het eenige. De motor heeft, vooral bij een lager toerental, een beter trekvermogen, terwijl het gevaar voor brand en voor vergiftiging door de uitlaatgassen afwezig is. Spr. stond uitvoerig stil bij de verschillende principes, die hij met behulp van een aantal lichtbeelden duidelijk naar voren bracht, kortom, de heer de Haan wist een geheelen avond op boeiende wijze te vullen en belang stelling te wekken bij de zeer, zeer velen, voor de Dieselmotoren. De afdeeling Alkmaar van de Ned. Unie van chauffeurs en overig attomobielpersoneel heeft met dezen, door haar georganiseerden avond dus wel een groot succes mogen boeken! Alkmaar de ex- aan- de WAARSCHUWINO. De commissaris van politie te waarschuwt belanghebbenden, tegen ploitatie van zg. spinneweb-priisvragen gezien daarmede een overtreding va Loterijwet 1905 plaats vindt. Indien deze prijsvragen worden aange troffen, zal inbeslagneming volgen, b wordt dringend' aangeraden, alvorens aanbiedingen van puzzle-exploitanten, e.d te gaan, inlichtingen in te winnen aan bureau van politie, Langestraat 89, alhier. LICHT OP! Heden voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen te 5.08 uur licht op. Men op in het GETROUWD: Johannes Schaaper en Geeriruida Ver duin. Cornelis Zwaan en Jantje van Beusekom. GEBOREN: Petrus z. v. Petrus den Ouden en Jannig- je de Vaal. Willem Hendrik z. v. Hendri- kus Teilegen en Willemina van Boven. Jacobus z. v. Franciscus Dingerdis en Eli- sabeth Bakker. Petronella Maria d. v. Johannes Rits en Petronella Strang. Jo- hanna Hendrika d. v. Adrianus Beers en Klazina Scholten. Stientje d. v. Albert Ente en Agatha de Haas. OVERLEDEN: Joan Theoderic Mol 21 jaar. Geertru- dis Zonderzorg wed. Petrus Schoen 89 jaar. Margaretha Anna Lengers ge huwd met Klaas Tesselaar 57 jaar. An na Elisabeth Wind 72 jaar. Antje Hou ter wed. Klaas Ham 94 jaar (oudste in woonster). BOTSING TUSSCHEN FASCISTEN EN COMMUNISTEN. Gisteren heeft het gerechtshof te Amster dam arrest gewezen in de zaak tegen den boekdrukker R., die wegens mishandeling docr den politierechter veroordeeld was tot 6 maanden gevangenisstraf. Op 24 Maart 1933 was er een N.S.B.-vergadering ge weest in café de Pool aan het Damrak te Amsterdam. Na afloop kwam het tot een botsing tusschen fascisten en communisten, waarbij een fascist door een messteek aan het hoofd werd gewond, een tweeden een beentje werd gelicht en mishandeld. De boekdrukker R. werd aangewezen als de man, die de messteken zou hebben toege bracht. Hij ontkende echter ook voor het Hof iets met de zaak uitstaande te hebben ge had. De procureur-generaal, mr. Bauduin, had bevestiging van het vonnis van den politie rechter geëischt, het hof veroordeelde verd. tot drie maanden gevangenisstraf. DIEFSTAL VAN VEE. Eisch 4 jaar. Voor de rechtbank te Arnhem heeft te recht gestaan H. J. J. B., wonende te Ange ren, ter zake dat hij zich in October jl. vijf maal heeft schuldig gemaakt aan diefstal van vee uit een weide te Huissen. Het O.M. eischte veroordeeling tot een gevangenis straf van 4 jaar. WINKELDIEFSTAL. Voor de Utrechtsche rechtbank heeft gis teren terecht gestaan de 31 jarige koopman v. R., wegens een winkeldiefstal. Verdachte had zijn fiets voor een boek winkel aan de Minnebroederstraat gezet. Hij wist, dat de toegang tot den winkel door twee deuren mogelijk was. Een dezer deuren bezat een winkelbel. Verdachte ging door deze deur binnen, verbrak met een beitel de cassa, nam daaruit 280 en verdween, juist toen de bediende gewaar werd dat er iemand in den winkel was. Hij reed op zijn fiets weg, doch werd vrij spoedig gegrepen. Verdachte bekende het hem ten laste ge legde. Hij beweerde dronken te zijn geweest, toen hij het feit pleegde. Hij had reeds vele veroordeelingen achter den rug. De officier van justitie eischte een gevan genisstraf van één jaar en drie maanden. ZIJN PATROON OPGELICHT. Een 23-jarige kantoorbediende uit Nijme gen, die een bedrag van 2000, dat hij bij klanten ontvangen had. ten nadeele van zijn patroon verduisterde, heeft de Arnhemsche rechtbank veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. BRANDSTICHTING IN LUNCHROOM. Twee jaar en zes maanden geëischl. Gisterochtend heeft voor de rechtbank te Rotterdam terecht gestaan een 31-jarige caféhouder, verdacht van brandstichting In de lunchroom Victoria, Hoogstraat 158 al daar. Op 30 November j.1. had verdachte zijn zaak om kwart over elf gesloten, en was na een naaimachine uit het café naar boven te hebben gebracht een half uurtje gaan wandelen. Om kwart over twaalf gin<r hii naar bed. Een uur later brak brand uit. Ver dachte vluchtte toen met zijn vader gekleed via een dakgoot. Hij heeft toen bij de buren afgewacht-tot hij gehaald is. De politie ïwï hem tej den brand om hem te hooren He b eek, dat hij zijn brandpolis op zak had Het gebouw en de café-inventaris waren ver zekerd; het huisraad niet. Bij den vuurhaard vonden e gedrenkt karton ge- TV terechtzitting zeide de verdachte geen De officier van justitie achtte bewezen dat ?fj>rand opzettelijk is gesticht. GeS' de slechte financieel^ omstandig'heHpn tal van bezwarende omstandigheden f-jii eischte een gevangenisstraf inA raei}- "'j zes maanden. *>enisstraf twee jaar en naar waarnemingen, verricht in den morgen van 31 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met 6 Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 782,8 mM. te Blacksod Laagste barometerstand 748,0 mM. te Vardö. Verwachting, geldig tot den avond van 1 F°Mat1ge tot krachtige Noordwestelijke .tot Noordelijke wind; zwaar bewolkt met tijde lijke opklaring; waarschijnlijk regen 0f natte sneeuwbuien en iets kouder. Weeroverzicht. In het westen heeft zich de hooge druk aanzienlijk uitgebreid. De depressie over Scandinavië vulde op. Over IJsland daalt de barometer thans weer, terwijl over Zuid. Noorwegen eveneens een ferm daalgebied is gelegen, dat voor het weer ten onzent in de eerst volgende 24 uur van groote betee kenis zal zijn. Waarschijnlijk zal de wi- j toenemen en regen- of sneeuwbuien zijn te wachten. Over Scandinavië is de vorst weer strenger geworden, ook over Ierland en Schotland daalde de temperatuur, terwijl zij in IJsland; ons land en Noord-Frankrijk steeg. De storm aan de Noorsche kust nam af, slechts in het uiterste Noorden en in het Zuiden waait het nog krachtig. Zware neer slag is in het afgeloopen etmaal niet geval- len, van vele stations in Scandinavië, Oost en 'Zuid-Duitsch1and wordt hedenmorgen sneeuwval gemeld. Mr. J. H. C. Kok uit Schiedam, de verde- ger, pleitte vrijspraak. Uitspraak 13 Februari. NED. BIJBELGENOOTSCHAP. De afdeeling van het Ned. Bijbelgenoot schap alhier heeft een betrekkelijk gunstig jaai achter den rug, mede in verband met de Bijbeltentoonstelling, welke Februari 1933 in de Kapelkerk werd gehouden. De opbrengst der verkochte bijbels was ruim 100 hooger dan het vorige jaar. Het saldo aan het hoofdbestuur te Amsterdam over te maken was 455.82. Het aantal leden en begunstigers ging echter iets achteruit. Het Bijbelgenootschap in Nederland heeft voorts over het vorige jaar een tekort van f 20.000. Verhoogde en vermeerderde steun van oude en vooral nieuwe leden is dus dringend gewenscht. De aandacht wordt er nog op gevestigd, dat bijbels verkrijgbaar zijn bij het depot der firma Zwaan, boekhandel Ged. Nieuwesloot, Haan's Boekhandel te Bergen, alsmede bij den bibliothecaris, den heer C. H. W. Smit, Wes- terweg 82, alhier. SPORTFONDSENBAD TE HAARLEM. De afdeeling Haarlem van De Sportfond sen zet thans spoed achter den bouw van een bad in het Frederikspark, zegt de Tel. Nadat verleden week de aanbesteding is gehouden, heeft zij thans het werk gegund aan de firma Siemering Reehuis te Wierden. Nog deze week zal aan den bouw begonnen worden De voorbereidende werkzaamheden zijn in middels getroffen. DE KATHOLIEK ONGESCHIKT VOOR EEN RECHTELIJK AMBT? Vragen van den heer Lingbeek aan den minister van justitie. 1; Is de minister bereid mede te deelen of de jongste bezitting van een plaats in de arrondissementsrechtbank te Haarlem (welke plaats was vacant geworden door het heeegaan van een protestant) met een room- schen rechter uit een ander college een uiting '\t v.an,een,strev€n om de rechterlijke macht in iiT i staP voor s*aP te verroomschen? t- is de minister er niet van overtuigd dat. aa'1^ez'ea het rechtsambt onafhankelijkheid nderstelt en vereischt, een roomsch-katho- k ongeschikt is om daartoe te worden be noemd, zijnde hij niet onafhankelijk van een Kerk, wier belangen en wier rechtsbeginselen m06!* ®/.e"en hoven die van den staat? 111. Indien de minister de tweede vraag niet ontkennend kan beantwoorden, is de mi nister dan niet verplicht en dus bereid om in de plaats van den te Haarlem benoemden roomschen rechter alsnog een protestant te benoemen? KORTE BERICHTEN. Het Kamerlid mr. J. E. W Duys moet ge durende zes weken het ted houden wegens een geval van maagbloeding. Te Vlodrop (Limb.) hebben de mare: chaussee twee uit een concentratiekamp bij Keulen ontvluchte Oostenrijkers aange houden. Zij werden, in afwachting van hun uitlevering, die via BUgië en Zwitserland zal geschieden, naar het huis van bewaring te Roermond gebracht. De vrouwengroep van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond heeft gis teren in Boschlust te 's-Gravenhag haar aigemeene jaarvergadering gehouden.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2