DRUK WERK DRUKWERK to»* k 3,0'W - ES*- 'Jkovinciaai 'llieuws (gemeenteraden kaatste Aeticfiten Sport AdoettentieH lUalen -Groenten hoorn. BENNINGBROEK. ST. MAARTENSVLOTBRUG. noordscharwoude. ZIJPE. Afsluiting weg. langendijk. sint pancras. heemskerk. egmondbinnen. WENSCHT U BESTELT UW BIJ C O S T E R 11 UITGEEST. koedijk. SCHAGERBPUG. •t zand. oudorp. het scottsborough-proces. Krantenbericht: DOOD DOOR SCHULD. H- Th- V- E., oud 39 jaar, monteur, wo nende te Wychen, is door de rechtbank te Arnhem veroordeeld tot 100 boete subs. 30 dagen, hechtenis, omdat hij op den Graaf- schen weg bij Grave, op onvoorzichtige wijze een zijweg is ingeslagen als bestuurder van een auto, waardoor de motorrijder J. C. Janssen tegen den auto botste en aan de be komen verwondingen is overleden. OPLICHTING. De 50-jarige koopman A. W. B. L., thans ged., was voor de rechtbank te 's Graven- hage gedagvaard ter zake van oplichting ten nadeele van een aantal personen, die als getuigen kwamen verklaren, dat zij hadden gesolliciteerd naar een door verdachte bij advertentie aangeboden betrekking en dat zij daarvoor borgstelling moesten geven, voor het meerendeel ten bedrage van 100, ook wel 50 of 10 naar gelang van den aard der werkzaamheden. L. had in een perceel aan de Piet Hein- straat een kantoor geopend cnder den naam van „De Vereenigde incassobureaux", waar aan ook een z.g. „pensionbureau" annex was. De getuigen (het O.M. had er tien gedag vaard) verklaarden, dat zij het bedrag der borgstelling voldeden, doch voor zoover zij werden aangesteld, bleef betaling van sala ris geheel of gedeeltelijk achterwege. Er was ook een getuige, die 100 borgtocht had ge stort, doch die nog vóór den datum van in diensttreding een brief ontving, dat de zaak niet door kon gaan. Hem werd door L. een andere positie in uitzicht gesteld. De werk zaamheden zouden bestaan uit het incassee- ren van dubieuze vorderingen, het aanbren gen van adressen voor pensions etc. Eenige getuigen hadden van verdachte opdracht ge kregen om bijkantoren te vestigen. Zij moesten dan op hun beurt van de sollicitan ten een bedrag als borgstelling vragen. Rekening houdend met den ernst van de gepleegde feiten, het immoreele daarvan vooral in dezen tijd en met het strafregister van den verdachte, vorderde de officier l'A jaar gevangenisstraf. KORTE BERICHTEN. De burgemeester van Beerta heeft in zijn hoedanigheid van regeeringscommissaris be sloten, op de arbeiders in gemeentedienst de helft der premie ingevolge de ziektewet te vérhalen. Dezer dagen zullen koninklijke be sluiten worden afgekondigd ter verlen ging van de contingenteeringen, welke per 1 Februari a.s. afloopen. De vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat" heeft een propaganda-avond in het Wilsontheater belegd. Na eenige prettige mu ziek werd de bijeenkomst door een vertegen woordiger van het instituut geopend. Spr wees op de beteekénis van het Nederlandsch fabrikaat en hield hiervoor een warm plei dooi. Spr. wekte voorts op tot bezoek aan de tentoonstelling, welke vanwege de vereeni ging déze week in het Park wordt gehouden Het overgroot aantal belangstellenden 't Wilsontheater was geheel gevuld genoor verder van de hoogst fraaie en interessante films. Een zeer actueele was de laatste film, waarbij duidelijk werd gedemonstreerd hoe de werkloosheid zal verminderen, wanneer Nederlandsch fabrikaat wordt gekocht. Een geanimeerde verloting besloot dezen geslaagden avond. Gistermiddag is de tentoonstelling geopend door den burgemeester. Hierna hield de heer H. F. A. Snoek, secretaris-penningmeester van de vereeniging, een zeer interessant en leerzaam betoog. Nadat door de vereeniging in het seizoen 19321933 niet minder dan 150 industrieel? openluchtfilms en 95 winterfilmvoorshdlin- gen zijn gehouden, heeft de vereeniging thans besloten tot het organiseeren van een aantai tentoonstellingen van Nederlandsch fabri kaat, ten einde de bevolking in stad en omge ving 'van nabij te laten zien, wat in ons eigen land wordt gemaakt. Wil Nederland zich kunnen opheffen, dan is het noodig, dat de Nederlandsche industrie weet gesteund te worden door den Nederlandschen handel en den Nederlandschen verbruiker'. Spr wekte krachtig op tot het bezoek aan deze nuttige en merkwaardige tentoonstelling. Mevr C. Rees-v. Ingon, die periodiek moet aftreden als lid van het hoofdbestuur van de Noordholl. vereeniging „Het Witte Kruis" wenscht voor een herbenoeming niet in aanmerking te komen. 'Ten huize van den heer A de Boer alhier werd een vergadering gehouden door de plaatselijke vereeniging „Hulp in Nood". Na de opening werd het jaarverslag over 1933 uitgebracht, waaruit o m. bleek dat het ledental met 2 was 'oege- nomen en het aantal donateurs was ver minderd met 2. In 1933 was uitgekeerd 268-75 (tegenover in 1932 98.25). Het financieel verslag gaf aan dat was ontvangen 340.65 en uitgegeven 354 12, nadeelig saldo alzoo 13 47. Als bestuursleden werden herkozen de aan de beurt van aftreding zijnde hoeren P. Breed, L. Postma en K Doorn. Na rondvraag,, die niets van beteeke- nis opleverde, volgde sluiting. 'De Ger. Knapenvereeniging „Samuel" en de Ger. Meisjesvereeniging ,,'t Mos terdzaadje" hielden in de geref. kerk een gecombineerde jaarvergadering. Het feest stond onder leiding van den heer R. Schuil, leider der knapenver eeniging. Na jaarverslagen van de resp secretaris en secretaresse verschillende gelukwenschen van zusterverenigin gen. De avond was goed verzorgd wat inleidingen en voordrachten betreft en gaf aan de aanwezigen, die zeer talrijk waren opgekomen, een goed overzicht van hetgeen er op deze verenigingen gewerkt wordt. De voorzitter van het ouderbestuur, de heer Gb Gutter, sprak het slotwoord, waarna te half twaalf deze feestverga- denng werd gesloten. De aa-ndacht zij er op gevestigd, dat de weg langs de westzijde van de Groote- sioot, van St. Maartensbrug tot Schager- hrug, vanaf heden des morgens 7 uur, tot nadere aankondiging voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgeslo ten in verband met te verrichten répara- tiewerk aan «en brug. De Langendijke arbeiders in de Wie- ringemeer werkzaam en die gedwongen vacantie hadden, zullen Woensdag weer aan den slag kunnen gaan. In den tijd dat ze niet werkten, werden ze uitbe taald volgens de verletregeling, waarbij ze nog minder ontvangen dan bij ar beid, waarbij ook al een laag loon werd uitbetaald. 'Over de beide veilingen aan den Langendijk is over 1933 ruim 1 006 000 aan steun uitbetaald volgens de Tuin- bouwsteunwet. Aan de verschillende Boerenleenbanken, die in 1931 credieten hebben verleend aan de noodlijdende tuinders met voor 70 pCt. borg stelling van de provincie Noordholland, heelt de provinciale "^m-missie uit de veilingen in Noord-holland -ht, dat Ged. Staten be sloten met t tt tot de verschuldigde rente deze zu 'oen als de geldopnemer onmachtig is, a. jetalen. De baggerregeiing, waarbij ook verschil lende kleine tuinders te werk worden ge steld, is door den minister van sociale zaken weer verlengd tot eind Maart. Voor de transportarbeiders, behoorende bij de vereeniging De Koophandel, is blijk baar meer werkgelegenheid gekomen. De mi nister heeft althans de steunregeling niet ver lengd op grond van de overweging, dat be doelde arbeiders te werk kunnen worden ge steld. De vereeniging „Onderlinge Hulp" hield haar jaarvergadering op Maandag 29 Januari in het café van derf heer Bouwstra, onder leiding van den heer Schuur. Aan het jaarverslag der secretaris ont- leenen wij dat het ledental is teruggeloopen en thans bedraagt 150, 1 ledenvergadering werd gehouden en 4 bestuursvergaderingen. De controle, gehouden bij de penning meester, was als steeds in orde, de crisis maatregel welke het vorig jaar is aange nomen, kan nog niet worden losgelaten. Het jaarverslag van den penningmeester gaf tot uitslag dat was ontvangen 2051.36 Uitgegeven aan zieke leden 1459,87, di versen 622,37. tesamen 2082.24. Het bezit der vereeniging is thans 1565.65. Het vorig jaar was dit 1788.59, alzoo een achteruitgang van 232.23. De heer P. Schuit adviseerde tot goed keuring der rekening. De voorzitter deelde nog mede, dat aan het bestuurslid als blijk van waardeering met zijn 40-jarig huwelijksfeest een blijvend cadeau is geschonken. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag, dat de aftredende heer A. Schuur werd herkozen. De heer D. Koning wenschte niet meer in aanmerking te komen wegens hoogen ouder dom. In zijn plaats werd gekozen de heer P. Koning. Op voorstel van de heer de Vries werd de heer Koning na 30 jaar in het bestuud te zijn werkzaam geweest, een cadeau toegewezen, in de vorm van een wandelstok. Verder uit te werken door het bestuur. Na nog eenise besprekingen van hu ish ou delijken aard sloot de voorzitter de vergade ring. Door het plaatselijk crisiscomité zal wederom een wagon eierkolen onder de be hoeftige gezinnen worden gedistribueerd. Ook zijn eenige dekens door het Nat. Crisis Comité toegewezen. Jaarvergadering D. L. E. De leden dezer begraténisvereeniging kwamen Dinsdagavond in het lokaal „Flora" in jaarvergadering bijeen. Na opening kwam al spoedig de penning meester aan 't woord. De ontvangsten inclu sief een kassaldo 1932 hadden bedragen 350.43 en de uitgaven 216 31. De buitengewone uitgaven bedroegen 57, ergo was er per 31 Dec. 1.1. een kassaldo groot 77.12. Bestuursverkiezing. Aan de beurt van af treding waren de heeren G Jongejans en C. Kluft Jz., welke met overgroote meerder heid van stemmen herkozen werden. Onder de mededeelingen behoorde dat volgens den voorzitter de verleden jaar aan geschafte cate falk zeer goed voldeed. In 1933 waren 5 teraardebestellingen ver richt. Als een verblijdend verschijnsel merkte de voorzitter nog op dat de vereeniging thans geen schuld meer heeft maar zegs kan bogen op een voordeelig saldo. Nog stelde het bestuur voor het ledental ongeacht de leeftijdsgrens zooveel mogelijk te doen opvoeren, doch en zulks voor den tijd_ van 5 jaar voor nieuwe leden de contri butie met 50 cent per jaar te verhoogen en bij eventueel overlijden de uitkeering op 10 minder te stellen als het ta-rief voor de thans geldende leden aangeeft. Dit voorstel werd aangenomen, doch inge- lascht werd nog d" bepaling dat na 1 Jan geen nieuwe leden meer boven de 65 jaar zul len aangenomen worden. Maandag geraakte de timmerman J A. te Egmond-Binnen met de hand bekneld tus schen de zaagmachine, waardoor twee vin gers zoo hij ze nog kan behouden, toch ver moedelijk stijf zullen blijven. Uit het jaarverslag van de commissie tot wering van schoolverzuim blijkt, dat het to taal verzuim iets is toegenomen, hoewel het percent nog iets lager bleef dan in 1931. Het ongeoorloofde verzuim daarentegen was dit jaar zeer gering, dit bedroeg slechts 33 of nog niet 1 pCt. van alle verzuimen. Drie ouders werden door de commissie ter verantwoording geroepen, wat op één uit zondering na het gewenschte gevolg had, deze laatste werd gerechtelijk vervolgd. De op Zondag j.1. gehouden collecte ten bate van het Roode Kruis, heeft de som van bijna 19 opgebracht. 'Dinsdagavond werd door de afd van den Neutralen bond van boeren, land en tuinbouwers een vergadering gehou den in het lokaal van den heer Jb Groot, onder leiding van den heer P. Hart. De voorzitter- opende met een woord van welkom en betreurde de ge ringe opkomst. De verkregen steun was al zeer gering te noemen. Het is noodig de zaak met vaste hand aan te vatten. Hij besprak de regeeringsbemoeiingen. Wij moeten strijdvaardig blijven in onze vakvereeniging, het jaarverslag gaf aan dat men van 120 leden was terug gegaan tot 113. Er waren 7 ledenvergaderingen gehouden. Voor de verschillende belastingen wa ren de commissies met vrucht werkzram geweest. Ook was getracht verbetering in de baggerregeiing te brengen. Het ver slag eindigde met een opwekking om voor de vereeniging werkzaam te zijn. (Applaus). De rekening gaf aan als ontvang ten en uitgaven- 310 31, batig saldo 9.22. Medegedeeld werd dat de gemeenteraad afwijzend heeft beschikt om garantie te geven op het electtfischlicht. De arbeiders hebben goedgekeurd om het contract tot 1 Maart te verlengen. Van den inspecteur der belastingen was bericht gekomen dat op verzoek om afschrijving, gunstig werd beschikt Op het verzoek öm op eigen land te werken in de werkverschaffing, kan niet voldaan worden, was het oordeel van den inspecteur dér werkverschaffing Het hoofdbestuur heeft een schrijven ge richt aan den minister om een betere bepaling. Besloten werd een abonnement te nemen op een complete uitgave op de Landbouw- crisiswet 1933 samen met de Tuinbouwver- eeniging „De West". De bestuursverkiezing gaf tot uitslag, dat de aftr-. Jende heeren P. J. Lammerschaag, Ws. Butter, A. Jongsma werden herkozen. Als afgevaar digde voor het kringbestuur werd gekozen de heer A. Jongsma, als candidaten voor het hoofdbestuur werden aangewezen de heeren A. Nes van Oostwoud en C. Ham uit Wij- denes. De kring Langedijk achtte het noodig om in het blad „de Ontwaking" meer het vrije woord aan de linksche georiënteerde leden te geven, daar het blad neutraal is. De voorzitter was voor het vrije woord, maar is tegen het revolutionnaire woord Men moet rekening houden met de opvat ting der leden. Na behandeling van enkele huishoudelijke zaken volgde sluiting. (Ongecorrigeerd) Dinsdagmiddag reed in de dubbele buurt alhier een driewielkar, getrokken door een paard en bestuurd door den heer Th. B te Schagen. De kar was zwaar beladen met hout Plotseling brak een der wielen onder den zwaren last, waardoor de kar omviel. De bestuurder bekwam slechts een lichte kwetsuur aan één zijner handen. Overigens liep dit ongeval behoudens materieele schade aan de kar goed af. De bemaling van de nieuwe ijsbaan alhier heeft men moeten stopzetten door het weg zakken van den grond onder den omwallin-gs- dijk. Zeer waarschijnlijk kan hierdoor de nieuwe baan niet meer in gebruik genomen worden. i -*.1 Den volgenden winter kan hier echter op een schitterend ingerichte ijsbaan kunnen worden gerekend Dinsdagavond vergaderde de raad dezet gemeente. Het eerst kwam aan de orde een verzoek van den R.K. Volksbond, om gascokes be schikbaar te stellen, inplaats van brandstof- fentoeslag. Naar aanleiding van dit ver zoek, hebben B. en W. zich tot het gemeente bestuur van Alkmaar gewend, om te infor- meeren tegen welken prijs gascokes aan de werkloozen in deze gemeente kan worden ge leverd Uit het hierop ontvangen schrijven blijkt dat cokes geleverd kan worden tegen den prijs van 0.65 per HL* bij afname in het groot voor 0.50 per H L. De raad besloot dadelijk niet over te gaan tot een afname in hef groot. Aan den R K. Volksbond zal worden bericht, dat dooi werkloozen voor 0.65 per H.L. de cokes van de gasfabriek te Alkmaar kan worden afgehaald. Van Ged. Staten was ingekomen een ont werp tot herziening der jaarwedden. Beslo ten werd de jaarweddenregeling hiermede in overeenstemming te brengen en de verhoog de pensioensbijdrage toe te passen. Op een reclame van den heer S. Piersma tegen de hondenbelasting werd besloten aan hem over 1933 voor de helft vrijstelling te verleenen. Van den heer Th. Molenaar was bericht ontvangen, dat hij zijn benoeming tot lid van de commissie van toezicht op Arbeidsbemid deling aanneemt. Volgens mededeeling van den voorzitter heeft hij een week later even wel hiervoor weer bedankt. Van den R.K. Volksbond was een verzoek ingekomen om verlaging van den lichtprijs. Naar aanleiding hiervan stelden B. en W. voor de volgende tariefswijziging aan te brengen. Voor de eerste 100 K.W. zal de stroomprijs bedragen 25 cent per K.W. en boven de 100 K.M. 20 cent per K.W. Met algemeene stemmen werd deze rege ling aangenomen. Overeenkomstig een schrijven van Ged Staten werd het ambtenarenreglement aan gevuld met verbodsbepalingen omtrent het dragen van uniformen en insignes. Tenslotte werd besloten, op verzoek van het R.K. Parochiaal Schoolbestuur, om een voorschot van 80 op de subsidie toe te staan. Hierna sluiting. (Ongecorrigeerd.) Een delegatie uit het zoogenaamde Scottsborough-comité dat zich heeft ge vormd uit verschillende links-georiën teerde jeugd-, studenten- en andere or ganisaties te Amsterdam heeft he len- morgen van haar actie tot redding van den electrischen stoel van de negerjon gens, die in het bekende Scottsborough- proces zijn gewikkeld, blijk gegeven door de overhandiging op het Amerikaansche consulaat van een petitie, waarin op grond, dat de beklaagden onschuldig zouden zijn, hun vrijlating wordt ver langd De Amerikaansche consul in de hoofdstad heeft toegezegd aan zijn re geering van de petitie kennis te geven, i-esrin Februari zal het proces waar schijnlijk in laatste instantie opnieuw dienen. De twee jongste beklaagden ijn inmiddels reeds vrijgelaten. DE ZAAK-ONNES VAN NI JEN RODE- Naar wij van verschillende zijden ver nemen, wordt ernstig overwogen de in de zaak Onnes van Nijenrode uitgebrachte dag vaardingen terug te nemen en de verdachten opnieuw te dagvaarden tegen andere data. Zijn wij welingelicht, dan betreft dit hier niet een formaliteit zonder meer, doch zou de be doeling ervan zijn alle verdachten thans op denzelfden dag te dagvaarden en dan op één dag al deze verdachten afzonderlijk een inleidend verhoor af te nemen en pas daar na zullen dan in de verschillende zaken de getuigen worden gehoord. Volgens de gel dende jurisprudentie 'moet, om den dag van het proces te wijzigen, de geheele dagvaar ding worden ingetrokken en moet opnieuw worden gedagvaard. De inhoud der dag vaardingen blijft waarschijnlijk ongewijzigd. Deze maatregel zou, naar verluidt, worden genomen op aandrang van de Vijfde Kamer aer Amsterdamsche rechtbank, voor welk col lege deze zaken zullen dienen. Inzake juffrouw Nöggerath, die destijds in verband met deze zaak werd gearresteerd en secretaresse van den detective was en den politie-agent, die beiden in vrijheid zijn ge steld, wordt aangenomen, dat hun al- of niet- vervolging afhankelijk zou worden gesteld van het verloop der zaken tegen de andere verdachten. Bridge. 'Maandagavond hield de bridgeclub te Oterleek een ledenvergadering in café de Vries, ter bespreking van verschil lende aangelegenheden. De gedachten- wisseling had een prettig en vlot ver loop. Besloten werd voor gegadigden een kosteloozen cursus onder deskundige leiding te organiseeren Een tiental deel nemers gaven zich hiervoor reeds op. wel een bewijs dat het juist gezien is van het bestuur De verkiezingen had den tot resultaat, dat gekozen werden C. Boeder Sr., voorz.; R. H Witteveen, secretaris en O de Vries, penningm. ^eï^oOXCn „even» be' V o!gen I - t '/£Gct; EDChGfTfVTiVaart Getrouwd: KEES ZWAAN en JANNA VAN BEUSEKOM, die, mede namens wederzijdsche familie, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Heiloo, 31 Januari 1934. Heden overleed tot mijn groote droefheid, mijn lieve Zuster, ANNA ELIZABETH WIND, in den ouderdom van ruim 72 jaar. A. M. WIND. Alkmaar, 30 Januari 1934. „Huize Westerlicht". De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Vrijdag 2 Februari, op de Gemeente- Bégraafplaats. Vertrek vanaf „Huize Wes terlicht" nam. half twee. Heden overleed zacht en kalm, in den ouderdom van ruim 94 jaar, onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot, en Overgroot moeder ANTJE IIOUTER, Wed. van KL HAM. Uit aller naam, Jb. HAM. Alkmaar, 30 Januari 1934. Landstraat 39. DANKBETUIGING. Aan allen, die hunne deelneming hebben betoond, na het overlijden van onzen innig geliefden Vader, Broeder en Behuwdbroeder, wijlen den Heer C. ROODZANT, betuigen wij bij deze onzen harte- lijken dank. MIES ROODZANT. FAMILIE ROODZANT. FAMILIE WEYERSE. Alkmaar, 31 Januari 1934» Kennemerstraatweg 137. DANKBETUIGING. J 'K-V Voor de vele blijken van deel neming, tijdens de ziekte en na het overlijden van onzen Zoon, Broeder, Behuwdbroeder en Oom, den Heer GERRIT VEEN, zeggen wij langs dezen weg allen hartelijk dank. In het bijzonder de Heeren Dr. v. Dam en Dr. Degenaar en de Zusters van het Stadsziekenhuis voor de liefderijke verpleging. Namens de familie, H. VEEN. Allen, die iets te vorderen hebben van-, verschuldigd zijn aan-, of borgtochten onder zich hebben, ge- teekend door JAN LIGTHERT, in leven schipper aan de Schagerbrug, in de Zjjpe en aldaar overleden 14 Januari 1934, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen vóór 10 Februari a.s. ten kantore van Notaris H. J. VAN VEEN te Zijpe. Bij beschikking van de Arron- dissements-Rechtbank te Alkmaar van den 25 Januari 1934 is het faillissement van J. MAK, loten- debitant en fondsbode, wonende te Grootebroek, opgeheven wegens gebrek aan baten. Alkmaar, den 25 Januari 1934. Mr. G. A. DE LANGE, Curator. Dienstmeisje gevraagd voor Amsterdam, klein gezin, drie personen. Briev lett. L 984 burearn van dit blad. Daardoor de voordeeligste Tieler"* r O, o» uidsn

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 3