Alkmaarsche Courant woensdag 31 januari. selYn^^f-^^' 10-35-17-20' Brus' HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL Jladiouieuws Jmilhtm VEILIGE HAVENS Qememtecaden Stad m O No. 26 1934 Honderd Zes en Dertigste Jaargang. OUDE NIEDORP. VEREENIGING VAN VRIENDEN DER SOVJET-UNIE. ==3B 11 I, I I IBf Donderdag 1 Februari. Hilversum, 1875 M. (AVRO-uitzending). 8.Gramofoonplaten. 10.Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Piano recital, Lien Vellman. 11.— Knipjles, mevr. Ida de Leeuwvan Rees. 11.45 Gramofoon platen. 12.— Omroeporkest olv. N. Gerharz en gramofoonplaten. 2.15 Voor de vrouw. 2.45 Gramofoonpl. 3.3.45 Kniples door I. de Leeuw—van Rees. 4.Voor zieken en ouden van dagen, door A. van Dijk. 4.30 Gramofoonplaten. 5— Radiotooneel voor kinderen. Vierde acte „Hoe het Tifernand verder ging" spel van Ch. Vildrac en C. Hermus. Regie: Kommer Kleyn. 5.30 Om roeporkest olv. N. Treep. 6.30 Sportpraatje, H, Hollander. 7.— Kovacs Lajos en zijn orkest. 7 30 Engelsche les, Fred Fry. 8.— Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 8.15 Concert- febouworkest olv. E. van Beinum, mmv. P. luf, declamatie en Ré Koster, sopraan. In de pauze gramofoonplaten. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 11 Vaz Dias. 11.10-- 12i— Kovacs Lajos en zijn orkest. Huizen, 301 M. (8.—9.15 en 11 -2. KRO, de NCRV van 10—11.— en 2.—11.30 uur). 8 —9.15 en 10.— Gramofoonpl. 10.14 Morgendienst olv. O. Vermaat. 10.45 Gra mofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 2.Orkestconcert en gramofoonplaten. 2.— Handwerkcursus. 3.3.30 Gramofoon platen. 4.— Bijbellezing door ds. J. H. F. Remme, mmv. bariton en orgel. 5 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Orgelspel door MacOraiforc. 6.30 Gramofoonplaten. 7.15 E. Loerakker: Met brandende lampen. 7 30 Journ. weekoverzicht door C. A. Crayé. 8Prot. Chr. Muziekver. „Jubal", olv. Fr. Jakma. 9.A. J. Drewes: Kind en zending 9.30 Concert door het Waleson kwartet in de pauze om 9.55 Vaz Dias. 10.3011.30 Gra- mofoonmuziek. Daventry, 1500 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05 en 11 20 Le zingen. 12.20 Het Rutland Spuare en New Victoria orkest olv. Austin. 1.20 Gramofoon platen. 2.20 Voor de scholen 3.20 Kerk dienst. 4.10 Duitsche les. 4.25 Schotsch Studio-orkest olv. Guy Daines, mmv. U. De- marco, tenor. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berich ten 6.50 Weber's pianosonates door F Mannheimer. 7.10 Spaansche causerie. 7 50 Lezing. 8.20 BBC-orkest olv. J. Levy. 9.20 Berichten en lezing. 9.55 Concert door E. Scotney, sopraan en Fr. Merrich, piano 10.50 Korte kerkdienst. 11.0512.20 BBC- dansorkest olv. Hall. Parijs „Radio-Paris", 1796 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonplaten. 12.20 Concert. 12 50 Orkestconcert olv. Pascal. 8.20 „Der fliegen- de Hollander", opera van Wagner. Kalundborg, 1261 M. 11.201.20 Uit het Bellevue Strandhotel. L. Gyldmark en zijn orkest. 2.05—4.05 C. Rydahl's instrumentaal ensemble. 7.30 Omroeporlest olv. Reecen m m. v. het Radiokoor en solisten. 9.5011.50 Moderne dansmuziek. Langenberg, 456 M. 5.25, 6.35 en 10 45 Gramofoonpl 11.20 Militair concert olv. Meier. 3.20 Omroeporkest, Boerenkapel, so listen olv. O. Seyffert. 5.20 Kamerconcert 6.20 Berlijnsch omroeporkest en -koor olv Frickhoefier en solisten. 7.30 Weragorkest Olv. Buschkötter. 8.20 „Die Weise von Liebe und Tot des Cornets Rilke", van Rainer Maria Rilke. 10.20 Gev. programma, mmv. orkest en solisten olv. Görlich. 11.20^—12.20 Concert. Rome, 421 M. 8.05 Concert mmv. orkest en A. Serato, viool. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Omroepkleinorkest olv. Leemans. 1.30 Gra mofoonplaten. 5.20 Omroeporkest olv. Wal pot. 6.50 Gramofoonplaten. 7.20 Koormu ziek. 8.20 Omroeporkest olv. Walpot. 10.30 11.20 Gramofoonpl. 484 M.: 12.20 Gramo foonplaten. 1.30 Omroepkleinorkest olv. Lee mans. 5.20 en 6.35 Gramofoonplaten. 6.50 Omroepkleinorkest olv. Leemans. 8.20 Sym- phonieconcert olv. Meulemans en cabaret- progr. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. Deutschlandsender, 1571 M. 7.20 Kern spreuk, berichten. 7.30 Maandoverzicht 8.25 Omroepkleinorkest olv. A. Pachernegg. Con ference: B. Fritz. 9.20 Berichten. 9.45 Sport praatje. 10.05 Weerbericht. 10.20—11.20 „Aufgedreht" orkest en solistenconcert olv. Görlich door BASIL KING. (Uit het Engelsch). H) ,Ik ga den heelen nacht niet naar bed", zei ze verder, „want ik moet op de kinderen passen er zijn er hier een heele b°€l in geval ze iets noodig hebben. Je hoeft dus niet bang te zijn. Ik zal een nachtlichtje J 1-Am ilz naar 10 lni_ laten branden, en telkens kom ik naar je kij- ie dus wakker wordt en iets hoon dan weet je dat ik 't ben, maar meestal blijf ken. Als ik in de kamer. Ên moet je nu niet je avond ^N^dSn'had hij penbehodte, om- dat '-ij het nooit had gegaan. Daarom ste lcL zij hem voor op het bed te knielen, de han den te vouwen en de woorden die zij, zit end op den rand van het bed, hem zou voorzeg gen, te herhalen. „Goede God" „Goede God^ „ne.m mij vannacht in Uw bescherming „neem mij vannacht in Uw bescherming waak over mijn lieve moeder" „en waak over mijn lieve moeder'' „en laten wij weer gelukkig worden" en laten wij weer Slukkig worden" „in den naam van Jezus iristus" „in den naam van Jezus Christus" „Amen" „Amen". „God is in den hemel, nietwaar?" vroeg hij, terwijl hij zijn dansend spelgoedje tegen zich aandrukte, en zich liet instoppen GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Donderdag 1 Februari. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. try^6 25-24-RCg' 10'35~16'25' Daven" vIm raac^ dezer gemeente kwam Zaterdag namiddag 2 uur in openbare vergaaering bijeen. Aanwezig waren alle leden. Nadat de voorzitter, de heer B. J. F. Sutman Meyer, Dg de opening der vergadering de beste wen- schen had uitgesproken voor het nieuw be gonnen jaar, werden vastgesteld een concept besluit tot wijziging en aanvulling van den gewonen dienst der begrooting 1933 en een concept-besluit tot aanvulling van den kapi taaldiens t dier begrooting. Conform een voorstel van B. en W. werd, met intrekking van een terzake eerder genomen besluit, be sloten tot het aangaan eener vaste geldlee- ning tot dekking der kosten van aanbouw van een spreekkamer aan het woonhuis, be woond door den geneesheer en tot het aan brengen van eenige veranderingen in dat woonhuis. Overeenkomstig een concept-besluit werd aan B. en W. machtiging verleend tot het ondershands verpachten van een aantal per- ceelen bouw- en weiland der gemeente aan gegadigden, die naar het oordeel van het college voor het onderhandsch pachten in aanmerking komen en voor een pachtsom, als in het concept-besluit voor ieder perceel was aangegeven. De pachttijd werd gesteld op 1 jaar, met dien verstande, dat deze ein digt op 1 Nov. 1934. Een voorstel van B. en W. tot het opnieuw onderhands verpachten van de schutsluis aan het Niedorperverlaat ging evenals voor gaande voorstellen zonder discussie onder de hamer door. Vervolgens werden zonder hoofdelijke stemming nog aangenomen een .voorstel tot het aangaan eener kasgeldleening ter voor ziening in dringende kasbehoeften, een voor stel tot wijziging der gemeenterekening over 1931 ingevolge Nota van Opmerkingen van Ged. Staten, een voorstel tot wijziging der onlangs vastgestelde nieuwe bouwverorde ning, een voorstel tot huur en onderverhuur eener woning, een voorstel tot intrekking van het besluit van 10 Nov. j.1. om de vervoer kosten van een tweetal leerlingen, die de am bachtschool te Alkmaar bezoeken, voor reke ning der gemeente te nemen. De door B. en W. aangeboden gemeente- begrooting 1934, welke in een commissiever gadering was onderzocht, werd zonder wijzi gingen vastgesteld. Ondanks aangebrachte bezuinigingen bleef er een tekort van ruim 21.000, wat eensdeels gevolg is van de groote uitgaven voor werkverschaffing en steunverleening, anderdeels door sterk ber- minderde inkomsten voor landpacht en be lastingen. Een voorstel van den heer Wai- boer om de jaarwedden van de beide wethou ders te verlagen met een evenredig percen tage als is geschied ten aanzien van de pre sentiegelden voor de raadsleden werd met meerderheid van stemmen verworpen. Naar aanleiding van een van Ged. Staten ontvangen schrijven betreffende het scheppen van mogelijkheid tot verhaal van pensioen bijdragen van burgemeesters, secretarissen en ontvangers in Noordholland met behoud der tijdelijke korting op de jaarwedden, werd besloten Ged. Staten te berichten, aat ver haal van pensioensbijdragen tot het bij de wet toegelaten maixmum (834 eventueel verhoogd tot 10 gewenscht voorkomt, doch de bestaande korting dan dient te ver vallen. Het bestaand subsidie voor „Het Witte Kruis" bleef behouden, doch van cie begrooting zijn afgevoerd berschillende hij - dragen als voor excursies v. h. lager onder wijs, subsidie aan muziekkorpsen, bijdrage voor bestelling van fte!egrammen buiten den kosteloozen bestelkring, subsidie bijz. vrijw landstorm, subsidie malariabestrijding. De kosten van verstrekking van sigaren en der gelijke in vergaderingen zullen niet meer ten laste der gemeente komen. De begrooting werd zonder stemming vastgesteld. Eveneens de begrooting van het burgerl. armbestuui Een voorstel tot aanvulling der steunrege ling voor werkloozen met de bepaling, dat werkloozen, die nog geen jaar in het bevol kingsregister zijn ingeschreven, niet volgens de steunregeling worden gesteund, werd ge amendeerd in dien zin, dat voor „een jaar" werd gelezen „een half jaar". Het aldus ge amendeerde voorstel werd vervolgens aange nomen. Eveneens werd aangenomen een voorstel, om werkloozen die nog geen half jaar in het bevolkingsregister zijn ingeschre ven, niet tewerk te stellen bij de werkverschaf fing en te dier zake de noodige machtiging ban den minister van sociale zaken te vragen Aan B. en W. werd overeenkomstig het be paalde in art. 212 der gemeentewet machti ging verleend tot het aangaan van rechts gedingen bedoeld in art. 177 der gemeente wet. Hierna werd de heer J. F. Folkers, ambte naar ter secretarie, die is aangewezen, om den secretaris bij ontstentenis of afwezigheid te vervangen, als zoodanig beëedigd. Tot onbezoldigd ambtenaar van den bur gerlijken stand werd met algemeene stem men benoemd de heer J. F. Folkers. In ver band hiermede werd vastgesteld een nieuwe verordening, regelende de verdeeling van de werkzaamheden tusschen de verschillende ambtenaren van den burgerlijken stand. Naar aanleiding van een missive van den minister werd conform het voorstel van B. en W. besloten om het eerder genomen raads besluit, strekkende om de café's en dergelijke inrichtingen t.a.z'. van de personeele belas ting voor 1/3 vermindering te geven, inge trokken, daar reeds eerder de belasting naar den grondslag „biljarten" was verlaagd, en de regeering er niet in bewilligt, dat naast die verlaging tevens verlaging naar den grondslag „huurwaarde" wörat gegeven. De door periodieke aftreding ontstane vacatures als lid van burgerl. armbestuur, de Protest. Armvoogdij, de commissie van toe zicht op die instelling, de comimssie van toe zicht op het lager onderwijs, de commissie tot wering van schoolverzuim, werden weder aangevuld door herbenoeming der afgetre- denen. Als hooistekers voor 1934 werden be noemd de heeren D. van Zoonen, J. Buisman P. Wijnker en D. de Groot. Aan B. en W. werd machtiging verleend tot het zoo noodig verstrekken van toeslag op gedane uitkeeringen van de werkloozen- kas, ten einde hierdoor te voorkomen, dat on georganiseerden, die onder de gemeentelijke steunregeling vielen tijdens de vorstperiode, een ongeveer gelijke uitkeering zouden ver krijgen, dan georganiseerden, die uitkeering ontvingen uit de werkloozenkas hunner or ganisatie. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering door wethouder Bakker geslo ten. In de dancing der Harmonie hield gister avond bovengenoemde vereeniging een druk bezochte vergadering waar als sprekers het woord zouden voeren ir. van Lcenen uit Am- ster en D. Radder uit Zaandam. Het was op merkelijk, dat het grootste aantal der bezoe kers uit jonge menschen bestond. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer Rempt uit Krommenie mede, dat de heer van Loenen verhinderd was, zoodat al leen de heer Radder het woord zou voeren om mededeeling te doen van zijn bevindin gen ajs arbeidersgedelegeerde, terwijl 'n Am sterdams lid zou declameeren en 'n bestuurs lid van de V.V.S.U. het doel van deze orga nisatie uiteen zou zetten. Gedeclameerd werd hierna „Waar genoeg van zijn", van den onlangs overleden dichter v. Collem, en „Het VrijheidS:ied", een proza schets, geschreven dcor Andrief tijdens zijn verbanning in Siberië gedurende het Czaris- me, hetgeen met overtuiging geschiedde. De heer Radder ging vooraf de voorge schiedenis van de Russische revolutie na. In deze beschouwing schelste hij de toestanden in Rusland vanaf de 16e eeuw, waarna hij mededeelingen deed over zijn 15000 K-M. lan ge reis in Sovjet-Rusland door hem gemaakt. Het groote werk van Lenin die het Raden systeem ingang wist te doen vinden, werd door hem meer uitvoerig belicht. Ook de po gingen van buitenlandsche staten om door een interventie de revolutie neer te slaan, die door het roode leger werd afgeslagen, ge steund door de boeren, besprak hij eveneens Pas daarna werd het moeilijk een begin te maken met de rijke Russische bcdem aan de- bewoners ten gcede te laten komen De rijk dom van den bodem in de Oeral is reeds over weldigend. Men is begonnen de mineralen daar uit den grond te halen om allereerst de zware industrie te grondvesten, waarop de lichte industrie steunt. Hoogovens en tal van fabrieken zijn er op gericht. Spr. gaf daarvan cijfers en wees er op dat dit kon gebeuren door dt socialistische bezieling van de bevolking, die daarvoor groote offers moest brengen, de buikriem nog wat moest toehalen, doch inzag, dat de of fers, voor de onafhankelijkheid, noodzakelijk waren. Waar steppen waren en nomaden leefden zijn thans steden met goed werkende fabrie ken verrezen, fabrieken, die de grootste, zelfs in de Amerikaansche wereld overtreffen. Al het mogelijke wordt gedaan om de ar beiders te ontwikkelen en hen de arbeidsvoo.- waarden te geven, die het hen mogelijk ma ken om van de ontwikkeling te genieten. In de voor den arbeider schadelijke bedrijven wordt 5 uur gewerkt en in de gewone 8 uur. De arbeidsweek bestaat uit 5 dagen. Den 6en dag kan de arbeider in bibliotheken, bioscopen, theaters en cultuurparken door brengen. Dit alles vormt een enorme tegenstelling met de levensvoorwaarden die de arbeiders in Czaristisch Rusland genoten. Spr. stelde dit nader in het licht. De maaltijden in de fabrieksresiaurants zijn uitstekend. Er is gelijkheid voor man en vrouw. De gehuwde vrouwen die in de fa brieken werken kunnen hun kinderen in kin derbewaarplaatsen, die goed verzorgd zijn, onderbrengen en de oudere kinderen gaan van hun 10de tot hun 17de jaar school. Als ze door willen leeren kunnen zij dat en werken zij vier uur per dag in de fabriek en bezoe ken vier uur de school, zoodat praktijk en theorie samengaan. Aanvankelijk werd voor allen een gelijk loon ingesteld, doch dit ^af tweespalt, omdat er ook a-socialewezens zijn. Men heeft loonklassen ingesteld en de resul taten daarvan zijn schitterend. Socialistisch is het niet, doch de menschen waren er nog niet rijp voor. Wanneer de trek van het land naar de fabriek en van de fabriek naar het land geëindigd zal zijn, en ieder de plaats inneemt die hij behoort in te nemen, dan zal de arbeidssabotage geëindigd zijn en een ge lijk loon wel mogelijk zijn Ook de moeilijkheden om de boeren tot nieuwe verhoudingen te brengen, werden door spr. belicht. Eerst verzetten de boeren zich tegen de in voering van den tractor. Er werd echter volgehouden tot men de re sultaten zag. De verhalen van de G.P.O.E. noemde spr. laster. Spr. had een Gepoe-gevangenis bezocht, waarin Koelakken waren ondergebracht, die sabotage hadden gepleegd Deze gevangenis had niets van de Europeesche gevangenis Men straft daar niet uit vergelding, doch ter reclasseering. De gevangenen konden over dag vrij op het land werken en werden avond opgesloten, in zalen waar men over radio en film beschikte. Men geeft na het eerste jaar de gevangenen vacantie en door dringt er hen van, dat deze weg moet wor den bewandeld. Men voedt de veroordeelden op tot den ar beid en tot kameraden. Spr. drong er op aan Esperanto te leeren, omdat vele arbeiders ;r Rusland daarin kunnen correspondeneeren Het analtabelisme voor de revolutie 90 pCt is gereduceerd tot 3 pCt. Spr. noemde reeds dit alleen een machtig werk. Ook op het gebied van de geheelont houding is er in Rusland veel bereikt, al heeft men daar de alcohol fabricatie weer in gevoerd, om te voorkomen, dat de arbeiders door methol-alcohol, die zij zelf gingen fabri- ceeren, ten ondergaan De drankverkoop gaat echter paedagogisch, de liefhebbers moeten qeue maken voor de drankwinkels en krijgen dan de critiek te verduren van hun kamera den. Heel de Russische staat, aldus spr., word! gedragen door het elan van de jeugd. De leiders, zelfs Stalin, stellen zich met sa larissen geringer als electromonteurs genie ten, tevreden, omdat zij als voortrekkers een voorbee.d in het brengen van offers willen geven. Sovjet-Rusland wordt de belangrijkste staat ter wereld, doch juist daarom wordt 't gevaar, dat de imperialistische wereld 't zai aanvallen grcoter. Meer uitvoerig wees spr op de imperialistische politiek an Japan. Niet alleen de oorlog tusschen Rus and en Japan zal er komen Ook Engeland, Amerika en Turkije zal er in betrokken worden. Spr. riep de aanwezigen op toe te treden „Volgens mij is God overal, waar liefde is Ik breng jou een klein beetje van God, en jij brengt mij ook een kleine beetje van God, zoodat Hij nu bij ons is. En nu maar met die lieve gedachte gaan slapen, nietwaar? Slaap lekker, mijn jongen". Zij kuste hem, zooals zij dacht dat zijn moeder zou hebben gedaan. Hij sloeg zijn armen om haar hals en trok haar gezicht naar het zijne toe. „Wel te rusten", fluister de hij terug, en bijna nog voordat zij van den rand van het bed was opgestaan, wist zij, dat hij sliep. Tegen den ochtend kwam zij in de kamer en trof hem zittend in zijn bed aan. „Is 't gauw dag, mevrouw Crewdson? „Ja, ventlief, dat zal niet lang maar du ren". „En als 't dag is, mag ik dan naar de ge vangenis?" „Niet te vroeg. Ze zouden je niet toelaten „O, maar ik wil niet naar binnen. Ik wou alleen maar buiten blijven staan, want als moeke dan uit 't raam kijkt, ziet ze haar jon- gen." Zij liet zich op de knieën vallen en drukte hem in haar armen. „O, mijn leveling! Wat zou ik er voor geven, als Goa mij een zoontje als jij had gegeven! Ik heb er een gehad hij zou nu van jouw leeftijd zijn geweest maar maar ik verloor hem." Getroffen door dezen lof en ook door het verlies, dat zijn vriendin had geleden, flapte hij er als een man een zin uit, die hij al 'anS bij een geschikte gelegenheid had willen plaatsen. „Wel allemachtig, wat een narigheid, mevrouw Crewdson!" Na op deze wijze zijn sympathie te hebben geuit, maakte hij aanstalten weer te gaar, slapen, zijn danspoppetje tegen zich aan drukkend. HOOFDSTUK VIL Zijn eerste werkelijke Kerstochtend brak aan. Dat wil zeggen, dat toen hij wakker werd, hij een stoel zag staan, beladen met cadeautjes. Hij had nog nooit cadeautjes ge kregen het was niet de gewoonte van zijn moeder die te geven. Daar zij hem alles gaf, wat zij kon en zij alles samen deelden, zou zij cadeautjes overbodig hebben gevonden. Maar nu waren er een half dozijn pakjes in wit papier, met roode lintjes dichtgebon den. Op elk pakje kon hij zijn naam iezen. Ten minste, Tom kon hij lezen, daar hij het afleidde uit de lengte van het woord, en uit de hoofdletters W maakte hij op, dat de an dere naam Whitelaw was Dus hij heette voortaan Whitelaw! Dit feit scheen een ver andering in zijn identiteit te brengen. Hij borg het echter diep, achter in zijn hersens op, voor latere overpeinzingen, want hij wil de'nu met heel zijn ziel genieten van de miid dadigheid van het Kerstmannetje. Hij wist best wie het Kerstmannetje was had hem meermalen in de uitstalvensters van groote winkels gezien, met verleidelijke pakjes om zich heen, en zittend in een door rendieren getrokken slee, waarmee hij over de daken van huizen en door schoorsteenen reed, om uit den haard weer te voorschijn ?t komen. En toch rees bij hem twijfel, of dit alles eigenlijk maar kinderpraat was. en dat het ware Kerstmannetje een vader of moedei moest zijn, dus voor hem mrs. Ci'cwdoOrt Maar zonder veel hoofdbreken wist hij hef met beide opvattingen op een accoordje te gooien. Hij vond liet gemakkelijker, dat een bovennauurlijke goede geest hem dien over vloed had gebracht, dan dat gewone men schen, waaraan hij tot nu toe nooit veei te danken had gehad, zich plotseling zoo voor hem hadden uitgesloofd. Op zijn ellebogen steunend, was zijn eer ste gedachte, die met een snik opwelde: „Moeke zit in de gevangenis!" Zijn tweed gedachte was meer een gevolgtrekking. „Maar ze zal 't prettig vinden, als ik haar vertel,-dat 't Kerstmanneje haar-jongen nie: vergat", en dit verleende hem de vergun ning om zich te verheugen. Zijn eerste blik verraadde opgetogenheid, zonder er bij te denken wat er in het witte papier verborgen wasdit was van veel min der belang dan het feit van iets cadeau te krijgen. Het was de eerste maal in zijn leve.i dat hij werd opgenomen in dit uitgebreid gezin van jóngens en meisjes voor het we. k Kerstfeest beteekenis had. Tot nu toe had hij daar smachtend buiten gestaan ver langend, hoopvol, en toch gedoemd om op oen afstand te blijven toekijken. En nu, ais zijn moeder niet in de gevangenis ware ge weest De pakjes waren niet allemaal even groot Beginnende met het kleinste, legde hij z? volgens de grootte naast elkaar. Alleen al het aanraken gaf hem een rilling van genot Het kleinste was zoo rond als een sinaasap pel, maar zachter Hij kon wel raden dat het een bal was, wist het bijna zeker, maai tv le en vond hij prettiger Het duurde lang voordat hij besloot het tot de organisatie van vrienden van Sovjet- Rusland, om internationaal tegenover het imperalisme een macht te stellen, die naar het socialisme streeft en wil werken aan de sociaiistischen cpbouw. Ook op de erkenning van Sovjet-Rusland door Nederland dient te worden aangedron gen. (Applaus.) Hierna werd nog het woord gevoerd door een modern georganiseerde arbeider, de heer K n o s s e uit Scheveningen, die deel had uitgemaakt van de November-delegatie en mededeelde, dat deze delegatie tijdens de reis door Duitschland reeds dadelijk moeilijkhe den van fascistisch Duitschland ondervond, in tegenstelling met de vriendelijke ontvangst in Polen. De delegatie bestond uit 450 personen uit verschillende landen in Europa en Amerika. Aan de deelnemers werd overgelaten on afhankelijk te bepalen, waarheen men wilde. Spr. noemde de sociale voorzieningen eenig op de wereld. De werkende moeder krijgt 2 maanden voor en 2 maanden na de bevalling vrij met behoud van vol loon en ook op an dere wijze is de moederschapszorg en de so ciale zorg voor de zwakkere arbeiders voor treffelijk. Bijna voortdurend had spr. in de fabrieks- restaurant tusschen de arbeiders gegeten en de maaltijden waren uitstekend. Met kracht kwam hij op tegen de hetze te gen Sovjet-Rusland. Van hongersnood in de Oekraine is geen woord waar. Ook van ge loofsvervolging is geen sprake. De Sovjets steunen echter de kerk niet en staan niet toe, dat de priesters zich met de politiek inlaten. In Nederland zou het er heel wat beter uit zien, wanneer ook hier de geestelijken zich niet met de politiek inliet. Spr. was van oordeel, dat de heerschende klasse tegen Sovjet-Rusland hetze uit angst, dat wanneer daar het socialisme slaagt de arbeiders ook hier naar Sovjet-Rusland gaan streven. Hu eindigde met een opwekking om lid te worden van de vereeniging van vrienden van Sovjet-Rusland. (Applaus.) Na beantwoording van eenige vragen, werd de vergadering gesloten. De voorzitter deelde ndg mede, dat 30 le den zich als lid hadden aangemeld, zoodat er een afdeeling zal worden opgericht en de Russische cultuurfilms dan ook spoedig in Alkmaar vertoond zullen worden. Aan het einde van de vergadering werd nog een motie aangenomen, die aan de regee ring zal worden gezonden en waarin gepro testeerd wordt tegen het p'aatsen van de Vereeniging op de lijst van voor ambtenaren verboden vercenigingen en waarin op de er kenning van Sovjet Rusland door Nederland wordt aangedrongen. INSCHRIJVINGEN HANDELS REGISTER 2329 Januari 1934. Nieuwe zaken: P. Visser, Texel, Warmoesstraat 54. Win kel in radio-artikelen. Hotel, café „De Zeven Provinciën" (eig. D. C. Kooij), Texel, Oudeschild 124. Sigarenmagazijn „Hartland" (eig. N M. Oud). Houttil 9, Alkmaar. W. S. Prins, Snaarmanslaan 86, Alkmaar. Koopman in ongeregelde goederen. J. Bruin, Texel, Den Burg, Steenenplaats 3. Rijwielhandel, electricien. Wijzigingen: Timmermans ziekenfonds, Nassauplein p.a. Piusstichting, Alkmaar. Geldelijke uit keering bij ziekte. Bestuurswijziging. S Kossen, St. Maartensbrug, C 103. Zijpe. Café. Eigenaar overleden. Overgegaan aan wed. C. Kossen—Sluis. N.V. Expl Mij. „A!eos", Anna-Paulowna, Spoorbuurt 41. Handelszaak verplaatst naar Amsterdam (O Mauritskade 14. N.V Alkmaarsche Bouwmaatschappij „Lyceumkwartier", Alkmaar, Kennemer straatweg 131. Bestuurswijziging. B. Hulskamp, v.h. B. Beekman, Alkmaar, Achterdam 2. Fabricatie van zuivelgereed- schappen enz. Eigenaar overleden Overge gaan aan: wed C. Hulskamp)— Brouwer Aardenburg's groothandel in rookartike len, Hoogstraat, Alkmaar. Filiaal Alkmaar, Houttil 9, opgeheven. Opheffingen: Terralin-fabriek (eig. C. C. A. Rebs), Prins Hendrikstraat 12, Alkmaar. Fabriek van chemische artikelen. W Prins, „Concordia", Alkmaar, Laat 155 Dancing. Comm. Venn. op aandeelen Colauto en Co., Laat 81, Alkmaar. Koffiehuisbedrijf. Comm. Venn. op aandeelen Houtkooper en Co., Laat 99, Alkmaar. Koffiehuisbedrijf Th. v. d. Klei en Zoon (eig. M. A. Idema). Alkmaar, Luttik Oudorp 94. Handel in uur- eerste roode lintje los te maken, en zijn ver rassing een bai te vinden al wist hij vanaf het eerste oogenbiik, dat hij het pakje in zijn hand nam, dat het wel een bal zou zijn was er met minder groot om. In het tweede pakje zat een zakdoek, een voorwerp, dat hem een sport liooger op de maatschappe lijke ladder bracht. Verder kreeg hij suiker goed, noten, een tandenborstel met tandpas ta, en tenslotte vond hij in het grootste pak je een boek: „De Geschiedenis van hef Menschdom", geschreven in één lettergrepi- ge woorden en versierd met bonte platen, de ntenschenrassen voorstellende. Als zijn moeder nu maar niet in de gevangenis was Dat zijn moeder echter niet meer in de gevangenis was, kwam hem eerst later pp den dag ter ooren. Het was een dag van uitersten, van verrukkingen en van plotse linge narigheden, die oorzaak waren, dai hij zich ergens in een hoekje verdrietig terug trok. Telkens vroeg hij naar de gevangenis te mogen gaan, en onmiddellijk daarop was hij aan het ravotten met andere kinderen, waarvan het overgroote deel in een soort gelijk geval verkeerde als hij, of wel in een nieuwe levensphase waren gekomen Kaï- koen en plumpudding eten aan het hoofd van een der drie lange tafels, waaraa i twaalf of veertien kinderen zaten, was voor hem het toppunt van alle wereldsche geniet tingen. Maar te midden van al die heerlijk heden gebeurde hem iets vreeseüjks, waar door hij plotseling een tegenzin kreeg in ka> koen en plumpudding (Wordt vervo'gd

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5