DOBBELMMM OlecfitsmAen Jiansl en Wetenschap 1Binnenland en géén andere; FRIESCHE HEERENBAA110.13 en 15 ct. pell-kaanmarsch verschenen. MOORDZAAK DR. ARLOSOROFF OPGEHELDERD. Twee Arabieren gearresteerd. De correspondent van het Poolsch—Jood- sclie dagblad „Moment" te Jaffa meldt: Thans heeft men de moordenaars van dr. Arlosoroff ontdekt. Het zijn twee Arabieren, die intusschen zijn gearresteerd. Op een hun ner heeft men kogels gevonden van hetzelfde kaliber als waarmede dr. Arlosoroff is dood geschoten. Een der gearresteerde Arabieren, Abdoel Hindi, heeft bekend, dat hij met een electrischen lantaarn dr. Arlosoroff heeft be licht, terwijl zijn medeplichtige, Issa Dar- Wisz, het doodelijk schot heeft gelost. Het onderzoek wordt voortgezet. PAKKETBOOT IN RECORDTIJD OELOST. De dokwerkers van Oenua hebben een pakketboot in recordtijd gelost. Deze daad werd verricht bij de lossing van het Italiaan- sche vrachtschip Bainsizza door middel van zeven elevators elk van 5 ton. De lossing van 11.000 ton steenkool duurde 26 uren en 30 minuten. Dit record is zonder weerga. Het bestaande record was te Rotterdam geves tigd op 36 uren voor een gelijke lading. MANIFESTATIES IN OOSTENRIJK. Op vele plaatsen in Oostenrijk is het gis teren ter gelegenheid van den eersten ver jaardag van het nationaal-socialistische be wind in Duitschland tot nationaal-socialisti sche betoogingen gekomen. Nat.-soc. studen ten hadden, naar verluidt, besloten, vandaag niet de colleges bij te wonen. Prof. Hu- gelmann te Weenen heeft in een college waar- deerend gesproken over nat.-soc. De pers eischt over dit optreden opheldering. Te Weenen hebben de studenten een groot aantal papieren bommen laten ontploffen, evenals voor het gebouw van de Academie voor beeldende kunsten. In de avonduren heeft op de Stefansplatz een meeting plaats gevonden, waar, naar tot nu toe is geconsta teerd, acht papieren bommen tot ontploffing zijn gebracht. Ook in de bondslanden hebben zich derge lijke voorvallen afgespeeld. De hoogeschool voor techniek en de uni versiteit van Graz zijn voor den duur van twee dagen gesloten wegens aangekondigde nat.-soc. manifestaties. Te Innsbrusck zijn <n het universiteitsgebouw eveneens tal van pa pieren bommen ontploft. De Heimwehr is ge mobiliseerd, omdat verdere ontploffingen werden gevreesd. De Heimwehren hebben een proclamatie uitgevaardigd waarin een di reet optreden tegen alle demonstranten wordt aangekondigd. AMERIKAANSCHE VLOOTBOUW- PLANNEN. De marinecommissie van den senaat heeft heden het z.g. Vinson-wetsvoorstel aangeno men. Dit voorstel eischt met het oog op de vloten van Groot-Brittannië en Japan uitbreiding van de Amerikaansche oorlogsvloot tot den maximumstand, die door de verdragen is toe- gesaan. O.a. zullen 120 nieuwe oorlogssche pen worden gebouwd. Het voorstel draagt, gelijk gemeld, ook de goedkeuring weg van president Roosevelt. 1184 nieuwe vliegtuigen. Het huis van afgevaardigden heeft presi dent Roosevelt gemachtigd 1184 militaire vliegtuigen te doen bouwen ter uitbreiding en moderniseering van de Amerikaansche luchtvloot. Voor deze vliegtuigen is een be drag benoodigd van 95 millioen dollar. JEUGDIGE BOEFJES. Een dienstdoende politieman te New York ontving dezer dagen draadloos bericht, dat twee auto's gestolen waren. Hij kwam op hel spoor van een der gestolen wagens en vond dezen op een weg staan. De auto was door de dieven verlaten. De agent zette zijn tocht voort en even verder vond hij een sierlijke luxe-wagen midden op den weg staan, waar van de claxon steeds toeterde. Hij liep er om heen en kon juist over het portierraamtje het hoofd van den bestuurder zien. Toen ontdek te hij de twee „dieven", die de wagen zouden hebben gestolen, oud 8 jaar en de bestuurder 1°. De jongste knaap verk'aarde, dat hij vaak nauwkeurig had opgelet hoe een auto door den bestuurder werd gestart en had besloten het zelf ook eens te probeeren. Zij vonden den tweeden wagen sierlijker dan den eersten, waarmede zij hun tocht waren begonnen De jeugdige bandieten werden aan hun ouders teruggegeven, vervolging vond niet plaats. De oudste jongen was eenigen tijd ge leden van school weggeloopen en men had hem 's nachts om 2 uur in een trein terugge vonden. EEN HUWELIJKS- EN ECHTSCHEIDINGSPROBLEEM. Een eigaardig probleem inzake het sluiten van een huwelijk en de poging dit huwelijk weer ongedaan te maken is te Hamburg aan het licht gekomen. Eenigen tijd geleden huwde een Hamburg- sche vrouw met een Griekschen man te Ham burg. Het huwelijk werd geregistreerd te Hamburg. Het paar bleef eenigen tijd te Hamburg wonen, doch ging daarna naar Griekenland. De vrouw kwam later in Hamburg terug en trachtte ontbinding van het huwelijk te verkrijgen. Volgens de Grieksche wet was het huwelijk niet geldig, daar geen godsdienstige plechtigheid had plaats gehad. Het huwelijk was echter wel geldig volgens de Duitsche wet. Door haar huwelijk verloor de vrouw haar Duitsche nationaliteit. De rechtbank te Hamburg kunnen geen echtscheiding uit spreken, alleen in gevallen van ongeldigheid Zooals gewoonlijk in geval van huwelijken met personen van niet-Duitschen nationali teit zouden de partijen inzake echtscheiding het bij een buitenlandsche rechtbank moeten zoeken. In dit geval echter kon de vrouw in Griekenland geen uitspraak krijgen, daar in dat land haar huwelijk niet erkend werd. De zonderlinge toestand is thans geschapen, dat de vrouw niet in staat is echtscheiding te verkrijgen, terwijl haar man vrij is om in Griekenland te hertrouwen! Een districts rechtbank heeft de Gordeaansche knoop doorgehaktdoorgehakt door te beslissen dat in dit geval het zich niet bevoegd verklaren om de echtscheiding uit te spreken niet juist was en dat de huwelijksvoltrekking niet gel- VOOR DEN ALKMAARSCHEN POLITIERECHTER. Strafzitting van Maandag 29 Januari. STERKE DRANK VERDUISTERD. 26-jarige Joh. L. van Warmenhuizen opende heden de groote parade naar aan- leiding van het feit, dat hij zich te Tuitjehorn n literflesch oude jenever had toegeëigend ten nadeele van den caféhouder Kaandorp. Hij beweerde thans, dat hij eigenlijk niet de be doeling had, het fleschje zich wederrechtelijk toe te eigenen, maar de getuige Duineveld had gezien, dat Jan op verdaente wijze de flesch onder zijn jas had gemoffeld, wat niet pleitte voor de onschuld zijner bedoelingen. Het was trouwens kermis en dat verklaarde veel, zoo niet alles. De officier nam het excuus niet en requi- reerde 25 boete of 25 dagen. Uitspraak overeenkomstig de eisch. CUBAANSCHE OPSTANDELINGEN UIT DE STREEK. De heeren Renier S. en Petrus B. uit het achterland van Bovenkarspel hadden het op 15 October te Enkhuizen al buitengewoon raar versierd. Zij fietsten op de Westerstraat luid balkende als ezels en vielen den agent Christiaan, die hen tevergeefs tot de orde riep en hen daarop wilden inrekenen, met geweld op het 'ijf, onthaalden hem op vuist slagen, duwden hAm door een étalageruit, waarop Renier, toen de agent machteloos in de winkel-étalage lag te spartelen, hem in de keel greep en kneep en hem in 't gelaat krabde. De politieman, die zich met zijn gummistok en sabel had trachten te verdedi gen, was zoo door de woestelingen toege takeld, dat hij buiten dienst gesteld moest worden en zich onder geneeskundige behan deling moest stellen. Zoo ongeveer al het geen telaste was gelegd, werd met roerende eenstemmigheid ontkend. Volgens hun ver slag wist de agent niet wat hij deed. Hij had hen uitgemaakt voor snotneuzen, wat de agent niet wilde ontkennen. Er was zooveel gezegd, dat kon hii niet allemaal realiseeren. De verdachten staan bekend als zeer lastige individuen. Het bij de keel grijpen en krabbe len werd door Renier S. dan toch gelukkig toegegeven Beide heeren hebben een flinken staat van dienst, wat betreft het plegen van diverse misdrijven, zooals mishandeling, huisvredebreuk, diefstal, wede rs pannigheid, enfin, 'n welvoorzien waschlijstje. Het spreekt vanzelf, dat de officier ten op zichte van deze oproerlingen niet „lekker" was en hij requireerde tegen ieder het politie rechters maximum 6 maanden gevangenis straf. De verdachten kwamen nu nog voor den dag met een brief, waarin uitstel werd gevraagd en oproeping van getuigen a décharge, o.m. de burgemeester, om de men taliteit van den agent Christiaans toe te lichten! Dit document werd evenwel ter zijde gelegd en ieder der verdachten veroordeeld en wel Renier Sde belhamel tot 6 maanden en Petr. B. tot 4 maanden gevangenisstraf. Voorts schadevergoeding aan den heer B. Reeks wegens de vernielde glasruit een bedrag van 3.50. De heeren namen geen genoegen en zullen zich bij het Hof vervoegen om rehabilitatie. NIET GEDIEND VAN DEN EERETITEL. De uitvoerder der Heidemaatschappij B- strikje te Bergen hoorde zich aldaar op 19 September j.1. door den Zijper timmerman Willem H. het woord „koelidrijver" toe voegen. Volgens den uitvoerder had ver dachte zich voortdurend bemoeid met de werkverschaffing aan den Bergerweg waar op de uitvoerder hem verzocht zich te ver wijderen. Hij zou ook gedreigd hebben met een stuk in de krant! De verdachte ontkende het feit zooals het hem was telaste gelegd. Hij had deze meneer niet bedoeld. Wel had hij gezegd, naar aanleiding van de onbillijke manier, waarop de uitvoerder hem en zijn kameraden toesprak: Je kunst stikken of iets in dien geest. Gevorderd werd f 20 boete of 20 dagen. Vonnis: 15 boete of 15 dagen. EEN „SLAGVAARDIGE" JUFFROUW. Volgens dagvaarding, door den officier uitgebracht, zou op 27 September de 56- jarige juffrouw Geertje M. de echtelijke hulp en troost van den heer Piet B te Enk-huizen, den 7-jarigen Dirk de Jong met een hark op het hoofd hebben geslagen, ter gelegenheid dat Dirk en zijn vriendjes achter de woning van den getuige Dirk de Jong een vuurtje hadden gestookt. De gevolgen van aeze lief- koozing bleven niet uit, Dirk bekwam een bloedende buil en mejuffrouw B. verhuisde heden naar het populaire zondaarsbankje. Mej. B. verklaarde door het ongepaste ge drag van Dirk zóó dol te zijn geworden, dat zij hem met den kant van de hark een klap op zijn hoofd had verkocht. Zij had veel last met dit knaapje. De politierechter waarschuwde de nogal eigenwijze dame een meer rouwmoedige houding aan te nemen in het belang van haar portemonnaie. Vader B die ook nog 'n duit in 't zakje wou doen, werd als waardeloos getuige uitgeschakeld en ging toen maar ge- noegelijk naast moeder zitten. Eisch 15 boete of 15 dagen. Duur grapje zei Geert. Vonnis 10 boete of 5 dagen. AARDAPPELDIEF. De niet ter zitting waarneembare heer Ja cob R. was zoo vrijpostig geweest een op het land van den landbouwer R. Bakker te Opperdoes liggende partij met poters ver mengde krielaardappeltjes zoo successieve lijk in de wacht te sleepen. Eerst verdween de eerste en vervolgens de tweede helft, tot groot verdriet van den armen heer Bakken die met zooveel zorg deze kriel had geteeld op zijn akker, niet heel opwekkend genaamd: „Het galgeveld". Dit galgeveld bracht ech ter figuurlijk gezegd, óók meneer Jaap R aan den galg, aangezien hij heden bij ver stek werd veroordeeld tot 1 maand gevange nisstraf, EEN ONHEBBELIJKE VLEGEL. De 24-jarige dik gekuifde landarbeider Gerardus S., uit Ursem, vermoedelijk niet geheel toerekenbaar, had op 1 October op den openbaren weg eerst de koningin in on smakelijke termen beleedigd en vervolgens ook den rijksveldwachter Kuiken eveneens nog uitgescholden voor al wat héél leelijk was. Hij was kwaad omdat de koningin hem naar het leger had „gesleept", waardoor hij werkloos was geworden! De ongeliti- meerde praatjesmaker had vooraf van Kui ken een klap gehad met de gummistok, om dat hij zich onordelijk gedroeg, daardoor was zijn humeur vermoedelijk niet verbeterd en moest de koningin het ontgelden. Hij was vroeger r.-k., maar behoorde nu tot de „rooie partij". Eisch 6 maanden gevangenisstraf. Von nis 4 maanden. De taxatie van Gerardus was 3 maanden en hij wou nu maar direct gaan zitten ook! HET SCHERM VALT. De kolenbediende en schipper Sibere A. te Hoorn, beleedigde 4 October op een zóó al lergemeenste manier een gehuwde dame en stadgenoote, dat het noodig bleek, deze zaak met besloten deuren .te behandelen. Vonnis 20 boete of 20 dagen. BELEEDIGING. Het 74-jarige brandstofhandelaartje Ger- rit B. uit Bovenkarspel heeft blijkbaar tot dusver nog niet geleerd, zijn tong te bedwin gen, want hij stond heden terecht terzake be- Teediging van mej. de wed. Bijlsma-Rooker, die hij had toegeschreeuwd: je bent gemeen en laag. De oude heer, stokdoof, zoodat de heer Amoureus als hulp moest optreden, ontkende de geïncrimineerde woorden geuit te hebben. Hij werd veroordeeld tot 20 boete of 15 dagen. EEN ONGEZEGGELIJKE EGMONDER. De niet verschenen heer Hendrik D. te Egmond aan Zee had zich op 4 October in beschonken toestand op krachtige wijze ver zet tegen Ten Bruggencate en Breetveld, die hem in het schuurtje wilde opbergen. Eisch en vonnis 1 maand gevangenisstr. BELGISCHE AARDAPPELDIEVEN. Een tweetal Belgen, de heeren Petr. G. en Petr. de C. uit Stekene en Koewacht, onza liger ure in de Zijpe geplant, hadden zich op 19 September vergrepen aan een paar zak aardappelen, eigendom van den heer G. HL Geerlings te Anna Paulowna, nota bene hun patroon. Volgens ingekomen berichten hadden we hier te doen met een paar geraffineerde aardappeldieven en zij waren zoo goed als op heeterdaad betrapt op den Kneesweg door den getuige C. de Schipper. De Belg G. was daarop door den landbouwer Kaan gegrepen, terwijl hij de zak aardappelen nog op zijn fiets had. De politierechter verklaarde geen prijs te stellen op dergelijk soort vreemdelingen. Eisch en vonnis 1 maand gev. voor iedere candidaat. IMITATIE CARNERA. De heer Petr. Gerrit v. d. G., een 22-jarig houtbewerker te Alkmaar had op 30 Sept. de Ridderstraat uitgekozen om zijn stadge noot, de 25-jarige scheepsbouwer B. v. d. Wissel, 'n paar stompen onder zijn kin toe te dienen. De oorzaak van deze volgens v. d. Wissel animositeit was gelegen in het nog altijd nog actueele prijsraadseltje: Cherchez la femme! De heer v. d. G. wilde echter dit element geheel uitschakelen en van de liefde in alle opzichten niets weten, trots de pogingen van den politierechter de vroegere vrienden te verzoenen. Eisch 8 boete of 8 dagen. Vonnis conform. DE FINALE KWAM UIT DEN HELDER Zekere mej. Jantien H., ingezetene van Den Helder, had op 13 September den heer L. B., naar aanleiding van een rechtzaak, die zich te Alkmaar had afgespeeld, belee- digd door hem als een „leelijke schooier" te kwalificeeren. Vonnis 12 boete of 10 da gen. BRIEFGEHEIM GESCHONDEN. Tegen besteller acht maanden geëischt. De officier van justitie bij de Rotterdam sche rechtbank is in hooger beroep gekomen van een vonnis van den Rotterdamschen po litierechter, waarbij een tb-ns geschorste brievenbesteller die ten postkantore te Rotter dam een brief uit de bestelling wegnam en die opende, is veroordeeld tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van vier maanden en tot een geldboete van 75 subs. 25 dagen hechtenis. Op 9 September van het vorig jaar had een kantoorbediende een brief, waarop als aangegeven waarde een bedrag van 45 vermeid was, abusievelijk in de bus gewor pen. Toen men deze vergissing wilde herste'- len en den inhoud van de bus na korten tijd naging, bleek de brief te zijn verdwenen Fouilleering van het personeel ten kantore leidde tot geen resultaat, waarop de recher che besloot tot huiszoeking bij het bestellers- personeel over te gaan. De beste'ler, die de zen brief hrd weggenomen, spoedde zich per rijwiel naar zijn woning, alwaar hij den brief van een anderen omslag voorzag en wierp dezen in een hulpbrievenbus. De advocaat-generaal bij het Haagsche gerechtshof, mr. De Visser, achtte het vonnis van den politierechter buiten alle verhouding. Concludeerende vroeg spr. vernietiging van het vonnis en veroordeeling van den verd tot 8 maanden gevangenisstraf. Het hof zal op 12 Febr. a.s. arrest wijzen DE GROOTER WORDENDE MENSCHEN EEN ERNSTIG ONGEMAK? In een toespraak op het vierde Australische Medische Congres heeft dr Janet Greig. in- «pectrice van volksgezondheid, volgens het ~Educational Supplement of the Tunes" ver klaard dat het gemiddelde zoowel van lengte als van gewicht van 26.000 kinderen in 1922 aanzienlijk hooger was dan in 1912. De spreekster vond dit verschijnsel met het oog op de toekomst bedenkelijk, daar het zich naar zij meent nog verder voortzetten zal. De tijd breekt aan, zoo verklaarde zij, dat het al te groote gewicht en de omvang der menschelijke lichamen een ernstig ongemak zal zijn. Reeds zijn de toegangen tot treinen en trams te laag voor vele menschen en het gemiddelde bed en kooien in schepen zullen spoedig te kort zijn. De buitengewone lengte van 12- en 13-iarige meisjes verbaast mij sinds langen tijd. KONINGIN EN PRINSES TERUG. De koningin en prinses Juliana zijn gister morgen, komende uit Zwitserland, te 8.13 uur met den D-trein uit Bazel te Nijmegen gearriveerd. Daar werd het koninklijk salonrijtuig aan den D-trein gehaakt, waarin de vorstelijke personen met hun gevolg plaats namen. Op het perron waren aanwezig de districts-com- mandant van de koninklijke marechaussee en de inspecteur van het vervoer der Neder- landsche Spoorwegen, ir. R. B. B. Canters. Te 8.33 uur verfrol de trein via Kesteren en Rotterdam naar 's-Gravenhage en kwam daar om 10.56 aan. De burgemeester, de heer Bosch ridder van Rosenthal, en de gouverneur der residentie, luit.-generaal jhr. W. Röell, waren ter be groeting aanwezig. Na een kort onderhoud in de gereserveerde wachtkamer met deze autoriteiten verlieten de vorstelijke personen per auto het stationsgebouw om naar het paleis door te gaan. Op het stationsplein waren vele belangstel lenden. Alvorens naar het paleis aan het Noord einde te rijden, hebben de koningin en de prinses een bezoek gebracht aan de koningin moeder, in het paleis aan het Voorhout. WAALDIJKEN WORDEN VERZWAARD. Arbeid voor 400 werkloozen gedurende acid maanden. Het werk zal worden aanbesteed. Na den watersnood van 1926 werden plan nen gemaakt voor verhooging en verzwaring van de dijken langs de groote rivieren, waar aan sindsdien millioenen guldens verwerkt zijn. Ook voor de dijken langs de gronden boven Nijmegen op den linker Waaloever, die het polderdistrict Circul van de Ooij en den polder Erlecom beschermen, was een plan tot verbetering gemaakt, dat o.a. dichting van de beide overlaten, den Nijmeegschen overlaat, die bij een stand van de Waal bij Nijmegen van 12.42 begint te werken en de overlaat in den Ooijschen dijk, die bij een stand van 12.92 bij Nijmegen het water in den polder doet stroomen, omvatte. De ver zwaring van de dijken in Duitschland en be neden Nijmegen, alsmede de verbetering van de rivier zelf zijn oorzaak, dat tegen dichting van deze overlaten geen bezwaar meer be staat. Evenwel is het door vele belemmerende omstandigheden tot nu toe nog niet tot uit voering gekomen, zeer ten nadeele van de ge meente Beek-Ubbergen, die een uitbreidings plan moest ontwerpen en daarbij slechts keu ze had tusschen het lage polderland en den heuvelrug, welke laatste zich uit den aard der zaak daar moeilijk toe leende, niet in het minst, omdat een uitbreiding in deze richting gepaard moest gaan met vernietiging op groote schaal van uniek natuurschoon. Binnenkort zal het thans daartoe komen, zegt het Hbld. Het ingenieursbureau van Hasselt en De Koning te Nijmegen, dat voor de afwatering van deze polders omvangrijke werken heeft uitgevoerd, waarvan de kosten gedragen worden door Neder'andsche en Duitsche polderdistricten, heeft een plan uit gewerkt tot aanzienlijke verhooging en ver zwaring van de diiken, alsmede tot dichting van de overlaten Deze werken, die aan onge veer 400 menschen gedurende acht maanden werk zullen verschaffen, zullen ongeveer 443.600 kosten. Daarvan zal het Ruk 263.000 bijdragen, de provincie 180.000, terwijl de gemeente Beek-Ubbergen, krachtens een dezer dagen genomen raadsbesluit, 100.000 subsidie zal verleenen aan het pol derdistrict Circul van de Ooii en den Erle- comschen polder. Voor aankoop van grond! en eenige bijkomende werken is een bedrag van 114.000 noodig, terwijl aan loonen 2^8.000 uitbetaald zal worden, waarvan 236.000 aan wericverscha^finpslnonen Het werk zal niet door de Ned. Heidemaat schappij of een der andere instanties, belast met de werkverschaffing, worden uitgevoerd, doch door het benoemde ingenieursbureau en wordt dus gewoon aanbesteed De werkloo zen. die hier tewerk gesteld worden, worden echter door het Riik aangewezen Zoo eenigs- zins mogelijk wordt nog dit voorjaar begon nen. NAASTING VAN EENIGE LOCAALSPOORWEGEN. Ingediend is een wetsontwerp strek kende tot naasting op 1 Januari 1935 van de spoorwegen: van Medemblik naar Hoorn; van Nijkerk over Barne- veld van Leeuwarden over Stiens en doorn; van Deventer over Raalte naar Ommen; van Dinxperlo naar Varsse- veld; van Leeuwaden over Stiens en Dokkum naar Metslawier, van Metsla-' wier naar Anjum en van Stiens over Sint Jacobi Parochie naar tlarlingen' met zijtak naar Franeker In de Memorie van Toelichting lezen we: Hoe. verschillend over middelen tot genezing van de spoorwegfinanciën ge dacht moge worden, eenstemmigheid bestaat hierover, dat het bedrijf zich be hoort te kunnen ontdoen van lijnen met onvoldoend opbrengstvermogeo Het verschijnsel van te weinig opbrengst doet zich in het bijzonder voor ten aan zien van eenige gehuurde locaalspoor- wegen. waarbij de last voor het be 1 rijf nog wordt verzwaard door de Verplich ting om jaarlijks aanzienlijke bedragen als huur en aandeel in de opbrengst af ae sw0<wla- a«e^<0° ro&ar te staan aan de maatschappijen-eigena ressen. Toen deze verplichtingen bij, in ge heel anderen tijd gesloten en tot naasting voortdurende, overeenkomsten werden aanvaard, werd verwacht, dat de in exploitatie genomen lijnen nuttig zouden blijken tot vermeerdering van het verkeer op he* geheele net. Het is bekend genoeg, hoe grondig de omstan digheden vooral in de laatste jaren zijn gewijzigd en hoe weinig de werkelijk heid nog aan de vroegere verwachtin gen beantwoordt. Zoo is een voorstel om door naasting vrijheid van handelen te Vv 'werven onvermijdelijk geworden. De besparingen als gevolg van deze naasting bedragen samen ruim 11/4 millioen per jaar. Blijft, zooals ver wacht mag worden, de rente van de ge zamenlijke naastingsprijzen aanmerke lijk beneden dit bedrag, dan mag een blijvend jaarlijksch voordeel worden te gemoet gezien. VALSCHE BANKBILJETTEN VAN TWINTIG GULDEN. Gisternacht is te Amsterdam een man aan gehouden, die ervan verdacht wordt valsche bankbiljetten van twintig gulden te hebben nagemaakt en uitgegeven. Deze man houdt in het algemeen verblijf in nachthuizen en andere duistere gelegenheden. De vorige week zijn drie dergelijke biljetten uitgegeven aan vrouwen, met wie hij heeft omgegaan. Toen men hem zou arresteeren heeft hij de vlucht genomen, maar is toch gegrepen. Langs den weg, dien hij nam, is een der gelijk biljet van twintig gulden gevonden. De biljetten werden met de hand nagetee- kend en zijn gemakkelijk te herkennen als valsch. Reeds een paar weken geleden viel er één in handen der politie. EEN INDRINGER. Gisteravond heeft een indringer bij den zadelmaker Nuyt aan den Aalsmeerderdijk te Aalsmeer gepoogd zijn slag te slaan. De echtgenoote van N. was vroeg naar bed ge gaan, doch was wakker geschrokken door het breken van een ruit. Plotseling werd de deur van de slaapkamer opengegooid en een gemaskerd man bedreigde haar met moord, indien zij alarm zou maken. Hoewel hevig geschrokken stoorde de vrouw zich niet aan dit bevel, trok de ramen open en schreeuwde luidkeeis orn hulp. De indringer nam daarop ijlings de vlucht, met medeneming van een portemonnaie, waarin slechts weinig geld zat. De politie stelde onmiddellijk een uitge breid onderzoek in met het gevolg, dat men den verfnoedelijken dader op het spoor is. Het 'onderzoek duufr voort. Bij de veje souvenirs aan de vluchten van de Pelikaan, in woord en beeld, in steen, metaal en porcelein heeft zich thans een her innering in klank gevoegd. Bij den heer Jacques Elte te 's-Gravenhage is de reeds eërder aangekondigde Pelikaan Marsch ver schenen. gecomponeerd door den violist ffddy Kila. Deze niarsch met zijn pittig, de Pe'ikaan waardig tempo, zal zeker bij muziek- en luchtvaartvrienden in den smaak vallen. DE' YEETEEf TREGELING. Aangezien aan de crisis-rundveecentrale is gebleken, dat in veehouderskringen de mee ning bestaat dat bij de veeteelt-regeling zal worden "bepaald dat ieder veehouder naar dén grondslag 'van de rundveetelling Januari 1934!een nader vast te stellen aantal dieren zal moeten leveren wijst zij er ter voor koming van misverstand op, dat deze mee ning, onjuist is^ Bii de uitvoering van de teeltregeling zal, zooals reeds eerder is bekend gemaakt, na melijk worden bepaald hoeveel kalveren ieder veehouder zal mogen aanhouden in 1934 op gron'd van het aantal, hetgeen hij in vorige jaren aanhield en opfokte. Indien de, vrijwillige levering van rundvee niet op 15 Mei a.s het voor dien datum be paalde aantal dieren zou hebben opge bracht zal nadien moeten worden vastge steld; hoeveel stuks volwassen rundvee van af de maand Juni! zal mogen worden ge houden per bedrijf welk aantal op 1 De cember 1934 niet overschreden zal mogen zijn zoodat in dat geval de veehouders ge legenheid zullen verkrijger, hunne veestapels tusscherr de' maanden Juni en December in te krimpentot zoodanig aatital a's hun toege staan zal zijn aan'te houMen Ook bij deze tóewnzing. everals bij de toewi'zing van kalveden zal de uitkomst van de te'lint van Tanuar' niet de eenige leidinggevende grond slag 'zijn Ten aanzien van de prüzen van de onder deze omstandigheden op te ruimen volwas sen dieren en kalveren zal. voor zooveel thans kan worden gezien, geen enkele toezegging kunnen worden gedaan of waarborg worden gegeven. KORTE BERICHTEN. tyeep dpizqnd .telefoonnummers te Am sterdam, nl. die welke beginnen met 48 Ge stoord zijn nog de nummers 40.000 tot en met 47999. De gemeenteraad van Zandvoort heeft met 7-1-6 steitimen bes'oten De Tribune niet ter' lezing te leggen in het lokaal voor jeug dige \verkloozen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7