Alkmaarsche Courant Radionieuws Heuiiletcm VEILIGE HAVENS Qemeettteeaden Honderd Zes en Dertigste Jaargang. DONDERDAG t FEBRUARI. HOORN. NIEUWE-NIEDORP. No. 27 1934 - 1 H HUM. 11 -MUI Vrijdag 2 Februari. Hilversum, 1875 Ai. (8.—12—4.-8.— en 11.-12.— VARA, 4—8.— AVRO en de VPRO van 8.11.uur). 8.Gramofoon- platen. 10.— VPRO-morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.45 Orgelspel Cor Steyn. 11.15 Gramofoonplaten. 12.— Ensem ble O. Hendriks en gramofoonplaten. 2. Gramofoonplaten. 2.30 Voordracht Mar. van Dam. 3.Viool-re&tal S. Tromp mmv. Egb. Veen, piano en gramofoonplaten. 4.Pauze. 4.15 Gramofoonplaten. 4.30 Voor de kinde ren. 5.VARA-kleinorkest olv. Hugo de Groot. 6.De Notenkrakers olv. D. Wins. 7.Causerie Drs. L. Frank! 7.20 De Fliere fluiters olv. J. v. d. Horst mmv. R. King, zang. 8.Causerie prof. Ir. W. Schermer- horn. 8.30 Concert. A. Hermes, zang en P. Halsema, piano. 9.Causerie ds. F. H. G. v. Iterson. 9.30 Vervolg concert. 10.15 Cau serie. Mj. Dr. A. Duinker. 11.12.Gra- mofoonmuziek. Huizen, 301 Ai. (Algemeen programma te verzorgen door de NCRV). 8.Schriftle zing en meditatie. 8.15—9.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst olv. ds. JJ. Gillebaard. 11.12.Ensemble v. d. Horst. 12.15 Gra mofoonpl. 12.30 Ensemble v. d. Horst. 1.30 Orgelconcrt S. P. Visser. 2.30 Chr. Lectuur. 3Het Haagsche Trio. 3.45 Pauze. 4. Vervolg trio-concert. 5.Gramofoonplaten. 5.15 Septetconcert olv. P. v. d. Hurk. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Literaire causerie K. Fokkema. 8.De Geniemuziek olv. W. v. Erp. 8.40 Zang door E. Miedema, tenor. 9.Causerie door A. Hijmans. 9.30 Vervolg concert. 10.— Vaz Dias. 10.10 Vervolg zang voordracht. 10.3012.Gramofoonmuziek Daventry, 1500 Ai. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05 Lezing. 12 20 Orgelconcrt Fr. Dunnill. 12.50 BBC- dansorkest. 1.35 Northern Studio-orkest, olv. J. Bridge. 2.20 Voor de scholen. 3.20 Muzi kale causerie. 3.55 Voordracht. 4.10 Ch. Manning en zijn orkest. 4.50 E. Colombo en zijn orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.50 Weber's pianosonates door F. Mannheimer. 7.10, 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.20 „Songs from the Shows", revue-programma mmv. so listen, koor en orkest olv. S. Robinson. 9.20 Berichten en lezing. 9.55 Radio-militair orkest olv. B. W. O'Donnell mmv. A. Reck- Iss, bariton. 11.05 Lezing. 11.10—12.20 Harry Roy en zijn band. Parijs „Radio Paris", 1796 Ai. 7.20 en 8.20 Gramofoonplaten. 12.20 Joodsch con cert. 12.50 Concert olv. Krettly. 9.05 Radio- tooneel. Kalundborg, 1261 Ai. 11.20—1.20 Concert uit Rest. „Wivex". 2.20—4.20 Omroeporkest olv. Reesen. 7.20 Gramofoonplaten. 7.35 Radio-tooneel. 9.35—10.20 Omroeporkest olv. Gröndahl. 10.20—11.50 Dansmuziek. Langenberg, 456 Ai. 5.25, 6.35 en 10.50 Gramofoonplaten. 11.20-Kulsch Symphonie orkest olv. Weiersberg. 12.55 Philh. orkest olv. Holtzwart. 2.20 Kamerconcert. 3.20 Jeugdkoor olv. K. Schmitz mmv. solisten. 4.05 Kwintetconcert mmv. guitaar en piano. 5.20 Pianoduetten. 6.20 Volksliederen mmv. solisten, koor en orkest. 8.35 Werag-orkest olv. Eysoldt. 9.55 Gramofvonplaten 10.20 Pianorecital. 11.2012.20 Gramofoonmu ziek. Rome, 421 Ai. 8.05 Gramofoonpl. 8.35 Radio-tooneel. 9.05 Concert mmv. orkest en pianosolist. Hierna Dansmuziek. Brussel, 322 en 484 Ai. 322 M.: 12.20 Omroepkleinorkest olv. Leemans. 1.30 Gra mofoonplaten. 5.20 Dansmuziek. 6 50 Om roepkleinorkest olv. Leemans. 8.20 Cello-reci tal. 8.50 Tschaikowsky-programma. 9.20 Max Alexys' orkest. 10.3011.20 Dito. 484 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroep kleinorkest olv. Leemans. 5.20 Symphonie- concert olv. Kumps. 6.35 en 6.50 Gtamofoon- platen. 8.20 Symphonieconcert olv. Kumps 10.3011.20 Gramofoonplaten. Deutschlandsender, 1571 Ai. 7.20 Kern spreuk, berichten. 7.30 Italiaansche les. 7.50 Voor jonge landbouwers. 8.20 „Der ewige Bauer", hoorspel van J. M. Bauer. 9.20 Berichten. 9.45 Sportpraatje. 10.05 Weerber. 10.2011.20 Concert uit Breslau olv. E. Hoffmann. door BASIL KING. (Uit het Engelsch). 12) Dat er iets gebeurd was, merkte hij dade lijk toen zijn vriend, de politieagent, s mid dags binnen kwam. Nauwelijks zag hij hem, of hij holde naar hem toe. „O, mijnheer, komt u me halen om naar de gevangenis te gaan?" De mijnheer klopte hem zachtjes op zijn hoofd, maar antwoordde eenigszins ^ge trokken: „Neen, jongen, nog met- Je weet toch dat je naar een Kerstboom gaa kwam juffrouw Honiton opzoeken Toen juffrouw Honiton, een van S' zusters, aan het eind van de gang vers pakte Je politieagent hem bij zj" schouders, draaide hem en zei: „En nu afg<-m en gaan spelen! Ik heb iets met ïu Honiton te bespreken." Hij marcheerde dan ook af, maar n der aan tot aan het andere eind van de g g, waar men niet zag, dat hij bleef talme deed hij, omdat hij voelde dat, wat het g - heim ook mogt zijn, hij daarbij op de een o andere wijze betrokken was. Hij ving echter niet anders dan op, die hij1 niet begreep, o.a. cyaankali. Hei was alleen te danken aan zijn scherj) gehoor en zijn goede geheugen, dat hij zoo'n moei lijk woord onthield. Of zijn moeder iets inge- GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Vrijdag 2 Februari. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.351610, Daventry 16.10-24.-. 1 Lijn 4: Langenberg 10.35—16.50, Boeda pest 16.50—24.—. Dinsdagavond vergaderde de gemeente raad onder leiding van burgemeester mj". Leemhorst. Aangenomen werd een voorstel tot het aangaan van een kasgeldleening ten bedrage van ten hoogste 100 000. Voorts werd aangenomen een voorstel tot het verkenen van een subsidie ad 350 per jaar ten behoeve van de Lagere Landbouw school alhier, tot het in gebruik geven van localiteit en tot verhuur van een stukje tuin grond. Het bedrag wordt in den vorm van huur aan de gemeente terugbetaald. Aangenomen voorts een voorstel tot toe kenning van een vergoeding aan de besturen van bijzondere lagere scholen voor bovental lige leerkrachten over het jaar 1932. Aan de orde werd gesteld een voorstel tot het verleenen van een crediet, ten behoeve van een electrische installatie op het terrein van den reinigingsdienst. De gelegenheid van hiertoe over te gaan is thans buitengewoon gunstig omdat het P. E.N. zich bereid heeft verklaard den kabel vanaf het Kleine Oost tot aan de meterplaais op het beltterrein voor zijn rekening te ne men, mits de gemeentereiniging tot aanslui ting besluit. De kapitaalsuitgaven worden per jaar ge raamd op 125; waartegen echter een voor deel aan waterbesparing staat van 250. G. en W. vragen hiervoor èen crediet van 900. Het voorstel werd aangenomen. Aan de orde kwam het prae-advies van B en W. naar aanleiding van een circulaire van Ged. Staten betreffende een salariskorting voor burgemeester, secretaris en ontvanger Bij circulaire d.d. 20 Dec. j.1. is door Ged. Staten medegedeeld, dat de omstandigheden thans van dien aard zijn, dat ook pensioen- verhaal op de wedde van de burgemeesters, secretarissen en ontvangers mogelijk moet worden gemaakt. Genoemd college wenscht- echter vast te houden aan het uitgangspunt, dat de jaarwedderegeling voor alle gemeen ten in de toepassing gelijk moet zijn. Voorts ligt het in de bedoeling van Ged Staten te handhaven de reeds bestaande tij delijke korting van 6 pCt. op die jaarwedden, met dien verstande, dat buiten de korting val len 25 pCt. tot een maximum van 1000 en het college is voornemens vast te leggen, dat deze korting zal worden berekend over het bedrag der jaarwedden, verminderd met her bedrag, hetwelk wegens pensioenbijdrage wordt verhaald of waarmede de jaarwedde worden verminderd ingevolge de te wijzigen bepaling van artikel 8 der salarisregeling. Het door Ged. Staten in overweging gege ven systeem heeft niet de goedkeuring van B. en W., omdat het college van oordeel is (het welk met voorbeelden wordt aangetoond) dat de voorgenomen korting zwaarder drukt op de lagere, dan op de hoogere inkomens. B. en W. meenen dan „ook, dat de bestaande salaris regeling door Ged. Staten worde herzien in verband ze den raad machtiging vragen Ged. Staten in dezen zin te berichten. Aldus be sloten. Verder kwam aan de orde een voorstel in zake salariskorting voor het politie-personee! B. en W. stellen voor te rekenen vanaf 1 Jan. 1934 a. op de bezoldiging van de hoofdagen ten en agenten van politie een tijdelijke kor ting toe te passen als volgt: Op de bezoldi ging van 2000 of minder per jaar 6 pCt op de bezoldiging van meer dan 2000 8 pCt.b. op de bezoldiging van de onder de Pensioenwet 1922 vallende hoofdagenten en agenten van politie toe te passen een tijde lijke korting ten bedrage van 1 A pCt. van den pensioengrondslag. B. en W. rekenen hierbij op een wijziging van den Pensioen wet 1922, waarbij de bijdrage voor eigen pensioen (thans 3 pCt.) met ingang van een bepaalden datum wordt verhoogd tot i'A pCt. en deze wellicht imperatief aan de ge meenten wordt voorgeschreven. Aldus besloten. Aan de orde komt een prae-advies van Bouwvakbonden om bij den verkoop van bouwgrond voorwaarden te stellen omtrent het in dienst nemen van Hoornsche werklie den bij de bebouwing van het terrein. nomen had of niet, kon hij niet uitmaken, maar wel zag hij. dat zijn vriend en de juf frouw ernstig keken, en ook hoorde hij, dat zij hun gesprek voortzetten. „Zoodra het Kerstboomfeest afgeloopen is, zal ik hem er iets van mededeelen". „Vindt u dat bepaald noodig?", vroeg de politieagent op treurigen toon. „Ja, zeker. Het moet hem verteld worden; daarop heeft hij recht. Deden we 't niet, dan zou hij het ons later kunnen kwalijk nemen. „Goed dan, zuster. Ik laat 't aan u over". Toen de deur achter zijn vriend dicht ging, begaf Tom Whitelaw zooals wij hem in het vervolg zullen noemen zich naar de zaal, waar de Kerstboomlichtjes weldra zou den worden ontstoken. Maar hij voelde er niets voor. Er was weer een nieuwe narig heid gerezen. Hij voelde zich hulpeloos en klein in den harden greep van het wreede noodlot, dat zijn leven beheerschte. Al die andere kinderen, hoewel ook ongelukkig, konden nog betrekkelijk luchthartig zijn. Zij konden in hun handen klappen, toen de lichtjes ontstoken werden en een tooverach- tig schijnsel verspreidden, zij konden blij zijn met de cadeautjes, die zij kregen. Hij niet. Hij wachtte op iets, dat men hem zou vertel len iets, dat zijn recht was te vernemen. Eén voor één werden de presentjes uit den Kerstboom geknipt; één voor één gingen de kinderen deze extra gave van het Kerstman netje in ontvangst nemen. Toen hij zijn eigen naam, een van de laatste, die werd afgeroe pen, hoorde, deed hij, omdat het nu eenmaal moest, hetzelfde wat de andere kinderen had den gedaan en toen kreeg hij plotseling een ingeving. B. en W. zijn van meening, dat het gebruik maken van Hoornsche arbeidskrachten bij het bouwen op gemeentegronden zooveel moge lijk dient te worden bevorderd. De commissie voor openbare werken zou een oplossing willen brengen in dezen zin, dat. indien de bebouwing geschiedt met uitsluitend Hoorn sche werklieden (via de arbeidersbeurs aange nomen) den belanghebbende na afloop een zeker bedrag van den koopsom wordt geresti tueerd. B. en W. meenden, dat dit voorstel de gewenschte oplossing niet zal brengen en stelden voor de geldende verkoopprijzen der bouwterreinen zoo te herzien, dat twee tarie ven worden gemaakt, een lager tarief als ten minste 70 pCt. Hoornsche arbeidskrachten in dienst worden genomenb. een hooger tarief, indien deze voorwaarde niet in de koopakte wordt opgenomen. Het voorstel van B en W. werd aangeno men. Aan de orde kwam alsnu een prae-advies op een voorstel van den heer Baesjou (r.k.), tot vaststelling van een verordening op het gebruik van mechanische muziekinstrumen ten. De voorsteller merkte op, dat bedoelde in strumenten als radio-luidsprekers, megafoons e.d. dikwijls zoodanig opgesteld worden, dat de omwonenden worden gehinderd en ook aan het verkeer moeilijkheden kunnen wor den berokkend. In overeenstemming met de meerderheid van de commissie voor de straf bedreigende verordeningen geven B. en W. in overweging het voorstel aan te nemen. Over dit punt ontspon zich een uitgebreide discussie. De heer Plomper (s.d.) diende een voorstel in om door B. en W. onderhandelin gen te doen voeren met de betrokkenen en hen te wijzen op den wensch van den raad om den hinder, die hun instrumenten teweeg brengen te beperken. Indien deze maatregel niet afdoende is, kan alsnog het voorstel van den heer Baesjou worden aanvaard. Het voorstel van den heer Plomper werd aange nomen; hiermede vervalt het voorstel- Baesjou. Voorts komt aan de orde een voorstel van mevr. A. Reepert Droog (r k.) en de heeren P. G. Smits (r.k.) en J. van der Plas (c.h.) tot verkorting van den duur der kermis. Adressanten zijn van meening, dat de ver korting der kermis zeer gewenscht is en dat dit zonder financieele bezwaren kan geschie den. Voorts achten de voorstellers het wensche- lijk het sluitingsuur der kermis vroeger te stellen. De a.r. kiesvereeniging meende, dat des Zondags het aanvangsuur der kermis op 4 uur des n.m. in strijd is met de Zondagswet. B. en W. meenen genoodzaakt te zijn uit financieele overwegingen de aanneming van het voorstel-mevr. Reepert Droog c s. sterk te moeten ontraden. De opmerking, dat het aanvangsuur van de kermis op Zondag in strijd zou zijn met de Zondagswet willen zij niet betwisten. Het college is echter van meening, dat bij een aanvang der kermis op 4 uur niet wordt ge handeld tegen den geest der Zondagswet, omdat de verschillende kerkgenootschappen ruim gelegenheid wordt geboden voor de godsdienstoefeningen vóór den aanvang der kermis te houden. 'Het verzoek om het slui tingsuur op verschillende dagen te vervroe gen zal door B. en W. in welwillende over weging worden genomen. Hierover ontspon zich een uitgebreide dis cussie. De voorzitter deelde mede, dat met ver schillende kermisexploitanten contracten loo- pende zijn voor twee tot drie jaar. Aanne ming van het voorstel zal wellicht een finan cieel verlies voor de gemeente beteekenen van 2500. De r.k. fractie deelde in dit verband mede, dat zij om die redenen het voorstel niet ver der kunnen steunen. De heer van der Plas trekt nu het voorstel in. Aan het slot der vergadering worden door den heer Zijp (s.d.) aan B. en W. vragen ge steld in verband met een afwijzende beschik king op een verzoek van de Hoornsche afd. der s.d.a.p. om een der s.da.p.-Tweede Ka merleden gelegenheid te verschaffen perio diek zitting te laten houden in het stadhuis om perionen in en buiten de stad, onverschil lig van welke richting, in de gelegenheid te stellen advies in te winnen over hun belan gen enz. Nadat de voorzitter de vragen heeft beant woord en heeft medegedeeld, dat het verzoek is afgewezen omdat het college van oordeel is, dat er bij aanneming van het voorstel al lerlei consequenties aan vast zitten, dient de heer Zijp een motie in, om den raad 'n beslis sing te doen nemen het verzoek alsnog in te willigen. Deze motie werd met 10 tegen 4 stemmen (s.d.a.p.) verworpen. Hierna sluiting. Zijn pakje werd hem niet door een van de zusters, maar daar een vroolijk, mooi jong meisje ter hand gesteld. Toen zij zich naar hem toe boog, was hij met zijn vraag, die hij zou doen, kant en klaar. „Juffrouw, wat is cyaankali?" Hij had het woord net zoolang bij zich zelf herhaald, totdat hij het goed uitsprak. Het jonge meisje lachte. „Wel, ik geloof dat 't een doodelijk vergif is". En zich tot de zuster wendend, die het dichtst bij haar stond: „Wat is eigenlijk cyaankali? Deze lieve, kleine jongen wou 't graag weten". Maar de lieve, kleine jongen was al stil letjes naar zijn plaats teruggekeerd. Terwijl de anderen hun blijdschap toonden over hun cadeautjes, zat hij met het zijne op zijn schoot, en peinsde. Vergif was iets, waardoor je doodging. Dat wist hij. In een van de hui zen, waar zij hadden gewoond, had een vrouw vergif ingenomen, en twee dagen later had hij haar in een lange, zwarte kist zien wegdragen. De schrijnende indruk hiervan was hem altijd bijgebleven. Neiging tot huilen had hij niet; tranen gaven bij zoo'n ontzettende gebeui.enis toch geen verlichting. Als zijn moeder werkelijk vergif had ingenomen en in een lange, zwar te kist weggedragen zou worden, dan zou im mers alls, wat voor hem de wereld was ge weest, ineengestort zijn. Hij kon niet anders doen dan gelaten wachten, totdat hetgeen hij weten moest, hem zou worden verte'd. Dit gebeurde toen het uitd--'-n van de cadeautjes afgeloopen was en de kinderen Maandag vergaderde de raad dezer ge meente voltallig. Ingekomen was een gunstige beschikking van den minister van binnenlandsche zaken inzake een beroep van den raad tegen een besluit van Ged. Staten over de uitkeering ter uitvoering van de wet op de financieele verhouding. Voorgelezen werd het verslag der verga dering van de commissie van uitvoering van den Vleeschkeuringsdienst op 9 December 1933 en de balans en verlies- en winstreke ning van den Keuringsdienst voor Waren over 1932. In behandeling kwam een rondschrijven van Ged. Staten in zake korting op de jaar wedden der burgemeesters, secretarissen en ontvangers (behoud van de tijdelijke korting a 414 en, indien niet het maximum pen- sioensverhaal, 8V2 in de nabije toekomst 10 wordt toegepast, een extra korting ten bedrage van hetgeen niet verhaald wordt). In èen schrijven van de Afd. Noordholland van den Bond van Gemeente-ambtenaren wordt op verschillende gronden een korting van 8V2 of daarmede overeenkomend pen- sioensverhaal bepleit. B. en W. stelden voor aan Ged. Staten te berichten, dat naar de meening van den raad de vermindering dezer jaarwedden, hetzij in den vorm van pensioensverhaal hetzij in dien eener tijdelijke korting, niet meer dan 8V2 zcu behooren te bedragen. Met deze vermindering kan naar het oordeel van de meerderheid van het college althans in de kleinere gemeenten, waar deze jaarweddtn niet zoo'hoog zijn, worden volstaan. De min derheid van B. en W. heeft zich verklaard voor de door Ged. Staten aangegeven rege ling. De heer Kooy, die de minderheid van B. en W. uitmaakt, zeide niet van oordeel te zijn, dat de salarissen in zoo'n kleine gemeente als deze aan den hooge kant zijn, maar ziet voor oogen de vele belastingbetalers, die dit moe ten opbrengen en die zelf geen ink inen, laat staan pensioen, hebben. De gemeente moet reeds een tamelijk bedrag aan pensioensbij dragen betalen en spr. zou daarom met het voorstel van Ged. Staten willen meegaan. De heer Borst zag in het voorstel van Ged. Staten een verkapte loonsverlaging en sprak er zijn afkeuring over uit, dat derge lijke verlagingen van salarissen van ambte naren moeten dienen om de begrooting van rijk, gemeente en provincie sluitend te ma ken. De tijdelijke korting van 4% vond spr al mooi genoeg. De heer Olie was het met den heer Kooy eens. Allen lagen der bevolking moeten in deze crisis een offer brengen en daarom vond spr., dat ook de ambtenaren dat moeten doen en wat wordt gevraagd, noemde de heer Olie niet overdadig veel. De heer Gayaard zeide in principe tegen iedere loonsverlaging te zijn. Het voorstel, dat de meerderheid van B. en W. doet, is het voorstel van de organisatie der ambtenaren zelf. Van het voorstel van Ged. Staten en de Bond van Gemt. Ambtenaren kiest spr. het meest gunstige. Men begon bij deze loons verlaging zoogenaamd van boven af. maar spr. vreesde, dat de lagere ambtenaren nu wel spoedig zullen moeten volgen. In stemming gebracht, werd het voorstel van B. en W. verworpen met 4 stemmen, die van de heeren Kooy, Olie, de Jong en Keesom. De heer Borst zeide zich te houden aan de korting en nam alzoo niet aan de stemming deel. Het voorstel van Ged. Staten werd daar op met de stemmen van deze heeren aange nomen. Een rondschrijven was ingekomen van Ged Staten, waarbij de gemeentebesturen worden uitgenoodigd in de ambtenarenreglementen een aantal bepalingen op te nemen met be trekking tot de volgende punten: verbod dragen van insignes op uniform- kleedingstukken; verbod aanbrengen van uiterlijke, niet nationalen kenteekenen aan ambts- of dienst woning; ontslag wegens revolutionnaire gezind heid, lidmaatschappen van of steun aan z g verboden vereenigingen Ontslag huwende vrouwelijke ambtenaren: ontslag van de vrouwelijke ambtenaar, die in concubinaat gaat leven en gelijktijdig ge not van belooning in burgerlijken en militai ren dienst. Voorgesteld werd hieraan te voldoen. De heer Olie vond ten aanzien van de eerste 2 punten de houding der regeering kleinzielig en meende, dat toch nog wel een beetje zelfstandigheid mag behouden. Met de overige punten kon spr. zich nog wel ver eenigen. De heer Gayaard kon zich heelemaal niet met dit voorstel vereenigen en noemde zoo'n weer werden verzameld, om naar het Kerst- souper te gaan. Juffrouw Honiton stond naast de deur te wachten. „Kom je even in mijn kantoor, ventje? Ik moet je een paar dingen vragen." De kamer, waarin hij werd binnengelaten was zoowel kantoor als zitkamer Er ston den eenige kantoormeubels, maar het was tevens versierd met fotografiën en snuiste rijen. Aan haar schrijfbureau plaats nemena, draaide zij zich tot den jongen die daar met zijn mager, sympathiek en pienter gezichtje als een soldaat in de houding stond. „Ik wou je vragen of je behalve je moeder nog andere bloedverwanten hebt." „Neen, juffrouw." „Geen broers of zusters, geen ooms of tantes?" „Neen, juffrouw." „Ging je moeder wel eens met je bij iemand op bezoek?" „Neen, juffrouw." „Enkwam nooit iemand haar eens bezoeken „Neen, juffrouw." Toen trachtte zij op een andere manier haar doel te bereiken. Waar hadden zij ge woond? Hoe lang? Waar hadden zij vóór dien tijd gewoond? En hoe lang daar? Hij antwoordde naar zijn beste weten, maar toen hij van hun herhaaldelijke verhuizingen moest vertellen, raakte hij den tel kwijt. Juffrouw Honiton had net zoo goed aan een willekeurigen vogel kunnen vragen waar heen hij zoo al gevlogen was. Gedurende een minuut zweeg zij, ovet voorstel berooving van vrijheid. Spr. noemde het geval van den heer Poppe en Zaandam en juichte het toe, dat er nog personen, die zooveel ruggegraat hebben, dat ze hun prin cipe niet prijsgeven ook al past men brood roof op hem toe. Sommigen met minder moed zullen mogelijk voor de vereeniging bedan ken, waarvan ze lid waren, maar Hun ge zindte zal er toch zeker niet door veranderen. De heer Borst zou er nog wel iets voor ge voelen ten aanzien van de N.S B. De voorzitter zeide, dat het er om gaat of iemand gevaar oplevert voor het bestaande gezag. Deze bepaling moet gelden voor die richtingen, die als leuze hebben omverwer ping van het bestaande gezag. De heer Gayaard zeide, dat door de amb tenaren zoo aan banden te leggen de revo'u- tionnaire gedachte niet zal verdwijnen en noemde dit voorstel een paskwil, de reinste onzin. In stemming gebracht werd het voorstel verworpen met de stemmen van de heeren Gayaard, Borst, de Jong en Olie. Ingekomen was een brief van den commis saris der koningin met verzoek in de „Ver ordening veldwachter" eenige wijzigingen aan te brengen betreffende de leeftijdsgrens, vergoedig rijwiel (terugbrengen tot f 30), toelage bezit f>olitiediploma, tegemoetkoming in de hoogere kosten van de woning ad f 100 laten vervallen en de jaarwedde met dat be drag verminderen, en over de toepasselijkver- klaring van enkele artikelen van het ambte narenreglement. B. en W. stelden voor ook hieraan tege moet te komen, uitgezonderd evenwel dat het voorlaatste punt betreft. Ook in de toekomst dient duidelijk uit te komen, hoe met den bouw der veldwachterswoning een deel der meerdere kosten op den veldwachter is ver haald. De toelage voor het politiediploma ware te stellen op 50. Alzoo besloten. In behandeling kwam een brief van Ged Staten met verzoek de op 20 November 1933 vastgestelde begrooting voor 1934 te wijzi gen en daarbij rekening te houden wat de uitkeering uit het Gemeentefonds betreft, met de gewijzigde schaal in het door de Tweede Kamer aangenomen ontwerp van wet tot ver mindering der uitkeering (thans wet van 22 December 1933) en wat de uitgaafposten voor werkverschaffing en steunverleening en de belasting wegens de classificatie voor de gemeentefondsbelasting betreft met de circu laire van 15/21 November 1933. De subsi- diën van de provincie voor de tuberculosebe strijding en Het vervoer van een leerling naar de school voor buitengewoon lager onderwijs te Alkmaar dienen met 10 te worden ver minderd, de financieele gevolgen van de op heffing van de Langereizerschool per 15 December a.p. moeten worden geregeld en ten slotte zal, daar het zich niet laat aanzien, da. de rekening over het jaar 1933 in 1934 door Ged. Staten zal worden vastgesteld, van de in 1933 voor den verbouw der bijzon dere school gedane uitgaven geen bijdrage van de buitengemeenten kunnen worden ge raamd. Voorgesteld werd de bedoelde wijzigingen aan te brengen, waartoe werd besloten. Beschikking van den minister van onder wijs op het verzoek van het gemeentebestuur om toepassing van het tweede lid van art. 56 der L.O. wet 1920, bij welke beschikking de minister heeft goedgevonden te bepalen, dat over het jaar 1934 ten behoeve van de open bare lagere school in de kom dezer ge meente aanspraak kan worden gemaakt op rijksvergoeding van de jaarwedde voor een derde(n) onderwijzer(es) van bijstand, mits en voor zoolang de bevolking dezer school in dat jaar tenminste 131 bedraagt en de extra leerkracht wordt betrokken uit het personeel der opgeheven lagere school te Langereis uit het personeel der opgeheven lagere school te Langereis of in het genot is van wachtgeld. Deze gemeente heeft alzoo wederom een 4de leerkracht. Het aantal leerlingen be draagt thans 138. Tot 4de leerkracht werd benoemd met alge- meene stemmen mej. A. M. Bloemendaal, onderwijzeres op wachtgeld van de school alhier. Besloten werd tot verkoop aan de Provin cie Noordholland van de gedeelten van de perceelen aan den Schulpweg, kad. bekend in Sectie C No's 88, 87, 863 en 79, zooals die zijn aangegeven op een door den Provincia len Waterstaat vervaardigd schetskaartje, te zamen groot ongeveer 1.20.00 H.A. tegen den prijs van 1500 per H.A. onder voor waarde, dat lo. vanwege en op kosten der provincie voor het overblijvende gedeelte van perceel 863 een uitweg gemaakt wordt naar den Ter- diekerweg en voor het Noordoostelijk deel van perceel no. 88 een uitweg naar den Schulpweg, 2o. ten behoeve van het Zuidoostelijk deel wegende hoe zij hem het vreeselijke bericht kon overbrengen, toen hij zelf plotseling vroeg: „Is mijn moeder dood?" De vraag was zoo op den man af gesteld, dat zij voelde, dat er een onomwonden ant woord op gegeven moest worden. „Ja, mijn jongen." „Nam ze hij vermande zich om de vreeselijke vraag te doen „nam ze cyaan kali in?" „Ja, ventje, dat heb ik tenminste ge hoord." „Gaan ze haar nu in een lange, zwarte kist wegdragen?" „Ze zal natuurlijk worden begraven." „Mag ik bij de begrafenis zijn?" „Natuurlijk, ventje. Ik zal zelf met je mee gaan." Verder zij hij niets, en juffrouw Honiton voelde de onmogelijkheid van hem met woor den te troosten. De strakke uitdrukking van zijn gezicht verraadde genoeg, dat troost woorden niet zouden inslaan. Het eenige, wat zij op dit pijnlijke oogenblik kon doen, was hem te vragen, of hij geen trek zou heb ben in zijn avondeten. Hij ging naar de eetzaal en at zijn eten 00 heel langzaam, kauwend en geen woord zeg gend. Wat hem overkomen was, kon hij niet omvatten; dé toekomst was hem ondoorgron delijk. Het eenige, dat hij begreep, was. dat hij een rampzalige stumper was geworden, met bijna niets ter wereld dat zijn trooste loosheid kon verzachten. (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5