DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA. £a*uU en Juiu&ouw Jaarverslag secretaris. Dit jaar staat met Bekers in acht schitterende Kleuren! van perceel No. 88 onder de gebruikelijke voorwaarden recht van uitweg wordt ver leend naar den aan te leggen provincialen weg, welke uitweg op kosten der provincie zal worden aangelegd en 3o. tusschen het Zuidoostelijk deel van per ceel No. 87 en het overblijvende deel van per ceel No. 863 een verbindingsdam zal worden gemaakt, eveneens op kosten der provincie. Ter toelichting van de prijsbepaling kan nog worden vermeld, dat deze zoo laag ge houden is, opdat de gemeente voor het pro fijt, dat de nieuwe weg de gemeente en den gemeentenaren kan bieden, eenig offer bren gen, gelijk ook andere gemeenten in soortge lijke omstandigheden in meer of mindere mate hebben gedaan. Besloten werd voor den tijd van het loo- pende jaar toe het ondershands verhuren van het perceel weiland over de Bullebrug, Secae D no. 188, aan den heer D. Koorn alhier voor de som van 162. Evenzoo tot het voor dit jaar ondershands verpachten van de sluis te Verlaat aan H. B Helleman aldaar voor de som van 400. Aan de orde komt het verzoek van eenige ingezetenen aan de Wateringskant om aan den nieuwen weg aldaar eenige straatlan taarns te nlaatsen. B. en W. meenden, dat deze uitbreiding van de straatverlichting onder de huidige omstandigheden niet te verantwoorden zou zijn en adviseerden mitsd'en afwijzend op he: verzoekschrift te beschikken. De heer Borst zou er nog een electrische lantaarn willen plaatsen. Met de stem van den Borst tegen werd af wijzend op het verzoek beschikt. Het suppletoir kohier van de hondenbe lasting over 1933 werd vastgesteld op 13 Op een verzoek van het plaatselijk crisis comité werd besloten een subsidie toe te ken nen tot dekking van het tekort. Hiervoor was nog 90 op de begrooting uitgetrokken, die hiervoor nog kan worden gebruikt. Bij de rondvraag vroeg de heer Olie of reeds bericht is ingekomen over het vervoer van de kinderen van de Langereis. De voorzitter zeide, dat Ged. Staten hier omtrent nog niets van zich hebben laten hooren. De heer Olie sprak nog over het aanbren gen van een fietsenbergplaats bij de school De voorzitter zeide, dat bij de ouwe school een uitstekende plaat is, waar zeer goed g; bruik van gemaakt kan worden. Ook vroeg de heer Olie of er niet in is te voorzien, dat kinderen die op brood blijven 's middags 2 uur moeten wachten. Deze 2 uur tusschen de schooltijden is moeilijk te onder vangen, om kinderen, die wat verderaf wo nen, de gelegenheid te geven 's middags thuis te eten. De heer de Jong informeerde nog, hoe het kwam, dat bij de brand van Slijkerman de motorbrandspuit van Barsingerhorn tegen woordig was. De voorzitter lichtte toe, dat men op Bar singerhorn eerst dacht, dat de brand in die gemeente was. De spuit is toen uitgerukt en toen men bemerkte, dat het buiten Barsin- gerohrn was, is men evengoed naar de brand gegaan. Gebruik is er niet van gemaakt. Het is een welwillendheid van de brandmeester geweest om door te rijden. Hierna sluiting. HENSBROEK. De tuinbouwvereeniging „Ons Belang" heeft haar laarvergadering gehouden op Maandag 29 Januari 's avonds 6% uur in café „De gekroonde Haan". Aanwezig waren 66 leden. Met kennisgeving afwezig de heer M. Langerijs, lid van 't bestuur en burge meester Kooiman. De voorzitter, de heer Joh. Koning, ving zijn openingsrede aan met te zeggen, dat we 1933 vol hoop zijn ingegaan, tenminste we koesterden de hoop, dat 1933 iets beter zou zijn dan zijn voorganger, maar we zijn daar in toch zeker bitter teleurgesteld. Steeds meer en meer, zeide spr., geraakt ons tuin bouwbedrijf aan'den rand van den afgrond en nog is geen enkel lichtpuntje te zien. Gaf het nieuwe handelsverdrag met Duitschland ons nog wat hoop; het biij'kt wel dat die 'hoop weer op niets uitloopt. Dan noemde spr. de eontingenteering in Frankrijk. In dit land is door den drogen zomer gebrek, doch bij de tegenwoordige invoerbepalingen is de uitvoer naar genoemd la ld practisch on mogelijk. Spr. waardeerde de hulp van de regeeriug in den vorm van steun aan de pro ducten, maar niemand zal het tegenspreken, zei spr., dat die cteun lang niet voldoende is om de productiekosten ook maar eenigszins te benaderen. Spr. noemde de baggerregeling hier ter plaatse nog een klein lichtpunt, evenals de hulp midden in het seizoen van het B. A. Hij noemde dit niet de manier, waarop de men- schen geholpen moeten worden, die hun ge- heele leven in dienst der gemeenschap hebben gewerkt. Dat dit wordt aanvaard, is wel het beste bewijs hoe hoog de nood is gestegen, en dat de toeslag lang niet toereikend is om de on kosten te dekken en nog maar heel sober te kunnen leven. Dan haalde spr. nog even aan het tekort bij de Nederlandsche Spoorwegen, wat men op de bedrijfsautohouders schijnt te willen verhalen, wat natuurlijk ook weer een strop is voor de tuinbouwers, daar vele producten per auto worden vervoerd. Nadat spr. aan de vergadering de teelt- beperking zoo goed mogelijk had medege deeld, verklaarde hij de vergadering voor ge opend. Ingekomen stukken. Van den plantenziek- tenkundigen dienst was een verzoek om sub sidie ingekomen evenals andere jaren. Het bestuursvoorstel om wegens bezuini ging geen subsidie te geven, werd met alge- meene stemmen aangenomen. Rekening penningmeester. De ontvangsten waren over 1933 989,24, de uitgaven f 845.50, saldo over het afgeloopen jaar 143,74. Het totale bezit der vereeniging is tot op heden behoudens enkele kleine vorderingen 705.70. Door den heer K. v. Leijen werd aan de vergadering medegedeeld dat alles in goede orde was bevonden. zwarte letters aangeteeker.d. Was de prijs van de winterkool slecht --n ce hoep maai weer gevestigd op de zonieraardappelen, deze gingen helaas bijna zonder uitzondering naar de belt terwijl op onderscheidene plaat sen honger weid geleden. Dan deed de secre taris in zijn verslag de cijfers uitkomen vanaf 1930, die toen nog bedroegen 80.000. In 1931 bedroeg de ontvangst f 62.000, in 1932 44000 en in 1933 slechts 25900 alzoo :n 4 jaren tijd voor een klein dorp als Hens- broek een achteruitgang in de ontvangsten van f 55000. Dit zijn cijfers, die spreken, a's we nagaan dat hier ongeveer 70 erkende tuin ders zijn die alleen van hun beddijt moeten bestaan. Met den wensch dat hij het volgend jaar een heel wat optimistischer verslag kan maken, wordt het jaarverslag gesloten. Bestuursverkiezing. Aftredend zijn de voorzitter Joh Koning en Jb. Heertjes. Beiden zijn herkozen er namen hun be noeming weer aan met dank voor het in hen gestelde vertrouwen. Salarisregeling. De salarissen zijn als volgt: Voorzitter f 50, secretaris 60, pen ningmeester 125. Na bespreking besloot de vergadering, gezien de vele werkzaamheden deze te laten zoo ze zijn. Bestelling kisten, manden en zakken. Al vorens hiertoe over werd gega; n werd een pauze gehouden waarin de aanwezige mon sters van genoemde artikelen zijn te bezich tigen. De voorzitter deelde mee, dat de bestelling van kisten, manden er. zakken opengesteld zal blijven tot 12 Februari. Voorstellen vergadering L. G. C. De voor zitter vroeg wie uit de vergadering een voor stel heeft wat dan op genoemde vergadering zal worden behandeld. De heer C. Dekker deed het voorstel om naast productiesteun tevens gezinsstcun te ontvangen, wat spr. gaarne op genoemde vergadering behandeld zou willen zien. Het voorstel-Dekker werd gesteund zoodat hij dit op de vergadering zelf zal moeten uiteen zetten en verdedigen. Regeling van de te plaatsen zetkool. Deze werd als volgt samengesteld: Zuid-West herstkool, Noord-West. taai geel, Noord-Oost Deensche wit, Zuid-Oost, taai rood en tus schen de beide bruggen spruitkool. De voorzitter deelde mede, aan de verga dering, dat het bestuur het gewenscht acht dat de afgevaardigden naar het marktbestuur aftreden, daar dit altijd dezelfde zijn, die deze vergaderingen bezoeken. De heer D. Stapel was van- andere gedach te en meende dat ze juist moeten blijven, daar hij bij -ondervinding heeft dat het wel een paar jaar duurt voordat je daar goed in thuis bent. C. Bas stelde voor ze oeriodiek af te laten treden en herkiesbaar te stellen. Besloten werd de afgevaardigden te laten aftreden, om de 4 jaar één te gelijk. Rondvraag. De betaalmeester, de heer C. Gunder, vroeg of het bestuur er niet eens wat aan kon doen, dat de regeling met de embalage wat beter kan worden en het daar met alles een hopelooze verwarring is en de abuizen daarom dan ook legio zijn. De voorzitter antwoordde dat het dage- lij'ksch bestuur wel eens een onderzoek zal in stellen. Het is daar zeker wel een bende. De vergadering is over de regeling aan de Alk- maarsch-e exportveiling niet heel tevreden, lazoo ook de regeling wat betreft de beta ling. Daarna deed de betaalmeester mede- deeling wat betreft de uitbetaling steungelden op de producten. Kool-campagne 19321933 f 12773,98. Voor de vroege aardappelen is aan steun tot op heden alhier uitbetaald 7.497,08. Te samen is hier in 1933 dus aan steun uitbe taald 20.271,06. Mede merkte de betaal meester nog even op, dat in 1932 zonder steun evenveel is uitbetaald als in 1933 met productiesteun. De heer Bes zeide, dat hij met het voorstel van den heer C. Dekker mee kan gaan, maar dan aan te vuden met gezinssteun. Dus bij de productiesteun tevens gezins steun, want spr. achtte -het toch uit den booze, zooals het nu gaat. dat een tuinders als werk- looze staat ingeschreven. Dit is ook de bedoeling van den heer C. Dekker. De heer D. Stapel wilde nu er bezuinigd moet worden, de verloting die met de jaar vergadering wordt gehouden, laten ver vallen, O SCHOORL. Maandagavond hield het plaatselijke veefonds haar jaarvergadering in de Roode Leeuw. De;voorzitter, de heer D. Duin Wz., wees er op', dat artikel 4 zegt, dat bij ziekte van een rund de leden direct de noodige maatre gelen moeten nemen in het belang van het fonds. Men doet direct aangifte bij een der commissarissen, terwijl het fonds on gaarne ziet dat zieke dieren medicij nen worden verstrekt, welke niet door den dierenarts zijn voorgeschreven. De leden denken goed aan deze bepalingen. Hierna werd door de heeren G. Roozen- daal, C. Rietveld en A. Praat inzage geno men van de boekhouding over 1933, terwijl met den boekhouder alle bescheiden nauw keurig werden onderzocht. Een en ander vorderde nogal tijd. Het financieel verslag deed zien, dat de ontvangsten 3935,59 en de uitgaven 3805,90 bedragen. Echter was er een ex ploitatietekort over 1932, zoodat na aftrek van het overschot over 1933 dit tekort terug liep tot 186.60. De ontvangsten bestonden in hoofdzaak uit contributies, welke per 100 gulden verze kerd kapitaal, 7 maanden a 30 ets., 4 maan den k 40 ets. en 1 maand a 20 ets., dus 3.90 per jaar had bedragen op 35k ets. per maand als gemiddelde. De uitgaven beperkten zich in hoofdzaak tot uitkeeringsgelden voor gestorven vee, benevens 150 salaris voor den boekhouder en 160 voor de vier commissarissen, te vens branders en schatters, totaal 310. De rekening werd door de vergadering goedge keurd. Hierna deelde de boekhouder, de heer D. Duin Wz. nog mede dat het fonds per 1 Ja nuari 88 leden telde met 838 verzekerde tunderen tegen een getaxeerd bedrag van Een zeldzame gelegenheid voor U om een van deze praolitige Odol- bekere te verkrij gen. U kunt kiezen uit aoht kleuren! Om in het bezit te komen van zoo'n xnooien beker, behoeft Cl slechts 1 tube Odol-tandpasta a 60 ot. te koopen, OP 2 tuben 35 ct., OP 1 flac. Odol-mondwater vanaf f 1.25 Begin nog heden met de volmaakte mond- en tand verzorging! Met Odol - tandpasta houdt gi| Uw tanden glanzend wit en gezond. De antiseptleohe eigenschappen van Odol be schermen Uw mond tegen zlektokiemon en be hoeden Uw tanden voor bederf. Vraagt steeds gratis een Odol-baker, wanneer U Odol-mondwater en Odol-tandpasta koopt. 103320. Er zijn 40 runderen afgekeurd welke kadavers 638 hebben opgebracht, terwijl hiervoor 2929 is uitbetaald Het le dental was 8 minder, dan een jaar geleden en 158 runderen waren minder verzekerd. Het vee was tegen brand- en bliksemscha de verzekerd tegen een bedrag van 150000 gulden. De contributie bedroeg 7 maanden van 1933, 30 ets. per maand, 4 maanden van 40 ets. en 1 maand van 20 ets. per 100 gulden verzekerd kapitaal. Per jaar fcetee- kent dit een premie van 3.90 met een maandgemiddelde van 32 'A ets. Bij de rondvraag opperde de heer B. Roo- zendaal bezwaar tegen de te weinig terugbe taalde contributie, inzake de verzekering van pinken. Het verzekerd bedrag werd van ge zonde dieren met 20 gulden verhoogd, bij de minder goeden werd deze verhooging niet toegepast. Van verschillende kanten werd over dit punt, waar het slechts ging om enkele centen, gesproken, en vanaf de bestuurstafel van repliek gediend. De zaak bleef echter zooals het was. De heer C. Dekker vond dat de koeien te laag stonden; 180 gulden is niet veel, op de markt heeft men daar niets voor te zeggen. De voorzitter vond, dat met Mei wel iets gedaan kan worden, doch nu nog niet. Wat is waarde? Een te hooge uitkeèring is hee- lemaal niet goed. De heer J. Hoogvorst kwam heftig op te gen de salarissen, en vooral tegen het dub beltje voor taxatie. Spreker vond die loonen veel te hoog. Ook van meerdere kanten kwa men bezwaren naar voren. De voorzitter verdedigde de zaak van de commissarissen en vond, dat waar we men- schen hebben die hun best doen, en een sa laris hebben van slechts 40 met enkele emolumenten, we toch voorzichtig moesten zijn. Ze doen op alle manieren hun best, en daarbij zijn de salarissen slechts een klein onderdeel van de vele uitgaven, dus bespa ring geeft het bijna niet. Nadat van meerdere kanten heftig werd aangedrongen, salarisverlaging is altijd een stokpaardje in dezen tijd, cok al snijd het totaal geen hout, deed de voorzitter het mid del aan de hand, om nog twee jaar te wach ten. Dan is het geheele bestuur aan aftre ding toe en kan de vergadering uitzies naar goedkoopere krachten. De gemoederen sche nen te luwen, althans ieder I on hierin mede gaan. Eenige leden wilden het keuren door den veearts van aangekocht vee, hetwelk na goed keuring tot het fonds wordt toegelaten, we der afschaffen. De 2,50 keurloon bleek voor velen een bezwaar te zijn. De voorziter vond het eenigszins eigen aardig om een vorig jaar met algemeene stemmen genomen besluit weder teniet te doen, doch de vergadering voelde er veel voor, althans met 36 tegen 14 stemmen en één blanco-stem besloot men om er mede op te houden. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. De heer H. de Vries ging met het voorstel- Stapel mee en meende, dat als de leden enkel om de verloting komen, die dan maar thuis moeten blijven. Het voorstel-Stapel werd in stemming ge bracht en verworpen met 43 stemmen. De heer C. Dekker had klachten over het wegblijven van leege zakken. De voorzitter antwoordde, dat hij daar de schipper al eens over heeft gesproken. Besloten werd dat de schipper geen zakken meer af mag geven aan de koopman, en dat ze anders door deze moeten worden betaald De lieer G. Franklort vioeg of de vereem- gin" geen lid kan worden van de Alkmaar- sche veiling, daar je volgens hem dan bij de keuring veel sterkei staat, m. a w. de leden worden voorgetrokken. De vergadering was van oordeel dat als dit zoo is, het daar een gemeene boel is, of schoon de tuinders hier volgens hun oor^' daar tot nog toe geen ondervinding van heb ben gehad, daar van de producten der tuin ders die in Alkmaar veilen, bijna nog nooit iets is afgekeurd. Besloten werd om geen lid te worden van de Alkmaarsche exportveiling. Daar de rondvraag verder niet veel be langrijks opleverde, sloot de voorzitter wet ee.i woord van dank voor de prettige samen werking op deze voor de leden zoo belang rijke vergadering en werd tot de verloting overgegaan. BROUWGERST. De Rijkslandbouwconsulent voor Noord- ho'iand. de heer G. Lienesch schrijft ons: Evenals in voorgaande jaren is ook in 1933 het onderzoek naar de bruikbaarheid van de inlandsche gerst voor brouwdcelein- den voortgezet. Berustte de leiding tot nu toe bij het z.g. Brouwgerst-Comité, dit zal in het vervolg anders worden. Er is nu opgericht een Nationale Brouw- gerst Commissie (N. B. C.) bestaande uit vertegenwoordigers van brouwindustrie en landbouw. Ik acht het nu een gunstige gelegenheid om hieronder een samenvatting te geven van wat er tot nu toe bereikt is. Het doel dat wordt nagestreefd komt in hoofdzaak hierop neer dat men tracht een betere afzetmogèlijkhe:d te scheppen voor de beste partijen gerst die in ons land worden geteeld. Ind'en het mogelijk is inlandsche gerst door de vele brouwerijen in Neder land te laten verwerken dar. beteekent dit in meer norma'e omstandigheden een aanzien lijke kans temeer op een beteren prijs voor dit artikel. Voordat men aan dit onderzoek begon werd de gerst hoofdzakelijk verbouwd als voedermiddel. Het ging er dan in de eerste plaats om, dat er een vo'doend aantal werd verkre gen: de kwaliteit kwam gewoonlijk in de tweede plaats, uitgezonderd bij die verbou wers, welke de gerst verbouwden voor den zaaizaadhandel. Men onderscheidt wintergerst en de zo- mergerst. De eerstgenoemde is voor Noord holland van weinig of geen beteekenis. Het is vooral de verbouw van zomergerst die hier van beteekenis is. Dit blijkt wel uit de volgende cijfers, ont leend aan de Verslagen van den Landbouw. Aantal H.A. zomergerst in Noordholland: 1931 2271; 1930 2697; 1929 3564; iqoo 1879; gemiddelde van 1921 -1931 2249 Aantal H.A. wintergerst: 1931 157- i0,A 124; 1929 96; 1928 433; gemiddelde Sn 1921—1931 351. van Van oudsher werden hoofdzakelijk ver bouwd de rassen Goudgerst, Princesseeersi en nog wat Zwanehalsgerst. 1 Het meest voor de hand liggende was nu om deze rassen te onderzoeken op hun brouwkwaliteiten: mocht dit goed uitvallen dan was men al aardig in de goede rich- "'Maar zoo eenvoudig bleek het niet te zijn De eischen van de brouwers gaan veel ver der dan die van den verbouwer: die eischen schenen grootendeels te zwaar te zijn voor de tot nu toe genoemde rassen. Toch bleek toen reeds wel dat meerdere zorg, aan vertouw en oogsten van de gerst besteed mogelijkheden tof kwaliteitsveibete- ring inhielden. Zoo werd o.a. aangetoond dat door laat dorschen, waarbij het gezichte graan dus eenige weken in het stroo werd bewaard een veel gunstiger vochtgehalte wordt verkre- gen. Bovendien was van groot belang dat de gerst goed uitgerijpt was olvorens ze weid gezicht: hierdoor wordt de hoedanigheid van het zetmeel in de korrel gunstig beïn. vloed en dit schijnt weer van goede invloed te zijn op het oplossend vermogen van dit reservevoedsel diastatisch vermogen Deze beide factoren zijn dcor den vertou. wer eenigszins te beïnvloeden in gunstigen zin door zorg te besteden aan het te oogsten en vooral het geoogste product. Mnar behalve deze twee eigenschappen zijn voor de brouwerijen nog andere facto- ren maatgevend: dit zijn in veie gevallen eigenschappen die kenmerkend zijn voor het ras. De snelheid van kieming is hiervan een voorbeeld. De geringe kiemsnelheid (kiem- kracht) van de Goudgerst maakt dat dit ras niet in aanmerking kan komen voor ver werking in de brouwerijen. De Princessegerst heeft wel als bezwaren voor de practijk de wat latere rijping, het slappe stroo en de gemiddeld lagere korrel productie. Uit nadere onderzoekingen op monster is gebleken dat de „oude Princesse gerst" overigens uit een oogpunt van brouw kwaliteiten zich gunstig onderscheidt van de Goudgerst. Er is nu door het Brouwgerst Comité ge zocht naar rassen die voor de practijk de zelfde mogelijkheden inhouden als de Goud gerst en voor de brouwerijen gelijk zijn te stellen met de oude Princessegerst. Hieronder volgt een overzicht van de tot nu toe verkregen resultaten in het ambtsge bied Noordholland. Korrelopbrengst zomergerstrassenproeven. Zege 100 geteld mon 1 norv inoA inoi inoi iooo Rassen 1929 Zege Kg korrel pare 52,5 Zegegerst 100 118 1929 61,3 100 97 99 102 95 92 93 97 1930 47,5 100 91 99 84 9.0 86 96 87 Princesse Goudgerst 101 Spr. Archer 110 PI. Archer 95 Prentice 110 Binder 92 Opal 102 A. B. Min Ruys Horning Hanna Abed Kenia Röwersdorf Saxonia - Mansh. 2-r.z.gerst Bezien wij deze opbrengst-gegevens nader dan blijkt dat de meeste nieuwe rassen ge middeld beneden de opbrengst blijven van de zegegerst, met uitzondering van die van Goudgerst, Abed Kenia en Saxonia. Uit landbouwtechnisch oogpunt blijkt de Goudgerst de meest productieve te zijn. De andere rassen als Abed Kenia en Saxonia zijn nog te weinig beproefd om reeds een positieve uitspraak te rechtvaardigen. Wel beloven deze rassen iets voor de practijk, maar hun brouwkwaliteiten moeten nog nader worden vastgesteld, hetgeen inmiddels deze winter zal geschieden. Het onderzoek op brouwkwaliteit ge schiedt in de laboratoria van de N.V. Heine- kens Bierbrouwerijen te Rotterdam: daar is men ingericht op dergelijke analysen en heeft men interesse voor dit werk. Het is begrijpelijk dat men bij dit onder zoek voorloopig moet vasthouden aan de eischen die ook worden aangenomen voor de beoordeeling van het buitenlandsche product, vooral zoolang nog geen andere normen vood deze analyse bestaan. De buitenlandsche gerst is over het alge meen hard droog en zeer goed uitgerijpt. Of wij op deze punten de buitenlandsche gerst kunnen evenaren is momenteel de vraag die de grootste aandacht verdient. In 1933 zijn in Noordholland een aantal bunders bezaaid met de rassen Abed Kenia 1930 1931 43.4 38,1 100 100 79 92 144 87 83 1931 1932 gemiddeld 41,4 31,3 100 91 93 96 100 96 84 72 95 94 84 75 93 45.1 100 94,7 103,2 97,6 89.2 93,6 88.3 77,6 94,6 113 100 106,5 1- 91 89 90 104 110 107 82 82 en Mansholt's 2-rijige zomergerst. Monsters, afkomstig van deze gerst zijn dit najaar door de N.V. Heineken's Bier brouwerijen geanalyseerd naar de normen, geldende voor goede brouwgerst. Eerst geef ik hier de practijkbeoordeeling van deze rassen. Abed Kenia. In 1933 een ras met kort, stijf stroo, dat vroeg rijp was. De opbrengst varieerde van 3200 tot 4100 K G. korrel per H.A. De kwaliteit van de korrel werd gunstig genoemd, was even fijn als van Goudgerst. De goede siroostijfheid maakt dit ras zeer geschikt voor dekvrucht: bovendien kan door die stijfheid wel goed eenige bemesting met stikstof worden verdragen. Mansholt's 2-rijige Zomergerst. Dit ras had in verhouding tot de AM- Kenia-gerst langer stroo, van behoorlijke stijfheid. De rijping valt wat later dan die van Goudgerst. De korrel is groot en blank, maar het kaf is wat grof. De korrelopbrengst varieerde in 1933 van 2750 tot 3500 K-G. per H.A. Op enkele perceelen bleek dit ra« sterk uit te stoelen. In het kort kunnen wij de eischen aan brouwgerst te s-.ellen als volgt omschrijven: Maximum vochtgehalte in 17 pet. Het pet. eiwit moet liggen tusschen 9,5 ff 11,5 pet. daaWen sne ,en nadat de ^tuurder het landings toestel had laten zakken, rolden ze eindelijk over een groote v akte, begroeid met stoppelig gras. Toen de ma chine stil stond, verkende Piet het uitzicht door een der raampjes en zag hij een aantal negers komen aanhollen bespottelijk lange witte gewaden, allen met een sneer hun hana H in in Gelukkig waren de bestuurder en de andere vliegenier ai uitgestapt en bleef Piet voor alle zekerheid maar achter nen staan. Ze stonden vlak naast elkaar en hij kon net tusschen hun armen doorgluren. Wat konden die negers rennen. Toen ze zoowat tien meter van hen vandaan wa ren, vielen ze ineens voorover op den grond en bleven zoo liggen. De vliegenier riep iets en een van de mannen kwam al kruipende nader.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6