Ernstige bandjirs in Indië. - A wettt°oten f* zZ w* 'JUxwiticiaai 'llieuws £ucfitmact JledU&zpjketi Jieth d. School OMae J(ot £aatste êecicfiten JhiMicaties Macktkcichteti HOE DE TERUGKOMST VAN DE PELIKAAN IN DE WEST GEHOORD IS. De radiouitzending toevallig op gevangen. CORRUPTIE IN ESTLAND. HIROTA OVER DE JAPANSCHE VLOOT. En den toestand in den Stillen Oceaan. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 1 Febr. 1934. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen als volgt: Zeeuwsche bonte 4 4.50, Zeeuwsche blauwe 4f 4-50, Eigenheimers 3—3.50; Bevelanders 2 -ƒ 3.50; Twentsche eig. 3.503.85; In dustrie 2.803.10. Aanvoer 1053 H L. Ja het ls hier werkelijk alleraardigst, liefste, maar het is een strop dat we nu heelemaal weer naar boven moeten klimmen om de lunchmand uit de auto te halen." (Humorist). HOORN. Het bestuur der Floralia-vereeniging heeft besloten ongeveer half Maart een ten toonstelling te houden van getrokken tulpen en andere bloembollen. Door den R.-K. Bond en Hoornsche Bond van Kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit is een verzoek tot den Raad gericht om te bevorderen, dat in deze gemeente een verordening in het leven wordt geroepen, waarin handelaren van buiten worden verplicht, indien zij in deze gemeen te komen venten, van een dagvergunning moeten voorzien zijn, waarvoor dan een be hoorlijk bedrag aan leges dient te worden geheven. WESTERBLOKKER. De heer A. Rood, seinhuiswachter bij de Ned. Spoorwegen alhier, is in gelijke functie overgeplaatst naar Haarlem. BROEK OP LANGENDIJK. Goedkeuring is van den betrokken Mi nister verkregen op de aangevraagde bag- gerregeling van kleine tuinders met pl.m. 2 H.A. land. Dinsdagavond kwam de hulpvereeniging voor chr. nat. schoolonderwijs in vergadering bijeen in één der lokalen der chr. school, on der presidium van den heer S. Wagenaar, die in zijn openingsrede de verrichtingen weer gaf in het afgeloopen jaar. De rekening van den penningmeester sloot met een batig saldo van 1774.55. In plaats van de heeren S. Wagenaar e:i H. Pasterkamp, die zich niet herkiesbaar stelden, werden in het bestuur gekozen de heeren H. Glas en G. Koedijk, terwijl de heer W. de Groot als zoodanig werd herkozen. Een verzoek van den chr. boeren- en tuin- dersbond hier ter plaatse om de algeheele beschikking over het lokaal thans voor tuin bouwschool in gebruik, ontmoette zooveel bezwaren dat hieraan nog geen gevolg gege ven kon worden. SIJBEKARSPEL. De heer G. Stapel, burgemeester dezer gemeente, is met ingang van 12 Febr. ais zoodanig herbenoemd. Ongetwijfeld zal de bevolking van Sijbekarspel zich in deze herbenoeming van deze bij uitstek West-Friesch 3 bur gemeester, verheugen. TEXEL. Jaarvergadering „Mooi Texel". Dinsdagavond werd in hotel Texel de jaarvergadering gehouden van de Texelsche vereeniging voor vreemdelingenverkeer. De vergadering was slecht bezocht. De voorzitter, burgemeester Oort, opende de vergadering en deelde mede, dat hoewel hier twee vereenigingen van vreemdelingen verkeer bestaan „Mooi Texel" en „V. V. V. Koog", de samenwerking in 't afgeloopen jaar zeer goed was geweest. Samen hebben de vereenigingen één propaganda-commissie. De V. V. V. Cocksdorp en Deri Hoorn zijn onder- afdeelingen van ,Mooi Texel". Door den heer G. Duiuker werd een twee tal films vertoond over Texel, die bestemd waren als onderdeel van een groot filmwerk over Texel, dat voor propaganda bestemd was. De opnamen waren aardig, doch daar 't slechts amateurswerk was, liet de belich ting wel eens iets te wenscher over. De voorzitter deelde mede. dat de oud wethouder R. P. Keijzer om gezondheids redenen onts'ag had genomen Ook de heer Lolkema was uit 't bestuur getreden. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer M. Bruijn, bleek, dat men op groote schaal propaganda gemaakt heeft in de groote dagbladen en eenige provinciale bladen. Ook 't bezoek der vertegenwoordi gers van de groote pers was een uitstekende propaganda In totaal zijn bij den secretaris 1620 aanvragen om inlichtingen ingekomen. De N.V. T. E. S. O. heeft bij deze propaganda op financieel gebied krachtigen steun ver leend. Uit het jaarverslag van den heer Kraai over 't Texelsch Museum, bleek, dat dit zoo uitgebreid is, dat een derde lokaal ingericht moet worden. Ongeéeer 1600 bezoekers be zochten 't Museum. Een herbarium is ge vormd docr den heer P. B. Riteco te Den Hoorn. De inzendingen zijn dit jaar bijzon der groot geweest, zeer zeldzame exempla ren van visschen zijn ingekomen. In kas was einde Dec. 63.20 plus het subsidie van T.E.S.O. a 200. Medegedeeld werd, dat in Oud Texelsche kleeding poppen naar de Nat. Tentoonstel ling te Den Haag gezonden zullen worden, en dat deze later in 't Texelsch Museum ge plaatst zullen worden. De rekening „Mooi Texel" sloot met een batig saldo van 195. Dit werd gevoegd bij 't gidsenfonds dat 650 bedraagt De heer Fehrmann ontving 400 als admini strateur van 't Prop. fonds, de heer Bruin 200 als secretaris-penningmeester. De rekening werd in orde bevonden. Besloten werd de contributie voor gewo ne leden te brengen op 1 voor neringdoen den op 3 en vor pensionhouders 1-50 plus 50 ct. per bed Besloten werd weer volledige pensionlijs- ten uit te geven. Vor de pensionaanvragen is een andere bepaling gemaakt. Deze zul'en een pension- lijst ontvangen, en zo blijkt dat een pension waaraan geschreven wordt bezet is, kan men een gedeelte van de pensionlijst terug zenden. De pensionhouder is verplicht ook kesins te geven aan de propagandacommis- sie en die zorgt er voor, dat er andere aan biedingen gezonden worden. Niet alle aanwezigen waren 't met deze regeling eens doch ze is bedoeld als proef. De voorzitter deelde nog mede, dat het voornemen bestaat om een speciaal Tex. Trek kerslied te vervaardigen. Het ontwerp statuten, door den heer Jonges voorgelezen, werd ongewijzigd vast gesteld. Bij de rondvraag wees de heer J. Kikkert er op dat Texel vrijwel de eenige badplaats is waar gedurend 't seizoen niet gedanst kan worden en dat dit door vele badgasten be treurd werd. De voorzitter was het hier niet mee eens. Juist de stilte wordt hier gezocht. De heer G. Buis verzocht meer toezicht op kampeergelegenheid. De voorzitter deelde mede, dat dit wettelijk geregeld zal worden Hierna sluiting. KOEDIJK. *De ambtenaar ter gemeente-secreta rie de heer G. H. Raat slaagde Maandag te Amsterdam voor het examen steno grafie met 130 lettergrepen per minuut. EGMONDBINNEN. Het door „Eensgezindheid" gegeven con cert is zeer goed geslaagd. Een 8-tal muziek nummers, w.o. een marsch gecomponeerd door den heer P. Kuys, en de Eensgezind- hcidmarsch van onzen plaatsgenoot den heer Théo Verheggen, werden zeer verdienstelijk uitgevoerd. Ter afwisseling werd nog een tooneelstukje opgevoerd „De firma Aron Slootjes", een blijspel in 3 bedrijven, dat er goed inzat. Hoewel iets minder dan anders, was de op komst van het publiek talrijk. KENNEMERLAND. Het wezen der veiling vertoonde het zelfde beeld als de vóórgaande week. Alleen de prijzen waren óf standvastig óf gingen in hoogere richting, terwijl er een willige koop lust was. Andijvie, die veel in kwaliteit ver schilde, gaf den afwijkende prijs te zien, met die verstande dat le soort duurder was, de prijzen varieerde van f 1f 2.50 per kist, wat neer komt op pl.m. 810 cent per stuk voor de le soort. Spruiten werden iets rui mer aangevoerd. De prijzen bleven op peil en le soort was duur, de prijzen van 16— 22.50 per 100 K.G. voor zoover le soort, 2e soort gold 9.5014 per 100 K.G. Boerekool waarvan groote aanvoer steevast een lage noteering van 0.10—0.25 per kist. Roode en gele kool werd ruim aange voerd, met prijzen van 3 tot 7. Groene kool, met groote verscheidenheid in kwali teit 2 tot 6, alles per 100 stuks De aan voer van prei was, wat le soort betreft, mid delmatig doch over het geheel werd er ge noeg aangevoerd. De prijzen waren 12 tot 16.50 voor le soort en 4.50 tot 9.50 voor 2e soort, alles per 100 bos. Pieterselié en Selderie waren gewild, de prijs 5 tot 7 per 100 bos. Knolselderie liet een groot verschil in kwaliteit zien, met 2e soort over- heerschend, de prijzen 2 tot 6 per 100 stuks. De handel in uien waarvan ruime aanvoer was lui. de prijzen laag, nl. 2 tot 3 per 100 Kg. Witlof waarvan geen ruime aanvoer was goed te plaat sen tegen hoogere prijzen van 25 tot 30 per 100 Kg. Breekpeen erd ruimer aangevoerd, tegen matige prijzen en wel van 0 50 tot 0.70 per kist. Het fruit, dat werd aangeboden muntte niet uit in kwaliteit, vandaar een matige prijs van 12 tot 18 per 100 Kg De overige aanvoer gaf onveranderde prij zen. HETLOO. Door notaris P. J. C. v. Toorrieburgh te Alkmaar werd Woensdagmiddag geveild een woonhuisje met tuingrond aan den Wester- weg lhier. groot 9 aren 42 centiaren. Behoo- rend tot de nalatenschap van den heer C. Grcot Gzn. Kooper was de heer N. Grcot Gzn. Kooper was de heer N. Kraakman voor 2000. SCHERMERHORN. Voor een klein publiek hield ds. Doorn bosch van Beemster voor het Nutsdeparte- ment een lezing over zijn reis naar Palestina. Verduidelijkt door lichtbeelden gaf spr. op interessante wijze een beschouwing over de bevolking, het oude en nieuwe Jeruzalem, Bethlehem enz. 't Was een mooie, leerzame avond Bij afwezigheid van den voorzitter dankte de secretaris, de heer W C. v Sethen van der Meer de spr. voor zijn mooie lezing De West van 3 Januari bevat een verslag van de aankomst van de Pelikaan in Amster- Luistervink vertelt in het blad door welken toevalligen samenloop van omstandigneoen hii in de gelegenheid is zijn lezers in Suri name dit verslag aan te bieden. Het Palace Hotel had juist op 30 Decem ber een Crosley radio betrokken en het was ongeveer 6 uur Zaterdagmiddag (een uui waarop wij niet aan uitzending uit Neder land gewend zijn) toen het apparaat in net hotel werd opgesteld. Hetgeen nu wel niemand verwacht naa, gebeurde: bezig met het instellen van een goeddoorkomend station op de nagenoeg 49 nieters golflengt (b.v. Daventry, Pittsburg of Caracas) draaiden we den stationsknop van he toestel even door en - hoorden we plotseling, klaar en duidelijk, in het Neder- landsch roepen: „Ha, daar komt hij nl aan; ik zie hem alluisteraars in Indië, hij is be- houdn thuis en op tijd! De Pelikaan heeft Holland te pakken.'' Aanvankelijk meenende te doen te hebben met een uitzending uit Caracas (het station YV3BC, de Radio Difusora Vezuela),. aangezien het in de laatste tijden vaak is gebeurd, dat een troep uit CuraQao naa rCaracas oversteekt om er Nederlandsche uitzendingen te doen, m /esten we gezien weer den stand van het toestel .dadelijk van deze meening terug komen. Evenmin kon het station 12 RO zijn (Moskou), dat eveneens de gewoonte heeft om tweemaal of tewee keeren per week uitzendingen te doen in dv Nederlandsche taal. Welk Nederlandsch station dan ook deze uitzending heeft bewerkstelligd, kan ik op het oogenblik niet mededee- len, waar het hier alleen bekend is, dat wij de Phobi (Philips) kunnen hooren op 16.88 of op 25.57, terwijl de Rijkstele- graa f somtijds werkt tusschen de 25 en 27 meters. Deze uitzending kwam echter zoo hel der en duidelijk door, als nog nimmer te voren Holland hier werd ontvangen, bij wejke gelegenheid dan ook. In een noot zegt de West nade rte heb ben gehoord, dat de uitzending is ge schied door den nieuwen zender van de rijkstelegraaf en wel op drie verschil lende golflengten, waarvan de 49 50 (waarop de verslaggeve rhad geluisterd) het duidelijkst is doorgekomen. BEROOVING. Zware straffen geëischt. Voor de rechtbank te Maastricht hebben Dinsdag terecht gestaan: le. M. J. Hmeu belmaker te Sittard, 33 "jaar ;2e. Jos. P., ge boren te Munchen-Gladbach, 21 jaar en 3e. A. J. van den D., vlechter te Sittard, 23 jaar, terzake, dat zij in den nacht van 25 op 26 October hebben ingebroken in de woning van den buiten Sittard' wonenden 73-jarigen oessels. Nadat zij den man, die te bed lag, met een revolver bedreigd hadden, dwongen zij hem het aanwezige geld af te geven. Het O.M. eischte tegen den eersten verd. drie jaar en 6 maanden, tegen den tweeden 2 jaar en tegen den derden verdachte 1 jaar gevangenisstraf. Bij koninklijk besluit van 30 Januari is benoemd tot gewoon hoogleeraar aan de- Rijksuniversiteit te Leiden in de faculteit der wis- en natuurkunde, om onderwijs te geven in de natuurkunde en de mechanica, dr. H. A. Kramers, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht. ONDERWIJZEND PERSONEEL. Wegens ziekte van mw. E. M. Mulders en mw. C. EdenRoskam, zijn tot tijdelijke onderwijzeres aan de O.L. school te Hippo- lytushoef benoemd, de dames A. de Jong en M. E. C. de Wit, beiden te Den Helder. In de streek van Madioen 18 huizen ingestort. De Madrioen-rivier en de Soli-rivier zijn buiten hun oevers getreden in de streek van Madioen en in de Ngawi hebben hevige overstroomingen plaats gehad als gevolg van een zeer zware bandjir. Achttien huizen zijn ingestort. Groote schade door wegge slagen dijken. Als gevolg van het doorbreken der dijken van de kalibodri zijn 50 huizen weggeslagen waardoor 1200 personen dakloos zijn. De schade aan de gewassen toegebracht is nog niet bekend. Er is 348 m.M. regen gevallen in enkele dagen tijds. De waterstand van de Kalibodri is thans 5.30 M. boven den dam hetwelk de hoogste stand is sinds 1917. Vrees voor overstroomingen in Indramajoe. In Indramajoe vallen thans reeds 7 dagen en in Cheribon reeds drie dagen onafgebro ken zware regen, gepaard gaande met hevige windvlagen. De vrees bestaat, dat het in deze streek thans ook tot overstroomingen zal ko men, indien de regens, die nog steeds onaf gebroken blijven vallen, aanhouden. Voedselvoorziening door de overheid. In den afgeloopen nachf is hef bandjir water ongeveer 1 M gezakt. De aanblik der aangerichte schade is triest. De wagen ZÜn overal beschadigd. Woningen zijn vernield De laaggelegen kampongs staan nog steeds onder water. De overheid verstrekt de bevol king voedsel en kinine. De bevolking blijft kalm. Bij den Semarang-Cheribon-stoomtram verwacht men, dat de stremming als gevolg van de ernstige beschadiging van de spoor baan en de verzakking van een brug weken lang zal duren. De lange pier van de haven van Pekalongan vertoont ettelijke groote ga ten als gevolg van beschadiging door de aanvloeiende hooge zeeën en het denderende bandjir-water. De bevolking blijft ondanks dit alles gelaten, maar zeer waardeerend voor de hulp van de overheid. Aardverschuivingen. In de dessa van Bantar Pandjang in het regentschap Tjilitjap ontstonden groote scheuren in den bodem, waardoor reeds 60 woningen onbereikbaar werden. Ruim 300 personen werden hierdoor dakloos. In de dessa Djamboe en Goenoeng Diga werden eveneens aardverschuivingen geconstateerd. (Ongecorrigeerd.) INBRAAK. In den afgeloopen nacht is door in klimming en verbreking van een ruit ingebroken in een perceel in de Weis- senbruchstraat te Den Haag en daaruit ontvreemd een bedrag van ruim 2000 aan bankpapier benevens een paar gou den ringen en een gouden horloge. KraaMabertalitt *»ot* 390.000 BANKDIRECTEUR GEARRESTEERD. De Haagsche politie heeft terzake van vermoedelijke oplichting casu quo ver duistering aangehouden J. J- de Debets, zich noemende en schrijvende Debets van Loon, directeur der Hollaudsche beleggings en financieringsbank, geves- j tigd Tomatenstraat 191 te Den Haag, in welk perceel eenige weken geleden de geheele administratie in beslag werd genomen op grond van overtreding der loterijwet. Door deze bank werden uitgegeven beleggingsverzekeringen, schuldbrieven en credietbrieven, waaronder met ver plichten aankoop van loten. In ditzelfde perceel was tevens ge vestigd de eerste Hollandsche voor on roerend goed onder denzelfden direc teur, waarvan de administratie even eens in beslag werd genomen. Ook hier werden zgn. schuldbrieven, winstdee- lende obligaties aan het publiek ver kocht, die z.g. geamortiseerd werden op de trekkingen der Staatsloterij. Deze amortisatie, die over vijf seriën verdeeld was, kwam in werkelijkheid hierop neer, dat de ondernemer zelf aanwees of het prijsnummer in de bewuste serie viel. De ondernemer zocht meestal zijn slachtoffers in Zeeland, Noordbrabant en Limburg. Bij het gehouden onderzoek is niet kunnen blijken dat inderdaad lo ten werden aangekocht. Zooals bekend is, heeft het onderzoek naar de verkoop van eenige Estlandsche schepen in Peru een aantal ernstige corruptiegeval len aan het licht gebracht. De regeering van Estland heeft in dit verband besloten den onder den minister van defensie en chef van de generale staf, generaal Toerwand uit zijn functie te ontslaan en een gerechtelijk onder zoek tegen hem in te stellen wegens het mis bruiken van zijn functie. Eveneens is een on derzoek ingesteld tegen den oud-generaal Lebedew en een vooraanstaand ambtenaar van de rekenkamer. Het materiaal, waarover de regeering beschikt, wordt ter beschikking gestell van een parlementaire commissie van onderzoek, die te beslissen zal hebben in hoe verre parlementsleden en leden der voor malige regeering Toedisson, onder welke de verkoop tot stand kwam, aan de corruptie- deel hadden of erbij betrokken waren. De aanklacht tegen den chef van de generale staf Toerwand heeft in Estland groot opzien gebaard. Generaal Toerwand gold als een bekwaam officier, die zich groote verdiensten voor de ontwikkeling van de Estlandsche weermacht had verworven. De Japansche minister van buitenlandsche zaken Hirota heeft gisteren in het Hooger- huis twee belangrijke verklaringen afgelegd, en wel over de sterkte van de Japansche vloot en over de mandaat-eilanden in het Zuiden van den Stillen Oceaan. Hirota zeide o a dat de Japansche regeering nog geen ge dragslijn had vastgesteld, ten aanzien va* de vlootconferentie, die het volgende jaar zal worden uitgeschreven. Hü twijfelde echter ten zeerste eraan of het raadzaam was de vloot- sterkte der deelnemende mogendheden vast te stellen in een bepaalde verhouding tot elkaar. Ten aanzien van de mandaat-eilaa. den in het Zuiden van den Stillen Oceaan verklaarde Hirota met nadruk, dat Japan'a uittreden uit den Volkenbond in geen enkel opzicht zijn aanspraken op deze eilanden waaromtrent de geallieerde mogendheden tij! dens de wereldoorlog besloten, dat zij en integraal deel van het Japansche territorium zouden uitmaken, waarvoor later de vor® van het mandaat in de plaats trad, aantast. Het vaststellen van een verhouding ttis- schen de vlootsterkten der verschillende mo gendheden draagt in geen enkel opzicht bij tot versterking van den wereldvrede aange zien de bouw van nieuwe schepen tot de door het verdrag toegestaan grenzen erdoor ge stimuleerd wordt. Als resultaat van het Londensch vlootver- drag bijvoorbeeld wordt Japan gedwongen tot het besteden van 600 millioen Ysn voor de aanvulling van zijn vloot. SCHADE AAN HET CIRCUS SARRASANI. Tengevolge van den feilen wind. De felle wind heeft vanmorgen het circus Sarrasani een onaangename verrassing be zorgd. Van den houten voorgevel der circus tent, staande op het Stadionterrein, is nl. een groot stuk van den bovenbouw losgerukt en omlaag gestort, gelukkig zonder dat er iemand werd gewond. Men is dadelijk met het herstel van de schade begonnen, zoodat er hedenavond van .het gebeurde niets meer te merken zal zijn. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De Minister van Defensie heeft omtrent de aanvrage om vrijstelling van den dienstplicht wegens kostwinnerschap betreffende den hier onder genoemden persoon, de uitspraak ge daan, achter zijn naam vermeld: F. B. BRONSTRING, lichting 1934. Uitspraak: V001 een jaar vrijgesteld. deize uitspraak kan uiterlijk den TIENDEN DAG na den dag dezer bekend making in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegen woordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente ingeschreven personen of door diens wet tigen vertegenw.iord'ger. Het verzoekschrift daartoe moet, met rede nen omkleed, worden ingediend bij den Bur gemeester ter secretarie dezer gemeente, af- deeling Militaire Zaken, die voor de doorzen ding aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 1 Februari 1934. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. Zwem o<- lerwiHer (naar de klok kijkend): „Non nog VK„ ee" Uurtje met dit werk en dan kin lk gaan ^Cilfca (Humorist),

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8