Alkmaarsche Courant Honderd Zes en Dertigste Jaargang. DONDERDAG 1 FEBRUARI. ^Buitenland RUSSISCHE ZWARE INDUSTRIE. Nieuwe steden in opkomst. BRAND IN RADIOSTATION. 165 M. hooge radio-mast in vlammen. UNIVERSITEITSBAL VERBODEN. Te Weenen. PROCLAMATIE VAN DOLLFUSS. OPTREDEN VAN KARDINAAL FAULHABER. Paus betuigt instemming. DE JAPANSCHE VLOOTBEWAPENING. MARY PICKFORD BEDREIGD? BOTSINGEN TUSSCHEN TOODSCHE STUDENTEN EN NAT. SOC. Stad en OmyevinQ RAPPORT COMMISSIE INZAKE HET ZWilflVRAAGSTUK. en garderobe 4 Y> 17 weken a 15. £uchtoaact DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. DE WERELDRECORDVLUCHT VAN DE PELIKAAN. Uitg. A. Sijthoff, den Haag. Een PeJilraati-tnedaille. Tradisch einde van de Russische stratosfeertocht. Dc laatste levensteekens No. 27 1934 Op het partijcongres in Moskou werden de besprekingen van het rapport van Stalin voortgezet. De commissaris voor zware industrie, Ordzjonikidze, hield een groote rede en stond bij een onderdeel, het scheppen van een groot aantal nieuwe industriesteden, nieuwe centra met industrieën welke voordien in Rusland niet bestonden. Ordzjonikidze haalde gegevens aan, bewij zende, hoe de Sovjet-Unie zich met ieder jaar meer vervormt tot een land, dat indu strieel en economisch onafhankelijk is en zich bevrijdt van den invoer van menigvuldige artikelen door nationale voortbrengselen. Dit wil inmiddels volstrekt niet zeggen, dat de Sovjet-Unie zich door 'n Chineeschen muur van den rest van de wereld wil afzon deren, den handel of den invoer wil stopzet ten. Wij willen als gelijken met onze partners spreken, want wij zijn economisch onafhan kei ijk. Bij de bespreking van het speciale terrein der industrie, dat verhooging der veröedi- gingscapaciteit van het land tot doel heeft, verklaarde Ordzjonikidze: „als men ons nu aanvalt, dan zullen wij, door heel onze in dustrie te mobiliseeren een tegenstand kun nen bieden dat we er eens en voor al een einde aan zullen maken." Hij schetste in felle kleuren de buitenge wone rol van Stalin bij de zegevierende uit voering van het eerste vijfjarenplan en ver zekerde het congres, dat alles er op wijst dat de ontzaglijke opgaven van het tweede plan nog beter tot een einde zullen worden ge bracht. In de 165 M. hooge antennemast van liet radiostation der Britsche admirali teit te Waltham bij Grimsby is bran 1 uitgebroken. Het vuur, dat op ongeveer 10 M. afstand van de top begon, kruipt langzaam omlaag. Het is onmogelijk het vuur te bestrijden en men vreest dat de mast elk oogenblik zal instorten en zal neerkomen op de onderstaande gebou wen, waar de draadlooze installaties zijn opgesteld De mast bestaat uit met hout bekleed staal. De politiedirectie heeft het op 2 Februari aangekondigde universiteitsbal verboden. Motieven voor het verbod zijn de demonstra ties aan de hoogeschool van 30 Januari. Bondskanselier Dollfuss heeft een nieuwe proclamatie uitgevaardied tot het Oostenrijksche volk. Er wordt een algemeene zuiveringsactie aangekondigd voor Tirol. Fey wordt belast alle vijan den van den staat tot rede te brengen en de verordening inzake de opheffing der organen van de landen en gemeenten van toepassing té brengen Voorts wordt de commissaris voor personeelszaken belast in den zin der nieuwe ambtena- re^verordening onverwijld zijn werk zaamheden aan te vangen. Wie zich tegen de bondsregeering keert, wordt verklaard tot vijand van volk en vader land, dien elementen wordl de strijd tot het uiterste aangezegd. Naar Reuter uit Rome bericht, zond de Paus aan kardinaal Faulhaber te München een telegram, waarin hij insiemming betuig de met diens houding, near aan'eid'ng van de aanva len tegen hem gericht, in een red': van den Beierschen mineter Tevens zond kardinaal Po'celli een tele gram van protest inzake de manifestaties te gen den aartsbisschop van München onder nomen. en wenscht hij hem ge'uk niet te ziin getroffen door de revolverschoten cp zijn pa leis gericht. DE DOL1 AR GEST'P-T'^rrn0 Gebruik ma'end van de hem door de nieuwe monetaire wet verleende vo'michten heeft de president der Verec-i-de Staten Roosevelt, de goudwaarde van der. dollar vastgesteld op 59 06. Het ministerie van marine heeft .Jen landdag de vergelijkende cijfers voorge legd van de vlootsterkten van Japan en Amerika, zooals deze einde 1936 zullen zijn. Japan zal dan hebben 9 slagschepen met een tonnage van in het geheel 272 070 Vijf dezer schepen, metende 154 750 ton zullen binnen de leeftijds grens zijn; 12 kruisers van A klasse met 10700 ton. alles binnen de leeftijdsgrens; 17 kruisers van Je B-klasse metende 98 795 ton; vijf vliegkampschepen van 78.420 ton; 76 torpedojagers van 105 111 ton; 35 duikbooten van 52 553 ton alles binnen den tijdsgrens Daartegenover heeft Amerika (in 1936): 15 slagschepen van 455 400 ton, waarvan 8 van 251 600 ton binnen de tijdgrens; 6 vliegkampschepen met 130 300 ton, waarvan 5 met 119 81/ ton binnen de tijdgrens; 16 kruisers van de le klasse met 152.650 ton; 14 kruisers B-klasse met 110 500 ton; 116 torpedo- jagers met 149400 ton; 48 duikbooten met 52020 ton Uit New-York wordt gemeld, dat Mary Pickford in haar auto uit Falmouth (Massa- chusetts) te Providence (Rhode Island) is aan gekomen. In den auto bevonden zich een aan tal pol,tie-agenten en een vrachtauto nut soldaten vo gde op eenigen afstand. Dez. veiüghe.dsmaatregelen waren genomen, om bat de filmactrice aan de politie had laten weten, dat zij dreigbrieven en dreigende tele tonische mededeeling van onbekenden heeit ontvangen, zoodat zij voor een ontvoering vreesde. Gisteravond heeft te Johannisbrug in Zuid-Afrika een botsing plaats gehad tus- schen een afdeeling Joodsche studenten, die in auto's naar een vergadering der nat. soc. Afrikaanders waren getrokken en daar tus- schenboide kwamen. De politie slaagde er na een half uur in de tegenstanders te scheiden en de rust te herstellen. Een man werd zoo danig gewond, dat hij naar het ziekenhuis moest worden gebracht. In bijlage no. 4 schrijven B. en W.: De commissie, den 5en October 1933 dooi uwe vergadering ingesteld met de opdracht om te onderzoeken, op welke wijze in deze gemeente moet worden voorzien in de be hoefte aan een naar de eischen des tijds inge richte bad- en zweminrichting, heeft gemeend zich aanvankelijk te kunnen beperken tot he< openen van onderhandelingen met de N.V. Nederlandsche Maatschappij voor Zwemba- denbouw en de N.V. De Sportfondsen. Wel ontving zij nog van den heer H Pesie te Zaandam een plan voor een open inrichting, maar dit beantwoordde niet aan de eischen, die de commissie meende temoeten stellen. De commissie heeft de omstandigheid in acht genomen, dat Ged. Staten dezer provin cie niet bereid zullen zijn mede te werken tot de stichting van een zwembad dat voor de gemeente een risico medebrengt ten beloope van het bedrag der garantie, voortvloeiende uit uw besluit van 30 Maart 1933 inzake den bouw van een open bad- en zweminrichting. Voorts stelde de commissie zich op het stand punt, dat een exploitatie van het bad door de gemeente in de allerlaatste plaats overwogen diende te worden. Zij heeft de beide ondernemingen volkomen vrij gelaten in de keuze van de zweminrich ting, mits deze slechts zou voldoen aan hy giënische eischen en aan de capaciteit, die voor Alkmaar voldoende geacht moet wor den, terwijl toch zooveel mogelijk naar sober heid diende te worden gestreefd. Ook heeft zij aan de ondernemingen overgelaten de plaats, waar zij het bad zouden willen stich ten. Daarenboven deelde de commissie den gegadigden mede, dat zij zich niet zou bezig houden met vroeger bij de gemeente ingedien de plannen. Aanvanke'ijk heeft zich in de commissie de gedachte ontwikkeld de plannen hielden daar rekening mede dat men in twee étap pes uiteindelijk zou kunnen geraken tot de stichting van een overdekt bad door eerst een open bassin met de dienstvertrekken te bou wen en, wanneer de exploitatie daartoe aan- 'e!ding zou geven, het bassin te overdekken. Zij meende op deze wijze tegemoet te komen aan de bezwaren, welke Ged. Staten zouden kunnen opperen tegen de hocgere gemeente lijke garantie, die voor een overdekte inrich ting noodzakelijk blijkt. Ten einde de mogelijkheid daarvan aan de praktijk te toetsen, hebben enkele leden onzer commissie het open zwembad „Thialf' te Arnhem en het overdekte Sportfondsenbad te Zwolle bezocht, welke baden door de N.V. Neder'andsche Maatschappij voor zwemba- denbouw en de N.V. De Sportfondsen a s voor deze gemeente vergelijkbare objecten voor een bezoek werden aanbevolen. De N.V. De Sportfondsen, zoowel als de N.V. Neder'andsche Maatschappij voor zwembe.denbouw hebben voor haar plannen het terrein gekozen bij den nieuwen toe gangsweg naar het Sportpark, ten Zuiden van de Zuiderhbuttean, welk perceel de_ ge- m en'e voor dit doel beschikbaar wil ste'len. De N.V. De Snortfsndsen hebben voor den bouw van een open inrichting 65 000 ge raamd, terwijl h"ar p'an vcor een overdekte inrichting annex osen'uch'bassin 160 000 zou kosten. Het vol dige plan zou worden een Sportfondsenbad van het serre-type met ten binnenbassin van 25 x 12 M en een bui- tenbass'n van 33 1/3 x 15 M. Een kapitaal van 25 000 zou dsor d-. Sportfond-en worden gefourneerd, zoodat een 30-;ar.'ge annuïteits'een'ng van 135 000 door de op te richten N.V. Sportfondsenbad- Alkmaar zou moeien worden gedo'en, van we'ke leening de gemeente de rente en oflos- sing zal garandeeren. Dit zou een jaariijksch ris'co van 8.781.94 beteekenen In de exploitatie va.n het epen project bleek de N.V. De Sportfondsen met het oog op het groote risico, dat zij aan een open zv/embau verbonden acht, geen kapitaal te kunnen fourneeren. Ten s.otte nam da N.V. tijdens dc onderhande'ingen met de commissie haar eerste pian terug, zooda.t zij alleen aanbood een overdekt zwembad te zullen bouwen en e.;p oileeren. Daarentegen zou door een contra-garan,ie van een aantal ingezetenen de jaariijksche garantie voor de gemeen e waarschijnlijk beperkt kunnen worden tot 5.781.94. De teekeningen, welke de N.V bij de om schrijving en begrooting overlegde en waar op het advies, voor zooveel het de aestheti sche en bouwtechnische kwa 'teilen en de hv giëne der inrichting betreft, op verzoek der commissie door den directeur van gemeente werken en den directeur van den gemeente lijken geneeskund'gen- en gezondheidsdienst uitgebracht, was gegrond, verving de N V. De Sportfondsen tijdens de onderhandel) ngtn door andere, die een eenvoudiger uitvoering van dezelfde soort inrichting bleken te be treffen. De inhoud van het bouwwerk werd daar bij van ongeveer 17.000 M3. tot ongeveer 9.000 M3. teruggebracht. Deze handelwijze betreurt de commissie zeer, omdat zij zich op het standpunt heeft gesteld, dat van de zijde der beide onderne mingen na het tijdstip dat voor het indienen der plannen was bepaald, geen wijzigingen mochten worden aangebracht, tenzij op ver zoek der commissie. De andere gegadigde, de N.V. Nederland sche Maatschappij voor Zwembadenbouw heeft twee plannen ingediend met variaties daarop. Het eerste project betreft een gedeeltelijke uitvoering van hare plannen, aangenomen bij uw besluit van 30 Maart 1933, waarvoor zij thans 65.000 aan totale kostprijs raamt In tweede instantie kan dit bad worden over dekt voor 80.000. Het zwembassin is ver kleind tot 25 x 20 M. De jaariijksche garantie der gemeente begroot de N.V. op 2530.11 voor het open plan. Het eerste gedeelte heeft als open zwem bad goede kwaliteiten, doch het plan voor de overkapping is naar de meening van onze commissie niet geslaagd. Het tweede plan dezer N.V. is bedoeld als een serrebad. Een gedeeltelijke uitvoering leidt tot een open bad- en zweminrichting met een bassin van 25 x 162/3 M. De totale kostprijs be draagt evenals die van het eerste plan 65.000. De N.V. fourneert een bedrag ad 15.000 of zooveel meer als de totale kost prijs meer zal b'ijken te zijn. Blijft de tota'.e kostprijs beneden de raming, dan stelt de N.V. niettemin het geheele kapitaal van 15.000 beschikbaar. Ook voor dit plan vraagt zij een gemeentelijke garantie voor de rente en aflossing van de leening ad 50.000 bedragende ten hoogste 2530111 's jaars. De vo'ledige uitvoering van dit serrebad zal 135.000 aan totale kosten vorderen, waarvan 25.000 door de N.V. beschikbaar wordt gesteld, zoodat de gemeente garant zal moeten zijn voor de rente en aflossing van een leening ten bedrage van 110.000. De jaariijksche annuïteit van dit bedrag stelt de maatschappij op 6.223.08. Ten slotte kan vóór de serre een extra open zwembad worden gebouwd voor 30.000; in deze laatste kosten draagt de N.V. dan nog 10000 bij. Om de boven genoemde reden, dat de meer derheid der commissie de garantie der ge meente zooveel mogelijk wenscht te beperken en derha've aan een tweedeelige uitvoering van den bouw eener zweminrichting de voor keur geeft, kan zij zich niet vereenigen met de exploitatiebegrooting van de N.V. De Sportfondsen, welke overdekte inrichting zij dan ten slotte voor het geraamde bedrag kan en wil bouwen, ook al omdat naar de meening van eenige leden der commissie de arieven welke 0.40 voor enkele baden en 022K voor populaire baden zullen bedra gen. te hoog zullen blijken te zijn. De commissie geeft aan uwe vergadering dan ook in overweging de gedeeltelijke uit voering van het tweede plan der N.V. Ne derlandsche Maatschappij voor Zwembaden bouw te bevorderen. Omtrent dit plan hebben de directeur van gemeentewerken en de directeur van den ge meentelijken geneeskundigen- en gezond heidsdienst adviezen uitgebracht. De N.V. is bereid het Alkmaarsche perso neel van de N.V. Alkmaarsche Bad- en Zweminrichting, wanneer deze de exploitatie van haar bad zal staken, in dienst te nemen. De openstelling van het bad zal zoodanig zijn, dat gedurende het seizoen eiken dag ge legenheid wordt gegeven voor zwembaden voor heeren en dames afzonderlijk, voor ge mengd zwemmen en voor zwembaden tegen populaire prijzen; het zonnebad daarentegen al'een voor heeren en dames afzonderlijk. De reiniging van het zwemwater vindt plaats door middel van een biologische fil- terinsta'latie, welke reinigingsmethode blij kens het voorstel van B. en W., opgenomen in bijlage 44 van 1933 de instemming van de ge zondheidscommissie en van den pharmaceu- tisch Inspecteur van de Volksgezondheid ver- kreeg. De tarieven zullen worden gesteld op 0.25 voor enkele baden, 0.10 voor popu laire baden en voor kinderbaden. De N.V. Nederlandsche Maatschappij voor Zwembadenbouw heeft er in toegestemd, dat de gelden, welke gestort worden door hou ders van spaaraandee'en zullen worden be legd bij den gemeente-ontvanger. Deze gel den worden gebruikt voor versnelde aflos sing van de opgenomen leening. Voor spaarders (houders van spaaraan- deelen tot een bedrag van ten minste 100 te verkrijgen door de betaling van 1 per maand) zullen de volgende abonnementen vóór 1 April van elk jaar verkrijgbaar zijn: <-ez in? abonnementen (man en vrouw) a 10; jeugdcTbonnemenien 3; kinderabonnemen ten 2. De prijzen van gewone seizcenabon nementen zu'len bodragen 10, voor vereeni- gingen 7 50 per persoon, scholieren 7.50, popu'a're abonnementen 4 en maandnbon ne-r-erten eveneens 4 Het bez~ek raamt de N.V. op 30 000 loss- b~a-,n en ;n totaal 975 abonnementen De exploitatierrm'ng heeft het volgend*- bectd: Uitgaven. Rente. I.eenirm Leversverzekeringsbank X 50.000 a IX f 2.250 Afschrijvingen. Vaste goeoleren 2 van 47.f 9'0 Tcchn. inst. 5 van 10.000.f 500; In ventaris en opr.kosten 10 f 6.000.f 600; Bad^oed en badhandd. 30 van 2.000. 600—(olaal 2.640.— Belastingen f 600.Reclame 500. Eiectriciteit Verbruik 10.000 KVl'U a f 0.056 per KWU 560. Onkosten. Drukwerk 500.—Verzeke ringen 500.Beirijfsoiikcsten (water, etc.) 800.— toiaal 1.8C0.— Loonen peisoneel. Instruchu' (tevens bedrijfsleider) 17 weken 50.850.Instructie 17 weken h gO510.Badknecht 17 weken a f 20— f 340.—; BaJlongen 17 weken a 15.255-Badmeisje 17 weken a f 15.f 255Juffrouw vooi kasse 17 weken a z5.— 425.—; 4 Mtis^s badgoed 1020, totaal 3.655.—. Technisch advies, toezicht en controle, vacatiege.den commissarissen 600.on voorzien 495—; xapitaal der N.V. (be schikbaar f 15.000.— k 2 f 300.—, totaal f 13.400.— Inkomsten. Losse baden. Gewoon k 25 ct. 10.000 f 2.500.Kin derboden a 10 ct. 10.000 1.000.Populair zwemmen a 10 ct 10000 1.000.totaal 4.500. Abonnementen. 200 gezinsabonnementen spaarders a 10.— 2.000.—; 100 spaardersjeugdkaar- ten t/m. 18 j. k f 3— f 300—; 150 spaar- derskinderkaarten t/m 12 jaar a f 2. 300.—; 75 gewone abonnementen a 10.— 750.50 vercenigingsabonnementen a 7.50 375.50 scholierkaarten k f 7.50 375.300 abonnementen populairebaden a f 4.f 1.200.50 maandabonnementen a 4.— f 200.—, totaal 5.500.—. LcS'k aart en 400 stuks a 1.50 600.—; abonnementen bewaren badgoed, verhuren badgoed 300; winst verkoop zeep en badgoedartikelen f 300.—; reclame -adcellen enz. f 200.—; opbrengst wedstrijden 300.opbrengst automaten 200.—; opbrengst rijwielstal ling f 600.— verhuur zomeiwinkel annex lunchroom en exploitatie terras 900.—, samen 2.800.totaal 13.400. Overigens is de N. V. Nederlandsche Maat schappij voor Zwembadenbouw bereid de in dertijd door den raad geste'de voorwaarden te aanvaarden aagnaande de op te richten naamlooze vennootschap, welke het zwembad zal exploiteeren en de bepalingen, waaronder •het terrein in erfpacht wordt uitgegeven. Mitsdien stelt de commissie den raad voor: Met de op te richten N. V., welke het door de N. V. Nederl. Maatschappij voor zwem badenbouw te stichten zwembad nabij Je Zuiderhoutlaan zal exploiteeren. een overeen komst aan te gaan, waaraan wij o.a. het vol gende ontkenen: De gemeente zal bij het bestuur worden vertegenwoordigd door een lid van het Col lege van burgemeester en wethouders, door dat college aan te wijzen, die in alk aange legenheden de N.V. betreffende, wordt ge kend, toezicht houdt op het beheer der zwem inrichting en daartoe te allen tijde toegang heeft. De gemeente stelt in een Commissie van toezicht, bestaande uit 3 door den raad te be noemen raadsleden, die mede toezicht houden op het beheer der inrichting en daartoe even eens te allen tijde toegang hebben. De gemeente garandeert de betaling van rente en aflossing van het kapitaal benoodigd voor de stichting van de zweminrichting, tot een gedrag van ten hoogste 50.000. onder voorwaarde dat: a. het daarin begrepen bedrag voor den bouw der inrichting, ten hoogste 47.000.— moet worden afgelost in 50 jaren, in gelijke jaartermijnen; b. het daarin begrepen 'bedrag voor de technische installatie, ten hoogste 10.000 moet worden afgelost in 20 jaren, in gelijke termijnen. Geen dividend mag worden uitgekeerd op de aandeelen, zoolang de baten der exploi tatie niet voldoende zijn om daaruit rente en aflossing te betalen; Aan de bovenbedoelde op te richten N.V wordt voor den duur van 50 jaar in erfpacht gegeven het perceel Sectie E. nr. 4120, ge deeltelijk gelegen aan de Noordzijde van net Sportpark en de Westzijde van den Nieuwen toegangsweg, ter grootte van ongeveer 9800 M2., als nader op het terrein zal worden aangegeven, tegen een canon van ƒ1.— 's jaars op nader aangegeven voorwaarden Het commissie-versiag is onderteekend door de heeren: T. Bonsema, D. J. Wolden- dorp, J. Vogelaar, A. J. Korteweg en W. J Bulens. Door de heeren H. C. Lind en mr. Lange- veld is hieraan de volgende minderheidsnota toegevoegd. De ondergeteekenden, leden der Commissie inzake het zwemvraagstuk, kunnen zich met haar voorstel, neergelegd in het rapport dier Commissie d.d. 29 Januari 1934 niet ver eenigen. In de eerste plaats merken zij op, dat alle commissieleden als hun meening te kennen hebben gegeven, dat deze voor Alkmaar een gesloten inrichting met een open bassin het meest wer.schelijk vinden en dat de meerder heid slechts om financieele redenen vcorloo pig adviseert een open zwembad te stichten Voorts hebben de commissieleden verklaard, dat zij voor de exploitatie van een gesloten inrichting de voorkeur gaven aan den orga nisatievorm van de N.V. De Sportfondsen boven dien van de N.V. Nederlandsche Maatschappij voor Zwembadenbouw. De ondergeteekenden verwijzen hiervoor naar de adviezen van de tcchn'sche adviseurs dei Commissie. Bovendien vrezen ondergele/ienden, dat aanvaarding van het adres der Commissie om eerst een open zweminrichting te bouwen, nimmer zal leiden tot een overkap :ng, om dat de cxplo'tatie van een open bad naar hunne meening niet gunstig zal zijn Zelfs wanneer de open inrichting wel moent ren- deeren en later overdekt en uitgebreid zou worden, dan verkrijgt men tenslotte een ge heel, dat zoowel wat de inrichting als de ex- ploitatiemogelijkheid betreft, achter staat bij het p'an van de N.V. De S; ori'ondsen. Ook is naar de meening van ondergetee kenden te veel de nadruk gelegd op het be drag der garantie en niet op het feit, dal deze gevraagd wordt voor een o;en bad, dat veel minder exploitat'cmogelijkhéid biedt dan een ges'clen en o; en bad, geëxploiteerd door de Sportfondsen. G z'en het feit, dat Gede puteerde Stalen van Noordholland voor de gemente Ilr.ar'em, waar concurrentie bestaat van Stocp's bad, eenige goede open zwem- inrichi'ngcn en de zee en dus de behoefte in geen geval zoo nijpend is als in Alkmaar hun toestemming hebben gedeven aan een belangrijk duurder project van de Sportfond sen, vertrouwen onaergete; kenden, dat Qed Staten aan het plan van de N. V. De Sport fonds zeer z..,er hunne goedkeuring zul'en. hechten. Op grond vrn bovengenoemde punten-ad visecren de onder teekenden'Uwe vergadering ir.ct klem niet te besluiten tot het bouweiT van een o en bad- en zwe •ilnC.hfing, doch liet p.au ie aanvaarden voor neu oouvv van een serrebad met open bassin en kmderspeel- bassin, zooals door de N.V. De Sportfondsen is ingediend bij teekeningen van 25 Januari j.1., welke plan voor 160.000 kan worden uitgevoerd en dat volgens alle commissie leden en de technische adviseurs der commis sie ruimschoots voldoet aan alle eischen, welke voor een zweminrichting in deze ge meente gesteld moeten worden. VERHUUR WONING LAAT 169. In bijlage No. 2 schrijven B. en W.: De heer J. A. Zwarteveen heeft de aan de gemeente in eigendom toebehoorende woning, Laat nr. 169, welke tot dusver ambtswoning was voor het hoofd der Tesselschadeschool, op 30 December jl. verlaten. Wij meenen, dat er geen aanleiding is, het systeem van ambts woningen op den duur te handhaven en zou den daarom van deze gelegenheid willen ge bruik maken om deze woning aan particulie ren te verhuren. In verband met verschillende ingekomen aanvragen is ons gebleken, dat het mogelijk is het perceely opnieuw te verhuren tegen een huurprijs van 468 per jaar of eventueel hooger. Wij stellen U daarom voor de woning te verhuren tegen een minimum-huurprijs van 468 per jaar. De Snip (thuisreis) is te Athene aan" gekomen. De Rijstvogel (thuisreis) landde te Bangkok. De roemrijke vlucht van Smirnoff en de zijnen ligt bij de heele Nederlandsche bevol king nog versch in het geheugen en behalve de snelle postoverbrenging heeft de Pelikaan- vlucht ook nog bereikt, dat Nederland wakker is geworden uit een soort flegmati- schen dommel. In die enthousiaste laatste Decemberdagen heeft de geheele Nederlandsche pers zeer vele kolommen geschreven over het wel en wee van het koene viertal dat daar in acht dagen 29(KX) K.M. lang onder 100 vierkante meter Fokkervleugel over wouden en woestijnen heeft gehangen en spontaan waren de verha len van de aankomst te Batavia en de relazen van de terugkomst op Schiphol, toen de mist de landing bemoeilijkte en heel Nederland öf op Schiphol zelf, öf in de huiskamer bij de radio, in angstige spanning zat. De heer Herm. J. v. d. Pol, dir.-hoofdred. van de Delftsche Courant vond het jammer dat al die prachtige verslagen in de dagbla den, al die interviews, al die beschouwende artikelen den weg opgingen van de meeste krantenverslagen eendagsvliegen als dag bladen nu eenmaal zijn en heeft het be langrijkste uit de Nederlandsch pers chrono logisch verzameld. De firma A. Sijthoff heeft zijn arbeid uitgegeven onder den titel, die hierboven staat, en nu het werkje voor ons ligt, en we dus zoo ontzaglijk veel materiaal zien van alles wat er over de Pelikaan en haar bemanning geschreven is, kunnen we niet anders dan dankbaar zijn, dat dit werkje het levenslicht gezien heeft. Elk Nederlander, elk Nederlandsch gezin dat meeleefde met de beroemd geworden vlucht zal dit boekje wil len bezitten, om steeds opnieuw weer door te bladereu en te herlezen, om de vele foto's te bekijken, om de geestige versjes te lezen, en om geheel op de hoogte te kunnen blijven van de prachtige prestatie die Smirnoff, Soer, van Beukering en Grosveld geleverd beHben anno 1933. De uitgevers hebben goed gezien dat het geen duur werk mocht worden, er zijn twee uitgaven, de een kost slechts 0.95, de duur dere 1,90. Hopen we, dat het motto van de uitgevers: „In ieder NedeUandsch gezin een Pelikaanboek" zeer dicht benaderd zal wor den. Het werkje en de daarin besproken pres tatie van vier doodgewone K.L M.-menschen in een doodgewone K L.M.-machine, al was het dan ook een Pelikaan, is het ten volle waard. En terwijl diezelfde Pelikaan nu al weer in Bandoeng staat, komt het Pelikaan-comité ons verrassen met de bronzen gedenkpenning van de.Pe'ikaan. Dit is een fraai stukje werk geworden: aan de eene zijde is de Pelikaan afgebeeld, vliegende over den aardbol, aan de andere zijde is een wolkenzee geteekend en vindt men daar de handteekeningen der vier leden der bemanning. De penning is vervaar digd door de N.V Stkhtsche Fabriek van goud- en zilverwerk, v.h. C. L. J. Begeer te Utrecht. ttOOc"Vt VFPOVrtl?T,UKT. In de zitting van gisteren van het communistische partij-congres der Sov jet Unie deelde de eerste secreiaris, Je- noedskidse.-'hetreffende het verongeluk ken van den stratosfeerballon het vol gende mede: Gisteren tusschen half vier en vijf uur is de losgeraakte gondel van der; stratos feerballon Ossoviachim I in de buurt van /het dorp Podisjki Ostrog, op ongeveer 8 K M ten Zuiden van het station Ka- dosjl aan de spoorlijn Moskou-Kazan, neergestort Door den schok geraakte het hulsel- van den ballon los De gondel is gevonden met de lijken der drie veron gelukte vliegers. Volgens ooggetuigen hebben bij het losraken van het hulsel twee ontploffingen plaats gehad. De lijken der drie veronge.ukte stratosfeer- vliegers werden liggende in den gondel ■evonden Een der slachtoffers is onher kenbaar verminkt. Alle voorwerpen in den gondel zijn vernield. Het officieele Sovjet Tel agentschap deelt mede, dat een radio-amateur in de omgeving-van Memel heeft gemeld, op 39 Januari ongeveer tegen 1 uur 's mid dags de volgens de radiogrammen van den verongelukten Russischcn stratos feerballon te hebben opgevangen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9