DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. !DxiQelijfb&ch Oveczicht {Buitenland Het Erigelsche ontwapeningsmemorandum. No. 28 Vrijdag 2 Februari 1934 136e Jaargang Volgens de Engelsche bladen zijn de voor stellen goed doordachtmen meent, dat dtt een laatste poging is, om de ontwape ningsconferentie ie redden een stap voorwaarts. Waf vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote lette» naar plaatsruimte. B'ieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Het Britsche memorandum inzake de ont wapeningskwestie, dat wij gisteren in deze rubriek uitvoerig weergegeven hebben, is met groote lof door de Engelsche ochtend bladen ontvangen. Algemeen is men het er over eens, dat de voorstellen zoo goed doordacht zijn als bij een zoo ingewikkelde en lastige kwestie mo gelijk is. Verscheidene bladen meenen, dat dit een laatste poging is om de ontwape ningsconferentie te redden. Zij spreken van concessies tegenover Duitschland, terwijl anderzijds de hoop wordt uitgesproken, dat Frankrijk zich door de voorgestelde bepa lingen inzake de wederzijdsche controle ge drongen zal zien zich met deze concessies accoord te verklaren. Slechts de „News Chronicle" oppert ernstige bezwaren tegen het Britsche plan dat naar de meening van het liberale blad ten aanzien van de ontwa peningsvoorstellen voor de zwaarst bewa pende landen niet ver genoeg gaat. De „Times" noemt het Engelsche memo randum reeds in het opschrift een forsche stap voorwaarts. Het gaat verder dan alles wat tot nog toe inzake de ontwapening is voorgesteld. Het blad staat zelfs op het standpunt dat het memorandum ondanks 't karakter van een compromis beslissender en daarbij' nauwkeuriger is dan het bijna tege lijkertijd gepubliceerde Italiaansche memo randum. Wat Engeland voorstelt, doet den Duitschen eisch van gelijkheid evenzeer recht als Frankrijk's verlangen naar veilig heid. Het blad wijst er op, dat de Britsche regeering bereid is zich te verplichten tot onmiddellijke beraadslaging met de andere mogendheden, wanneer de nieuwe overeen komst geschonden zou worden. Daarmee heeft het verdrag tegemoet te komen aan den veiligheidseisch van Frankrijk en an dere landen. Hopelijk zal men op het conti nent erkennen, dat de Britsche regeering daarmee de lijn der traditioneele Engelsche politiek verlaagt en gevaar loopt scherpe critiek van haar eigen volk uit te lokken. Echter mag van het gezond verstand der Engelschen gehoopt worden dat zij de nood zakelijkheden van den huidigen toestand be grijpen. Het blad huldigt de regeering Mac Donald, die wederom een belangrijke bijdra ge tot de internationale verzoening heeft ge leverd. De conservatieve „Morning Post" spreekt eveneens van een laatste poging. Het En gelsche voorstel is stoutmoedig. Engeland loopt er een ernstig risico door. Misschien is het dit echter waard, vooral wanneer men in ruil voor dit offer voor de komende tien jaar op een zekere vrede en de vermijding van een kostbaren bewapeningswedstrijd kan rekenen. De socialistische „Daily Herald" herin nert zijn lezers eraan, dat het morgen twee jaar geleden is sedert de ontwapeningscon ferentie begon. Het blad is eveneens voldaan door de nieuwe Engelsche voorstellen. De toestand wordt erin behandeld zooals hij in werkelijkheid is. Het komt er thans op aan, wat Frankrijk doet. Houdt het vast aan een proeftijd, dan zal de ontwapening definitief mislukken. Aangezien de andere mogendhe den klaarblijkelijk niet wenschen te ontwa penen tot den stand van Duitschland zal men moeten toelaten dat Duitschland zijn bewapeningspeil verhoogt. Ook de „Daily Mail" spreekt met lof over de voorstellen der Engelsche regeering. Zelfs wanneer deze pogingen mislukken, heeft En geland gedaan wat het kon, doch dan zal het zich ten slotte van de ontwapeningscon ferentie moeten terugtrekken. De liberale „News Chronicle" spreekt van de voorstellen van een „eerlijken makelaar". Geestdriftig kan men voor deze voorstellen niet zijn, doch ongetwijfeld is het Engelsche plan minder onbevredigend dan de voor stellen van Italië. In wezen stelt Rome slechts voor dat ieder zal houden wat het heeft. Het is te betreuren dat de Engelsche regeering geen vermindering der toelaatbare grootte van tanks heeft voorgesteld. Even eens had het kaliber van het toelaatbare zware geschut verlaagd moeten worden. Wat geschieden zal in geval van schending der ontwapeningsconventie blijft eenigszins vaag. Frankrijk zal wel duidelijker toezeggingen verlangen en de Engelsche regeering zal zich in dit verband op verdere concessies moeten voorbereiden. Wat de Fransche pers er van zegt. In officieele Fransche kringen had men tot nog toe geen gelegenheid zich uit te laten over de Engelsche en Italiaansche memoranda. Niettemin heeft men het Engelsche memoran dum, welks beteekenis men grooter acht dan het Italiaansche, reeds uitvoerig bestudeerd. Toch wijst men er op, dat-de minister-presi dent pas gisteren de portefeuille van buiten landsche zaken heeft overgenomen en dus nog geen tijd heeft gehad zelf het memorandum te bestudeeren. Het oordeel der Fransche pers over de beide memoranda is niet bepaa'd bemoedi gend. Men kan het oordeel over de Engel sche voorstellen beschouwen als een afwij zing, al pogen eenige bladen deze afwij zing door verschillende vormen van voorbe houden te camoufleeren. De „Petit Parisien" wil de Engelsche bijdrage tot oplossing van de ontwapenings kwestie niet zonder meer uitschakelen, aan gezien de verstandhouding tusschen Parijs en Londen overeenstemming op tal van pun ten mogelijk maakt. Gaat men echter op de tails in, dan blijken vele zeer ernstige mee- ningsverschillen. Frankrijk eischt een ingrij pende ontwapening van de sterkst bewapen de legers, niet echter de bewapening van Duitschland. De „Oeuvre" noemt het Engelsche docu ment weinig bevredigend voor Frankrijk, aangezien het Duitschland wederbewape- ning aanbiedt en tegelijkertijd de overige mogendheden wil dwingen, zonder proeftijd te ontwapenen. De zg. nieuwe garanties, die Engeland aanbiedt zijn reeds meerdere ma len door Engeland aanvaard als consequen tie van de a'tikelen van het volkenbondspact en van het Briano-Kellogg-pact. EEN ONDERHOUD MET DEN PAUS. Al het kwaad is een gevolg van den laatsten oorlog. Het Fransche „Intransigeant" publi ceert een onderhoud dat een harer mede werkers met paus Pius XI heeft gehad; het blad teekent daarbij aan, dat het artikel vóór de publicatie door een be voegd prelaat is doorgezien. Het artikel is een samenvatting van de opvattingen van den paus, zooals die in tal van ge vallen en in verscheiden encyclieken zijn bekend gemaakt. De paus verklaarde o.a.: De staking van de vijandelijkheden tusschen de verschillende volken zal het begin zijn van het werkelijke rijk des vredes op aarde. De vrede is minder een feitelijk heid, dan wel een door aan allen of fers op te leggen, wils-uiting- Het schijnt dat men het resultaat zou kunnen bere - ken, waarnaar alle staatshoofden en alle volken sedert het beëindigen van den laatsten Europeeschen oorlog ver geefs hebben gezocht. Men mag zich niet verhelen, dat de dreigende conflicten, indien zij uitbre ken, Europa en de geheele wereld in groote ellende zullen storten, hetgeen wellicht tot de ineenstorting van de ge heele Christelijke cultuur kan leiden. Tegen al dit kwaad bestaat geen ander geneesmiddel dan terugkeer van de menschelijke maatschappij naar Jezus Christus. x Dat is het eerste en grootste prob.eem, dat de regeeringen hebben op te .os: en en daarvan hangt de wereldvrede af. Al bet kwaad is een gevolg van den laatst oorlog, waardoor niet alleen de overwon nen volken zijn getroffen, maar ook die landen, welke niet aan den oorlog ne - ben deelgenomen en zelfs die, wel e overwonnen hebben. Men heeft een tijdlang gehoopt, dat aan de crisis langzaam een einde zou komen, doch de ervaring leert, dat zulks niet het geval is en dat de talrijke be sprekingen tusschen de leiders en ver tegenwoordigers der verschillende re geeringen tot onvoldoende resultaten hebben geleid. Het gevolg hervan is. dat de tusschen de volken bestaande sP^n" ning voortdurend toeneemt, zonder dat men weet, wat er zal gebeuren, om dit te beletten. De volken hebben diplomatieke overeenkomsten voorbereid en plechtige pacten verlangd. Maar de vrede kan niet slechts in dergelijke schrifturen op genomen worden, er moet ook de wil tot vrede bestaan. Slechts de vrede des harten kan af doende en duurzaam zijn, want het is in de harten, dat de oorlogzuchtige gevoe lens zetelen, welke thans nog aan den dag treden. De paus oefent vervolgens critiek uit op het nationaal-socialisme en bespreekt verder de missies en het onderwijs. Van alle euvelen, zoo schrijft de paus, welke wij tegenwoordig in de wereld op merken, is een der meest onrustbarende het streven, om onder het mom van waarachtige en prijzenswaardige vader landsliefde het eigen volk te verheerlij ken en boven alles te verheffen. Dat na tionalisme, aldus paus Pius, is evenzeer de vijand van den waren vrede en de welvaart van allen, als het vol overdrij ving en valschheid is. UIT HET ROEMEENSCHE PARLEMENT. Troonrede van koning C&rol. Het nieuwgekozen parlement van Roemenië is gisteren plechtig door koning Carol ge opend. In zijn troonrede herdacht de koning al lereerst den door moordenaarshand om het leven gebrachten minister-president Duca, dien hij een groot patriot noemde. Vervolgens besprak Carol de kwesties van binnenland- sche politiek, waarbij hij er den nadruk op legde, dat het in de eerste plaats noodzake lijk is te zorgen voor volkomen orde en rust in het binnenland. Slechts in een atmosfeer van bereidwillige samenwerking van alle burgers kan de taak van den nationalen op bouw, waartoe in het bizonder behoort het sluitend maken der begrooting, worden op gelost. De koning behandelde vervolgens den bui- tenlandsch politieken toestand en verklaarde met nadruk, dat de lijn der buitenlandsche ?>litiek van Roemenië geenszins is gewijzigd. ij beoogt als steedr de handhaving van den vrede en staat op de onschendbaarheid der Roemeensche grenzen. Als middel voor deze politiek noemde de koning het sluiten van verdragen van bondgenootschap met alle sta ten zonder onderscheid. Koning Carol herin nerde in het verdere verloop van zijn rede voering aan de verdragen welke Roemenië in den laatsten tijd heeft gesloten met de Sovjet Unie en met Turkije, aan de reorganisatie der Kleine Entente, aan de bezoeken der ko ninklijke families van Bulgarije en Joegosla vië, terwijl hij zijn uiteenzettingen besloot met een gelofte van trouw aan den Volken bond. DE ONTWAPENINGSVOORSTELLEN. Van Engeland en Italië. In welingelichte kringen te Rome legt men er den nadruk op, dat het een gelukkige om standigheid is, dat de Engelsche en Italiaan sche memoranda betreffende de ontwapening uit denzelfden geest geboren zijn: beide voor stellen trachten recht te doen aan de stand punten zoowel van Duitschland als van Frankrijk en langs den snelsten weg tot een practische oplossing te geraken. Men acht hier de Italiaansche voorstellen echter beter, daar zij meer aangepast zijn aan de werke lijke behoeften van het oogenblik. Het Engel sche memorandum zegt men beschouwt in zijn inleiding twee mogelijkheden: het op geven van bepaalde wapensoorten door de bewapende staten of het behouden van den tegenwoordige stand van bewapening. Enge land kiest partij voor de eerste oplossing, die door de Italiaansche regeering practisch ni.'t in overweging is genomen. Italië kan op het verwijt, dat zijn memorandum bewapening in plaats van ontwapening beoogt, antwoor den, dat het behoud van den status quo der bewapende staten reeds in zooverre een tast baar resultaat zou zijn, dat iedere verdere bewapeningswedloop vermeden zou zijn. Met het oog op de harde werkelijkheden, waar voor men staat, moet men met bescheidener oplossingen tevreden zijn, daar alleen zij kans hebben op onmiddellijke verwezenlij king. Italië heeft er overigens den nadruk op gelegd, dat het principieel aanhanger is van een oprechte ontwapening en iedere gelegen heid al benutten om nader tot die ontwape ning te komen. Dl KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. In het Wurtembergsche ministerie van bin- nenlandsche zaken heeft op instigatie van president dr. Mattheise een gedachtenwisse- ling plaats gevonden tusschen vertegenwoor digers van de kerk, van den staat en van de verschillende religieuze groepen in de Duitsdi-Evangelische kerk van Wurtemberg De onder den indrTik van de redevoering van Hitier in verzoeningsgezinden geest gevoer de besprekingen kunnen beschouwd worden als de beëindiging van den kerkpolitieken strijd in Wurtemberg. Door alle aanwezigen werden in met een algemeene stemmen goed gekeurde verklaring richtlijnen opgesteld, volgens dewelke de betrekkingen der verschil lende groepen definitief geregeld zullen wor den. HET MOTORSCHIP SCHWARZEN- FELD. Door Lufthansa aangekocht. De Duitsche stoomvaartmaatschappij Han- sa heeft het motorschip Schwarzenfeld ver kocht aan de Deutsche Lufthansa. Het schip zal a's vliegtuig-steunpunt die nen in den luchtpostdienst der Deutsche Lufthansa op het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan. Het schip is in 1925 gebouwd. DOODVONNIS WEGENS MOORD. Op Hitier-jongen. Wegens moord op den Hitier-jongen Bloecker en wegens poging tot moord in twee gevallen, is zekere Retslag te Hamburg ter dood veroordeeld, verder tot tuchthuisstraf van 15 jaren. Bovendien zijn 12 beklaagden wegens poging tot moord in het geheel tot 107 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Twee beklaagden zijn vrijgesproken. CRITIEK OOSTENRIJK. Strenge maatregelen tegen nazi's. De leiders der Heimwehr in Tirol hebben den landscommandant Dr. Stumpf verzocht, dat hem een van de partijen onafhankelijke landelijke commissie ter zijde wordt gesteld, die samengesteld zou worden uit vertegen woordigers der Heimwehr, van de storm- schaar den „Ostmark" en van den boeren bond. De leiders verlangden verder onverbidde lijke zuivering in alle ambten van alle ele menten, die verdacht worden van nat.-soc. ge zindheid. Alle staatsvijandige organisaties moeten worden ontbonden en de nationaal - socialisten moeten worden verplicht tot ver goeding van alle op eenigerlei wijze veroor zaakte schade. Het schijnt, dat de regeering neigt tot inwilliging van deze eischen. In Tirol zijn sedert Dinsdag in totaal 8000 man Heimwehrleden opgeroepen voor de uitvoering van de aangekondigde straf actie. Een dergelijke actie heeft men ook voor Opper-Oostenrijk in den zin. Naar verluidt, is de regeering van plan, veiligheidscommissarissen te benoemen bij alle districtsbesturen. Men verwacht o.a., dat weldra een regeeringscommissaris voor Graz zal worden benoemd en dat de gemeente raad daar zal worden ontboden. Voor Bad-Gastein heeft vicekanselier Fey persoonlijk een strafactie verordend. Een dergelijke actie zou later over geheel Salz- burg worden uitgebreid. De gendarmerie te Gastein is door troepen versterkt. Te Gastein zijn 30 vooraanstaande nat. socialisten ge arresteerd en naar een concentratiekamp overgebracht. DE OOSTENRIJKSCHE GEZANT BIJ VAN NEURATH. Afwijzing van Oostenrijksch protest. De rijksminister van buitenlandsche zaken, baron v. Neurath, heeft gistermiddag den Oostenrijkschen gezant, Tauschitz bij zich verzocht en hem het antwoord overhandigd der rijksregeering op de op 17 Januari j.i. overhandigde nota, waarin de Oostenrijksche regeering protesteerde over kennelijke inmen ging van Duitschland in aangelegenheden van Oostenrijkschen binnenlandschen aard. Het Duitsche antwoord stelt nog eens de principieele houding der rijksregeering no pens het Oostenrijksche probleem vast en weerlegt op grond van het ingestelde onder zoek de verschillende Oostenrijksche bezwa ren. Tegelijkertijd wordt in het antwoord tot uiting gebracht, dat naar de meening der rijksregeering het probleem niet geschikt is voor een internationale behandeling en langs dien weg niet kan worden opgelost. TOEGANG TOT DE HAVEN VAN OOSTENDE VERSPERD. De mailboot „Prince Charles" van den dienst OostendeDover, groot 2520 ton, die gistermiddag uit Dover was vertrokken, is tegen half zes me' twee uur vertraging voor Oostende aangekomen Door den hevigen storm werd het schip dwars voor den haveningang gedreven, waar het bleef vast zitten, met het gevolg, dat de toegang tot de haven versperd werd. Aan boord bevonden zich vijftig passa giers, die niet van het schip konden worden gehaald. Er bestaat echter geen oogenblikke- lijk gevaar. Men hoopt, dat het schip bij het opkomen van den vloed omstreeks negen uur gisteravond vlot zal komen. HERDENKING FASCISTISCHE MILITIE. Elfde stichting. De elfde herdenkingsdag van de stichting van de fascistische militie is heden in geheel Italië plechtig gevierd. In de hoofdstad had den de organisaties zich opgesteld op de Piazza di Siena, waar de Duce onderscheidin gen uitreikte en een korte toespraak hield. In aansluiting daarop werd een revue ge houden. De plechtigheid had ditmaal een bij- Het Engelsche ontwapenings memorandum. (Dag. Overzicht). Een onderhoud met den Paus. (Buitenland). Critiek Oostenrijk. (Buitenland). S.s. „van Rensselaer" heeft storm schade. (Buitenland). De Amerikaansche disconto van 2 tot Wt verlaagd. (Buitenland) Accoord ItaliëEngeland. (Lucht vaart). In de Scheveningsche gevangenis heeft een gevangene een bewaarder een achttal messteken toegebracht. (Binnenland). Geval van gasverstikking te Sus- teren. (Binnenland). De mazelenepidemie te Alem, die afnemend is, heeft thans haar ze vende slachtoffer geëischt, waarmee vijf kinderen uit één gezin zijn ge storven. (Binnenland). (Zie voor nadere bijzonderheden eventueele laatste berichten). zonder karakter gekregen door het nauwe verband met de militaire strijdkrachten des lands. Dit ligt in den aard van de militaire hervorming die Mussolini heeft doorgevoerd met de vereeniging van de drie militaire mi nisteries, met den nieuwen bevorderingswet en de sterker fascistische doordringing der militaire srtijdkrachten. Ook een sterke af- deeling marine-troepen heeft op bevel van den Duce aan de plechtigheid deelgenomen. De officieren van de militaire strijdkrach ten hebben later hunne collega's van de mi litie uitgenoodigd tot een eeredronk in het vliegershuis, waar ook Mussolini aanwezig was. VRAGEN OVER WERKLOOZENDEMONSTRATIE. In het Lagerhuis. De Engelsche minister van binnenlandsche zaken heeft op een desbetreffende vraag in het Lagerhuis geantwoord, dat er geen wet telijke grond was ter verhindering van de groote werkloozendemonstratie, die in den loop van deze maand te Londen zal plaats hebben. Hij voegde er aan toe, dat het recht om vreedzame vergaderingen te houden een der meest geliefde rechten is. Indien de de monstratie echter onvermijdelijk zou moeten leiden tot verstoring van de openbare orde, zou de regeering het parlement volmachten verzoeken om in te grijpen. DE SAAR-KWESTIE. Geen inmenging in den volks- stemmingsstrijd. Van officieele zijde wordt medegedeeld: „Het staatsvijandige deel van de pers in het Saargebied wijst er steeds weer op, dat van Duitsche zijde op ontoelaatbare wijze zou worden ingegrepen in den volksstem- mingsstrijd in het Saargebied. Beweerd wordt, dat talrijke personen uit het Rijk in het Saargebied komen om daar terreur uit te oefenen en vooral de bevolking te bespionnee- ren. Deze actie zou de vrije stemming in ge vaar brengen, evenals de veiligheid van alle „niet-geüjkgeschakelden". Deze klachten worden gebruikt als aanlei ding om in adressen aan den Volkenbond en andere geïnteresseerde buitenlandsche in stanties het uitstel der stemming voor onbe- paalden tijd of de bezetting van het Saar gebied door internationale politie of zelfs Fransche troepen te eischen. Om de actie der bekende lands- en volks verraders ook het geringste voorwendsel te ontnemen, wordt er opnieuw op gewezen, dat het voeren van den stemmingsstrijd binnen bet Saargebied alleen taak en recht van de Saarbevolking zelve is. Iedere inmenging van „onbevoegden", het zij officieele of par tij-instanties of particulieren, in den volks- stemmingsstrijd neeft derhalve achterwege te blijven. In het vervolg zal streng worden op getreden tegen allen, die zich in het Saarge bied mengen in de politieke aangelegenheden van de Saarbevolking, in het bijzonder, wan neer zij, zooals reeds is voorgekomen, ten onrechte eenigerlei betrekking tot officieele of partij-instanties simuleeren". HET GOUDBEZIT DER VEREENIGDE STATEN. Meer dan 4 milliard. Het ministerie van financien deelt mede, dat de goudvoorraden der Vereenigde Staten, welke door de nieuwe monetaire wet bezit der regeering zijn geworden, 4.029,988 bedra gen. Ten gevolge van de door Roosevelt ge proclameerde goudwaarde op 59.06 wordt de waarde der goudvoorraden onge veer 6.800.000.000 dollar. Het verschil tus schen beide bedragen komt de regeering ten goede als winst.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1