Alkmaarsclte Courant VEILIGE HAVENS Honderd Zes en Dertigste Jaargang. VRIJDAG 2 FEBRUARI. Jladiomeuiüs üeuUleUm Hij aanvaardde den hoon als een soort arrondissements rechtbank meervoudige strafkamer. KS£% T d*ze be*rogene verlLme JUovinciaat Tlieuws PIJN IN DE GEWRICHTEN. OUDKARSPEL. No. 28 1934 Zaterdag 3 februari. Hilversum, 1875 Al. (VARA-uitzending). 8.Gramofoonplaten. 10.VPRO-morgen- wijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr De Flierefluiters olv. J. v. d. Horst, VARA- Kleinorkest olv. H. de Groot en gramofoonpl. 12— VARA-Kleinorkest olv. H. de Groot. 12.45 „De Notenkrakers" olv. D. Wins 2.— Gramofoonplaten. 2.45 Causerie: Ir. Ch. G. Cramer. 3— Orgelspel Joh. Jong. 3.45 P#uze. 4.— Causerie M. Sluyser. 4.20 Arn- hemsch Salonorkest olv. H. van Mechelen. 5.— Gramofoonplaten. 5.15 Vervolgorkest- concert. 6.— Literaire causerie A. M. de Jong. 6.20 Vervolg orkestconcert. 7 VRO. 8.— Herh. SOS-bcr. 8.02 Uit het N.V.-Huis te Utrecht: VARA-orkestolv. H- de Groot en solisten. 9.30 Toespraak \V. Meilof. 9.40 Vaz Dias en VARA-Varia. 10.Vervolg uitz. uit Utrecht, mmv. de Flierefluiters olv. J. v. d. Horst en solisten. 11.—12.— Gramo foonplaten. Huizen, 301 M. (KRO-uitzending). 8. 9 15 en en 10.— Gramofoonplaten. 11 30— 12.— Godsd. halfuur. 12.15—1.45 Sextet- concert en gramofoonplaten. 2.— Voor de jeugd. 2.30 Kinderuur. 4HIRO. 5.— Le zingen en orkestconcert. 7.45 Causerie. 8 Orkestconcert. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Gramo foonplaten, Schlagermuziek en Radio-tooneel. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Gramofoonpl. 10.45 Schlagermuziek. 11.15—12.— Gramofoonpl. Daventry, 1500 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 11.05 Lezing 12.20 Western Studio Orkes^ olv. F. Thomas. 1.05 Dansmuziek (gramofoonplaten). 1.35 Commodore Grand orkest olv. J. Muscant. 2.35 Gramofoonplaten. 2.55 Verslag rugby wedstrijd „Schotland—Wales". 4 35 Schotsch Studio Orkest olv. G. Daines, mmv. Ph. Mal- com, bariton. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsh Intermezzo. 7.25 Lezing. 7.50 Reportage. 8.20 Variété programma. 9.20 Ber. en lezing. 9.55 Fred Hartley en zijn Novelty Kwintet. 10.50 Le zing. 10.5512 20 Ambrose en zijn Embassy Club Orkest. Parijs „Radio-P uris"1796 Af. 7.20 en 8.20 Gramofoonplaten. 9.50 Orkestconcert. 12.20 Orkestconcert olv. Goldy. 7.05 Gramo foonplaten. 9.05 Dito. 9.20 Conservatorium concert. Kalundborg, 1261 M. 11.20—1.20 Uit „Ritz": A Nielsen en zijn orkest. In de pau ze: Schooluitzending. 1.502.20 Gramo foonplaten. 2.504.50 Omroeporkest olv. Gröndahl. 7.20 Concert. 8.2010.30 Vroo- lijk gevar. progr. mmv. L. Preii's Instrumen taal ensemble en V. Fischer, piano. 10.30 Gramofoonplaten. 10.4511.50 Moderne dansmuziek door L. Preil en zijn orkest. Langenberg, 456 Af. 5.25, 6.35 en 10.50 Gramofoonplaten. 11.°0 Orkestconcert olv. Erpenbach. 12.55 Gramofoonplaten. 3.20 Orkestconcert olv. Wilde. 5.50 Accordeon concert. 6.20 OmroeporKest, -koor en solisten olv. Dr. H. Engler. 7.30 Carnevalsprogram ma olv. Baumgarten. 10Gramofoonpl 10.20 Gevar. programma. 11.201.20 Con cert. Rome, 421 Af. 8.10 Opera-uitzending. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: P.20 Populair conce: 1.30 Omroepkleinorkest olv. Leemans. 5.20 Omroeporkest olv. André. 6 20 Gramofoo..pl. 6.50 Omroepk;einorkest olv. Leemans. 7.50 „Der Rosenkavalier", opera van R. Strauss. Ma afloop dansmu ziek. 484 M.: 12.20 Omroepkleinorkest olv Leemans. 1.30 Po jlair concert. 5.20 Dans muziek. 6.35 Zanp voordracht. 6.50 Gramo foonplaten. 8.20 Omroeporkest olv. F. André 10.3012.20 Dansmuziek uit Antwerpen. Deulschlam.send.er, 157 Af. 7.20 Kern spreuk, berichten. 7.30 Militair concert. 9 20 Berichten. 9.45 Sportpra-tje. 1005 Weerber. 10.20 Bericht ove. het Intern. Berlijnsch Rui- tertournoci. 10.35—11.50 Feest v d. Ver. der Berlijnsche Pers. GEMEENTETIIKE RADIO DISTRIBUTIE. Zaterdag 3 Februari. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Daventry 10 35—24. Lijn 4: Langenberg 10.3519.20, Deutsch- landsender 19.2024. door BASIL KING. (Uit het Engelsch). 13) Zonder dat hij het merkte, rolden twee dikke tranen over zijn wangen. Maar een meisje, dat naast hem zat, zag ze. „Kijk 's wat een huilebalk!" schreeuwdc zij, tot vermaak der toeschouwers. Zij wees met haal lepel naar hem „Zoo n groote jongen, die om zijn moeder hui t. versterkend geneesmiddel. „Zoon groote jongen, die om zijn moeder huilt waren de woorden, die hem gedurende de ^^tvolgerv de dagen de kracht gaven om veel ziekeleed te dragen zonder tranen te storten. Juffrouw Honiton hield trouw haar bel om met hem naar het huis te gaan, waar d lange, zwarte kist stond. Hij begreep da alles was, wat er van zijn moeder was o - gebleven. De jufrouw had getracht hem uit te leggen dat zij hier in de ontvangkam waren van een begrafenisondernemer, ma hij begreep de beteekenis dier woorden niet, evenmin als het ceremonieel, dat toen volg de. Hij en juffrouw Honiton gingen in half duistere kamer staan naast hetgeen men „het stoffelijk overschot" noemde Na dat er op prevelenden toon iets was voorgele zen, gingen zij weer naar buiten en begaven zich naar het Tehuis in de Swindonstreet Toen zij daar weer terug waren, was het Zitting van Dinsdag 30 Januari. Fon ÏÏ^EEDE RANGS INBREKER, a SS'f üf' een bril gooide boeren- zich toV ^carspel, Arie Jan K. had «f" van 15 op 16 September op net smalle pad der zonde begeven en zich verschaft door inklimming Tot 5 en aldaar P^fziiivelboerderij te Hoorn kazend a w^.errechteliik weggenomen 8 kazen en 4 pakjes roomboter, benevens een combinaüetang, n schroevèdraa.er en n wddra i. mkop zijn biezen om echter weldra te vallen in de altijd grage grijp- ïooSr^f JUSt!the' P® Werd aanvankelijk in voorarrest gehouden, dech later op terecht^? Hij stond hed™ terecht, erkende de feiten, doch gaf op het min of meer twijfelachtig motief, dat hij nog eens meuwsgieng was het inwendige der ^,rdetr'L .waar h'i vroeger Bad gewoond, l.e Z1®1 60 nis toen was hij voor de verleiding bezweken. Hij had het zeer arm, had slechts n weekinkomen van 10.50 huishuur D°K m0eSt worden afgetrokken de De heer Wiggers had zich bijzonder voor het gezin geïnteresseerd er» prees voorname lijk de vrouw van verdac' te, die met het uiterst geringe inkomen nog wonderen doet. Vermoedelijk heeft de man toen getracht haar a tort et a travers te helpen door het leven te komen. De heer Wiggers twijfelde echter of verdachte wel in alle opzichten toerekenings vatbaar was te achten en zou een psychia trisch onderzoek wel gewenscht achten. Ver dachte had in zijn jeugd een zware hersen schudding gehad en een psychisch defect was mogelijk. De officier was dan ook huiverig direct te beslissen en vroeg een nader onder zoek, bij weik voorstel verdediger, mr. de Lange, zich aansloot. EEN ONEERLIJK BAKKERSKNECHTJE. Een jeugdige bakkersknecht was in April 1933 in dienst getreden bij een bakker te Noordscharwoude en voldeed als deeg- kneeder niet slecht, doch minder als expediteur van het gebakken brood naar de klanten, waar hij wel ving, maar het geld niet aan den baas verantwoordde. Het treurig gevolg van die strafbare machinatiën was, dat hij in aanraking kwam met de justitie en thans wegens verduistering van totaal 8.11 terecht stond. Verschillende huismoeders, die van den bakker brood betrekken, werden ge hoord. Uit het reclasseeringsrapport van den heer Wiggers kwam maar al té zeer naar voren, dat de iongen een flink werker is. maar geen prettig mensch om mee op te schieten Houdt als modern aangelegd jongmensch veel van wereldsche verm. ken en is boven dien een praatjesmaker. De reclasseerings- ambtenaar had geen gunstigen indruk van dezen knaap ontvangen en kon geen voorw. veroordeeling adviseeren. doch bepaalde zich tot het geven van uitvoerige inlichtingen om trent zijn levenskansen. Het was wel de eerste maal dat hij in handen viel der jus titie, doch als verduisteraar in dienstbetrek king had hij zijn sporen al dubbel en dwars verdiend. Nolens volens was alzoo de officier ver plicht tegen dit onvoldoend boetvaardige slachtoffer zijner parvenu-achtige neigingen te vorderen een onvoorwaardelijke straf van 8 maanden. Mr. P. Langeveld pleitte met een hartelijk woord het opleggen eener voorwaardelijke straf. LIEFDESDRAMA OP URK! De moordzuchtige galant. De 26-jarige Urker visscher. Jan L., com- pareerende in Urker Zondagssch gewaad, had zich heden te verantwoorden voor een zeer ernstig misdrijf en wel niet meer of minder dat hij op 14 October te Urk met het voornemen haar van het leven te berooven of althans zwaar te verwonden door met een knipmes een snede in het achterhoofd van zijn 27-jarige geliefde Dirkje Post toe te brengen. De moorddadige aanval was geschied in het café van Woudenberg en te voren had de verbitterde vrijer die zijn blonde Urkerin van ontrouw verdacht, zich eerst wat moed ingedronken door het gebruik van eenige cognacjes. Gelukkig was er ditmaal geen menschenieven mee gemoeid en verscheen Dirkje weer in bloeiende gezondheid om tegen haar voormaligen Klorus te getuigen. Zij had al vanaf haar 15e jaar kennis met kleine Jan en was eerst de laatste 2 jaar offi cieel met hem verloofd Het jonge paar had echter dikwerf „deining", omdat mooi Dirkje „waarom" van dat alles hem nog even duis ter als te voren. Hij waschte zich, kleedde zich, at en ging weer naar bed. Hij lag nu op een slaapkamer met drie andere keine jongens, die allen te zeer verdiept waren in het lot van ouders, die in de gevangenis ot God weet waar waren, en aan wie hij geen aanspraak had. Zij huilden, wanneer zij al leen werden gelaten, en huilden in hun slaaphuilen deden zij altijd. Hij was er trotsch op dat hij niet huilde, en deed daar voor dan ook in geen geringe mate zijn best maar misschien deed hij het in zijn droomen. Iedereen was goed voor hem, vooral juf frouw Crewdson en juffrouw Honiton, maar niemand kon hem den draad om in het leven den weg te vinden, waarnaar hij in stinctmatig trachtte te grijpen, in handen ge ven. Hij had bemerkt, dat niemand voorgoed in het Tehuis in de Swindson Street bleet, De kinderen, die hij er had aangetroffen, gingen heen; andere kinderen kwamen ;n hun plaats. Sommige hielden er maar een paar nachten verblijf; slechts enkele bleven langer. Met het eigenaardige instinct, dat kinderen aan den dag leggen, raadde hij dat er vergaderingen werden gehouden, waarin over hem werd gesproken. Nu en dan ving hij een blik op van de met elkaar pratende zusters, waaruit hij opmaakte, dat die ge sprekken hem golden. Het was niet moeilijk te begrijpen, dat hij nu al langer dan gebrui- kvlijk was in het Tehuis verblijf hield, omdat men niet wist wat met hem te beginnen, wat hij afleidde uit de vele vragen, die men hem deed. Soms was het een man, maar meestal een vrouw, doch de vragen waren altijd vermoedelijk ook wel eens tegen een anderen minnaar lonkte. Op 14 October had zij het echter wel 'n beetje al te erg gemaakt en was zij op stap gegaan met een gehuwden Urker heer, wat natuurlijk haar aanbidder niet smaakte. Hij ging dan ook geweldig te keer. pakte haar eensklaps in den nek en bedreigde haar met een geopend knipmes, waarvan hij, wat zij aanvankelijk nog niet besefte, een daadwer kelijk gebruik maakte. Jan had haar onder meer aan 't verstand trachten te brengen, dat er wat zou gebeuren en zij zóó niet van hem afkwam. De verdediger van den amant was mr. Schenk*.veld, die, om beter het gevechtsterrein te kunnen overzien, op het verdachtenbankje, naast hem plaats nam. De moordaanslag was bijgewoond door den timmerman Gersen, die Dirkje met de handen aan het hoofd zag wegvluchten en 'haar later hevig bloedend in de keuken aan trof. Het mes had getuige ter hand gesteld aan den rijksveldwachter Tiessen. Het oorijzer, dat Dirkje, thans dienstbode te Bergen aan Zee, als rasechte Urkerin ge woonlijk droeg, was misschien de oorzaak, dat het bloedige relletje een nog zoo gunstig verloop heeft gehad. Op verzoek van president mr. Ledeboer moest Dirkje haar zilveren oorijzer demon- teeren voor nadere inspectie door straf- college en officier. En zoo langzamerhand verloor het drama geheel zijn bloedig aspect en verschrompelde tot een tragi-komisch gebeuren. De Urker had zijn reclasseeringskansen bijna verspeeld door na zijn voorwaardelijke invrijheidstelling toch nog een café te be zoeken. Wat hem pertinent was verboden. Na het ernstige feit in finesses te hebben gereleveerd, zag de officier de zaak in geen ander licht dan poging tot doodslag en wenschte na de escapade in het café door ver dachte ook niet meer over te gaan tot het requireeren eener voorwaardelijke veroor deeling en werd gevorderd 10 maanden ge vangenisstraf met last tot onmiddellijke ge vangenneming, om eventueele conflicten met hvt meisje te coupeeren. Mr. Schenkeveld hield in deze crime passi- onal een passend pleidooi, waarin hij met aandrang concludeerde tot het opleggen eener voorwaardelijke veroordeeling en de verwachting dit 3/4 bedorven zaakje weer in het goede spoor te kunnen brengen. De ge vraagde inhechtenisneming werd alvast ge weigerd. WEER EENS 'N SCHAPENDIEF. De Tesselaar Simon W., 'n arbeider met slechtloonende bezigheden, had zijn ledigen tijd op ongeoorloofde wijze productief ge maakt, door n tweetal schapen te stelen uit Dalmeyer's welvoorziene weide. Hij trof hvt echter niet best, aangezien hij, nog vóór hij een afzetgebied voor de schapen had kunnen vinden, door den eigenaai zelf werd gesnapt. Hij was trouwens 'n gewezen knecht van Dalmeyer. Verdachte die het slachtoffer is van huise lijke omstandigheden, die hem het leven tot een hel maken, was niet verschenen, doch had in een brief de reden zijner absentie aan de rechtbank medegedeeld. De man werd gesig naleerd als een beste kerel, 'n werkezel, die vooi weinig geld hard werkt en thuis het leven lijdt van een verwaarloosde trekhond. De officier requireerde dan ook overeen komstig advies van den heer Wiggers bij uit zondering 1 jaar voorwaardelijk met 3 proef jaren. DIE HAD WAf OP ZIJN KERFSTOK! Een met 'n sierlijke kuif opgetooide heer D. H. P. is een zwerver met weinig onder scheids gevoel. Hij gapte links en rechts en alles was van zijn gading. Te Hoorn ont vreemde hij een fiets, eigendom van den koop man Suier en conpenseerde dit door er een stokoud karretje voor in de plaats te zetten; te Wognum gapte hij een pink uit het land van den veehouder en patroon N R. en bovendien sloeg hij nog 20 gulden aan den haak, hem door den goedgeloovigen R. om in Amsterdam boodschappen te doen, ter hand gesteld. Bovendien stond hij nu de rechters ook nog wat voor te liegen, zoodat hij het. restant clementie, dat men misschien nog voor hem had gereserveerd, ook nog dreigde te verliezen, 't Bleek voorts, dat hij in België drie diefstallen en rebellie had gepleegd. Een rare sinjeur, zei mr. Ledeboer, meer op recht dan hoffelijk, 't Ziet er niet gunstig voor je uit! De officier blies ook niet de loftrompet en requireerde 2 jaar gevangenisstraf. Mr. v. d. Loos deponeerde de schriftelijke levensloop van zön cliënt, na een en ander hieruit te hebben geciteerd. De pleiter gaf in overweging de zaak nog eens aan te houden dezelfde, die juffrouw Honiton hem op den avond van het Kerstboomfeest had gesteld Had hij familieleden of vrienden? Zoo ja, dan moesten deze zich zijn lot aantrekken. Die vriendelijke menschen konden bijna niet aannemen, dat er geen mensch op de heele wereld was, tot wien hij zich om hulp kon wenden. Hij had al de woorden „pupil van den Staat" gehoord, maar die zeiden hem aan vankelijk niets. En toch trachtte hij, zooals hij altijd deed bij het hooren van een nieuw woord, er een beteekenis voor te vinden totdat op een avond, toen mrs. Crewdson hem naar bed bracht, deze hem zei dat hij dat zou worden. „Je begrijpt, mijn lieve jongen, dat, nu j< beide ouders niet meer leven, het heele land je als kind zal aannemen Is dat niet prettig? En dat is nog lang niet alles: je krijgt een thuis niet zooa's hier, da» meer een in richting is maar een echt thuis, met een echten vader en een echte moeder, en met broertjes en zusjes". Hij nam de mededeeling flegmatiek ophet kon nem niets schelen, wat er met hem ging gebeuren. Hij was een stuk onbeheerd goed op de wereld; de wereld had dus het recht hem te zenden, waarheen zij wilde. Wat zijn eigen wenschen betrof, het eenige wat hij daarmee kon doen, was ze te onderdrukken. En vooral niet huilen! Zoowe! zijn angst als zijn leed dreef hem tot dit besluit. Het was de eenige manier, waardoor hij zijn dapperen wil dm het hem opgelegde kruis te dragen, kon toonen HOOFDSTUK VIII Teneinde hem naar zijn nieuwe tehuis te Hij heeft in Haarlem ook terecht gestaan voor fietsdiefstal en Haarlem wachtte nu zoowat op Alkmaar. De zaak werd daarop geschorst om af te wachten een psychiatrisch onderzoek op last van den rechter commissaris. VAN WILDSTRIK EN BRAND- LAMPEN. De heer J. Pr. E., thans te Alkmaar het contingent vermogenbelastingbetalers ver- grootend, was door B. de Winter in de duinen te Egmondbinnen aangetroffen met een half- mud wildklemmen en door den kantonrechter veroordeeld tot 10 dagen hechtenis, van welk vonnis E. het Jioogerop had gezocht. Van daag was hij r.iet present, wél z'n klemmen, waarmede B. de Winter een demonstratie gaf, die echter wegens gebrek aan konijnen niet volledig kon zijn. De officier had het niets op Japie begrepen en betreurde het innig dat hij geen zwaarder straf kon eischen maar zich moest b^pa'en om bevestiging van het vonnis te vorderen. Appellant no. 2 was de 34-jarige E., een huisvader met 4 kinderen en een professional in het stroopen. Hij kwam liefst met 2 von nissen aansjouwen. In ae eerste plaats een vonnis, waarbij de kantonrechter hem in een vlaag van medelijden had veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 proefjaren. Deze gunst zat E. tamelijk dwars boven de maag, daar hij bij een volgende overtreding die toch niet kon uitblijven, ook dit maandje zou moeten verbrommen. Hij trachtte daar dus ond'ruit te komen. Voorts stond ook hij nog op de voordracht voor .14 dagen principaal betreffende een ander branderijtje op 17 September. Het behoeft geen betoog, dat E. geen enkel succes kon boeken. Bevestiging van beide vonnissen werd gerequireerd. SCHOORL. De vereeniging „Hulp in Nood bij Ziekte" hield hvden haar jaarvergadering in het café van den heer Huiberts te Groet. Onge veer 50 leden waren aanwezig. Voorzitter was de heer S. G. L. F. baron van Fridagh. De penningmeester, de heer Keetes, bracht een jaarverslag uit. Het ledental was met 8 teruggegaan en bedroeg thans nog 100. On danks meer aan contributie was ontvangen dan aan ziekengelden en verdere kosten was uitgegeven, waren de kasmiddelen toch met een bedrag van f 67 75 teruggekropen, door dat de diverse subsidies waren verminderd. Het reservefonds en de kas bedroegen per 31 December 1933 f 2428,38. De herverze kering had ook een tamelijk bedrag van de kasmiddelen gevraagd. Ook in het tekort van die herverzekering had het fonds nog 33.28 moeten bijbetalen. Bij monde van den heer Fl. Schermer werd verslag uitgebracht over het werk van den penningmeester, dat keurig in orde werd bevonden. Spr. adviseerde namens de com missie om de rekening goed te keuren en zou zeker aan de zijde van den voorzitter staan, indien deze straks de penningmeester hulde zou brengen voor zijn accuraat werk. De rekening werd hierna goedgekeurd, en de penningmeester bedankt voor zijn goede werk. Van de afgevaardigde naar de bondsver gadering werd geen verslag gegeven over deze vergadering. Tot nieuwe afgevaardigde werd benoemd de heer H. Stam en tot diens plaatsvervanger den heer Fl. Schermer, ter wijl van het bestuur uit de vergadering van den bond zal worden bezocht door den voor zitter. De heer Joh Meyer zal diens plaats vervanger zijn. De heer van Fridagh. Meijer en Bosman traden als bestuursleden af. doch werden met overgroote meerderheid herbenoemd en namen deze benoeming aan. Bij monde van den voorzitter werd de vergadering bedankt voor het vertrouwen en werd beloofd, dat ook in de komende tijden door deze heeren weer alles zal worden gedaan, wat in het belang van „Hulp in Nood" kan zijn. Rondvraag. De heer D. Groen meende, dat de herverzekering niet zoo nadeelig was ge weest als de penningmeester dit deed uit komen, en deelde als hoofdbestuurslid nog nadere bijzonderheden mede over de toe komstplannen betreffende dit fonds Tevens was hem opgevallen dat, toen de gemeente raad de subsidie halveerde, door de voor zitter van den raa.\ welke toch ook voor zitter is van „Hulp in Nood" geen enkel woord was gesproken in het belang van H. i. N. De voorzitter antwoordde op dit laatste, dat als iemand doordrongen is van de nood zaak van bezuiniging der gemeentelijke uit brengen, offerde mevrouw Crewdson de uren op, die, nadat zij den ganschen nacht had gewaakt, eigenlijk voor haar bestemd waren om te slapen. Dat nieuwe tehuis was in een stadje, op korten afstand verder stroomopwaarts aan den Hudson gelegen. Hoewel de reis per spoor maar kort duurde, was het de langste, die hij ooit had gemaakt en toen eenmaal de rivier in zicht was, ge raakte hij opgewonden door wat hij zag. Hij werd opgewekter en dacht aan nieuwe avonturen. Er was zooveel, dat zijn aan dacht trok: bruggen, stoomschepen, een voor anker liggend oorlogsschip, een houtstapel plaats, kolenloodsen, een terrein waar graf monumenten waren tentoongesteld en hoog boven hem den helderen, kouden blauwen Januari-hemel. Aan den overkant van de ri vier vormden de met boomen begruride hoog ten een steil, bruin bastion, met hier tn daar sneeuw. Daar hij niet had gevraagd, waarheen zij gingen, noch waaruit het gezin bestond, waar hij als pupil van den Staat zou wor den opgenomen, liet zijn geleidster het aan hem zelf over zijn ontdekkingen te doen. An dere gezichten, nieuwe aanrakingspunten en nieuwe noodzakelijkheden zouden er toe bij dragen te vergeten wat achter hem lag. Zij stapten aan het station Harfey uit. Mevrouw Crewdson droeg zijn valies, waar in zijn k'eeren waren geborgen, die te voor schijn waren gekomen, toen men de kamers, waar hij en zijn moeder het laatst hadden gewoond, doorzocht had Voor het station namen zij een stationneerend rijtuig, een oude rammelkast, die hen zigzagsgewijze langs den steilen oever naar het stadje Gewrichtspijnen worden veroorzaakt door urinezuur dat zich heeft kunnen afzetten in de gewrichten tengevolge van onvoldoende zuivering van het bloed door verzwakte werking der daarvoor zorg dragende organen. Verkeeren deze organen in gezonden toestand, dan wordt het urinezuur geregeld met de urine uit het lichaam afgevoerd. Zijn zij verzwakt, dan raakt het bloed over- zadigd ermede ,het urinezuur kristalli seert en zet zich af in de spieren, ge wrichten enz. De scherpe kanten der kristallen veroorzaken de ondragelijke pijnen, waaraan rheumatiek-patiënten lijden. Meer dan ooit is het in zulke gevallen noodzakelijk de oorzaak van het kwaad weg te nemen. Tijdelijke verlichting mag aangenaam zijn, doch de pijn her haalt zich daarna slechts erger. Door echter de afvoerorganen tot gezonde werking te brengen, wordt het urinezuur ook geregeld afgevoerd, en hiervoor kunt gij niets beters gebruiken dan het middel, dat reeds jarenlang zijn deug delijkheid bewezen heeft en waarvan duizenden verklaarden, dat het hun uit stekend geholpen heeft: Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Deze werken uit sluitend op de bovengenoemde organen, zij doen slechts één ding, doch doen dit dan ook uitermate goed. Neem nog heden een proef en ook gij zult overtuigd worden van de uitstekende hoedanig heden van dit probate middel. Verkrijgbaar bjj apothekers en drogisten h f 1.- f 1.75 en f3.-p. doos. Let vooral op den jaisten naam. gaven, hij dat wel is, terwijl de heer Groen niet kan constateeren wat in besloten zitting van de raad is gesproken. Zeker zou de 50 meer of minder van Hulp in Nood de zaak voor de gemeente niet zooveel slechter heb ben gemaakt, doch er zijn meerdere vereeni- gingen werkzaam op sociaal gebied, en de zuinigheid moet beslist worden betracht. Worden de tijden beter dan zal de voorzitter zeer zeker een der eersten zijn om weer aan H. i. N. te denken. Over het eerstgesprokene van den heer Groen, het herverzekeringsfonds, hier zal moeten worden gestreefd raar uniformiteit van duur en hoegrootheid der uitkeeringen in de verschillende afdeelingen. Hij beveelt dit in de aandacht van den heer Goen als lid van het bondsbestuu aan. Nog wees de heer Groen op het gevaar wat schuilt in verzekering tegen ziekte in Je hoogere klasse waarbij dan de uitkeeringen gaan boven het standaardloon. Men kan dan allicht komen tot een langere duur van het ziekteproces (gefingeerd ziek zijn). Verder wees hij op het nut van aanwerving van jonge leden. De gemiddelde leeftijd onzer leden is thans 50 jaar; veel te oud! Zoo het moet wil spreker medehelpen, doch in elk geval beval hij een goede propaganda tot werving van jonge leden aan. Hij deed in deze een beroep op de medewerking van de vergadering. De voorzitter zeide. dat dit nut met altijd wordt gezien en begrepen, doch hoopt dat de jongeren het nut van aansluiting zullen gaan inzien. Van de zijde van het bestuur is zeer zeker alle medewerking te verwachten, terwijl, tot stabilisatie van het reservefonds in het be stuur de gedachte voorzit om in samen werking met het herverzekeringsfonds, den toestand voor de kas beter te maker Hierna sloot spr. de vergadering in de hoop, dat 1934 gezondheid in de gezinnen, en daardoor een goed gaan van de vereeni ging mocht brengen. De vereeniging van Ziekenhuis verple ging hield Dinsdag 30 Januari haar 9e jaarvergadering in het lokaal van den heer C. Jansen. De voorzitter was de heer C. Borst. Het saldo, zeide spreker, is niet groot, maar wij hebben toch het financieele ge deelte doorgeworsteld. Wanneer wij straks de cijfers hooren noemen van de verple- gingsgelden enz. en ook de ontvangen con- tributiën, dan zal men zien, dat hieruit wat te leeren valt. De voorzitter zeide dat er wel eens klach ten komen dat wij zoo gauw met den om slag komen. Hij wees echter op omliggende bracht. Zij kwamen na een scherpe bocht in de eenige lange straat, die er allesbehalve deftig uitzag met haar vervelooze, houten huizen en winkeltjes, meest alle bewoond door menschen, die werkten voor de „groote lui" van de naburige buitens. Een leelijk schoolgebouw, een leelijk brandsuithuisjc, twee of drie onooglijke kerken spotten met alles wat men mooi zou kunnen noemen. Na op een hoek, waar het rijtuig stilheid, te zijn uitgestapt, liepen zij naar een houten huisje, dat een eindje van de straat lag en een mansardedak had. Het was geschilderd in de kleur van stopverf, de vensters en deur vaalgeel. Daar het huis aan den rand van een helling lag, had het aan de achterzijde drie verdiepingen en aan den voorkant twee Waar eens een boomgaard was geweest, stonden nu maar drie of vier appelboomen; op de rest van het erf stond een kippenren en daar de zon scheen, waren enkele kippen druk bezig met krabben en pikken in den grond. Toen zij naar het huis toe liepen, bleek dat zij werden verwacht, want de huisdeur werd geofiend, voordat zij nog de cementen tegels, die er vóór lagen, hadden bereikt. De begroeting gold alleen mevrouw Crewdson, die blijkbaar een oude vriendin was. Omdat zij naar binnen ging, deed de jongen het ook, en zij kwamen in een vroo- lijke, maar armelijk gemeubileerde woonka mer. Er iagen boeken en tijdschriften; een kanarie in een kooi begon te zingen, zoo dra hij stemmen hoorde. Voor een daklooze kleine jongen was deze omgeving zoo prach tig. dat hij vergat zijn pet af te nemen. (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 3