Alkmaarscite Courant VEILIGE HAVENS HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL Honderd Zes en Dertigste Jaargang. MAANDAG 5 FEBRUARI. 13 Verle"Sd t0' ""er' URSEM. No. 30 1934 OixidUmieims Dinsdag 6 Februari. Hilversum, 1875 Af. (AVRO-uitzending). 8.Gramofoonpl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Kook- en bakpraatje door mevr. R. LotgeringHille- brand. 11Orgelconcert P. van Egmond Jr., mmv. N. van Rappard, sopraan. 12. Ensemble Rentmeester en gramofoonplaten. 2.15 Gramofoonplaten. 2.30 Pianorecital J. Wilderbeek. 3.Knipcursus. 4.Pauze. 4.15 Gramofoonplaten. 4.30 Radiokinder- koorzang olv. J. Hamel. 5.Verhalen voor de kinderen. 5.30 Jeugdhalfuur voor de VPRO, olv. ds. B. J. Aris. 6.Gramofoon platen. 6.30 RVU. Mej. Ada Geyl: Moderne Engelsche literatuur. 7.Omroeporkest olv. A. van Raalte, mmv. Henri Barouk, cello. 7.30 Engelsche les, Fred Fry. 8.Vaz Dias. 805 Z.Exc. minister mr. H. P. Marchant: Onderwijs en politiek. 8.30 Gino Bordin en rijn Hawaiïan orkest. 8.45 Omroeporkest olv. A. van Raalte, mmv. Y. Brothier, zang en H. Barouk, cello. Afgewisseld door Gino Bordin's Hawaiïan orkest. 10.25 5de acte van „De Jacht naar het Goud van Kapitein Kidd", van R. SchneiderSchelde. Vert.: G. Czopp. Regie: Kommer Kleyn. 11.Vaz Dias. 11.10-12.20 Uit „Claridge" den Haag: John van Brück en zijn orkest. Huizen, 301 Af. (KRO-uitzending). 8. 9.15 en 10.Gramofoonpl. 11.30—12. Godsd. halfuur. 12.151.45 Sextetconcerten gramofoonplaten. 2.Vrouwenuurtje. 3. Modecursus. 4.Gramofoonplaten. 5.15 Causerie. 5.30 Concert en causerie. 6.40 Es peranto. 7.15 Lezing. 7.35 Gramofoonplaten. 7.45 Causerie. 8.Deventer-programma. 9.Vaz Dias. 9.05 Orgelconcert mmv. viool- solist. 9.50 Causerie. 10.Orkestconcert. 10.15 Vioolsoli. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Or kestconcert. 11.12.Gramofoonmuziek. Daventry, 1500 Af. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05 en 11.20— 11.40 Lezing. 12.20 Orgelspel R. New. 12.50 Commodore Grand-orkest olv. J. Mus- cant 1.50 Midland Studio-orkest olv. F. Cantell. 2.25 Voor de scholen. 4.50 Het „London Ensemble", mmv. G. Jackson, so- Ïraan. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 laydn's strijkkwartet op. 1, no. 2. 7.10 Duitsche causerie. 7.50 Cello-recital A. Pig- gott. 8.05 Liederen naar teksten van Edw. tockton mmv. solisten. 8.50 G. B. Shaw: „Wither Britain". 9.20 Berichten. 9.40 Con cert A. Brosa, viool en M. Pirand, piano 10.45 Voordracht. 10.50—12.20 Lew Stone en zijn band. Parijs „Radio-Paris" 1769 Af. 7.20 en 8.20 Gramofoonplaten. 12.20 Concert door het Pascal-orkest. 8.20 „Les Hannetons", spel yan Brieux. Ralundborg, 1261 Af. 11.201.20 Con cert uit Hotel Angleterre. 2.204.20 Om roeporkest olv. Mahler. 7.20 „Familien Han- sen", radiotooneel. 7.35 Fluitrecital door E. H. Knudsen. 8.201.20 Dansmuziek voor de jeugd. Langenberg, 456 M. 5.25, 6.30 en 10.45 Gramofoonplaten. 11.20 Populair concert olv. Klosz. 12.20 Gramofoonplaten. 1.20 Concert, viool, guitaren en piano. 3.20 Trio concert 4.20 Weragorkest olv. Kühn. 6.20 „Ich traumt" in seinen Schatten", hoorspel. 7.50 Gevarieerd programma. 9.4511.50 Concert. Rome, 421 Af. 8-05 Fascistische uitzending. 6 50 Radiotooneel. 9.35 Operaconcert. Brussel, 322 en 484 Af. 322 M.: 12.20 Omroepkleinorkest olv. Leemans. 1.30 Gra mofoonplaten. 5.20 Symphonieconcert olv. Kumps. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 „Omdat ik zwart ben", negerprogramma. 10.30 Gra mofoonplaten. 484 M.: 12.20 Gramofoonpl. I.30 Omroepkleinorkest olv. P. Leemans. 5.20 Omroeporkest olv. André, mmv. piano soliste. 6.35 Gramofoonplaten. 6.50 Omroep kleinorkest olv. Leemans. 8.20 Koor- en orgelconcert olv. J. Quittin. 10.30 Gramo foonmuziek. Deulschlandsender, 1571 Af. 7.30 Maj. b. d Von Weberstadt: Ein Jahr Kampf um Deutschlands Gleichberechtigung. 7.40 „Hier irren die Komponisten", vroolijk uurtje. 8.20 „Symphonie der Arbeit", met muziek van Windt en tekst van Nierentz. 9.— Koorcon cert olv. H. G. Görner. 9.20 Berichten. 10.05 Weerbericht 10.2011.50 „Heut gibts im Radio Tanzmusik", populair programma olv. H. Weber. SeuUletm door BASIL KING. (Uit het Engelsch). 15) Héla!" riep de oppermachtige heer ein delijk, met iets vragends in zijn uitroep. Nog steeds fluitend en zijn handen in de zakken houdend, kuierde hij weer de kamer uit. Tom Whitelaw's zenuwen waren even zoovele kanaaltjes geworden, waardoor lou ter schaamte stroomde. Hij was een oplich ter! Als hij het woord nog eens zou ïooren uitspreken, danMaar S^kig mevrouw Tollivant zelf er een stokje ^Weer ging het tuinhek open, en hij zag een meisje van omstreeks zijn eigen leeBll met een veel kleiner jongetje, dat op krukken liep. Al zijn bewegingen waren verdraaid en potsierlijk. Zijn hoofd was weggezonken tusschen zijn schouders, alsof hij geen hals had. Aan zijn voeten en beenen droeg hij me talen beugels. Zijn gezicht had die eigenaar dige ouwelijke trekken, die het gevolg waren van lijden, zonder hem feitelijk te ondersteu nen, hield het meisje hem op moederlijke wij ze opzij vast. Zij was, om zoo te zien, een aardig meisje, met glanzend, strooblond haar, dat los op haar rug hing, net een GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Dinsdag 6 Februari. Lijn 2: Huizen. Lijn 2: Huizen. Ui" L?nd. Reg. 10.35-10.50, Daven- rX ^7i Ik' Lond Re£- 12.20—16.50, Daventry 16.50—24.—. E^^^krgto35-17.5°, Boeda- Gemeenteraden ZUIDSCHARWOUDE nemPplldatgaVOnd4uVergaderde de raad dezer gemeente ten raadhuize. we?ig.heeren Bekker en Kramer waren af- °Pende met een woord van hartelijk welkom en den wensch voor een So^wensHit "tl6' Va" den heer Bekker- toe wenscate a'len een voorspoedig 1934 Mi.nistcr va" Sociale Zaken was H?[lJVen ineekornen. met mededeeling, dat de steunregeling voor de transportar beiders, werkzaam in het bedrijf van De Koophandel' niet meer geldig werd ver klaard, omdat deze werkloozen weer te werk kunnen worden gesteld. e heeft een voorschot van 1000 ontvangen voor de kosten van werk- loosheiasvoorziening. Naar aanleiding van de uittrekking van de steunregeling der transportarbeiders deelde de voorzitter mede, dat men op het ministe rie dacht dat deze arbeiders in de steunrege ling werden opgenomen wegens de vorst maar nu blijkt, dat dit niet het geval is' wordt de steunregeling ingetrokken en moe ten de arbeiders te werk worden gesteld. De bestuursleden van het Burg. Armbe stuur hadden een dankbetuiging ingezon den voor de ontvangen salarisverhooging. Medegedeeld werd, dat de heer A. Kout ten gevolge van een langdurige ongesteldheid van den heer S. de Boer Kz. de administra tie waarneemt. Ged. Staten berichtten, dat de vaststelling van de personeele belasting voor deze ge meente is gestuit. De bouwverordening en het subsidie aan het Burg. Armbestuur waren door dit col lege goedgekeurd. Het verslag van de comissle tot wering van schoolverzuim gaf aan, dat het ver zuim toegenomen was bij verleden jaar. Verder was een schrijven aanwezig, waar in ten behoeve van een te houden bloembol lententoonstelling een bijdrage der gemeen te werd gevraagd voor een inzending uit Westfriesland. Het is voor de tentoonstel ling te Haarlem. De voorzitter stelde voor, met het oog op de niet sluitende begrooting afwijzend te be schikken, terwijl wethouder Du Burck een subsidie van 10 wilde geven. Spr. wilde dit toestaan, omdat het streven naar beteren afzet van bollen moest worden toegejuicht. De schaa moet voor de baat uit. De heer Groen zag het nut echter proble matisch. De buitenlanders, waarvan het moet komen, zag spr. nog niet komen. Schept men geen consequenties? Het nut van 'n tentoonstelling werd door allen inge zien, maar de heer Muller wees op de moei te die men gedaan heeft, om de begrooting kloppend te krijgen, wat niet is gelukt. Spr. vond het onverantwoordelijk, subsidie te ge ven. De voorzitter was het daarmee eens. De heer Dijkhuizen stelde voor, wel subsi die te geven. Tenslotte werd dit voorstel ver worpen met 3 tegen 2 stemmen, die der heeren Du Burck en Dijkhuizen De salarissen. De circulaire van Ged. Staten betreffende de salarissen van burgemeesters, secretaris sen en ontvangers was vervolgens aan de orde. De heer Du Burck stelde voor, de 8% pensioensbijdrage te verhalen met vervallen van de thans geldende tijdelijke korting. Het advies van B. en W. luidde het adres van den Bond van Gemeenteambtenaren aan te nemen. De heer Groen was voor pensioenverhaal en ging uit van het standpunt, dat ieder voor z'n ouden dag moet werken. Spr. kon zich niet met het voorstel vereenigen om 0,6 te doen vervallen. De salarissen kun nen worden verlaagd omdat het indexcijfer daalt. De heer Dijkhuizen vond het wel moeilijk, maar dacht dat Ged. Staten toch wel zou den doen, wat zij zelf wilden. Voor de amb tenaren vond spr. het wel minder prettig. Als allen staatspensioen kregen zou het pre- mievrij moeten zijn, maar nu de ambtenaren bevoorrecht zijn, wil spr. het voorstel-Groen steunen. De heer Kroon deed evenzoo. Nadat de voorzitter en de heer Groen van gedachten hadden gewisseld over den druk van de salarissen op de gemeentefinanciën werd het voorstel van Ged. Staten aange nomen met de stem van den heer Du Burck tegen. B. en W. stelden voor, naar aanleiding van een schrijven van het Nat. Crisis Co mité ten behoeve van extra steun aan werk loozen 2.10 per werklooze beschikbaar te stellen. Er zijn hier gemiddeld 38 werkloo zen geweest. Aldus besloten. Vervolgens was aan de orde de vaststel ling van een wijziging in het ambtenaren reglement, welker inhoud bekend is. De heer Du Burck deelde mede, op de B. en W.-vergadering niet aanwezig te zijn ge weest, omdat hij zitting had van de Boeren leenbank. Spr. was echter van oordeel, dat een ambtenaar, evengoed als een ander het recht had zich in een politieke partij te orga- niseeren, die hem aanstaat. Nederland is trotsch op zijn vrijheid en er bestaat vol gens den heer Du Burck geen aanleiding tot verandering hiervan. Ook de Minister van Binnenlandsche Zaken mag zich politiek organiseeren zoo hij wil. Spr. voorzag oogen- dienerij en huichelarij, en had respect voor diegenen, die om derwille hunner overtui ging bedanken als ambtenaar. Spr. was te gen het aanvullen. De voorzitter antwoordde, dat elk ordelie vend ambtenaar geen bezwaar mocht hebben tegen deze bepaling, terwijl de heer Groen er op wees, dat onder de verboden vereeni- gingen alleen die vereenigingen zijn ge rangschikt, die den illegalen weg willen be wandelen. De heer Muller juichte de vrijheid van aansluiten toe, maar vond het een ander ge val worden als het een ambtenaar in Rijks dienst betrof. De heer Du Burck wees nog op de moge lijkheid dat er een andere overheid kan ko men. Krijgt men dan weer andere ambtena ren? Als ds. Lingbeek aan het bewind kwam zou de r.-k. er ook slecht aan toe zijn, daar dan alle rechters zouden worden ontslagen. Als de ambtenaar zijn plicht doet moet hij vrij blijven. De heer Groen vond het een hopeloos ge val. De heer Du Burck begrijpt het zelf niet. Het gevaar schuilt alleen aan de zijde van de illegale partijen. Na nog eenige opmerkingen van wethou der Du Burck volgde sluiting en ging de raad in comité ter behandeling van de land- huren. Het ambtenarenreglement werd naar de verlangens van den minister gewijzigd met de stem van den heer Du Burck tegen. 'Donderdagmiddag vergaderde de raad. Wegens ziekte van den burge meester werd de vergadering gepresi deerd door den loco-burgemeester de heer J. Veldboer. De voorzitter deed mededeeling dat o.a. het volgende stuk was ingekomen. Schrijven van den Minister van O., K. en W., dd. 21 Dec. 1933, no. 9878, houden de mededeeling dat over 1930 aan pen- sioensverhaal te veel is ingehouden een bedrag van 13.30, welk bedrag op de rekening bij de B. v. N. G. zal worden gecrediteerd. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten betreffende wijziging gemeente lijke ambtenarenreglementen. De voorzitter deelde mede dat deze wijziging tot gevolg zal hebben dat het lidmaatschap van revolutionnaire bon den of vereenigingen worden verboden, terwijl hierbij o.a. het dragen van in signes e. d. wordt geregeld. Met algemeene stemmen werd beslo ten de verlangde wijzigingen aan te brengen. Aan de orde was een verzoek van den heer L F. van Sitpriaan te Ursem, om de noodslachtplaats te Rustenburg te willen opheffen. De voorzitter deelde mede dat B. en W. voorstellen dit verzoek in te willi gen. Met algemeene stemmen werd hier toe besloten. Van de tewerkgestelden bij de Rijks werkverschaffing in de Wieringermeer was een schrijven ingekomen met ver zoek om een toeslag op de loonen te willen verstrekken. De voorzitter deelde mede dat B. en W. voorstellen hierop afwijzend te beschik ken. De heer Schaap vroeg hoe het moge lijk was dat tot nu toe niet meer dan 10.38 per week kon worden verdiend. De voorzitter antwoordde dat er bij de tewerkgestelde arbeiders zijn, die dit werk niet gewend zijn en daardoor blij ven beneden de arbeidsprestatie die een bekwaam arbeider kan leveren. De arbeiders uit deze gemeente zijn allen geplaatst in één ploeg, en daar ieder van hen een gelijk loon ontvangt, gaat dit meestal ten koste van de betere werkers. De gemeente betaalt in de kosten van te werkstelling een nader door den minister te bepalen gedeelte, terwijl de helft der vervoer kosten, zijnde 1.60 per week per arbeider, voor rekening der gemeente is. De heer Schaap stelde voor, zoolang de in komsten niet hooger zijn dan 10, een toe slag te verleenen van 2. Meerdere leden achtten dan de totale kosten voor de ge meente te hoog. De voorzitter stelde voor den toeslag al leen te verleenen gedurende de maand Febr. 1934, en hierop de goedkeuring van den mi nister te vragen. Met algemeene stemmen werd hiertoe be sloten. De voorzitter deelde mede, dat van den Pensioenraad een schrijven is ingekomen om tot vaststelling van den pensioensgrondslag van den gemeenteveldwachter over te gaan Spr. stelde namens B. en W. voor deze vast te stellen op 1755, gespecificeerd als volgt: jaarwedde veldwachter 1400, toelage huis huur 180, kleedinggeld 100, rijwieltoe lage f 25, bode Alg. Armbestuur 25 en uitreiking bel.biljetten. Overeenkomstig het voorstel van B. en W werd besloten den pensioensgrondslag vast te stellen op 1755. De heer Schaap vroeg, hoe het staat met de korting op de jaarwedde van den veld wachter. Spr. achtte een verlaging van 6 met het oog op een pensioensgrondslag van 1755, te gering. De heer Broertjes heeft van den heer Ger ritsen vernomen, dat hem van de korting van 6 nog niets bekend was. Ook spr. is voor een hoogere korting dan 6 De voorzitter zeide, dat een gedeelte van het salaris kan worden vrijgesteld, b.v. 600, en dat op de rest nog de korting van 8V2 voor pensioensverhaal kan worden toegepast. De heer Schaap kan zich met dit voorstel geheele vereenigen. Meerdere leden achtten een korting van 14^ over 1255 te weinig. In stemming gebracht werd het voorste! van den heer Veldboer verworpen met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren Veldboer en Schaap. Met dezelfde stemmenverhouding werd vervolgens besloten over den geheelen pen sioensgrondslag een totale korting van 12^ toe te passen, met ingang van 1 Januari 1934. De voorzitter deelde mede, dat er eenig misverstand is ontstaan bij de verlaging der woninghuren. Hier onder zou niet de woning van den gemeenteveldwachter begrepen zijn Spr. geloofde, dat dit niet de bedoeling van den raad geweest is. Met algemeene stemmen werd besloten deze verlaging ook van toepassing te ver klaren op dé veldwachterswoning. Op een verzoek van den Kring van Westfr afdeelingen in het rayon Enkhuizen, om een subsidie voor de groote bloembollententoon stelling te Heemstede in 1935, werd met al gemeene stemmen afwijzend beschikt. Overeenkomstig artikel 103, 3e der L.O.- wet 1920, werd besloten aan het R.K. school bestuur te Ursem, op verzoek, een voorschot verleend van 2000 over de kosten bedoeld n art. 101 dier wet. Besloten werd aan de N.V. Ovehaal „Ons Belang" te Ursem,, de aansluitingskosten electrisch niet over 1933 en 193'4 kwijt te schelden. Op een adres van den heer Jb. Jonker, sigarenwinkelier te Ursem, om des Zondags eenige uren geopend te mogen zijn, werd af wijzend beschikt, omdat de wet de mogelijk heid van het openhouden van sigarenwinkels op Zondag uitdrukkelijk verbiedt. De voorzitter deed mededeeling van een schrijven van Ged. Staten, waarin het advies wordt gevraagd van B. en W. en den raad, omtrent hun voornemen om op ac salarissen van B., S. en O., boven de reeds toegepaste korting bovendien nog pensioensverhaal toe te passen. De voorzitter deelde mede, dat de burge meester in het college van B. en W. heeft voorgesteld hierover, met het oog op de tijds- amstandigheden, gunstig te adviseeren. Meerde leden juichten deze zienswijze toe en stelden voor in dien zin het advies uit te sprookjesprinses uit een prentenboek. Tom was direct verliefd op haar. Hij wist zeker in haar een vriendinnetje te zullen vinden. Zoodra zij binnen was, riep zij met een stem, die Tom heel muzikaal vond: „Moe der, Bertie is een stoute jongen geweest Hij wou „Mooi Vogeltje" niet voor juffrouw Smallbones zingen. Ik zei hem, dat U hem daarvoor zou straffen, en dat zult U ook wel doen, is 't niet Moeder?" Toen het antwoord hierop uitbleef, gingen de beide kinderen naar de huiskamer deur en wierpen een blik naar binnen. Zij keken strak naar den vreemdeling, en de vreemdeling keek strak naar hen, met die eigenaardige onbeschaamde oprechtheid van jonge dieren. Toen zij uitgekeken waren, gingen de zoon en dochter des huizes naar de keuken, om te vragen hoe het met het eten stond. Voor Tom was dat middagmaal weer een nieuwe ondervinding. Voor de eerste maal in zijn leven nam hij deel aan hetgeen men een gezinsmaaltijd noemt. Wel hadden soms vrouwen, die in hetzelfde huis als hij en zijn moeder woonden, en die het goed het hem meenden, getracht hem bij haar aan tafel te nooden, maar zijn moeder had zich daar tegen altijd verzet. Nu zat hij aan tafel met kinderen van zijn leeftijd, werd evenals zij bediend, en tot zekere hoogte op voet van ge lijkheid met hen behandeld. De eer vond hij zoo groot, dat hij nauwelijks kon slikken. Een tweede portie eten was iets, dat boven zijn begrip ging. In den namiddag had hij weer niets te doen. „Vanaf aanstaanden Maandag ga je naar school", had mevrouw Tollivant hem gezegd. Maar tot dan had hij niets uit te voeren. Het was een heele rek. Hij was aan zichzelf overgelaten. Daar hem was toege staan op het erf te komen, stond hij daar met aandacht naar de kippen te kijken. Plot seling hoorde hij een lichten stap achter zich en voordat hij nog den tijd om te kijken, hoorde hij een meisjesstem, die scherp en aan matigend klonk. „Je schijnt naar onze kippen te kijken." De sprookjesprinses kwam niet naar hem toe; op een paar meter afstand bleef zij staan De uitdrukking van haar gezicht was zoo hooghartig, dat het hem kwetste. Die blik van haar kwetste hem meer dan van wien ook, wegens zijn bewondering voor haar Smeekend keek hij haar aan, niet om de ver gunning om naar de kippen te kijken, maar om een klein beetje toegeeflijkheid. Maar te vergeefs. De uitdrukking van het scherpe ge zicht was net zoo koud als de ijskegels, die aan het dak hingen. Bedroefd draaide hij zich om, teneinde door de achterdeur weer naar binnen te gaan. Halverwege hoorde hij de he'dere stem roepen: „Wie is er een oplichter?" Toen hij dezen verrrd:rlijxen steek in den rug voelde, draaide hij zich plotseling om, met woede in zijn donkerblauwe oogen. Maar de sprookjesprinses was gewend aan woede in donker blauwe oogen en wist pre cies hoe daartegen op te treden. Door het puntje van haar tong uit te steken, stapelde zij een onbeschaamdheid op een beleediging Hij draaide zich weer om en ging, in heel zijn wezen gewond, het huis binnen. Dicht bij de achterdeur was een aan de zonzijde liggende kamer, waarin Bertie, in elkaar gezakt, in een rolstoel zat. Bertie noodigde hem uit binnen te komen. ,„Ik heb een boek". ,„Ik heb ook een boek", antwoordde hij op dezelfde manier als Bertie. „Laat me jouw boek eens zien, dan mag je 't mijne ook zien". Het was een eerlijk voorstel, zoodat hij dadelijk zijn „Geschiedenis van het Mensch- dom" ging halen. Binnen een paar minuten zat hij op den vloer naast Bertie's rolstoel, druk pratend over de boeken. Hij hield van Bertie, had een voorgevoel dat Bertie ook van hem zou gaan houden. Na het minach tend optreden van de sprookjesprinses en de trotschheid van den oudsten zoon, deed dit hem goed. Bovendien kon hij Bertie's vrien delijkheid beantwoorden door allerlei dingen voor hem te doen, waarvoor niemand anders tijd had. Hij duwde zijn rolstoel, deed ver schillende boodschapjes voor hem, haalde dit en haalde dat. en deed het met plezier. „Ik heb kinderverlamming". ie,h ywcttiekoude is spoedig verdreven met MUfHhaceU'sPeedecs Per stuk 8 ct. Doos 4-5 ct. Bij Uw drogisJ brengen. Met algemeene stemmen aldus be sloten. Niets meer aan de orde zijnde ging de raad in comité. £ands en Jmn&outa SINT PANCRAS. De Neutrale Bond van Boeren, Land en Tuinbouwers vergaderden Vrijdagavond in het café van den heer Bouwstra. In zijn openingsrede bracht de voorzitter de heer Hoogland naar voren, het vele werk wat door den bond wordt gedaan, en het weinige wat tot heden is bereikt. Als men zoo eens luistert wordt er wel eens gezegd, de bond bestaat nu ongeveer 3 jaar en wat is bereikt, nog zoo goed als niets, doch vergeet niet vergadering dat het vechten tegen de overheid niet zoo gemak kelijk is. Steeds wordt gezegd ons groepje is zoo klein, het kon veel grooter zijn, en het zal grooter worden, want thans is de overeen komst met Zuidholland zoo ver gevorderd dat van samenwerking sprake kan zijn. Ook Groningen, Friesland en Utrecht komen tot ons, en als dat voor elkaar is, kunnen we zeggen, geen plaatselijke of provinciale, doch landelijke organisatie, dan zal men ons eerder verhooren als wij met onze belan gen bij de regeering verschijnen. Het kamerlid Louwers dat dit ter oore kwam, gaf onmiddellijk als antwoord, dat zal de belangen der tuinders veel ten goede komen. De landbouw was reeds landelijk ver- eenigd, en we zien toch dat die bij ons op 't oogenblik voorstaan. Wij moeten vechten en strijden voor onze belangen. Uit het jaarverslag van den secretaris stip pen wij aan dat 4 bestuursvergaderingen zijn gehouden en 3 ledenvergaderingen, de ge meenteraad is nogmaals om steun verzocht voor de kleinste en meest noodlijdende tuinders. Twee maal is door bet bestuur met de landarbeiders vergaderd om een collectief arbeidscontract te sluiten. Door verscheidene leden is gebruik ge maakt om ontheffing of uitstel van belasting te krijgen. Het ledental ging met 5 terug, dit is echter een gevolg van opheffing der bedrijven. Echter traden geen nieuwe leden toe. De rekening van den penningmeester gaf tot uitslag dat was ontvangen 117.80, uit gaven 104.30, saldo 13.50. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag, dat de aftredende heeren jb. de Vries en Jb. Kloosterboer werden herkozen. Op voorstel van den heer Kloosterboer werd aan het bestuur een lid uit Broek op Langendijk toegevoegd, waarvoor werd ge kozen de heer K. Kaas. De heer de Vries deelde mede dat door eenige tuinders gebruik is gemaakt om door bemiddeling der secretaris, voor de crisis pachtwet door de kantonrechter te worden verhoord. Dit moet echter kosten 5, gepro beerd is om dit gratis te krijgen doch afwij zend is beschikt. Door het kringbestuur is een schrijven gericht, over de candidaatstelling voor het hoofdbestuur. De vergadering ging hier echter niet op in. Voorloopige beschrijvingsbrief. De begroo ting werd terloops doorgegaan en goedge keurd. Candidaatstelling. In de plaats van den heer Veldrop werd als de kring Hoorn gere kend, dat deze kring met een candiaat moet komen. Voor de heer Hart stelde de voorzitter voor om in den kring Aalsmeer een candidaat te zoeken. Deze kring is niet in het hoofdbestuur aanwezig en komt toch een zetel toe. Na eenige bespreking werd besloten om bericht naar Aalsmeer te zenden, dat deze voor een candidaatstelling zorgen, en deze zal worden gesteund. De voorzitter hield thans nog een bespre king over de teeltbeperking, hierin komen wel eigenaardige verhoudingen voor. Dat voor de Langedijk het meest nadeelig werkt hier zijn bv. de meeste landbouwgewassen geteeld op tuinbouw bedrijven dat zal op de teeltbeperking inwerken. Hierover werden door verschillende sprekers wagen gesteld en door het jestuu zoover als bekend, geant woord. Na nog eenige huishoudelijke besprekingen sloot de voorzitter de vergadering. »i 1 „En ik een gomelastieken bal". „Ik heb een trein". „En ik een leuk poppetje, dat kan dan sen.' Toen Cllly in huis kwam, trof zij hen als de beste maatjes aan. Zonder de kamer, waar zij zaten, binnen te gaan, zei ze ijskoud door de deur: „Bertie, ik geloof nooit dat moeder dat goed vindt. Ik zal 't haar gaan vragen" Mevrouw Tollivant liep, terwijl ze een pan schoonmaakte, gauw uit de keuken, om naar de jongens te gaan zien. Toen ze zag, dat er niets verkeerds gebeurde, ging ze weer weg. Maar, alsof zij de zaak nog niet heelemaal vertrouwde, kwam ze telkens eens kijken Rer- tie amuseerde zich best met dien uit de goo' opgeraapten jongen. Dat de jongen uit de goot was opgeraaot, kon haar niet schelen, maar wel dat Bertie van zijn gezelschap genoot. Verstandig genoeg om té zorgen, dat Bertie zich geen verkeerde voorstelling van de zaak zou maken, nam zij echter in den loop van den dag haar pleegkind, toen zij haar kans schoon'zag, even apart. „Ik zag je met Bertie spelen. Daar heb ik niets tegen; alleen moet ik je even aan je be lofte herinneren, weet je nog wel? Je zoudt hem geen slechte dingen leeren, heb je be loofd". „Neen, mevrouw", antwoordde de jongen onderdanig, als iemand, die over een uitge breide keuze beschikte van slechte dingen, die hij anderen kon leeren. (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 3