MASkLafayelte] Meesterlijke radio-rede van minister Marchant R-A-I- Over: Onderwijs en Politiek. binnenland Fel tegen fascisme en communisme. FM^Üenavond staa ni over de nieuwe n dit blad alle Wacht dus tot morgenavond^ N.V. H. ENGLEBERT'S AUTOMOBIELHANDEL 'S-GRAVENHAGE Ar AMSTERDAM De heer Kwadijk zeide, dat er jongens aan het werk zijn, terwijl gehuwden om de kant loopen. De voorzitter was echter van meening, dat als het niet volgens het bestek ging, de ge meente-opzichter er wel een stokje voor zou hebben gestoken. Ingevolge een ingekomen schrijven van het Nationaal Crisis Comité stelden B. en W. voor, ten behoeve van etrxa-steun aan werk- loozen een bijdrage te verleenen van 2 10 per werklooze. Het gemiddelde aantal werk- loozen was 57 over 1933. De heer Kwadijk vroeg, of men het comité nog iets verzoeken kon, nu de bijdrage werd verleend. Spr. wilde de groote gezinnen steu nen, die aan den weg door het Geestmeram- bacht werken. Spr. vond het tegenstrijdig, dat die niets kregen, terwijl zij, die in den Wieringermeer tewerk zijn gesteld, en wat bijna allen kleinen gezinnen zijn, wel in aan merking komen. De voorzitter vond, dat het bij het comité in goede handen was, wat door den heer Kwadijk werd beaamd, die er echter de aan dacht maar op wilde vestigen. De heer Kansen dacht, dat alleen werk- loozen hieronder vielen, wat door den burge meester werd beantwoord. Ook de tewerkge- stelden komen hiervoor in aanmerking. Na nog eenige besprekingen volgde aanneming van het voorstel. In verband met de kasmiddelen stelden B en W. voor, een leening te sluiten van 33000 af te lossen in 40 jaren. Dit is voor de uit den gewonen dienst betaalde kapitaals uitgaven ten behoeve van de uitbreiding van het R.K. schoolgebouw en het gymnastiekter- rein, plus de kosten van den Mosselenbrug. Aldus besloten. De visschersvereeniging „Geestmeram- bacht" vroeg het vischrecht der gemeente weer te mogen pachten op dezelfde voorwaar den. B. en W. stelden voor dit in te willigen voor 5 jaren tegen een huurprijs van 50 per jaar. Aldus besloten. Vervolgens werd de circulaire van Ged. Staten, betreffende het pensioenverhaal van burgemeester, secretaris en ontvangen, be handeld. De heer Kwadijk dacht, dat Ged. Staten evengoed wel tot het verhalen van pensioen zouden besluiten, al stemde men er hier tegen. Spr.'s standpunt in deze zaken is ge noegzaam bekend. Het prae-advies van Ged Staten werd aangenomen met den heer Kwa dijk tegen. De commissie tot nazien van de gemeente- begrooting, bestaande uit de heeren A. Kwa dijk, P. Duijves en D. Kansen stelde voor, den secr.-penningmeester van het Burg. Arm bestuur een vergoeding boven het salaris te geven van 50 over het jaar 1933. Aldus Besloten. Vervolgens was aan de beurt het vaststel len van eenige wijzigingen in het ambtena renreglement. De heer Kwadijk was voor vrije meenings- uiting en vrije organisatie. De voorzitter merkte op, dat de heer Kwa dijk de fascisten de hand boven het hoofd hield, waarop de heer Kwadijk antwoordde, dat de fascisten ook verboden zijn, maar dat de zwarte vlag evengoed van het bruine huis te Alkmaar waait. Het ambtenarenreglement werd aangeno men met de stem van den heer Kwadijk tegen Het plaatselijk crisiscomité verzocht een bijdrage van 300. De heer Kansen vond het niet goed, dat er geld van de gemeente naar het crisicomité ging. Men is nu zoowat allemaal crisis slachtoffer geworden. De voorzitter merkte op, dat men toch in uitersten nood moest helpen en de aanvrage van het comité is zeer bescheiden. De heer Ootjers was van meening, dat een subsidie wel gemotiveerd was. Zij, die het allerdiepst in de put zitten, worden gehol pen, terwijl het aantal begunstigers van het crisiscomité ook gestadig aan minder wordt De heer Kansen wilde het crisiscomité ech ter andere wegen laten zoeken. Welke, dat wist spr. zelf niet. De heer Kansen stemde alleen tegen deze subsidie. Bij de rondvraag kwam het sneeuwruimen ter sprake. De heer Kooi wilde, zoodra er sneeuw was gevallen, dit laten opruimen. De voorzitter vond het echter moeilijk om te bepalen, wanneer er eigenlijk moest wor den begonnen met opruimen. Spr. loofde de wijze waarop de ingezetenen aan den oproep om sneeuw te ruimen, gehoor geven. De heer Kansen achtte het een hopeloos geval, terwijl de voorzitter voorstelde dat iedere goedgesitueerde een minder bedeelde aan het werk zette. De heer Kansen stelde voor, het door iedei voor zijn eigen huis te laten doen. Een en ander zal overwogen worden. Als er eerst maar eens sneeuw komt. cu™^n zijn> op het verzoek gunstig te be- scniKKcn. Deze mededelingen verdienen eenige aan- ^ltn^amBr-if^nlinistrateur van het kenter heeft namelijk in de schriftelijke aanvrage het J," v L«e genoemd, doch in de monde- toelichting heeft de directeur gerectifi ceerd, dat, voor een voorstelling van circa ÏwrWmet een upeling Van een half uur' de verlenging van het sluitingsuur tot één uur en ten w u_,c£. uur zou EINDHOVEN GAAT TE LAAT NAAR BED. Burgemeesters standpunt. De weigering door burgemeester Verdijk om vergunning te verleenen voor een latex sluitngsuur op Zaterdag 3 Febr. j.1., ten ein de een voorstelling van het Reinhardt-ensem- ble mogelijk te maken, heeft bij vele Eindho- venaren ontstemming gewekt. In de gister avond gehouden raadsvergadering heeft de voorzitter van de r.k. fractie, de heer P. Staal, den burgemeester een tweetal vragen gesteld over deze kwestie. Hij verzocht den neer Verdijk mede te deelen, welke redenen hij heeft gehad om de vergunning te weigeren aldus de Tel. De burgemeester verklaarde, dat de z.i. on juiste voorstelling was gewekt als zou de be treffende speelvergunning zijn aangevraagc tot 's nachts één uur, terwijl in werkelijkheic de vergunning is gevraagd tot 's nachts halt- drie. Voorts is het voorgesteld, alsof de di rectie van het Rembrandttheater meerdere dagen tevergeefs op het verleenen der ver gunning heeft moeten wachten. Ook deze voorstelling is in strijd met de feiten, aldus de heer Verdijk, daar in anderhalven dag de beslissing op het gedane verzoek is gegeven De burgemeester zeide geen vrijheid te heb ben kunnen vinden, met het oog op de con sequenties, welke aan het verleenen van een vergunning tot 's nachts half drie verbonden i tot een SLleS,!ï?°8»te..tot Balftwee voldoende Z1i" antwoord heeft burge- hetaS ÏS,erWel gehouden aan hetgeen schriftelijk was ingediend. HET ROSE BOEK DER MUITERIJ. Publicatie van het N. V. Een jaar geleden zwierf het pantsêrschip £?weVan PTnTclë"" onder commando van iTnïn nS01-! ,Indlsche wateren en maak te den Nederlandschen naam tot een besoot- g m de geheele wereld. Het Nationaal Jon geren Verbond heeft daarin aanleiding ge vonden een „Rosé boek van de muiterij" te publiceren, dat is samengesteld uit de bla den der „N.V. De Arbeiderspers". Er is in het afgeloopen jaar veel over het schandaal j"?.evea Provinciën" geschreven en er is sindsdien in ons land veel veranderd. Het kost op het oogenblik moeite ons nog in te denken in den geest, die destijds stelselmatig op de vloot werd gekweekt. Wil men de psv- chologie leeren kennen, waaruit het schan daal der „Zeven Provinciën" groeide, dan leze men deze brochure van het N.J.V. De muiters in Indië en de socialistische pers in ons land, zij pasten op elkaar als een deksel op een bus. Dat heeft het N.J.V. nog eens willen aantoonen. DROEVIG ONGELUK TE MAASTRICHT. In de Maas te Maastricht is de 30-jarige J. E. verdronken. De man werd duizelig, toen hij over de voetbrug naast de spoorbrug liep en viel van een hoogte van 7 M. in de rivier. Zijn lijk is opgehaald. „ZAANLAND" HEEFT ONGELIJK Beroepen van Zaan-gemeenten niet ontvankelijk verklaard. Wederom is een beschikking afgekomen, waarin het optreden van de Zaanland" in de bekende electriciteitskwesties onjuist is ge oordeeld en Ged. Staten van Noordholland in het gelijk worden gesteld. Dit is geschied bij K. B. van 3 Februari, genomen op voor dracht van minister Kalff en in overeenstem ming met het advies van den Raad van State, voor welk college de vorige maand de „Zaan- land"-geschiiien in openbare vergadering uitvoerig werden behandeld. Ditmaal gold het de beroepen van de gemeenten Wormer- veer, Westzaan, Wormer en Koog a. d. Zaan en van den polder Westzaan, tegen de beslui ten van Ged. Staten, waarbij ten behoeve van- het P.E.N. vergunning werd verleend voor kabellegging in de openbare wegen. Al deze beroepen zijn niet-ontva-n-kelijk dan wel on gegrond verklaard. De gemeenten en de polder hadden aan de aanvankelijk door haar verleende vergunnin gen de voorwaarden verbonden, dat het P.E.N. de beschikking verkrijgt over bet net van de „Zaanland" en dat het P.E.N. geen kabels zou leggen op andere plaatsen en in andere sleuven dan het „Zaanland'"-net, Hiertegen voerden Ged. Staten o.m. aan dat deze voorwaarden, welker vervulling slechts mogelijk is, indien de „Zaanland (waarbij de gemeenten financieel betrokken zijn) haar medewerking verleent, naar door de betrokken gemeentebesturen is medege deeld, zijn opgelegd, omdat de wegen voor een nieuw kabelnet geen plaat.» meer bieden Voor kabels, als in de aanvrage om vergun ning bedoeld, is echter slechts weinig ruimte noodig, zoodat daarvoor zelfs in de meest dicht bezette wegen plaats is te vinden. In elk geval stuit het leggen van het kabelnet niet op zóó groote moeilijkheden, dat deze voorwaarden ter bescherming van het weg- 'belang (op grond waarvan de vergunning wordt geëischt) moeten worden gesteld. Bovendien kan een vergunning, waaraan voorwaarden zijn verbonden, welker vervul ling onmogelijk is zonder de medewerking van een derde, reeds op zichzelf niet geacht worden een vergunning te zijn, als bedoeld in art. 2 der Belemmeringenwet. Verordenin gen en dit te minder, wanneer het belang van dien derde medebrengt, dat hij dit mede werking niet verleent. GEDENKPLAAT OP DEN AFSLUITDIJK. Bij de uitwateringssluizen aan gebracht. Gisteren zijn op de heftorens der uitwate ringssluizen van den afsluitdijk, op die te Kornwerderzand aan den Oostelijken zijkant, op die te den Oever aan den Westelijken, de gedenkplaten aangebracht, voor de aanbie ding waarvan ihr. mr J. M. v Beyma, bur gemeester van Leeuwarden, bij' gelegenheid van de opening van den afsluitdijk op 25 Sep tember 1933 minister Kalff toestemming ver zocht, aldus de Tel. Hij deed dit in zijn kwa liteit van voorzitter van het comité, hetwelk na het gereedkomen van den afsluitdijk werd opgericht door personen uit ce beide toen onderling verbonden provincies Noord- Holland en Friesland met het doel ook van particuliere zijde in een of anderen vorm belangstelling in het werk te toonen. Deze belangstelling werd gegoten in den vorm der beide in brons uitgevoerde, thans aange brachte platen, groot ruim 2X1 M., waarvan die aan de Nocrdhohandsche zijde, naast de wapens der beide provinciën en de jaartallen 1927 en 1932 tot opschrift draagt: „Onder de regeering van Koningin Wiihelmina is deze afsluitdijk, Hoofdwerk van de gedeeltelijke droog making der Zuiderzee, Reehtstreeksche verbinding van Noord- Holland met Friesland, in vijf jaar tijds tot stand gebracht door het vernuft en den arbeid van Neder'.andsche ingenieurs, aannemers en werklieden. Ter herinnering hieraan is deze plaat door tijdgenooten aangebracht". Die aan de Friesche zijde heeft den zelfden tekst met dit verschil dat Friesland voor Noord-Holland genoemd wordt stand A 6H ^/NfcronaVOnd I A.IJ I 1 In de met veel spanning tegemoet gezien radio-rede van minister Mar chant begon spr. allereerst een defi nitie te geven van „politiek". Zij is practisch de kunst om in het open bare leven het mogelijk te doen. Zij is een onmisbaar element in den staat en zij, die de leuze aanheffen „weg met de politiek", kunnen, al doorgronden zij het zelf niet, daar mee niets anders uitdrukken dan de begeert: om de geldende politiek te vervangen door een andere politiek. Men kan het bestaan verhinderen van partijen, maar men kan niet de overtuiging verwijderen. Overal is leiding noodig. Elke organisatie heeft leiding noodig, zoo ook een politieke. De organisaties hebben de politieke leiding aan poltieke leiders opge dragen, die zij door andere kunnen vervan gen. Deze leiders worden thans veelal „b o n- zen" genoemd. Krachtens hun positie heb ber zij invloed op de keuze van de regeer ders. De regeeringsfuncties worden thans veelal „baantjes" genoemd. Wanneer men zegt: „weg met de politiek, weg met de partijen, weg met de bonzen, weg met de baantjes; er moet maar één partij zijn en die partij ben ik", beteekenen al deze leu zen: „hier met de politiek, hier met de par tijen, hier met de macht van de bonzen, hier met de baantjes". Er zal dan voortaan één bons wezen, met alleen alle macht. Doch het systeem van den éénigen bons kan ons niet den geringsten waarborg geven, dat er geen corruptie en geen misbruik zullen zijn, wel zullen zij gemakkelijker verborgen zijn te houden. Spr. zeide, deze politieke beschouwing te hebben gehouden om de aandacht te vestigen op de beteekenis van de politiek voor het onderwijs. Het onderwijs in den loop der jaren. Onze onderwijswetgeving ging uit van de staatszorg. Velen beschouwen het onderwijs als een deel van de opvoeding. Het was hun niet genoeg, dat de onderwijzer geen aan stoot geeft. Zij wenschten voor hun kinderen onderwijzers, die dezelfde overtuiging had den als zij. Daarom gingen zij hun eigen scholen oprichten en zij betaalden ze zeiven. Alleen het openbaar onderwijs werd uit de overheidskas betaald. Zij die eigen scholen hadden, hebben toen gezegd, dat het niet rechtvaardig was, dat zij, de ouders, als belastingschulden de open bare school medebetaalden, waaraan zij hun kinderen niet konden toevertrouwen, en bo vendien de school, welke zijzelven voor hun kinderen hadden gesticht. Zij wilden, dat de staat de kosten zou betalen voor alle Neder- landsche kinderen. Dit was, zoo ging minister Marchant voort, de oorzaak van onzen jarenlangen schoolstrijd, welke is geëindigd door de paci ficatie, in 1917 in de Grondwet vastgelegd en in de Lager onderwijswet 1920 uitgewerkt door de financieele gelijkstelling van het openbaar en bijzonder onderwijs. De over heid verzorgt het openbaar onderwijs; zij controleert, of het bijzonder onderwijs aan de gestelde eischen van deugdelijkheid vol doet. De kosten voor beide worden uit de overheidskas betaald. Deze oplossing van den schoolstrijd is een echt Nederlandsch, nationaal werk geweest, waaraan nagenoeg alle richtingen hebben meegewerkt. De tegenwoordige financieele moeilijk heden maken thans bezuiniging op onze hooge onderwijsuitgaven noodzakelijk. Het bedrag onzer gewone jaaruitgaven be staat voor ongeveer één derde uit rente en af lossing van schuld en uitgaven voor pen sioenen. Hoe bezuinigd moet worden De bezuiniging moet dus worden gevon den op 2/3 van onze uitgaven, een kleine 400 millioen. Daarvan komt alleen voor het éénc departement van Onderwijs 150 millioen, be langrijk meer dan 1/3. Het spreekt vanzelf, dat onderwijs een belangrijk deel van de be zuiniging moet dragen. Maar de aangegeven grond slag van ons onderwijs zal moeten blijven gehandhaafd. De voorstanders van de openbare over- heidsschool moeten erkennen, dat voor de Nederlandsche kinderen van de bijzondere school deze school hetzelfde recht van be staan heeft. En aan de ouders, die niet de bijzondere school verkiezen voor hun kinde ren, moet geen reden worden gegeven, waar door hun vertrouwen in de openbare school zou kunnen worden verzwakt. De voorstan ders van de bijzondere school moeten de waarde en de noodzakelijkheid van het open baar onderwijs erkennen voor allen, die niet van confessioneel onderwijs zijn gediend of die op een bepaalde plaats te zwak zijn om hun eigen confessioneele school te stichten. De overheid kan, doordat zijzelve met het beheer van de openbare school is belast, daarin de bezuiniging aanbrengen, die zij verkiest. Tot het beperken van de mogelijkheid, om nieuwe bijzondere scholen te stichten, hebben de voorstanders dier scholen loyaal medege werkt. Zij zullen in dezen tijd dezelfde loyali teit moeten toonen om, waar het mogelijk is, tot een doelmatiger distributie van de scholen mede te werken. Zoo kan, in onderlinge samenwerking, de organisatie van ons onderwijs in zijn geheel worden verbeterd en zullen wij eenerzijds de kosten kunnen drukken, anderzijds door ver betering van de grondslagen en van de aan eensluiting der onderdeelen het nuttig rende ment kunnen verhoogen Vrijheid van overtuiging. Dit alles zal alleen mogelijk zijn naar den nationalen Nederlandsche geest, indien de vrijheid van overtuiging blijft gehuldigd en de samenleving niet wordt beschouwd als een geüniformeerde weermacht, waarin de leven de menschen als menschenmateriaal worden beschouwd en behandeld. Elk soortgelijk systeem zou voor het Neder landsche volk een ramp zijn. Wie de waarde van het vrije onderwijs voor ons volk erkent, zal inzien, dat het van zijn waarde zou worden beroofd, indien men overging tot een politiek systeem, dat deze vrijheid zou uitsluiten. In onzen tijd dreigt dit gevaar van twee kanten; van het communisme en van het nationaal-socialisme. Ons volk zal nimmer zich het juk van één van beide laten opleg gen. Maar in een tijd, waarin vele wanhopig zijn, zou elke propaganda, die in normalen tijd zelfs geen kans krijgt op aanvankelijk succes, zoo ver kunnen vorderen, dat zij to: ernstige moeilijkheden kan aanleiding geven. Communisme en nationaal-socialisme be schouwen elkaar als doodsvijanden, maar zijn beide even gevaarlijk voor ons onder wijs. Overeenkomst tusschen fascisme en communisme. Beide leiden ons terug naar de uitsluiten de staatszorg; beide kennen slechts één over tuiging, die van den regeerder. Beide staan I vijandig tegenover de bemoeiing van kerk en godsdienst met de opvoeding. Beide stellen ons het Nederlandsche volk voor als een zedelijk gezonken natie en zijn regeerders als een corrupte bende. Beide kweeken paniek. Elk misdrijf, elk ongeluk schrijven zij toe aan de overheid, die zij be strijden, zelfs misdrijven, die nog niet zijn gepleegd. Beide beoefenen den cellenbouw om het o/erheidspersoneel onbetrouwbaar te maken. Beide eischen trouw aan zichzelf en ontrouw aan de overheid, als deze anders wil dan zij. Beide richten hun propaganda bij voorkeur op de jeugd, werken in het geheim, vormen knokploegen en zeggen, dat er voor alles geld is. Beide eindelijk gronden hun propaganda op het vooropgestelde alternatief: de toe komst is óf aan de communisten óf aan de nationaal-socialisten. Een derde heeft geen kans. Het griezelige alternatief is Goddank fan tasie. We staan nog in de eerste rij. Wanneer men het Nederlandsche volk voorstelt als een bedorven, baatzuchtige ben de, doet men een verderfelijk werk. Dit volk, met al zijn gebreken, staat moreel, intellec tueel, in gerechtigheid en in vrijheid, onder de volken der wereld in de eerste rij. Voor een goed deei heeft het dit aan ons onderwijs te danken. Zoo sprak minister Marchant, die nog op merkte, dat er ook in Nederland werkeloos heid en ellende zijn, maar dat nergens^ ter wereld grootere offers zijn gebracht, om deze ellende te verzachten, en dat, wie deze ellende aan den regeeringsvorm toeschrijft, er niets van begrijpt. Het Nederlandsche volk blijve in dezen bangen tijd zichzelf. Het heeft geen behoefte aan import van zedelijke en staatkundige mode-artikelen uit den vreemde. Het vervalle niet tot defaitisme, beware zijn zelfbewust zijn en handhave zijn plaats aan de spits. „Ons volk", besloot minister Marchant, „heeft veel moeten lijden en het zal nog meer te lijden krijgen. Het heeft dit alles tot dus ver gedragen met een waardigheid, die eer bied afdwingt. Zoo moge het blijven. Zoo alleen kunnen wij de moeilijkheden overwin nen JAN VAN HOUT MAAKT ONGELUKKEN. Een voerman doodgereden. Gisteravond omstreeks half zeven heeft op den Putschen weg te Bergen op Zoom een aanrijding met doodelijken afloop plaats ge had. Op genoemden weg reed een paard en wagen, welke uit Putte kwam in de richting van Bergen op Zoom, met er naastloopende de voerman Oosterboch uit Ossendrecht. De wagen werd achteropgereden door een per sonenauto bestuurd door den bekenden wiel renner Jan van Hout uit Eindhoven. Ten gevolge van den dichten mist heeft de heer van Hout waarschijnlijk den wagen niet op gemerkt, met het gevolg dat hij van achteren den wagen aanreed, en vervolgens den voer man Oosterboch greep, waardoor deze tegen den grond geslingerd werd. In bewusteloo- zen toestand heeft de heer van Hout hem een in de nabijheid zijnde café binnengedragen. Een ontboden geneesheer, die spoedig ter plaatse was, kon weinig meer uitrichten, het slachtoffer overleed spoedig aan de bekomen verwondingen. De auto werd aan de voor zijde gedeeltelijk vernield, terwijl de wagen van achteren licht beschadigd werd. Door de marechaussee is proces-verbaal opgemaakt en een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar de schuldvraag. Het lijk van het slachtoffer is naar het politiebureau te Bergen op Zoom overgebracht. GRATIS RIT VAN DEN HAAG NAAR ROTTERDAM. Een gedupeerde chauffeur en een booze garagehouder, In de „Haagsche Crt." lezen we: Gisternacht omstreeks I uur kwam een Haagsche taxi-chauffeur op het politie-bureau aan de Nassaukade te Rotterdam zich be klagen over een hem onbekend persoon, die kans had gezien een gratis ritje met de taxi te maken var. den Haag naar Rotterdam. 's Avonds had deze persoon den taxi-chauf feur opdracht gegeven hem naar Rotterdam te rijden en deze had de opdracht gaarne aanvaard Onderweg ging alles goed en de chauffeur was bijna op de plaats zijner be stemming, toen plotseling, op het Stieltjes plein, de auto bij gebrek aan benzine het op gaf en bleef staan Dat was een strop! De chauffeur deelde zijn reiziger de plannen mede. Deze was geenszins verstoord, inte gendeel. Hij maakte zich bekend als verte genwoordiger van de „Shell" en zou wel eens gauw benzine gaan halen. De taxi chauffeur natuurlijk dol gelukkig. De vertegenwoordiger(?) begaf zich naar een garagehouder in de Oranjeboomstraat en vertelde, dat op het Stieltjesplein een chauf feur op 5 liter benzine wachtte. De garage houder spoedde zich derwaarts, vulde de tank van de auto met benzine en de chauffeur kon weer rijden. Maarde reiziger echter was verdwenen. Daar stonden nu de chauffeur en de ga ragehouder. De eerste met meer dan veertig cent (zijn geheele bezit aan contanten) en de ander met een xekening van 5 liter benzine De rit den HaagRotterdam kostte 5, dus indien de reiziger den rit had betaald, was alles, wel in orde gekomen. Tenslotte, nadat hem alles was uitgelegd1, streek de garagehouder zijn hand over zijn hart en liet den chauffeur met de 5 liter ben zine de terugreis weer aanvaarden. Hedenmorgen passeerde een wielrijder de garage in de Oranjeboomstraat aldaar. De benadeelde garagehouder hield hem aan en zeide: Zeg, ik krijg nog geld van je voor de 5 liter benzine van vannacht! Het jongmensch, niet wetende, wat er werd bedoeld, stapte weer op zijn karretje en reed door, achtervolgd door den benzine leverancier. In een café ontmoetten de beide mannen elkander weer en de ruzie liep zóó hoog, dat het van niets wetende jongmensch zich ging beklagen bij de politie aan de Nassaukade. De jongeman kon aantoonen, dat hij geen benzine had gehaald. Later bleek, dat hij door den garagehouder voor den „vertegenwoordiger" was aangezien. Zóó werden in het ritje van den Haag naar Rotterdam (voor 5) vier menschen betrokken te weten: een gedupeerde chauf feur. een booze garagehouder, een heleedigd jongmensch en niet te vergeten een in zijn vuistje lachende oplichter DIESEL-ELECTRISCHE TREINEN Dienstregeling ingaande 15 Mei vastgesteld. Het Hbld. meldt hierover: Sinds enkele dagen is de dienstregeling der Diesel-electrische treinen vastgesteld Zij zul len om het uur uit Amsterdam W P., Rotter dam-Maas en Den Haag vertrAken. Van Amsterdam W.P. af zullen ze bestaan uit twee eenheden, twee treinen van drie wa gens aaneen, van Rotterdam en Den Haag uit eer 'riewagen-trein, die te Gouda combi neeren De treinen gaan te Utrecht om den anderen door naar Arnhem en Eindhoven; bv. de terste tre» van Amsterdam gaat door naar Arnhem, de tweede van Amsterdam naar Eindhoven; de eerste trein van de rich ting Gouda naar Eindhoven, de tweede trein van de richting Gouda naar Arnhem en zoo vervolgens. In omgekeerde richting loopen de

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9