Agenda iBinnenland Stad en Omgeving. Weec&eacht E\ VANAF DIE TIJD gebruik ik natuurlijk alleen 1- 2. 3. EN DEZE WEEK ZELFS ter kennismaking 2 PAKKEN 1. 2. 3. 30 cent. Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van hal! 2 tot half 4 geopend; Zater dag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. A. B. T., 7.30 uur, hoofdnummer Benzine en liefde (sens.). Toegang boven 14 jaar. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Fra Diavolo (kom.), hoofdrollen Stan Lau- rel en Oliver Hardy (geprolongeerd). Toe gang voor eiken leeftijd. Cinema Americain, 7.30 uur, hoofdnum mer My lips betray (rom.), hoofdrol Lilian Harvey. Toegang eiken leeftijd. Donderdag 8 Februari. Harmonie, 65-jarig bestaan Bilderdijk, opvoering De Privé-Secretaresse. 8 uur, 't Gulden Vlies, 2e abonnements voorstelling, opvoering Amor in de pastorie, door Rott. Hofstad tooneel. Vrijdag 9 Februari. Harmonie, 8 uur, Alkmaarsche Kamermu- ziekvereeniging: Optreden Strijkkwartet Galvet". Gulden Vlies, 8 uur, Tooneelavond „Fri- tio". Zaterdag 10 Februari. Harmonie, Carnaval-viering door T.O.P. Woensdag 14 Februari. Harmonie, opvoering van De Heksen- klok door Nico Snel's Koorklassen. Zondag 18 Februari. 't Gulden Vlies, feestavond K.V.K.V., revue „Dat moet je meemaken". ten, waar deze eerst aan een spijker werk op gehangen. Onder het zingen van de Marseil- laise werd het kleedingstuk verbrand. Herstel van Chiappe en Renard geëischt. De president der afgevaardigden en ge meenteraadsleden in het departement van de Seine heeft zich Woensdag naar den presi dent der republiek gegeven. Hij heeft tegen over persvertegenwoordigers verklaard dat binnen het kader der maatregelen tot herstel van de orde en rust ook geeischt is het her stel in hun functie van de politieprefecten Chiappe en Renard. Communistische betoogingen. Op de Boulevard des Capucines, d.w.z. tusschen de Place de 1'Opéra en de Madelei- ne, hebben zich weer heftige incidenten afge speeld. Het aantal demonstranten was hier weliswaar niet zoo groot, maar zij traden bijzonder fel op. Het betreft hier een 800-tal communisten, die alle groote winkelruiten tot aan de Gare St. Lazare kapotgeslagen hebben, al het brandbare materiaal, dat zij tegenkwamen, zooals banken, planken etc., bijeensleepten en losrukten en in brand sta ken. Bovendien sloegen zij op ongeveer 6 plaatsen de waterleiding stuk, zoodat de straat onder water liep. Ook eenige gasbui zen werden stuk geslagen en het ontsnappen de gas werd aangestoken. Hieraan ontstaken de betoogers vervolgens de stukken hout, waarmede zij vervolgens hun inmiddels op gerichte brandstapels aanstaken. In verband met deze gebeurtenissen zag de politie zich genoodzaakt met kracht in te grijpen, met het gevolg, dat een groot aantal gewonden moest worden weggedragen. 't Blijft woelig in de straten. In de Rue Royale is eeri rijwielpatrouille, bestaande uit 2 agenten, door de menigte aangehouden en van rijwielen beroofd. De betoogers vernielden de rijwielen en gooiden de onderdeden in het rond. Op de Place de 1' Opéra hebben leden der patriottische jeugdorganisaties zich verzameld rondom een zij zingen de Marseillaise. Gisterenavond heerschte er weer opwinding en op verschil lende punten kwam het weer tot botsingen, vooral daar, waar niet de gewone politie, maar de mobiele garde dienst deed. Een actie der studenten. Bij de vergeefsche poging der menigte door te dringen tot de afgezette Place de la Concorde, hadden studenten met een blauw- wit-roode vlag de leiding. Hier en daar wer den leden der republikeinsche garde van hun paarden getrokken en beroofd van helm en karabijn. De paarden werden ontzadeld en het tuig werd in brand gestoken. De café's in de Rue Rocale, die uitkomt op de Place de la Concorde zijn gesloten. Toen de terugge drongen menigte langs de groote boulevards trok sloten de meeste winkels hun deuren en lieten de ijzeren luiken neer. De politie trad niet op tegen de betoogers, die optrokken on der het zingen van de Marseillaise, doch ver der geen ongeregeldheden veroorzaakten. Nieuwe brandstichtingen. Op de groote boulevards heeft de bereden politie gisteravond weer gechargeerd, daar een groot aantal betoogers een barricade hadden opgebouwd, die zij in brand staken alvorens de wijk te nemen voor de politie. Ook verschillende krantenkiosken werden in brand gestoken. Eenige schoten werden ge- De boulevards werden ten slotte ont ruimd; tal van winkelruiten zijn vernield. Na deze eerste charge was de politie nog her haaldelijk gedwongen handelend op te treden tegen de samenscholingen en de opdringende menigte, die samengesteld is, zoowel uit link- sche en rechtsche betoogers als uit eenvou dige nieuwsgierigen, waartusschen geen on derscheid meer mogelijk is en die voortdurend weer op de Place de la Condorde, bij de Madeleine en de Opéra samenkomen. Een op tocht van een 300-tal communisten, die langs de Champs-Elysées trokken is uiteengejaagd. Er zijn weer dooden gevallen. Bij de relletjes van gisteravond zijn reeds weer twee dooden gevallen, terwijl talrijke andere personen gewond zijn. Tot dusverre zijn gisteravond 6 agenten gewond. Het juiste aantal der gewonde betoogers kan nog niet worden vastgesteld. In den loop van de zen avond worden talrijke arrestaties ver richt, naar schatting van den prefect van po litie tusschen de 2 en 3000. Slechts bij vier arrestanten werd het noodig geoordeeld hen in arrest te houden. De meeste arrestaties werden verricht op de groote boulevards. Omstreeks middernacht. Omstreeks middernacht en in de eerste uren van den nieuwen dag boden de Parij- sche straten een beeld, dat nog slechtswei- nig verschilde van dat van den avond. Over al patrouilleerde de politie en hield scherp toezicht op de groepen communisten en de lichtschuwe elementen, die van de gelegen heid gebruik willen maken om hun slag ie slaan In de Tuilerieën werd een groep van 10 communisten verrast bij het graven van een loopgraaf. Zij ontvingen de politie me revolverschoten en werden eerst na heftigen tegenstand gearresteerd. Gelijk reeds gemeld zijn twee der bij de botsingen van gister avond gewonde personen in het ziekenhuis overleden, zoodaf het officieele aantal dooden thans 12 bedraagt. In de provincie. Het is gister ook tot botsingen gekomen in verschillende provinciesteden, o.a. in Kijsse waar de mibiele garde handelend moest op treden en 30 arrestaties verrichtte; in Greno- ble, waar een stoet linksgeoriënteerde betoo- gers uiteengejaagd werd en in Lyon waar rechtsche en linksche groepen de bereden po litie bekogelden met diverse projectielen. Hier moest de politie gebruik maken van de blanke sabel om de straten te ontruimen. 30 perso nen werden gearresteerd en 24 demonstran- ten werden gewond in de ziekenhuizen ge- bracht. Nieuwe demonstraties te ver wachten. De communistische „Humanité" roept de arbeiders en arbeidsters op, Vrijdagavond om 8 uur te demonstreeren op de Place de ia République. Anderzijds roept de C. 1 u., net algemeen socialistisch vakverbond, de aange sloten en verwante organisaties, zooals de Liga voor menschenrechten en socialistische vereenigingen van verschillende richting, op om deel te nemen aan een 24-urige protest staking op Maandag aanstaande. Het lijstje der slachtoffers. De buitengewone ordedienst der politie is vannacht om twee uur ingetrokken. Bij de on- lusten in de afgeloopen nacht is ook de difec- teur der stedelijke politie, Marchant, ernstig gewond, terwijl ook een redacteur van de „Intransigeant" zwaar gewond moest wor den weggedragen. Driehonderd personen werden gearresteerd. Ongeveer 200 personen werden gewond, alsmede 10 politie-agenten. Bijzetting van de slachtoffers. Het gemeentebestuur van Parijs heeft be sloten de bij de onlusten om het leven ge komen personen op kosten van de stad Parijs bij te zetten. Oproep van den Franschen troon pretendent. De In België gevestigde pretendent voor den troon van Frankrijk uit het huis Bour bon, de hertog Jean Guise, publiceert in de Action Frangaise den volgenden oproep aan het Fransche volk: „Thans ziet ge, waarheen 60 jaar republi keinsche heerschappij en partijbeleid u heb ben gevoerd. Franschen aller partijen en aller standen, het uur is gekomen om het monar chistisch beginsel te aanvaarden, waarop de grootheid van Frankrijk berust en even lang geduurd heeft. Slechts dit beginsel kan de vrede, de orde, de gerechtigheid en de conti nuïteit van het gezag waarborgen. Gegegeven in ballingschap, den 7den Februari 1934". MINISTER SLOTEMAKER DE BRUINE OVER DE WERKLOOSHEID. Het Nederl. correspondentiebureau in Den Haag meldt: In het interview, dat hij dezer dagen aan een onzer redacteuren toestond, heeft de mi nister van sociale zaken ook gewezen op de enorme stijging van de rijksuitgaven, welke in twee jaar van 13 millioen tot 75 millioen zijn opgeloopen. Hij verwees ter verklaring hiervan naar onderscheidene oorzaken, o.a. naar misstanden, die bij de toepassing van de steunregeling voorkomen. In de Arbeiderspers heeft de heer v. d. Walle, die 's ministers gegevens aan een na dere beschouwing onderwierp, niet ontkend, dat er misstanden voorkomen, doch hij heeft het uitgesloten geacht, dat daaruit de stij ging zou kunnen worden verklaard. De heer v. d. Walle wees er bovendien op, dat in de bedoelde twee jaar het aantal gemeenten, dat onder de Rijkssteunregeling kwam te vallen zeer sterk vermeerderd is, waaruit de be doelde stijging zich gereedelijk laat verkla ren. De redacteur heeft zich in verband hiermee tot den minister gewend en hem gevraagd, of hij ter zake een opmerking had te maken of een nadere verklaring had te geven. De minister was daartoe gaarne bereid. De getallen, die ik gemeend heb, aldus minis ter Slotemaker de Bruine, zijn juist en dat het voorkomen van misstanden een der oorzaken is van de stijging, is zeker mijn overtuiging. Maar ik erken, dat ik scherper den nadruk had kunnen en gelijk nu blijkt, had moe ten leggen, op het feit, dat ik slechts van de R ij k s-uitgaven sprak. Had ik aanstonds tevens de uitgaven der gemeenten vermeld, dan zou inderdaad het ontworpen beeld juis ter geweest zijn. Gaarne breng ik alsnog deze aanvulling aan. Rijk en gemeenten sa men hebben voor werkverschaffing en steun- verleening uitgegeven in: 1931 rond 44 millioen 1932 rond 103 millioen 1933 rond 113 millioen Weer vergelijk ik deze cijfers, zoo vervolg de de minister, met het werkloozenpercent. Het beeld wordt dan aldus: 1931 44 millioen 15 procent 1932 103 millioen 27 procent 1933 113 millioen 28 procent Ook aldus, gelijk men ziet, zijn de kosten onevenredig gestegen, vergeleken met de werkloosheid; de laatste is verdubbeld, de eersten zijn verdrievoudigd". In hetzelfde artikel constateerde de heer v. d. Walle, dat de cijfers der tewerkgestelden in den laatsten tijd niet meer zijn gepubli ceerd. Het vermoeden werd uitgesproken, dat het aantal in den laatsten tijd met meer dan 10.000 zou zijn teruggeloopen. Ook hiernaar vroegen wij den minister. Hij gaf ons daarop het volgende staatje Januari 1933 47.690 Maart 1933 58.097 December 1933 48.046 het bevalt me reusachtig" Op honderd verschillende manieren hooren we dit uit brieven als bewijs hoe I. 2. 3. Hollandsch zelfwerkend waschmiddel wordt gewaardeerd door Hollandsche vrouwen. Zij schrijven over de mooie tint van het witte goed, over een wollen jumper, die ze er zoo prachtig mee hebben ge- wasschen en zelfs.... een enkele keer, over de billijke prijs van 18 cent per pak, „4$ cent goedkooper dan die dure buitenlandsche merken". Er werd bijgevoegd, dat het cijfer van Maart 1933 het hoogst bereikte cijfer is. Dat ik ook thans nog aan werkverschaf fing verre de voorkeur geef boven steunver lening, daarvan kunt u overtuigd zijn, al dus eindigde de minister. NIEUWE LEGERORDER. In een dezer dagen verschijnende legeror der wordt ter kennis gebracht, dat de raad van ministers heeft bepaald, dat het perso- rteel in rijksdienst op burgerrechtelijke ar beidsovereenkomst werkzaam voor zoover dit wordt bezoldigd volgens de punten B. en C. in lid I van artikel 12 van het arbeids- overeenkomstenbesluit dezelfde aanspraken heeft op vacantieverlof als het personeel in vasten dienst met hetzelfde salaris. Deze re geling wordt geacht in werking te zijn ge treden op 1 Januari 1934. Personen of groepen van pereonen die volgens het be paalde in legerorder 1932 No. 154 aan spraak konden doen gelden op een langer verlof, dan hetwelk hun volgens bovenbe doelde beslissing van den raad van minis ters zal toekomen behoudens die aanspraak. JUBILEA AAN GEMEENTE WERKEN. Op 13 Februari zullen er weer twee jubila rissen bij het bedrijf van Gemeentewerken zijn. Dan is het 25 jaar geleden dat de hee- ren J. G. Lemmers, schildersbaas, wonende Nieuwpoortslaan 110 en J. Nierop, straten maker, Dijkgraafstraat 14, aan het bedrijf werkzaam werden gesteld. GESLAAGD. Voor het doctoraal examen rechtsgeleerd heid op de gemeentelijke universiteit te Am sterdam is geslaagd on2e stadgenoot, de heer J. D. Roos. DEURWAARDER BENOEMD. De deurwaarder bij dé Arrondissements- Rechtbank te Haarlem H. Heiloo ter stand plaats Purmerend is bij ministrieel besluit als zoodanig tevens benoemd bij de Kanton gerechten te Alkmaar en Hoorn. DE BRANDWEER VERGADERTI In de restauratiezaal van het hotel „Lon- don" was gisteravond onze Alkmaarsche brandweer weer eens in jaarlijksche vergade ring bijeengekomen. Aan het hoofd van de tafel zat de com mandant Ringers, terwijl de stoel rechts van hem ledig bleef, totdat Kijk, onze vroegere burgemeester, mr. Wen- delaar, ontbrak zelden of nooit op een jaar vergadering van de brandweer. Het was be kend, dat hij zeer sympathiek stond tegen over deze instelling en niet graag een gele genheid voorbij liet gaan, om het contact met de vrijwilligers te hernieuwen. Burgemeester Wendelaar heeft Alkmaar verlaten; burgemeester van Kinschot heeft zijn plaats ingenomen in het stadhuis. Bur gemeester van Kinschot zou gisteravond too- nen, dat hij ook de andere plaats van zijn voorganger wenschte in té nemen Want tegen ongeveer half negen, toen het geheele brandweercorps bij London verza meld was, verscheen jhr. mr. van Kinschot. Een signaal van commandant Ringers en daar klonk het speciaal voor deze gele genheid gemaakt welkomstlied, uit volle borst door alle aanwezigen staande gezon gen. De heer Ringers spreekt den burgemeester toe. Toen nam de heer Ringers het woord en richtte zich tot den nieuwen „opper-chef" der brandweer. Spr. herinnerde aan den 15den Januari, toen burgemeester van Kinschot hier aankwam en allereerst het brandweercorps, dat bij het station stond opgesteld, inspec teerde. Toen had spr. tot hem gezegd „U kunt dag en nacht op ons rekenen". Dat bleek al gauw bij den brand in de Langestraat; dat zal ook later blijken. De brandweer is dankbaar, dat haar nieuwe chef op de vergadering aanwezig is. U kunt hier aldus spr. een groep menschen zien, die gewend zijn aan orde en gehoor zaamheid, die weten, dat van hen durf en indien noodig zelfopoffering verlangd wordt, menschen, die vrijwillig hier zijn ge komen en die vrijwillig kunnen gaan, maar die moeten gaan, als er niet met de volle 100 pCt. zekerheid op hen te rekenen valt. Maar, tot nog toe heeft niemand het corps daardoor moeten verlaten! Spr. herinnerde aan de sympathie, die h*t >rps van burgemeester Wendelaar mocht on dervinden en hij hoopte, dat ook burgenteen tPf van u inonU/\l A - i_ t j Juwi \s\sn, VUi^clIICCö" ter van Kinschot in de toekomst sympathiek tegenover de brandweer zou staan. '8 rede'ijk in orde, al valt er na tuurlijk steeds iets te verbeteren. Maar wij zullen doorgaan, opdat Alkmaar en omge ving gerust kan zijn. Nadat spr. de hoop had uitgesproken, dat de nieuwe chef dikwijls in het midden van het corps zou zijn, werd een krachtig drie werf hoera aangeheven. Vervolgens deelde commandant Ringers mede dat de heeren C. Walraven, M. Ringers en mr. Koelma bericht van verhindering ge stuurd hadden en toen heette hij alle aanwe zigen hartelijk welkom, in het bijzonder den oud-commandant Fraymann, den heer Stien- stra inspecteur van politie, den oud-brand meester v. Dijk, het eerelid van ..Burger plicht", den heer J. Ringers en den heer Mo lenaar, den „brandweer-dokter' en gaf toen het woord aan burgemeester van Kinschot. Jhr. van Kinschot's woord. Ihr. van Kinschot dankte voor de allerhar telijkste verwelkoming, merkte al aanstonds op, dat ook hij veel sympathie koesterde voor het brandweercorps en hoopte, dat hij ruet alleen chef, maar ook en vooral de vriend van deze vrijwilligers zou mogen zijn. bpr. herinnerde verder aan het contact, dat hij reeds met het corps gehad heeft (de eere- wacht bij het station, de brand in de Lange straat en het „loos alarm" van eergister avond. Bij den brand in de Langestraat had spr. reeds geleerd, hoe deze brandweer werkte en hij sprak zijn compliment uit over de wijze, waarop het vuur toen bestreden werd. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat dit corps nog vele jaren onder leiding van commandant Ringers tot heil van Alkmaar werkzaam zou mogen zijn. (Veel applaus.) Het jaarverslag. Het jaarverslag, geschreven door den se cretaris den heer Lutjeharms, was weer bui tengewoon goed verzorgd en met smaak sa mengesteld. Uit dit verslag stippen wij aan, dat er in 1933 in totaal 36 branden gewoed hebben, verdeeld in 13 schoorsteenbranden, 12 binnenbranden, 8 uitslaande branden, 1 brand in een benzinepomp en 2 autobranden. Herinnerd werd aan de belangrijkste bran den en hoe de brandweer dit bestreed. In od boerderijen werd in den zomer het hooi ge peild en elf maal werd gespit, doch brand door hoofbroei bleef dit jaar gelukkig uit. Verder werd nog gewag gemaakt van een boerderijbrand in Heiloo, terwijl werd mede gedeeld, dat thans ook met Bergen en Castri- cum een overeenkomst is aangegaan, zoodat nu vijf buitengemeenten met Alkmaar een contract hebben. Het verslag eindigde met een woord van dank aan het gemeentebestuur van Alkmaar en aan den commandant en gaf de verzeke ring, dat Alkmaar op het corps kan blijven rekenen, omdat het paraat zou blijven. (Lang durig applaus.) Een telegram ontvangen. De commandant deelde vervolgens mede. dat hij na den brand in de Langestraat het volgende telegram had ontvangen: „Aanvullend courantenverslag: Toen konden zij naar huis gaan, Maar dronken eerst nog tot besluit Bij H. London een biertje uit. Wendelaar". en stelde voor, mr. Wendelaar een telegram met dank voor deze attentie terug te sturen, wat onder groot enthousiasme werd goedge keurd. Termaat gehuldigd. De heer J. Termaat, die 30 jaar lid van het corps geweest is en nu moest bedanken we gens het bereiken van den leeftijdsgrens, werd door den burgemeester met eenige har telijke woorden toegesproken, waarbij spr. hem dank bracht voor alles, wat hij voor het corps gedaan heeft. Den scheidende werd een fraaie oorkonde van de Kon. Ned. Brand- weervereeniging en de herinnerings-medaille aangeboden. De heer Termaat dankte in een keurige speech voor dit alles en het slot was weer een driewerf hoera! Eindelijk bood de heer Lind namens het corps aan mevr. van Kinschot een fraaie doos bonbons aan, geschonken ter gelegenheid van de geboorte van den jongsten zoon. En toen was de eerste acte van den avond voorbij HET LEVEN NA DEN DOOD BEWEZEN. De heer A. Muis spreekt hier over voor de spiritisten-ver. „Harmonia". Voor een geheel bezette zaal in het Loge- gebouw heeft de heer A. Muis gisteravond voor de spiritisten-vereeniging „Harmonia" een lezing gehouden over „Het leven na den dood bewezen". Nadat de voorzitter, de heer A. Karre- veld, den spreker met een enkel woord had ingeleid, gal hij vervolgens het woord aan den heer Muis, die begon, er zijn vreugde over uit te spreken, ook in Alkmaar te kunnen spre ken over datgene, waarvan zijn leven, zoowel thans als later, geheel vervuld is. Ik ben een vreugdevol mensch, aldus spr., en ik hoop, dat u iets van mij zult overnemen. Bijna een ieder van u heeft wel eens gehoord van occulte wetenschappen. Men vraagt dan vaak: Wat zijn dat toch voor wetenschappen? Het antwoord hierop is: Occulte verschijnselen zijn die verschijnselen, die vallen buiten onze bestaande dagelijksche beslommeringen. Om deze verschijnselen dus wat nader te leeren kennen^ moet men ze serieus gaan onderzoe ken. Gebruik dus nooit het woord „onmoge- J 1 .w.ant, daj verraadt een groot gemis aan voorzichtigheid. Wanneer men spr. vraagt, gelooft u heusch aan spiritisme, dan is spr.'s wedervraag altijd: gelooft u aan wis- en natuurkunde? Want net zooals de wiskunde een wetenschap is, zoo is ook het spiritisme een wetenschap, waar men nog lang „,et het einde van gevonden heelt Het eenige, wat men heeft kunnen opsporen en tot een vaststaand bewiis ho.U 1 overleggen, d„ bij de, 'Ld hef dVT 70r maar de ei£cnliike menslh het deel dus, wat men niet ziet, eeuwig bliift voortleven en overgaat tot een nieuw leveï met al z,,n fouten en gebreken. Men weet ook dat er onder zekere omstandigheden con tact met den overgegane kan worden verkrê'- Het spiritisme nu is de leer ri;„ HerblUif" Va; d" a'lcs en onderscheklt nierbij twee dingen: het eldonlui uerscne-at on de vaststaande bewijzen Jpirll,sma genoemd: Spiritualisme een 77 levensleer du, afgeleid ui', de feiten Onze grootste tegenstanders zijn zij, die wel- naar waarnemingen, verricht in den morgen van 8 Februari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772.1 mM. te Rochefort en Toulouse. Laagste barometerstand 728.2 mM. fe Shudeneas. Verwachting, geldig tot den avond van 9 Februari: Krachtige tot matige, later wellicht ver. der afnemende Westelijke tot Noordwestelij. ken wind; zwaar bewolkt met tijdelijke op- klaringen; waarschijnlijk regenbuien; iets kouder. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van de Bildt 8.15 uur aan alle posten: Wordt verwacht storm uit het Zuidwesten met ruimenden wind. Weeroverzicht. Het daalgebied van de luchtdruk, dat gisteren nabij IJsland was gelegen heeft zich verder ontwikkeld. Het passeerde giste, ren het Noorden van de Britsche eilanden en trok in den loop van den nacht Oost-Zuid- Oostwaarts naar Denemarken waarop som mige stations de barometer sinds gister- avond meer dan 20 mM. daalde. Aange zien de toestand in Frankrijk vrijwel sta- tionnair bleef nam de luchtdruk gradiënt sterk toe, zoodat het hedenmorgen over een vrij groot gebied, rond den depressiekern stormde aan onze kust, de Duitsche Oostzee kust en over Denemarken uit West tot Zuid west in Zuid Noorwegen uit Noord-oost tot Oost, over het Noorden van de Britsche eilanden uit Noordwest tot West. De hooge druk is in zijn kern een weinig verder afge nomen, doch breidt zich thans aan zijn Westzijde weer Noordwaarts uit, tengevolge van de stijgingen, welke achter de depressie volgen. Over Jan Mayen, IJsland en Schot, land is tengevolge van den aanvoer van po laire luchtmassa's de temperatuur gedaald. In onze omgeving is zij gestegen. Waar echter de wind ten onzent wel zal ruimen is weer eenige afkoeling te wachten. Het arri- veeren van het koude polaire front zal wel niet zonder regenval verloopen, buiïg weer is dus waarschijnlijk. In Noord-Scandinavji waar nog een rest van een vorige depressfi gelegen was is het weer aanzienlijk kouder geworden. Over Zuid-Frankrijk, dat dit jaar een vrij strenge winter heeft, bleef de vorsttoestand aanhouden, deze zal daar ech ter vrij spoedig verdwijnen tengevolge van den vrij krachtigen aanvoer van warme lucht uit West tot Noordwest. geren te onderzoeken, die spreken van bedrog en zinsbegoocheling; maar deze menschen zijn onbewust te kwader trouw. Zoo zijn er echter nog tal van andere bestrijders van het spiri tisme. Maar trots dit alles, kan er geconsta teerd worden, dat er veel verbetering is inge treden. Men komt na een ernstig, serieus on derzoek tot de verbazende ontdekking, dat de feiten onfeilbaar juist zijn. Maar zooals reeds gezegd, alles wat nieuw is, vindt zijn bestrij ders. Spr. toonde dit met zeer veel voorbeel den uit het verleden nog duidelijk aan. Als ik thans beweer, dat na den zoogenaam- den dood het stoffelijke lichaam als een on bruikbaar kleed wordt afgelegd, en dat de ziel eeuwig blijft bestaan, dan moet u dat zelf on derzoeken en mij niet voetstoots gelooven. Twee van onze felste bestrijders reiken elkaar broederlijk de hand, n.1. de orthodoxe kerk en de orthodox-materialistische weten schap. Zij schuiven ons in de schoenen dat wij geesten oproepen. Dat is echter een fabeltje. Wanneer we een séance houden, dan wachten we kalm af, of de geest zich zal melden. Ge beurt dat niet, dan zijn wij niet in staat, daar in eenige verandering te brengen. Hierna behandelde spr. in het kort het ont staan van het spiritisme, afkomstig uit een dorpje in de Ver. Staten. In de spiritistische leer is de liefde de hoogste wet. Spr. nam aan, dat er in ieder mensch een Godsvonk aanwe zig is en dat er dus een streven zal zijn, te ge looven aan een hoogere macht. Waarom, zoo vroeg spr. zich af, is het dan gek, te denken, dat we met de overgeganen contact kunnen hebben? Vele vooraanstaan- e wetenschappelijke menschen uit alle rich tingen kwamen dikwijls na jaren van onder zoek tot de conslusie, dat een geestenwereld wel degelijk bestaat. We onderscheiden in onze leer twee ver schijnselen: ten eerste de grof- geestelijke ver schijnselen en ten tweede de meer beschaafd- geestelijke verschijnselen. Te herkennen zijn ze b.v. door kloppingen, door direct schrift, oor gebruikmaking van kruis en bord, door de directe- en de indirecte stem, door geesten- otografie en tenslotte door schilderende- en beeldhouwende medio. Het spiritualisme en daar wilde spr. mee eindigen was gebaseerd op de volgende 7 grondstellingen: Het vaderschap van Godi de broederschap der menschen; de contact-moge lijkheid met geesten; het blijven voortleven na den stoffelijken dood; het persoonlijk verant woordelijk zijn voor zijn eigen daden; het be- loonen van goede- en het straffen van slechte daden en tenslotte de eeuwige vooruitgang, openstaande voor elke ziel. We verlangen naar een beteren toestand hier op aarde, maar daarom moeten we met ons zelf beginnen. Wanneer we zelf goed zijn, dan pas kan het worden, zooals de spiritisti sche leer het ons zegt. Na een korte pauze werden nog enkele vra gen omtrent dit onderwerp beantwoord, waar na de voorz. den spreker namens alle aanwe zigen hartelijk dank zegde voor zijn duidelijke redevoering en hoopte, dat velen thans zich gedrongen zouden gevoelen, zich als lid van de vereeniging op te geven. i31.1iti

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2