Alkmaarsche Courant Veilige havens jiadUmiemas SeüiUetou Stad at OmqaMtq. QemeetUaxidat Honderd Zes en Dertigste Jaargang. DONDERDAG 8 FEBRUARI. 81) tegen fascisme voor de democratie. Een eigen beker voor de dagelijksche mondverzorging koedijk. Ko. 33 1934 Vrijdag Q Februari. Hilversum, 1875 Af. (8.—12.—4.-8.— en 11.-12— VARA, 12.—4 AVRO en de VPRO van 8.11.uur). 8.Gramofoon- platen. 10.VPRO-morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.45 Orgelspel Cor Steyn. 11.15 Gramofoonplaten. 12.Otto Hen driks en zijn ensemble. 2.30 Causerie door K. J. Budde. 3.— Gramofoonplaten. 4. Pauze. 4.05 Orgelspel Joh. Jong. 4.30 Voor de kinderen. 5.VARA-Kleinorkest olv. H. de Groot. 6.De Notenkrakers olv. D. Wins. 6.40 Dr. W. Banning: Socialisme en wereldbeschouwing. 7.De Flierefluiters olv. J. v. d. Horst, mmv. L. Fuld, zang. 8. Causerie H. D. Louwes. 8.30 Concert door de Holl. Kamermuziekvereen. 9.— Causerie ds. F H. G. van Iterson. 9.30 Vervolg concert. 10.— Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.15 Cau serie mej. dr. A. Duinker. 10.45 Gramo foonplaten. 11.Gramofoonplaten. Huizen, 301 Af. (Algemeenprogramma te verzorgen door den KRO). 8.—9.15 en 10.— Gramofoonplaten. 11.30 Voor zieken en ouden van dagen. 12.152.Schlagermu- ziek en gramofoonplaten. 2.15 Gramofoonpl. 4.— Vocaalconcert. 5.Causerie. 5.30 Or kestconcert en gramofoonpl. 7.15 Lezing. 7.40 Gramofoonpl. 7.45 PTT-kwartiertje. 8.— Gramofoonplaten. 8.15 Vaz Dias. 8.20 Zie Brussel. 10.30 Vaz Dias. 10.3512. Gramofoonplaten. Daventry, 1500 Af. 10.35 Morgenwijding. 1050 Tijdsein, berichten. 11.0511.20 Le zing. 12.20 Orgelconcert Dom Gregory Mur- ray. 12.50 BBC-Dansorkest olv. Hall. 1.35 Northern Studio Orkest olv. J. Bridge. 2.25 Voor de scholen. 4.10 Ch. Manning en zijn orkest. 4.50 E. Colombo's orkest. 5.35 Kin deruur. 6.20 Berichten. 6.50 Haydn's strijk kwartet op. 1, nr. 5. 7.10, 7.30 en 7.50 Le zingen. 8.20 „Songs from the shows", revue programma olv. S. Robinson en J. Watt 9.20 Berichten en lezing. 9.55 „Emil and the De tectives", hoorspel van M. Helweg. 11.10 Voordracht. 11.1512.20 Hany Roy en zijn Band. Parijs „Radio-Paris", 8.20 Gramofoonplaten. 805 Opera-uitzending. Kalt; 'org, 1261 Af. tair concert. 1.204.20 Reesen. 7.20 Reportage. 6.40 Hoorspel. 9.30 Gröndahl. 10.10—11.50 Palace-Hotel. 1796 Ai. 7 20 en 12.50 Krettly-orkest. 11.20—1.20 Popu- Omroeporkest olv 8.20 Gramofoonpl. Omroeporkest olv. Dansmuziek uit het Langenberg, 456 Af. 5.25, 6.25 en 10.50 Gramofoonplaten. 11.20 Concert olv. Kloss. 12.20 Kamerconcert. 1.20 Gramofoonpl. 3.20 Weragorkest olv. Kühn. 4.20 Düssel- dorfer Symphonie-orkest olv. Artz. 6.20 de. 8.20 Süragorkest olv Drost. 9.40 Gramo- Omroeporkest, -koor en solisten olv. E. Pra- foonplaten. 10.20—11.50 Muziek op oude instrumenten. Rome, 421 Af. 8.— Symphonieconcert olv. Natali, mmv. orkest en solisten. 9.05 Popu lair concert. Brussel, 322 en 484- Af. 322 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepkleinorkest olv. Leemans. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gra mofoonplaten. 8.20 Symphonieconcert olv. Meulemans, mmv. zangsoliste. 10.30 Repor tage v. d. start der Zesdaagsche te Antwer pen. 484 M.: 12.20 Omroepkleinorkest olv. Leemans. 1.30 Gramofoonplaten. 5.20 Om roeporkest olv. Walpot. 6.35 Gramofoonpl. 7 20 Gramofoonpl. 8.20 Voor oud-strijders, mmv. militaire kapel. 10.30 Gramofoonpl. Deutschlandsender, 1571 Af. 7.30 Kwar tiertje Radio-techniek. 7.50 „Ostland ruft", avond van de Oostduitsche Hitlerjeugd. 8.20 Concert olv. F. Drost, mmv. W. Strienz, bas. 9.20 en 10.05 Berichten. 10.20—11.20 Popu lair concert uit Breslau. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Vrijdag 9 Februari. Ujn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.3510.50, Daven try 10.50—11.20, Lond. Reg. 12.20—16.10, Daventry 16.1024. Ujn 4: Langenberr- 10.3519.20, Luxem- Ibourg 19.2024. door BASIL KING. (Uit het Engelsch). In zijn ziel won een geheime overtuiging meer en meer veld, dat het zaad, dat daarin was uitgestrooid, zich bewust was van zijn e1£ren vermogen om te ontkiemen. De meeste jongens en meisjes uit zijn omgeving kon hij beoordeelen, niet door vroegrijpe wijsheid, maar door zijn gave van intuïtie. Zij zouden het in de wereld tot zoo of zoo ver brengen, maar ook niet verder wat zij zelf ook wel wisten. Zij zouden kantoorklerk, loodgieter, timmerman, onderwijzeres, schoenhandelaar, leverancier of iets anders, waartoe een Hem stadje gelegenheid bood, worden. Het stadje zelf gaf de grenzen aan, tot hoever zij het zouden brengen. Maar hij voelde zich aan geen grenzen gebonden, omdat de grenzen van het leven, waarin hij wist, dat hij zich zou ontplooien, zou ruim waren. Wrok te blijven koesteren, achtte hij kleinzielig, en voor zich zelf vernederend. Alles wat hij verlangde, was: vergeten, ook hen, die zijn wrok eens hadden opgewekt. Maar hij zou nog een heel langen weg moeten afleggen, voordat dit doel was bereikt. Hij begon den weg naar dat ver afge legen doel te betreden in de zomervacantic van het jaar, waarin werd ondersteld, dat hij twaalf jaar werd, het jaar waarin hij voor het eerst geld ging verdienen, al was het dan ,eet) tjolcvol 1 e zaal behandelde gister- ♦Vr vf Ix?' j de la Be"a> penningmees- Hnnr h N^rlandsche Vakverbond, in een uil ripnCAn i!^en samengesteld flfrl Alt jrsCoen B^stuurdersbond en de vL i!!,maf der S D A-P-> in het Gulden g vergadering het onderwerp: legen Fascisme en voor de Democratie. JJtvoorzitter, de heer Couwenhoven, *&een woord van welkom en uitte zijn voldoening over de groote opkomst. 'i herinnerde aan de Mussert-vergade- meLh2Ora-eeiJ,0Vergr0Ot deel bezocht door Meww" M.ussert wilden zien en hooren. Met deze vergadering was dit niet het ge- De heer de 1 a B e 11 a ving aan met de opmerking, dat de wereldoorlog wel diepe ^n,!n het Nederlandsche volk geslagen moet hebben, om het noodig te maken te spre- Ken over Fascisme of Democratie. Gevaar, dat het fascisme in Nederland aan de macht zal komen is er niet, doch men dient zich er rekenschap van te geven en het in zijn ware gedaante aan het Nederlandsche volk te toonen. Met socialisme heeft het fascisme en het nationaal-socialisme niets te maken. Men heeft het woord genomen, omdat men dit niet kan missen om de groote massa in de bewe ging te organiseeren. De vraag is: wat zijn de problemen van dezen tijd. In de eerste plaats de crisis met zijn 400.000 werkloozen. In de tweede plaats de bewapeningswed strijd en de wereldvrede. In de derde plaats de tegenstelling tus- schen arm en rijk en in de vierde plaats de verhouding van de regee ring tegenover de bevolking, waaraan vastzit het probleem van de vrijheid. Met waarheden als koeien, die in het pro gram van Mussert staan, komt men niet van deze vraagstukken af. Wie de crisis wil aanpakken moet het kapi talisme aantasten. Spr. besprak het program van de natio- naal-socialisten en noemde punt 8 een waar heid als een koe, omdat wel niemand voor een ongezond bedrijfsleven is. Wie een gezond bedrijfsleven wil zal diep moeten ingrijpen in ons systeem van produc tie en distributie en moeten ingrijpen in de eigendomsverhoudingen. De nationaal-socialisten willen den eigen dom echter niet aantasten. Niemand die wer ken kan en wil behoeft niet om werk verlegen te zijn en honger te lijden, aldus het N S.B.- program, maar met min. Slotemaker de Brui ne zegt spr., dat wie den weg weet om ons van de werkloosheid te bevrijden en dien weg niet aanwijst, maakt zich schuldig aan mis leiding van de ergste soort. Dertig jaar lang hebben wij, aldus spr., betoogd, dat aan het kapitalisme de crisis sen verbonden zijn. Men heeft niet naar ons wilen luisteren. Van socialisme wil de N.S.B. echter niets weten, al gebruikt men Rathenau, die in Duitschland door de nationaal-socia listen is vermoord, ter verdediging van eigen stand, al richtte men voor de moordenaars van Walther Rathenau gedenkteekens op. Hitier en Mussert willen geen socialisatie en verbieden stakingen. Men kan gemakke lijk zeggen dat de strijd van de arbeiders klasse niet meer noodig is, omdat ze dien strijd gewonnen heeft. Als de werkgevers vrij spel krijgen in het streven het levenspeil van de arbeidersklasse omlaag te brengen, dan is al de gestreden strijd te vergeefs geweest en daalt het loonpeil op een laagte van voor 30 jaren. Naar sprekers meening is een van de doel einden van het fascisme de arbeidersklasse, als in Duitschland en Italië, kapot te maken. (Applaus.) De klassenstrijd, door ons niet gewenscht, spruit voort uit de tegenstellingen in de maatschappij. De arbeidersklasse moet in het productie- en distributieproces iets te vertellen krijgen en daarvan zegt de N.S.B. niets. Alleen wil ze de deelgerechtigheid in den winst en daar mede moet men medeverantwoordelijkheid dragen. Mede-verantwoordelijkheid zonder mede zeggenschap is echter onmogelijk. In een ander punt van het program zegt de N.S.B.: de geldmagnaten mogen geen staat in den staat vormen, maar daarvan hebben wij in het buitenland niets gezien. Praktisch is er in deze zaak in Duitschland niets ver anderd. De macht van de bezitters in de be- ook niet de bedoeling, dat hij in zijn nieuwe baantje langer dan enkele weken zou blijven. Mijnheer Quidmore, een tuinder uit Bere in Connecticut, zeven of acht mijl oostelijk in de richting van de Sound, was mijnheer Tollivant komen vragen zich eenige uren te wijden aan het uitschrijven van zijn rekenin gen. Het uitschrijven van rekeningen voor menschen, die niet meer dan amateurs waren op het gebied van boekhouding, was een der middelen, waardoor mijnheer Tollivant zijn alles behalve ruime inkomsten vermeerderde. Het was een Zondagmiddag in Juni. Allen waren op het erf om naar de kippen in haar ren te kijken. Dat wil zeggen: mijnheer Quidmore keek naar de kippen, maar Tom keek naar mijnheer Quidmore. Mijnheer en mevrouw Tollivant lichtten hun gast in om trent de wijze, waarop zij kippen fokten, en de eieren op de markt verkochten. Dat was een zaak, waarbij het heele gezin was betrokken. Mevrouw maakte het voer klaar; Cecilia gaf het de dieren; Arthur raapte de eieren; Bertie en Tom verj>ak- ten ze. „Ik wou", zei Quidmore, „dat ik zoo'nflin- ken jongen als uw Arthur had om mij te helpen bij den aardbeienpluk. 'n Aardig duitje aan te verdienen! Drie dollar per week, en vrije kost en inwoning, zoolang de pluk duurt". Tom zag mevrouw Tollivant, achter den rug van Quidmore, haar hoofd schudden tegen haar man. wat wilde zeggen, dat zij er niets voor voelde. Zij had geen bezwaar tegen het werk, maar wel tegen den werk gever. Arthur werkte in de vacantie al op een melkerij voor een dollar minder dan drijven is onveranderd gebleven. De midden stand deed men beloften ten aanzien van de warenhuizen, doch ook deze belofte is niet nagekomen. Men tracht ook hier den middenstand te lokken, doch deze dient te begrijpen, dat hun plaats is naast de arbeidersklasse, omdat zij het grootste belang heeft bij een koopkrach tige arbeidersklasse. (Applaus.) Het fascisme en nationaal-socialisme wil de macht van de arbeidersklasse kapot ma ken. Daarin zit het geheim, dat in Duitsch land de bezittende klasse millioenen aan de Hitlerbeweging heeft verstrekt. Ook hier doet men of men zich over het lot van de arbei dersklasse bekommert, doch dit geschiedt om de arbeiders te vangen. In het program staat, dat de nationaal- socialistische arbeiders afkeerig zijn van steun. Daarin zit een hoon aan de andere arbeiders, die ook liever in het productie proces wenschen te worden ingeschakeld. Van heffingen van hooge vermogens staat in het N.S.B.-program geen woord en dat is begrijpelijk, omdat het fascisme in Nederland ook de ruime steun heeft van groote werkge vers en zijn houding dus in overeenstemming daarmede moet bepalen. Al hetgeen Mussert doet kan niet bekos tigd worden uit de contributie, ook al heeft de N.S.B. 20.000 leden, welk getal echter be langrijk lager is. In Enschede maakte de N.S. B. een staking kapot en daarvoor ontvangt het van de werkgevers gelden voor propa ganda. Mussert heeft advocaten opgeroepen tegen te wachten Nederlandsche bankknoeierijen. Die advocaten kunnen een goed werk doen door bekend te maken waar Mussert zijn geld vandaan haalt. (Applaus.) De N.S.B. wil de volkomen vernietiging van de vrije meeningsuiting, hetgeen het geestelijk leven van een volk kapot maakt. Zonder geweld is geen dictatuur mogelijk. Duitschland, waar het een hel is en de een den ander, uit angst voor het concentratie kamp, niet meer kan vertrouwen, kent dit voldoende. Leest het boekje „Concentratie kamp Oranienburg" door Gerhard Seger, dat leert, dat men in de concentratiekampen middeleeuwsche folteringen toepast en de be schaving eenige eeuwen terugzet. Mussert zoekt de volksgunst tot hij aan de macht is gekomen. Als hij die heeft, krijgt het volk een trap en heeft niets te vertellen. Als gezag, niet meer afhankelijk mag zijn van geldmagnaten, kerkelijke overheden en volks gunst, dan moet het toch van iets afhankelijk zijn en dat is van de willekeur van één per soon. In het N.S.B.-program staat uitdrukkelijk, dat het algemeene kiesrecht weg moet, dat beteekent dus een eeuw achteruit. Toen het parlement was samengesteld uit vertegenwoordigers van de bezittende klasse was het goed. Nu de arbeiders dus wat ie vertellen hebben, deugt het niet meer en schermt men met de coöperatieve staat, waarover het programma slechts 21 regels bevat en waarin men vergeefs zoekt wat met de coöperatieve staat wordt bedoeld. Noch in Italië, noch in Duitschland, noch hier weet iemand wat er mede wordt bedoelt. In Italië en Duitschland is het niets anders dan een vergrooting van macht van groot- industrieelen in ruil voor de steun aan de beweging. Spr. citeerde hetgeen prof. Anema hierover zegt, die het noemt één groot systeem van staatsdwang en een onderdeel van de dicta tuur, voor het Nederlandsche volk volkomen te verwerpen. Hierna onderwierp spr. aan critiek het geen het N.S.B.-program over de weermach ten en de verdediging zegt, waarbij hij vast stelde, dat er van een verdediging van ons land niets kan komen, zelfs al besteedde Ne derland daarvoor al het geld. Het N.S.B.-program, dat een sterk milita risme wil en daarnaast pensionneering op 50-jarigen leeftijd, is het volk iets voorhou den wat onmogelijk is. Waar het geld van daan moet komen wordt niet gezegd. Duitschland voert een hetze in dictorale geest en het fascisme in Italië stuurt recht streeks op een wereldoorlog aan. Hitier spreekt ook over vrede, doch wie hem wil lee- ren kennen leze zijn boek „Mijn KampP', waarin men ziet één uiting van militairisme. Fascisme is de meest brutale soldatengeest die men zich denken kan. Ook uit het N.S.B.-program blijkt dat men de soldateska tot een verheven iets wil ma ken. Gelukkig is daarvoor het Nederlandsche volk te veel in den geest van het kale militai risme en den wereldvrede opgevoed. (Applaus.) Onze internationale gedachte is niet in strijd met ons nationaal gevoel, ai zijn wij niet nationalistisch. Quidmore bood, en dan nog zonder den kost. Het was dus bepaald Quidmore, dien zij wantrouwde. En toch was Tom door mijnheer Quidmore bekoord. Hij had nog nooit iemand gezien, wiens ledematen net zoo los aan zijn romp zaten als van zoo'n speelgoedpoppetje, dat door een touwtje in beweging wordt ge bracht. Bovendien was hij zoo schraal, dat men zoo goed als niet den indruk kreeg van een lichaam onder zijn flabberende kleeren. Zenuwachtig en onrustig, liep hij met een schuifelenden gang, waarvan het eenige doel scheen te zijn, te zorgen dat zijn schoenen niet van zijn voeten zouden afglijden. Als hij sprak of lachte, werd de eene kant van zijn lange, magere gezicht naar boven ge trokken, alsof hij vroeger daar een verwon ding of verlamming had gebracht. De rech ter helft van zijn lippen konden glimlachen, terwijl de linker helft in een grijnslach tril de. Daardoor werd zijn spraak langzamer en lijziger dan Tom gewend was te hooren. Maar zijn stem was van nature zacht, met iets dat onwillekeurig aan room deed denken Het was speciaal zijn stem, die Tom zoo aantrekkelijk vond. Als antwoord op het voorstel be'reffende Arthur, zei mijnheer Tollivant, als iemand die alleen een goed bedoeld, zakelijk aanbod besorak „We zouden niets liever willen, Broeder Quidmore, maar Arthur heeft de heele vacan tie al werk". En met een handgebaar in de richting van Tom, vroeg hij: „Maar wat denkt u van dezen jongen?" Toen Tom dit prachtige voorstel hoorde begon zijn hart angstig te kloppen. Hij vond Onder gelach der aanwezigen citeert spr uit het N.S.B.-program, hoe Mussert oordeelt over het Nederlandsche volk en blijk geeft in te gaan tegen de geest van het Nederlandsche volk, dat voor het fascisme te hoog staat. (Applaus.) In Duitschland heerscht terreur en ver krachting van het recht zooals dit ook in het proces v. d. Lubbe tot uiting kwam. Wij heb ben de gewetensvrijheid te lief en willen met Mussert geen onderdrukking van leerstellin gen. Spr. noemde het een gelukkig verschijn sel, dat men in kerkelijke kringen in Duitsch land al begon in te zien, dat het fascisme een ramp is voor het volk. Italië had in 12 jaar moeten toonen, dat het een zegen is voor het volk. Daar is geen sprake van. De arbeiders hebben nog niets te zeggen. De middenstand is daar geruïneerd. Dit blijkt uit het aantal faillissementen, daar in 1922 721 faillissementen per maand, in 1924 600, in 1927 400, in 1929 1078, in 1931 1750, in 1933 1840 faillissementen per maand. 72 millioen jjorties eten werden er in 1933 verstrekt en de begrooting wijst daar een tekort aan van 10176 millioen lire. Daar voor hebben wij het fascisme niet noodig. Van vermindering der werkloosheid is ook in Duitschland geen woord waar, dat leert de opbrengst van de loonbelasting, die in 1933 in vergelijking met 1932 zelfs met 2 millioen mark is verminderd. Men hitst het volk op tegen de vakbonden, die spelen met het gela van de arbeiders. Goering geniet een salaris van 33000 Mark, verhoogd met een salaris van minister-presi dent 24000 Mark en een drievoudige schade loosstelling van 24000 Mark, plus een ver goeding als lid van de Pruisische Staatsraad en zoo zijn er meerderen. Niemand krijgt daar een kans hier iets van te zeggen. Het parlement heeft zijn fouten en wij zijn geen tegenstanders van organen naast het parle ment, doch willen behoud van de democratie, omdat voor de arbeiders de eenige weg is. Wij eischen naast politieke ook eoenomische democratie. De democratie wortelt in ons volk. Spr. stipte de typische verschillen van het Neder landsche volk met het Duitsche aan en oor deelde, dat het communisme het fascisme kweekt. Ondanks de groote verschillen moeten wij voorzichtig zijn, omdat wij in een moeilijken tijd leven met 400.000 werkloozen en een jTugd en intellectueelen die geen toekomst meer zien en zich door de nationaal socialis ten laten opruien. Wij hebben tot taak te zor gen, dat de groote massa zijn bezinning houdt en hen voorhouden de groote leugens, die de N.S.B. het volk voor houdt. Spr. besprak het schanderaanifest der N.S.B. in verband met de brand in de tele fooncentrale te Amsterdam, een gemeenheid, die zijn weerga niet vindt. Zonder eenig be wijs heette het daar, dat de brand door de communisten was aangestoken, om de men schen de stuijjen op hun lijf te jagen. Als men van branden spreekt, moet men naar Duitschland kijken. (Applaus.) Ons volk staat te hoog voor politieke moor den en wij moeten zorgen, dat ons volk daar voor te hoog blijft. Gelukkig staan verschillende groepen in Nederland in den strijd tegen het fascisme stevig en krachtig. Dit leeren ook verschil lende uitspraken van tal van R.K. geeste lijken. Todh moeten wij met alle kracht in het volksbelang het fascisme blijven bestrijden Wij hebben de Duitsche geest niet noodig. Daarvoor gaan 100.000 exemplaren van „Vrijheid en Brood'' ter bestrijding van het fascisme en communisme ons land in. Ook Alkmaar heeft daarin zijn deel, doch het is zaak dit aantal op te voeren tot 200.000. Wij willen ook werk voor de werkloozen en hebben daarvoor ons urgentieprogram ge steld. Wij willen woningbouw en verkorting van den arbeidstijd, benevens een planmatige productie en behoorlijke steun aan ae werklooze arbeiders, opdat zij den moeilijken tijd geestelijk en materieel door kunnen ko men. Hiervoor hebben wij de eisch gesteld van een heffing op de vermogens van 1 Er is in Nederland nog een vermogen van 10.000 millioen. Ook eischen wij heffing van inkomens. Niet alleen negatief, doch ook positief stellen wij eischen, overgelegd in uitgewerkte rapporten Wat dat betreft is onze beweging paraat en houden wij ons niet bezig, als de fascisten met frasiologie. S.D.A.P. en N.V.V. roepen u ten strijde tegen het dreigend gevaar voor het fascisme, tegen de dictatuur en de geestelijke dwang. Wie dit niet wil en de vrijheid als een deel van ons leven niet begrijpt, gaat naar Mussert, maar wie de vrijheid en vrede wil, schare zich zelf niet zoo'n flinke jongen als Arthur Tollivant was. De kans van drie dollar per week te verdienen, gezwegen nog van vrijen kost en inwoning, leek te veel op 't zich ope nen van de deuren van Alladin's paleis, dan dat het iets anders zou kunnen zijn dan een zinsbegoocheling. Het behoorde tot zijn dage- lijksche vernedering om nooit zelfs maar één cent zijn eigepdom te kunnen noemen. Va dertje Staat betaalde zijn kost, inwoning en opvoeding, maar verschafte hem geen zak geld. Drie dollar klinkende munt per week in zijn zak krijgen! Dat zou hem niet alleen uit zijn machtelooze afhankelijkheid halen, maar bovendien een man van hem maken. Terwijl mijnheer Quidmore om hem heen liep en hem bekeek, alsof hij een hond of een varken of een klein dier was, dat te koop werd aange boden, bleef hij flink rechtop en waardig staan. Als hij dan te koop was, dan zou hij tenminste zijn best doen den prijs op te bren gen, die hij waard was. Mijnheer Quidmore knikte tegen mijnheer Tollivant. „Pupil van den Staat, nietwaar?" Mijnheer Tollivant antwoordde bevesti gend. „De jongen, wiens moe Vriendelijk viel mevrouw Tollivant hem hier in de rede. „Dat behoeft u geen onrust te baren. Hij is nu vijf jaren bij ons, en ik meen te mogen zeggen, dat elk spoor van zijn verleden verdwenen is. We kunnen eerlijk verklaren, dat hij een goed karakter heeft." Tom was dankbaar. Weer bekeek Quidmore hem en op hem toeschuifelend, legde hij een arm over zijn schouder en trok hem naar zich toe. „En, hoe denk je er zelf over, baasje? Heb U behoeft slechts bij Uw winkelier een flacon van hef bekende Odol- mondwater of een groote tube Odol -tandpasta te koopen en U krijgt tof nader aankondiging er gratis een prachtige Pollopas-beker bij. Daar deze bekers in 8 schitterende kleuren verkrijgbaar zijn, kan ieder lid van het gezin zijn eigen beker onmiddellijk herkennen. Odol «mondwater desinfecteert den mond, Odol«tandpasta reinigt Uw gebit en houdt het mooi en gezond. zich om de vaan van de S.D.A.P. en N.V V. in haar strijd voor de nieuwe wereld, het zon nige land van het socialisme. (Langdurig applaus.) Na eenig debat, dat buiten het onderwerp omging, sloot de voorzitter de vergadering met een opwekkend woord om deel te nemen aan den politieken strijd in zidh bij de S.D A.P. aan te sluiten. De raad vergaderde gistermiddag ten 2 ure voltallig. De voorzitter, de heer Ninaber, consta teerde dat de crisis nog steeds zwaar drukt op de gemeente. Stap voor stap, zoo zeide hij, zijn wij teruggedrongen. Het redelijk be- staan is gevolgd door den toestand waarin wij nu verkeeren, waarvan wij slechts kun nen zeggen: wij zijn er nog en hoe wij er nog zijn begrijpen wij zelf niet. In de ge meentehuishouding is de crisis die wij door maken wel tot uiting gekomen in verschil lende raadsbesluiten, door ons tezamen ge nomen, doordrongen van de noodzakelijk heid, doch ons er van bewust, dat wij telkens een stukje van onze zelfstandigheid moesten prijsgeven. In dit verband memoreerde spr. een aanvrage voor de crisisbijdrage comité b, de diverse aanvragen om regeeringssteun voor verschillende bevolkingsgroepen enten- slotte het hooge punt van ons zelf niet meer te kunnen zijn, het verzoek om een re- geeringsbijdrage teneinde de huishouding der gemeente gaande te houden. Wij waren er van overtuigd, dat daaraan voor de gemeente niet gekende gevolgen wa ren verbonden. De gewichtige beslissingen thans den raad voorgelegd zijn daarvan het bewijs. Wij weten nu hoever de inmenging van het rijk gaat. Tegenover deze donkere zijde staat de lichtzijde, dat in tegenstelling met andere gemeenten, waar toenemende strijd valt waar te nemen, waaruit weinig goeds gebo ren wordt, hier met erkentelijkheid voor de verschillende meeningen, uitnemend wordt samengewerkt. Aan het slot van zijn betoog uitte spr. den wensch, dat de leden persoonlijk met hun gezinsleden bespaard mogen blijven voor ziekten en rampen en het met de bevol king in hun bedrijven beter mogen hebben in 1934 dan ze het in het afgeloopen jaar heb ben gehad. De heer Mulder dankte, namens den raad, en sprak den wensch uit, dat de betere tijden in vervulling mogen gaan. Van harte wenschte spr. den burgemeester werkkracht en lust toe om de gemeentebelangen te be hartigen, alsmede gezondheid voor zich en zijn gezin. Wijziging gemeentebegrooting in verband met den rijkssteun. Van Ged. Staten was goedgekeurd terug ontvangen de wijziging van de begrooting 1933; Een schrijven waarin medegedeeld wordt, dat er geen aanleiding bestaat om bespre kingen te houden inzake fondsvorming voor hen die hun waterleidinggelden niet kunnen betalen. Voorts was van dit college een verzoek in gekomen om de begrooting 1934 te wijzi gen. In verband met dit schrijven schorste de voorzitter voor een kwartier de vergadering. Na heropening constateerde de heer Hart, dat voor de geheele begrooting een bezuini ging wordt geëischt van 800. De schrielheid der regeering blijkt hieruit. Spr. wees er op, dat de post 129 voor jaarwedde en hulpmiddelen voor den school arts moet worden geschrapt en heeft daarte gen, evenals tegen de beperking van de aan schaffing van de leermiddelen bezwaren. Hij was van oordeel, dat de raad daarte gen krachtig verzet moet aanteekenen en I. HIJ P 'J IIJ I I I IMBWPfWii I.I_ je er lust in?" Geheel gewonnen door deze uiting van vriendelijkheid, keek hij glimlachend op naar het vertrokken gezicht. „Ja, mijnheer". „Dan is de zaak beklonken. Pak je rom meltje maar bij elkaar, dan gaan we". En tegen mijnheer Tollivant: „Ik onderstel, dat u hem wel met mij mee mag laten gaan, en dat u morgen de vergunning daartoe van den Voogdijraad zult kunnen krijgen". Mijnheer Tollivant antwoordde, dat hij, na vijf' jaren voor hem te hebben gezorgd, dit wel durfde wagen. Daarna vertrok hij met mijnheer Quidmore in diens rammelkast van een auto naar Bere, waar mevrouw Quid more hen aan de deur tegemoet kwam Haar man riep haar toe: „Ziezoo! Ik heb een nieuwen heljjer bij den aardbeienpluk gevon den". Neerslachtig antwoordde zij: „Als deze net zoo goed is als sommige van de andere helpers, die je in den laatsten tijd opgeschom meld hebt „Och, kletskoek! Al zou ik den aartsengel Gabriël meegebracht hebben om me bij het plukken te helpen, dan zou je ook op dien wat aan te merken hebben". Dat er een barstje was in de vaas van het geluk van dit echtpaar, snapte Tom al voor- flat hij uit de auto was. „Waar moet hij slapen?" vroeg de vrouw op haar ontevreden toon. „Ik denk in de schuur". „In de schuur zou ik geen hond willen laten slapen Daar is 't veel te smerig, en 't ruikt er vies." (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5