Is Oss nu gezuiverd fuchtuaact ^Binnenland CRechtsza&en het spaansche parlement. Motie van vertrouwen aange nomen. OPNIEUW STUDENTENRELLETJES TE MADRID. Verscheidene gewonden. KELLNERS IN STAKING. Tijdens diner van ministers. DE STROMBOLI IN WERKING GEWELDIGE BRAND TE CAIRO. 800 Woningen vernield. ACTIE TEGEN DE SOCIALISTEN. In het onrustige Oostenrijk. FRANKRIJK TEGEN OOSTENRIJK. Als het fascistisch mocht wor den LORD ALLENBY TE LONDEN. Tevreden over de Indische bevolking. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. geen vliegveld in zuid-limburg? DE LUCHTPOSTDIENST VAN DE DEUTSCHE LUFTHANSA. Over het Zuiden van Atlanti- schen Oceaan. 5 mannen gearresteerd. MUSSERT ONTSLAGEN. Tegen i Mei? DUYMAER VAN TWIST CONTRA MUSSERT. Lastert de N.S.B.-leider? Aan het einde van de debatten in de Spaansche Cortez heeft het Spaansche parlement ten slotte met 234 tegen 54 stemmen zijn vertrouwen in de regee ring Lerroux uitgesproken. In de voor afgaande debatten had de leider der R K. volksactie krachtiger optreden der regeering tegen het dagelijks meer om zich heen grijpende anarchisme geëischt of zijn partij, die met de radicale partij samen de voornaamste basis van het kabinet is, zou de regeering haar ver trouwen ontzeggen. De minister van binnenlandsche za ken keerde zich tegen het ondergrond- sche werken der soc.-dem. en verklaar de ,dat de regeering zou overwegen, wanneer de soc. dem. op denzelfden weg bleven voortgaan de soc.-dem. als buiten de wet staande groep te verbieden. De woordvoerder der soc -dem., oud-minis ter Prieto verklaarde openlijk dat de sociaal-democraten met alle middelen zouden blijven streven naar de revolutie en die in Spanje zouden trachten te be werkstelligen. De studenten der medische faculteit hebben Woensdag opnieuw gedemon streerd. De demonstraties ontaardden spoedig in onlusten.- Toen de politie eenige straten wilde afzetten, werd op haar geschoten. Een politiecommandeur werd gedood, tal van agenten werden gewond, terwijl een groot aantal arres taties werd verricht. In het Hotel Nacinal te Madrid werd gisteren een banket gegeven, waar alle ministei's aanzaten. De kellners achtten dit het meest geschikte oogenblik om in staking te gaan, hetgên zij dan ook plot seling deden. Zij werden gearresteerd en weggeleid. De Stromboli op het eiland Messina (It.) is plotseling hevig in werking ge treden, doch de eruptie duurde slechts eenige minuten en heeft geen schade aangericht. In Mehalle Kobir te Cairo in Egypte is een geweldige brand uitgebroken, die 300 woningen heeit verwoest, 15 perso nen werden gedood, 6 gewond. De plaats vormt het katoencentrum in Beneden- Egypte. In opdracht van de justitie in Oostenrijk heeft de politie vanmorgen een huiszoeking verricht in de gebouwen der Oostenrijksche soc.-dem. partij, waarin ook de redacties van de arbeiders Zeitung en het Kleine Blatt zijn gevestigd. Tijdens de huiszoeking werd het gebouw bezet door een sterke politie-afdee- ling met stalen en bajonet op de karabijnen De soc.-dem. bladen zijn vanmorgen nog ge woon verschenen. De Londensche correspondent der „Echo de Paris" meldt, dat op het oogenblik, dat Oostenrijk wanhopig tegen het Duitsche ge vaar strijdt en nog slechts op den steun der Heimwehren kan rekenen, de afgetreden Fransche regeering heeft den bondskanselier Dollfuss doen weten, erop gesteld te zijn, dat geen verdere onderdrukkingsmaatregelen tegen de socialisten zullen worden genomen. De Fransche regeering zou verklaard hebben, indien Oostenrijk tot een staat naar fascis tisch model zou worden gemaakt, het land verder haar financieelen en diplomatieken steun te onthouden. Aneta-Holland meldt d.d. 8 Februari uit Londen Hedenmorgen is de Engelsche bevelhebber Lord Allenby uit het Verre Oosten te Ply- mouth aangekomen. Omtrent den aanslag, die op Java op hem zou zijn beraamd, ver klaarde hij, dat hij er zeker van was, dat er geen Nederlanders bij betrokken waren. Hij sprak zijn groote waardeering uit voor de groote activiteit der Nederlandsche autoritei ten op Java, die hem niet alleen gewaar schuwd hadden, doch ook alle mogelijke maatregelen hadden getroffen en hem een politie-escorte ter beschikking hadden ge steld. Allenby verklaarde niet te weten of misschien Japanners of andere Oosterlingen bij het tegen zijn leven gesmede complot be trokken waren. Vanmorgen om 6.30 is de „Kwartel" van Schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord bevinden zich twee passa giers van Amsterdam naar Rome Mee genomen is 331 676 K G briefpost, 48 K.G. pakketpost en 135.140 K.G. lading. Naar wij vernemen, zijn de onderhan delingen om in Valkenburg een vlieg veld voor Zuid-Limburg in te richten op het doode punt gekomen. Het eerste vliegtuig van den gewonen luchtpostdienst van de Deutsche Luft hansa over het Zuidelijk deel van den Atlantisch^n Oceaan is gisteren tegen 20 uur MT van Natal naar Rio de Janeiro vertrokken. Eindelijk is het nu maandenlang speuren de Kon. Marechaussee en gemeentepolitie te Oss gelukt een dievenbende te ar resteeren, waarvan met vrij groote zekerheid kan worden aangenomen, dat de leden van dit gilde debet zijn geweest aan een lange reeks van inbraken, die de laatste maanden in Oss en omgeving werden gepleegd, aldus de Tel. Zeven langvingers zitten nu veilig achter slot en grendel. Twee arrestanten zijn reeds naar de strafgevangenis te Den Bosch overgebracht. Reeds eenige weken lang had een bewoon ster van de Klaphekkenstraat te Oss des Zaterdagsavonds wanneer haar man afwezig was gemerkt, dat zich verdachte personen in de buurt van haar winkel ophielden. Hiervan werd kennis gegeven aan de marechaussee, die daarop des Zaterdagsavonds een extra oogje in het zeil hield. Zaterdagavond jl. zagen de politiebeambten, die zich verdekt hadden opgesteld, een drietal mannen het huis naderen, van wie een de niet gegrendel de deur openmaakte en behoedzaam binnen drong. De tweede persoon stond buiten op den uitkijk, terwijl de derde een eind verder met twee fietsen aan de hand voor den af tocht gereed bleef staan. De inbreker, die het huis was binnenge gaan, bleek met de situatie goed op de hoogte te ziin geweest. Op zijn teenen sloop hij naar de slaapkamer, waar hij onder een ledikant een klein geldkistje weghaalde. In zijn werk werd hij evenwel gestoord doordat een meisje een winkel binnentrad en uit vrees voor ont dekking sloeg de indringer door de achter deur hals over de kop op de vlucht. Hij rende naar zijn beide metgezellen, het drietal sprong op de fiets, waarbij twee mannen te zamen op één rijwiel, en het gelukte het trio inderdaad te ontkomen. De beide marechaussees, die het nobele stel hadden herkend, zetten onmiddellijk de achtervolging in, doch de vluchtelingen za gen kans hun resp. woningen te bereiken Twee hunner, een zekere De B. en Van D., werden eenige uren later van hun bed gelicht en naar de marechausseekazerne overge bracht. Na een langdurig verhoor heeft het tweetal een volledige bekentenis afgelegd. Vanmorgen volgde hun overbrenging naar de strafgevangenis te 's-Hertogenbosch. Zondagavond werd wederom te Oss op een tweetal plaatsen ingebroken. Bij den slager Janssen in de Vierhoekstraat werd in den laten avond bij afwezigheid van de bewoners een ruit geforceerd, waarna de inbrekers een flinke partij vleesch van ongeveer 5 a 600 pond uit de slagerij ontvreemdden. Bij de thuiskomst van de familie J. werd de inbraak ontdekt en stelde men terstond telefonisch de gemeentepolitie van het gebeurde in kennis Onder leiding van den burgemeester werd met behulp van speurhonden een uitgebreid onderzoek ingesteld. Men vond een spoor, dat naar een nabijgelegen volksbuurt leidde. In verschillende perceelen werden huiszoekingen verricht, waaraan door een groote politie macht werd deelgenomen. Deze krachtige nasporingen hebben inder daad tot succes geleid. Achter de woning van een zekeren W. werden de gestolen goederen gevonden. De bewoner, alsmede een zekere v. B., werden in hechtenis genomen en ge vankelijk werden zij daarna naar het politie bureau overgebracht. Den volgenden dag werd het onderzoek voortgezet, daar men wist dat minstens vijf personen bij dezen „kraak" betrokken waren. Heden werden nog drie verdachten, de ge broeders De B. en een zekere R., aangehou den en achter slot en grendel gezet. Van het vijftal hebben eenige reeds een bekentenis af gelegd. De geheele bende zal binnen enkele dagen ter beschikking van de justitie worden gesteld en in de strafgevangenis te Den Bosch worden ingesloten. Nog een bende. Ofschoon dit succes van de politie voor de burgerij van Oss een ware opluchting betee- kent, wijzen de feiten er toch op, dat er mo menteel nog een ander inbrekersstel ter plaatse opereert, want tijdens afwezigheid van de bewoners is nl. dezer dagen nog inge broken ten huize van de familie De bh aan den Berghemscheweg. Ook daar waren de laatste weken reeds eenige malen pogingen tot inbraak geconsta teerd. Van de gelegenheid, dat het gezin op familiebezoek was, maakten de dieven gebruik om door verbreking van een venster de wo ning binnen te dringen en in de kamers alles overhoop te halen. Verschillende kasten en laden werden opengebroken en de inhoud over den vloer geworpen. De dieven ontvreemdden eenige horloges en sieraden en bemachtig den tevens het trouwcostuum van den heer des huizes. Bij thuiskomst van de bewoners ontdekte men de inbraak. De politie werd on verwijld gewaarschuwd en onder leiding van den burgemeester werd ijverig naar de da ders gespeurd. Het onderzoek leidde tot een tweetal huiszoekingen, die evenwel tot op heden geen resultaat hebben opgeleverd. Met belangstelling volgt de geheele bevol king de energieke actie van politie en mare chaussee in de hoop, dat er eindelijk eens een einde zal konten aan de verontrustende inbra- kenserie der laatste maanden. NEDERLANDSCHE HERALDIEK. Historische geslachten. Marten N. Damstra, de bekende wapen kundige en schilder uit Utrecht, die zich op het gebied van heraldische kunst reeds zeer verdienstelijk gemaakt heeft, sehreef in „De Groene Amsterdammer" over de kort geleden .verschenen Vle serie wapenzegels, uitgegeven door de N.V. Koffie Hag Maatschappij als onderdeel van het verzamelwerk „De Neder landsche Gemeentewapens": „De keuze viel ditmaal op een serie ge slachtswapens van personen, die een rol in onze geschiedenis hebben gespeeld en wel in het bijzonder ten tijde van den bevrijdings oorlog tegen Spanje. Voorwaar een gelukkige keus! Nemen >wij de heterogene bestanddeelen, waaruit dit werk is opgebouwd, nader in oogenschouw, dan behoeven wij niet lang te speuren om de waarheid te ontdekken van de uitspraak van G. de Narval: le blason est la clef de 1'histoire"; als de dragers dier kleu rige attributen, die hun wapens zijn, in fleu rige cortège ons voorbijtrekken, kan de ver zamelaar den loop der gebeurtenissen uit dit tijdperk op den voet volgen en zoo de historie zien herleven. Wij onderscheiden de Spaansche regee ring en haar aanhang en de „Nederlandsche rebellen" later met hulp van Engeland, dat wij ook vertegenwoordigd vinden, die zich opwierpen om onze gewesten van den druk van het Spaansche juk te bevrijden. Aan het hoofd schrijdt Oranje Wij zien ook hier den baud, die in die dagen tusschen het Door luchtige Huis van Oranje en ons land is ge vlochten. Wij volgen het leven van den Prins en zijn getrouwen tot aan ziin val door moor denaarshand. Zelfs van Balthasar Gerard treffen wij het wapen, waarmede zijn familie, die later als belooning in den adel werd ver heven. is begiftigd! Naast de wapens van Prins Willem en ziin gemalinnen, die van de landvoogdes van Philips Margaretha van Parma met haar stedehouders, die als leden van den Raad van State in naam re geerden, of beter adviseerden, terwijl de wer kelijke macht berustte bij de Granvelle en enkele anderen. Wij ziei. de aanbieding van het smeekschrift door de „gueux" en later de „echte" geuzen, de komst van Alva en den bloedraad en het conflict versche wpt zich als parallel aan de bezwaren tegen den regee- ringsvorm en de hooge heffingen (tiende penning) de groeiende ont vredenheid zich ontwikkelt tegen godsdienstdwang en belem mering der gewetensvrijheid de inquisitie. Het beleg van Leiden alles herleeft. Hoe verleidelijk het moge zijn, onze ge schiedenis aan de hmd van dit plaatwerk te reconstrueeren ik mag hiervoor geen ruimte meer vergen en wil bovendien deze taak gaarne den verzamelaar overlaten. De meesterhand van Van der Laars ver- zame1de gegevens, verzorgde beschrijvingen en afbeeldingen, die een lust voor de oogen zijn en den deskundige, die kan weten, welk een serieuse arbeid hier is gepresteerd, eerder dan den leek een indruk geven van de zorg vuldigheid, waarmede uit alle mogelijke bronnen is geput en is geschift om dit werk te maken tot een historisch document van blijvende waarde. Zoo draagt het propagandawerk van een groote Nederlandsche onderneming er in be langrijke mate toe bij, de-kennis der Vader- landsche geschiedenis en Nederlandsche He raldiek te bevorderen. Naar wij vernemen zal thans door middel van een kleurwedstrijd thans nog meer be kendheid worden gegeven aan het prachtige verzamelwerk over Nederlandsche wapen kunde. Aan dezen wedstrijd kan iedereen mededoen, die zich door zijn winkelier of door rechtstreeksche aanvrage bij de N V. Koffie Hag Maatschappij, Postbok 889; Am sterdam, in het bezit stelt van een wedstrijd- formulier, waarop de te kleuren wapens zijn -fgebeeld. DOODELIJK ONGEVAL TE RHEDEN. jongeling doodgereden. Gisteravond om half acht kwam op den Rijksstraatweg te Rheden een auto uit de richting de Steeg, bestuurd door J. F. v. A., met een wielrijder in aan raking ,die de 16-jarige E. Schuur op den bagagedrager vervoerde. S. kwam onder den auto terecht en is in zwaar gewonden toestand naar het ziekenhuis te Velp vervoerd, waar hij hedennacht is overleden Het lijk, de auto en het rijwiel zijn in beslag genomen. FANTASTISCH VERHAAL. Jeugdig boefje te Haarlem. Te Maastricht werd een 16-jarige jon gen uit Haarlem aangehouden. Hij zwierf rond en vertelde na aar-houding, dat hij in Haarlem door twee heeren in een auto was geduwd en meegenomen, nadat zij hem een prop in den mond hadden geduwd. De politie wantrouwde het fantastische verhaal en stelde zich in verbinding met de politie in Haar lem, waar bleek, dat de jongen met 50 van zijn patroon aan de haal was ge gaan. In de voering van zijn jasje vond de politie nog 30 ERNSTIG VERKEERSONGEVAL TE AMSTERDAM. Op den N.Z. Voorburgwal had gister avond omstreeks haif negen een verkeers ongeval plaats, waarbij een dame ernstig ge wond werd. Zij wilde ter hoogte van den St Luciensteeg den Voorburgwal oversteken, toen uit de richting van het Spui een auto met vrij groote sne'heid naderde. De vrouw aarzelde en hierdoor werd de chauffeur in de meening gebracht, dat zij naar het trottoir terugging. Toen hij zag, dat een ongeluk on vermijdelijk was, remde hij krachtig, doch de vrouw werd gegrepen en tegen de straat ge slingerd. Met een hersenschudding en ern stige hoofd- en arm wonden werd zij door den G.G.D. naar een der ziekenhuizen vervoerd. De chauffeur, een snorder, was zoo in den war door het gebeurde, dat hij er met achter lating van zijn auto van doorging. Later meldde hij zich op het politiebureau Singel. De auto is in beslag genomen voor een onder zoek. De remmen bleken vrijwel in orde Hef remspoor was ongeveer °0 M. lang, de weg zoowel als de banden waren glad. De auto was pas tot stilstand gekomen toen zij tegen een lichtmast op een vluchtheuvel botste. Dze lichtmast werd uii den grond gerukt en totaal vernield. Doordat de auto na het onge val gedeeltelijk op de tramrails stond onder vond daar de Vc/gen voor het onderzoek niet direct verplaats mocht worden het tramverkeer --enige vertraging. ONDER DEN TREIN.., Doodelijk ongeval. Op den onbewaakten overweg van den spoorweg Oldenzaal—Enschede is gister avond de 16-jarige M., woonachtig te Ol denzaal, door den trein, die om 18.19 uur te Oldenzaal moest arriveeren, overreden. Zijn rijwiel werd later onbeschadigd langs de spoorlijn gevonden. Zeer ernstig gewond werd het slachtoffer met den zelfden trein naar Oldenzaal overgebracht, vanwaar hij per brancard naar het R.K. ziekenhuis is overgebracht. M. is gisteravond in het zie kenhuis aan de gevolgen van de bekomen ver wondingen overleden. DE TELEFOONSTOORNIS EXIT. Het hoofd van het telefoondistrict te Am sterdam maakt bekend dat in verband met het volledig herstel van alle gemeenteaanslui tingen met ingang van Maandag 12 Febr. voor het publiek geen gelegenheid meer zal bsetaan tot het voeren van interlocale en in ternationale gesprekken aan de Effecten beurs. VERLAGING VAN DE LOODS GELDEN. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot nadere wijziging van de wet van 20 Aug. 1859, houdende bepalingen op den loodsdienst voor zeeschepen. De regee ring stelt daarin voor: 1. een algemeene verlaging van de loods gelden met 20 pCt. (lagere opbrengst 700.000); 2. het openen van de mogelijkheid tot het verkenen van loodsbevoegdheid aan gezag voerders en stuurlieden aan boord van zee schepen (invoering van loodsbrevetten), on der bepaalde voorwaarden gepaard gaande met een verlaging van het voor die schepen verschuldigde loodsgeld 3. een reductie op het loodsgeld bij het door lijnbooten, die een buitenlandsche ha ven als begin- en eindhaven hebben, Op de- zelde rondreis aandoen voor de tweede maal van eenzelfde Nederlandsche haven; 4. een reductie op het loodsgeld bij het door een schip op eenzelfde reis aandoen'van een tweede Nederlandsche haven. Men zie verder de rubriek Staten-Generaal. TORPEDOBOOTJAGERS NAAR NED.-INDIE. Bij de Tweede Kamer is een suppletoire Indische begrooting voor 1934 ingediend, ter toelichting waarvan de minister van koloniën o.m. mededeelt, dat de noodzakelijkheid ge bleken is in 1934 torpedobootjagers naar Ned.-Indië uit te zenden. De geraamde kos ten zijn 180.000 en komen voor de helft ten laste van de Indische begrooting. Een sub-ar tikel kan met 50.000 worden verlaagd, zoo dat er 40.000 wordt aangevraagd. Thans hebben ook o.m. ir. A. A. Mussert, hoofdingenieur van de Provincialen Water staat, en de heer C. van Geelkerken, commies ter Provinciale Griffie den bewusten brief van Ged. Staten ontvangen, alsook het for mulier met de in dien brief vervatte ver klaring, weike zij beiden vóór 20 Febr. al of niet onderteekend zullen hebben terug te zen den aan Ged. Staten. Zooals men echter ook uit vroegere mede- deelingen weet, hebben èn ingenieur Mussert èn de heer Van Geelkerken het door hen in te nemen standpunt ten aanzien van het thans gewijzigde en goedgekeurde amb tenarenreglement voor deze provincie reeds bepaald. Beiden zullen voet bij stuk houden en, ofschoon zij niet van plan zijn, uit hun huidig ambt ontslag aan te vragen, zal toch het gevolg van den getroffen maatregel zijn, dat beiden zullen heengaan. Men kan dus thans verwachten, dat ir. Mussert en de heer van Geelkerken vóór 20 Febr., den door Ged. Staten daarvoor bepaalden datum, aan dit college zullen mededeelen, dat zij lid zijn van de RS.B. Het gevolg hiervan zal dan zijn, dat zoo wel aan ir. Mussert als aan den heer Van Geelkerken eervol ontslag zal worden ver leend met ingang van 1 Mei a.s. Daar echter het, ten gevolge van deze reglementswijzi ging eventueel verleenen van eervol ontslag, zoowel aan den griffier der Staten als aan den hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat de goedkeuring noodig heeft van de Prov. St., bij wie de bevoegdheid tot be noeming en ontslag van deze twee ambtena ren berust, zullen de Prov. Staten spoedig bijeen moeten komen om te beslissen over het verleenen van ontslag aan ir. Mussert. Deze vergadering zal echter eerst na 20 Febr. a.3. kunnen plaats hebben. Men weet, dat de leider der N.S.B. niet van plan is, eigener beweging zijn functie van hoofdingenieur ter'beschikking te stellen, doch reeds gezegd heeft, te zullen wachten tot hij noodgedwongen ontslagen zal wor den. Anders staat het echter met een ventueel verleenen van eervol ontslag aan den heer van Geelkerken.-Over een ontslag van andere ambtenaren dan de griffier en de hoofdinge nieur van den Provincialen Waterstaat, be rust de beslissing alleen bij gedeputeerden. Zoodra dit col'ege dus van dezen ambtenaar bericht zal hebben ontvangen, dat ook hij lid is van de N.S.B.. zullen de Ged. Staten den heer van Geelkerken met ingang van 1 Mei a.s. kunnen ontslaan. De heer Mussert heeft reeds vroeger ver klaard dat hij leider zal blijven van dc N.S B. en dat. bii eventueel onts'ag, de heer van Gee'kerken zijn secretaris zal worden. OUDE MAN VERONGELUKT. Droevig geval. De hoog bejaarde ingezetene J. L. P. te Oeffeit in N.Br., die een bezoek had gebracht aan de woning van den oud-burgemeester, opende bij het verlaten van dit huis per on geluk de deur die naar den kelder leidde in plaats van de buitendeur. De grijsaard stort te in den kelder en bleef bewusteloos liggen Met een zware hersenschudding en een ern stige schouderfractuur werd het slachtoffer opgenomen. Men vreest voor zijn leven, aldus de Tel. Naar de Tel. verneemt is tegen ir. A. A. Mussert, leider van de Nationaal Socialisti sche Beweging, een aanklacht wegens laster ingediend door het Tweede Kamerlid gene- raal-majoor b.d. L. F. Duymaer van Twist bij de Utrechtsche arr. rechtbank. Ir. Mussert is door deze rechtbank gedagvaard op Dinsdag 27 Februari a.s. GEEN HULDEBETOOGING BIJ PRINSES JULIANA'S VERJAARDAG. Op verzoek van H. K. H. Naar aanleiding van de voorgenomen huldebetooging ter gelegenheid van den 25sten verjaardag van prinses Juliana ver zoekt men ons bekend te maken, dat H. K. H., hoezeer ook waardeerende de goede be doelingen der organisatoren het op prijs zou stellen, indien in verband met de moeilijke tijdsomstandigheden en met het oog op de kosten van deze plannen werd afgezien. Ziet gij muggen, lang van poot, Aarzelt niet, maar slaat ze dood. EEN BEROEPSOPLICHTER VOOR DE RECHTBANK. Drie jaar gevangenisstraf gere- quireerd. Voor de hoofdstedelijke rechtbank stond een „journalist", woonachtig te Den Haag, terecht, verdacht van oplichting, subs. ver duistering. Op geraffineerde wijze had hij een gepen- sionneerd hoofd eener school te Amsterdam en een onderwijzeres bewogen hem in totaal ruim 6000 te geven, om hem in staat te stel len in Leiden theologie te studeeren. De man is reeds verschillende malen veroordeeld en was, toen hij in kennis kwam met zijn jongste slachtoffers, juist uit de gevangenis ontslagen. Als eerote getuige werd de benadeelde ge hoord, gepensionneerd hoofdonderwijzer te Amsterdam. Getuige deeu een uitvoerig ver haal. Hij had in Juli 1933 kennis gemaakt met verdachte in het rusthuis „Elim" te Drie bergen. Kort na de kennismaking had verd. over zijn studie gesproken. Hij was zooals hij vertelde doctor in de letteren en wijsbe geerte, doch hij voelde zich te eenvoudig om van zijn titel gebruik te maken. Pres. mr. Boas: „Heeft hij nooit over theologische studie met U gesproken"? Getuige: „Ja zeker, hij zeide, dat het predikambt zijn hoogste ideaal was; hij wilde naar Indië. Om zijn doel te bereiken moest hij in Leiden stuoeeren President: Welken indruk maakte verdachte op U? Getuige: Och, ik vond hem op en top een heer, en bovendien vond ik hem volkomen be trouwbaar. We spraken veel over den Bijbel en verdachte hield lezingen. Uit citaten bleek, dat hij in den Bijtel bijzonder goed was. Ik besloot verdachte ,uit het slijk te trekken" en hem in staat te stellen om te studeeren. Aanvankelijk gaf ik 200, hij zou zich daarvoox in laten schrijven als student. Een paar dagen later kwam hij z.g.n. uit Leiden thuis, met het bericht, dat het college geld was opgeslagen. Getuige had hem toen nog 400 gegeven en later weer 1000 voor de inrichting van zijn kamer. Hij zou in Den Haag gaan wonen en om de eerste kamer huur te dekken en om een abonnement voor den trein te koopen was wederom 180 in handen van verdachte overgegaan. Ten huize van getuige had verdachte ken nis gemaakt met mej. O., een onderwijzeres. Ook zij was onder de bekoring van verd.'s persoonlijkheid gekomen. Ten slotte had zij zich met hem verloofd en ook zij had hem geld gege /en. De vrouw van den hoofdonderwijzer, die eveneens als getuige werd gehoord, beves tigde ce verklaringen van haai man. Verd. had tegenover haar dikwijls geklaagd dat de wereld hem zoo slecht had behandeld en hem verdachte aan alle kanten had bedro gen. Zoo had hij haar een verhaal opgehan gen over een groote som geld, door hem aan een vriend geleend. „Ik zei toen nog tegen hem" aldus verd. „wat ben jij een suffert!" Hij had toen geantwoord „Och, ja, wat doe je al niet voer vrienden". Zeei terecht had getuige hem toen toegevoegd „in ieder geval niet je laatste centen aan een vriend geven!" Pres.: Dat was juist opgemerkt, dat had Uw man ook moeten bedenken! Getuige: Als m'n man het eenmaal in zijn hoofd heeft om iemand te helpen, doet hij dat ook en dan kan ik hem er niet van terug houden. Als derde en laatste getuige in deze zaak werd de onderwijzeres juffrouw O. gehoord. Zij had hem in totaal f 4369 gegeven. Hij begon pas over geld te praten, toen ze ver loofd waren... Het was met f 1000legon- nen, kort daarna kwam hij weer om 1000. Bij die gelegenheid had zij hem nog 1400 extra gegeven, want zoo had verd. verteld, hij wist een betere beiegging. Voor beleggingsdoeleinden had de juf frouw nog eens 864 gegeven. Verschillende maien had verd. met zijn verloofde over zijn studie gesproken, namen van professoren genoemd en verteld van de colleges. Naar aanleiding van de verk aring van de juffrouw wist verd. alleen maar op te merken „getuige weet haar gaven van on derwijzeres prachtig voor Uw college te demonstreeren". Rechtzitting in opslagplaats. De verschillende goederen een complete studeerkamerinrichting zijn onlangs door de justitie in beslag genomen. Daar de wet voorschrijft dat inbeslaggenomen goederen ter zitting aanwezig moeten zijn, werd de zitting naar de opslagplaats van in beslag ge nomen goederen, in het Paleis van Justitie verplaatst. Rechtbank, verdediger, getuigen en journalisten trokken via de griffie in op tocht naar het magazijn

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7