ALKMAARSCHE COURANT De straatgevechten in Parijs. ^Buitenland Staatslotecii Jietk S. Schaal 0Binnenland Critiek Oostenrijk. Heffing crisis-inkomstenbelasting. - Ho- 34 VRIJDAG 9 FEBRUARI 1934 Het verhaal van een oud-stadgsnoot, die de gebeurtenissen meemaakte en die zich zelve terug vond in esn hospitaal... DONKER PARIJS. Dolljuss voor de beslissing. (Van onzen correspondent). Ik weet nog niet hoe het gekomen is want mijn laatste herinnering is, dat we onder een ware kogelregen de boschjes van het Petit- Palais invluchtten. Dat is het beste bewijs voor de buitengewone ernst van de manifes taties, die gisteravond door de leden van alle partijen in Parijs werden gehouden De voor afgaande manifestaties hadden wel is waar ook aanleiding tot straatgevechten gegeven, maar deze bleven tot kleine groepen beperkt en de politie was er iederen keer in geslaagd de zaak meester te worden. Maar deze keer is de toestand anders ge worden en heeft een ernstige wending geno men. Chiappe, de prefect van politie, is dank zij den invloed van den nieuwen minister van binnenlandsche zaken Frot. tot aftreden gedwongen en Bonnevoy-Sibour is in zijn plaats gekomen. „Parijs is in handen van twee debutanten", schreef de „Jour" gister morgen. Alle rechtsche organisaties, die aan de vorige manifestaties dee-namen. de „Croix de feu" (burgerwacht), de „Anciens Combat- tants" (oudstriiders), de Teunesses Patriotes, en de „Camelots du Roy", publiceerden hun oproepen tot een Tcotsche manifestatie vóór Chiappe en tegen het gouvernement, de linlc- schen, socialisten en radicalen, demonstreer den voor de regeering en tegen Chiappe en tenslotte de commu.i sten tegen de regeering én tegen Chiappe. Dichte menschendrommen daalden teo-en den avond naar de boulevards af. Belleville en Mmilmontant leverden even als de aristocratische faubourg Saint-Ger- main hun deel. Prompt zeven uur stapten we uit de metro bij het Grand-Palais waar oudstrijders en burgerwachten zich zouden verzamelen In het halfdonker loopen vele menschen ietwat besluiteloos heen en weer en in de groepen wordt heftig gediscussieerd Een gedaante glijdt van groep tot groep en brengt zijn boodschap over „Achter het Petit- Palais, camarades!" In de schaduw van de oprijzende muren staat een zwügzame menschenmassa, waar van velen de borst met decoraties bedekt hebben. Amuletten, die hen vanavond niet beschermen zullen Uit de donkere verte klinkt opeens de kreet van de menigte, die haar verontwaardiging uitschreeuwt en ze is van een onweerstaan bare aantrekkingskracht. Lang lang te voren hadden de massa's zich op de Place la Con corde verzame'd en zijn ontzaglijke ruimte in bes'ag genomen. Voor de uitmonding van de Champs- Elysées is een eerste barricade opgericht van losgewerkte banken, stukken ijzer, ontwortel de boomen enz. om te verhinderen dat de be reden politie, die ieder oogenblik het terrein tracht schoon te vegen. tot daar doordringt De atmosfeer is onrustig en gespannen- maar voor het oogenblik gebeurt er niets, dat afwijkt van het „gewone" programma. In een oogenblik van ontspanning bereiken we de rue Royale, die de kortste verbinding met de boulevards vormt. Aan het einde daarvan staat een sterke politiemachtdie niet veel doet. Zij sympathiseeren met hun oudan chef Chiappe en de extremistische jeugdorganisa ties veroveren de straat met de kreet „Vive Chiappe!" Bij onzen terugkeer is de zaak ern stiger. Een chaos van vluchtende vechtende menschen. en Het ministerie van marine wordt bestormd, de deur gerameid en men slaagt erin het in brand te steken, zoodat een dikke rookwalm uit de kapotgeslagen vensters stijgt. De vluchtende menigte dringt ons terug. Daar, vlak voor ons is de charge van de gar des mobi es, die er met opgeheven gummistok op losslaanHet is een he'sch gedrang en op blauwe plekken kan niet meer gelet worden. Hier en daar loopt al iemand met een volko men bebloed gezicht, het is een chaos van vluchtende en vechtende menschenlichamen! De gardes trekken terug, ze hebben zich te ver gewaagd en ook onder hen zijn eenige ge wonden Weer dringt de menigte in verspreide orde naar de kamer op. De pont de la Concorde is volkomen door de gewapende macht bezet, en achter hen, op een verhooging staan de mitrailleuses Een, twee doffe knallen, als ze te dicht bij komen, en in een minimum van tijd weet ieder dat er met scherp is geschoten 1 Een nieuwe uitval van de bereden garde wordt door steenen en stukken ijzer tot staan gebracht. Een nieuwe charge. Dan komt in alle stilte en rust een gewel dige breede stoet de Champs Elysées uitgol- ven met vee rood-wit-blauwe vaandels voor op. Er klinkt een machtige „Marseillaise" over het terrein en de vloed zwelt De vlag gen aarzelen even en draaien dan de Rue Royale in. Weer worden we door de onweer staanbare stuwkracht meegesleurd. Aan de ingang van de Rue du Faubourg St. Honoré staat een barrière van agenten. Wat gebeurt er? We kunnen het niet zien, maar na een mement van aarzeling gaan de vaandels verder onder het gejuich van „Vive Chiappe!" Naar het Elysée! Léon Daudet stapt mid den tusschen de menigte, trotsch als een pauw. Tien bereden gardes wagen een charge! Het bekomt hen slecht, want twee van hen worden van hun paarden afgerukt die alleen, verschrikt, door een paniek gegrepen worden. De rest is geïsoleerd en opgeschoten jongens zwaaien triomfantelijk helm en sabel. Maar dan, als ze vlak bij het Elysee zijn, komt een nieuwe geweldige stoot van de gar des te voet die er onbarmhartig op losrantse- len. Voetje voor voetje worden we terugge drongen, tot opeens, door de nauwe straatjes bij de Madeleine de overhaaste vlucht volgt en het aantal beschadigde gezichten weer eens toegenomen is. De brandweer heeft, als we op de Concorde terugkomen, de brand van het ministerie van marine gebluscht, maar ook het aantal brandende lantaarns is aanmerkelijk afgenomen. Tien minuten later lijkt alles opeens tot kalmte gekomen te zijn. De troepen hebben zich teruggetrokken op de brug. Voor het laatste muurtje staan we geïnteresseerd te kijken. Aan den anderen kant van de muur staan de gardes en de manifestanten probee- ren hen over te halen tot hun zienswijze. De mitrailleur werkt Dan stroomt het plein opeens van alle kan ten vol, zoodat er hier zeker honderdduizend menschen verzameld zijn. De vlaggen ver schijnen weer en men dringt op naar de brug. Voorzoover men zien kan is het plein één menschenmassa tot aan de Madeleine toe. De bezetting van de brug schijnt te aarze len. Een beetje opzij geplaatst, kijken we toe. Vooruit! De eerste manifestanten over schrijden den muur. De gardes kijken onver schillig toe. Waarachtig. Er wordt gevochten op de brug! De menigte dringt op. Naar de chambre des Députés! En dan opeens, zachtjes, toktoktok begint een mitrailleuse te werken, revolver schoten knallen, de eerste rangen dringen achteruit, dooden en gewonden worden weg gedragen. Een regen van steenen en stukken ijzer valt op de gewapende macht neer, een agent valt, een paard struikelt en schreeuwt. Achter ons, midden op het plein, ontploft het benzinereservoir van een in brand gesto ken autobus De vlucht. Er is nog geen paniek, maar dan, als de agenten uitvallen, de revolver in de hand, begint de algemeene vlucht. Het fluit in de luch' en om ons heen. Terug achter de barricaden! Een man valt kreunend. Vier van zijn kameraden pakken hem op, suizend vaart de ambulanceauto weg. De vloed dringt nog een keer tot de brug door; de gardes vallen weer uit, even tjes maar, voldoende tijd om een van hen op het slagveld te laten liggen. De bliksemflitsen van de fotografen ver- hoogen de sinistere atmosfeer, het volk is gek en de soldaten verliezen hun bezinning. We wijken uit in de boschjes voor een charge van de bereden politie; opeens duikt de garde te voet op en de revolver en mitrailleurkogels suizen om onze ooren. Met een dof geluid slaan ze in de boomen naast me; drie ge daanten wankelen. We verschansen ons ach ter een muziekkapel. De schoten komen dich terbij en over een groot stuk open vele vluchten we verdei in gebukte houding. Een slag op mijn hoofdOpeens. In de betrekkelijke kalmte van een hospitaal word ik wakker. Mijn hoofd is leeg en ik weet eerst absoluut niets meer. Dan, even later, weet ik, dat ik een klap met een gummistok en een zenuwcrisis heb gehad, en ik ben er in mijn hart dankbaar voor, want ik heb me zelden dichter bij den dood gevoeld De officieele berichten zullen van 10 tot 12 dooden spreken. In dit nospitaal alleen zijn er twaalf en het werkelijke totaalbedrag is volgens een assis tent 60 dooden! Na creze laatste fussillade was de mani festatie verspreid, hoorde ik van iemand. Maar ook bij het Hotel de Ville en in de buurt van de „Humanité" hebben de kogels door de straten gevlogen. Heel Parijs was in oproer. Vandaag, na zijn terugkeer uit Boedapest, zal bondskanselier Dollfuss een aanvang ma ken met de aangekondigde onderhandelingen met de landsvertegenwoordigers, de Heim wehren en landscommandanten van Opper- Oostenrijk, Stiermarken en Salzburg over d-- eischen der Heimwehren tot het verande- s?n. Yan regeeringskoers in dictatoriale richting. Naar gisteravond officieel is mede gedeeld, zal hij de eischen der Heimwehren j'teen aanhooren en dan als scheidsman de ennitieve beslissing treffen over de opvat tingen der landelijke besturen en de eischen der Heimwehren. Derhalve ligt de beslissing over den verderen binnenlandsch-politieken koers thans alleen bij Dollfuss. t ^schen, die gister te Salzburg zijn overhandigd door de Heimwehrleiders ge meenschappelijk met de vertegenwoordigers van het aderlandsche Front, stemmen over een met het bekende programma der Tirolet rteimwehren Een punt van behandeling is tnans over de geheele linie de reorganisatie ?r tendsreaeering en de instelling van de ricimwehrieden samengestelde commissie aan welke in hoofdzaak de macht in de lan den zou toekomen. Dollfuss onderscheiden. Rijksbestuurder Horthy van Hongarije iteeR gisteren bondskanselier Dollfuss bij een audiëntie het Grootkruis van verdienste van Hongarije verleend, de hoogste Hongaarscht onderscheiding. De gevolmachtigde minister van Oostenrijk Hornbostek, die dr. Dollfuss vergezelt, en de Oostenrijksche gezant in Hongarije, baron Hennet, zijn begiftigd met het Hongaarsche kruis van Verdienste 1ste klasse. Groote actie tegen verboden Republikeinschen Schutbund en socialistische partij. De Weensche directie van oolitie heeft vol gens een officieele mededeeling in den loop van gisteren een groot opgezette zuiverings actie tegen den verboden socialistisch-repu- blikeinschen Schutzbund op touw gezet. Vol gens de officieele mededeeling heeft de re- pubhkeische Schutzbund in den laatsten tijd weer een groote activiteit ontwikkeld en wa penen en munitie in groote hoeveelheden in gereedheid gebracht. Bij huiszoeking heeft men beslag genomen op machinegeweren, geweren, handgranaten en bommen, voldoen de, aldus deskundigen, om een geheele stads wijk in de lucht te doen vliegen. Talrijke leidende functionnarissen van den voormaligen Schutzbund zijn gearresteerd Gedeeltelijk hebben zij bekentenissen afge legd. De maatregelen aldus het commu niqué zijn geenszins gericht tegen de ar beiders als zoodanig maar slechts tegen de schuldigen; de arbeiders worden echter ge waarschuwd zich te laten opruien en mis bruiken voor demonstraties. Een gelijke politie-actie is in verschillende plaatsen in Neder-Oostenrijk tegen den so- cialistischen Schutzbund uitgevoerd, door af- deelingen Schutzcorps. Verder is gisteravond door een overvai- commando van de politie het socialistische partijsecretariaat bezet en is aldaar een uit voerige huiszoeking gehouden. Hierbij zijn ook de schrifturen van de socialistische af gevaardigden en leden van den nationalen raad geopend en doorzocht. Onder de arbeiders zou wegens het scherpe optreden der politie groote opwinding heer- schen en gedreigd worden met een staking. Men neemt aan, dat de motieven voor deze buitengewoon groot uitgevoerde politie-actie tegen den socialistischen weerbond te wijten is aan den eisch van de in hoofdzaak leidende kringen van de Heimwehr. Het is ongevallen, dat de actie juist tijdens de afwezigheid van bondskanselier Dollfuss is uitgevoerd. In den loop van gisteravond is de politie actie tegen de socialistische partij uitgebreid tot de vereenipingslokalen, gemeente- en ar beidershuizen in geheel Weenen. Het gebouw van den „Vorwaerts" is in den nacht door de politie onder bewaking gesteld. Het in be slag genomen materiaal zal nog in den loop van den nacht door de politie nauwkeurig worden bestudeerd. De politiedirectie heeft hedenavond de of ficieele Partei-Korrespondenz van den Land- bund, die een oproep der partijleiding aan den bondskanselier gericht publiceerde, in beslag doen nemen. In den oproep werd er op aangedrongen in den strijd tegen het natio naal socialisme niet gezindheid, maar slechts de daden te vervolgen en zonder verwijl over te gaan tot een reorganisatie der regeering op nationalen grondslag. Dit optreden der politie, dat onmiddellijk gericht is tegen den vroegeren vice-kanselier Winkler, heeft te Weenen groot opzien ge baard. HET PROCES TEGEN DR. GEREKE. Het Leipziger rijksgerechtshof heeft giste ren in afwijking met de voorstellen van her O.M. het vonnis van de eerste sectie van het gerechtshof te Berlijn van 16 Juni 1933 in zooverre opgeheven als de vroegere rijkscom missaris voor de werkverschaffing dr. Gereke wegens verduistering bij herhaling gepleegd en de vereenigingssecretaris Freygang we gens medeplichtigheid daaraan zijn veroor deeld tot 2jaar, 4 maanden gevangenis straf. De zaak is terug verwezen naar de rechtbank welke haar in eerste instantie heeft behandeld. DE STALEN HELM IN DUITSCHLAND. De leden moeten Hitier schrif telijk trouw beloven. Seldte, de bondsleider van de Stahl- he'.m, heeft naar aanleiding var be schuldigingen, dat de bond den laatsten tijd reactionnaire actie zou voeren, be paald, dat alle leden vóór 28 Februari de volgende schriftelijke belofte moet on derteekenen: „Op mannen- en soldatenwoord beloof ik onvoorwaardelijk trouw aan den lei der Adolf Hitier. Ik verbind mij op bevel var den leider te allen tijde de nati met al mijn krachten te dienen en aan elk tegen den staat gericht streven, hetzij van reactionnairen of van Marxistischer) aard, zonder weerstand te bieden Voor 15 Maart moeten de leiders mel der., dat de onder hen staande leden hebben geteekend en dat degenen die dit weigerden, als lid zijn gerodeerd Een proclamatie van Seldte. Franz Seldte .leider van den Sta.en Helmbond, heeft een proclamatie tot de leden van den bond gericht, waa- in hi de overtuiging uitspreekt, dat eik lid van den Stalen Helm, die niet lichame lijk of wegens zijn beroep verhinderd is, zijn dienst in de S A reserve evenals tot nog toe blijft doen. Zijn lidmaatschap van den bond blijft daardoor onaange- ^Gver de organisatorische indeeling en de bezetting der leidende functies van den Stalen Helm zullen verdere aanwij- zigingen volgen. Al'e openbare vergade ringen en betoogingen van den bond zijn tot zoo lang verboden. In enkele deelen van het rijk, zoo heet het verder, is den Stalen Helm den laatsten tijd verweten, dat hij reactionaire doeleinden nastreeft of het verzamelpunt de reactie is ge- (Niet officieel) 5de klasse, 17de HJst Trekking van Vrijdag 9 Februari 1934 Hooge Prijzen No. 1473 niet met premie van f 3000.— f 100.— 19212 Prijzen van 70. 665 1405 2598 4861 4927 6160 6518 7559 8836 9268 9365 9501 10029 10315 13883 14195 14286 14869 15104 15473 17469 17824 18884 19919 20378 Nieten 224 1800 1934 2108 2326 2402 3068 3245 3434 3634 3716 4158 5105 5185 5260 5417 5651 6298 6383 6456 6538 6722 6916 7847 8593 8810 8877 9615 9643 9706 9713 10295 10303 10421 10694 10818 11307 12360 12549 12635 12715 13218 13237 13462 13650 13677 13792 14064 14690 15139 15160 15396 15651 15879 16045 16500 16521 16543 16554 16586 16897 17123 17426 17480 18866 19309 19335 19417 20211 20389 20678 20842 20954 worden .Ik weet aldus Seldte, dat deze verwijten niet gerechtvaardigd zijn. Menschen,die mochten meenen on der dekking van 't Stalen Helm-insigne staatsgevaarlijke of reactionnaire doel einden te kunnen nastreven, hebben in den bond niets te zoeken en zullen er uit verwijderd worden. STORMVLOED AAN DE NOORDZEEKUST. Voor de Duitsche Noordzeekust dreigt thans het gevaar van een stormvloed. In de buurt van de vuurtoren Hoheweg is gister ochtend de visscherskotter Condor uit Wil- helmshafen in nood geraakt. Het schip is ge zonken. Over het lot der bemanning is nog nies vernomen. Eenige visschersschepen, wel ke de haven zijn binnengeloopen, heb bui aanzienlijke schade opgeloopen. De scheepvaart ondervindt door den krach- tigen storm vertraging. De New-York van de Hapag kon pas Donderdag naar Hamburg vertrekken, terwijl de General v. Steuben se dert Donderdagochtend beter weer afwacht. DISCONTO-VERHOOCING VAN DE BANQUE DE FRANCE. De Banque de France heeft haar disconto verhoogd van 2 Vi tot 3 pCt. Het disconto van 2Va pCt. was vastgesteld op 9 Oct. 1931. van STEUNT DEN GOUDEN STANDAARD Oordeel van mr. Fentener Vlissingen. De Nederlandsche voorzitter van de Inter nationale Kamer van Koophandel de heer Fentener van Vlissingen, die momenteel in de U. S. A. vertoeft, verklaarde in een inter view, dat het in belang der U.S.A. zelf was, Frankrijk en de weinige andere landen, waar onder Nederland, die den gouden standaard hadden gehandhaafd daarbij te steunen. NIEUWE LEERAAR R. H. B. S. Bij K. B. is met ingang van 1 Septem ber benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S te Alkmaar N. J. Visser, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als leeraar aan de R.H.B.S. te Zierikzee. PREDIKBEURTEN. Zondag 11 Februari. Groote Kerk, 10.30 uur, ds. Baar Kapelkerk, 10 uur, prof. F. W. A. Korff t Leiden; 6 uur ds. Warners; Donderdag 15 Febr., 10.30 uur, huwelijks wijding door ds Deetman. Rem. Geref. Gemeente, 10.30 uur, ds Rappold. Ev. Luth. Kerk, 10.30 uur, ds. Makkink Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, ds. Kui per. Geref. Kerk, 10 uur (in de Harmonie) en 3.30 uur (in de Kapelkerk), ds. von Meijen feldt (collecte voor de crisis in de Ger. Ker ken in N.-Holland). Herst. Apost. Gem., Toussaintstraat, vm 10 uur en nam. 4.30 uur en Woensdagavond 8 uur, dienst. Consistoriekamer Groote Kerk, Dinsdag 13 Febr., 7 uur nm., ds. J. Fokkema, Ned herv. pred. te Amstelveen. Vrij Ev. gem. Lindenlaan 117, 10.15 en 6.30 uur nm., ds. Ruys. 2 uur Zondags school. Leger des Huls. Limm.erhoek 40. Vm. 7.30 uur bidstond; 10 uur Heili- gingsdienst; 3 uur Muziek- en Zangfeest 7.30 uur Verlossingssamenkomst. Leider van de bijeenkomsten adjudant G. Claeys van Amsterdam. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur, mej. ds. C. P Thomsen. BERGEN, 7 uur nm., ds. v. d. Kieboom (Koorzang). Evangelisatie Maranatha, 10.30 uur, ds J. W. Swaan, van IJmuiden. Vrij Evang. Gemeente, Oosterweg 28, 10 uur, Ger. Kerk aan de dr. van Peltlaan hulpprediker J. H. Slager. EGMOND AAN ZEE, 10 uur, ds. Roo bol. Ger. Kerk, 10 uur en 4.30 uur, preeklezen Oud kath. k-rk, 8 uur, vroegdienst, 10 u laatdienst, 7 uur Vesper. EGMOND AAN DEN HOEF, 10.15 u. ds. Nobel. DE RIJP-GRAFT, geen dienst. HEILOO, 10 uur, ds. Bloemhoff (tekst 1 kon. 14 27, onderwerp „Koperen Schilden" schijn voor wezen). Nederl. Herv. Evang. Vereem'ging, a. Kerklaan, 10 uur, ds. C. A. ter Linden, van Amsterdam. HEERHUGOWAARD, 2 uur, ds. Deet man. HENSBROEK, geen dienst. LIMMEN, 2 uur. ds. Baar. SCHERMERHORN, 10 uur, ds Boeren donk. STOMPETOREN, ds. Heep. Evangelisatie, 10 uur, de heer P. L Poorter, van Amsterdam. UITGEEST, 10 uur, ds. van Peursem. Evangelisatie gebouw Sedeur, 10 uur, de heer K. A Weeda, van Amsterdam; 11.40 u Zondagsschool. URSEM, geen dienst VEENHUIZEN, 10 uur, ds. van den Kie boom. WINKEL, Vrij Ev. gem. 3 uur nm., ds. Ruijs. Zaterdag 3 uur nm., kindersamen komst zuster Meijer. Van hen, wier inkomens ver geleken over het jaar 1931 1932 niet of weinig gedaald zijn. Ingediend is een wetsontwerp tot heffing eener crisis-inkomstenbelasting. De hoofdinhoud van het ontwerp is dat een ijelasting wordt geheven van de binnen het rijk wonende personen, wier inkomen, verge- eken met dat over het belastingjaar 1931 1932 niet of met minder dan 10 pCt. is ge daald. De ontworpen crisisbelasting zal een twee ledig doel nastreven. Zij zal eenerzijds de in- tomsten der schatkist vergrooten, anderzijds een ethisch element in de belastingheffing brengen, waarvan de beteekenis in onze da gen, zelfs al mocht de bate voor de schat kist betrekkelijk gering zijn, niet te hoog kan worden aangeslagen. De minister acht het volkomen begrijpelijk om, gelijk in de oor logsjaren extra belasting werd gevraagd van de genieters van oorlogswinsten, thans een extra bijdrage te vragen van hen, wier inko men niet of nagenoeg niet is gedaald of zelfs gestegen is. Een belastingplichtige, die over 1931'32 was aangeslagen naar een inkomen van 10.000 en die dat inkomen thans nog ge niet, betaalt derhalve aan crisisinkomstenbe lasting 10 pCt. over 1000. Was zijn inko men tot 12.000 gestegen, dan zou hij 10 pCt. over 3000 betalen. Vrijstellingen. Het is voorts noodig geacht van de belas ting vrij te stellen dengene, wiens totaal in komen beneden de grens van 3000 blijft voor het vergelijkingsinkomen, hetgeen over eenstemt met 2700 voor het inkomen over het belastingjaar. Verder is een bepaling opgenomen, die zal voorkomen, dat het doel der wet wordt voor bijgestreefd door belasting te heffen van den- gene, wiens inkomen alleen door een erfenis of een legaat is vermeerderd of voor achter uitgang met meer dan 1/10 is behoed. Ten slotte wordt voorgesteld de crisisin komstenbelasting te heffen over vijf achter eenvolgende belastingjaren, vo.or het eerst over 1934—1935. OPENING SPORTFONDSENBAD TE BREDA. Door de vorst heeft de afwerking van het Sportfondsenbad-Breda een week verloren. Thans vindt de officieele opening plaats op 17 Februari, des middags om half drie, door den burgemeester, mr. dr. W. G. A. van Sons- beeck. Verschillende wedstrijden en demon straties staan op het programma, waaraan verschillende Nederlandsche en Belgische kampioenen zullen deelnemen. Van de gelegenheid, dat vele zwemsterren op 18 Februari in Breda zullen zijn, wordt gebruik gemaakt om op Zondagmiddag een groot internationaal zwemfeest te organisee- ren ten bate van het Olympisch trainings fonds. Dit zwemfeest is in tegenstelling met den openingswedstrijd op Zaterdag, welke uit sluitend door spaarders kan worden bijge woond, toegankelijk voor het publiek. Voor den Zondagmiddag staat als hoofd nummer op het programma een waterpolo- wedstrijd tusschen het eerste 7-tal van de Ko ninklijke Antwerpsche Zwemclub en het offi cieuze Nederlandsche 7-tal (de z.g. Kikvor- schen). JONGEMAN TE ZAANDAM VERMIST. Hoe hij er uit ziet. Sinds 5 Februari wordt te Zaandam ver mist de 19-jarige Willem van Zaane, wonen de Oostkade A. De jongeman heeft in den nacht van Zondag op Maandag zonder voor kennis van zijn ouders in overspannen toe stand de ouderlijke woning verlaten. Hij is per fiets vertrokken, met onbekende bestem ming. Het signalement luidt: Lengte plm. 1.70 meter, donkerblond lang haar, gezonde kleur, ovaal aangezicht, hoog voorhoofd, flink van postuur, lichtblauwe oogen. Gekleed in roodbruin colbertcostuum, lane donkergrijze regenjas, lage zwarte rijg schoenen. Hij is blootshoofd en zijn fiets is voorzien van nieuwe achter- en voorbanden, een terry-zadel, twee schokbrekers op het voorwiel en een electrische lamp. Namens de ouders verzoekt de politie drin gend opsporing van den vermiste. BAKKERIJ UITGEBRAND. Geen bluschwater aanwezig. Door onbekende oorzaak is brand ontstaan in dé bakkerij van den heer Swartjes op de Wolziek te Wijchen. Aangewakkerd door den feilen wind greep het vuur zeer snel om zich heen en in korten tijd stond het heele perceel in lichtelaaie. De brandweer kon door gebrek aan water niets uitrichten. De bakkerij en het woonhuis brandden af. Van den inboedel en den inventaris kon slechts weinig worden ge red. De schade wordt door verzekering ge dekt. VERDUISTERING BIJ ARMBESTUUR. Een ambtenaar gearresteerd. ter secretarie Gisteravond is te Tegelen bij Venlo gear resteerd een der ambtenaren ter gemeente secretarie, zekeren W H. die er van ver dacht wordt in zijn hoedanigheid als pen ningmeester van het gemeentelijk armbestuur fraude gepleegd te hebben. De ambtenaar heeft op 1 Februari j.1 zijn ontsalg genomen. Bij het overdragen der boeken is aan het licht gekomen, dat de gepleegde verduistering waarschijnlijk eenige duizenden guldens be draagt. Een nauwkeurig onderzoek wordt ingesteld. De man is voorloopig in het poli tiebureau te Tegelen ingesloten, i- 0 n DL i® 1- n e. is 's ;k n et )e a. in ;n ;n n- in n- m is. [in. jn 30 le- m, i\- ai> en hi; ■a

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 10