Alkmaarsche Courant VEILIGE HAVENS Gemeenteraad van Alkmaar. Jiadumieuuis Jxuilleton Honderd Zes en Dertigste Jaargang. VRIJDAG 9 FEBRUARI. ys Voorstel tot het maken van een open Zweminrichting. No. 34 1934 Zaterdag 10 Februari. Hilversum, 1875 Al. (VARA-uitzending). 8.Gramofoonpl. 10.VPRO-morgenwij- ding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedrij ven: De Notenkrakers olv. D Wins en J Hahn, zang. 12.— VARA-Kleinorkest olv. Hugo de Groot. 2.— Gramofoonplaten. 2.45 Filmpraatje M. Sluyser. 3.— Muzikale cau serie Piet Tiggers. Met gramofoonplaten). 3.45 Pauze. 4.VAR A-Mandoline-Ensem ble olv. J. B. Kok. 4.30 Orgelspel Cor Steyn. 5.— Literaire causerie A. M. de Jong. 5 20 Gramofoonplaten. 5.30 De Flierefluiters olv J. v. d. Horst. 6.20 „De Wielewaal" olv. P' Tiggers en causerie door J. Stoovelaar. 6.45 J. H. van Braambeek: Het urgentie-program van NVV en SDAP. 7.Gramofoonpiaten 7.15 Groningsch uurtje. 8.— SOS-berichten] Vaz Dias en VARA-Varia. 8.15 „Anno 1900", gevarieerd programma mmv. solisten en het VARA-orkest olv. H. de Groot. 9.30 Toespraak J. W. Lebon. 9.40 Vaz Dias. 9:45 Vervolg gevar. programma. 11.1512. Gramofoonplaten. Huizen301 Af. (KRO-uitzending). 8. 9.15 en 10.— Gramofoonpl. 11.30—12 Godsd. halfuur. 12.151.45 Orkestconcert en gramofoonplaten. 2 Voor de jeugd. 2.30 Kinderuur. 4.Schlagermuziek en le zingen. 6.45 Gramofoonplaten. 7.15 Katli. RVU. 7.35 Gramofoonplaten. 7.45 Causerie. 8.— Gramofoonplaten. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Populair concert. 8.45 Gramofoonpl. 9. Revue-uitzending. 10.05 Populair concert. 10.15 Voordracht. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Populair concert. 10.45—12.— Populair or kestconcert. Daventry, 1500 Ai. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.0511.20 Le zing. 12.20 Western Studio-orkest olv. F. Thomas. 1.05 Dansmuziek (gr.pl.) 1.35 Com modore Grand-orkest olv. J. Muscant. 2.35 Gramofoonpl. 3.05 Verslag Rugby-match IeilandEngeland. 4.50 Het Crook-kwintet. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Sport- praatje. 7.05 Welsch Intermezzo. 7.25 Le zing. 7.50 Causerie. 8-20 Variété-programma. 9.20 Berichten en lezing. 9.55 L. Bridgewa- ters kwintet mmv. E. Kaufman, mezzo sopraan. 10.50 Voordracht. 1055—12.20 Ambrose en zijn Embassy Club orkest. Parijs „Radio-Paris"1796 Af. 7.20 en 8.20 Gramofoonplaten. 12.20 Goldy-orkest. 7.05 Gramofoonplaten. 8 20 Orkestconcert olv. André. Kalundborg, 1153 Ai. 11.20—11.35 en 12.051.20 Concert uit rest. „Whex". 1.50 2.20 Gramofoonplaten. 2.504.50 Om roeporkest olv. Gröndahl. 6.50 Gramofoonpl 7.05 Omroepstrijkorkest olv. E. Re^sen. 7.35 10.20 Discussie. 10.2011.35 Dansmu ziek uit Rest. „Ritz" olv. Otto Lington. Langenberg, 456 Ai. 5.25, 6.25 en 10.50 Gramofoonpl. 11.20 Kwintetconcert. 12.20 Blaasconcert. 1.20 Gramofoonpl. 3.20 Con cert. 4.20 Dansmuziek olv. Eysoldt. 5.50 Ac- cordeonmuziek. 7.35 „Die Fledermaus", operette van J. Strauss, mmv. solisten, koor en orkest olv. K. List. 9.45 Omroepklein- orkest olv. Kloss en Omroepdansorkest olv. Aulich. 12.20—1.20 Gramofoonmuziek. Rome, 421 Ai. 8.Gramofoonpl. 8.10 Opera-uitzending. Brussel, 322 en 484 Ai. 322 M.: 12.20 Omroepkleinorkest olv. Leemans. 1.30 Sym- phonieconcert olv. Meulemans. 2.20 Gramo foonplaten. 3.20 Sportreportage. 5 20 Dans muziek. 6.50 Omroepkleinorkest olv. Lee mans. 8.20 Symphonieconcert olv. Meule mans. 10.30 Concert uit Antwerpen. 12.20 1235 Reportage van de Zesdaagsche te Ant werpen. 484 M.: 12.20 Symphonieconcert olv. Meulemans. 1.30 Omroepkleinorkest olv. Leemans. 5.20 Omroeporkest olv. André. 6 35 Zangvoordracht. 6-50 Gramofoonpl. 7.20 Vioolrecital. 8.20 Gramofoonpl. 8.35 „Waterloo", hoorspel van Fleischman. 10.30 Dansmuziek. In de pauze: reportage v. e. Carnaval en grmofoonmuziek. Dèulschlandsender, 1571 Ai. 7.30 „So und Jieute ist Feierabend", vroolijk programma olv. Fricke. 9.20 en 10.05 Ber. 10.20—11.50 Gevarieerd concert mmv. solisten, orkest en danskapel. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Zaterdag 10 Februari. 'tn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. 19) door BASIL KING. (Uit het Engelsch). „Nou, dan ergens anders, net zooals je wilt. Hij krijgt, zoolang hij hier is, van mij drie dollar per week, en voor kost en inwo ning moet jij zorgen". De vrouw draaide zich om en ging het huis in. Tiaar man gaf Tom een knipoogje. „Snap je nu zooiets? Zoo is ze nu altijd. Groote God! Ik weet zelf niet hoe ik 't uithoud. Ga maar maar binnen". Tom ging naar binnen en trof daar een interieur aan, dat er even slonzig uitzag als mevrouw Quidmore zelf. Bij de Tollivants was het ook wel eens minder netjes in orde, maar als de boel hier en daar dan weer wat was schoongemaakt, zag het huis er weer piekfijn uit. Hier droeg het huishouden het stempel van hopeloosheid. Wie voor dat huis houden zorgde, deed het zonder liefde. „Ik vind 't altijd verschrikkelijk om thuis te komen", zei de heer des huizes tot Tom, toen zij in de gang stonden, waar de looper scheef lag en de spiegel sdheef tegen den muur hing. „Jij en ik zouden met ons beiden het huisje, ook al was zij er niet, er een boel netter kunnen laten uitzien. Het liefst wou ik Maar voordat de week om was, had hij mevrouw Quidmore al voor zich gewonnen, Lijn 3: Daventry 10.35—24.—. r,Uin,_,4: Langenberg 10-35- i .30, Deutschlandsender 19.30-24?— Voorstel tot verhuring van de woning Laat 169. Voorgesteld wordt de ambtswoning voor ^er Tesselschadeschool aan de Laat no. 169 aan zijn bestemming te onttrekken fe verhuren voor minstens 468 per jaar. De heer R d n g e r s vroeg of het verhuurd was als woning. Weth. Klaver: Als woning. Het perceel staat op de monumentenlijst. Conform besloten. Voorstel tot vaststelling eener suppletoire begrooting voor het dienstjaar 1933. In bijlage no. 5 woidt voorgesteld de ont vangsten en uitgaven in overeenstemming met nadere gegevens te wijzigen. Als voren. Voorstel tot verhuring van de woning Westerweg no. 144. Vooi gesteld wordt B. en W. te machtigen, de woning plaatselijk aangeduid Westerweg 144, met het daarbij behoorende erf, te reke nen met ingang van 1 Januari 1934, voor den door hen te bepalen tijd, te verhuren aan een door hen aan te wijzen huurder, voor een door hen te bepalen huurprijs, welke niet minder dan f 425 per jaar mag bedragen en voorts op de door bedoeld college nader te stellen voorwaarden. Conform besloten. Voorstel tot verhuring van onderscheidene perceelen onroerend goed. Voorgesteld wordt een aantal perceelen, genoemd in bijlage 8 te verhuren tot een bedrag van 2754. Conform besloten onder aanhouding van het onder b voorgestelde. Voorstel tot verhuring van onderscheidene perceelen onroerend goed. In bijlage no. 9 wordt voorgesteld 1334 M2 tuingrond aan den Baansingel te verhuren voor 3 per 100 M2. Als voren. Voorstel tot verhuring van een strookje grond gelegen achter de Uitenboschstraat In bijlage no. 10 wordt voorgesteld een strook grond ten Zuiden van de Uitenbosch straat, groot 400 M2., te verhuren voor niet minder dan 3 per 100 M2. Conform besloten. Voorstel tot verkoop van eenige perceelen bouwgrond gelegen aan de Blaeustraat. In bijlage 11 wordt voorgesteld aan den heer E. Th. van Latum 431 M2. grond aan de Blaeustraat voor 8 per M2. te verkoo- pen; benevens een perceel vat) 425 M2 aan de zelfde straat eveneens voor 8 per M2. Voorstel om afwijzend te beschikken op een verzoek van de Alkmaarsche IJs club om haar de exploitatie van de ijsbaan op het Sportpark op te dragen. B. en W. achten de oppervlakte van be doelde ijsbaan van weinig beteekenis en con currentie met de Quint en de baan te Heiloo uitgesloten. Zij stellen dan ook voor, op het verzoek van de ijsclub, cm deze baan aan haar in exploitatie te geven, afwijzend te beschikken. Mej. C a r e 1 s: Het is een betrekkelijk klein baantje. Laat men het dan echter uit sluitend voor kinderbaantje houden en het aan de IJsclub verhuren. Weth. v. Slingerland: Het is voor de kinderen en niet te verpachten. Er zijn 660 kaarten a '0 en 630 a 25 cent verkocht. Daarvan moet het lichtgebruik betaald wor den. Misschien is er 200 verdiend. De banen hebben veel gekost en om dit nu aan anderen af te staan, daar gevoelde spr. niets voor. De noodige aandacht met het oog op de tennisbanen moet er aan ge schonken worden. Ook in de encycliek las spr. er niets over. (Gelach). De heer S i et s m a vroeg of als de baan in Heiloo geopend is, de lichten op het Sport park uit gaan. Weth. v. S 1 i n g e r 1 a n d: Het js een kinderbaantje. Conform het voorstel werd besloten. Voorstel tot verhuring van een stuk grond gelegen achter het Gymnasium. In bijlage 13 wordt voorgesteld 800 M2 grond achter het gymnasium voor 25 per jaar aan de afd. Alkmaar van de Ned. pad- vinders te verhuren. Conform besloten. en begon zij van hem te houden. Daar hi] zich graag nuttig maakte, hielp hij haar in huis, en bekommerde zich om haar zelf. Zij was een vrouw, waar niet veel bij zat, een vrouw met droevige oogen, die niets deed om zich aantrekkelijk te maken, en die haar man kwalijk nam, dat bij merkte dat zij haar aan trekkelijkheid verloor. „Hij is aan mij gebonden jaagde zij op huilerigen toon, terwijl Tom de borden die j had afgewasschen, afdroogde. „Het^is zijn ;chi om van me te houden. Maar dat doet nij niet. Er zijn wel vijftig vrouwen, waar van hij meer houdt dan van mij Dit bewijs van niet gelukkig zijn in het huwelijk was iets heel nieuws vo°r Tom, vooral omdat het hem door beide partijen kregel! Soms denk ik hoe blij ik zou z ik haar op den grond zag liggen me kogel in haar hoofd. Ik verzeker je, dat de man, die dat voor me zou klaarspelen, er slotte geen berouw over zou hebben De jongen hechtte geen beteekenis aa" woorden, want het lijmerige haaltje, w - mee hij ze uitsprak, ontnamen er het - slechte en wreeae aan en maakte er 10 iets luimigs van. Daar hij geen poging doen om menschen, die het zoo slecnt m elkaar konden vinden, tot elkaar te breng bestond het eenige, wat hij kon Ultnc daarin, dat hij omstandigheden, die voor oei- den onaangenaam waren, zooveel verzachtte. Ter wille van den man hield nij h-t huis netter in orde; voor de vrouw deed hij sommige dingen, die de man over 't hooi Voorstel tot verkoop van aan de Landstraat gelegen grond. In bijlage 14 wordt voorgesteld aan de heer?n C. de Bakker en C. de Graaf 605 M2. grond aan de Landstraat te verkoopen voor 7 per M2. Als voren. Voorstel tot slooping van een woning en schuur aan de Molenbuurt. In bijlage 15 doen B. en W. het voorstel de boerderij met schuur aan de Molenbuurt, in huur bij den heer N. Laan, met in acht ne ming van een behoorlijke opzegtermijn, te sloepen en na slooping een behoorlijke af scheiding tusschen de Molenbuurt en het voormalige ziekenhuisplein aan te brengen. De heer Govers stelde prijs op snelle opruiming. Weth. Klaver: De huurder moet een ter mijn hebben, doch het rommeltje moet spoe dig verdwijnen. Mej. C a r e 1 s wenschte een doorloop in de afscheiding. Weth. Klaver: Het college wenscht geen toegang, omdat er nog geen straat moet ko men. Conform het voorstel besloten. Voorstel tot verkoop van aan de Lyceumstraat gelegen grond. In bijlage no. 16 stellen B. en W. voor aan den heer J. Pilkes 324 M2. grond aan d. Ly ceumstraat voor 10 per M2. te verkoopen. Als voren. Voorstel inzake de toepassing van art. 4 der wet tot heffing van een couponbelasting. B. en W. stellen in bijlage 19 voor te be sluiten: lo. dat bij de uitbetaling van opbrengsten in den zin van de wet op de couponbelasting van effecten ten laste dezer gemeente aan de rechthebbenden voorzooveel aangaat de lee ningen, gesloten vóór den datum van vast stelling van dit besluit, zal worden afgehou den de belasting, welke daarvan ingevolge de genoemde wet zal worden geheven 2o. dat ten aanzien van de na dien datum te sluiten leeningen voor elk geval afzonder lijk zal worden vastgesteld of van de in bo vengenoemd wetsartikel vermelde bevoegd heid zal worden gebruik gemaakt. Conform het voorstel besloten. Voorstel tot aankoop van een strook grond aan de Verlengde Landstraat. Voorgesteld wordt aan de Verlengde Land straat 22 M2. grond aan te koopen van den heer W. J. N. van der Molen voor 6 j>er M2. Als voren. In bijlage no. 4, die wij in extenso publi ceerden, doen B. en W. het voorstel met de N.V. Nederlandsche Maatschappij voor Zwembadenbouw, bij dit college de persona grata, een overeenkomst aan te gaan voor het bouwen van een open zweminrichting. De gemeente geeft de belastingen terug, de grond voor 1 en garandeert de rente van 50.000 gulden. Gemengd baden mag alleen aan er kende zwemvereenigingen worden toege staan, hetgeen de exploitatiemogelijkheid nog zal verzwaren. Een minderheid van de commissie houdt aan een Sportfondsenbad met overdekte in richting vast. De voorzitter noemde dit het belangrijkste voorstel van de agenda. „Dat is zijn taak", beweerde ze soms in een soort doffe rebelschheid. „Voor een andere vrouw doet hij zulke dingen wel. Maar wie is die vrouw; dat zou ik wel eens willen weten!" Echtelijke ontrouw was ook weer iets nieuws voor Tom, iets, waarvan hij de beteekenis niet goed snapte. Dat een getrouwde man „er ook nog een meisje op na hield" was een mogelijkheid, waarvan hij, zoolang hij bij de Tollivants was geweest, nooit had gehoord Wel hadden Arthur en andere jongens hem allerlei dingen verteld, maar echtelijke on trouw scheen iets te zijn, dat niet binnen de grenzen van hun gezichtskring stond, dien ze heel ruim achtten. Hij zou er zelfs ook nooit aan hebben gedacht, als mevrouw Quidmore niet altijd op hetzelfde aambeeld had gehamerd. „Ik geloof, dat hij 't liefst zou willen dat ik in mijn graf lag. Ik sta hun in den weg, en zij zouden graag vrij spel hebben. O, je hoeft me niets wijs te'maken! Zou je hem niet eens in de gaten kunnen houden en me zeggen hoe ze er uitziet?" Terwille van mevrouw Quidmore hield hij haar man in de gaten, maar daar hij niet wist, waarvoor hij op hem moest letten, was het resultaat nul Hij hield van be:den. Hij zou zelfs kunnen zeggen, dat hij belden lief had, want liefde schenken ging hem zoo ge makkelijk af. Mevrouw Quidmore waschte en verstelde zijn kleeren, en als zij naar Har- frey ging of naar een andere stad, bracht zij altijd iets voor zijn garderobe mee. Mijnheer Quidmore fluisterde hem telkens de eene of andere grappige confidentie in het oor, waarvan zijn vrouw altijd het doe.wit was Geen van beiden gaven hein standjes of lie- Weth. Bonsema deed namens de com missie het voorstel om de volgende toevoe ging aan te nemen: I. Toe te voegen aan het bepaalde onder A (blz. 6 van bijlage nr. 4) sub 3, een tweede alinea, luidende: „De bezoekers mogen zich niet in bad- costuum in de ververschingslokaliteit of op het terras bevinden". II. Het bepaalde sub 4 te lezen als volgt: „Gedurende het seizoen zal eiken dag ge legenheid worden gegeven voor zwembaden voor heeren en dames afzonderlijk; voor ge mengd zwemmen (alleen voor door Burge meester en Wethouders erkende zwemvereeni- fingen en voor door Burgemeester en Wet- ouders erkende sportverenigingen, die me de de zwemsport beoefenen) en voor zwem baden tegen goedkoope tarieven. De regeling, enz." De heer H o ij t i n k deed het voorstel om zonder zich uit te spreken over het meerder heids- of minderheidsrapport, de behande ling uit te stellen tot na de behandeling van de suppletoire begrooting. Beide voorstellen, zoo zeide hij, grijpen in in de financieele po sitie der gemeente en zonder volledig inge licht te zijn over den financieelen toestand der gemeente kon men z.i. moeilijk het bedrag voteeren. De heer Venneker merkte op, dat het hoogstens 2500 per jaar kost. Voor een dergelijk bedrag is het niet noodig, te wach ten op een volledig inzicht over de financiën. De heer Govers zeide, dat tot zijn spijt mr. Langeveld afwezig was. Spr. ondersteun de het voorstel van den heer Hoijtink. Hij vreesde, dat de suppletoire begrooting er duister zal uitzien. Ook is hij er niet gerust over, dat het voorstel niet meer dan 2500 per jaar zal kosten. In dit geval is z.i. het duurste plan, dat voor de overdekte, het goed koopst, omdat een overdekte het geheele jaar geëxploiteerd kan worden en een bouw in étappes altijd duurder is. Spr. verklaarde zich voorstander van de overdekte zweminrichting van de Sport fondsen. De heer Woldendorp oordeelde, dat de heer Govers mr. Langeveld een slechten dienst had bewezen. Spr. kon zich de houding van den V.B. niet indenken en drong op di recte stemming over het voorstel van den heer Hoijtink aan. Weth. Bonsema verzette zich tegen het voorstel-Hoijtink. Er moet een gelegenheid komen om te zwemmen. Men heeft een jaar gelegenheid gehad om zich te bedenken. Er moet nu maar eens een eind aan de zaak ko men. De heer H o ij t i n k had over het zwem men niet gesproken. Spr. handhaafde zijn voorstel en vroeg of de wethouder van finan ciën hem wilde inlichten. Geroep: Niet doen! Stemmen, stemmen! Weth. Westerhof zeide, steeds bereid te zijn, op een vriendelijke uitnoodiging in te gaan. Wanneer hij bezwaren had tegen de bijlage, zou hij het gezegd hebben. Wanneer vandaag voor het eerst het door Ged. Staten verworpen plan, dat ruim 6000 vorderde, in behandeling zou zijn gekomen, dan zou hij als wethouder van financiën thans bezwaren gemaakt hebben. Tegen het tweede plan, dat zooveel goedkooper is en slechts een garantie van 2500 per jaar vraagt, heeft hij niet het minste bezwaar. Voor de oude inrichting moet per jaar 1500 betaald worden. Het risico voor de nieuwe en de oude zweminrich ting maakt dus niet veel verschil. De Raad besluit tot directe behandeling. Het voorstel van den heer H o ij t i n k werd hierop met 15 tegen 5 stemmen verwor pen. Vóór stemden de heeren Stoutjesdijk, Vo gelaar, Ringers, Hoijtink en Govers. De heer Vogelaar oordeelde het ge- wenscht, op het rapport van de commissie in te gaan, omdat in de bladen misverstanden zijn voorgekomen en de commissie is uitge maakt voor menschen, die zeer inconsequent handelen en niet wisten, wat ze deden. In de eerste vergadering heeft de commissie zich op het standpunt gesteld, dat de eerder bij den Raad ingediende plannen van de baan waren en dat een nieuw onderzoek moest aanvangen. De geschiedenis was daarmee echter niet ongedaan. Wij hadden de permanente weige ring van Ged. Staten om een garantie te mo gen verleenen van f 6000. De raadsleden in de commissie meenden daarmee rekening te moeten houden. Zij meenden, dat men Ged. Staten niet telkens een raadseltje zou kunnen voorleggen en oordeelden, dat de Raad zich dat figuur niet kon veroorloven. De leden van de commissie (de wethouder heeft het niet zoo duidelijk uitgesproken) wa ren van meening, dat voor onze gemeente ten hem te hard werken. Thuis was hij bijna een zoon. En toen kwam er een dag, waarop hem werd verteld, dat hij als zoon zou wor den aangenomen. HOOFDSTUK XII. Hij heeft nooit precies geweten wanneer de questie, zijn adoptie betreffende, ter spra ke was gekomen; evenmin of die het eerst door den man of wel door de vrouw was ge opperd. Ook hierbij waren de daartoe noo dige stappen met dienzelfden sluier van ge heimzinnigheid bedekt, die al zoo veel van zijn leven had omgeven. Het bleek dat men eerst nadat de voornaamste partijen, die in deze zaak zeggingskracht hadden, haar be slissing hadden genomen, hem vroeg, hoe zij er zelf wel over dacht. Een van de leden van den Voogdijraad, of iemand die dezen ver ving, stelde hem op een keer de formeele vraag of hij het al of niet wilde, en toen hij daarop „ja" had geantwoord, was de man heengegaan. Het volgende, dat hij vernam, was, dat hij voor de wet de zoon van Mar tin en Anna Quidmore was geworden, en voortaan hun naam zou dragen. Uiterlijk kwam er wéinig verandering Hij had in dit huis al zooveel vrijheid ver worven, dat toen hij de zoon en erfgenaam van het echtpaar werd, men hem voor 't oogenbük niet veel meer kon geven. Zijn nieuwe moeder betoonde niet meer openlijk, dat zij hem liefhad; zijn nieuwe vader reed in de rammelende auto met hem zond, om hem aan de buren als zijn zoon te vertoonen Zoover Tom kon beoordeelen, vond de adop tie algemeen bijval. Martin Quidmore had een arme verschoppeling tot zich genomen, aanbeveling verdiende een overdekte inrich ting met openlucht-bassin. Men verschilde alleen over de wijze, waarop het plan zou worden uitgevoerd. Het ideaal vorderde een jaarlijksche garantie van 8000, welke ga rantie thans door toezeggingen, is vermin derd tot 5000. Voor dit plan zouden wij van Gedep. Staten toch nul op request krijgen en wij verklaarden ons dus voor een uitvoe ring in étapjjen. Wij willen beginnen met een oj>enlucht-bassin, maar zoodanig, dat wij daaraan later een overdekte kunnen toevoe gen. Voor dit plan hebben wij beide vereen i- gingen gevraagd, plannen in te dienen. De portfondsen gevoelden oorspronkelijk wel iets voor deze richting, maar moest overleg ple gen me de spaarders. Van dat overleg schijnt niets te zijn gekomen en in de laatste verga dering werd ons medegedeeld, dat men daar van had afgezien, omdat het in strijd was met het beginsel, door de Sportfondsen ge huldigd. In het rapport van de commissie had dit duidelijker gezegd kunnen worden. Het is een fout, dat daarin stond, dat de Sportfondsen 'n ander goedkooper plan hadden ingediend. Eén der bladen heeft daarop gezegd: „Wat dwaas, om daarop niet in te gaan, omdat het te laat is ingediend". De Sjwrtfondsen hebben echter geen compleet plan ingediend. Van haar is alleen een plan, dat 160.000 zal kosten. Wij hadden veron dersteld, dat de ingekomen omschrijving bij de ingediende teekeningen behoorde, maar in Zwolle stelde de wethouder de vraag, hoe het komt, dat het portfondsenbad daar 220.000 heeft gekost en dat men in Alkmaar meer kan krijgen voor 160.000. De heer Bieren broodspot zeide, dat de architect daarvan de oplossing wel zou brengen en in de eerstvol gende vergadering hoorden wij, dat de tee keningen niet bij de omschrijving behoorden. Dit heeft ook bij de voorstanders van het Sportfondsenbad een onaangenamen indruk gemaakt en was geen prettig einde, want spr. moet eerlijk zeggen, dat in de Sport fondsen en de organisatie daarvan veel aan trekkelijks zit. Wanneer de Sportfondsen op het verzoek waren ingegaan, om eerst 'n open inrichting te stichten en die later uit te breiden door een overdekte met een openluchtbassin, dan kan spr. de verzekering geven, dat het advies van de commissie anders was uitgevallen en al thans de meerderheid zou hebben geadvi seerd, het Sportfondsenbad de plannen :e laten uitvoeren. De meerderheid van de com missie heeft vastgehouden aan het idee, dat begonnen moet worden met een openlucht- inrichting, die bij gunstige resultaten kan worden uitgebreid of bij een gunstigen finan cieelen toestand der gemeente in de meer ideale inrichting kan worden omgezet. De N.V. Sportfondsen wensch te geen open inrichting te bouwen. De Sportfondsen wilden daaraan niet mee werken. Zij wilden een overdekte inrichting en die later uitbreiden met een openlucht bassin. De Sportfondsen stelden zich op het standpunt: „Als men begint met een open lucht-bassin en de exploitatie daarvan is niet gunstig, dan komt er nimmer iets van een overdekte inrichting". Spr. oordeelde dit geen juiste toetssteen. Een overdekte kan een geheel jaar geëxploi teerd worden en wanneer de exploitatie van een open inrichting niet gunstig is, dan betee- kent dit nog niet, dat dit met een overdekte het geval zal zijn. De Sportfondsen hebben echter niet aan een open inrichting willen meewerken. Spr. durft een garantie van 5000 niet aan en hij kan dus niet anders aanbevelen dan het plan, zooals het hier ligt. Het advies van dr. Dijkhuizen is voor beide inrichtingen gunstig. Het advies van den heer Margadant is niet zoodanig, dat daarop het voorgestelde plan behoeft af te stuiten. Spr. zegt voorts nog, te gelooven, dat de eerste jaren de garantie wel zal moeten worden aangesproken, ondanks het feit, dat er 73.000 baden inplaats van 140.000 zijn geraamd. De exploitatie-rekening sluit, doch die zegt spr. niets. Een kleine jongen kan die ook zoo opmaken. De meenrag van den burge meester. De voorzitter bracht den heer Voge laar dank voor zijn uiteenzetting. Persoonlijk was het spr. moeilijk om over de kwestie een oordeel te vellen. Hij is te kort in de gemeen te om te kunnen zeggen, wat voor Alkmaar gewenscht is. Spr. had de kwestie dan ook zuiver van den financieelen kant bekeken en zich daarbij op het standpunt gesteld, dat de garantie ten volle op de gemeente drukt. Bij het opmaken van de begrooting moet men daarmee rekening houden, et kan mee- en te genvallen, maar in dezen tijd rekent spr. op meevallers niet. en hem een tehuis en een positie in de maat schappij gegeven. Alle weidenkenden konden zich niet anders dan verheugen over dit soort edelmoedigheid. De nieuwe vader ver heugde er zich over met een verwrongen glimlach als van iemand, die op iets loer de het eenige, dat hij over zich had, waarvan de nieuwe zoon bang was. Het was toen Augustus. Daar de aard- beientijd al lang voorbij was, waren den jongen allerlei andere werkzaamheden op gedragen: aardappel rooien, doperwten, boo nen en komkommers plukken, wortelen, pas- tinaken en bieten uit aen grond halen. De ge huurde werkkrachten deden het zwaarsre werk, waaraan hij echter deelnam, zoover zijn krachten hem dit toelieten. Soms ver trok hij al in den vroegen ochtend op de groote lastauto, beladen met groenten, die door zijn vader naar de groote markten werd gereden. Op zulke tochten werd de nieuwe vader erg vertrouwelijk en beminnelijk. Zijn ho- ningzoeten stem, die droevig, maar tech niet heel ernstig klonk, was van zich zelf al be minnelijk. „O, jongen, wat zou ik je toch graag een prettiger thuis verschaffen! Maar daaraan is niets te veranderen, zoolang zij er is. Ze zal nooit anders worden Ze zal nooit eens zorgen dat de boel er properder, gezelliger en vrooiijker uitziet ze probeert 't zelfs niet." „Da's wel waar! Ze probeert 't wel", ver klaarde de jongen te harer verdediging. Maar het eenige antwoord, dat hij er op creeg, was een droevig lachje. (Wordt vervolgd i- 3, 0 n 3l 1- n e. is 's k n st >e a. in ;n ;n n- in n- m is. n. jn 30 •e- tn, i\- ai> en hi; ra-

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6