DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA. Replieken. HEUP-RHEUMATIEK. Bij e)ke weersverandering. Nu reeds jaren vrij van pijn. „Ongeveer vier jaar geleden" schrijft ons iemand, „had ik een leelijken aanval van rheumatiek in de heup-gewrichten. Vier weken lang lag ik in het zieken- hi is Nadat ik er uit was kreeg ik het steeds weer terug als een verandering van weer op komst was. Toen probeerde ik Kruschen Salts; eiken ochtend niets anders dan de kleine dosis. Het hielp mij zoo goed, dat ik er mee doorging ep na ongeveer zes maanden merkte ik, dat de rheumatisehe pijnen verdwener waren. Dat was drie en een half jaar geleden en nadien heb ik nooit meer eonigen la«t van de öude kwaal gehad. Ik neem altijd 's morgens de kleine dosis en hoewel ik 71 Jaar oud ben, voel ik me als toen ik 40 was. C. M G." Geen middel kan blijvende verbete ring brengen van rheumatiek, tenzij het drie verschillende werkingen verricht. Deze ïün: a. neutraliseering van het kwaadaardige urinezuur, dat de pijn veroorzaakt; b. verdrijving van het urinezuur Uit het lichaam; c: voor koming van verdere ophooping van u'-inezuur. D® zes verschillende zouten in Kruschen nu verrichten alle drie genoemde func ties. Twee der ingrediënten in Kruschen vormen het meest werkzame oplossings middel van urinezuur, dat de medische wetenschap kent. Andere zouten in Kruschen hebben een aansporenden in vloed op de afvoerorganen en helpen zoodoende om het opgeloste urinezuur langs den natuurlijken weg te verwijde ren. Weer andere zouten voorkomen, dat v edaelresten in de ingewanden zouden gisten en maken daardoor onmogelijk, dat er weer een teveel aan kwaadaardig urinezuur kan ontstaan. Dat is de oor zaak van de blijvend© verbetering door „de kleine, dagelijksche dosis". Kru schen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bii alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting in begrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de fleseh zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. Spr. vereenigde zich dan ook met de ziens wijze van het college, dat men niet verder kan gaan dan een garantie van 2500. De heer Venneker zou gaarne zien, dat het zwemvraag8tuk, reeds zoo lang een twist appel, in deze zitting tot een oplossing zou komen. Hij oordeelde, dat rekening gehou den moet worden met de gemeente-financiën en met het standpunt van Ged. Staten. Spr meende dan ook, dat men het meest eenvou dige plan moet aanvaarden. Spr. vroeg of de oppervlakte van het bas sin wel voldoende is. Ook was hem opgeval len, dat de heer Margadant in zijn rapport te kennen geeft, dat de inrichting goedkooper gebouwd kan worden. Spr. vroeg, of de maat schappij, die de inrichting zelf bouwt, wel voldoende gecontroleerd wordt, en zeide, ook van oordeel te zijn, dat de exploitatierekening van den gunstigen kant is opgezet. Ook al moeten er per jaar 2500 bij, dan achtte spr voor Alkmaar de inrichting toch noodig. Spr. verheugde zich erover, dat het college het gemengd zwemmen achterwege wil laten. Nu ae inrichting zooveel kleiner wordt, voel de spr. het bezwaar tegen gemengd zwem. men nog sterker. Hij vroeg van den wethou der de verzekering, de goede uren niet alleen aan de zwem- en sportverenigingen te geven maar die ook beschikbaar te stellen voor het gescheiden zwemmen. Spr. en de zijnen heb ben ook liever een betere inrichting, maar zij zullen toch voor de bijlage stemmen. De heer S i e t s m a was voorstander voor de overdekte inrichting van de Sportfondsen. Reeds in de vorige vergadering zette hij uit een, de exploitatie daarvan mogelijk te ach- fen. Voor de Sportfondsen is er reeds een aantal spaarders, wat een kapitaal van 65.000 waarborgt. De overdekte inrichting zal 160.000 kosten; voor de gemeente dus een ton. Het geprojecteerde open project kost 65000, en spr. vraagt zich af of het niet beter is. om 35000 meer te garandeeren voor een inrichting, die het geheele jaar ge ëxploiteerd kan worden. Spr. krijgt den indruk, dat men de Sport fondsen in Alkmaar niet wil, hoewel een groot deel van Alkmaar daarvoor gevoelt. Spr. verklaart zich dan ook niet bereid, om dit zoo maar op zij te zetten. Mr. Langeveld kwam onder gejuich ter vergadering. De heer S i e t s m a acht het togisch, dat dr. Dijkhuizen geen bezwaren heeft. Diens advies loopt toch uitsluitend over de hy giëne. De heer Margadant zegt echter in zijn rapport ronduit, dat hij het project 25000 te duur vindt. In Arnhem hebben wij een zwembad ge zien, dat 65000 heeft gekost, waarbij 25000 voor den grond. Hier geven wij den grond voor f 1 in erfpacht. Was het bad in Arnhem zoo slecht, dat dit niet tot voor beeld kon dienen? Er Is ook nog het plan van den heer Pesie uit Zaandam, dat slechts f 40.000 kost en dat zeer aannemelijk is. Spr. verwondert zich er ook over, dat de exploitatie-opzet van de Maatschappij tot Zwembadenbouw in zijn geheel door de Commissie is overgenomen. Denkt men nu heusch, dat men 100 dagen lang 500 baden per dag zal krijgen? Wanneer de Mij. voor Zwembadenbouw de zaak niet meer kan exploiteeren, dan zal de gemeente die moeten overnemen. Op grond waarvan raamt men 300 winst op den verkoop van zeep en bad- artikelen, terwijl men daarnaast nog een zomerwinkel en een lunchroom exploiteert? Onderschrijft de wethouder de daarvoor gegeven cijfers? Heeft men daarnaar in an dere plaatsen een onderzoek ingesteld? En heeft men ook geïnformeerd naar de mogelijk heden van de Sportfondsen in Zwolle en Arnhem? De heer Hoytink wees erop, dat de R.-Kath. het vorige jaar het gemengd zwem men niet wilden verbieden, omdat dan de exploitatie-rekening in gevaar werd gebracht. Tot apr.'a genoegen lichtten B. en W. het gemengd zwemmen uit de bijlage, doch ze geven niet aan, in hoeverre dit van invloed zal zijn op de exploitatie-rekening. Als er niet meer gegeven kan worden dan 25C0 dan moet men toch de ontvangsten en uitgaven goed ramen. De heer Ke ij sper wees erop, dat de Sportfondsen de ontvangsten voor een open inrichting nog 1000 hooger hadden ge raamd dan de Mij. voor Zwembadenbouw en dus op een nog grooter bezoek hadden ge rekend. Ook spr. achtte de ontvangsten aan den hoogen kant en was van oordeel, dat men de eerste jaren de 2500 garantie wel noodig zal hebben. Het oordeel van mr- Langeveld. Mr- Langeveld verontschuldigde zijn late komst, doch ambtsbezigheden beletten •hem, eerder te verschijnen, De Commissie heeft op aangename wijze vergaderd, doch bii behoeft niet uit de school te idappen, wanneer hij zegt, dat de laatste vergadering wel zeer ongelukkig ge weest is. Enkele léden moesten met den trein mee en men was in korten termijn opge roepen. Door de omstandigheden in Haar lem was de heer Bjerenbroodspot niet pp z'n best en wethouder Bonsema was de eerste, die verklaarde, zich te kunnen voor stellen, dat belangrijke bezigheden mr. Bierenbroodspot hadden verhinderd, op tijd te verschijnen Er is een misverstand gekomen. Als min derheid is spr, met den heer Lind daardoor niet voldaan. Niet uit obstructie, maar omdat spr. voor Alkmaar de beste zwemgelegenheid wil en wil voorkomen, dat men voor den duur van 50 jaar een voor Alkmaar onge- wenscht besluit neemt, is apr. tegen het doen van stappen, die ons later zouden berouwen. Reeds tot den vorigen burgemeester zeide spr., dat de vcw populi zich verklaard heeft voor een zwembad, dat het geheele jaar ge opend is- Aan den heer Bulens, die het goed meent met het zwem onderricht, vraag t sp r hoe het daarmee moet in een open inrichting tijdens de vacantk met ons wisselvallig klimaat. Reeds daarom alleen behooren wij te werken voor een overdekt zwembad. De N.V. Sport fondsen bouwt in geheel Nederland en heeft daar verstand van. Wij doen dus verstandig, ons aan de Sportfondsen te houden. Zij hebben van ge meenschapszin blijk gegeven en reeds 200 spaarders bijeen gebracht, die bij het tot stand komen van de overdekte inrichting ge makkelijk 300 zullen worden. Het is een groep van de bevolking uit alle richtingen en partijen, die men niet kan negeeren. Dat men dit jaar dan niet zal kunnen zwemmen, is een ongelukkige omstandigheid. Laat men toch niet vergeten, dat men een beslissing voor 50 jaar neemt. De Commissie moest overhaast beslissen Een groot deel van de bevolking wenscht het open zwembad niet. De raad zal verstandig doen, de zaak nogmaals te bekijken en de Sportfondsen in de gelegenheid te stellen, plannen voor te leggen, opdat de raad gron dig kan oordeelen. In Leiden handelt men met het nieuwe Raadhuis ook niet overhaast, om dat men weet, dat men een beslissing voor eeuwen neemt. Spr. mee-it, nogmaals een goed woord te moeten doen voor de plannen van de Sportfondsen, die willen meewerken, voor Alkmaar een goed zwembad te ver wezenlijken. De heer Bulens sloot zich aan bij de lezing van den heer Vogelaar over de ge schiedenis van de kwestie. Op grond van de bespreking in de Commissie was ook spr. pro- Sportfondsenbad geworden. Hij had dit niet onder stoelen of banken gestoken. De orga nisatie en het coöperatieve systeem leek hem, Hij had de hoop, dat de Sportfondsen voor de moeilijkheden van Alkmaar oog hadden. Men heeft dit niet gehad. Voor ons was de garantie het grootste bezwaar, maar de Sport fondsen wilden het niet tot een lager bedrag terugbrengen. Toen ook de Sportfondsen een open inrichting wilden exploiteeren. juichte spr. dat toe. Het voorbehoud werd gemaakt, dat ze met de spaarders zou over leggen, maar later bleek, dat dit niet was gebeurd. Het plan voor -en open bad werd door de Sportfondsen ingetrokken. Dit was van de Sportfondsen de eerste slechte zet op 't schaakbord. Toen bleek, dat de Soortfoncl- sen teekeningen hadden ingediend, die slechts als voorbeeld waren bedoeld. Voor spr. was hoofdzaak, dat er dezen zomer gezwommen kon wore'm. want de inrichting aan het Zeglis kan dit jaar niet weer worden ge opend. Spr. heeft zich daarom vereenigd met het plan voor de open zweminrichting van de Maatschappij voor Zwembadenbouw. De mogelijkheid voor school-zwemmen is ook daar, want die was er ook aan het Zeglis, waar vele kinderen hun diploma hebben be haald. Niet alle kinderen gaan met de va eantie de stad uit en 's winters zullen wij ons maar met droog-zwemmen moeten be helpen, omdat we geen andere inrichting kunnen krijgen. Spr. heeft bezwaar tegen uitstel, omdat dan de jongens weer zonder leiding in het kanaal moeten zwemmen en hij doet dan ook een beroep op den Raad om het voorstel van de meerderheid van de Commissie en van het College van B en W aan te nemen. Principieel is scr. voor ge mengd zwemmen en gevoelt hij voor de scheidingslijn niets, maar In het belang van de zaak en het verkrijgen van een inrich ting, waarin men kan zwemmen, is hij be reid, dat offer te brengen. De heer Van de V a 1 1 oordeelde de bewering van Mr. Langeveld, dat de Com missie gejaagd heeft gewerkt, na de uiteen zetting van den heer Vogelaar, een vreemd geluid, dat hij niet zoo kan aanvaarden. Tot Mr. Langeveld en tot het Comité, waarvan één der onderteekenaren aan den Kennemer- straatweg in gevaarlijke brandstoffen doet, richtte spr. de vraag, of de burgerzin van de 207 spaarders alleen tot uiting zal komen, wanneer de zienswijze van dit Comité tot stand wordt gebracht. Kan men niet komen tot een compromis? Het voorstel van de Commissie is niets anders dan een compro mis. Het stelt voor, in twee étappen daar te stellen, dat wat wij allen graag willen in het belang van onze stad, als een soort van nieuw attractiepunt, n.1. de overdekte in richting. In de eerste plaats willen wij, dal de kleine beurzen in de gelegenheid zijn. 's zomers te kunnen zwemmen. ZIJ kunnen niet naar zee gaan, moeten kunnen zwem men in een gezonde inrichting en dit is met die aan het Zeglis niet het geyal. Spr, vroeg, of de burgerzin van de spaar ders bij een goeden wil van het Comité niet zóó is om te zetten, dat die gemeenschapszin tot uiting komt. Wij hechten toch niet aan een naam. Of de inrichting nu heet „Sport fondsen-zwembad" of een andere naam krijgt, wat kan ons een naam schelen, Het gaat om de zaak- Wij willen preeies hetzelL de. Laten wij trachten, de burgerij Y°or een goed zwembad tot eenheid te brengen, Spr. wekte Mr. Langeveld op om het Co mité in die richting te sturen en in samen werking met den Raad iets goeds tot stand te brengen. Dat zou getuigen van burger zin. Ten aanzien van het voorstel der minder heid van de Commissie heeft spr. ?ich afge vraagd, ln welke rubriek men dat nu moet neerleggen. Spr. heeft gezocht naar argu menten, waarom men nu het minderheids rapport zou moeten aannemen, maar hij heeft geen enkel argument gevonden in te genstelling met de zeer sterke argumenten van de meerderheid, mondeling nader toege licht door den heer Vogelaar. De zaak staat los van de politiek en apr, adviseerde den Raad, eensgezind het voorstel aan te ne men, omdat dit zeker een goeden indruk zal maken op Gedep. Staten, De heer S t o u t j e d ij k ontwikkelde bezwaren tegen de exploitatie-rekening, die z.i. niet klopt, Wethouder Bonsema verdedigt zijn voorstel. Weth. Bonsema bracht dank aan de sprekers, die het voorstel hadden gesteund. Men heeft hem de open-bad-propagandist genoemd. Spr. heeft niét het minste bezwaar tegen een overdekte inrichting; onder één voorwaarde, dat ook de arbeidende klasse daarin kan zwemmen. Naar zijn oordeel het uitgesloten, dat de arbeidende klasse zich de luxe kan veroorloven, 40 cent voor een bad te betalen. Uitvoerig betoogde spr., aan de hand van de notulen der Commissie-vergaderingen, dat er niet overhaast is gewerkt. Voorop stond echter, dat de plannen zóó moesten worden voorbereid dat er dezen zomer ge zwommen kon worden. Mes kon daarom niet langer wachten. Met grooten nadruk ontkende spr., dat Gedep. Staten het vorige besluit niet hebben goedgekeurd, omdat een groote groep van de bevolking gevoelde voor een overdekte in richting. Dit was slechts een bijkomstige overweging. Voorop gesteld werd, dat de garantie van 6000 te hoog was. Zoowel de Maatschappij voor Zwembadenbouw als de Sportfondsen hebben plannen ingediend voor een overdekte en voor een open inrich ting. De N.V. Sportfondsen diende voor de open inrichtingen geen exploitatie-rekening in, doch zond die later toe. Spr. is overtuigd, dat beide van elkanders plannen niets af wisten, maar het is typereend, dat ze beide precies klopten. Spr. wordt de rol toebedeeld van ijveraar voor de Maatschappij voor Zwembaden bouw. Hij heeft daar niets mee te maken en alleen uit financieele overwegingen komt deze maatschappij in aanmerking, omdat de andere geweigerd heeft, te voldoen aan het verzoek van de Commissie. Uitvoerig ?tond spr. stil bij de gehouden besprekingen en het bezoek aan Arnhem, waar hij te hooren kreeg, dat het Sport- fondsenbad te Zwolle zonder een buiten bassin 220.000 kostte en dat het ƒ270.000 zou kosten, wanneer het buiten-bassin er bij was gekomen. In Arnhem zijn de kosten ge raamd op 300.000 en in Breda op 212000 buiten het buiten-bassin. 24 Jan, had de Commissie als datum vastgesteld voor het uiteindelijk vaststellen van haar standpunt. Mr. Bierenbroodspot was toen afwezig, ingevolge het gebeurde in Haarlem. Persoonlijk kon spr. dat billijken, maar de Commissie kon haar beslissing niet uitstellen en besloot, den volgenden dag nog te vergaderen en dien dag gewerd de Com missie de mededeeling, dat de teekeningen, die de N.V. Sportfondsen had ingediend één ton meer kosten. Een ander papier werd ge toond met een gebouw van 9000 M3. in houd; het eerste had 17000 M3. in houd. Men had dus wel vreemd gehandeld. Spr. betreurde het, dat men in den Raad deskundigen ter sprake had gebracht. De heer Margadant had een gunstig advies uitgebracht op het plan van de Sportfond sen, maar op het plan van 17000 M3. Zijn rapport over het kleinere plan luidt anders Mr. L a n g e v e 1 d: Hij betreurde de einri-concli'sie. Weth. Bonsema: Maar dan had men het advies van hem er niet bij moeten halen. Dat sloeg op het duurder plan en is dus waardeloos, Toen er bij kwam, dat ondanks de toezegging, mr. Bierenbrooaspot niet met de spaarders had gesproken over het plan voor het open zwyembad en hij het plan voor het openlucht-bad introk, was er dus van een plan van een openlucht-bad geen sprake meer. Mr. Bierenbroodspot deelde mede, dat 20 spaarders'de garantie van ruim 8000 voor de gemeente met 3000 wilden vermin deren, maar spr. heeft gehoord, dat daar niets voor gevoeld wordt. De garantie voor de overdekte inrichting blijft dus voor de ge meente 8000. Daarmee kunnen wij niet ko men hij Ged. Staten. Spr. heeft respect voor de meening van de anderen, maar eischt ook respect voor de tegenovergestelde meening. De vergaderingen van de Commissie heb ben een prettig verloop gehad en uiteindelijk hebben de leden hun stem naar eigen geweten bepaald. Het plan van de Mij. voor Zwem badenbouw yraagt een garantie van 2500. Spr. deelde de meening, dat de eerste jaren een groot deel daarvan moet worden gestort, maar men moet niet vergeten, dat de men- schen, die het bouwen, ook 15 mille voteeren. Zij zouden slechte zakenmenschen zijn, als zij geen rendabele mogelijkheid sagen en in het feit, dat menschen, die er verstand van heb ben, het aandurven er 150OQ in té steken, mag men een aanwijzing zien, dat een ren- dable exploitatie mogelijk is. De Sportfondsen kunnen geen lager tarief stellen, omdat bij een overdekte inrichting de grondprijs voor ieder bad 30 cent is. Spr. geeft toe. dat er in de exploitatie-rekening van de Mij. voor Zwembadenbouw posten voorkomen, die hij ntet voor zijn rekening durft nemen, maar er zijn misschien andere, die verlaagd kunnen worden. Het plan van de Sportfondsen geeft een exploitatie-mogelijkheid voor het geheele jaar, maar de kosten zijn dan ook driemaal zoo hoog. De zomer is er om te zwemmen, de winter om schaatsen te rijden. Het wil er bij spr. niet in, dat men in de 17 zomerweken geen 13000 met een open zwembad kan ontvangen en in 52 weken met een overdekt zwembad wel 33000. In Zwolle kost het bad in de overdekte inrichting 40 cent en heeft men eenige uren voor 2254 cent, maar ook 22 54 cent is een prijs, die voor een groot deel van de bevolking te hoog is. Venlo geeft 5000 aan de Sportfondsen- Daarom geven daar de Snortfondsen baden voor 10 cent. Hier kunnen wij dat niet doen. Mèt den heer van de Vall is spr het eens, dat de spaarders, als zij graag een overdekte inrichting willen, daarover met de directie van de Mij. voor Zwembadenbouw moeten spreken. Daar krijgen zij een aandeel voor 100 en kunnen zij zich dus een uitgaaf van 200 besparen en dan kunnen zij meeijveren, dat de overdekte inrichting er spoedig komt Men heeft het dus zelf in de hand. Nog merkte spr. op, dat volgens deskun digen met de geprojecteerde oppervlakte wa ter kan worden volstaan. De Directie van de Mij. voor Zwembadenbouw heeft nog toege zegd, voor hetzelfde bedrag er een bassin bij te zullen bouwen van 20 X 40 voor kinderen en voor het leeren zwemmen. Er moet een zwemgelegenheid komen. De inrichting aas het Zeglis is absoluut onvoldoende en het verheugde spr., dat de directie bereid werd gevonden, het personeel van de bestaande in richting over te nemen met de restrictie, dat eenige genoemde bedragen in de begrooting niet zóó worden uitgekeerd. Dit wordt echter in onderling overleg geregeld. Bij den bouw wordt ook rekening gehouden met de Alk- maarsche werkloozen. Buiten de machines wordt alls aanbesteed en 80 Alkmaar- ders zullen te werk worden gesteld. Inzake het gemengd zwemmen moet men geven en nemen. Persoonlijk heeft spr. niets tegen ge mengd zwemmen. De heer Margadant is van oordeel, dat het bad, zooals het is geprojecteerd, het ge raamde bedroeg moet kosten Hij meent ech ter, dat het met wijzigingen goedkooper kan worden gebouwd. Arnhem exploiteert goed kooper, omdat het water kan oppompen en met de biologische reiniging, niets heeft te maken. Dat de spaarders 60.000 op tafel leggen, is een vrije vertaling. Dit bedrag komt pas na 12 jaar op tafel en het zal de vraag zijn, of verschillende menschen in staat zijn, zich voor 12 jaar te verbinden. Het plan van Zaandam kost meer dan het andere, omdat het onderhoud op rekening van de gemeente wordt geschoven. Jarenlang heeft de kwestie Alkmaar bezig gehouden en spr. stelde voorop, dat men met de beste bedoelingen voor Alkmaar het beste wil, doch met nadruk zegt hij: „Laat het Ixtere de vijand niet zijn van het goede" en met den grootsten nadruk tot de Alkmaar- sche raadsleden: „Stelt gij prijs oo een zweminrichting in Alkmaar, dan is dit de eenig mogelijke om in Alkmaar te krijgen, omdat bekend is, dat wanneer de garantie hooger moet zijn, het absoluut vaststaat, dat voor dat plan geen goedkeuring zal worden verkregen". Bovendien staat vast. dat met roeden burgerzin men krijgt, wat men wil. Wie het bouwt, laat on9 koud. Snr. hreft wel gehoord, dat de spaarders van de Sportfondsen niet willen zwemmen daar, waar de arbeiders en arbeidersvrouwen ook in het bad komen. Hij neemt dat niet aan, hij neemt aan, dat hun motief is, dat men ook 's winters wil zwemmen. Maar laat men dan meewerken, dat er in den eersten tijd in Alkmaar een open inrichting komt en voor 100 spaarder worden, want dan heeft men het in de hand, om in twee etappes de ideaal- inrichting voor Alkmaar te krijgen. De heer Vogelaar vond de opmerking van den heer Sietsma: „Men schijnt de Sport fondsen hier niet te willen", geen prettige op merking. Spr. geeft toe, dat hij het verkeerd kan zien, maar men mag daaruit niet con- cludeeren, dat de motleven van de commissie zijn gebouwd, omdat men de Mij. voor Zwem badenbouw wil. Met dit plan beperkt de risico zich tot 500, Ook de commisie heeft aanmerking gemaakt op de geraamde winsten van het restaurant, maar po* de heer Bierenbroodspot heeft toegegeven, dat men verwonderd zal staan, over hetgeen de zwem- mers ln de inrichting gebruiken. &pr. t^. vestigde, dat de heer Margadant fn de com missie erkend heeft, dat de geprojecteerde inrichting niet te duur was, maar van oor deel was, dat met een goedkooper© kon wor- den volstaan. In de commissie is niet te haastig gewerkt Ook als men nog één keer vergaderd zou hebben, zou het advies er niet anders hebben uitgezien. De heer Vennelcer was door het ant woord van den wethouder bevredigd. Ook bfi het vorige plan waren de R Kath, tegen het gemengd zwemmes, maar zij hebben zich toen op het standpunt gesteld, dat zJj als minderheid hun wil niet aan de meerder heid konden opleggen. Nu weten zij eeg meerderheid tegen het gemengd zwemmen en het bezwaar van het gemengd zwemmen is grooter, naarmate de inrichting kleiner vajj omvang wordt. De heer H o ij t i n k was van oordeel, dat men in kardinale kwesties op zijn standpunt behoort te blijven staan. Hij verwonderde zich dan ook over de houding der R-K. Op zijn vraag, welke invloed de beperking van het gemengd zwemmen op de exploi tatierekening zal hebben, had hij nog geen antwoord gehad. De heer S i e t s m a had niet de bedoeling gehad, een blaam op de commissie te werpen, toen hij zeide. dat men a priori de Sportfond sen niet wilde. Spr. heeft den indruk, dat iedereen wil, dat er een overdekte inrichting komt, maar ook, dat men voorlooplg niet verder kon gaan. Als bewonderaar van de zwemsport zal hij er toe meewerken, dat er dezen zomer te Alkmaar zwemgelegenheid komt en dan ook onder de gegeven omstan digheden voor de bijlage stemmen. Mr. Langeveld oordeelde, in verband met de minder vriendelijke woorden van den heer van de Vall over het minderheidsrapport, dat men de minderheid nu eenmaal ook het levenslicht moet gunnen. Men zegt nu wel: ,,Het gaat buiten de politiek om", maar dat is niet juist. Uit de uitdrukking: „Men moet de kleine beurzen zwemgelegenheid geven", blijkt, dat men er voor is, als de arbeider maar goedkoop kan zwemmen. Spr. oordeelde, dat men zich te veel vast legt aan het „dezen zomer zwemmen", De vraag is echter: is men voldoende ingelicht om zijn stem te kunnen verantwoorden. Een tijdlang hebben wij in de commissie rustig gewerkt, maar in tegenstelling met den heer Vogelaar, zegt spr., dat dit den laatsten dag anders was. Ook spr. viel het tegen, dat de heer Bierenbroodspot dien dag weinig be slagen ten ijs kwam, maar om begrijpelijke redenen was hij dien dag niet voldoende op stoot. Men heeft de zaak te veel beschouwd, aisof er een sollicitatie of prijsvraag geslo ten moest worden. Het gaat echter om een zweminrichting voor 50 jaar. Men heeft zich laten jagen door het principe, dezen zomer te willen zwemmen. Men had geen tijdstip moe ten noemen en men had beter gedaan, nog een half jaar door te werken, maar dan ook met iets goeds te komen. In het laatst zijn wij gaan spurten. Wij kregen de stukken te laat thuis en moesten telefonisch zeggen, hoe wij er over dachten. Met de goedkeuring van Ged. Staten is het weer de oude kwestie. Ieder zakenman weet, dat men in een zaak, die men vertrouwt, ge makkelijker 1000 steekt, dan in een zaak, die men niet vertrouwt, 100. In Haarlem zal men toch ook wel weten, dat een zaak, die het geheele jaar draait, meer oplevert, dan één, die een vierde deel van het jaar loopt Deze gedachten leidden spr. en den heer Lind tot het minderheidsrapport. De beslis sing is beïnvloed door den ongeluksdag van den heer Bierenbroodspot. Wat het goed- koope zwemmen betreft, apr. kon zich niet voorstellen, dat er in den raad niet een vol doend aantal stemmen kan worden gevonden om een bedrag disponibel te stellen voor hen, die niet voldoende geld hebben, goedkoop te laten baden en dit te meer niet, omdat het hier een hygiënisch belang geldt. Spr. ge loofde zelfs, dat de aartsbezuinigers, waar voor de zijnen werden uitgemaakt, dit zullen steunen. 95. „U wilt zeker wel eens opsteken?" zei de bestuurder en tastte naar zijn zak. „Nou, waar heb ik mijn sigaret tenkoker?" „Kijk Jocko eens! Die zit toilet te maken!" Jocko bekeek zich telkens in iets glimmends. „Wel nog aan toe, daar heeft dat beest mijn koker uit mijn zak gehaald! Geef op! Aap van een zakkenroller! 96- Ze staken nu allemaal een sigaret op, in afwachting van het maal, en niemand lette op Piet, die zich ineens bedacht, dat hij ook nog 2 sigaretten in zijn zak had en stilletjes de lucifers naar zich toe wist te halen. De heeren hadden het zoo druk met vragen en antwoorden, dat hij er een opgestoken had, eer ze er erg iii hadden. Hij trachtte net zoo Ie dampen als zij deden.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7