Raadselhoekie VOOR DE KLEINTJES DE KATJES SPREEKWOORD RADEN. DE LIJN HOORN—MEDEMBLIK. LANGENDIJK. WIERINGEN ZWAAG. IJMUIDEN. NIEUWE NIEDORP. BEVERWIJK. GROOTSCHERMER. UITGEEST. AND! IK. BOVENKARSPEL. HEEMSKERK. CASTRICUM. eri -moet 8°^ kunn«n koken. E 4, 7, 8 is een ander woord voor koud en vochtig. 1. Welke vogel blijft steeds dezelfde, HOGERWAARD. welke tot oen ovatie aangroeide Na af loop de revue: ,,'t Valt niet mee". De heer Bruul had reeds bij de ope ning gezegd: ,,'t zal wel meevallen" en bij had groot gelijk. Het was reeds laat toen de Jazz-band van Gebr. v. d. Stok uit Alkmaar en Jan Smit, albier die zich af^ sselend liet hooren het dans-program aan kondigde. Het was een bij uitstek ge slaagde avond. Zoooals bekent, behoort tot de Locaal spoorwegen, die vermoedelijk met 1 Januari 1935 door het Rijk zuilen wor den genaast o m. ook de Locaal spoor weg Maatschappij „HoornMedemblik" Naar wij vernemen moet het in de be doeling liggen om alsdan deze lijnen hetzij voor een gedeelte hetzij in hun geheel niet meer als zoodanig in ex ploitatie te houden. De laatste weken zijn er ongeveer 120 ar beiders en kleine tuinders te werk gesteld bij het modderen of baggeren. Dit bestaat hierin, dat de arbeiders de modder van den bodem der talrijke slooten door middel van een beu gel opscheppen en in een praam deponeeren, waarna de modder over de akkers wordt ge spreid. De arbeiders ontvangen daarvoor 50 cent per praam, waarvoor door rijk en ge meente ongeveer 80 en voor de bouwers, die den modder op hun land krijgen, 20 wordt betaald. Deze wijze van werkverschaf fing helpt niet alleen de arbeiders, doch ook de tuinders profiteeren ervan, daar zij nu hun land op goedkoope wijze krijgen bemest Vóór de crisis in den tuinbouw intrad, werd er bijna niet meer gemodderd. Bijna alle tuinders maakten toen van kunstmest ge bruik. Het gevolg hiervan is geweest, dat er in de slooten overvloed van modder was te baggeren en wel volgens deskundigen van goede kwaliteit. Als het de tuinders goed gaat, geven zij toch verre de voorkeur aan kunstmest. De verschillende soorten van kunstmest maken het mogelijk rekening te houden met de structuur van den bodem en de stoffen, die bepaalde planten voor haar voeding noodig hebben. Bij modder is dit niet het geval. Vandaar dat de modder als mest stof had uitgediend. Nu echter de kunstmest door de meesten niet meer betaald kan wor den en de modder „voor een appel en een ei" kan worden verkregen, domineert de centen kwestie en moeten nut en doelmatigheid vaak voor deze allesbeheerschende overweging wijken. Nood heeft hier ook wetten gebroken; doch het ter zijde stellen dier wetten heeft hier onmiskenbare voordeden, die aan velen ten goede komen. In de jongste algemeene vergadering van den R.K. Tuindersvakbond van den L.T. B. in het diocees Haarlem, is een voorstel van de afd Langendijk aangenomen, om maat regelen te treffen, dat onder-afdeelingen van den L.T.B. afdeelingen kunen worden opge richt voor de bloemoollenkweekers. De voor zitter, de heer Groen te Zuid-Scharwoude heeft dit voorstel krachtig verdedigd, zoodat eerlang aan Langendijk een dergelijke orga nisatie van R.K. bollenkweekers zal worden gesticht. Dit zal dan beteekenen, dat er aan Langendijk niet minder dan 3 bollenkwee- kersorganisaties zullen zijn, n.1. de afdeeling van het Holl. Bloembollen Genootschap, pas opgericht, de reeds jaren bestaande afdee ling van Bloembollencultuur en de R.K. De woningbouwvereniging „Beter Wo nen" te Wieringen, die zich, nadat haar des tijds gedaan verzoek om eene subsidie voor het bouwen van 12 woningen te Hippolytus- hoef door den gemeenteraad was afgewezen, tot den minister van sociale zaken heeft ge wend, heeft thans bericht ontvangen, dat het toezeggen van een subsidie naar de meening van den minister in geen geval gerechtvaar digd zou zijn onder de bijzondere omstandig heden, als zich hier nog voordoen, als gevolg van de Zuiderzeewerken. De heer J. M. Duivis alhier heeft met ingang van 1 April ontslag aangevraagd als keurmeester aan de veiling Bangert e.o. Nederl. Protestantenbond. Eén der oudste afdeelingen van den Nederl. Protestantenbond in ons land, n.1. de afdeeling IJmuiden, hoopt Zaterdag haar 50- jarig bestaan te herdenken. Tijdens de werkzaamheden op zijn be drijf in den Groetpolder, met stroorijden, had de heer J. A. Poortermans het ongeluk zijn arm te breken, en naar het Ziekenhuis te Alkmaar is overgebracht. Jaarvergadering Coöp. bakkerij „Algem. Belang". De leden dezer Coöperatie kwamen Woensdagavond op de bovenzaal van Hotel Oud Meresteyn *n jaarvergadering bijeen. Uit het jaarverslag bleek, dat de tijdsom standigheden haar stempel ook op deze ver eenigirig gezet had. Toch ging men moedig voorwaarts en volgens dit verslag kan 1934 niet ongun stiger wezen als het jaar te voren. Het ledental daalde van 1614 tot 1603. Vele moeilijkheden waren in het afgeloopen bedrijfsjaar te overwinnen geweest vooral in verband met het optreden der saneerings- commissie. Toch is het bestuur voortgegaan met de prijzen van het gebak zelf vast te stellen. Het filiaal IJmuiden-Oost was juist voor ihet einde van het boekjaar opgeheven. De financieele basis der Coöperatie is on aangetast gebleven doch voortdurende waak zaamheid is geboden. De totale omzet bedroeg 169.935,05 tegen 165.880.70 in 1932. De winst bedroeg 16.8183,21, terwijl het bestuur had voorgesteld het dividend op IQ pet. te stellen, "Uitgaande van de Provinciale Sa menwerking op Anti-Mil. Gebied, was op Donderdag 15 Februari ten huize van den heer H van Truyen alhier, een propaganda-avond uitgeschreven. Een tiental belangstellenden waren te 8 uur aanwezig, die tot ruim 9 uur tevergeefs wachtten op den spreker, den heer P Dekker te N. Niedorp en het wachten moede, onverrichterzake huiswaarts gingen. Tot regentes van het weeshuis alhier is benoenid mevr. M. S. Bos—De Vries. Het vierjarig dochtertje van den heer W. K. alhier is in een onbewaakt oogenblik te water geraakt. Hoewel men de kleine even later weer boven bracht, bleken de le vensgeesten helaas geweken. De heer S. Rood Sz. alhier is aan de universiteit te Amsterdam geslaagd als arts De heer P. Rood Sz. heeft met goed gevolg het candidaats-examen afgelegd. Bloembollencultuur De leden onzer afdeeling kwamen Woens dagavond in 't lokaal „De Oranjeboom" in jaarvergadering bijeen Rekening en verantwoording van den pen ningmeester. De ontvangsten waren 112.11 de uitgaven 36 65. In de plaats van den heer J A. v. Zanten werd gekozen de heer M. D. H Rozenbroek terwijl de heer P. v. Essen zijn mandaat her nieuwd zag. Gekozen werden de heeren J- Docter Hz en H. Sinnig. Aangaande de in 1935 te houden volle- grondtentoor-stenirig in Heemstede besloot de afd. met een paar perken gemengde tulpen K doen uitkomen. Naar aanleiding van he* feit, dat de secre taris. de heer v. d. Ploeg, tegelijk met het 40- jarig bestaan der afd. op 27 dezer al dien tijd onafgebroken het secretariaat vervuld heeft, stelde de penningmeester voor om uit de afd. kas een bedrag uit te trekken voor een hem blijvend aandenken, doch op voorstel van den heer H. Sinneg zal bij de leden een in zameling gehouden worden voor dat doel en zal t. z. t. bekend gemaakt worden, hoe men den jubiléavond van 27 Februari denkt door te brengen. Tulpen. Uit de kringen van den tulpenhandel ko men geen ongunstige berichten. Sommige soorten kunnen gemakkelijk den minimumprijs en zelfs daarboven haien. Ook deze gewillige handel zal wel ten nauwste in verband staan met de uitvoering der jongste saneeringsplannen. Naar wij vernemen zijn voor de dienst plicht ingeschreven in de maand Januari in totaal 52 personen Dit is beduidend hooger dan eenige jaren te voren. R.KVolksbond. Woensdagavond hield de R.K. Volks bond alhier in de bovenzaal van den heer W. de Groot een algemeene vergadering, waar tot spreker was uitgenoodigd de heer van Seggelen, secretaris van St. Paulus om te spreken over het Nationaal Socialisme Nadat de voorzitter gewezen had op den economischen chaos en de beweging ten doel hebbende hieraan een einde te maken, welke yroote gevaren voor de katholieke arbeiders- >eweging met zich meebrengen, werd hef woord gegeven aan den spreker. Deze besprak de beginselen van het Natio naal Socialisme, welke beginselen volgens spreker eigenlijk gemaakt zijn, nadat de be weging tot stand was gekomen. Spreker zei, dat de beginselen in wezen anti-katholiek waren en zelfs godslasterend, zoodat de wer ken van von Rosenburg, de schepper van deze beginselen op de index zijn geplaatst. Trouwens, zoo memoreerde spreker, wil het Nationaal Socialisme een algeheele levensbeschouwing omvatten, hetgeen niet mogelijk is naast die der katholieken. De praktijk van het Nationaal Socialisme heeft in Duitschland een strijd tegen de kerk doen ontstaan, erger dan die van de Culturkampf. Wat betreft het fascisme voor Nederland zeide spreker, dat de dictator geen andere kan zijn dan een anti-katholiek. Daarbij komt zoo schetste spreker in den breede, dat de groote vooruitgang die de katholieke ar beidersbeweging in Nederland heeft gemaakt en de groote invloed die momenteel van deze beweging uitgaat, totaal moeten worden prijsgegeven. Nadat spreker de vergadering had opge wekt te blijven streven voor de beginselen en in het oog te houden de groote belangen die men in de katholieke arbeidersbeweging heeft, sloot hij zijn rede. Na het beantwoorden van de aan spreker gestelde vragen werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Onderlinge Hulp. Deze vereeniging hield haar jaarverga dering in de Harmonie. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer Hem- mer, en werd oudergewoonte door een mach tig publiek bijgewoond. Dat is ouderge woonte, want als een vereeniging iets belang stelling heeft en er wordt behoorlijk gewerkt, men heeft geen verhooging van contributie noodig om aan de verplichtingen te voldoen, dan is de belangstelling steeds wat betreft iet aanhooren van het jaarverslag en alles wat op zoo'n jaarvergadering te berde komt, bitter weinig belangstelling. De notulen werden na voorlezing goedge- teurd. De secretaris is door omstandigheden af wezig en deze functie wordt waargenomen door den penningmeester. Het jaarverslag van den pennigmeester vermeldde, dat een batig saldo bestaat van f 2161.90, terwijl over het verslagjaar ruim 1600 aan ziekengelden is uitgekeerd. Hierna bracht op verzoek van den voorzit ter de kascommisste verslag, waaruit bleek, dat een en ander in orde is bevonden, waar na op voorstel van den voorzitter de pen ningmeester werd gedechargeerd. Als leden van de kascommisise voor 1935 werden aan ewezen de heeren J. Groen en A. Hollen Hierna was aan de orde de bestuursver kiezing wegens periodieke aftreding van de heeren Portegies en Tromp en wegens af danken van oen heer D. C. Twisk. De beide aftredende leden werden met groote meerder heid herkozen, terwijl voor den heer Twisk werd benoemd de heer D. Schermer met 17 stemmen. De heeren namen alle de benoe ming als zoodanig aan. Ten opzichte van de uitkeering in 1934 werd besloten deze te laten als thans bestaa en naar bevindt van de uitkeeringen een i o! hoogstens twee maanden de leden te onthef fen van de betaling van contributie. Hierna dankte de penningmeester voor het in hem gestelde vertrouwen en spoorde de commissarissen aan zooveel mogelijk nieuwe leden aan te werven. Hierna sluiting. Mizemauter had twee kleintjes. Een ervan was hagelwit Doch het droeg vier donk're schoentjes Voetjes waren zwart als git 't Ander was een aardig bontje, 'n Vlekje hier, een vlekje dddr. Maar dat zij het mooist der twee was, Werd het witje ras gewaar. 't Kleine ding werd trotsch en nukkig Op een keer, toen 't bontje vroeg: „Willen wij wat samen spelen?" Neen, je bent niet mooi genoeg!" Was toen 't antwoord van het witje, Waarbij het, dat was toch laf! Met haar rechtervoorpoot 't broertje, Nog een valsche krabbel gaf. Maar toen Moeder-poes dit hoorde, Werd die allervrees'lijkst kwaaa. „Denk je, dat ik wil, jou stouterd, Riep zij, „dat jij 't broertje sléAt?" En zij haalde voor het bontje Toen een muizeboutje gauw. Doch een fermen tik kreeg 't witje: Dddr," zei Moes, „dat is voor jou!" „Auw, mauw, miauw!" TINE R. W. (Nadruk verboden). Oplossingen der raadsels nit het vorige nummer. Voor grooteren. 1. Spie, ring; spiering 2. Sein Slotgracht. slak rood boot noga arts a b d ij scha. acht poot G E M S E Z E L M E T A S L A K Spar, rasp. Voor kleineren. 1. Ladder, adder. 2. Mast, mest, mist, most. Een sneeuwbal. Heeft Jo u rekenschap van haar ge drag gegeven? (Joure). Wij kunnen vandaag toch niet fiet sen! (Wijk). Hebt u nog een versch ei noodig? (Heino). Naast hem stond zijn trouwe hond. (Ernst). OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1 Verborgen rivieren in het buitenland. Is het muziekgezelschap in Weesp reeds aangekomen? Jaap Wirt is je neef, is het niet? In zijn razernij liep de man het huis uit. Je moet het kleed onzichtbaar stop pen, Mies. Kruisraadsel. Op de beide kruisjes!ijnen komt de naam van een rivier in Overijsel X X X X XXXXXXXXX X t X i X X le rij een medeklinker. 2e een uitroep. 3e een vaartuig. 4e een ander woord voor piji. 5e 't gevraagde woord. 6e een ander woord voor scheeps keuken. 7e een visch. 8e schrijfgereedschap. 9e een medeklinker. 3. Mijn geheei noemt een zeer gevaar- vaarlijk dier en wordt met 8 letters geschreven. Een 1, 3, 5, 2 bestaat uit meerdere zangstemmen. Een 2, 5, 4 is een kleedingstuk. 6, 7, 4 is het tegenovergestelde van dun. 4 Welk spel Is een el groote rdan een jongensnaam? Voor kleineren. door C. E. DE LILLE Koning Winter kwam uit 't Oosten En bracht felle koude mee. 'n Sneeuwmuts zat hem over d'ooren. Weet je, wat dat heerschap dee'? Met zijn kouden adem blies hij 't Water dicht in éénen nacht, Aan zijn ijsbaard hingen kegels. En de witte Koning dacht: 'k Zal de menschen laten weten, Dat ik er en óf! weer benf Stellig is de jeugd dan vnoolijk, Denk maar, dat 'k m'n volkje ken! 'n Sneepop maken, ballen gooien, IJspret is het, w a a r ik kom. Laat het dus maar Winter wezenj Winterpret is steeds gauw om t Kinderen, geniet maar heerlijk. Straks vertrek ik weer uit 't land En dan wuif ik nog als afscheid Met mijn wit-besneeuvvde hand (Na Iruk verboden). Laatst was ik in den Dierentuin. Wat ik het mooist vond? D'apen! Ze deden zoo potsierlijk O! Wat zijn dat leuke knapen! Zi„ klimmen, but'len steeds maar door Ik zag er zelfs een hangen! (Nadruk verboden). Maar toch, hun liefste bezigheid Is: lekkernijen vangen. Soms plagen zij elkaar geducht Steeds stond ik maar te kijken, Waarom? Omdat die aapjes zoo..» Op kind'ren kunnen lijken CARLA HOOG hoe dikwijls men hem ook omkeert? 2. Een boom en n oude lengtemaat, Die vormen een rivier In 't Oosten van ons Vaderland. Je noemt ze met plezier En schrijft de woorden alle drie 2Met potlood op papier, Want moeilijk is het zeker niet. Het geeft je vast vertier. 3. Schrijf in deze 9 vakjes: 2A 2 E 2 K 1L IR IV maar doe het zóó dat je van links naar rechts en van boven naar be neden leest: le rij een rivier in ons land. 2e een meisjesnaam. 3e een voertuig. Wie kan mij een grappige worst op noemen? (Nadruk verboden.).

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 10