DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Naden bitteren strijd in Oostenrijk 1IU Aet JUidemmt tDcujetijhsch Omzicht Buitenland GarageOJM s Co, Iel. 490 Alkmaar No. 41 Zaterdag 17 Februari 1934 136e Jaargang Dollfuss heeft voor de zooveelste heer getoondvolkomen berekend te zijn voor zijn zware taak MEERDERE DOODSTRAFFEN Waf vandaag de aandacht trekt Wanneer U de a-s. Automo bieltentoonstelling in het R.A-I. gebouw te Amsterdam bezoekt, verzuimt dan vooral niet een bezoek te brengen aan de Stands No. 55 en 56 van de wereldberoemde FIAT en NASH f ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en eestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN s Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letter» naar plaatsruimte. B'ieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 16 Februari 1934. Terwijl de Tweede Kamer zich heden wijdde aan afdeelingsonderzoek, heeft de Eerste Kamer haar begrootingsarbeid voortgezet. In de eerste plaats is de Be grooting van Justitie afgehandeld. Na dat gister prof. Kranenburg (v.d.) er op had aangedrongen, dat de Minister met een ontwerp betreffende de administra tieve rechtspraak voor den dag zou komen, heeft heden de heer Heerkens Thijssen (r.k.) enkele wenschen op het gebied van het gevangeniswezen naar voren gebracht. Hij doet dit telken jare, doch weet er toch variatie in te brengen. Heden drong hij er in het bijzonder op aan den gevangenen met korten straftijd toch aan nuttig werk te helpen ten einde tevens daardoor te bevorderen, dat onze gevangenissen een minder somber en troosteloos aanzien zouden krijgen. Zij zouden b.v. hun eigen ce' kunnen schil deren Belangrijker leek ons de vraag naar een wetswijziging, waardoor gebro ken wordt met de bepaling, dat als een rechter iemand veroordeelt tot een ge deeltelijk onvoorwaardelijke en ge deeltelijk voorwaardelijke straf, de on- voordelijke straf ten minste twee maan den moet bedragen. De heer Hermans (s.d.a.p.), de gevan- genisspecialiteit van zijn partij, nade- maal hij, gelijk de Minister zich later uitdrukte, door een ongelukkigen samen loop van omstandighden met de cel heeft kennis gemaakt, heeft op enkele verzachtingen aangedrongen en o.a. ge vraagd, of de kruk niet door een stoel kon worden vervangen en het water-en- brood systeem niet kon verdwijnen. Ook drong hij aan op een andere behan le ling van politieke gevangenen. De heer Fock (lib.) en later ook de heer Blomjous (rk.), hebben geklaagd over het despotisch optreden van het BUMA bij de inning van auteursrechten krachtens de Muziekauteurswet- De re staurants en de radio-omroepvereeni- gingen betalen thans buitengewoon veel meer dan voorheen, doordat het BUMA feitelijk een monopolie heeft. De heer Knottenbelt (lib.) drong aan op een herziening van ons zeerecht door er in op te nemen de bepalingen, welke op verschillende conferenties wensche- lijk werden geacht. De Regeering heeft de daarbij gesloten verdragen geratifi ceerd, doch nog steeds nagelaten de daarin opgenomen bepalingen bij wet in onze wetgeving op te nemen. Vooral de aansprakelijkheid van den reeder vraagt een betere regeling dan thans in onze wet op het zeerecht is te vinden. Minister Van Schaik heeft hierop ge antwoord, dat z. i. ons zeerecht nog niet ve,rouderd is en unificatie gelijk in de conventies wordt beoogd, slechts zou schaden. Alleen wil hij overwegen of de regeling van de aansprakelijkheid van den reeder wijziging moet ondergaan. Het denkbeeld van den heer Thijssen om het minimum van 2 maanden gevange nis bij een deels voorwaardelijke en deels onvoorwaardelijke veroordeeling te verminderen aanvaardde hij niet. Het zou het afschrikkende van de vrijheids straf doen dalena Wat de administra tieve rechtspraak betreft, er is daarom trent een wetsontwerp van de commis sie-Kooien, dat hij echter niet voetstoots zou willen aanvaarden. Alleen wil hij als het meest dringende overwegen een vereenvoudiging van de procedure voor den Raad van State. Met de geschillen tusschen het BUMA en particulieren kan de Regeering zich niet ophouden. Trouwens naar zijn indruk maakt BUMA geen misbruik van zijn monopo- Li" Men heft van bioscopen 1 pet. van den omzet, wat voor 1935 lYi wordt, doch in het buitenland is de heffing veel hooger. In antwoord op een opmerking door den heer Kranenburg gemaakt over het kosteloos gebruik maken van den ar beid van jonge juristen bij griffies en parketten, merkte hij op, dat de betrok kenen met hun arbeid een leerschool doorloopen, welke hun later te stade komt en ze goed voorbereidt voor hun lateren arbeid bij de magistratuur. De heer Thijssen antwoordde hij, dat onze gevangennissen niet zoo erg somber zijn, maar men moet het verblijf in de cel niet tot een aanlokkelijkheid voor den veroordeelde maken. Intusschen voor kleine verbeteringen zooals de af schaffing van de kruk gevoelde hij wel wat. Na eenige replieken is de begroo ting hierop zonder stemming goedge keurd. Na de gebruikelijke rustpoos was de Begrooting van Defensie aan de orde. Hot eerst kwam aan het woord mevr. Pothuis-^-Smit {s.d.a.p.), die na behan deling van enkele minder belangrijke punten, waaronder de wenschelijkheid om de oud-gepensioneerde militairen gelijk te stellen met de oud-gepensi oneerde burgerlijke ambtenaren, haar jaarlijksch pleidooi hield voor nationale ontwapening en daarbij zelfs er tegen protesteerde dat men maatregelen over woog om zich te beschermen tegen aan vallen uit de lucht. Volgens haar zou men deze daardoor juist iitlokken! De volgende spreker, de heer Heerkens Thijssen (r.k.) tapte natuurlijk uit een gansch ander vaatje. Hij waarschuwde tegen al te veel bezuiniging bij Defens- sie en herinnerde er aan, dat we aan le ger en vloot te danken hebben, dat wij buiten den Wereldoorlog zijn gebleven. Men zorge toch vooral onze vloot in Indië op peil te houden. Jammer alleen dat oorlogsvaartuigen een betrekkelijk kort leven hebben en zoo duur zijn. Daarom maakte hij met ingenomen heid gewag van een artikel in „Onze Vloot'" waarin een middel aan de hand wordt gedaan om het leven van een kruiser met een tiental jaren te verlen gen. Ook de heer De Savornin Lohman (c.h.) kwam op voor de oud-gepensio neerden. Met het oog op het toenemende internationale gevaar moeten we onze weermacht paraat houden. Jammer dat de toestand onzer financiën een beletsel oplevert om te doen wat behoorde te geschieden, zooals de versterking van de Peel. Die toestand heeft ten gevolge, dat er op onze Defensie in den laatsten tijd ontzaglijk is bezuinigd: in de laat ste vier jaar niet minder dan 12 mil- lioen. Vooral onze vloot heeft daaronder geleden. Spr. hoopt dat het te verwach ten rapport-Idenburg den Minister niet zal drongen tot nog harder bezuinigen, terwijl er behoefte bestaat aan velerlei op defensiegebied. Spr. waarschuwde tegen inkrimping van het beroepsperso- neel .Dan liever het vooroefeningsinsti tuut opgeheven! Tegenover de défaitistische rede van mevr. PothuisSmit wees de spreker op de duidelijke opleving van het nationaal gevoel, zelfs bij sociaal-democraten als de heer Duys en hij hoopte dat de Mi nister met hem zich zal kanten tegen elke uiting van défaitisme. De heer Van Embden (v.d.), die door den politieken toestand wel zoo gehandi capt is, dat hij geen uitvoerig pleidooi voor eenzijdige ontwapening kon hou den volstond met de mededeeling, dat zijn fractie het kabinet zooveel mogelijk wil steunen, mits het op militair gebied blijft bezuinigen. Maar al hebben nu twee van de drie vrijzinnig-democrati sche leden der Kamer zich bereid ver klaard voor de Begrooting te steunen, hij kan dat niet over zijn hart verkrij gen en zou dus tegen stemmen. Nadat de heer Smeenge (lib.) ook nog een goed woord had doen hooren voor de oud-gepensioneerden, kwam minister Deckers aan het woord. Hij begon met de verklaring, dat hij in zake de oud- gepensionneerden in overleg is getreden met den minister van financiën. Men mag echter niet beweren, dat er onrecht tegenover hen wordt gepleegd. Zij wor den behandeld ingevolge de stellige be palingen van de militaire pensioenwet. Hij beantwoordde nu in de eerste plaats mevr. PothuisSmit en terwijl hij ver klaarde, dat de heer Lohman haar al voldoende had te woord gestaan, kwam hij tegen haar zonderlinge denkbeelden omtrent een veiligheidswacht, die in de plaats van een behoorlijk leger zou komen en zette de dwaasheid van haar verzet tegen beveiliging tegen gasaan vallen uiteen. De Minister deelde mede, dat het rap- port-Idenubrg binnen enkele dagen in druk zal verschijnen, maar hij wil zich niet laten brengen tot bezuinigingen welke aan onze militaire paraatheid te kort zouden doen. De kwestie van de verlenging van het leven onzer oorlogs schepen wil hij na lezing van het door den heer Thijssen genoemde artikel wel gaarne nader overwegen. Aan den heer Lohman verklaarde de Minister, dat hij in tegenstelling met de zen groot gewicht hecht aan het voor oefeningsinstituut, dat even goede sol daten levert als de kazerneopleiding. Nadat de Minister zijn rede had ge houden repliceerde mevr. Pothuis—mit en verzocht daarop de begrooting in stemming te brengen doch daarmede tot de volgende vergadering te wachten De Voorzitter bracht daarop, haar voorstel om de stemming uit te stellen in stem ming en toen bleek, wat een ieder reeds had voorzien, dat het quorum ontbrak: 15 leden waren tegen, 4 voor uitstel van de stemming. Maar het eigenaardige van het geval was. dat nagenoeg alle partijgenooten van mevr. Pothuis reed; waren vertrokken. Dat zal zij niet pret tig hebben gevonden. De stemming is nu verdaagd tot de eerstvolgende vergadering, welke intus schen eerst 27 of 28 Februari zal plaats vinden, daar het Begrootingswerk niet verder met vlotheid kan worden voort gezet, omdat ettelijke memories van Antwoord nog niet zijn ingezonden. Dr. Schlegt.1 te Weenen. Officeus wordt medegedeeld, dat de bonds kanselier den „Landeshaputmann" van Op per Oostenrijk, dr. Schlegel, die zooals be kend door Starhemberg fel is aangevallen, naar Weenen heeft ontboden. Dr. Schlegel is Vrijdagmiddag ter bondskanselarij versche nen waar een breedvoerige gedachtenwisse- ling plaats vond. De besprekingen zouden evenwel wegens den ministerraad worden ge schorst tot hedenochtend. Het verluidt dat de ministerraad, welke om vier uur is bijeengekomen, belangrijke politie ke en economische kwesties behandeld, welke verband houden met de gebeurtenissen van den laatsten tijd. Italiaansch voorstel in Oosten- rijksche kwestie? Volgens Evening Standard, heeft de Ita- liaansche ambassadeur te Londen, Grandi, den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon een ontwerp der voorgestelde verklaring voorgelegd. Een gedachtenwisseling over deze verklaring vindt thans plaats te Londen, Parijs en Rom. Wat Frankrijk ervan denkt. De Fransche commissie voor buitenland sche zaken van den senaat heeft zich giste ren bèzig gehouden met den toestand in Oostenrijk. Na een rapport van Bérenger over zijne besprekingen met den minister van buitenlandsche zaken en de premier werd een motie aangenomen, waarin de com missie zich met algemeene stemmen achter de regeering plaatst welke de verzekering heeft gegeven alles te zullen doen om de on afhankelijkheid van Oostenrijk te waarbor gen. De commissie beschouwt het als de plicht der betrokken mogendheden gemeenschappe lijk te antwoorden op den oproep van den Oostenrijkschen bondskanselier gericht tot de Europeesche groote mogendheden op 3 Februari en een bespoedigde bijeenkomst van den Volkenbondsraad te eischen, welke kennis moet nemen van de klachten van Oos tenrijk,, een oordeel moet vellen over de ge rechtvaardigdheid daarvan en de maatrege len moet nemen, die gepast schijnen. Na het vreeselijk gebeuren in Oostenrijk was het te verwachten, dat de straffen niet gering zouden zijn. Dat er echter bij al die dooden nu nog enkele in leven zijnde oproer makers den dood vinden door den strop, tee- kent wel overduidelijk de mentaliteit van het Oostenrijksche volk. Want de standenrechtbank te Weenen heeft gisteren het vierde doodvonnis uitgesproken. De groepsleider van den Repubhkeinschen Schutzbund, de arbeider Karl Swobota, die getrouwd is en vader van drie kinderen, weid door den strafsenaat veroordeeld tot den strop. Twee andere Schutzbundleiders zullen voor de gewone rechtbank terecht staan. Vervolgens is de tegen Emil Swoboda wa gens oproer uitgesproken doodstraf gister avond om 21 uur 25 voltrokken. Nog twee doodvonnssen. In het proces voor het standsgerechtshof inzake de gevechten om den Reumann-Hof zijn de 26gjarige bouwkundige de 22-jarige slotenmakersknecht Kas ing tot den dood door den strop en de 18-jarige pianobouwer Moskou tot 7 jaar zware ker- kerstraf veroordeeld. vy/pppkcIip Het standgerechtshof bij het Wrensche Landesgericht II heeft eveneens 4 beklaagden wegens oproer tot den strop veioo Mildere straffen. Bij de zes gister door het standgerecht we gens oproer veroordeelde socialisten, doodstraf tegen middernacht zou hebben moeten worden voltrokken, heeft de bo president gebruik gemaakt van zijn reen gratie en hen begenadigd tot langdurige ker kerstraffen. Na den burgeroorlog De perschef van de bondsregeering, de ge zant Ludwig, heeft in een persconferentie me degedeeld, dat de regeering den tot nu toe gevolgden regeeringskoers zal handhaven. De arbeiders zullen niet in hun rechten wor den gekort. De regeering zal ten volle reke ning houden met de rechtmatige aanspraken der arbeiders en zij zal geenszins een vijan dige houding jegens de arbeiders aannemen. 5000 schellingen belooning voor arrestatie Wallisch. De directie van den veiligheidsdienst te Graz heeft de belooning, welke is uitgeloofd voor de arrestatie van den bekenden leider van den Schutzbund Koloman Wallisch, die zich zou bevinden in de bosschen bij de Zuid- Slavische grens, verhoogd van 1000 tot 5000 schellingen. Het strijdmateriaal van den Schutzbund. De opsporing van wapens in de gemeente gebouwen in 12 districten heeft tot resultaat gehad, dat behalve te Fioridsdorf en Otta- kring in beslag zijn genomen: 73 machinegeweren, 3276 geweren, 3700 revolverpistolen en 228.000 patronen. De meeste machinegeweren zijn gevonden in de buurt Favorieten, nl. 28 machinegeweren. Er moet evenwel rekening worden gehou den met het feit dat gegevens uit Fioridsdorf en Ottakring ontbreken. Medegedeeld wordt dat te Weenen tot nu toe in het geheel 2500 leden van den ontbon den republikeinschen Schutzbund zijn gear resteerd Volgens officieele mededeelingen hebben de verliezen aan regeeringszijde te Weenen be dragen 133 dooden en 375 zwaargewonden. Van de dooden behoorden 24 tot de politie, 6 tot bondsleger, 8 tot de vrijwilligerscorp sen, terwijl 95 burgers zijn gedood Onder de zwaargewonden bevinden zich 255 burgers. DE GEVANGEN BULGAREN. Medewerking van Rusland. De Russische ambassadeur heeft of ficieel de Duitsche regeering er van in kennis gesteld, dat Dimitrof, Popof en Tanef Russische onderdanen geworden zijn. Tegelijkertijd heeft de Russische ambassadeur inlichtingen gevraagd over den datum, waarop de Duitsche re geering voornemens is hen in vrijheid te stellen. Reuter verneemt echter, dat Dimitrof, Po pof en Tanef weldra uit Duitschland zullen worden gezet. HET CONFLICT IN DE DUITSCHE KERK. Dr. Niemöller als predikant uil: zijn functie ontzet. Men meldt ons uit Berlijn: De leider van de groep van oppositio- neele geestelijken, Dr. Niemöller, dié de actie in de Evangelische Kerk tegen den Rijks-Bisschop Dr. Müller heeft ge leid, is uit zijn funciie van predikeant ontzet, nadat hij eenige weken geleden reeds was geschorst. Men is nieuwsgierig naar de houding van Dr. Niemöller's Gemeente, aange zien in de Duitsche Evangelische Kerk de predikanten door hun gemeente be roepen of vervangen worden en Nie möller's gemeente bij zijn actie geheel achter hem stond In de huidige om standigheden zal echter ook de gemeen te waarschijnlijk weinig gelegenheid hebben zich tegen het besluit te ver zetten. ONGEREGELDHEDEN TE ANTWERPEN. Relletjes tusschen en fascisten. communisten Bij Best (N B.) is door 'n trein een auto vernield, die door de gesloten overwegboomen was gereden. (Bin nenland). Uitspraak in de muiterij op de Zeven Provinciën, groep Boshart c.s. (Koloniën). Uitsluiting maatkleedingbedrijf. (Binnenland). Staatscommissie ingesteld terzake het bekleeden van het lidmaatschap van vertegenwoordigende bestuurs lichamen. (Binnenland). Na den bitteren strijd in Oosten rijk. (Dag. Overzicht). Hoe Moskou de jeugd bewerkt. (Buitenland). Een bekeerde anarchist. (Buiten land). Is de Paus beleedigd door Hitler's optreden. (Buitenland). De sovjet-unie vraagt de invrij heidstelling van de 3 Bulgaren uit het v. d. Lubbe-proces. (Buitenland). (Zie verder eventueel laatste berichten.) (Fiat koetswerken zonder midden stijl, iets nieuws). Een onzer firmanten is dag. aanwezig DE FRANSCHE KAMER. En de Stavisky-affaire. De Fransche Kamer heeft met algemeene stemmen goedgekeurd het voorstel een parle mentaire enquete-commissie te benoemen in de zaak Stavisky. WAT DE PARIJSCHE STAKING TOT STAND BRACHT. De bij de betoogingen aange richte schade. De gemeente zal als gevolg van de on lusten van de vorige week 465 lantarens, 260 verkeersborden, 1500 roosters, 160 banken, 50 boomen en 30 krantenkiosken plus 11 klokken moeten vervangen. Iw DE PAUS VERTOORND? Onderhandelingen met Duitsch land afgebroken? Naar verluidt heeft de Heilige Stoel de onderhandelingen met de Duitsche regeering met betrekkin gtot het con cordaat afgebroken op grond van Duitschlands buitensporig nationalisme. Men meent te weten, dat deze crisis in de onderhandelingen ontstaan is a's gevolg van de publicatie van het boek van Rosenberg over „de mythe van den twintigsten eeuw", welk boek door het Vaticaan op den index is geplaatst De te Rome verblijf houdende Duitschers achten den toestand ernstig. Gisteravond omstreeks elf uur is een groote groep communisten te Antwerpen oupgerukt naar het in de Lange Gast huisstraat gelegen tehuis van de „Ligue Nationale", een tehuis van fascisten Het kwam hier spoedig tot een hevig ge vecht, revolverschoten werden gelost, terwijl alle ruiten van het gebouw ver nield werden. De politie die inmiddels in gesterkten getal verschenen was. slaagde er na kracl tig optreden in de communisten uiteen te drijven Of bij het gevecht doo len of gewor den te betreuren zijn is nog niet bekend. EEN STEVIGE WANDELING. 6000 mijl door Afrika. Een avontuurlijke Schot te Durban (Afr.), die tijdens de laatste crisisjaren werkloos was geworden, besloot een wandeltocht naar Caïro <r terug te on dernemen. Hij is dezer dagen na een tippel van 6000 mijl in Durban teruggekeerd De on dernemende man. MacGregor, ondernam zijn lange reis zonder geld en wapens. Hij droeg een tent met toebehooren. kleeren en het noodige voedsel op zijn rug mee, een lading van ongeveer 30 KG. Hij deed drie jaren over den tocht MacGregor kwam door streken, be woond door zoo gevaarlijke stammen, dat de autoriteiten aan gewone reizi gers den doortocht niet toestaan. Hij leerde de kannibalenstammen van den Congo en de „Luipaard-menschen" de geheime moordvereeniging van den Belgischen Congo, kennen. Doch hi; b'eef ongedeerd en lachte om aile geva ren, welke hij op zijn weg ontmoette.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1