Amstecdamsche OSzucs DE MUITERIJ OP DE ZEVEN PROVINCIËN. De groep Boshart c.s. in hooger beroep veroordeeld. DE RAMP VAN DE OAKFORD. Het onderzoek door der Raad voor de Scheepvaart. Een verklaring van den voor zitter. staatsleen1ngen. rubbers. HET BIOSCOOPCONFLICT TE TEGELEN. DOOR DE AFSLUITBOOMEN GEREDEN. Vrachtauto vernield, bestuurder vrijwel ongedeerd. SPORTFONDSENBAD BREDA. werpen uit vliegtuigen, terwijl in de beschrijving „Observatiegondels" van egn weinig bekend onderdeel der mili taire luchtscheepvaart wordt verteld. Aan het Amerikaansche Douglas ver keersvliegtuig, dat Fokker hier te lande in licentie gaat bouwen, is een uitvoe rige geïllustreerde beschrijving gewijd. Ook dit nummer bevat weer verschillend- de mooie volle pagina-afbeeldingen, waarvan die van Autogiro B. 30 zeer in teressant is. Ome Jiotxmiën De substituut-advocaat-fiscaal voor de land- en zeemacht in Ned.-Indië, de heer J. R. L. Jansen, requireerde voor het Hoog Militair Gerechtshof gister, blijkens een Aneta-bericht in de N.R.Crt., bij de behan deling in hooger beroep van ae zaken van de muitersgroep Boshart c.s. de volgende straf fen: korporaal-machinist M. Boshart, 12 {"aar gevangenisstraf; korporaal-stoker G. Dannau, 9 jaar; korporaal-machinist M. Dooyeweerd, 9 jaar; korporaal-machinist B. van Leeuwen, 6 jaar; stoker-olieman P. A. Pqeters,6 jaar; stoker-olieman W. Snel, 1 jaar en zes maanden. Al deze stroffen wer den geëischt met aftrek van preventief en ont slag uit 's lands dienst. Voorts werd geëischt bevestiging van de vonnissen, van den zeekrijgsraad te Soera- bhja tegen stoker-olieman C. A. Vermeulen en korporaal-machinist W. Tichelaar, echter met ae toevoeging: ontslag uit 's lands dienst. SBinnettland Onder voorzitterschap van prof. mr. B. M. Taverne heeft dé Raad voor de Scheepvaart gistermiddag een onder zoek ingesteld naar de oorzaak van het vergaan van het Engelsche stoomschip „Oakford", op 17 Januari 1.1. in de Eier- landsche gronden, waarbij de geheeie bemanning is verdronken. Bij den aanvang der zitting heeft prof. Taverne gesproken van de deelneming met de nabestaanden der slachtoffers en de vraag gesteld wat de opvarenden der Oakford toch wel bewogen kan hebben c)nünh€Vidt'è ■muJAjAoèMen 75ct Bij Apoth.cmOcogisten in de booten te gaan, want op het schip waren zij nog wel veilig. Als voornaam ste doel van het onderzoek in deze scheepsramp noemde spr het nagaan van hetgeen het Nederlandsche red dingswezen heeft gedaan Als getuigen werden gehoord de heer Doeksen, kapitein van de sleepboot Hol land, de schipper van de motorstrand- reddingboot Eierland en de heer de Booy. secretaris van N. en Z. H. Redding maatschappij. De inspecteur-generaal voor de scheep vaart, de heer C. Fock, merkte op, dat van de zijde der Nederlandsche Redding maatschappij alles gedaan is om hulp te verleenen. Ook de bemanning van de reddingbooten heeft haar plicht gedaan. Te betreuren valt, dat de kapitein en bemanning van de „Oakford", die onze kust niet kenden, niet aan boord zijn ge bleven .hetgeen hun herhaaldelijk door seinen is te kennen gegeven. Van de reddingbooten af is alles gedaan om hen aan boord te houden. Dat zulks zeer ge- wenscht zou zijn geweest, is wel geble ken uit het feit, dat na twee dagen storm de ruiten van het stuurhuis nog heel waren. TEGEN INSTELLING VAN EEN VERKEERSFONDS. De Bond van Bedrijfsautohouders hield gistermiddag in het Concertgebouw een openbare vergadering om te protesteeren tegen de instelling van het verkeersfonds, dat beschouwd wordt als een verzwaring van de lasten voor de bedrijfsautohouders. Aan het slot van de vergadering werd een motie aangenomen, luidende: Het Nederlandsche bedrijfsleven, handel, industrie, land- en tuinbouw en transport wezen, bijeen in een door den Bond van Be drijfsautohouders in Nederland belegde openbare vergadering te Amsterdam, ter be spreking van het wetsontwerp, betreffende de instelling van een verkeersfonds, besluit het bestuur van den Bond van Bedrijfsauto houders uit te noodigen, de regeering te ver zoeken, het ontwerp van wet betreffende de instelling van een verkeersfonds terug te nemen, vermits het a. geenszins zal beantwoorden aan de ver wachtingen van de regeering met betrekking tot de versterking van 's lands financiën b. stellig niet zal leiden tot vermindering, van Zaterdag 17 Februari 1934 OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers van beden te: 1932II 1917 1931 1915 1930 5 NederL 4}4 4 5 Ned.-Indië 5)4 Duitschland BANKINSTELLINGEN. Amsterd Bank Handel Mpij Cert. v. 1000 Koloniale Bank Ned Ind Handelsbank Rotterd Bank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvè Dellt Cert Nederl. Ford Philips Gloeit. Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BU1TENL. Am Smetting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Steel coram. U. S Leather cultuur MAATSCH. H. V A. Java Cultuur Ned Ind Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. Boeton Redjang Lebong petroleum. Dordtsche Petr. Kon Petr pollak Continental Oil Shell Union Amsterd Rubber Deli Bat Rubber a Hessa Rubber Serbadjadi Interc Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon Ned Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oostkust a t Oude Deli Senembah AMER SPOORWEGEN. Atchison Topeka a t Southern Railw. Cert. Union Pacific a a §Noteering per 50, *Exdividend. tExclaim. Vorige koers IOH/j 101y, 99% 100 Va 53 H®1/* 47 53Vl 523/< 763/, 333/, 20>/, 57 1707, 250 801/, 3(F/8 §lo9/;6 29»/i6 29/i6 35%e 73/jO 189% 10* 793/, 247a 17.10 133 7% 132 155% 17'Va 103% 117/:« 69/iö 1033/, 44 35% 30'/? 2%8 9 47 127% fc'/a 118 145% 44 21% 79»/, pl.m. 10.30 52% 115 537a 523 783/, 1717a 251-2 30 103/8 297i 27a 35 -6; 77* 1897a 133 73/, 104 H9/l6 0% 1047, 5 S'/a 127 24 1187» 1457a pl.m. pl.m. 10.45 11.00 10072 34 1727,3 2517a 2i0£-U 807a 10% 29»%6.t 297/6 6 7% 7% 1897a 189% 1778/, 1033/4 4 11% 1 I 5 105-7a 105 V* 28/s 46% 119 pl.m. 11.15 807a 29,-7.6 1773/, 8 63/, 1-4% 44 PROLONGATIE Vei.. ko«. («STERDAM New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel Weenen p Scb. Kopenhagen Stockholm Oslo Italië s NIET OFFICIEEL. 100 Vorige koers 1.49% 7.6x 58.70 9 787, 34.65 48 03 00.00 33.85 39.20 38.20 1108 Koers op heden 2 uur 1.498/, 7.64 58.75 9 lb*Ji 34.66 48.02 00 00 34 10 39.30 38 30 1107 laat steun voorkoming der tekorten in het be drijf, dat de regeering wenscht te steunen, doch integendeel het vooruitzicht opent, dat die tekorten zullen toenemen; c. groote bemoeilijking voor het bedrijfs leven en schade voor de gemeenschap zal te weegbrengen. In de Vrijdagavond te Tegelen gehouden raadsvergadering werd besloten te proce- deeren tegen den heer W. Peters te Venlo, exploitant van het Scala bioscooptheater al daar, in verband met het door genoemden heer weigeren van betaling voor electrischen stroom, waartoe de exploitant krachtens zijn overeenkomst met de gemeente verplicht zou zijn, maar welke stroom tengevolge van het sluiten van het theater in verband met het bekende bioscoopconflict niet gebruikt is. De heer Peters weigerde deze betaling, zich daarbij beroepende op overmacht, aangezien hij naar zijnz eggen genoodzaakt was ge weest ijn theater in het afgeloopen jaar gedu rende acht maanden gesloten te houden. Het gemeentebestuur is echter van meening, dat hier van overmacht geen sprake kanzijn, aangezien de heer Peters als bestuurslid van den bioscoopbond zelf medegewerkt heeft aan de sluiting van de theaters. BRANDEN Te Nijmegen. Donderdagavond is brand uitgebroken in het magazijn van een winkel aan de Lange Burchtstraat 6 te Nijmegen, waarin vele brandbare artikelen, als banden, gummi waren enz. waren opgeslagen. Aanvankelijk trachtte de bewoner, de heer E. Roos, met be hulp van een winkeljuffrouw het vuur met emmers water te blusschen, doch door de sterke rookontwikkeling moesten zij hun po gingen opgeven. De ruiten van het magazijn sprongen, zoodat de vlam naar buiten uit sloeg. Spoedig bezweken nu ook de ruiten van de eerste en tweede verdieping. De toe stand liet zich zeer gevaarlijk aanzien. Juist op dit oogenblik arrivéerde de brandweer, die met een krachtige 'straal op de waterleiding het vuur aantaste. Weldra namen nu de vlammen af en kon het gevaar als geweken worden beschouwd. Het magazijn is geheel uitgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Café afgebrand. Vrijdagavond omstreeks twaalf uur is het café van den héér W. Iloeksema te Haren (Gr.) door onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand. De bewoners waren afwezig. Niets kon worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt. Tengevolge van dezen brand was de électrische stroom ge durende een hur afgesloten, zoodat de electn- sche tram naar Haren niet kon rijden. INBRAAK TE MONSTER. De buit niet groot. Tijdens afwezigheid van de bewoners is te Monster een inbraak gepleegd in een bak kerij met woonhuis, aan den Heydscheweg te Terheijde. Bij de thuiskomt bemerkte de fami lie, dat de geheeie huiskamer overhoop, was gehaald, evenals een. slaapkamer. Zelfs het bed was in wanorde gebracht, zoodat de in- brekefrs waarschijnlijk ook daarn naar geld gezocht hebben. Toen de bewoners thuis kwa men. waren de ongerioode gasten juist bezig de linnenkast aan een nader onderzoek te onderwerpen. Zij kozen door een achterdeur ijlings de vlücht. De'buiten, welken zij mede namen. was niet groot, en bestond uit een be drag van pl.m. 6, een gouden dameshor loge, een gouden ring en een kistje met waar- delooze papieren. Gisteravond omstreeks half acht is een be stelauto uit Zuidholland door de gesloten overweg-boomen te Best (N.-B.) gereden, juist toen een personentrein passeerde Dt auto werd door den locomotief gegrepen en geheel vernield. De bestuurder had de tegen woordigheid van geest om zich achter het stuur op den bodem van den auto te laten zakken, met het gevolg, dat hij slechts enkele niet noemenswaardige verwondingen opliep Het zich in de onmiddellijke nabijheid van de afsluitboomen bevindende houten wachthuisje werd van zijn plaats geduwden grooten deels vernield. De wachter kwam met den schrik vrij. De oórzaak van dit ongeluk is toe te schrijven aan het feit, dat de bestuurder van den auto verblind werd door de groote lichten van een aan de andere zijde van den overweg wachtenden auto. De trein had slechts een vaart van 20 a 2'5 K.M. daar hij pas van het station was vertrokken. LIDMAATSCHAP VAN BESTUURS LICHAMEN. Staatscommissie ingesteld in zake wering van revolutionnaire elementen. Bij K.B. is ingesteld een staatscommissie, met de opdracht de noodzakelijkheid en doel matigheid te onderzoeken van wettelijke en andere voorzieningen met betrekking tot het bekleeden van het lidmaatschap van de ver tegenwoordigende lichamen door personen wier staatkundig streven kennelijk is gericht op verandering der staatsinstellingen met toepassing of bevordering van onwettige mid delen. Bepaald is, dat deze commissie bevoegd zal zijn aan haar aan de Kroon uit te bren gen advies de voorstellen toe te voegen, wel ke zij ter bereiking van de door haar aanbe volen maatregelen noodig of wenschelijk acht. In de commissie zijn benoemd: tot lid, te vens voorzitter, mr. dr. P A. P. N. Kooien, lid van den Raad van State, Den Haag; tot leden: mr. dr. J. Donner, raadsheer in den Hoogen Raad te Den Haag, prof. mr W. J. A. J. Duynstee, hoogleeraar aan de R.K Uni versiteit te Nijmegen, dr J P. Focketna An- dreae, commissaris der koningin in de pro vincie Groningen, prof mr. J. H. v Meurs hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen, prof. mr. Paul Scholten, hoogleeraai gem. universiteit te Amsterdam, jhr. mr. K. J. Schorer, deken van de orde van advocaten te Utrechtsecretarismr. P. Meyes, Den Haag. UITSLUITING IN KLEEDINGBEDRIJF Gisteren vond onder leiding van den rijks bemiddelaar prof. mr. Aalberse een bespre king plaats tusschen partijen betreffende het conflict in het maatkleedingbedrijf. Hoewel langdurige besprekingen werden gevoerd, werd wederom geen resultaat be reikt, zoodat heden de uitsluiting zal ingaan Van werkgeverszijde wordt gemeld, dat het voorstel van de werkgevers om de loons- vrelaging van 12 procent tot 10 procent terug te brengen, door de werknemers is ver worpen. Dientengevolge gaat de aangezegde uitsluiting door. Met de werknemers is echter overeengekomen, dat de onderhandelingen in het begin der volgende week zullen worden voortgezet. KIND TEGEN EEN BRANDENDE KACHEL GEVALLEN. Te Arnhem is in een woning aan den Raopopschen weg een vijfjarig jongetje tegen de brandende kachel in de huiskamer geval len. Zijn kleertjes vatten vlam en met ernstige brandwonden bedekt werd het kind naar het kinderziekenhuis vervoerd. Daar is het na smartelijk lijden bezweken. LIEFHEBBEND ECHTGENOOTE. Haar man verraden om eens een tijdje van hem af te zijn. Hoe 'n inbraak werd opgehelderd. Voor eenige weken werd in den nacht van Zaterdag op Zondag de brandkast geope reerd van de broodfabriek der firma Den Hartogh aan den Bergweg te Rotterdam. Een bedrag van 8500 werd ontvreemd. Het gelukte de politie, zooals reeds in het kort werd vermeld, om één der daders en een heler in verzekerde bewaring te stellen. Omtrent de oorzaak, die tot deze aanhou ding heeft geleid, wordt nog het volgende ge meld: Een paar dagen na het bekend worden van de inbraak en nadat door den betrokken ma kelaar in assurantiën een bekendmaking werd geplaatst, waarbij 10 pCt. van het bedrag, dat zou terugkomen, werd uitgeloofd aan dengene, die aanwijzingen kon geven, waat het geld zich bevond, vervoegde zich bij de politie een vrouw, die voorgaf één der daders van de misdaad te kennen, althans iemand te kunnen aanwijzen, die er meer van afwist. Zij vertelde aan den dienstdoenden inspec teur van politie, dat zij dacht er een aardige som geids mee te kunnen verdienen en in de tweede plaats, omdat zij hoopte, eenigen tijd van haar man, met wien zij in ongenoegen leefde, te worden verlost, omdat deze naar aanleiding van haar verhaal vermoedelijk wel eenigen tijd zou worden opgeborgen. Zij deel de vervolgens mede, dat zich in een kist op den zolder bij haar thuis verborgen een som gelds van 1000 bevond, die daar door haar man was verstopt, terwijl haar man zelf nog een bedrag van 3000 aan bankpapier bij zich droeg. Inderdaad werd na de huiszoeking, die on middellijk daarna werd gedaan, het bedrag van 1000 in de kist op zolder gevonden Toen was het wachten op den heer des hui zes, die spoedig verscheen Hij werd aange houden en inderdaad werd ook op hem nog een bedrag van 3000 gevonden. Hij vertel de, dit geld in ontvangst te hebben genomen van een vriend, doch wist niet, hoe deze'daar aan was gekomen. Ook de vriend werd spoedig aangehouden. Hoewel deze in den beginne ontkende, bleek hij tegen het bewijsmateriaal niet opgewas sen. De dader viel door de mand en bekende, tezamen met een zich noemenden Storm, die echter bij onderzoek anders bleek te heeten de inbraak te hebben gepleegd. Zij hadden zich des Zaterdagsavonds laten insluiten en hadden samen het werkje opgeknapt. Toen dr operatie was gelukt, stopten zij hun zakken vol met het kleingeld en begaven zich naat het aan de overzijde van de fabriek liggende land, om daar den buit te verdeeien. Zij waren buitengewoon verrast over het welslagen van het „krakie" en nog meer over den grooten buit, die was binnengehaald, daar zij niet hadden vermoed, dat het bedrag zoo groot zou zijn. De briefjes van tien werden daar op het land verdeeld, waarna een ieder zijn weg koos. De zoogenaamde Storm heeft 's mor gens den trein naar Amsterdam genomen en is van dien tijd af onvindbaar. Wel heeft men een paspoort en een portret van hem gevon den, doch het bleek, dat hij op het opgegeven adres te Amsterdam niet woonachtig was De politie kent dus nu wel zijn portret, maar niet zijn naam. Het eenige wat men van hem weet, is, dat hij kort geleden uit Ameri ka is gekomen. Men heeft dus nu nog maar één van de da ders en den heler, aan wien de eerste het feld, dat hij niet bij zich durfde houden, ter and had gesteld. Beiden bevinden zich in voorloopige hechtenis. De vrouw is dus wel geslaagd in haar op zet. Zij is een tijdje haar man kwijt en zij ontvangt een slordige duit om dien tijd het er eens van te nemen. HET ZEISS-PLANETARÏUM DER HAAGSCHE COURANT. De officieele opening van het Zeiss-Plane» tarium der Haagsche Courant zal plaats heb ben Dinsdagnamiddag om drie uur. De plech tigheid zal o a. worden bijgewoond door den minister van binnenlandsche zaken, den mi nister van staat, commissaris der koningin in de provincie Zuidholland, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek; den burgemeester van 's- Gravenhage jhr. mr. dr. N. H. L. Bosch Rid der van Rosenthal; prof. W. de Sitter, direc teur van de Sterrewacht te Leiden en tal van vooraanstaande persoonlijkheden uit weten- schappelijke kringen en van vertegenwoordi gers van het middelbaar- en hooger onder wijs. De minister van onderwijs, mr Mar- chant, die tot zijn spijt verhinderd is de ope ningsplechtigheid bij te wonen wegens een interpellatie in de Kamer, zal worden verte genwoordigd door prof. van Poelje, direc teur-generaal van het onderwijs. Tot directeur van het planetarium is be noemd de drs. in de astronomie, de heer J. J. Raimond Jr Als adjunct-directeur treedt op de heer W. G. ten Houte de Lange, ingenieur. DE SCHIETPARTIJ IN DEN RAAD VAN MUIDEN. De instructie in de zaak-lbelings binnenkort gesloten. De instructie in de zaak-lbelings, die eeni ge maanden geleden in den raad van Muiden eenige revolverschoten heeft gelost, met het tragisch gevolg dat een der raadsleden aan i de bekomen verwondingen is overleden, j wordt binnen zeer korten tijd gesloten. Ook het rapport van den deskundige k décharge, die een psychiatrisch onderzoek naar ver dachte heeft ingesteld, concludeert tot ontoe rekeningsvatbaarheid. Als verdediger van Ibelings treedt op mr. dr. Benno Stokvis. Heden opening. Het „Sportfondsenbad Breda" zal vandaag officieel geopend worden. Reeds thans waren wij in de gelegenheid, onder leiding van den secretaris, den heer N. A. Felix, een kijkje te nemen, aldus de Tel. Het bad ligt in het cen trum van de stad, hetgeen het bezoek onge twijfeld ten goede zal komen. Het inwendige toont, dat aan hygiëne de hoogste eischen zijn gesteld. Het groote bad meet 25 bij 14 M. Het diepste deel er van is bij normalen waterstand drie Meter. Voor wedstrijden dien in de toekomst hieraan behoefte blijkt te bestaan. Iets, wat andere sportfondsenbaden missen, is het kinderbad! Dit meet 6 bij 12 Meter, bij een diepte van een Meter Hier kunnen de kleinen zonder gevaar rond ploeteren. Veel zorg is besteed aan ae kleedkamers. Het is mogelijk, dat in een korte spanne tijds 320 zwemlustigen gebruik er van maken Over de geheeie Westzijde van het gebouw bevindt zich een vijftal drievoudig glazen ra men, welke bij zomerweer worden openge draaid, zoodat men den indruk krijgt, in een openluchtbad te zwemmen. Zij beslaan een oppervlakte van 132 vierkante Meter. Bij fel zonlicht worden voor deze ramen gordijnen geschoven. Onder het gebouw bevinden zich de ver warmingsinstallaties; deze stuwen de ver warmde lucht langs de glazen ramen om hoog. Aan de Westzijde is tevens het zonnebad aangelegd. Het is een groot terras van 900 vierkante Meter, voorzien van fijn wit zand. Het is óf voor dames, óf voor heeren toegan kelijk, doch niet voor beiden sexen tegelijk Wil men van hieruit weer naar het zwembad terug, dan is men verplicht, ten einde geen zand in het bad met zich te nemen, zich in het voetbad te reinigen. Kijklustigen vinden een plaats op een tribune. Tijdens de wed strijden is voor ruim 600 personen gelegen heid deze te volgen; zij kunnen den kamp ga deslaan, zittend rond het zwembad. „Kun )e mijn soon op ie kantoor gebruiken „Wat weet hU al zoo „Wat een vraat! 4J.« ht1 iets wist zou lk hem wel op mfjn eigen kantooi nemen,'1 (Passing Show Ju

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7