DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA. JUooiHciaal Tlieums Pe Ifleckclandsche ^Buitenland HEILOO. NOORDSCHARWOUDE. GROOTSCHERMER. DIRKSHORN. PURMEREND. URSEM. ZUIDSCHAR W OUDE. WIERINGERWAARD. GEORGANISEERD OVERLEG VOOR DE GEMEENTE HEILOO. POLITIEK IS GEEN WETENSCHAP? De heer Voute miste de voorgestelde be paling voor de werklieden en het onderwij zend personeel. Devoorzitter: Die zijn er volgens art. 1 onder begrepen. Werklieden in over heidsdienst zijn ambtenaren. Laten wij ons toch houden aan de regeling van de regee ring Z-h.s. werd hierop het voorstel aangeno men. Overeenkomstig het voorstel van B. en W werd hierop z.h.s. tot onderhandsche ver pachting voor het jaar 1934 van eenige lan- aerijen, dijken en wegen, totaal 20 perceelen, besloten, tot een bedrag van 882 04. Rondvraag- Dr. H e m e 1 r ij k vroeg of onder het steu nen van verboden vereenigingen ook verstaan wordt het lezen van bladen en het bezoeken van vergaderingen van die verboden ver eenigingen. De heer Voute: Van de n u verboden vereenigingen. De v o o r z i 11 e r: Hierover bestaat nog geen praktijk. Spr. geloofde, dat de regeering wel richtsnoeren zal aangeven. Dr. H e m e 1 r ij k oordeelde het wel wen- schelijk, dat de ambtenaren weten, waaraan zij zich te houden hebben. Zij hebben er dus wel recht op, dat aan hen een vragenlijst wordt voorgelegd. De v o o r z i 11 e r: Zij krijgen een af schrift van het ambtenaren-reglement en van de verboden vereenigingen. Mevr. D e k k e rM a a t h u i s zeide onder hilariteit der vergadering, dat de poli tiehond het certificaat van geschiktheid niet kon verkrijgen. De heer Voute: Hij is gezakt. (Gelach.) Mevr. Dekker—Maathuis oordeel de, dat men aan een hond, waarvoor f 130 per jaar wordt uitgegeven, toch iets moet hebben. Van deskundigen vernam zij, dat de hond, als op hem wordt geschoten, het hazenpad kiest. Spr. wilde geen gemeente geld voor niets uitgeven. De voorzitter achtte het voldoende, dat de politie met den hond kon werken. De financieele kant is bij de begrooting nader ge regeld. Het certificaat behoeft de hond alleen voor de uitoefening van bepaalde functies Hierover wilde spr. mevr. Dekker wel privé inlichten. De vergadering werd hierna gesloten. Opriching Ver. voor Huis- en Kraam verzorging. Op initiatief van de Ver. „Het Witte Kruis" is een poging gedaan om te komen tot oprichting van een Ver. voor Huis- en Kraamverzorging. Dank zij de hulp en steun van eenige dames traden een 130 leden toe, waardoor het bestuur zich verantwoord achtte om tot oprichting over te gaan. Maandagavond was een vergadering be legd, waarvoor groote belangstelling be stond. Het dameselement was zeer ruim ver tegenwoordigd en daarnaast heeren medici, ds. Bloemhoff, raadsleden en meerdere da mes. De voorzitter van het Witte Kruis, de heer A. Hopman opende en memoreerde de wordingsgeschiedenis. Het was verheugend, aldus de voorzitter, dat er zoovelen hier aan wezig zijn. Spr. heette allen welkom, inzon derheid den heer Bos, penn. van het hoofd bestuur van het Witte Kruis die door zijn functie veel met de volksgezondheid te ma ken heeft. Daarna werden concept statuten en huishoudelijk reglement behandeld. Reeds dadelijk kwam vast te staan dat meerderen geen begrip hadden van het juist omlijnde doel der Vereeniging. Het doel is om de vrouw wanneer ze ziek is of een blij de gebeurtenis tegemoet ziet te helpen en deze hulp te geven door meisjes of vrou wen, liefst gediplomeerden. Hier zij nog uitdrukkelijk gemeld dat die dames het huis gezin verzorgen, heeft de vrouw hulp poo- dig dan is daarvoor de medicus en de wijk verpleging. In de statuten en het huishou delijk reglement werd o.a. bepaald dat con tributie voor leden minstens 2.50, voor donateurs minstens 3 per jaar zal zijn Hulp wordt verleend bij ziekte voor 10 da gen en voor bevalling tot 14 dagen. In bij zondere gevallen kan die termijn met enkele dagen (5) worden verlengd. De leden betalen (wanneer ze hulp noo- dig hebben) naar een vastgestelde schaal. Opgemerkt zij dat leden die minder verdie nen dan 15 per week geen vergoeding be hoeven te geven en zij die een inkomen heb ben boven de 50 per week het volle bedrag (vermoedelijk 2.50 per dag) moeten beta len. Om van de voordeelen van de vereeni ging te kunnen genieten moet men voor huisverzorging 3 maanden lid zijn en voor» kraamverzorging 290 dagen. Op verschillende vragen werd medege deeld dat de verzorgsters steeds gereed zijn en zich niet kunnen verbinden voor een lan ger termijn dan 10 of 14 dagen. Het is ook niet de bedoeling om van die dames voor doorloopende verpleging zijn, doch alleen voor de eerste hulp. Blijkt dat de vrouw langer ziek zal blijven, dan moet men zich van andere hulp voorzien. Hoe te handelen met personen die geen 2.50 per jaar kun nen betalen is, het aldus de neer Bos, ge- wenscht dat het burg. armbestuur voor hen betalen. Ook de gemeente heeft er groot be lang bij, reden waarom men subsidie zal vragen. Nadat de concept statuten en huishoude lijk reglement werden vastgesteld, stelde dr. Cohen voor om een soepele toepassing voor de verpleegsters. Vele ouderwetsche bakers hebben practijk en spr. zou hen, in overleg met den behandelenden medicus, niet uit willen schakelen, integendeel, al wou spr. 't niet in het huish. regl. vastleggen. Nie mand was hier tegen. Daarna kwam in behandeling de begroo ting. Vastgesteld in ontvangsten en uitga ven op 750. Gerekend werd op 100 sub sidie Witte Kruis en 200 van de gemeente. Conform vastgesteld. Daarna kwam de bestuursverkiezing. Het bestuur stelde voor om bij voorkeur dames te kiezen. Op verzoek hebben een 9-tal dames zich bereid verklaard. Het Witte Kruis zal aan het bestuur 2 leden toevoegen. In het bestuur werden gekozen mevr. CohenRo- senbaum, mevr. VisserJansen, mevr. Barn- hoorn en de dames Heeringa en Elzer. De dames Barnhoorn en Heeringa zullen met hun benoeming in kennis worden gesteld. Na rondvraag volgde sluiting. 'Zaterdagavond werd ten huize van den heer J de Bakker de 9de alg. jaar vergadering gehouden van de Vereen, voor Ziekenhuisverpleging „Draagt Elkanders Lasten". De voorzitter, de heer J. Kuiper, open de de vergadering met een woord van welkom, er zijn teleurstelling over uit sprekende, dat zoo weinig leden op de vergadering van het grootste plaatselij ke vereeniging tegenwoordig zijn. De voorz. weer op den slechten toestand van de kas Hierin zal in moeten wor den voorzien. Naar aanleiding van de notulen werd medegedeeld, dat het vervoer van een p< tiënt per luxe auto niet met een spe ciale vervoerder moet gebeuren Dat is vrij. Voor ernstige gevallen gaat het ver voer over Met per ziekenauto. De voorzitter deelde mede, dat men zich bij den Ned. Bond voor Ziekenhuis verpleging heeft aangesloten, waardoor de leden kunnen worden overgeschreven bij verhuizing. De rekening van den penningmeester, de heer P. van Dijk, gaf aan ontvang sten 3505.84, aan uitgaven 3446 21. Onder de mt vangsten was 860 ontvan gen van de spaarbank. Het totaal bezit der vereeniging be droeg per 1 Jan. 1934 797.75, wat een achteruitgang beteekende van 799.48. Er zijn uitkeeringen gedaan voor 63 pa tiënten met 999 verpleegdagen tot een totaal bedrag van 2904. Aldus vastge steld. Het jaarverslag van den secretaris, den heer D. Kansen, gaf aan, dat be- 5 stuursvergaderingen zijn gehouden. Het ledental was op het eind van 1933 34 Ogezinnen met 1133 leden, terwijl het begonnen was met 329 gezinnen met 1115 betalende leden. De voorzitter bracht de middelen in bespreking, waarmee de teruggang van de kas moet worden bestreden. Het bestuur stelde voor, alleen die ern stige gevallen, die direct per auto naar ^et ziekenhuis moeten worden vervoerd, de vervoerkosten te vergoeden. De an dere niet. Verder om de uitkeeringsduur van 42 dagen op 30 dagen terug te bren gen en het bodeloon van 6 op 5 van de ontvangst te brengen. Dit zal nood gedwongen moeten gebeuren. De heer Stoop vereenigde zich met het voorstel van de vervoerkosten, niet met de ligkosten. Spr. wilde daar niet aan tornen; als het salaris van den bode wordt verlaagd, moesten ook de salaris sen van de bestuursleden naar beneden. Het gaat altijd van beneden af. De voorzitter wees op het vele werk van den penningmeester. De vergelij king gaat niet op. Uit de besprekingen bleek, dat het aantal dat de 42 dagen vol ontvangen heeft, zeer gering is. De penningmeester meende dat het aantal observatiedagen van 21 op 16 teruggebracht, meer voor deel zou brengen. Een tussehenruimte van een jaar tusschen de twee geval'en zal het meeste geven, maar werd dit te streng doorgetrokken gevonden. Op het oogenblik zijn er een aantal patiënten in het ziekenhuis. Als deze er uit zijn, zal het „potje" van verleden jaar bijna op zijn. Tenslotte besloot men de bestuur voor stellen aan te nemen De-observatiegevallen werden van 21 op 15 verminderd. Een en ander gaat op 1 Maart in. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de heeren J. Kuiper en K. Ootjers me: bijna algemeene stemmen herkozen. Bij de rondvraag wilde de heer Ide Zijp door middel van de Federatie aan drang uitoefenen op de geneesheeren, dat de patiënten niet direct naar de ziekenhuizen worden gestuurd. Nadat de heer Kansen nog eens over de werkzaamheden cn de salarieering van de bestuursleden had gesproken, wat door den voorzitter nader werd toe gelicht, volgde sluiting. Lezing over tulpenteelt. Zaterdagavond werd in „Concordia" een lezing gehouden over „Tulpenteelt" door den heer O. de Wit van Haarlem, voorheen hoofd dei- O. L. school te Oudkarspel, op initiatief van de tu in bouwvereentgingen Noordschar- woude en Oudkarspel. SCHAGEN. De Schager kaasfabriek aan de Loet zal met ingang van 1 Maart a.s. worden opge heven als gevolg van de tijdsomstandigheden. De kassier van de Boerenleenbank verzoekt ons opname van het volgende: Het bericht in het vorig nummer betreffen de onaangenaamheden in het bestuur der Boerenleenbank alhier behoeft eenige aanvul ling. De kassier had volstrekt niemand te zijner verdediging noodig. Mevr. Slooten—Smit ging mee geheel op eigen initiatief, terwijl de heer Bürmann op verzoek zich zeer gaarne daartoe bereid ver klaard had. Daar beide personen volkomen bekend zijn met vele bijzonderheden omtrent personen en zaken in de gemeente was het hun uitdrukkelijke wensch deze ter kennis van het bestuur der Centrale Bank te bren gen. Maandag vergaderde het Witte Kruis ten huize van den heer H. v. Truyen, onder voor zitterschap van den waarnemend voorzitter, den heer D. Pascha, die de vergadering van ruim twintig belangstellenden te 8 uur op de gebruikelijke wijze opende, waarna het jaar verslag van den secretaris volgde, dat als al tijd keurig in orde was. De afd. telde op 31 Dec. 1933 159 leden, 65 keer werd materiaal uitgeleend. Over het algemeen verkeeren ma teriaal en gebouw in goeden staat, dank zij de verzorging van de magazijnmeesteres me vrouw A. KuynPoeser. Een lighal uitge leend naar Marken was terugontvangen, waarvoor een huur van 26 was betaald. De heer P. Schermerhorn bracht een zeer uitvoerig verslag uit van de 76ste Algem. Verg. te Amsterdam. Voor de twee vacatures in 't H.B. werden geen candidaten gesteld, daar zal een even- tueele candidatuur eener andere afd1. gesteund worden. De rekening van den penningmeester werd in volkoman orde bevonden door de heeren v. d. LaanPilkes en van Stralen. In totaal was ontvangen 387.78K met inbegrip sal do 1932 van 137.27 H, de uitgaven beliepen 244.39, aldus een batig saldo van 143.391/^, welk bedrag de penningmeester voor de vergadering uittelde. Aan contributies was ontvangen 158, de Diaconie verleende 25 subsidie en Wijkver pleging betaalde 40 huur voor gebruik van magazijn enz. Na deze korte agenda volgde de rondvraag. De heer v. d. Laan bepleitte het nut van convocaties, hetgeen door den heer Pascha werd bestreden. Eerstgenoemde maakte er een voorstel van, dat met groote meerderheid werd aangenomen. De heer van Stralen informeerde naar het voorzitterschap, dat nu reeds een jaar lang tijdelijk wordt waargenomen door den heer D. Pascha. Dit zal in de bestuursvergadering na deze algem. vergadering geregeld worden. De heer van Stralen stelde voor een nieuwe weegschaal aan te schaffen, de vorige was zoek geraakt. Volgens den voorzitter behoort Wijkverple ging deze aan te schaffen Hierover werd nog even van gedachten gewisseld. Op voorstel van den heer S. Boot werd daarna besloten indien de medici een derge lijk instrument wenschelijk achten, dit aan te schaffen. Er werd gevraagd hoe de weeg schaal zoek kon raken, waarop de voorzitter antwoordde, dat de controle voorheen minder goed was, hetgeen de heer IJ. Molenaar zon der meer niet kon accepteeren. Deze wenschte niet, dat de vorige maga zijnmeester hierop aangezien wordt. Meerderen waren het hier mee eens en op aanraden van den heer Molenaar nam o*. heer Pascha zijn mededeeling terug. Er wa ren toen andere toestanden. In verband hiermede wenschte de heer N. Waterdrinker een commissie voor inkoop. Thans kwam ter sprake de huur van Wijk verpleging voor het gebruik magazijn en T.B.C.-artikelen. Zeer druk werd dit onderwerp besproken. De heer v. d. Laan vroeg inlichtingen en vond het een verwarde situatie zooals die nu is. De heer N. Waterdrinker deelde mede, dat Wijkverpleging, speciaal T.B.C.-artikelen moet aanschaffen. De heer Smit wenschte een huurbedrag, zoodat alles goed kan onderhouden worden. De heer v. d. Laan achtte een goede admi nistratie in deze onmogelijk, daar veel artike len voor T.B.C., doch ook voor andere doel einden worden gebruikt. Hij wenschte alLs in eigendom van het Witte Kruis en daar naast een behoorlijke huur. De voorzitter zeide, dat wijkverpleging wel en 't Witte Kruis geen subsidie krijgt. De heer Molenaar vond de lighallen het grootste struikelblok. Na een lange discussie werd op voorstel van den heer v. d. Laan be sloten ieder jaar 20 huur voor het maga zijn te vragen, benevens een jaarlijks vast te stellen bedrag voor het gebruik der T.B.C.- artikelen. Het Witte Kruis zorgt dan voor on derhoud en eventueelen aankoop. De heer J. Kieft maakte de opmerking, dat ales schoon teruggebracht moet worden, daar dit volgens hem wel eens wat te wenschen overlaat. Hierna sluiting. In de daarna gehouden bestuursvergade ring werd tot voorzitter der afd. Het Witte KrKuis benoemd de heer D. Pascha. Onder leiding van den heer S. Bood werd ten huize van den heer Swager de ledenver gadering van de Ziekenfondsvereeniging „Door ons, voor ons" gehouden. De heer M. de Pee las het jaarverslag, waaruit we aanstippen, dat het bestuur vier maal heeft vergaderd en het ledental is ge daald van 158 tot 153. Nu volgde rekening van den penningmees ter, den heer A. Kistemaker. Hieruit blijkt, dat o.m. zijn gedaan 26 uit keeringen a 12.50, 49 a 7.50 en 83 a 5 De rekening over 1933 sluit met een ont vangst van 1280.46, een uitgaaf van 1428.72, nadeelig saldo 148.26, met welk bedrag de reserve is verminderd. De commissie tot nazien der rekening rap porteert, dat alles in de beste orde is bevon den en adviseert dus tot goedkeuring. Zij voegde daar nog bij, dat wederom is geble ken hoe heilzaam de vereeniging werkt en dat zij naast de verplichte verzekeringen nog al tijd reden van bestaan heeft. De commissie hracht hulde aan het bestuur voor de vele bemoeiingen, verbonden aan de instandhou ding van dit nuttig instituut. De voorzitter dankte den penningmeester voor zijn gehouden beheer en de commissie voor het nazien der rekening. Bij de nu volgende verkiezingen worden herkozen de heeren A. Kistemaker en P. Gei- der resp. als bestuurslid en commissaris. De aftredende commissarissen C. Wink en P de Jong stelden zich niet meer beschik baar. In hun plaats worden gekozen de hee ren K. Doekes en G. Moeras. In de commissie tot nazien der rekening werd benoemd de heer P. Wink. In verband met het desbetreffend artikel in het reglement vestigt het bestuur er de aan dacht op, dat iemand, die naar het oordeel van het bestuur niet meer tot arbeid in staat is, niet langer als lid kan worden gehand- haafd. Het maximum verzekerd bedrag blijft in 1934 onveranderd, met dien verstande, dat in geval van voldoende uitkeering uit anderen hoofde, het bedrag door het bestuur kan wor den verlaagd, 't Laatste naar aanleiding »'an besprekingen bij de rondvraag. Hierna sluiting met dank voor de vriend schappelijke besprekingen. De minister van sociale zaken heeft het ge meentebestuur bericht, dat in verband met den plaatselijken loonstandaard de uur Ho nen in de werkverschaffing moeten worden terggebracht van 36 op 32 cent per uur en de vergoeding voor regenverlet op 26 cent per uur. B. en W. hebben zich naar aanlei ding hiervan tot den minister gewend en er op gewezen, dat de plaatselijke loonen in de vrije bedrijven een dergelijke verlaging niet wettigen. Zij verzoeken den getroffen maat regel ongedaan te maken of wel door het toe kennen van een huurbijslag voor huren b v van meer dan 3 per week, voor een deel der betrokken arbeiders te verminderen, te cora- penseeren. 'Tot lid van het plaatselijk crisis- c mité is benoemd de heer C Hinke wien tevens de functie van penningmeester is opgedragen. 'De afd. van de S. D. A. P hield een vergadering in de coöperatè. Besproken werd het houden van een Meivergade ring. Men was er voor dat deze weer voor den geheelen Langendijk gezamen lijk werd gehouden. Vorder maakte de vereeniging van de Langendijker ge meente een punt van bespreking uit. Een ledenactie zal op touw worden ge zet terwijl getracht zal worden om ge zamenlijk met Broek op Langendijk een bijeenkomst te houden, waarop het pro gram en het urgentieprogram van de s.d.a.p. zullen worden besproken en uit eengezet door een propagandist 'Wanneer onze gymnastiekvereeni- ging „Olympia" haar jaarlijksche open bare uitvoering geeft, kan ze altijd op een goed gevulde zaal rekenen Toch was de opkomst kleiner dan verleden jaar. Het programma bevatte verschillende nummers, uitgevoerd door diverse groe pen n.1. heeren, dames, jongens en meis jes. Met den heer S. Keesman als leider kunnen we ons wel voorstellen dat alle nummers weer zeer goed werden uitge voerd. Bijzonder mooi was het slotnum mer n.1. bondsoefeningen 1934. Uitge voerd door een 8-tal dames op muziek van gramfoonplaat. Dit was een nieuw nummer en nog maai kort geleden in studie genomen. Het hartelijk applaus was ten volle verdiend Een gezellig bal met twee musici die ook tijdens de uit voering voor het accompagnement zorg- de.i, besloot deze goed geslaagden avond waarop zeker een woord van lof toekomt aan den heer S. Keesman. In haar vergadering van 16 Februari j.1. heeft de centrale commissie van georgani seerd overleg voor de gemeente Heiloo de circulaires van Ged. Staten betreffende wijzi ging van het ambtenarenreglement behandeld. De commissie geeft in overweging, naast de bepaling dat aan ambtenaren op grond van revolutionnaire gezindheid ontslag kan worden verleend, een aanvulling op te nemen, waardoor de raad bij ontslag op dien grond, als beroepsinstantie wordt inge schakeld voor de gevallen dat het ontslag niet door den raad is verleend. Over de al of niet wenschelijkheid van op neming van het voorgestelde omtrent de mo- n van ontslag bij lidmaatschap VSn den voorzitter van den mhusterrafd aangewezen vereenigingen werd ireen „„I eenstemming verkregen. wer" De overige aanvullingen en wiizipW^ stelt de commissie voor ccnform de zingen over te nemen. 'r I DOOS 20 CT.- TUHb 35 e.tï~Sq~F SCHOORL Tegen een tweetal personen, die met een vrachtauto op het terrein van de Deventer Kalkzandsteenfanriek alhier een hoeveelheid zand hadden weggehaald zonder toestem- ming van den eigenaar L door de politie proces-verbaal opgemaakt. WIERINGEN. Het leveren van de leermiddelen ten be. hoeve van de O. L. scholen alhier voor dienstjaar 1934/1935 is na gehouden aabb*. stading gegund aan de fa. P Oudt te Koog aan de Zaan en de Fa. S. Bakker Jzn. te Koog-Zaandijk. Het leveren van de benoo. digdheden voor de nuttige handwerken is g^. gund aan onzen plaatsgenoot den heer J, Klare. Dr. Dietrich voor de radio, De Rijksperschef der NSDAP, dr Dief. rich, heeft gisteravond (met toestemmin| van Hitier) gesproken over de wetenschap, pelijke fundamenteering der nationaal soci alistische politiek. Hij verklaarde dat dato- ne wat tot nu toe gold als principe en lei. draad voor de politiek over boord moet wor- den geworpen De politiek is geen wetenschap maar een kunst, maar zij is niet de kunst van het mogelijke, zij is voor het nationaal, socialisme omgekeerd juist de kunst het on mogelijk schijnende mogelijk te maken. Vol gens Dr. Dietrich zijn ware politici zieners en profeten van hun volk. De wet van den wil is een der fundamen- teele erkenningen, welke het nationaal so cialisme het Duitsche volk heeft gebracht En de macht van den wil, geboren uit den wil van een enkeling, gewekt in millioenen harten en versmolten tot de aaneengesloten volksgemeenschap is het laatste geheim der nationaa' socialistische beweging. Met groo te energie heeft zij den strijd gevoerd om de macht in den staat. Hier lag in de meester- lijke beheersching der psychologie de kunst der politiek. Op deze politieke logica, welke de Leider leerde, waren beleid en zelfbe wustzijn gebaseerd. De waarheid der na tionaal socialistische idee, welke ligt in de erkenning, dat zij overeenkomt met het in- nerlijkste wezen van het volk, moest nood zakelijk leiden tot de overwinning. Voor haar bestonden geen grenzen van wils kracht. Met het leidersprincipe te eener zijde is de politiseering van het volk ter andre zijde in overeenstemming. Hitier eischt niet van den enkeling, dat hij aan politiek doet, maar hij eischt, dat hij politiek denkt en voelt en de beteekenis der volksgemeenschap erkent. Politiek is lot en daarmede eischt hri dat iedere volksgenoot zich bezig houdt met het lot van zich zelf en van zijn volksgenoo- ten. Het politieke denken, waartoe hij het volk opvoedt, is eenvoudig duidelijk en uniform. Het nationaal socialisme is geen vorm van politieke heerschappij, welke zich abstract laat leeren, maar de wereldbeschouwing van het Duitsche Volk en als staatsvorm geen dictatuur en de beteekenis van een opge drongen despotisme, maar een geheel nieu we vorm van nationale democratie, waarin de opperste leider de voltrekker is van den immanenten wil tot zelfbehoud, dat ieder volk volgens zijn bloed in zich heeft. Een der essentieele principes van het na tionaal socialisme is de wet der homogeni teit van volk, staat en leiding. De levende band is de partij, die de poli tieke levensvorm en krachtbron der natie te gelijkertijd is en de eenheid van volk en staat waarborgt. Het volk als krachtbron ontsluiten en uit het volk de krachten te ont wikkelen, waarmede het onmogelijk schijnen de mogelijk te maken is, daarin bestaat de kunst. Zuiver theoretisch is zulks zeer moei lijk duidelijk te maken; het openbaart zich slechts in en buiten de persoonlijkheid, wel ke de scheppende ideeën hebben voortge bracht. De macht van de persoonlijkheid van Hitier kan slechts zoo worden opgevat, dat het Duitsche volk zie zelf terugvindt in den persoon van den leider. Deze betrekking van volk en leiding is de ongekende kracht- 115. De vliegenier noemde een naam, een paar kerels liepen in de richting der hutten en na eenig wachten kwam een oude, dikke man, met twee ringen door zijn neus en een witte jurk aan, langzaam aanwagge len. „Dit is zeker het opperhoofd?" vroeg Piet, die al genoeg jongensboeken gelezen had om zooiets te ver moeden. 116. Er volgde een onderhoud, waar Piet weinig van begreep, en daarna hielpen eenige mannen met uit laden van de wijnzakken, en verdwenen, achter elkaar loopende, als een lange karavaan naar het dorp. De dikke meneer keek vol verbazing naar het blanke jongetje en grijnsde zoo vriendelijk, dat Piet niet kon nalaten eens aan de ringen in zijn neus te trekken.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6