-35-20 ^Binnenland Tliets is gevawGjfar JCetk éi Scfiool Jjtqe&cuideH Stukken GEHEIMZINNIGE MOORD IN FRANKRIJK, HET DRAMA TE WOENSEL. Het slachtoffer overleden tijdens het transport naar het ziekenhuis. De dader pleegde zelfmoord. GOEDERENTREIN DOOR EEN STOOTBLOK GEREDEN. Geen persoonlijke ongelukken, groote schade. dan dit nat-koude weder. Voor komen is 'nn genezen. Wie nu is eenige Wybert-tabletieii -.cn mond te hebben, beschermt zich kracht dadig tegen kou vatten en verra derlijke infectie. Verjaagde prijzen In Europa te bereiken is. Thans evenwel kan na zoo vele mislukte pogingen de medewer king van Frankrijk voor een internationale overeenkomst te verkrijgen, niet meer worden genegeerd, wanneer nieuwe pogingen over eenstemming te bereiken niet hetzelfde echec zouden lijden. Vervolgens wordt tegenover het Engelsche plan het Italiaansche voorstel van 31 Januari geplaatst, dat van het begin af op het standpunt stond, dat de sterkst bewapende mogendheden of niet den wil of de mogelijkheid heben aanzienlijke gemeen schappelijke ontwapeningsmaatregelen te nemen en noemt dit de eenige „realpolitl- sche" oplossing, welke naar voren moet wor den gebracht. Om de hoop otp verderen voortgang zoo weinig mogelijk te benadee- len zou het gewenscht zijn den verdrags- duur niet, zooals in het Engelsche memoran dum wordt voorgesteld, vast te stellen op 10 jaren, maar het tijdvak van 6 jaren, zooals door Mussolini voorogetseld, als maximum te beschouwen. Binnen dezen termijn zou de ontwapeningskwestie opnieuw in behande ling moeten worden genomen. Op de rails bij D>on werd het volko men verminkte lijk gevonden van een lid van het hof van beroep te Parijs, Priace. Het onderzoek heeft tot nu toe uitgewezen, dat hij het slachtoffer is geworden van een aanslag en dat de daaers om het spoor te misleiden het lijk op de rails hebben gelegd om een zelfmoord te suggeeren. Prince had twee gefingeerde telegrammen ontvangen, welke hem noopten naar Dyon te ver trekken, aangezien zijn moeder ziek zou zijn. Tot nu toe ontbreekt ieder spoor omtrent de daders. Volgens Libert zou Prince Woensdag verklaringen moeten afleggen voor een gerechtelijke commissie in de zaak Sta- visky. Door deze verklaring zouden tal van ambtenaren worden belast. Het door gerechtelijke medici ingestel de onderzoek heeft uitgewezen, dat de juiste oorzaak van den dood van Princ niet meer kan worden vastgesteld. Wel kan worden geconstateerd, dat het lijk op de rails is gelegd, toen de dood reeds lang was ingetreden. De moeder van Prince verzekert, dat haar zoon belangrijke papieren bij zich heeft gehad. In de zakken en in de tasch van den doode zijn echter slechts onbelangrijke brieven gevonden. De baanwachter van een Klein plaatsje in de nabijheid zegt, dat hij een auto met afgezette motor op den landweg heeft gezien. Men vermoedt dat deze auto ge diend heeft ter vervoering van het lijk Gebleken is, dat Prince van het sta tion is afgehaald door lieden, die niet bekend waren bij het stationspers oneel. PAUL BASTID OPVOLGER VAN HERRIOT. De Fransche Kamercommissie voor buiten landsche zaken heeft als opvolger van Edouard Herriot tot voorzitter gekozen den radicaal socialist Paul Bastid, Bastid be haalde 21 stemmen tegen den linksrepubü- kein de Castellane 13. VERNIEUWING VAN LUCHTVAART MATERIAAL. In Frankrijk. De luchtvaartcommissie van de Fransche Kamer heeft zich gisteren bezig gehouden met de plannen van een trans-Afrikaansehe luchtvaartverbinding en met de luchtvaart verbindingen met Zuid-Amerika. Bij de de batten over het militaire vliegwezen werd de noodzakelijkheid naar voren gebracht uiterst snelle financieele offers te brengen voor de vernieuwing van het materiaal en ook het luchtvaartministerie en zijn politiek te onder werpen aan een diepgaande reorganisatie. VERGROOTING WEERMACHT VAN OOSTENRI IK EN HONGARIJE. De avondbladen van Boedapest commen- tarieeren een bericht van de Neue Freie Presse volgens hetwelk de Hongaarsche weermacht van 35.000 man tot 70 000 man wordt vergroot en de Oostenrijksche van 30.000 tot 60.000 man. NAAR CONCENTRATIEKAMP OVERGEBRACHT. Graaf Hardegg. De op kasteel Ulrichkirchen in Neder- Oostenrijk verblijf houdende graaf Max Hardegg is zonder opgave van redenen gear resteerd en naar het concentatiekamp Woel lersdorf overgebracht Graaf Hardegg stond bekend als nationaal-socialist en was reeds eens wegens verboden politieke actie tot een arrest van verscheidene weken veroordeeld. DE TOESTAND IN OOSTENRIJK. De opheffing van den standrecht. Tot de gisteren plaats gehad hebbende op heffing van het standrecht behooren niet slechts de verschillende beperkingen van het particuliere leven en de beperkingen voor theaters, bioscopen, café's e.d., maar ook de rechtsgrondslagen voor de standenrechtsple ging bij het misdrijf van oproer. Nog han gende procedures voor de standenrechtbank worden derhalve gestaakt en verwezen naai de gewone rechtbanken voor verdere behan deling Uit Stiermaken zijn reeds berichten ont vangen over dergelijke instructies. Er wordt evenwel met nadruk op gewezen, dat het bij vroegere verordening vastgestelde stand recht voor bizondere misdrijven (moord brandstichting en het plegen van geweld daden) gehandhaafd blijft. Tegen de socialisten, die zich in politie- arest bevinden, wordt het onderzoek voortge zet. Stakingsleiders, die geen gewelddaden hebben bedreven, kunnen door de politie tot zes maanden gevangenistraf worden veroor deeld. k OROOTE SMOKKELAFFAIRE ONTDEKT. In Homrarije. De Oostenrijksche grensautoriteiten heb ben een groote goed georganiseerde smokke laarsbende opgespoord, welke sedert maan den langs de Oostenrijksch-Hongaarsche grens werkzaam was. Volgens de Oostenrijksche rapporten zou den sedert verleden jaar herfst ongeveer 2500 wagons tarwe van Hongarije naar Oostenrijk zijn gesmokkeld, waardoor de Oostenrijksche staat 6 1/4 millioen schellin gen schade heeft geleden. De bende zou uit ongeveer 2000 leaen hebben bestaan, o.w. Oostenrijkers en Hon garen. Tot nu toe zouden reeds 700 perso nen zijn gearresteerd. MENSJINSKI ZIEK. Uit Moskou wordt gemeld, dat de gezond heidstoestand van den chef der Gepeoe Mensjinski zoodanig is achteruitgegaan, dat partij en regeering hebben besloten hem tot herstel zijner gezondheid verlof te verleenen Akoelow en Jagoda nemen de leiding der Gepeoe over. 2000 MAN BRITSCHE TROEPEN IN YOENNAN. Yoennan protesteert. Volgens betrouwbare berichten, welke te Tokio uit Yoennan zijn ontvangen zijn 2000 man Britsche troepen de grens van Burma en Yoennan overgetrokken en Kiang Hoeng binnengetrokken in het Mekong-district. De ze actie vond plaats op 19 December van verleden jaar. In het district wordt goud en zilver gevonden. De regeering van Yoennan heeft bij den Britschen consul geprotesteerd JAPANSCHE HANDEL OP NED.-INDIE. De gemengde conferentie van vertegen woordigers van het ministerie van handel en van katoenindustrieelen ter bespreking van de Nederlandsche restrictie otp invoeren in Nederlandsch Oost Indië heeft drie resolu ties aangenomen. Volgens de eerste resolutie zullen invoer- contracten, welke voor 13 Februari zijn ge- teekend als geldig moeten worden erkend, bij de tweede wordt geëischt, dat licenties zul len worden toegestaan aan handelaars, die in 1933 invoerhandel hebben gedreven op Nederlandsch Indië, terwijl bij de derde re solutie wordt geëischt, dat de invoerquo ta voor Japansche handelaars gebaseerd zullen worden op de cijfers over 1933. De resoluties zijn ter kennis gebracht van het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Het Hbl. meldt over het drama te Woensel (zie ons 110. van gister, nog het volgende: Het meisje had ongeveer drie jaar ge leden verkeering aangeknoopt met den timmerman. Een jaar geleden verbrak zij de verloving en ging een andere aan. De Duitscher was inmiddels naar zijn ouders, die in Kevelaar wonen, terugge keerd. Van hieruit schreef hij het mei-je een brief, waarin hij dreigde haa met een revolver te zullen neerschieten, wan neer zij niet zou toestemmen in het her stellen van de verlov.ng. Het meisje hechtte aan deze bedreiging weinig waarde, doch de ouders waarschuwden de Eindhovensche politie, die daarop een rechercheur naar Kevelaar zond. De timmerman bleek in het bezit van een revolver te zijn; de man moest het wa pen afgeven en is gestraft wegens het dragen van verboden wapens. Sindsdien vernam men niets meer van hem, doch eenige dagen geleden was hij weer te Eindhoven teruggeko men en Dinsdagavond, toen de Philips- fabrieken uitgingen, wachtte hij zijn gewezen verloofde omstreeks kwart over zes aan den Woemselschen overweg op en trok haar van de fiets. Hij zei haar: „Om half negen zal ik bij je komen om mijn ring en de foto's terug te halen Inderdaad is de man omstreeks dien tijd aan de ouderlijke woning van het meisje geweest, nadat hij eenigen tijd in een open gangetje van het huizencom plex daartegenover had staan wachten Hij was volkomen normaal, heeft nog eenigen tijd met de familie gepraat en ook naar Berendina (zoo heette het mi eis je) gevraagd. Het gezin begaf zich naar de huis kamer en de timmerman en Berendina bleven in de gang een tijdje staan praten. Eensklaps hoorde men een schot, de vader rende de gang in en zag zijn doch ter hevig bloedend liggen; de dader dreigde, met den knop van de huisdeur in de hand, hem eveneens met een revolver. De vader week terug, wist evenwel achterom de straat te bereiken, doch zag nog juist den Duitscher door het gan getje tusschen de huizen aan de over zijde verdwijnen. Het meisje was nog in leven; zij had een schot in den enkel en een in het hoofd; tijdens het transport naar het ziekenhuis is zij overleden. Onder leiding van commissaris Brink man heeft de politie een onderzoek inge steld, dat zich voornamelijk uitstrekte tot de bosschen en velden in de omge ving van den buitenkant der stad, waar heen de dader door het gangetje heeft kunnen vluchten. De substituut-officier van justitie uit Den Bosch, mr. Dubois, heeft zich nog des nachts naar de plaats van den moord begeven. Ook heeft men zich in verbin ding gesteld met de politie te Kevelaar, die den vader van den dader opzocht Dt man meende echter, dat zijn zoon na een dergelijke wandaad ongetwijfeld de hand aan zich zelf zou slaan. De politie te Eindhoven heeft gister middag in een greppel in der bosschen bij Woense! het lijk gevonden van den moordenaar, die met hetzelfde wapen, waarmee hij zijn gewezen verloofde om het leven had gebracht, een einde aan zijn leven gemaakt te hebben. DE REOEERING EN DE S. D. A. P. De heer Kortenhorst, lid der Tweede Kamer, heeft aan den minister van koloniën, voorzitter van den Raad van ministers, ge vraagd: Heeft de minister kennis genomen van de uitlating van den heer dr. H. Polak in de al- gemeene vergadering van den Algemeenen Neder la ndschen Diama ntbewerke rsbondlui dende als volgt, althans vervat in bewoor dingen van gelijke strekking: „Tot nu toe is hier de strijd tusschen nati- onaal-socialisme en de arbeidersbeweging een strijd op papier geweest; mocht hij ook hier een anderen vorm aannemen, dan zal de arbeidersbeweging hem voeren niet volgens Duitsch, maar volgens Oostenrijksch voor beeld. Onze vakvereenigingen zijn daarvoor sterk genoeg". Kan de minister in deze uitlating, indien zij inderdaad aldus gedaan is, aanleiding vinden om een onderzoek in te stellen naar de vraag, of de socialistische vakbeweging ten onzent maatregelen heeft getroffen om zich met andere dan papieren verdedigings middelen te wapenen? Bestaat er aanleiding voor de regeering om haar houding tegen de socialistische be weging te wijzigen? VERHOOGING EXAMENGELDEN. De heer Thijssen, lid der Tweede Kamer, heeft aan den minister van onderwijs de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat de aanzienlijke verhooging van examengelden, (o.a. van die voor de examens hoofdakte, vreemde talen, wiskunde, gymnastiek en land- en tuinbouwkunde van 15 op 30, en van die voor 't examen-handelskennis van 10 op 30) verschillende onderwij zers, die dit jaar examen wilden afleggen, in ernstige ongelegenheid brengt? 2. Is de minister bereid, tenminste nog voor de aanmeldingen in dit jaar, verlich ting van het examengeld toe te staan in bij zondere gevallen, die te zijner kennis worden gebracht? OVERTREDING VOORSCHRIFTEN BLOEMBOLLENKWEEKERS- CENTRALE. De heer Loerakker, lid der Tweede Ka mer, heeft aan de ministers van justitie en van economische zaken de volgende vragen gesteld 1. Heeft de regeering kennis genomen van de verslagen van de behandeling ter zit ting van het kantongerecht te Hoorn van 14 Februari j.1. van een overtreding der voor schriften van de Nederlandsche bloembol- lenkweekerscentrale? 2. Indien deze verslagen juist, of al thans bij benadering juist zijn, is de regee ring dan niet van oordeel, dat uitlatingen, als bij die gelegenheid door den ambtenaar van het O. M. zijn gedaan, den eerbied voor de wet en voor de voorschriften, welke door of namens de regeering worden gegeven, ten zeerste schaden? 3. Is de regeering voorts niet van oor deel, dat, indien, zooals hier het geval was, een boete van 2 wordt geëischt tegen den pleger van een overtreding, waarmede dui zenden guldens kunnen worden verdiend, in de strafvervolging niet een voldoende rem tegen het plegen van zoodanige overtredin gen is gelegen? 4. Wil de regeering overwegen, of maat regelen kunnen worden genomen, waardoor een herhaling van hetgeen zich bij de be handeling van de hierbedoelde overtreding heeft voorgedaan, wordt voorkomen? Gisteravond omstree,ks half acht is op het stationsemplacement te O is ter wijk een ran- geerende goederentrein door een stootblok gereden. Een wagon, geladen met kolen, ontspoor de, terwijl de twee daarop volgende wagons op den ontspoorden wagen reden en even eens uit de rails liepen. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor, doch de materieele schade is aanzienlijk. Het spoorwegverkeer ondervond groote stagnatie, daar men eerst hedenmorgen erin geslaagd is de baan weer vrij te maken. BEDREIGDE GEMEENTELIJKE AUTONOMIE. Motie aangenomen in den ge meenteraad van Den Helder. In de gister gehouden vergadering van den gemeenteraad van Den Helder is een ge wijzigd ambtenaren- en werkliedenreglement ter vaststelling aangeboden, waarin reke ning was gehouden met de wenschen, door de regeering neergelegd in de bekende cir culaire. B en W. hadden een motie ingediend, waarin teleurstelling werd uitgesproken over de wijze, waarop de regeering deze aange legenheid meent te moeten bevorderen, om dat die wijze sterk afwijkt van den tot heden algemeen als juist erkenden weg, en van een juiste opvatting der gemeen telijke autonomie, terwijl zij bovendien blijk geeft van weinig vertrouwen in het gemeen telijk beleid hetgeen het gemeentebestuur meent niet te hebben verdiend. Deze motie, die tot tamelijk bewogen dis cussies aanleiding gaf werd ten slotte met 156 stemmen aangenomen. BUITENLANDERS MOGEN NIET SPREKEN OVER ONZE BINNFNLANDSCHE POLITIEK. Tegen gisteravond had de afd. 's Graven- hage van de S.D.A.P in samenwerking mei het N.V.V. een vergadering belegd in de groote zaal van den Dierentuin, in welke bijeenkomst o.a. de heer Jef Rens, redacteur van „De Belgische Vakbeweging", zou spreken. De secretaris van den Haagschen Bestuur- dersbond heeft evenwel bericht ontvangen, dat de heer Rens zijn rede niet mocht houden De minister van justitie heeft den heer Rens het spreken in het openbaar verboden op grond van de overweging, dat het niet wen- schelijk wordt geoordeeld, buitenlanders over binnenlandsche politiek het woord te laten voeren. ONTROUW BEHEERDER. Een combinatie in de Spaarndammerbuurt te Amsterdam van tien personen besloot ge zamenlijk zaken te doen. Zij hadden drie duizend gulden bij elkaar gebracht. De man, die dit bedrag moest bewaren en gisteren zou afrekenen, bleek met het geld verdwenen te zijn. Van dit geval is aangifte gedaan bij de politie. DE COUPONBELASTING. Zondag in werking. Op 25 Februari a.s. treedt de wet op de couponbelasting in werking. Onder de zen naam wordt een belasting geheven van a. de opbrengst van binnenlandsche effecten, voorzoover die opbrengst niet bestaat in uitdeeling uit de winst van binnen het Rijk gevestigde naamlooze vennootschappen, commanditaire ven- j nootschappen op aandeelen, coöperatie- j ve en andere vereenigingen en onderlin ge verzekeringmaatschappijen; b. de opbrengst van buitenlandsche effecten, toekomend aan binnen het Rijk wonende personen of binnen het Rijk ge vestigde rechtspersonen. Onder effecten verstaat de wet niet alleen de stukken, die als aandeelen, obligaties e.d. gerangschikt kunnen worden onder de effecten of publieke fondsen, maar ook alle rechten op even redige deelen in een kapitaal of leening ten laste van publiek- of privaatrechte lijke rechtspersonen, zelfs al zijn ten bewijze van de gerechtigheid geen stuk ken afgegeven. Zijn die evenredige dee len door vererving of cessie ontstaan, dan vallen zij niet onder het wettelijk begrip van effecten. Binnenlandsche effecten. Onder binnenlandsche effecten zijn in het algemeen te verstaan effecten ten laste van den staat, van provincieën, ge meenten, waterschappen, polders, kerk genootschappen en andere binnen het Rijk gevestigde rechtspersonen, als- mode certificaten van buitenlandsche effecten, afgegeven door binnen het Rijk gr. estigde administratiekantoren De belasting bedraagt 2 procent van de opbrengst. Hieronder va len niet die dividenden welke uitdeelingen uit de winst zijn van naamlooze vennoot schappen e.d., doch welke dividenden toe vaste percentages, ongeacht de winst, de betalingen dus tot de vaste lasten van een onderneming behooren Ecrstgenoemden toch zijn reeds belast in de dividend- en tantièmebelasting Bij de uitbetaling van de opbrengst aan den daarop rechthebbende mag de belasting worden afgehouden Moet men dus op een obligatie een halfjaarlijk- schen rentetermijn van 25 innen, dan ontvangt men niet meer dan f 24 50. Degene, die de belasting verschuldigd is (de provincie, gemeente enz.) houdt registers aan, die onder controle staan van de belastinginspectie. De bestuurder of vertegenwoordiger van het lichaam, dat de couponbe'a>ting verschuldigd is, doet binnen acht dagen nadat de opbrengst vorderbaar is ge worden, aangifte bij den ins**, Deze termijn kan door den worden verlengd. De aangiftebiljetten zullen zoov«ai gelijk tijdig aan de belasting vj!' digde lichamen worden toegezonden i lichamen, die zulk een aangifuvJ niet ontvingen moeten er een aanvrat ]v: den inspecteur UNIFORM- EN igneverbod r DE ARNHEMSCHE scholen. B. en W. van Arnhem hebben aan de li«, den van openbare lagere, middelbare en v« bereidende hoogere onderwijsinrichtingen schrijven doen toekomen, waarin het colle mededeelt, dat het bezwaar moet maken tea het toelaten op de scholen van leerlingen insignes of andere onderscheidingsteekèn of uniformstukken dragen. Uitgezonderd die onderscheidingsteekenen die door of va wege de regeering of van B. en W. ziin strekt of tot het dragen waarvan door B W vergunning is verleend. De ouderavond in net lokaal van dl heer Kossen te N.-Niedorp was goed h zocht, vooral uit de buitenwijken. Voor het i zijn geheel aftredende bestuur werden o kozen de heeren: H. Boer, voorzitter* 1 Wit Cz., penningmeester en S. van der St< en mevr. A. Rempt—Bakker, secr. en mev p. SmitLont. De lezing, gehouden door mevr, Brouwi —Visser, had een aandachtg gehoor en ve wierf een dankbaar applaus Door het hoofd der school, den heer I Verhoeve, werden de bij de rondvraag geste de vragen voor zoover mogelijk beantwoori Hij zegde toe zooveel mogelijk aan de wer sChen van de ouders te zullen tegemoet k< men. Wat het toezicht op de middagschool h treft, zal de voorzitter der oudercommissi zich in verbinding stellen met het gemeenh bestuur. (Buiten verani woordelijkheid van i Redactie. De opnanu in de rubriek, bewijt geenszins dat de redactie er mede instemt), 5O-JARIG HUWELIJKSFEEST] Ze wonen in het woonwagenkamp 't echtpaar, dat binnenkort zijn gouden huw lijksfeest hoopt te vieren. Jarenlang bezochten zij samen met hun kraam de kermissen en trachtten zóó, op eerlijke wijze, in hun eigen onderhoud en iü dat van hun talrijk kroost te voorzien. Nu gaat dat niet meer zoo; zij zijn fc oud en 't ouderwtfsche genre kermissen fe er niet meer. Dat is uit de mode. En nu zitten ze saampjes in hun woonwa- gen, want hun kinderen zijn onderwijl ge trouwd, hebben hun eigen gezinnen, huo eigen zorgen. Zij maken daar nu juist niet, wat men noemt, een zorgeloozen ouden Atg meë. En toch zijn 't steeds voorbeelden® orde, netheid en arbeidzaamheid gerat De heeren van het woonwagencomité kom er graag eens babbelen, zoo noodig, wat «f monteren. Zooiets is in deze omstandigheden werkt lijk al en toe geen overbodige luxe. Men zou dien menschen zoo graag een anderen, een mooieren levensavond gunnen! Maar nu staan ze aan den vooravond van hun gouden feest, de eindpaal van een heef lange reeks van dagen, van, ja, van wat? Dit is zeker: niet van weelde en jolijt. En toch zoo is de mensch nu eenmaal J*- teekent die dag iets voor hen, durven rij tl hopen! Och, U heeft al begrepen, waar we heel willen, zoo vaak wordt aan dat slag men schen niet gedacht. En als er aan gedacn wordt, dan is 't misschien nog erger. Is 't nu niet mogelijk den 1 le Maart as. een mooien dag te maken voor 't echtpai v. WanrooyLeupens? Zoo heet 't bruid paar. Tot een mooien en dit is in f opzichten waar tot een zeldzamen? wa in een carrière als de hunne zijn de moo dagen bitter schaarsch. Wij zijn er zeker van. dat velen er wel e kleinigheid vooi over hebben: de ouders,' dien dag reeds en o! zoo heel anders gevierd hebben; de kinderen die dien d voor hun eigen ouders reeds ia 't verscn zien. Gaarne zal de voorzitter van het W wagencomité van de St. Vincentius vere< ging, de heer E. Breed, Dijt 23, Uw blij van sympathie, in welken vorm dan ook gemoet Elke, ook de kleinste, gave is v kom. Met wat goeden wil zal de 11de M< voor twee arme oudjes tot een ooverg lijken dag worden! Bij voorbaat hartelijk dank. Bovengenoemd Woonwagencon (De Redactie is eventueel bereid gif*® ontvangst te nemen). „Karei heeft me gisteravond gevraagd." „Vindt je ook niet, dat hij dat hemelsch doet?" (Sydney Bulletin),

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 10