iBinnenland £aatste betichten 'feovinciaat 'flieuws Jieck SxAaol Spoct JCunst en Wetenschap Rheu matiek financieele onregelmatig heden te roosendaal? branden KOEDIJK. LANGENDIJK. HENSBROEK. BROEK OP LANGENDUK. SCHAAKWEDSTRIJD NOORD-SCHARWOUDE— ST. PANCRAS. onovertroffen tegen I jicht, verkoudheid, spit, ischias I hoofd- en zenuwpijn. Attesten van ruim 6000 Prof. en Doktoren I erkennen de goede en onscha- deiijke werking van T o g a 1. Get.: Ja, maar we zeiden: dat zult u in Amsterdam wel hooren. Onnes durfde het eerst niet aan zijn vrouw vertellen, later ging hij naar boven. Mevr. Onnes lag in bed, daar zij ziek was. De bagage, welke in de kamers werd gevonden, werd in beslag genomen. Aanvankelijk meen de men, dat verdachte op zijn kasteel was Toen de justitie en de recherche daar arri veerden, bleek hij echter niet aanwezig te zijn. Juist kwam de auto het kasteelterrein oprij den. De chauffeur zat alleen in den auto. Na eenige pressie had deze verteld, dat hij zijn meester uit Duitschland naar Den Haag had gebracht. De rechercheurs waren toen onmid- delijk naar Den Haag gegaan. Off.: Waarom hield u uw adres geheim? Verd.: Ik hield dat niet geheim, er waren menschen genoeg, die dat precies wisten. Pres.: Maar op het kasteel zeiden de be dienden toch, dat ze niet wisten, waar u was. Mr. Muller Massis: Och, zooiets lijkt ge heimzinnig nu er een strafzaak aan verbon den is. Maar het is niets buitengewoons. Rechercheur Lohman bevestigt de verkla ringen van rechercheur de Weille. Aan ver schillende personen had men, op het kasteel gekomen, gevraagd, waar de heer Onnes was. Niemand had het echter gezegd. Later had men den chauffeur gesproken. Verdachte Onnes had aan Lohman gevraagd of hij bij een veroordeeling in Scheveningen zou wor den geplaatst met het oog op zijn leeftijd Ook had Onnes tegen getuige gezegd: als u nu eens rechter was, hoe zou u er dan over oordeelen? Ik heb me er natuurlijk heelemaal buiten gehouden, aldus getuige. Mr. Kapeijne: Die vragen van verdachte waren niets bijzonders, ook tegenover ons sprak hij soms op dergelijke wijze. Vergeet u niet, dat hij 10 maanden in voorarrest is en dat dat niet opwekkend is. Verd.: Ja, ik heb weieens over andere ge vangenissen gesproken met Lohman. Het was meer een praatje. Ik was blij, wanneer ik iemand zag. Off.: Hebt u tegen uw vrouw wel eens ge sproken over de chantage van Koning? Verd.: Nee, ik bespaarde mijn vrouw zoo veel mogelijk alle verdriet. Off.: Wavrom schreef u dan uw vrouw, over den schurk Koning, vlak na uw arresta tie? Verd.: Maar mijnh. de officier, toen wist mijn vrouw precies hoe de zaken stonden. Ook dit verhoor is ten einde en het groote moment, dat de twee tegenstanders Koning Onnes tegenoevr elkaar in de rechtszaal staan, is aangebroken. De spanning in de zaal is grooter dan zij nog nooit tijdens dit proces is geweest. Onnes kijkt strak voor zich en neemt nog geen notitie van zijn vroegere Koning begint weer met het verhaal, hoe hij in 1932 opnieuw met Onnes in connectie kwam. Get. Koning wilde Onnes interessee ren bij een financieele onderneming. Onnes was er echter niet op ingegaan. Koning ver telt dan weer, hoe hij met de burchtheer door de groote zalen van het oude kasteel heeft gewandeld en hoe er toen door Onnes over is gesproken, dat hij tegen alle schade was ver zekerd. Hij heeft toen nog gezegd, aldus Ko ning, steeds maar eens een en ander in je zak, ik krijg toch alles van de verzekering terug. Onnes lacht, doch valt getuige niet in de rede. Bij het eerste of tweede bezoek zou dan het voorstel van Onnes zijn gekomen om de inbraak in elkaar te zetten. Getuige meent, dat dit gesprek gehouden was bij het eerste bezoek. Onnes raadde me aan de volgende dag de boot naar Engeland te nemen en de schilderijen overboord te gooien. Hij heeft me precies de weg gewezen naar Utrecht, daar moest ik de eerste trein nemen. Pres.: Wat hebt u op het voorstel geant woord? Get.: Dat ik er niet overdacht. Later werd er weer over gesproken en weer zou Onnes hem het plan hebben willen opdringen. Get. Koning had toen gezegd, dai hij zoo hoestte, er was toen gesproken over verdoovende middelen. Get. Koning had toen gezegd, dat hij mis schien wel iemand wist, die het wilde doen. Pres.: Over welk bedrag ging het. Get.: Ik meen 52.000. Get. Koning vertelt dan over zijn ontmoe ting Witbraad. Veel nieuws hooren we niet van getuige, hij doorspekt zijn verklaringen met ik meen, ik geloof en als ik me niet vergis Hij was toen Onnes nog niet in verdachten bankje zat positiever. Pres.: Welke belooning zou Onnes geven? Get.: Ik meen 10 Get. Koning vertelt dan, dat Onnes nooit met een van de anderen wilde spreken. Onnes zou er bij gezegd hebben, dan kunnen ze me tenminste niet chanteeren. Ik heb een groote fout gemaakt. Ik had onmiddellijk tegen Wit braad moeten zeggen: Ga naar Onnes, zeg dat ik je gestuurd heb en dan zal die je wel verder inlichten, dan was ik van alles af ge weest. Dan komt Koning weer met zijn pa rade verhaal voor den dag, daar hij aanvan kelijk geen portie had willen hebben. Op aandrang van Witbraat had hij tenslotte maar net gedaan of ook hij, Koning, mee deelde. Onnes heeft mij twee- of drie maal gewaarschuwd dat er snel gehandeld moest worden als de zaak 1 of 2 Maart niet voor elwaar was hoefde het niet meer. De president toonde getuige 'n brief die hij op 2 Maart aan Onnes heeft geschreven. Ge tuigen erkende dezen brief te hebben geschre ven waarin hij Onnes eraan herinnerde, dat de belooning volgens belofte moest worden uitbetaald. Verd. Ik heb het briefje serieus opgevat. Hij weet thans echter niet meer of het over een beleening op eenige schilderijen waarvan sprake was geweest of een koop gaat Verd.: Het is toch waarlijk geen wonder, dat ik dergelijke dingen niet meer tot in fi nesses weet. Een jaar na het gebeurde werd ik voor de eerste keer gehoord Verd. vraagt getuige of hij zich niet herin nert, dat een expertige van bedoeld schilderij is gemaakt. Getuige kan het zich niet meer herinneren. In het begin van 1932 heeft Koning aan prof. Vogelzang een 8-tal expertiges ge vraagd, hij geen dit toe. Maar hij houdt vol, dat de zg.n. beleeningszaken tusschen Ko ning en Onnes camouflage waren. Pleiter legde een schriftelijke verklaring van prof. Vogelzang over. Hierop wordt gepauseerd. De gemeente Roosendaal wordt mo menteel in opschudding gebracht door de wildste geruchten over vermeende fi> ancieele onregelmatigheden bij een bepaalde tak van dienst bij de gemeente administratie. In verband met het nog loopende onderzoek valt nog weinig po sitiefs omtrent deze zaak mee te deelen. Objectief kan het volgende worden gemeld: Er is een minitieus onderzoek gaande naar vermoedelijke financieele onregel matigheden welke haar oorsprong zou den vinden in het via de Nederlandsche heidemaatschappij onrechtmatig decla- reeren van onkosten gemaakt bij het verleenen van bemiddeling bij het aan- koopen van gronden voor de gemeente, ten dienste der werkverschaffing. In verband hiermede is een ambte naar, die reeds wegens een ander ver grijp was gearresteerd, aan een verhoor onderworpen, terwijl ook de wethouder onder wie de betrokken tak van dienst ressorteert op het politiebureau aan een verhoor is onderworpen. Na dit verhoor kon de wethouder weer vertrekken. ROOFOVERVAL TE UDEN. Naar pas thans bekend wordt, heeft gister nacht te Uden een roofoverval plaats gehad bij den heer W. Boumans. Drie roovers zijn door het uitsnijden van een gedeelte van het rieten dak binnengedrongen. De heer B., die r iraad bespeurde, stond op. Hij werd over vallen en na een lange worsteling vastge bonden. Ook zijn vrouw werd vastgebonden Het geheele huis werd overhoop gehaald en men vermoedt dat ongeveer 700 alsmede eenige gouden kettingen en een gouden hor loge zijn ontvreemd. De politie heeft de zaak in ondrezoek. MET RIJKSVOORSCHOT GEBOUWDE WONINGEN. Op vragen van he Tweede Kamerlid Kampschöer betreffende huurverlaging, ver laging van de rente en verlaging van den onderhoudspost heeft de minister van soci ale zaken geantwoord: Voor den ondergeteekende staat nog niet vast, dat de huren van alle met rijksvoor schot gebouwde woningen verlaagd moeten worden. Plaatselijk onderzoek is hierom trent noodig. De regeering blijft van oordeel, dat zij over de nieuwe bepalingen in de woning wet, die zij heeft voorgesteld, de beschik king moet hebben, voordat zij de bedoelde maatregelen kan treffen. Op vragen van het Tweede Kamerlid Vliegen: 1. Is het juist, dat de regeering voor alle met Rijkssteun ingevolge de Woningwet ge bouwde woningen een verlaging van den onderhoudspost over 1933/1934 met 10, resp. met 5 per woning heeft voorgeschre ven? 2. Zoo ja, aan welke bepaling in de Wo ningwet, het Woningbesluit of de voor schotakten ontleent de regeering de be voegdheid tot een dergelijk voorschrift met betrekking tot woningen, in welker exploi tatie van Rijkswege geen bijdrage wordt gegeven? 3. Is de minister niet van meening, dat een verlaging van den onderhoudspost, als voren bedoeld, voor de woningen, welke selfsupporting zijn, eenerzijds noodwendig moet leiden tot het kunstmatig kweeken van een winstsaldo, maar anderzijds een ge- vaa- kan oproepen van verwaarloozing van het onderhoud of ook van het afwentelen van onderhoudskosten op de huurders, en dat dientengevolge van dit voorschrift een schadelijke uitwerking is te wachten? heeft de minister van sociale zaken geant woord: Verwezen mogen worden naar hetgeen de ondergeteekende daaromtrent bereids heelt medegedeeld in de memorie van toelichting en de memorie van antwoord op zijn begroo ting voor het diénstjaar 1934. Ter beantwoording van de tweede vraag wordt verwezen naar artikel 26, tweede lid, van het Woningbesluit. Bovendien wordt bij de toekenning van een voorschot, met of zon der bijdrage, een exploitatieraming vastge- s.te1d, waarop een door de regeering bepaa'd bedrag voor onderhoud voorkomt. Krach tens haar toezicht is de regeering bevoegd, dat bedrag te wijzigen. De derde vraag wordt ontkennend beant woord. De verlaging geldt voor éé.i jaar; ln den loop van dit jaar zullen nieuwe onder- houdsnormen worden vastgesteld, die be rusten op grondige studie. Er bestaat geen reden om voor de in dezé vraag be-4 '<D gevaren beducht tee zijn. KORTE BERICHTEN. Ondanks verschillende besparingen zijn de financiën van de N.V. het Concertgebouw te Amsterdam over 1933 met 4000 achter- uitgeloopen. Op 72-jarigen leeftijd is te Putten de bekende entomoloog dr. J. Th. Oudemans overleden. Minister Verschuur vertoeft te Rome voor onderhandelingen om te komen tot een regeling van de handelsbetrekkingen tus schen Nederland en Italië. De politie te Utrecht heeft twee perso nen uit Den Haag aangehouden, die in ver schillende winkels te Utrecht vreemd geld voor rijksdaalders lieten doorgaan. De Staatscourant van gisteravond be vatte de met 1 Mei ingaande benoeming tot chef van den generalen staf van majoor I. H. Reynders, met zijn eervolle ontheffing van in specteur der infanterie. De HaagsChe rechtbank heeft de gevan genhouding van den als verdacht van ver duistering gearresteerden Haagschen notaris P. met 30 dagen verlengd. De politie heeft naar aanleiding van een ingesteld onderzoek in de boeken van de gemeente-administratie te Empel den gemeen te-ontvanger W. aldaar aangehouden en in arrest gesteld. ZEDENVERWILDERING. De politie te Doetinchem is een ernstig geval van zedenverwildering op het spoor gvkomen, waarbij tot nu toe 40 jongens en r isjes in den leeftijd van 1516 jaar zijn betrokken. De ouders der kinderen zijn van een en ander in kennis gesteld, terwijl de politie verder die maatregelen heeft ge troffen, die de omstandigheden noodzakelijk maken. STRAATROOVERS GEPAKT. De gemeente-politie te Apeldoorn heeft aldaar aangehouden den 19-jarigen O. W.t den 18-jarigen G. G. en den 21-jarigen A. H, allen te Apeldoorn woonachtig, ver dacht van diefstal van damestaschjes, die zij bemachtigden door ze aan wandelende da mes te ontrukken of ze uit fietstaschjes weg 12 nemen. Dieren in de vlammen. Door onbekende oorzaak is brand ont staan in de boerderij van den heer J. M3as te Soerendonk. Toen de echtgenoote van den heer Maas, die met vier kleine kinderen al leen thuis was, het vuur ontdekte, moest zij overhaast de vlucht nemen, zonder nog iets te kunnen redden. Een koe en drie varkens kwamen in de vlammen cm. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Brand te Oss. Gistermorgen is brand uitgebroken in de boerderij van A. van Ballegooy te Ach- terschijk bij Gss. De bewoners hebben het vee slechts gedeeltelijk kunnen redden; een kalf en een partij kippen kwamen in de vlam men om. De brandweer kon niet verhinde ren, dat de boerderij tot den grond afbrandde. De inboedel, landbouwinventaris en een partij hooi, stroo en haver gingen verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. Houtzagerij afgebrand. Dinsdagnacht is brand ontstaan in een der loodsen van de houtzagerij van den heer J. v. d. W. te Haaren. Spoedig stond het heele complex in lichtelaaie. De brandweer stond machteloos tegenover de vuurzee en kan ook het woonhuis van den heer W. tegen over het complex niet redden. De houtzagerij met opslagplaatsen en de directeurswoning zijn geheel verwoest, evenals een partij hout. De oorzaak van den brand is onbekend BANKETBAKKERS WENSCHEN ZONDAGSVERKOOP. Het bestuur van de Nederlandsche Banket bakkers Vereeniging heeft een adres gezon den aan de Tweede Kamer met betrekking tot het ingediende ontwerp tot wijziging dei- Winkelsluitingswet. Adressante zet uitvoerig uiteen, hoezeer de banketbakkers lijden onder de Zondagssluiting en brengt de volgende wenschen ter kennis van de Kamer: 1. Een minimum van acht uren verkoop op Zondag voor winkels waar koek en banket enz. verkocht worden. 2. Bevoegdheid van den directeur-generaal van den Arbeid, om, onder nadere goedkeu ring van den minister, voor bepaalde ge meenten of voor het geheele land, of voor be paalde bedrijven de winkelsluitingswet ge deeltelijk of geheel tijdelijk buiten werking te kunnen stellen. 3. Ventverbod op de uren als de winkels gesloten zijn. DE NATIONAAL-SOCIALISTISCHE BEWEGING. Vragen van liet Eerste Kamerlid Polak over W.Aen W.O." Het Eerste Kamerlid Polak heeft den minister van justitie de volgende vra gen gesteld: Is het den minister bekend, dat de Na- tionaal-Socialistische Beweging, alge meen leider de heer ir. A. A. Mussert, Weer-afdeelingen en Weer-Opleidingen in het leven heeft geroepen? Zoo ja, is het Z E dan verder bekend, dat in het weekblad Oorlog of Vrede van 17 Februari 1934 afgedrukt is een uit treksel uit de voorschriften, die gezegde algemeene leider der N. S. B. betreffen de deze W. A en W. O. heeft uitgevaar digd en heeft Z. E. daaraan zijn aandacht gewijd? Zoo ja. is Z E. dan niet van meening, dat de N. S. B. bezig is een particuliere legermacht te organiseeren, van ge'ijken aard als de S. A. in Duitschland e i met gelijke oogmerken, zooals trouwens in De Daad, een van de plaatselijke N. S B- bladen, dezer dagen openlijk werd er kend? Indien Z E. van oordeel is. dat de N. S. B. inderdaad doende is een particulie re legermacht te organiseeren, acht Z. E. dit alsdan oirbaar, wettig geoorloofd en bevorderlijk voor orde en rast? Zoo ja, wil Z E. dan medeEdeelen op welke gronden hij deze meening is toe gedaan? Zoo neen, wil Z. F. dan mededeelen, of hij maatregelen zal nemen, en zoo ja, welke, om een einde te maken aan de particuliere militaire organisatie van den heer ir. A. A. Mussert? STEUN PLUIMVEEHOUDERS. De minister van economische zaken heeft bepaald, dat de termijn, gedurende welken uit het landbouwcrisisfonds steun wordt uit- keerd ten behoeve van de erkende p'u'nme- houders-eierproducenlen en welke termijn zou afloopen met 28 Febr., verlengd wordt tot en met 31 Maart. Voor de uitkëeringen ten behoeve van de erkende pluimveehouders-producenten van sladitgevcgelte wordt het tijdvak eveneens tot 31 Maart verlengd. VISSCHERSVAARTUIG GESTRAND. Dinsdagavond heeft de motorboot van de visscherijinspectie te Elburg aan wal ge bracht de bemanning van een Volendammer vischschuit, welke sedert Zondagavond ver mist werden en over wier lot mm in groote ongerustheid verkeerde. De schuit was op een droogte geloopen en verkeerde in een hachelijke positie. Eigenaar der schuit is de firma Paul en Co. te Volendam. Vandaag zal getracht wor den de schuit te lichten. „GROOT-BEVERWIJK" OP KOMST? Samensmelting met Wijk aan Zee en Duin. Wij lezen in de Tel.: Reeds sinds jaren vertoont de gemeente Wijk aan Zee en Duin een zeer opmerkelijken groei. Sedert 1921 is de bevolking meer dan verdubbeld; zij omvatte op 1 Jan. j.1. 8350 personen. Wanneer de bevolkingsaanwas aanhoudt n alles wijst hierop dan zal Wijk aan Zee en Duin binnen een of twee jaren meer ingezetenen teleln dan Bever wijk. Opmerkelijk is het, dat de (bevolkingsaan was zich alleen uitstrekt tot Wijk aan Duin, de badplaats Wijk aan Zee daarin in het ge heel niet deelt en het zielenaantal van Bever wijk zich zelfs in dalende lijn beweegt. Dit laatste is zeer begrijpelijk, wat door een eigenaardige grensregeling ziet Bever wijk zie hopgesloten in een keurslijf en heeft behalve dan in het poldergebied nage noeg geen vierkanten meter terrein meer aan te bieden. Zoodoende heeft de Beverwijksche bouwnijverheid haar toevlucht moeten nemen tot d naburige gemeente, en de straten daar zijn op een zoodanige wijze aangelegd, dat aan niets merkbaar is, dat men zich op het grondgebied van de Westelijke buren bevindt. Geruimen tijd worden plannen ontwikkeld om te komen tot een samenvoeging van de beide gemeenten. Dit pla ngeniet groote in stemming der wederzijdsche gemeentenaren, doch tot heden is de mogelijkheid van verwe zenlijking afgestuit op de weigerachtige hou ding van den raad van Wijk aan Zee en Duin. Thans schijnt ook dit college van ge voelen te zijn veranderd en algemeen wordt dan ook aangenomen, dat de fusieplannen gepropageerd door het comité „Groot-Bever wijk" er gunstig voorstaan en meer dan ooit kans op verwezenlijking hebben. (Ongecorrigeerd.) TWEEDE KAMER. Voortgezet wordt de behandeling van de Indische begrooting voor 1934. De heer Joekes bepleit nauwer contact tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië en tusschen den volksraad en het opperbe stuur in Indië. Spr. bepleit het voortgezet overleg in de kwestie van verdere bezuini ging op de salarissen. Op defensie kan en moet worden bezui nigd. ^Nederland drage een deel der kosten van de vloot. Alhier is opgericht een instituut voor arbeidersontwikkeling met 30 leden. Secre taresse is mej. M. BoonSpruit. De arbeiders-avondschool is geopend met 26 leerlingen ten huize van Jn. Bakker. De heer P. Hart sprak een openingswoord. De leeraar Daalder nam daarna de leiding over. Tengevolge van den druk der tijden, welke ook de sigarenwinkeliers door ver schillende maatregelen der regeering steeds zwaarder wordt gemaakt, heeft een aantal dezer winkeliers zich aaneengesloten en een vereeniging gevormd. Om te beginnen traden 11 sigarenwinkeliers toe en waren meerdere bewijzen van instemming ontvan gen. Het voorloopig bestuur is samenge steld uit de heeren D. Zeeman te Zuidschar- woude, A. de Geus P.A.z. te Noordschar- woude en H. Aarts te Oudkarspel. Gisteravond omstreeks 7 uur ontstond een begin van brand in de woning van den heer K. Sijm. Door krachtig optreden was het spoedig weer gebluscht, wat voor den bewoner wel een geluk mag zijn, daar zijn inboedel niet was verzekerd. 'Onze plaatsgenoot de heer S. Cupido, arbeider-telegrafist bij de Ned. Spoorwe gen, is als zoodanig overgeplaatst naar EdamKwadijk. De r. kiesvereeniging kwam in jaarver gadering bijeen onder presidium van den heer K. Slot. Meeegedeeld werd dat in de toekomst een intensiever propaganda gevoerd zal worden in samenwerking met de kiesvereenigingeu uit de omliggende gemeenten. Dienaangaan de is een commissie in het leven geroepen we'ke de plannen nader zal uitwerken. De heeren J. C. Koolaard en A. Slot Blom werden hiervoor aangewezen Door den heer P. van 't Riet werd verslas uitgebracht van de gehouden vergadering van het centraal comité. b A's afgevaardigde naar de Kamer-Kies- kring-Centra'e werd benoemd de heer G Groen en als secundus de heer ln Wao-p naar. J Door den heer Jb. Slot werd een referaat gegeven over het communisme waarop een gedachtenwisseling volgde. den secretaris deelde deze o.m. mee, dat de voorzitter op de laatst gehouden bestuursver gadering medegedeeld had, dat hij na ruim 27 jaren als voorzitter gefungeerd te hebben thans deze functie wenscht neer te leggen. De secretaris, eenige oogenblikken de lei- ding overnemende, deelde mede, dat het be stuur aan dd ledenvergadering voorstelt, den heer G. Barten te benoemen tot eere-voorzit- ter wat met algemeene stemmen geschiedde. Staande werd hem daarna toegezongen de be kende zegenbede uit Ps. 134. Als bestuursleden werden gekozen de heeren F. van Dijk en in de ontstane vacature gekozen de heer G. Gutter, die beiden deze benoeming aannamen. NA DEN KERKBRAND TE MUIDERBERG. Diensten in de geref. kerk. Naar „De Standaard" meldt hebben kerke, raad en kerkvoogden der herv. gem. te Mui. derberg aan den kerkeraad der geref. kerk aldaar verzocht <de herv. kerkdiensten (een- maal per Zondag) in het gebouw der geref. kerk te mogen houden, voor den tijd. dat de herv gem. zonder kerkgebouw is, de geref. kerkeraad heeft dit verzoek ingewilligd. Schaken. De tuschen de schaakclubs van Noord. Scharwoude en St. Pancras gespeelde wed strijd, gespeeld in Noord-Scnarwoude, werd gewonnen door St. Pancras met 7—2. Bj GEREF. SCHOOLVEREENIGING TE NOORDSCHARWOUDE. De geref. schoolvereei.iging te Noord ?araWchtUetdeÏÏrdaaLiïarVerRadeXin« 111 de Bij de behandeling van het jaarverslag van „DE VIER MULLERS" VOOR DEN BERGER KUNSTKRING. Zaterdagavond geeft het Nederlandsch- Indisch Tooneel, leider Cor Ruys en Louis de Bree, voor den Berger Kunstkring de kome die „De Vier Müllers", het successtuk in dit tooneelseizoen. Voor bezoekers uit Alkmaar wordt er gelegenheid gegeven gratis per extra autobus na afloop van de voorstelling naar Alkmaar te vertrekken. In aansluiting op de gegeven persstemmen laten wij hieronder nog eenige uittreksels volgen. De Nieuwe Rotterdamsche Courant: Cor Ruys heeft het, na een serie kluchten, weer eens over een andere boeg gegooid en een zoo menschelijke, soms zelfs nauwelijks komische hoofdrol gespeeld in een logisch ge sloten tooneelspel (door Louis de Bree voor. treffelijk geregiseerd) dat men er den komen den Merscadet, dit kunststuk voor eiken ka rakter speler al in voorvoelt. Zijn oude Phi- lipp Müller is een meesterlijke creatie gewor den waarvan men de impressie levend in zijn gedachten zal bewaren. De Tijd: Wat een alleraardigste vertooningv uitgaansgenot voor heel Amsterdam. In de komende weken moet ieder Amsterdammer en hij kan zijn geheele familie meenemen naar het Rika Hopper-Theater, waar het ge zelschap van Cor Ruys het koddige blijspel van Armand Friedmann en Ludw. Nerz op voert tot dol vermaak van een schaterlachend publiek. Oolijk en geestig is de klucht die toch boven het gewone gijn uitgaat, wanneer door het zeer bijzondere spel van Cor Ruys soms plotseling de zaal stil wordt van ont roering welke direct weer overgaat in den lach. Het geheim van wijlen Nap de la Mar en Cor Ruys in prachtig samenspel met Louis de Bree. Heel de bezetting was uitstekend en ook Jacques Reule en Louis Borel gaven krachtig samenspel als vader en zoon. Ik poog het stuk niet na te vertellen. Ga zelf pleizier hebben aan dit waarlijk tooneelspelen van de reeds genoemden met Pierre Mvin, Lilly Bouwmeester, Gutta Chrispiin—Mul der. Het Volk: Ruys creëert een eet1' levend mensch op onovertrefbare mai.ier in het Oostenrijksche blijspel „de Vier Müllers". Louis de Bree speeit Mendl Müller naar het clowneske toe, maar zonder een gemakkelijke caricatuur te maken. Hij blijft tot in het merg levenswaar en raak. Twee meesterrollen van Cor Ruys en Louis de Bree. Men ga naar den schouw burg om ervan te genieten. De Telegraaf: Dat is dan de Cor Ruys om wien men vï omda^ hii °°'c een groot acteur is. Maar de andere Cor Ruys is anders. Hij is een groot acteur; om wien men ook lacht. Een van de grootste en fijnste karakter spelers, die Nederland bezit. En dit genre speelt hij thans in „de Vier Müllers" 'n oudel Joodschen zakenman, die tot zijn prachtigste creaties behoort. Het is de ideale blijspel- figuur, een stapel komische effecten ter wille van den komiek maar de ware en rijkste humor, geboren uit een prachtig en gaaf ge bouwd en gespeeld karakter. Men is dank baar dat men zulk spel ziet, dat de liefde voor het tooneel in het leven houdt, dat men uit den schouwburg komt: vroolijk, voldaan, getroffen en geamuseerd door tooneelspel dat even fijn als gaaf en sterk is. Er is Louis de Bree in een van zijn onvolprezen sappUe Joodsche clownsrollen. En er is een kleine vrouwenrol, die Lilly Bouwmeester speelt met 'n pravhtigen zuiveren eenvoud en charme- Er is verder een goede opvoering: Reule als de weerbarstige zoon, sterk en doo: werkt, niet zonder het briesende dat hem soms eigon is. Louis Borel als de kleinzoon, ietwat vlak als een groot industrieel van zooveel voort varendheid. Mevrouw ChrispijnMulders, natuurlijk en menscheiijk als-een oppervlak kige bridge-mevrouw, Pierre Myin en Eline I'isuisse als gechargeerde Amerikaansche. Maar er is, al is het door aller spel geen stuk met een rol, voora! de figuur die door haar grootte en fijnheid telkens op den voorgrond treedt: deze oude Joodsche grootvader, me' zijn kwade bevliegingen, zijn geest, zijn P'e?" ter gezicht en zijn goede hort. Ruvs' creati* van den ouden heer Mi'ilkr. E n geUuitedf8 in het tooneelseizoen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 12