Alkmaarsche Courant Veilige havens Radio-programma Honderd Zes en Dertigste Jaargang. DONDERDAG 22 FEBRUARI. (Wordt vervolgd.) No. 45 1934 Hit het JUu Den Haag, 21 Febr. 1934. Tweede Kamer. Nog vóór de journalisten hun zetel op de Ïsrstribune hadden kunnen innemen, had ae weede Kamer heden reeds een belangrijk besluit genomen en zonder stemming hare gehecht aan het wetsvoorstel, dat beoogt de conversie van de 'Indische dollarleeningen, yoorzoover zij niet langs vrijwil ligen weg is geschied, met behulp van de wet te doen sla gen. Voor een paar dollarleeningen onder scheidenlijk van 6 en ó1/* percent komt nu in de plaats een guldensleening van 4 percent. Gelijk men weet heeft het grootste deel der schuldeischers reeds vrijwillig in deze cou- versie toegestemd. Het aangenomen ontwerp is onmiddellijk doorgestuurd naar de Eerste Kamer, die het Donderdag in de afdeelingen en Vrijdag zeer waarschijnlijk nog in open bare vergadering zal behandelen en natuur lijk ook wel zal goedkeuren. Hierna zijn de algemeene beschouwingen over de Indische begrooting voor dit jaar voortgezet. We hebben naar een vijftal leden mogen luisteren. Het sprekerslijstje is daar mede nog niet uitgeput, maar we mogen toch we hopen morgen minister Colijn te zullen hooren. Eerste spreker was de heer Cramer (s.d. a.p.), die evenals de regeering een sluitende begrooting wenscht, doch daartoe niet enkel bezuiniging wenscht er is reeds meer dan goed bezuinigd doch er niet tegen op zou zien zoo er voorloopig geen schuld meer werd afgelost. Naar zijn overtuiging is Nederland zedelijk verplicht zelfs een deel van de Indi sche schuld voor zijn rekening te nemen. Ver dere besparingen moeten in die richting gaan, dat de departementen betreffende de volkskracht niet verder ingekrompen mogen worden. Men bezuinige liever op den Raad van Indië en het College van Gedelegeerden en vervange het Europeesch ambtenaarsper- soneel door inheemschen. De spreker vroeg vervolgens meer belang stelling voor de rietsuikercultuur, die meer hulp noodig heeft en ook verdient dan de Ne- derlandsche bietencultuur. De werkloosheid wilde hij bestreden zien door de uitvoering van productieve werken. Met de regeering was hij het eens, dat men voorzichtig zij mU een mogelijke emigratie naar Nieuw-Guinea. Hij zag daar nog geen toekomst in. Ten op zichte van de volksbeweging betoogde hij, dat de regeering de sociaal-democraten te veel aan banden legt en niet voldoende reke ning houdt met de toeneming van de natio- naal-socialistische beweging. De tweede spreker, de heer Rutgers (a.r.) wees er op, dat een deel der Nederlandscht pers haat in Indië zaait en dat daartegen maatregelen dienen te worden genomen. Ook hij stond zeer sceptisch tegenover een moge lijke emigratie naar Nieuw-Guinea. Naar zijn meening gaat de Indische regee ring niet consequent te werk bij haar contro le op de pers en treedt met name niet krach tig genoeg op tegen fascistische stroomingen. Ook in andere opzichten gaat zij niet altijd logisch te werk. De spreker, waarschuwde wijders tegen een te ver gevoerde rubber restrictie. Mocht Nederland een deel der In dische schuld willen overnemen, dan zou In dië in een ongewenscht afhankelijke positie tegenover het moederland geraken. Wel zou evenwel Nederland een deel van de kosten van defensie op zich kunnen nemen. De de pressie in Indië is zeer zeker groot, doch de heer Rutgers stelde vertrouwen in het beleid van den tegenwoordigen minister. Hij en zijn geestverwanten zouden echter niet medegaan imet een verdere bezuiniging op de verdedi ging van Indië. Ten slotte brak hij een lans voor de vrijheid van het bijzonder onderwijs in Indië. Hierop heeft de heer Roestam (comm.) een rede voorgelezen, waarvan het auteursrecht wellicht aan een ander lid van zijn parcij mag worden toegeschreven. Uit zijn wijze van voordragen zou men dit ten minste kun nen opmaken. Bitter klaagde hij over de zwa re lasten, waaronder de inlander gebukt gaat, terwijl de economische en handelspoli tiek onder den invloed van het kapitalisme wel zorgt, dat de nadeelen van den huldigen crisistoestand op den inlander neerkomt. Naar zijn opvatting wacht ons wegens OeailletM 30) door BASIL KING. (Uit het Engelsch). Dit klonk heel teleurstellend. Hij" voelde weer die eigenaardige prop in zijn keel, aie, toen hij jonger was, een voorbode van r - nen was Hij had van mevrouw Quidmore zooveel gehoord van de heerlijkheden v Wilmington, dat hij het zich voorstelde Jals een stad van paleizen, van schoone ju t van deftige jongelingen en van aristoci - sche blijheid. Bovendien had men hem v - teld, dat men, om er te komen, door zo diep onder den grond gelegen tunne. dat men een akelig geklop in Z1J" voelde Het was dus wel hard om al die on dervindingen, al was het maar een aag, ®oeten uitstellen. Op het groote Centraalstation was zijn vader in een stemming, waarin hllhe*" 3 nooit had gezien, een stemming, die zoowei somber als beslist en geheimzinnig was. „Hierheen!" Dat bcteekende: naar de Twee en veertig ste straat. Met hun valiezen bij zich, stapten zij in een tram, die in westelijke t'Ohtmg ging. Toen in een tram, zuidwaarts, tot ae Negende Avenue, onder een viaduct door, waar juist een trein overheen donderde in de Verrt'ende Straat stapten zij wef1 uit. en Tom herkende de buurt, omdat die dicht bij onze handelspolitiek binnen korter of langer bjd oorlog. De drastische bezuinigingen van den laat- sten üjd drukken op de inheemschen. wil men den toestand beter maken, dan was er niets beters dan schrapping van een deel derschuld. Hij klaagde verder o.a. over het optreden dér politie tegenover de inheem- sche bevolking en hare vereenigingen en hij zag daarin geen uiting van een sterk gezag. De heer Westerman (nat.-herst.) had met ingenomenheid geconstateerd, dat de regee ring eindelijk beseft, dat zij het gezag in han den moet houden. Zij zorge nu met stipte rechtvaardigheid, met fateoen op te treden, maar ga nu anders te werk dan tot nog toe. Men heeft, ook de tegenwoordige gouver neur-generaal steeds den aard der Indische bevolking miskend en te veel geluisterd naar roode en roze adviseurs. Eerst in den laatsten tijd is men krachtig opgetreden tegen op ruiing van de kortzichtige bevolking en heeft o.a. een einde gemaakt aan het drijven van een Soekarno. Het ware echter wel zoo goed geweest, wanneer men de „staatsgevaarlijke demagogie" (de voorzitter hamerde) van Soe- karno had voorkomen. Tegen dergelijke be- roepsjacobijnen had men al vroeger moeten optreden. Ten slotte stelde de spreker de re geering een paar vragen omtrent haar beleid, over de mogelijkheid van een verbetering van de traagheid bij de Indische administratie, over het remmend karakter van den Volks raad, over den voortgang van het „Indiani- satieproces", terwijl hij ten slotte aandrong op een vast plan bij verdere bezuiniging op de uitgaven. De laatste spreker van den dag was de heer van Kempen (lib.). Hij stelde vertrou wen in de tegenwoordige regeering wat be treft het economisch beleid, maar betoogde, dat zij meer aandacht moet schenken aan de bestrijding van de werkloosheid. Wat de fnanciën aangaat, de cijfers der begrooting zijn thans reëel, maar zijns inziens moet de staat zorgen voor de behoeften van leger en vloot. Sr. drong verder aan op reorganisatie van het verkeer en van het bankwezen, op steun aan de cultuurbedrijven, waarbij hij de instelling van zoogenaamde gemengde bedrijven in overweging gaf en op de invoe ring van een rubberrestrictie. Hij besprak de mogelijkheid van een vereenvoudiging van het overheidsapparaat, vermindering van het aantal overplaatsingen, minder ruime toeken ning van gratificaties enz. Wat Nieuw-Gui nea aangaat volgde de regeering het voor beeld van Engeland na en neme een mogelij ke kolonisatie niet onmiddellijk onder hare direct bestuur. De spreker pleitte voor het behoud van den Raad van Indië en de Indi sche rekenkamer. Ten slotte informeerde hij naar de vliegplannen van minister Colijn. Morgen voortzetting. Qemeentecaden SCHOORL. Met 4 tegen 3 stemmen voor ambtenaren het lidmaatschap van verboden vereenigingen verboden. De raad voor het behoud van de school te Groet. Wordt deze tbch opgeheven dan voor de Centrale school te Bregtdorp. De raad vergaderde Woensdagmorgen ten 10 ure. De voorzitter, baron van Frydagh, heette de leden in de eerste vergadering van het jaar welkom, met het uitspreken vair den wensch, dat 1934 voor Schoorl een guwig jaai mag worden. Wanneer wij naar het buitenland kijken, dan voorspelt de toekomst niet veel goeds. Verblijdende mededeelingen zijn, dat sedert 1928 in Groet het aantal huizen is toege nomen met 38 en in de buurtschap Schoorl met 74, zoodat het aantal woningen is uit gebreid met 112. Het aantal inwoners steeg in het afgeloopen jaar van 2229 tot 2262. Spr. las hetgeen hij voor het verslag van de K. v. K. over de toestand in de gemeente schreef, waarin uitkwam, dat de resultaten van het vreemdelingenverkeer gunstig zijn geweest. Minder gunstig is de toestand in den tuinbouw, zoodat wij de volgende week weer moeten vergaderen over de tuinderssteun. Daarom stemt het verheugend, dat aan den anderen kant de V. V. V. het mogelijk maakt, dat de ingezetenen inkomsten hebben en de belastingen niet te slecht zijn. Gewichtige te nemen besluiten noemde spr. die over een kqmpeerverbod, de centralisatie van de scho len en de begrooting voor 1935. Met de de groote markten lag, waarheen zij soms groenten en fruit brachten. Maar de mark ten vermeden zij, en kozen hun weg door het drukke verkeer van sleeperswagens, om ge bouwen heen, die werden afgebroken, dwars door troepen kinderen, die, terwijl zij op straat speelden, voortdurend aan groot ge vaar bloot stonden. Tenslotte kwamen zij uit de drukte, en bevonden zich in een wijk van Oud-New York, uit het begin van de Negentiende eeuw. Tom las op een naam bord, dat zij in de Jane Street waren Jane Street heeft met haar nette huisjes van roode baksteen een eigen atmosfeer, een eigen chic, vertegenwoordigt een eigen perio de uit de geschiedenis. Jane Street is Neder- landsch, heeft dat eigenaardig Nederland- sche dat ook blijkt uit haar zinderlijkheid, althans voor zoover New Yorksche toestan den die toelaten. Zij kon een zijstraat ergens in Amsterdam zijn. Inplaats van rechtstreeks te loopen van de Hudson-dokken naar de Greenwich Avenue, zou zij hebben kunnen loopen van de een of andere gracht met schuiten naar een veld met bloeiende hyacin- th<Maar tot Tom Quidomre drong niet door, wat u en ik zouden gevoeld hebben: een verademing, dat wij op een warmen zomer morgen uit het lawaai en uit de buurt ge raakt waren, waar het naar dierlijk afval stonk. Tom's hart was nu eenmaal vol van die droomstad Wilmington in Delaware. en inplaats daarheen te gaan, liep hij nu in een donkere, nauwe straat. Hij klaagde njet gauw, maar nu werd h A hem toch te machtig. „Wat doen we in 's hemelsnaam nu hier?' wensch gevat in dichtvorm, dat de raad met lust tot werken bezield zal zijn. opende spr. de vergadering. Het eerste punt van de agenda was een voorstel van B en W. om overeenkomstig de missive van Ged. Staten het ambtenaren reglement zoodanig te wijzigen, dat voor ge meenteambtenaren, evenals voor de rijksamb tenaren het 'idmaatschap verboden wordt voor die vereenigingen, die door den minister president op de lijst worden geplaatst. Reeds 39 vereenigingen komen op deze lijst voor. De heer Gutter gevoelde er niets voor om de ambtenaren, die hun werk doen, in hun vrijheid te beperken. De heeren Duin en Schermer wenschten daaraan ook niet mede te doen. Met vier tegen drie stemmen werd het voorstel aangenomen. Tegen de heeren Gutter, Schermer en Duin. De heer G u 11 e r verzette zich ook tegen de bepaling om aan de ambtenares die in het huwelijk treedt, ontslag te verleenen. Spr. was voor gelijke rechten voor man en vrouw. De heer Duin had er ook zoo over ge dacht, doch oordeelde, dat de tijdsomstan digheden thans vorderden, dat een dergelijke beslissing genomen wordt. De heer Gutter oordeelde, dat het ten aanzien van het oplossen van het werk- loozenvraagstuk, niet aangaat de vrouw verkregen rechten te ontnemen. De voorzitter oordeelde, dat als er betere tijden komen, men het weer kan ver anderen. Nu oordeelde hij aanneming van het voorstel wenschelijk en onze verordenin gen zijn nooit van terugwerkende kracht. De heer Gut ter: Een groot gevaar is, dat men een onderwijzeres, die haar ouders onderhoud, toch bij huwelijk ontslagen moet worden. De heer Schermer deed het voorstel om de mogelijkheid open te laten, dat ge huwde kostwinsters of wordende -kostwin- sters niet ontslagen worden en dat een ont slagen ambtenares, die kostwinster wordt, weer kan worcen benoemd. Spr. vond het onbehoorlijk, dat een dergelijke vrouw haar bevoegdheid niet kan uitoefenen en wel werkster mag worden. Dit voorstel werd met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Bijl, Kaag en Dapper. Het volgende punt was een voorstel van B. en W. om de legesgelden voor het bouwen van zomerwoningen van f 1000f 3000 op 10 te stellen. Bedragen de kosten meer dan 3000, dan wordt het bedrag met 10 verhoogd. Aan meerdere ontvangst wordt uit deze hoofde een bedrag van 200 geraamd. Van arbeiderswoningen beneden f 3000 wordt 7.50 geheven. Voor de andere per- ceelen wordt ook een verhooging ingevoerd. Z. h. st. aldus besloten. Punt 5 van de agenda was een voorstel tot vaststelling eener suppletoire begrooting voor het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf, dienstjaar 1933, groot 1500 wegens uit breiding en verzwaring van het net te Schoorldam en de benoodigde gelden te nemen uit het reservefonds van het G. E. B. Conform besloten. B. en W stelden voor om de 5 pet. pen- sioenverhaal op de ambtenaren te doen in gaan, wanneer dit voor den burgemeester en secretaris en ontvanger ingaat. Weth. B ij 1 wilde het besluit vanaf 1 Jan. 1934 uitvoeren. De voorzitter: Wordt het voor den burgemeester en den secretaris-ontvanger van terugwerkende kracht, dan kan dit ook inge-» steld Worden voor de lagere ambtenaren. De heer Duin oordeelde, dat de begroo ting daardoor in het gedrang kwam. Voorts oordeelde hij, dat 5 pet. aftrek niet erg was. De niet-ambtenaren moeten zelf geheel zorgen voor hun ouden dag. Besloten werd zich te vereenigen met 8K pet. pensioenaftrek op de salarissen van burgemeester, secretaris en ontvanger en Ged. Staten uit te noodigen dit 1 Jan. 1934 te doen ingaan. De heer Schermer vereenigde zich met het voorstel van de meerderheid van het college om de aftrek voor de lagere ambte naren te doen ingaan gelijk met die voor de hoogere ambtenaren. Met 4 tegen 3 stemmen werd besloten het verhaal voor de ambtenaren vanaf 1 Jan te handhaven. Tegen de heeren Gutter, Scher mer en van Lienen. Aan de orde was hierna een voorstel van B. en W. om f 100 beschikbaar te stellen aan het plaatselijk crisiscomité B ten behoeve van uitkeeringen in natura aan gezinnen van werkloozen waarin, tengevolge van lang durige werkloosheid achterstand is ont staan aan schoeisel, kleeding, enz. Het beding Het antwoord ontstelde hem. „Ik ben ik ben ziek." De man, die naast hem voortsjokte, aan kijkend, zag hij, dat diens gezicht doods bleek was geworden en dat zijn oogen, die in den vroegen ochtend levendig hadden ge staan, nu dof waren. Al schrok Tom ook van de mededeeling, toch behield zijn gevoel van genegenheid ae overhand. „Laten we maar naar Bere teruggaan, dan kunt u den dokter laten komen. Ik zal een auto zien te krijgen en wel voor al'es zor gen." Zonder te antwoorden, hield Quidmore stil voor een bruine deur van een groot ge bouw, dat kleine vensters had en langs welks voorzijde zigzags-gewijze brandtrap pen waren aangebracht. Niet overal is de Jane Street zindelijk en netjes en Neder- landsch. Zoo staat er hier een pakhuis, daar een huis, dat op omvallen staat. Zoo was ook het huis, waarvoor zij stil stonden, een heel vreemdsoortig gebouw. Het zag er uit als een logement voor zeelieden en dokwer kers. Een steenen trap leidde naar het sous terrein, waar een soort eetgelegenheid was. dat als opschrift droeg' „Pappa's goedkoop restaurant." Terwijl Quidmore nog in twijfel stond of hij zou aanbellen, of wel de deur, die aan stonds, zou open duwen, kwamen er twee mannen uit het goedkoope restaurant, en lie pen de trap op. Zij droegen verschoten, ver sleten werkbroeken en hadden blijkbaar hun werkdag, die misschien al om vijf uur begon nen was even onderbroken voor een laat ont bijt De man, die vooraan liep en stevig<\ goed gebeuwde kerel van omstreeks veertig réÊTÉÊMÊÊtiÈréÊntrd Vrijdag 23 Februari.. HILVERSUM, 1875 M. (8.-12,— 4.-8.— en 11.—12— VARA, de AVRO van 12.4.— en VPRO van 8.11.— uur). 8.Gramofoonpl. 10.VPRO-morgenwijding. 10.15 Declamatie M. Beversluis. 10.30 Orgelspel Joh. Jong. 11.Vervolg declamatie. 11.15 Gramofoonplaten. 12.Gramofoonpl. 12.30 Dajos Bela en zijn orkest. 2.30 Voordracht door Willem Hunsche. 3.Gramo foonplaten. 4.Pauze. 4.15 Gra mofoonpl. 4.30 Voor de kinderen. 5.— VARA-Kleinorkest olv. H. de Groot. 6.De Notenkrakers olv. D. Wins. 6.40 Gevar. concert, orgel, piano, saxofoon, viool, zang, celesta, trompet, hawaiïan en gitaar. 7.30 Ds. E. H. Wieringa: Socialisme en wereldbeschouwing. 7.50 Gramo foonplaten. 8.— Causerie Prof. Ir. W. Schermerhorn. 8.30 Concert d. h. Hermann-Trio. 9.Causerie ds. E. D. Spelberg. 9.30 Vervolg concert. 10.15 Causerie dr. G Knuttel. 11. Gramofoonplaten. HUIZEN, 301 M. (Algemeen pro gramma te verzorgen door den KRO). 8.9.15 en 10.Gramo foonplaten. 11.30 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Sextetcon cert en gramofoonplaten. 1.45 Zen derverzorging 2.Orgelspel. 3.15 Gramofoonpl. 4.15 Causerie met muziek. 5.15 Gramofoonpl. 5.40 Le zing. 6.— Populair concert. 7.15 Le zing. 7.40 Gramofoonpl. 7.45 Solis tenconcert. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Pianorecital. 8.55 Gr.pl. 9.Voor dracht. 9.15 Schlagermuziek. 9.45 Zang. 9.55 Schlagermuziek. 10.20 Zang. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Schla germuziek. 11.12.Gr.platen. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 10.50 Tijdsein en ber. 11.05—11.20 Causerie. 12.20 Orgel concert D. G. Murray. 12.50 BBC- Dansorkest olv. H. Hall. 1.35 Nor thern Studio Orkest olv. J. Bridge. 2.20 Voor de scholen. 4.10 Ch. Manning en zijn orkest. 4.50 Het Hotel Metropole Orkest olv. E. Co lombo. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Ber. 6 50 Wolf's liederen door Winifred Radford, sopraan en H. Heyner, bariton. 7.10 Lezingen. 8.20 „The deviltake her", opera. Leiding: Sir Th. Beecham. 9.20 Ber. 9.40 Cause rie 9.55 „Songs from the shows", mmv. orkest, koor en solisten 10.55 Voordracht. 11.—12.20 Dansmuziek door Harry Roy en zijn orkest. PARIJS, (RADIO-PARIS) 1796 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12,50 Krettly- orkest. 9.05 Radiotooneel. KALUNDBORG, 1261 M. 1120 —12.20 Concert uit hotel Angleterre 2.4.Orkest- en solistenconcert oiv. L. Gröndahl. 7.30 rlaydconcert, viool en piano. 7.45 Radiotooneel. 8 25 Zwitsersche muziek uit Bern. 9 45 Sibelius-progr. olv. E. Reesen. 10.20—11.50 Dansmuziek olv. Jens Warny. LANGENBERG, 456 M. 5.35, 6.30 en 10.50 Gramofoonpl. 12.20 Mannenkoorconcert. 1 20 Kamercon cert. 3.20 Weragstrijkkwartet en so listen. 4 20 Concert olv Zorn. 7.20 en 9 40 Gr.pl. 10.20-11.50 Kwar tet-, koor en strijkorkestconcert ROME, 421 M. 8.05 Concert mmv. orkest en piano. 9.05 Radiotooneel. Hierna gramofoonplaten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M-: 12.20 Gramofoonpl. 5 50 Omroep- symphonie-orkest olv. Meulemans. 6 35 Gr.pl. 8.50 Omroeporkest olv. André. 9.25 Omroepsymphonie- orkest olv. Meulemans. 10.30 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 5.20 Omroep orkest olv. André 6 50 Omroepklein- orkest olv. Leemans. 7.20 Zang. 9.20 Omroeporkest olv. André. 10.30 Gr. platen. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M- 7.30 Niet opgegeven. 9.20 Ber. 9 45 Sportpraatje. 10.05 Ber. 1020 11.20 Noragsymphonieorkest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hufzen. Lijn 3: Daventry 10.35—11.20, Lond. Reg. 12.20—16.10, Daventry 16 10—24.—. Lijn 4: Langenberg 10.35—19.20, Luxemburg 19.20—24. is bedoeld voor bet eerste halfjaar en zal ver moedelijk iets hooger worden. Conform besloten. De schoolkwestie. Devoorzitter deelde mede d.d. 8 Dec. van den minister van onderwijs over de op heffing van de school te Groet een schrijven te hebben ontvangen, waarin hij bericht, wanneer de raad besluit tot opheffing van de school in de kom en de raad van Schoorl dam een gelijke beslissing neemt ten aanzien van de school te Schoorldam, in beginsel be reid te zijn van rijkswege te Bregtdorp een centrale school te stichten met 5 lokalen. Alvorens een definitieve toezegging te doen, verzocht Z.E. nauwkeurige inlichtin gen omtrent de vermoedelijke bouwkosten, de besparing voor beide gemeenten, onder op somming van hetgeen waarop besparing kan worden verkregen. Spr. is daarop aan het becijferen gegaan en kwam voor Schoorl op een besparing van 450.895 voor 166 V? leerlingen. Spr. heeft dit den minister geschreven en met toestem ming van de wethouders aan architect Zuur bier opdracht verleend een zekere school te ontwerpen. De plannen daarvoor zijn in overleg met den inspecteur van onderwijs, den heer Dun. Spr. toonde de teekeningen en deelde mede, dat de school ontworpen is voor het gymnas tieklokaal. 10 Febr. schreef spr. den minister en deel de hem in het schrijven (dat in extenso werd voorgelezen) mede, dat de kosten zijn ge raamd op 27930, w.o. 2450 voor subsidie en 400 voor levensmiddelen, benevens 4000 voor den grond, die reeds gemeente eigendom is, doch door de gemeente is aan gekocht. Totaal zou de bezuiniging voor de gemeente 728 hebben bedragen, doch dit a vijf-en-veertig jaar, droeg een zwarte lap over zijn linkeroog, die hem een ongunstig uiterlijk gaf. De andere man was ouder, klei ner, zag er versleten uit als gevolg van een leven van armoede. Zijn houding en rijn norsche, sluwe gezicht verraadden den ge woonte-misdadiger. Quidmore merkte al die details niet op, want hij dacht aan niets anders dan aan een bed, waarnaar hij snakte. Voor den jongen, die in iedereen vertrouwen stelde, waren die mannen niets anders dan het gewone type van werklui, dat hij zoo dikwijls op de mark ten had gezien. De man met den lap over zijn oog nam, terwijl hij de trap opliep, de vreemdelingen eens op, en vroeg opgewekt: „Wel, kameraad, kan ik je ook van dienst zijn?" Zijn stem, waarin iets Engelsch klonk, was niet onaangenaam. Goed be schouwd, was zijn beenige, bruin verbrancU gezicht ook niet onaangenaam. Het onbedek te blauw-grijze oog had den sympathieken glans, die soms voor menschen, die vatbaar voor humor zijn, het schurkachtige in een gezicht vergeeflijk maken Quidmore mompelde zooiets van de loge menthoudster te willen spreken. „Best hoor! Ga maar mee. Ik zal probee- ren haar te vinden Je wilt zeker een kamer voor jou en den jongen hebben, nietwaar? Hela, Pappa!" Pappa, een vrouw, kwam uit een donkere, muffe kamer te voorschijn, net als de too- verkol, die bij een soort barometers uit haar hokje komt, om slechts weer te voorspellen. Zij zag er bepaald als een tooverkol uit, maar een van het klassieke type, een toovrv kol, die bekend is met eeuwen-oude overleve- cijfer moet gewijzigd worden, omdat gister is gebleken, dat het bijzonder schoolbestuur, dat wettelijk recht heeft op een vergoeding van 14 per leerling, slechte 10 per leer ling heeft gebruikt. Komt de centrale school er dan dalen de gemiddelde kosten per leerling tot 12.50 en kan de bijzondere school ook geen hooger bedrag in rekening brengen. Uit de besprekingen met de wethouders is spr. gebleken, dat zij, wanneer de centrale school er moet komen, het beter oordeelen, dat de school eigendom wordt van de gemeen te en Warmenhuizen haar deel in de meerde re kosten bijdraagt. Het gemeentebestuur van Warmenhuizen wenscht een afwachtende houding aan te nemen, doch zal gaarne de leerlingen van de opgeheven school *e Schoorldam op de nieuwe school plaatsen. Hoever de ouders er mede zullen instemmen dat de kinderen een afstand van 3Yi K M. moeten afleggen, zal de toekomst leeren De mogelijkheid blijft om aan de noorderzij» e van het 4-lokalige ontworpen gebouw eer 5e lokaal aan te bouwen. De zolders zullen voor onderwijs in handenarbeid kunnen worden ingericht. In het dorp Groet is een vereeniging ge sticht met het doel de school voor Groet te behouden en daarvoor 60 leerlingen te verza melen, deze vereeniging wenscht een neutrale school te stichten als de school wordt opge heven, doch er bestaat veel kans dat de school te Groet als gebouw zal worden afgekeurd. Spr. en vele vooraanstaande inwoners in de gemeente betreuren dan ook in deze de hou ding van vele kortzichtigen. De separistische dorpsbelangen dienen niet boven het alge meen belang gesteld te worden. Spr. hoopte, dat de minister door het stichten van een ringen. Haar voorvaderen hadden bij Mara thon kunnen strijden, of in den tempel op Sunium aan Neptunes offeranden brengen. In de Jane Street was ze al heel lang, een overblijfsel uit den ouden tijd. Terwijl zij zwijgend en mysterieus op de trap voor de anderen uitliep, waren haar gedachten ze ker bij de nimfin van Delphi, of wel volg den die de triremen, die de krijgslieden van Argolis naar Troje brachten. De overige vier volgden achter elkaar. De beide nieuwe kennissen legden een bezorgd heid aan de ndag, die niets minder was dan broederlijk. In de vestibule stonden geen mcu bels, op de trap lag geen looper De vuren houten vloer en de treden van de trap wa ren uitgesleten door waren laarzen. Waar de muren door den druk der inrevolutie- bouw opgetrokken hoogere verdiepingen uitpuilden, vertoonde het gemarmerde be hangselpapier bulten Maar Tom vond het geheel toch wel indrukwekkend en ook eenigszins vreemd-deftig. Jullie komen zeker uit de provincie", zei de man-met-één-oog. „Ja, mijnheer", antwoordde Tom beleefd. „We zijn op reis naar Wilmington in Dela ware. maar mijn vader voelde zich een beetje ziek". „Wel, dan heeft hij 't hier goed getroffen om onder de wol te gaan. Zeg eens, Pappa" riep hij naar boven, ,,'t lijkt me 't beste, dat je dezen meneer de groote kamer met twee bedden geeft, vlak naast de badkamer; dat is gemakkelijk voor hem Kameraad", zei hij verder, torn zij in de kamer met twee bedden waren ..die kost je een dollar per dag, bij vooruitbetaling. Dat klopt immers, Pappa?"

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7