VOOR DE KLEINTJES legkaart DE KATJES. WINKEL SPELEN. Raadselhoekie BAANSTROOPERS IN OTERLEEK. Het bekende inbrekerstrio, dat ook Alk maar veel sensatie verschafte, bestaande uit de heeren Lambertus B., Hendrik KI. en nummer drie, ditmaal geremplaceerd door Hendr. Sw., verscheen ook thans, geëscor teerd door een geheele brigade rijksveld wachters, in de middagzitting, teneinde ver antwoording af te leggen wegens één op 7 Sept. te Oterleek, ten huize van den land bouwer Tamis Ruiter gepleegden diefstal met braak, waarbij een tamelijk groot aantal sieraden, waaronder gouden en zilveren voorwerpen, paarlen, juweelen, gouden kap- penstel, armbanden en ringen werden buit gemaakt. De heeren hebben toen den vol genden dag te Hoorn het geroofde ten gelde gemaakt, zulks onder geleide van den wel- bekenden Frans Tepe, een los arbeider en koopman te Alkmaar. Niet minder dan 3 verdedigers waren gemobiliseerd, mr. v. Dijk, mr. Joz. Jitta en mr. Prins. Door den landbouwer Ruiter werd ver klaard dat hij op gezegden datum met zijn vrouw naar Stompetoren was gegaan en be merkte 's avonds aan de los staande deur, dat er iets niet in den haak was. Bij nadere inspectie van de woning ontdekte men den belangrijken diefstal. Zijn verklaring werd onderschreven door zijn echtgenoote. De ge roofde kostbaarheden bevonden zich grooten deels in een trommel, staande op de bedde- plank. Alles was voorts in huis overhoop gehaald. (De oude vader van een der verdachten kreeg op de publieke tribune een toeval en moest worden weggevoerd). De diverse leden van dit illustre drietal waren reeds verschillende malen veroor deeld voor vermogensdelicten. De heer Henrik' T. had dienst gedaan als speurhond en was de woning binnengedron gen, om te zien of er wat te vinken viel. De heeren zouden dien dag, zonder bepaald kwaad opzet, de Schermerfeesten hebben be zocht en het was bloot toeval, dat zij in de onbeheerde boerderij van Ruiter te Oterleek terecht gekomen waren. Aanvankelijk waren de heeren gearresteerd, doch bij gebrek aan bewijs weer losgelaten. De tweede greep der justitie was echter steviger, zooals uit het voorgaande verhaal is gebleken. Door den officier werd rekening gehouden met de straf die B. en K. nog voor andere feiten hadden op te knappen en tegen hen ieder gevorderd 6 maanden en tegen H. W. S. 1 jaar gevangenisstraf gerequireerd. Mr. Josephus Jitta was zeer content met den eisch van den officier, doch wierp uit kracht der gewoonte nog een balletje op van een nóg lichtere straf voor zijn cliënt B. Mr. Prins was de meest teleurgestelde der verdedigers en wenschte wat zijn cliënt S betrof zoo mogelijk een reclasseeringsonder- zoek en als gevolg een gecombineerde straf. HET HINKENDE PAARD. Als het bekende hinkende paard kwam de gids Frans T. achter de inbrekers aan en stond nu terecht wegens heling, op grond van het feit dat hij 10 gulden als geschenk uit de opbrengst van de Oterleeker kraak had aangenomen, alsmede dat hij had ver borgen een door diefstal verkregen bloedko ralen ketting. Na kennisneming van de in braak was Frans met zijn echtgenoote Dieu- wer, die later buiten vervolging is gesteld, naar Hoorn gereisd in gezelschap der hee ren inbrekers. Aldaar had hij een adres van afzet opgeschommeld en ontving als beloo ning van bewezen diensten 10. De bloed koralen ketting had Frans van Lambertus B. ontvangen, doch dit sieraad later in het water geworpen, na de ketting in stukken te hebben gebroken. De houding van Frans week sterk af bij zijn optreden bij den rechter-commissaris. Daar had hij alles grif bekend, doch thans hield hij zich aanvankelijk van den domme om later na een gefluisterd tooverwoord van zijn verdediger mr. Belonje, weer zijn oor spro nkelijke erkentenis te stabileeren. Tegen den ouderen zondaar Frans T., die een belangrijke staat van dienst kan over leggen. Hij werd 15 keer veroordeeld voor diverse strafbare feiten, werd gevorderd 1 jaar en 6 maanden gev. Verdachte wees er op dat hij gedurende 8 jaar uit de gevange nis was gebleven. Mr. Belonje wilde genade voor recht la ten gelden en verzocht voor zijn cliënt wat betere condities en hem clementie te bewij zen. STOFZUIGERSVERDRIET. Laatste verdachte was de 28-jarige han delsreiziger Roelof de Vr., wonende te Hoorn, thanstijaelijk in rijkspension te Arnhem, al waar hij 'n gevangenisstraf ondergaat hem opgelegd door de rechtbank te Utrecht ter zake oplichting. Hij was in verzet gekomen tegen een vonnis der rechtbank te Alkmaar, waarbij hij bij verstek werd veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf ter zake het op maken van valsche contracten van verkochte stofzuigers, ten name van de wed. Glijsteen en de heeren Beumer en Gerlach, teneinde de provisie machtig te worden. Hij werkte ten behoeve van den heer van der Zee te Medem- blik, die geen wantrouwen koesterde ten op zichte van 7 hem ter hand gestelde valsche contracten. Het gebrilde, zeer fatsoenlijk uitziende jongmensch maakte door gebrek aan ernstig schuldbesef geen gunstigen indruk. De drie gefingeerde contract-teekenaars loochenden om strijd hun zoogenaamde handteekening. Door den officier werd tegen dit onbe trouwbare exemplaar der stofzuigers colpor teurs gevorderd bekrachtiging van het bij verstek gewezen vonnis. Uitspraak in alle zaken a.s. Dinsdag. „BOYCOT DUITSCHE WAREN". Voor den kantonrechter te Haarlem heeft onlangs iemand terecht gestaan, die zijn huis had laten beplakken met biljetten met het opschrift „Boycot Duitsche waren". Dit feit was vervolgd krachtens art. 52 A van de po litieverordening, waarbij het verboden is, re clame te maken voor zaken of bedrijven die niet in het perceel worden uitgeoefend. Het O.M. had 5 boete geëischt, doch de kantonrechter was het eens met den verdedi ger, dat hier niet van reclame kon worden gesproken en ontsloeg den verdachte van rechtsvervolging. Deze zaak is voor de Haarlemsche recht bank opnieuw behandeld, daar het O M. bij het kantongerecht in appèl was gegaan. De officier van justitie vond het wel recla me, n.1. reclame voor den boycot. Spr. vroeg vernietiging van het vonnis van den kanton rechter en veroordeeling van verdachte tot 25 boete. De rechtbank heeft gisteren uitspraak ge daan en verdachte vrijgesproken. DE OVERVAL MET ROOF TE OVERSCHIE. Het vonnis. De Rotterdamsche rechtbank heeft vonnis gewezen in de zaak van den 21-jarigen schoorsteenveger B. P. en den 20-jarigen meubelmaker J. B., beiden gedetineerd, die in den avond van den 16en December te zamen en in vereeniging den loterijkantoorhouder P. J. J. Le Large op den Oudendijksche Schiekade te Overschie hadden overvallen, hem van de fiets hadden getrokken en hem met een houten knuppel hadden bewerkt, met de bedoeling hem van zijn geld te berooven. Zij waren achterhaald en aan de politie overgegeven. Het O.M. had tegen ieder een gevangenisstraf van 3 jaren geëischt met af trek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. De rechtbank heeft hen thans ieder veroor deeld tot 2 aren gevangenisstraf. MEDE-ARBEIDERS BESTOLEN. De 44-jarige machinist C. de W. van Noordhorn in dienst van de dorschvereeni- ging Noordhorn en omstreken, die de vorige week terecht heeft gestaan wegens verduis tering van 1000 ten nadeelen van 8 arbei ders van de dorschvereeniging door hun loon gedeeltelijk in te houden, is overeenkomstig den eisch door de Groningsche rechtbank tot I jaar gevangenisstraf veroordeeld. ROEKELOOS EN HARTELOOS CHAUFFEUR. De rechtbank te Groningen heeft gisteren den 21-jarigen ex-chauffeur J. S. te Uithui zen, die op 7 November den kleermaker Mek kes heeft aangereden en doorgereden is zon der naar zijn slachtoffer om te zien, die met gebroken beenen was blijven ligggn, veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf en ont zegging van de bevoegdheid om een motorrij tuig te besturen voor den tijd van 1 jaar. ZAKKENROLLERIJ. Voor de Roermondsche rechtbank hebben zich twee Poolsche vrouwen te verantwoor den gehad, die op 30 December van het vo rige jaar op de markt te Helmond 30 porte- monnaies met geld hadden weten te rollen. Het O.M., dat een brief had ontvangen uit Lodz in Polen, waaruit bleek, dat men te doen had met twee beruchte internationale tasschendieveggen, eischte tegen de eene een gevangenisstraf van drie en tegen de andere U/2 jaar gevangenisstraf. AUTOBUSD1ENST OF TOURINGCAR- BEDRIJF? Op Donderdag 25 Januari werd voor het kantongerecht te Den Haag in behandeling genomen de zaak tegen den verd. K. in Den Helder, wien was ten laste gelegd dat hij zonder vergunning een geregelden autobus dienst onderhield. Op Woensdag, Zaterdag en Zondag had hij n.1. autobussen laten rij den naar Rotterdam en terug. Er werd op dien 25en Januari een der chauffeurs van K. gehoord, die verklaarde, dat er niet geregeld werd gereden; alleen als er voldoende pas sagiers zich hadden aangemeld vertrok de bus. Op een desbetreffende vraag van den kantonrechter, antwoordde get., dat het hem nooit overkomen is, dat de tocht wegens on voldoende deelneming niet doorging. Er zijn echter verscheidene andere chauffeurs in dienst bij K.; of die wel eens om genoemde reden niet gereden hebben, wist get, niet te verklaren. De passagiers betaalden 1.75 voor een enkele-reis; wel werden passagiers, op hun verzoek, onderweg afgezet, nooit een ter werden nieuwe passagiers onderweg op genomen. Op diezelfde zitting werd a's getuige ge hoord een leeraar van de ambachtsschool te Rotterdam, die op 14 October 1933 gereden van Rotterdam naar Den Helder. In de bus bevonden zich ongeveer 6 passagiers. Getui ge heeft in de bus plaats genomen, zonder zich vooraf van een p'-aft-bewiis te voorzie In de bus gezeten heeft hij den chauffeur 1.50 betaald. Teneinde andere chauffeurs te hooren stel de de kantonrechter de behandeling tot gis teren uit. Donderdag werden eenige andere chauf feurs gehoord, die allen verklaarden, dat al leen bij voldoende dee'nenrng gereden werd; hoewel zelden, kwam het wel eens voor, dat de rit niet doorging. Mr. Rambonnet, waarnemend ambtenaar van het O.M., achtte bewezen, dat K. gere geld op Woensdag, Zaterdag en Zondag bus sen op Rotterdam heeft laten rijden. Hij vorderde een geldboete van 300 subs. 100 dagen hechtenis. De kantonrechter achtte het ten laste ge legde niet strafbaar en ontsloeg den verdach te van rechtsvervolging. POGING TOT DOODSLAG. De rechtbank te Groningen heeft een ar beider uit Onstwedde, die in den nacht van 2 op 3 Januari heeft getracht den verzeke- rings-agent H. Kuipers te Oude-pekela door verdrinking van het leven te berooven door hem in het Pekelerdiep te werpen, welke po ging ou zijn gelukt als Kuipers niet zulk een goed zwemmer ware geweest, wegens poging tot doodslag veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. De eisch luidde twee jaar gevangenisstraf AMBTENAAR DOOR AANNEMER OMGEKOCHT. Het Amsterdamsche gerechtshof heeft be vestigd een vonnis van de rechtbank, waar bij een 36-iarige gewezen ambtenaar van d-.- P.T.T. te Amsterdam wegens passieve om kooping is veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf Deze legkaart stelt voor: Twee clowns op een klein fietsje en op rolschaatsen. verbodenj Mijn zusje is zoo dol op poesjes; Nu heb ik laatst zoo'n grap gehad! Ik zei: Zus, ik ga katjes halen! Zij dacht aan kleintjes van een kat Ze zocht al naar een aardig mandje Ik liep naar 't wegje bij den dijk; Daar staat een rijtje oude wilgen Vol „katjes", donzig, wol gelijk. Ik plukte 'n bos; Zus stond te wachten Al aan de voordeur en ze vroeg: Waar zijn de poesjes? Want zij zag wel, Dat 'k enkel maar wat takken droeg. Hier, zei ik, mooie wilge katjes! Die mag jij, Zus! Vindt je ze fijn? Maar Zus riep boos: Houd jij die „katjes", Die heelemaal geen poesjes zijn! En toen mijn Tante haar wat later Een aardig, écht jong katje gaf, Zei Zus: Jij mag er niet mee spelen, Hoor Broertje! Dat is nu jouw straf! HERMANNA. (Nadruk verboden). De verdachte had een aannemer uit Berg- Ambacht op de hoogte gesteld van werken, die het Rijk wilde laten uitvoeren en welke ramingen daarvoor waren gemaakt, welke plannen uiteraard geheim waren. Voor deze inlichtingen had de verdachte eens 200 en eens 150 geaccepteerd. Bij de behandeling dezer zaak heeft de procureur-generaal mr. Bauduin het optreden van den aannemer in scherpe woorden afge keurd en verklaard, te zullen nagaan, of al les gedaan was om ook den aannemer straf rechtelijk te vervolgen. SOMNABULE VEROORDEELD. De Amsterdamsche rechtbank heeft be krachtigd een bij verstek gewezen vonnis, waarbij een Amsterdamsche somnabule we gens oplichting tot twee jaar gevangenis straf is veroordeeld. De helderziende, die geen schoon strafre gister heeft, had een juffrouw, die bij haar om advies kwam of er werk in uitzicht was, uit de kaarten voorspeld: „ik zie geen werk, maar wel 'n man". De juffrouw was niet af- keerig van dit vooruitzicht en gaf de som nambule steeds kleine bedragen,- die noodig waren, naar het heette, om den toekomstigen man uit tijdelijke moeilijkheden te helpen Totdat de juffrou-w al 215 aan de kaartleg ster ter hand had gesteld, de man in kwestie nooit op de afgesproken plaats verscheen zooals dan later heette: wegens autopech en haar toen de voorspelling bedenkelijk voorkwam. Wat die voorspelling inderdaad bleek te zijn. Een huisknecht zou op advies van de hel derziende een Nederlandsch meisje trouw n hij was met 'n Duitsche verloofd. De som nambule wist toevallig juist een net meisje voor hem, dat echter wegens ziekte in finan- cieele moeilijkheden verkeerde. De huisknecht liet zich steeds opnieuw allerlei verhalen aanleunen, gaf maar steeds bedragen voor zijn zieke toekomstige echtgenoote, om tot de ontdekking van het oedrog te komen, toen hij eenmaal 1495 kwijt was Zie je 't wel? We &pelen winkel; Rudolf is de kruidenier. Hij weegt krenten, koek en suiker Zijn gezicht straalt van plezier. Klein Marietje komt iets koopen; Zij heeft centjes meegebracht. 't Zijn geen échte, hoor! 't Zijn knoopjes, Dat heeft Jopie zoo bedacht. Wat zij wenscht, vraagt Rudolf 'k Wil rozijnen, wel een pond, Van die lekk're, groote, zoete, Die haast smelten in je mono 't Kruideniertje kijkt wat angstig. 'n Pond, dat 's heel zijn voorraad wel! - Maar dan lacht hij en bedenkt iets* Dat te pas komt bii het spel. De rozijnen, juffrouw Rietje, Zijn bijzonder schaarsch dit jaar, 't Is, dat U een goede klant is, Anders ging het vast nietmaar. 'k Zal daar ik U graag tot klant houd, Geven U een ons of drie! D' and're klanten willen ook wat, Dat begrijpt U, juffrouw Ria. Klein Marietje knikt begrijpend, Dat is eerlijk, ieder wat, En ook d'and ren zijn tevreden. Winkel spelenfijn is dat! M. HOEKENDIJK. (Nadruk verboden). SPREEKWOORD UIT HET VORIGE i NUMMER. Vele kleintjes maken één groote. (Nadruk verboden.) Oplossingen der raadsels uit het vorige nummer. Voor grooteren. 1 Is het muziekgezelschap in Weesp reeds aangekomen? (Spree). Jaap Wirt is je neef, is het niet? (Irtisj.) In zijn razernij liep de man het huis uit- (Nijl). Je moet het kleed onzichtbaar stop- Pen- (Don). 2- S Schipbeek, och schip schicht Schipbeek kombuis steur pen k 3. Krokodil. Kok, kil, koor, rok, dik. 4. L(el) Otto lotto. Voor kleineren. 1 Een koekoek. 2. Berk, elBerkel. 3. L E K E V A K A R OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Schrijf onder elkander woorden van 4 letters le een uurwerk. 2e een getal. 3e een deel van een schip. 4e een zwemvogel 5e een ander woord voor zinspreuk. 6e ruw metaal. 7e een rivier in Frankrijk. 8' een deel van je gezicht. De beginletters moeten, van boven naar beneden gelezen, den naam van een eigenaardig dier vormen. 2. Verborgen plaatsen in uEropa. Laat Jan en Piet hun boeken niet vergeten. Jan moet in bad en kan dus niet me®- Ik ben even tot het eind der straat geloopen. Op het dikke mos loopt het lekker zacht. Laat Rie straks even boven komen. 3 Wie kan een ezel maken van: lo r na go 4 Mijn eerste is een deel van een tafel of kast, een buffet of commode; mijn tweede is een afkorting van een zilveren geldstuk en mijn g* heel is een naaldboom. Voor kleineren. 1 Mijn geheel wordt met 8 letters g®" schreven en noemt een bloem. F.en 1, 2, 7, 1 is een uurwerk. Een 8, 6, 1 is een kleedingstuk. Eer 8, 2, 3, 1 is een weekdier. Een 4, 7, 1 is meisjesspeelgoed. Een 1, 3, 5 is een voortuig. 2 Met p als beginletter ben ik een plant, met z een visch en met h een korenstengel. 3 Eerst een uitroep, dan een voorwerp, Waar begin noch eind aan k- Samen noemen die twee woorden Een bekenden, lekk'ren visch. 4 Kruisraadsel. X X X XXXXXXX X X X le rij een medeklinker. 7e een lichaamsdeel van een dier 3e een wapen. 4e 't gevraagde woord. 5e een knaagdier. 6e een boom 7e een klinker. (Nadruk verboden).

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 12