JMmnieiws Vcaaq enAan&od Jooneel JCunst en Wetenschap Jijummlcmd HEI PROGRAMMA VAN MORGEN. Oost. Ie kl. b. West. 3e kl« B. Noord-Holland Zuid-Holland. Het Oosten Afd. A. Afd. B. West. 3e kl. B. ONZE KORFBALLERS. Programma voor morgen. «EEN NACHT IN CAIRO". VT Victoria Theater. HET DANSHUIS en JE GELD OF JE LIEFDE. Cinema Amerfcain. MEIN MADEL IST EINE VERKAUFERIN. Bioscoop Theater Harmonie. CINEMA EN THEATER. Het programma van de korfbalwedstrijden vair ueiï"Ncderlaridschen Korfbalbond voor a.s. Zondag luidt volgens „Korfbal Revue": West. Ie kl. N.-H. Amsterdam: D.T.V.—Swift Amsterdam: D.V.D.—Olympia West. Ie kl. Z.-H. Delft. D.K.C.Deetos Den Maag: Ons Eibernest—Rozenburg 7 9,°^' le A. Zutfen: Z.K.C.-Ekca Deventer: Hellas—'t Overschotje Kampen: Wit-Blauw—H.K.C. Enschede: D.O.S.Rigtersbleek Almelo: Achilles—A.K.C. Amsterdam: Hercules II—Oosterpark Amsterdam: D.V.D. IINieuwendam- merhain Haarlem: Oosterkwartier—Haarlem DE EERSTE KLASSERS. De programma's beginnen reeds kleiner te worden, enkele ploegen zijn reeds uitge speeld. Toch is er, vooral in de onderste re gionen nog voldoende spanning, terwijl in het Oosten van afd. A. ae spanning voor de eerste plaats tot het uiterste gestegen is. Morgen zal hier echter een einde aan komen. In de B-afd. verwachten we in ieder geval morgen de kampioen. De strijd om de bovenste en onderste plaats is hier reeds beslist. De ontmoetingen zijn dus niet zoo heel belangrijk. D.T.V. om vangt Swift en kan door een overwinning een plaatsje omhoog gaan. Ook D.V.D. kan van het bezoekende Olympia winnen. De beide hekkens.uiters speten beiden thuis. D.K.C. ohivangt de kampioenen, aie natuur lijk met de winst gaan strijken. De tweede candidaat voor de onderste plaats heeft tegen Rozenburg althans een kans op succes. Mocht zij er inderdaad in slagen de overwinning te behalen, dan is meteen liet lot van D.K.C. be slist. Alle belangstelling in het Oosten richt zich morgen naar Z.K.CiEkca. Het zou voor Ekca, dat dit jaar haar 25-jarig bestaan viert een mooi succes zijn, om in dit jubi.eumjaar het kampioenschap te behalen. Hiertoe dient zij echter morgen te winnen. Wint daarente gen Z.K.C., dan zijn de Zutfenaren kam pioen. De strijd is geheel open, zoodat het aan spannig niet zal ontbreken. Hellas kan zich door een overwinning op 't Overschotje van de derde plaats verzekeren. Hier kan morgen vrij zeker de kampioen verwacht worden. Het i6 tenminste niet denk- baar, dat D.O.S., tegen haar stadgenoote Rigtersbleek, het eene puntje, dat zij nog noodig heeft, niet zal behalen. De overige wedstrijden zijn hier al zeer belangrijk. De vier candidaten voor de onderste plaats ont moeten elkaar. Wit-Biauw ontvangt H.K.C. lil den uitwedstrijd wisten de Kampenaren gelijk te spelen, zoodat zij nu op eigen veld een kansje hebben, om door een overwinning, de laatste plaats te verlaten. Achilles en A. K.C. hebben,elkaar- pog niet ontmoet. Een ge lijk spel zou ons hier niet verwonderen. De stand van de degradatiegroep is: H.K.C. Achilles A.K.C: 'Wit-Blauw 11 8 10 11 3 2 2 1 1 2 2 3 7 4 6 7 13—25 9—23 18-34 14—43 Oosterpark, dat bij Hercules II op bezoek gaat, zal zich wel hersteld hebben van de onverwachte nederlaag tegen Haarlem en voor een overwinning zorg dragen. D.V.D II—Nieuwendammerham is van be lang voor de onderste plaats. Verliest D.V.D dan staan zij definitief onderaan. In Haarlem zal het in de plaatselijke ont moeting OosterkwartierHaarlem buitenge woon spannen. Op eigen veld verloor Haar lem met 2—1. Na de fraaie prestatie tegen Oösterpark houden wij het echter op Haar lem. Oostzaan: O.K.V III—K.V.K.V. II -Alkmaar: K.V.K.V. Hl-Velocitas I (Hoorn) terrein Wi'helniinalaan, aanv. 2 u. Alkmaar: K.V K V. aVelocitas b terrein Wilhelminalaan aanv. 1 u K.V.K.V. I is morgen vrij. De reserves kunnen in Öostzaa.n tegen O. K.V. III een flinke overwinning behalen. Het derde speelt thuis tegen Velocitas. dat de punten mee naar Hoorn neemt. De «aspiranten kunnen door een overwin ning op Celocitas b het kampioenschap be halen. Aanpakken dus. MOEDER. Alkmaarsch bioscooptheater- ...„Moeder" Is een prachtig gespeelde film. Zooais hef in veel huisgezinnen gaat, is moeder diegene, waar 'alles om draait. Ze zorgt voor de kinderen als ze klein zijn, zon der dat het echter beseit wordt. Als de kin deren met zojg, groot gebracht ziJn, komen pas de eigenlijke zorgen- Als de Hnd.ten later dan met hun meisjes thuis komen, is aiies nog mooi. Vadex heeft echter al een heel tijd geen werk en komt zpodoende in aa - raking met een smokkeiaarsbende. Op K. avond moet er een lading sterke drank g smokkeld worden, er. vader bestuurt de sm kelaarswagen. De auto komt echter op tc tieke moment langs der. weg in de sne<^w zitten, waardoor verder rijden onmc^ -h wordt. Zijn zoon Jöhnny, die z o m f naar huis gebracht heeft, ziet het, wil vader helpen, stuurt vader naar huis, en wi ihet zaakje gauw afladen en maar langs aen weg laten liggen. Net als alles klaar wordt hij gesnapt en veroordeeld tot gevangenisstraf Hierdoor geraakt moe<^e*ii. groote zorgen. Johnr.y zegt mets en neemt het vóór zijn vader op. Ondertusschen sterft vader de kinderen zijn getrouwd moedet blijft geheel alleen achter. Als Johnny vrij komt en voor werk naar Alaska gaat. zorgt hij dat moeder maandelijks geld krng+ en bij een der andere zoons in komt wonen. Maar zooals het helaas veel gaat, moeder wf" ze niet over den vloer hebben. Ten slotte gaat ze in ten armenhuis. Als Johnny na een tijd weer thuU komt, wordt hij zoo verontwaardigd over dezen toestand, dat hij weer ruzie krijgt met zijn broers en zusters, n') gaat naar 't armenhuis en weet z'n moe der mee te krijgen. Het slot U dan, dat ze weer in haar oude huisje komt met Johnny en zn aanstaande vrouw Een inachtig-mooie film, die op velen een diepen indruk zai maken. Het voorprogramma is uitgebreid en actueel, al met al dus een waardig programma. Kanton Novarro is een veelzijdig acteur ln zijn nieuwe film „Een nacht in Caïro" spreekt hij niet minder dan zes verschillende talen. Dit is op zich zelf reeds iets bijzon ders, maar het interessante is, dat hij de uit spraak van deze talen van nature goed aan- voelt en zijn accent absoluut niet opvalt Waarschijnlijk ligt in zijn Spaansche af- komst de verklaring van zijn groote popula-' riteit in en buiten Amerika. Hij is niet het type van een Amerikaan, maar kan zich aanpassen in rollen van figuren uit de meest uiteenloopende landen. Na het groote suc ces, dat hij had te boeken in de „Pagan Love Song mag „Een nacht in Caïro" zeer zeker tot een der beste producten van hem genoemd worden. De weinigzeggende naam van de film laat den toeschouwer in het onzekere van den inhoud. Met zekerheid U wel spoe dig vast te stellen, dat de film inderdaad in Caïro opgenomen is, de mysterieuze stad aan de Middellandsche Zee. In die stad is Jamii (Ramon Novarro) gids en wel een zeer eigen aardige gids. Want vrijwel geen enkele dame, welke hij rondgeleid heeft, heeft zich aan zijn charme kunnen onttrekken, een aanbidderij op groote schaal is 't gevolg. Onverstoorbaar werkt hij een heel rijtje beauty's af, totdat, ja, totdat Diana, een beeldschoon Engeïsch meisje met haar verloofde een bezoek aan Caïro brengt. Door haar schoonheid raakt Jamil zoo onder den indruk, dat hij niet beter weet te doen, dan zich als tolk bij de op vacantie zijnde familie aan te bieden, hetgeen hem met zijn onverzeltelijken wil prach tig gelukt. Geïnspireerd door Diana's be koorlijkheden gaat hij dan gevaarlijk spel spelen; recht en onrecht zijn voor hem gelijk Diana (Myrna Loy) door zijn pracht sonore stem bevangen, geeft zich eenmaal aan hem over en dat zal naar noodlottig worden. Om u echter niet alles te verklappen, zullen we hierbij stoppen met de toezegging, dat Diana trouwt met hem, wien ze oprecht lief heeft. En evenals in alle films van den laatsten tijd, door Ramon Novarro gespeeld, is de zang voor hem een hoofdfactor geworden Wanneer we hem in deze film zijn „Song ot the Nile" hooren zingen, dan gaat vaak een ontroering door de zaal. Aangrijpend en suggestief in een woord. Een waardig Metro- Goldwiin-product. De klucht, welke de hoofdfilm voorafgaat, bestaat uit een mengsel van onwaarschijn- heden, waarvan elke inhoud ontbreekt. Dat er desniettegenstaande hartelijk om gelachen is, was wel een bewijs, dat het komische deel zeer op prijs werd gesteld. Een bijzondere vermelding is echter -de Russische cultuurfilm over Leningrad waard. Keurige fotografische opnamen en een alleszins lofwaardig gegeven. Uit de uitgebreide collectie bipnen- en buitenlandsch nieuws noemen we speciaal het Polygoon-nieuws uit Haarlem, dat dit maal wel zeer actueel is. Het geheel dus een prijzenswaardig pro gramma. Het hoofdnummer van deze week in de Cinema Americain is ongetwijfeld Het danshuis „Loveland", want dit aangrijpende verhaal uit het leven van een dansmeisje boeit de toeschouwers zoo, dat men met spijt het woord „einde" ziet. Bovendien geeft de film gelegenheid kennis te maken met het spel van Nancy Carroll, die men hier veel te weinig ziet. Dit charmante persoontje speelt de hoofdrol van Madelei- ne zoo levenswaar, dat men bij voortduring geboeid blijft. Zij heeft in John Boles een uitmuntende partner, John Boles stelt in deze film één der rijkste ingezetenen van New-York voor, die in het beroemde danshuis Loveland kennis maakt met Madeleine. Deze kennisma king en de ontwikkeling der idylle is op fijne wijze uitgewerkt, Paul Vanderhill is weduwnaar en heeft een dochtertje. Daarom zal hij Madeleine ondanks hun groote liefde niet trouwen. Maar als Madeleine het geluk van een baby verwacht, Is Paul dadelijk besloten- Hij trouwt Madeleine. Maar het kind sterft en nu wil het meisje Paul zijn vrijheid terug geven. Zij gaat naar Mexico om zich te laten scheiden, doch na opheldering van eenig misverstand zegeviert de liefde en komt voor Madeleine opnieuw het geluk. John Boles en Nancy Carrol hebben prachtig geipeeld. Evenals Buck Jones, die van den sympathieken cowboy, die altijd van Madeleine blijft houden, een zeer aan nemelijk figuur maakt. Aan deze film gaat een ander hoofdnum mer vooraf van een ander genre. Daarin zorgen Zasa Pitts en Slim Slummerville voor groote vroolijkheid. Het is een inge wikkelde geschiedenis, van een rechtbank- geval, waarbij een bankdirecteur tot een groote schadevergoeding wordt veroordeeld wegens trouwbelofte aan Zasa. Slim als advocaat maakt daar handig gebruik van en laat het zelfs naar believen regenen, wat ten slotte den directeur het proces doet verliezen. Een interessant journaal opent dit pro gramma, dat een bezoek ten zeerste waard is en velen eenlge aangename uren zal be zorgen, De Ufa is er in geslaagd naar aanleiding van de operette: Meine Sekwester und Ich"t een zeer aantrekkelijke film te ma ken, die zeker bij de voorstellingen op Zon dag, Maandag en Dinsdag veel succes zal oogsten. In de hoofdrollen treden niet minder op dan Liane Haid, Willy Forst en Paul Kemp. Liane Haid is in deze film een gravin, die op haar landgoed een fraai ballet tot uitvoering brengt. Willy Forst ziet. haar dansen en spelen en is direct betooverd. Maar het gravin netje is niet gemakkelijk. Dan leert hij een verkoopster kennen, die sprekend op zijn gravin gelijkt. Zijn het zusters, tweelingen, of is het misschien de zelfde persoon. Willy Forst rust niet voordat hij het probleem heeft opgelost. Tal van verrassende wendingen, waarbij de uitmuntende komiek Paul Kemp voor groote vroolijkheid zorgt, geven deze echte operettefilm een eigenaardige bekoring. Ieder zal deze aardige film willen zien. Het spel der hoofdpersonen is uitstekend, maar ook in de andere rollen zal men tal van be kende en geroutineerde krachten zien en de regisseur heeft voor prachtige buiten opnamen gezorgd. Met een welverzorgd voorprogramma vormt deze film een geheel, dat een echte vroolijke en amusante avond waarborgt. En de muziek van Benatzky niet te ver geten. Behalve het vervolgverhaal en het com pleet verhaal „Het boek met de zeven zegels" van D. Alvarez, bevat C. en Th. dezer week: Balletmeester in Hollywood; Amsterdamsche kroniek; Hoe filmsterren gekleed gaan, vele portretten o.a. van het Nederlandsche trio (Paul Frenkel, Sam Swaap, Ch. van Ister- dael) enz. (Uitsluitend 2s hands artikelen). Van 16 regels II Mal bi) vooruit- bstallng te voldoen. TE KOOP AANGEBODEN een pracht geëm. PENSIONFORNUIS, alsmede tweedehands soliede BRANDKASTEN. J. P. J, BESTEMAN, Markstr., Alkmaar. TE KOOP wegens overcompleet 2de handsch Canapé, 2 Crapeauds, 4 Stoelen, Theetafel, Voltaire, Spiegel, partijtje emaille en aardewerk. JANSSEN, Geesterweg 1, Sterk Ledikant 2 p. met matrassen 5, houten Koffer 2 50, Schrijftafel 3.50, Veerenbed 7.50, Karpet 3.50, Groot vast kleed 17.50, Gemakskoffer mot pot 7.50, enz. DEKKER, Laat 182. TE KOOP CHEVROLET AUTO Coach 68000 KM. geloopen Prima 195. Adres LAAT 109. Tel. 649. Aangeboden: 1 H. D. Motorrijwiel bolle Tank in schitterenden staat, 1 H. D 1 jaar oud 75, 1 F. N. Sahara zijklep prima 165, 1 Ford Truck T model 100. GARAGE C. ADOLF, Bergen. Groote passpiegels, eiken en pits-pine z g. a. n. ledikanten, nachtkastjes, di vans. springmatragsen, kleedpn, bedstel- len, naaimachines enz., zachte prijzen. DEKKER, Laat 182. TE KOOP FIETS met hulpmotor zoo goed ais nieuw, voor halven prijs. Te be vragen Jb. BAKKER, Damweg, Schoorl- dam. Eiken Lits-jumeau z. g. a, n. 80, 4 Stoelen en 2 Crapeauds 25, Canapé- bank 8.50. mooi Divanbed 17.50 pits- pine Linnenkast 15, pracht electrische Piano 65. DEKKER, Laat 182. TE KOOP 8 groote ramen (v. étalage, broeikas, e. d.) 150 X 145 c M en 3 klei nere bij Fa. LIND op de Mient. TE KOOP zoo goed als nieuw gouden HEERENHORLOGES, COLLIERS en VERLOVINGSRINGEN. S. W. VET, Verdronkenoord 5, Kinderwagen te koop, moderne .wagen met vacht en bedje, spotprijs 14. Te vens alle soorten Meubelen, Bedden, Fornuizen voor een beetje, z. g. a n. J. L. Sostman Jr., Verk.lok. Ridderstr 10 MODERNE KINDERWAGEN TE KOOP (z g. a. n.) HUIGBROUWERSTRAAT 8 A. TE KOOP EEN RADIO-TOESTEL in een mooie eikenhouten kast met Inge bouwde luidspreker. LINDELAAN 9. Pracht Damesrijwielen als nieuw 14.50—12 50 „Elswick" heerenrijwiel met remnaaf (hooge maat) 15, Simplex H. rijwiel 14, enz. NIEROP. Koningsweg 40. TE KOOP GEVRAAGD goed onder houden KINDERW.' GEN. Br m uitv. inl. onder letter IJ 87 bur. v d. blad. O... BEDOEL JE DAT. Ja, dat is het nu juist wat we bedoelen, namelijk te verklaren, dat deze Nationale Revue gisteravond in alle opzichten weer een succes is geweest. Als er iets bij was, dat niet heelemaal was zooals het behoorde dan waren dat de leeg gebleven zitplaatsen, die hier en daar nog zichtbaar waren, maar over het algemeen was er ook nu weer heei wat publiek en die er waren zullen zich niet beklaagd hebben. Vooral de buitenmenschen houden van re vues en als Buziau wat al te lang op zich laat wachten worden ze ongeduldig. Dan komt Lou Bandy als redder uit den nood en hij is zeker de beste Hollandsche artist, die een man als Buziau kan vervangen op voorwaarde dat hij niet tracht hem te imi teeren Maar dat doet Lou Bandy dan ook niet en dat behoeft hij niet te doen want daarvoor is hij zelf te origineel. Hij speelt minder voor clown dan voor conferencier en hij is ongetwijfeld een man, die er slag van heeft onmiddellijk contact met het publiek te krijgen Er is ook gisteravond weer van har te om zijn dwaze invallen gelachen al heeft hij ook toen geen kans gekregen om de mop van den man met het kleine brilletje te ver tellen. Toevallig toch, dat er altijd iets tus schen kwam als hij het publiek op die mop wilde vergasten. Maar als tergoeding heeft hij heel wat andere moppen verteld en hij heeft er slag van ze zoo voor te dragen, dat de toescLouwers zitten te huilen van het la chen. In de verschillende scènes waarin hij de hoofdrol vervult was hij ook den tweeden avond weer bijzonder op dreef. Wij hebben daarover gister een uitvoerige beschouwing gegeven en wij kunnen dus nu volstaan mei te constateeren. dat het succes van deze revue weer allereerst aan hem was te dan ken. En daarnaast natuurlijk aan al zijn trou we medewerkers, aan Clairette Hammé, aan Wiesje Bouwmeester, aan Beppy Rameau en Jean du Béla, aan het schitterend werk van het danspaar Mado en Chaïnoff, aan de twaalf National Whirlwindgirls, aan Frans Bogaerts en Willy Walden en aan nog zoo veie andere minder op den voorgrond tre dende medewerkers. Als we precies mogen zeggen wat we be doelen, dan is het dat het gezelschap, dat thans „O. Bedoel je dat" opgevoerd hectt bij 'n volgende revue niet mag vergeten weer naar Alkmaar te komen. WILLEM KES. f In den ouderdom van 78 jaar Is te Mun- chen overleden de heer Willem Kes, de eerste directeur van het Concertgebouworkest te Amsterdam, aan welks vorming hij zijn bij zondere krachten heeft besteed. Willem Kes werd geboren 16 Februari 1856 te Dordrecht. Hij kreeg daar het eerste muziekonderwijs (viool) van Böhme en toon de daarbij zoo'n bijzonderen aanleg, dat hij op 15-jarigen leeftijd als pensionaire van koning Willem III naar Leipzig kon gaan om daar te studeeren onder leiding van Carl Reinecke en Ferdinand David. Twee jaar later, in 1873, ging hij naar Brussel en ten slotte voltooide hij zijn studies te ,Berlijn. Daar verliet hij ae „Hochschule" met een „Reifezeugnis" voor viool en compositie. Toen ging hij naar zijn vaderland terug en werd in 1875 concertmeester van het Park orkest. Een jaar later benoemde de afdeeling Dor drecht der M. t. b. d. T. hem tot haar direc teur. In 1883 werd hij dirigent van het Park schouwburg Orkest, in 1885 kwam hij weer naar Dordrecht als muziekdirecteur. Totdat in 1888 Amsterdam hem andermaal voor zich opeischte, als directeur van het toen op gerichte Concertgebouw-Orkest. Deze functie heeft hij vervuld tot 1895, teen hij een aanbieding kreeg uit het buiten land, waartegen men hier meende niet te kun nen concurreeren. Zoo vertrok hij in 1895 naar Glasgow als dirigent van het „Scottish Orchestre"; sindsdien is hij niet meer in ons land teruggekomen, zij 't voor een speciaal geval. Zijn werkzaamheid te Olasgow duur de tot 1898; toen vertrok hij naar Moskou als dirigent van het Philharmonisch Orkest al daar en als directeur van het Philharmonisch Conservatorium. Hier bleef Kes totdat in 1906 Coblenz hem begeerde voor de functie van directeur van het „Musik-Institut" Deze functie heeft hij vervuld tot 1926, toen hij als 70-jarige gepensionneerd werd. Hij heeft zich toen teruggetrokken te Oberaudorf aan de Inn in Beieren. EEN WENK AAN AUTOMOBILISTEN. Bij de bewaakte spoorwegovergangen ko men veelvuldig verkeersongevallen voor. Vol gens een mededeeling van den minister van waterstaat in de Tweede Kamer was dit aan tal in een jaar tiids niet minder dan 376. Aangezien onlangs een noodlottig ongeval is geschied, dat wederom het gevolg was van het niet of niet voldoende opvolgen van de voorschriften betreffende het verbod tot hel voeren van verblindende verlichting, geven de A.N.W.B. en de K.N.A.C. den weggebrui kers ten sterkste in overweging, zoowel in hun eigen belang als in dat van de alge- meene verkeersveiligheid bij de nadering van of het stilstaan voor de afsluitboomen van spoorwegovergangen terdege rekening te houden met het bepaalde in artikel 19 van het motor- en rijwielreglement, n.1. dat een motorrijtuig, dat zich oo een weg bevindt tus- schen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang, geen verblinden de verlichting mag vceren, voor zoover de weg is gelegen binnen een bebouwde kom eener gemeente, wanneer het motorrijtuig stilstaat en het motorrijtuig een ander motorrijtuig, een rijwiel, een ander rij- of voertuig, of een rij- of trekdier of vee tegen komt van het oogenblik af, dat het op 100 M genaderd is, tot het oogenblik waarop een oi tmoeting is geschied FIETSRIJDER AANGEVALLEN. Zwaar gewond aan den weg gevon den. Een boerenzoon uit Aalst (N.-B.), die Donderdagavond over den Loonderweg naar zijn meisje op het Loon fietste, werd van een bosch ui- onverhoeds aangevallen door eeni- ge onbekenden. Zij wierpen hem van de fiets en staken hem met messen, zoodat de boeren jongen zwaar gewond langs den weg bleef liggen. Voorbijgangers, die hem opmerkten, droeen hem naar een boerderij op het Loon en waarschuwden den dokter. Men weet nog niet wat de motieven tot deze aanranding zijn geweest. VERBOD MASSA-GOLPORTAGE. Ter voorkoming van relletjes Wegens de in de laatste weken in de omge ving van het spoorwegstation herhaaldelijk voorgekomen relletjes nebben, naar het Hbl meedeelt, B. en W. van Bussum den commis saris van politie gelast er voor zorg te dra gen, dat binnen een afstand van 500 M van den hoofdingang niet dan ten hoogste door één persoon te zelfder tijd gevent wordt mei gedrukte stukken van gelijken inhoud of on der denzelfden naam uitgegeven. ONTSLAGEN ALS AMBTENAAR. Wegens lidmaatschap van de N.S.B. De heer C. van Geelkerken, commies ter provinciale griffie van Utrecht en algemeen secretaris van de N. S. B., heeft van Ged. Staten dier provincie een brief ontvangen, waarin hem, in verband met het feit, dat hij bij zijn lidmaatschap van de N. S. B. wenscht te volharden, met 1 Mei a.s. eervol ontslag wordt verleend. Tevens werd hem mededegedeeld, dat hij binnen acht dagen na uitreiking van het besluit in beroep kan ko men bij het scheidsgerecht en dat hij zich in gevolge de pensioenwet 1922 desgcwenscht voor zijn na te laten betrekkingen het be houd van uitzicht op pensioen kan verzeke ren. IN VRIJHEID GESTELD. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft de invrijheidstelling gelast van den secretaris der gemeente Empel. die zooals gemeld opge sloten was in het Huis van Bewaring, ver dacht van verduistering. DE EIERENHANDEL KLAAGT. Het bestuur der Landelijke Ver. v. Eier- eporteurs- en handelaren heeft op het depar tement van ec. zaken o.m. bepleit, dat eieren ongestempeld in het koelhuis zouden mogen worden opgeslagen, subsidiair, dat het stem pelen zal geschieden bij uitslag uit het koel huis met mogelijkheid, om ze ongestempeld uit te staan voor landen, die ongestempelde eieren verlangen. Verder werd er op gewezen, dat het stempelen van kalkeieren geheel over bodig is, daar deze terstond van versche zijn te onderkennen. Toegezegd werd deze voor stellen bij den minister te zullen voordragen en men stelde in uitzicht, indien geen over wegende bezwaren door derden zouden wor den opgeworpen, de gedane verzoeken voor inwilliging en verwezenlijking in aanmerking te zullen nemen. De delegatie heeft vervolgens gewezen op de overbodigheid der Stichting voor export van eieren en pluimvee. Het grootste bezwaar is, dat de taak dier stichting niet omschre ven is en ieder oogenblik nieuwe bevoegd heden aan deze stichting kunnen worden ver leend. Subsidiair werd gevraagd bij hand having der stichting mannen uit de praktijk in het beheer te benoemen. De vertegenwoor digers der regeering wenschten in deze aan gelegenheid geen toezegging te doen, wel werd de wenscheiijkheid eener commissie van advies toegegeven. Nog werd gewezen op de wenschelijkheid de contingenten voor den uitvoer van eieren naar Dultschland niet per maand uit te rei ken. In dezen werd een nader onderzoek en zoo noodig overleg met de Duitsche regee ring toegezegd. DE BOTERPRIJS. De Leeuwarder boternoteering is heden vastgesteld op 48 cent. DE ACTIE IN HET STUCADOORS- BEDRIJF. Overeenstemming met den R.K. Stucadoorspatroonsbond verkregen. Zooals reeds in den loop der vorige week werd medegedeeld, waren de onderhandelin gen over de vernieuwing van het landelijk contract voor het stucadoorsbedrijf mislukt. Door den r.k. Stucadoorspatroonsbond was nu het initiatief voor een nieuwe bespre king met de besturen der arbeidersorganisa ties genomen, en in een op 20 Februari te Utrecht gehouden conferentie is volledige overeenstemming tusschen deze organisaties verkregen Overeengekomen is, het compromis van 18 Januari 1934 te aanvaarden, met dien verstande, dat in Haaflem terzake van arti kel 20 overleg gepleegd wordt. Voor Rotterdam zal over de arbeidsvoor waarden met de plaatselijke patroonsvereeni- ging „Rotterdam en Omstreken" overleg ge pleegd worden. Wordt geen overeenstemming in deze plaatsen verkregen, dan zullen de geschil len in deze plaatsen aan arbitrage worden onderworpen. Het overleg, in de beide eerste alinea's be doeld, zal vóór of op 15 Maart 1934 geëin digd moeten zijn. De overeenkomst gaat in op 19 Februari 1934 en eindigt 1 April 1935. Hieruit blijkt derhalve, dat de Ned Stu cadoorspatroonsbond geen partij bij de over eenkomst geworden is, terwijl de arbeiders organisaties nu den plicht hebben, de over eenkomst bij de leden van den genoemden bond en andere stucadoorspatroons door te voeren. NIEUWE MOGELIJKHEID VOOR IJSELMEER-VISSCHERS. Kan botvangst herleven? Wij lezen in het Hbld.: De Andijker visscher C. de Vries heeft enkele jaren geleden een partij zeer jonge bot uitgezet in den zoogenaamden put bij den proefpolder, dus in zoet water. Later, toen deze bot volwassen was geworden, werden daar alleen groote botten gevangen. Jonge exemplaren werden aangetroffen, evenmin als tegenwoordige in het IJselmeer. Zooals men weet plant de bot zich wel in de Noordzee voort en in het voorjaar vooral in Mei trekken de jonge vischjes a's van ouds door de zeegaten binnen, maar zij worden thans bij hun tocht naar de vroe gere Zuiderzee door den afsluitdijk gestuit. Deze mededeeling berust op de ervaringen, die visschers in het voorjaar van 1933 buiten den afsluitdijk hebben Opgedaan. Men ving daar verleden jaar flinke hoeveelheden jonge bot, die natuurlijk weer zoo spoedig mogelijk aan de zee (buiten den dijk) werd terugege ven. Indien nu dit voorjaar en wel voorname lijk in Mei, een flinke 'Zuiderzeebotter met een drie- of viertal werklooze visschers werd bemand en dit vaartuig voer dagelijks langs de kamers der haring- en ansjovisvisschers, dan konden deze zeker groote massa's jonge bot overnemen om die dan binnen den af sluitdijk weer te laten zwemmen. Wellicht zou hie reen taak voor Snze regee- ring gelegen zijn, om de door de afsluitings- werken buiten emplooi gekomen Zuiderzee- visschers weer aan de verdienste te brengen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7