Alkmaarsche Courant Veilige havens I HONIG'S JULIENNESOEP 6 borden voor 20 ets. Honderd Zes en Dertigsle Jaargang. HAANDAG 26 FEBRUARI. Qemeentecaden HENSBROEK. SeuiCCetan EGMOND AAN ZEE. (Wordt vervolgd.) No. 47 1934 Donderdag vergaderde de raad onder voorzitterschap van burgemeester Kooiman tevens secretaris. De voorzitter opende met te zeggen, dat dit de eerste keer is, dat in 1934 worat ver gaderd en aanegzien we al bijna twee maan den in het nieuw begonnen jaar zijn, zal spr. geen officieele Nieuwsjaars-openingsrede houden. Toch zeide spr., wensch ik u en de uwen en alle ingezetenen een gelukkig 1934 toe. Mededeelingen. Inplaats van den heer Stolp, die daarvoor heeft bedankt, is als voorzitter van het Bur- gelijk Armbestuur benoemd de heer Jb Heertjes. Van den minister van sociale zaken was bericht ontvangen, dat de regeling van het baggeren zijnde het uitdiepen van de polder- slooten is verlengd tot 31 Maart 1934. Het bij te dragen percentatie hieromtrent is nog niet vastgesteld. Ingekomen stukken. Een dankbetuiging was ingekomen van den gemeente-ontvanger, den heer Groot, voor de betoonde belangstelling van de zijde van het gemeentebestuur bij zijn jubileum als gemeente-ontvanger. Door het gemeentebe stuur was den jubilaris een bloemenmand aangeboden. Een brief van den Nederlandschen bond van Gem. Ambtenaren. Deze gaf het college in overweging om op de wijzigingen der salarissen van B., S. en O. niet verder in te gaan. Dit schrijven werd voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van den heer C. Houtkoooer om ontslag als klokluider der gemeente met in gang van 1 Januari 1934. De voorzitter lichtte toe, dat voor deze te- trekking, die f 15 per jaar geeft, geen solli citanten zijn opgeroepen, daar de klokluider voor Ned. herv. kerk ook die functie voor de gemeente waarnam. Daar nu door genoemde kerk de heer de Graaf is benoemd, stelden B en W. voor ook de gemeentelijke betrekking door den heer de Graaf te laten vervullen. Alzoo werd besloten. Voorts was een schrijven ingekomen van de Algem. Vereeniging van Bloembollen- Cultuur om een subsidie voor een in 1935 te houden bloemententoonstelling. B. en W. stelden voor hier niet op in te gaan, daar men voor dergelijke subsidies de goedkeuring van den minister moeten heb ben, en deze aan een noodleidende gemeente als Hensbroek daarvoor zijn toestemming niet zou geven. De subsidie werd door den raad niet toegestaan. Van den heer Koppenol, hoofd der school, was een dankbetuiging ingekomen voor het besluit in den raad genomen om hem het waterleiding-geld niet meer te laten betalen Van de afd. West-Friesland van het Witte Kruis was een verzoek ingekomen om een be drag beschikbaar te stellen voor de uitzen ding naar het sanatorium voor de vrouw van den heer H. Wendel gedurende den tijd van 6 maanden. De voorzitter zeide natuurlijk met dit doel te sympathiseeren en lichtte verder toe, dat voor de t.b.c.-bestrijding of uitzendingen naar een sanatorium geen bedrag op de be grooting is geplaatst. Gevraagd werd, wat die uitzending zoo ongeveer zal kosten. De voorzitter antwoordde, dat per dag moet worden betaald 3.50 Aan het Departement van financiën moet worden gevraagd om op de begrooting te mogen plaatsen, wat de raad voor de uitzeiaing beschikbaar stelt. Na nog eenige besprekingen werd besloten een post groot 200 voor dit doel op de be grooting te plaatsen. Van de provincie kan een 40 van het toegestane bedrag terug worden verlangd. De heer Bas vroeg nog, waarom nu niet direct een voor dat doel grooter bedrag aan te vragen. De voorziter antwoordde, dat ze dat zui len doen, daar ze beter ieder geval afzonder lijk kunnen behandelen. Het laatste ingekomen stuk was de welbe kende aanvulling van het Ambtenaren-regie ment, aangaande lidmaatschap van de amb tenaren bij politieke partijen, enz. We beslui ten met mede te deelen, dat de raad z.h s be sloot het reglement met genoemde artikelen aan te vullen. Punt 4 der agenda is vaststelling gemeen- scnappelijke regeling met de gemeente Ob- uam, inzake toelating van leerlingen tot de openbare lagere school alhier. ,artlkels£ewiize behandeling besloot de raad dezer gemeente om de gem. Obdam Precies evenveel te laten be talen als Hensbroek. Dit is h. i. de meest bil- al™ tü geschlkste regeling, die door het TV*." k r- êenomen kan worden. ti]eer Bas. vroeg nog, of de kosten men SP° rrein daar ook bij zijn opgeno- De voorzitter zeide, dat ook dit het geval is mJiau V™ig de, voorzitter of de raad zich met dit contract kan vereenigen. Z. h. s. werd dit aangenomen. Punt 5. Bespreking woninghuur ambst- wonmg gemeente-geneesheer in verband met het voorstel van den heer Duin De voorzitter zeide, dat het, hoewel hij geen stem in den raad heeft, zijn gedachte is, worden6 womng*luur n'et gewijzigd moet a j^r.W't zeide, dat hij het jammer vond, dat de dokterswoning steeds weer het onderwerp van bespreking moet zijn. Spr. net de heele zaak vanaf de komst van den eersten dokter in de pastorie, daarna het bouwen van de nieuwe dokterswoning, de respectievelijke geneesheeren en ten slotte de huur van de woning, die de tegenwoordige dokter voor die groote huis van 150'CKj dokter voor dit groote huis van 15000 geeft 150 per jaar) de revue passeeren Alle woorden door den heer Wit weerge geven, komen hier op neer, dat hij er abso luut tegen is de woninghuur te verhoogen, al zal dat dan ook gelijk staan met de ver hooging van zijn salaris als gemeente-ge neesheer. De heer Wit gaf den raad in overweging de huur te laten zooals zij op 't oogenblik is De heer Oudejans zeide. dat allen wel we ten, hoe hij erover denkt. Wij als Wogmeer- ders moeten steeds een groot bedrag offeren voor den geneesheer in het dorp, waar wij heelemaal geen belang bij hebben en als er bij ons wat moet gebeuren, ondervindt dit altijd tegenwerking. Spr. vond het billijk de huur der woning te verhoogen, al moet dan meteen het salaris omhoog, daar we dan ten minste door de belasting nog iets terug krij gen. De heer Wit zeide. dat wat wij ervan terug krijgen, heel weinig is na aftrek van de ver hoogde pensioenbijdrage, die men er weer krijgt. De heer Oudejans merkte op. dat wie het krijgt, niet uitmaakt, we komen hier op de on billijkheid neer, dat de een veel moet betalen dan de ander en dat moet niet. De heer Schrooder en Bas zeiden, dat al gaat nu niet direct ieder en alles met den heer Oudejans mee, men hem toch grooten- deels gelijk moet geven. De heer Visser zeide, dat het wel wat een tonig wordt. Spr. was er niet voor de huur te verhoogen. De heer Schrooder meende, dat door de huur der woning te verhoogen we een goed recht doen. Het voorstel-Oudejans om de huur der woning van 150 per jaar te brengen op f 400 per jaar en tegelijk het salaris te ver hoogen van 750 op 1000 per jaar, werd in stemming gebracht. Vóór stemden de hee- ren Oudejans, Schrooder, Bas, Duin en v. d Gragt, tegen weth Wit en de heer Visser. Daar de rondvraag niets opleverde, sloot de voorzitter met een woord van dank deze ver gadering. De raad vergaderde Vrijdagmiddag voltal lig. Een vacature wegens vertrek van den heer Blok uit de gemeente. De heer H a r t m a n die in de vorige ver gadering had bedankt, omdat hij als raads- 'id geen werktuig van de regeering wenschte te zijn, woonde de zitting voor het laatst bij. Voor kennisgeving werden aangenomen de door Ged. Staten goedgekeurde begrooting van 1933; de goedkeuring van de verorde ning op de heffing van personeele belasting; de goedkeuring op de verhooging van de ge meentefondsbelasting een bericht van aanhouding der beslissing over de begrooting 1934 en de goedkeuring van het reglement van Maatschappelijk Hulpbetoon. Overeenkomstig wenschen van Ged. Staten zal voortaan voor het inzage nemen van nieuwsbladen legesgelden worden geheven en wordt bepaald, dat voortaan blijkt dat een aangifte vooi de hondenbelasting is ach terwege gebleven, zal worden nagevorderd. Ged. Staten wenschten voorts, dat hei ver gunningsrecht inplaats van op 10 per 50 huurwaarde gesteld wordt op 12.50 per 50 huurwaarde. B. en W. stelden voor daartoe te besluiten, doch de raad was van oordeel, dat de ver hooging van 7.50 tot 10 reeds niet billijk geacht mocht worden, omdat de financieele toestand van de vergunninghouder niet roos kleurig was. Met 4 tegen 2 stemmen, die van de wethou ders, werd besloten het recht op 1/10 te handhaven. Accoord werd gegaan met een wensch van Ged. Staten om een te groote verhooging uit de schoolgeldheffing te nemen en een pen sioengrondslag voor een ambtenaar van 1704 op 1712 vast te stellen. De heer Hartman had een schrijven in gezonden, waarin hij voorstelde om ook voor de lagere ambtenaren 600 vrij van pensioenaftrek te stellen, aangezien dit ook voor de burgemeester-secretaris en ontvan ger gold. De voorzitter had dit schrijven niet in behandeling genomen omdat het tot B. en W. gericht was en omdat het op een verkeerde grondslag berustte, aangezien Egmond, dat gesteund wordt door het rijk zich aan de rijksregeling moet houden. Wijziging ambtenarenreglement. B. en W. stelden voor, het ambtenarenre glement overeenkomstig de wenschen van den minister in overeenstemming te brengen met het rijksreglement. De heer Hartman kon er geen genoegen mee nemen, dat bij op wachtgeld-stelling de reeds jaren werkzame gehuwde onderwijze res moet voorgaan boven de niet-gehuwde en dit te meer niet, omdat zij de laatste jaren feitelijk de kostwinster is van het gezin. De voorzitter achtte het toch beter, dat iemand op wachtgeld gaat, die naast het wachtgeld dan nog de verdiensten van den man heeft, ook al zijn die verdiensten klein, inplaats van dat iemand op wachtgeld gaat, die uitsluitend alleen wachtgeld ontvangt. De heer S n o e c k juichte het voorstel toe, omdat het wachtgeld toch altijd 70 pCt. van het salaris is. De heer v. d. P o 1 vereenigde zich met de zienswijze van den heer Hartman. De 70 pCt. wordt maar voor een tijd uitbetaald en spr. oordeelde, dat het niet aangaat, om iemand, die reeds vele jaren tot tevredenheid van ouders en leerlingen het onderwijs heeft ge diend eerder op wachtgeld te stellen, dan iemand, die nog slechts een half jaar bij dat onderwijs werkzaam is Aan zoo'n groote on rechtvaardigheid kan spr. nooit meewerken. Met 4 tegen 2 stemmen, die van de heeren Hartman en van der Pol, werd besloten, te bepalen, dat bij afvloeiing de gehuwde amb tenares moet voorgaan. De geloofsbrieven van de heeren Roodhart en W. de Graaf werden in orde bevonden, zoodat tot toelating van beide nieuwe leden werd besloten. De voorzitter richtte hierna het woord tot het scheidende lid, den heer Hart man. Wij zijn het niet. altijd eens geweest, aldus spr. Er zijn vele punten, die niet naar mijn zin waren, doch dit zijn bij-omstandigheden. Mij is gebleken, dat geen moeite u te veel was, wanneer er werk gedaan moest worden in het belang van de ingezetenen en namens de gemeente dank ik u daarvoor ten zeerste. De heer Hartman deed het genoegen, dat de voorzitter deze woorden tot hem had gericht. Er zijn momenten geweest, aldus spr., waarin wij elkander minder goed heb ben verstaan of begrepen. Eerlijk kan ik u verzekeren, dat, al ben ik somtijds onparle mentair in mijn uitdrukkingen geweest, wraak bij mij nooit heeft voorgezeten. Als ik hard was, kwam dat, omdat dit een karak tertrek van mij is. Wanneer ik mij had om gedraaid, dan was ik dat weer vergeten. Ik leb ook wel eens spijt gehad van de een of andere uitdrukking, omdat wij, raadsleden, die hier om de 4 of 5 jaar verschijnen, niet zco goed in de gemeentezaken thuis zijn als u, die hier ruim 20 jaar bent en de toestan den dus beter kunt beoordee'en. Van harte hoop ik, dat mijn opvolgers met evenvee) moed bezield, hun taak zullen opnemen als ik dit in de afgeloopen jaren heb gedaan. B. en W. bracht spr. dank en een bizonder woord van dank richtte hij tot den secreta ris, omdat deze steeds direct klaar stond, ge vraagde inlichtingen te geven. Op de geheele bevolking heeft dit altijd een prettigen in druk gemaakt en wanneer u, mijnheer de se- Radio-programma: ©o©©©®®# Dinsdag 27 Februari. PARIJS (RADIO-PARIS). 1796 M. 7.20 en 8 20 Gr.pl 12.20 Orkestcon- HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pl. 10.Morgenwij ding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Concert. J. Wolf, zang, S. Snijder, viool en E. Veen, piano. 11.Kookpraatje mevr. R. Lotgering—Hillebrand. 11.30 Vervolg concert. 12.Gr.pl. 12.15 Ensemble Otto Hendriks en gr.pl. 2.Voordracht R. Gerserds. 2.30 Pianorecital Annie de Ridder. 3.— Knipcursus. 4.15 Gr.pl. 4.30 Radio-Kinderkoorzang olv. Jacob Hamel. 5.Voor kleine kinderen. 5.30 Jeugdhalfuur v. d. VPRO olv. ds. B. J. Aris. 6.Omroeporkest olv. N. Treep. In de pauze om 7. E. van DisselDe iepziekte. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8-Vaz Dias. 8.05 Gevar. programma mmv. Dajos Bela en zijn orkest. P. Ostra, liedjes en The Cello Four. 9.30 Con certgebouworkest olv. Mario Parenti mmv. A. Oltrabella, sopraan en P. Mirassou, tenor. 10.30 Dajos Bela en zijn orkest. 11.Vaz Dias. 11.10 12.Gramofoonplaten. HUIZEN, 301 M. (KRO-uitz.) 8.9.15 en 10.—Gr.platen. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Sextetcon cert en gr.pl. 2.Vrouwenuur. 3. Cursus. 4.Gr.pl. 4.15 Voordracht. 4.30 Zangvoordracht en gr.pl. 5.30 Causerie. 5.45 Schlagermuziek. 6.40 Esperanto. 7.15 Gr.pl. 7.45 Cause rie. 8.Lijdensmeditatie. 9.30 Vaz Dias. 9.35 Orkestconcert mmv. vioolsolist. 10.15 Lezing. 10.35 Vaz Dias. 10.40 Orkestconcert. 11.15 12.Gramofoonplaten. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 10.50 Tijdsein, berich ten. 11.05 en 11.2011.40 Lezin gen. 12.20 Orgelspel R. New. 12.50 Commodre Grand Orkest olv. J. Muscant. 1.50 Midi. Studio Orkest olv F. Cantell. 2.20 Voor de scho len. 4.50 Het Philips Strijkkwartet. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.50 Ka mermuziek uit de Barock-tijd. 7.10 Duitsche causerie. 8 40 Radio-Mili tair Orkest olv. B. W. O'Donnell, mmv. T. Kinniburgh, bas. 8.50 Le zing. 9.20 Ber. 9.40 „The Arca- dians", van Monckton en Talbot. Leiding: S. Rcbinson. 10.55 Voor dracht. 11.—12.20 Lew Stone en zijn orkest •Pl eert olv. Pascal. 8.20 Zang olv. Bonnaud. KALUNDBORG, 1261 M- 1120 1.20 Concert uit rest. „Wivex". 2 20 M. Hansen's orkest. 3 204 20 Dansmuziek olv. E. Tuxen. 7.20 Radiotooneel. 9.35 Omroeporkest olv. Gröndahl. 10.20—11.50 Dans muziek olv. R. Johansen LANGENBERG, 456 M. 5.25, 6.30 en 10.35 Gr.pl. 11.20 Concert olv. Eysoldt. 1.20 Gr.pl. 3 20 We- ragorkest olv. Buschkötter, mmv. W. Strienz, bas. 6.20 Noragorkest olv. J. Eibenschütz. 7.30 „Wallenstein", spel van W. Bley. Muziek E. Roters. 8.30 Blaasconcert olv. Kühn. 8.50 Reportage. 9.40 Gr.pl. 10 20 Con cert uit Brussel olv. F- Ruhlmann mmv. A. de Greef, piano. 11.20 11.50 Gr.pl. ROME, 421 M. 8.05 Vioolrecital J. Baccara. 9.20 Populair concert. BRUSSEL, 322 en 484 M, 322 M.: 12.20 Gr.pl. 1.30 Omroeokleinorkest olv. Leemans. 5.20 Omroeporkest olv. Walpot. 6.50 Dansmuziek. 7.20 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest olv. Wal pot mmv. E. Busch en radiotooneel. 10.30—11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Omroepkleinorkest olv. Leemans. 1.30 Gr.pl. 5.20 Orgelconcert. 6.35 Gr.pl. 6.50 Solistenconcert. 8.20 Huldigingsconcert Arthur de Greef olv. F. Ruhlmann. 11.—11.35 Gr.pl DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 „Robinson soll nicht ster ben", hoorspel van F. Forster. 8.30 U. Krolop en zijn orkest. 9.20 Ber 9.45 Causerie. 10.05 Weerber. 10.20 11.20 Concert uit Miinchen olv. E. Kloss. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1Hilversum. Lijn 2: Huizen- Lijn 3: Lond. Reg. 10.3510.50, Daventry 10.5011.20, Lond. Reg. 12.2016 50, Daventry 16-5 24. Lijn 4: Langenberg 10.35 19.20, Kalundborg 19.20—24.—. cretaris, eenmaal tot het voor u aantrekkelij ke ambt van burgemeester zal worden be noemd, dan ben ik er zeker van, dat de be volking van uw gemeente in u een burge meester zal krijgen, altijd bereid om te hel pen en inlichtingen te verstrekken, waar dit noodig is. Spr. richtte zich hierna tot de heeren Snoeck, Van der Pol en Jan de Graaf. Wij waren de drie gezellen van Roozendaal, Jaap van der Pol was somtijds nog minder parle mentair dan ik het ben geweest. Toch weet ik, dat zijn bedoelingen ten allen tijde goed zijn geweest. Het is jammer geweest, dat in een plaats als Egmond aan Zee, waar nog zooveel tot een goed einde moet worden gebracht, in den raad gemis aan saamhoo- righeid is geweest. Die geringe saamhoorig- heid werd getypeerd door dt uitdrukking van wethouder van Eenennaam: „Ze zullen het wel slikken". In het belang van de bevol king hoopt spr., dat er meer saamhoorigheid komt en dat de nieuwelingen mensohen zul len zijn, die zich zullen houden aan de af te leggen eed, dat zij het gemeentebelang zullen behartigen en ontoegankelijk zullen blijven voor vriendelijkheden, die dan van de ver vulling van deze taak kunnen afleiden. Moge de samenwerking tusschen de wet houders en den raad in de toekomst zoo zijn als ze in Egmond aan Zee nog niet is geweest. In het belang van de bevolking hoop ik, dat op uw werk Gods zegen zal rusten. De voorzitter dankte den heer Hart man voor de tot hem gerichte woorden en zeide, overtuigd te zijn, namens den secre taris, die in den raad het woord niet mag voeren, te spreken, wanneer hij den heer Hartman dankte voor de woorden over den door BASIL KING. (Uit het Engelsch). 32) Hij omschreef hierdoor zijn ziekte nauw keuriger dan hij zelf wist. Zijngeheeletoe- staande houdt - had uitgeput. Alles wat lijnd. Er was iets gebeurd, dat de moreele kracht de belangrijkste, die een mensch staande hout - had uitgeput. Alles wat hl] aan innerlijke kracht mee ter wereld had ge- kregen en had opgespaard, was pg en nu kon hij niet meer. „En waartoe dient t ook eigen j vroeg hij Tom midden in den nacht „lot niets, als je er goed over nadenkt. J P zoo hard je maar kunt achter iets aan, als of 't het ééne noodige was, en als je ,«'na; lijk beet hebt, vervloek je 't noodlot d zoo hard geloopen hebt." Tom lag in zijn bed te huiveren, maa. daaraan was hij gewend geraakt, tr g bijna geen nacht voorbij, of hij werd een benauwde droom wakker, en ais geen benauwde droom was, dan geoeur het door de zacht klagende stem. „Ben je wakker, Tom?" ,Ja, vader. Kan ik iets voor u doen t „Neen; ik wilde alleen maar weten of je wakker was." Tom bleef zoolang hij maar kon, wakker, omdat hij wist, dat dé arme stumper bang was in 't donker wakker te liggen. Om den jongen wakker te houden misschien ook wel om minder egoistische redenen nam de zach te stem de gelegenheid te baat om hem raad te geven. „Je moet nooit iets te erg verlangen, jongen. Dat is mijn ongeluk geweest. Je mag als je wilt, wel naar sommige dingen ver langen, maar de kunst is om te leeren niet teleurgesteld te zijn Dat hebt ik nooit ge weten, zelfs niet toen ik klein was. Als ik huilde, omdat ik 't onmogelijke verlangde, hield ik niet op voordat ik het had. Toen ik ongeveer zoo oud was als jij nu, bezorgde 't me een stuip, als ik niet kreeg wat ik wil de hebben. Als ik iets niet op eerlijke manier kon krijgen, dan moest en zou ik 't op on eerlijke wijze machtig worden. Dat is ver keerd, jongen. Als ik de laatste zes maan den nog eens kon overdoen Uit vrees voor een bekentenis stopte Tom zijn ooren dicht. Maar er kwam nooit een bekentenis. De gefolterde ziel liet bij stuk jes en beetjes het een en ander los, maar durfde zich zelf niet recht in de oogen te kijken. „Pas op voor de vrouwen" zei hij vrien delijk op een anderen nacht. „Je bent oud genoeg om te weten hoe die met een man kunnen spelen. Toen ik op jouw leeftijd was, was er niets, of ik begreep 't, en ik denk dat dit met jou ook wel zoo zal zijn. Laten ze je nooit te pakken krijgen. Mij hadden zij te pakken vóór mijn, ja ik weet niet goed meer hoe oud ik was, maar ik was nog vrij jong Neem je voor haar in acht, jongen! Als je ooit je ziel aan een vrouw verkoopt, dan zal je dat leelijk inpeperen. Wanneer 't niet om haar te doen was geweest Teneinde hem te beletten voort te gaan, viel de jongen hem met het eerste het beste, dat hem in den geest kwam, in de rede. „Ik zou wel 's willen weten of ze niet vergeten de jonge erwnten te plukken. Het wordt tijd er voor. Denkt u dat ze ,,'t Kan me geen lor schelen wat ze doen". En na een korte pauze vervolgde hij: „Ik had de tuinderij aan jou willen nalaten, jongen, maar mijn zwager de man van mijn zuster heeft er een hypotheek op, bijna zoo groot als de heele boel waard is. Daarom heb ik mijn zuster tot erfgename aangewezen. Dan hebben ze geen van beiden wat te reclamee ren. Ik wou dat ik meer voor je had kunnen doen, jongen". „U hebt meer dan genoeg voor me ge daan". „Dat weet je niet". Weer een pauze, nu van misschien tien mi nuten. De jongen was bijna opnieuw in slaap, toen de zachte stem weer lispelde. „Tom". Hij deed zijn best om wakker te worden „Ja, vader? Wilt u weten hoe laat 't is? Dan zal ik oostaan om te kijken". „Neen, blijf maar in je bed. Ik wou je iets zee-een. Ik ben een slechte vent voor je ge weest". „Houd toch op, vader!" „Neen, ik houd niet op. Ik moet 't zeggen Toen ik je in mijn dienst nam, deed ik dat aiet zoo zeer omdat ik schik in je had „Dat weet ik, vader. U had een jongen noodig om aardbeien te plukken. Scheid daarover maar uit". Maar de gepijnigde ziel_kon niet uitschei den. „Ja, dat was 't begin. Maar later later hoopte ik dat je dat je iets voor me zou kunnen doen, dat dat ik zelf liever niet deed, en dat, als je dat gedaan zoudt heb ben, ik meer aan je zou hebben. We zijn elkaar wel nader gekomen, maar ik ben eerst echt van je gaan houden toen „Toe, vader, laten we nu gaan slapen". „Ook goed. Maar ik wou je dat toch even zeggen. Later was ik blij, dat De jongen haalde horobaar adem, om net te doen of hij al sliep. Spoedig was hij werke lijk in slaap en de nacht verliep verder on gestoord. 's Morgens stond zijn vader niet op, en Tom ging toen naar het restaurant om het ontbijt voor hem te halen; hij bracht hem ook zijn tweede ontbijt en zijn avondeten. Het was een zomersche avond, met een lange schemering. Toen het donker werd, scheen Quidmore wat levendiger te worden. Hij zei, dat hij tandpasta, scheerzeep en een paar andere dingen noodig had. In zijn bed opzit tende, schreef hij alles op een papiertje en gaf Tom geld om te betalen. Als hij het in de drogisterij in de Hudson Street kocht, zou hij binnen een half uur wel terug zijn. „Goed, vader. Ik weet nu in New York den weg als de beste." Toen hij bij de deur was, riep Quidmore hem terug. „Geef me eens een kus, jongen". Tom stond paf. Zijn pleegmoeder had hij dikwijls gekust, maar dit was hem nog nooit gevraagd. secretaris gesproken. De heer Snoeck wenschte als oudste raadslid te danken voor de aangename pret tige wijze waarop hij met den heer Hartman had samengewerkt. De heer Hartman was een ware voorvechter. Spr. hoopte, dat zijn opvolger dezelfde houding zal aannemen. De heer Van der Pol: Mijnheer Hart man, wij zijn getijk aan de groene tafel ge komen. U bent niet lang gebleven, maar daarna weer teruggekomen. Steeds heb ik met U gezellig samengewerkt. Ik was mis schien minder parlementair dan U, maar dat is vermoedelijk een gevolg van het feit, dat U meer scholen hebt doorloopen. Onze meening kwam echter op hetzelfde neer. Wat mij het meeste grieft, is het heengaan van onzen vriend Hartman. Ik hoop, dat uw op volger met ons zal samenwerken om Eg mond aan Zee zooveel mogelijk te helpen en dat hij. evenals U, de V V. V. zal bevorderen, omdat dit de bron is, nu de visseherij in een diepe malaise verkeert om Egmond aan Zee een goede plaats te verzekeren. Mijn wensch is, dat U het volgend jaar bij de nieuwe raadsverkiezing weer terug komt. Op voorstel van B. en W. werd hierna be sloten, aan de beide bizondere scholen de wettelijke voorschotten te verstrekken. Mede werd beslaten, de couponbelasting op de couponhouders te verhalen. De strandverpachting. B. en W. stelden voor, om het strand aan de huidige pachters op de geldende voor waarden opnieuw te gunnen, met dit ver schil, dat de verpachting van de tent op het stille strand dit jaar publiek geschiedt. De heer Van der Pol wenschte van de beide zeebaden een gelijk bedrag te heffen. Nu betaalt Zeebad 625 en Noordzee-bad f 500. Spr. wil de bedragen niet opvoeren, maar aangezien Noordzee-bad nog onder verhuurt en de gemeente op het terrein van Zeebad nog inkomsten trekt door het ver- Quidmore lachte en trok hem dicht tegen zich aan. „Kom, jongen! Ik vraag je niet dikwijls iets. Je bent een beste, brave vent. Je zult net zoo goed als ik zelf weten wat er is ge Het slot van zijn woorden ging in een om- j helzing verloren, en toen Tom weer vrij was, vluchtte hij als een klein, wild diertje, dat aan menschenhanden was ontkomen. Toen hij oo straat was, begon hij zich angstig en ongerust te gevoelen. Het was alsof hij een vooruitziende blik in de toekomst sloeg. Er was iets op handen: wat wist hij niet. Haas tig deed hij zijn inkoopen, en toen draalde hij met terugkeeren. Hij kon teeder en lief hebbend jegens den man zijn, maar niet zijn geheimen deelen. Maar hij moest terug. In de donkere gang, boven, hield hij even stil om zijn moed bijeen te rapen, alvorens de kamer binnen te gaan. Bang in den gewonen zin van het woord was hij niet. Hij was overmand door een angst, die het gevolg was van iets te weten, dat hij niet wilde weten. Het eerste dat hij opmerkte, was, dat hij onder de deur door geen licht zag; er was blijkbaar geen licht in de kamer aan, wat vreemd was, omdat zijn vader in donker bang was, behalve als hij hem gezelschap hield. Zachtjes liep hij naar de deur en luis terde. Het bleef stil. Toen duwde hij de deur open Er brandde geen licht. Wat zou er ge- teurd zijn? Angstig ontstak hij het electrisch licht.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5