!EüuimCond Ou ze JColouiën 3x>oueel TEXEL. LANGENDIJK. VERKEERSONGEVALLEN de belangen der afdeeling. Daar dienaan- gaande niets stond vermeld op de agenda werd besloten deze kwestie aan te houden tot een volgende vergadering. De nu volgende bestuursverkiezing heefl tot uitslag dat gekozen werden de heeren H. Glas, M. Ooijevaar en O. Ven, waarvan een dezer drie in de plaats kwam van den Jn- Balder, welke niet herkiesbaar was. lot voorzitter werd gekozen de heer H. Olas. Medegedeeld werd de gevoerde bespre kingen met de vertegenwoordigers der arbel dersorganisaties om te komen tot een loon. en werkregeling in het a.s. seizoen, waarin door de arbeiders werd voorgesteld een loon van 3 per dag voor losse en een weekloon van 17 voor vaste arbeiders, be nevens de arbeidsduur tot 4 uur des Zater dagsmiddags. Uit de discussies bleek dat in verband met de slechte tijdsomstandigheden, hoe treurig het ook is, de bouwers niet bij machte zijn hieraan te voldoen. Wel was men nog gene gen voor de losse een dagloon vast te stel len van 2.50, maar voor de vaste wenschtc de vergadering zich niet uit te spreken, te meer daar in verband met de tijdsomstan digheden op het oogenblik het weinig of in ret geseel niet voorkomt dat er vaste arbei ders gehuurd zullen worden. Ingekomen was een schrijven van de Holl. Brab. afdeeling met schema hoe de afdeeling ter plaatse denkt over vaststelling van prijzen groenten en fruit voor binnen- landsch gebruik. In verband met de daar aan verbonden moeilijkheden werd dit schrijven aangehouden tot de gewestelijke vergadering, alwaar het ter sprake zal ko men. Ingekomen een schrijven van C. B. T. B om eventueele vragen welke zijn in te dienen bij de'n secretaris welke dan ter vergadering welke gehouden zal worden 5 Maart te Utrecht zullen beantwoord worden door den heer Chr. v. d. Heuvel. In verband met de ingekomen circulaire der teeltbeperking kunen eveentueele vragen ingezonden bij den plaatselijken secretaris, wélke deze dan en bloc voor kan leggen aan den secretaris der beperkingscommissie ter beantwoording. Door het hoofd der tuinbouwschool werd meegedeeld dat eerstdaags geadverteerd zal worden voor aangifte van nieuwe leerlin gen en wekte de ouders op om te helpen een nieuwe klas te vormen, door de kindereu welke daarvoor in aanmerking komen het onderwijs te laten volgen. De heer K. Wagenaar uitte den wensch om sympathie be betuigen aan het adres der bonden van den betrokken minister, om de consenten niet beschikbaar te stellen door midder der daarvoor aangewezen commissie aan de handelaren, maar deze in handen te stellen van de veiling. Als blijk van verdienste werd de heer J. Balder benoemd tot eere-voorzitter, welke na een opwekkend woord tot aansluiting bij de christelijke organisatie de vergadering op de gebruikelijke wijze sloot. De Coöp. Pluimveevereen. Texel hield Donderdag haar jaarvergadering in café Den Burg, De heer J. S. Dijk opende de vergadering. Uit het verslag van den secretaris-penningmeegster, den heer P. Sluisman, bleek, dat 1933 voor de ver- eeniging een moeilijk jaar was. 't Aantal geveilde eieren dat in 1932 4707258 be droeg, was in 1933 3858.279, èn door deze daling èn door de prijsdaling was de provisie lager waardoor de inkomsten verminderden. Door bezuiniging wist men de zaken zoo te regelen dat geen verhooging van provisie noodzakelijk was. De geveilde eieren brachten op 108.723,10, d. i. bijna 35000 minder dan in 1932. De pluimvee-aanvoer bleef ongeveer gelijk. De verlies- en winstrekening sloot met een winstsaldo van 827.63. Het eind cijfer der balans bedroeg 8826.67. Be sloten werd van de winst af te schrijven op de auto 500 (deze staat thans v .or 574 op de balans) en 329.75 voor kisten. Het veilingspercentage werd onveran derd vastgesteld, alleen werd op voor stel van den heer J Kager besloten, voor personen, die zelf de eieren aan brengen geen korting meer toe te staan, doch van allen recht af 4 te vragen. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. Bakker Cz., tot leden van de comm. van toezicht, inplaats van de heeren H. J. Reij en N. Rijk, die niet herkies baar waren, werden gekozen de heeren Jb. Roeper en J. Bakker Adr.z. Hierna hield de heer Frederikesen, dierenarts te Texel, een lezing over de Pollorumbestrijding. Met lichtbeelden werd aa ngetoond welke schade deze ziekte onder het rundvee aanbrengt. Over dit onderwerp werden vele vra gen gesteld die door den heer Frederiks naar genoegen werden beantwoord. De voorzitter dankte den spreke'* voor de interessante lezing, waarna de verga dering gesloten werd. *Op den beschrijvingsbrief voor de alg. jaarvergadering van den Neutralen Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers, welke Woensdag 28 Febr. a.s. in „De Kei zerskroon" te Hoorn zal worden gehou den komt een voorstel van het hoofdbe stuur voor, om den Neutralen Bond te doen toetreden tot den Nederlandschen Tuindersbond, waardoor de Neutr. Bond een provinciale organisatie van ge noemden bond zou worden. Het hoofd bestuur is van oordeel, dat deze fusie een algemeene verbetering is, omdat de Neutrale Bond toch ook een landelijke organisatie nastreeft. In de voorwaarden tot toetreding schijnt wel eenige verbetering te zijn gekomen, want konden eerst slechts een paar bestuursleden tot het hooqfdbe- stuur worden toegelaten, thans wordt voorgesteld, om 4 leden van het hoofd bestuur van den Neutralen Bond voor den Ned. Tuindersbond aan te wijzen In de vacature, ontstaan door het be dankten van den heer A. Veltrop te Deemster, werd de heer A. van der Heide te Blokker candidaat gesteld en in de vacature P. Hart de heeren C. am, Wijdenes; A. Nes, Oostwoud; P. J Joore Nieuw Vennep; P Blom, Andijk en G. Gayaards te Langereis. het jaarverslag van den Neutralen huw* a31] ®oer€n> Land- en Tuinbouwers .■r: dat d(j,ze, hond in het afgeloopen jaar zich herhaaldelijk ernstig heeft bezig gehou vj>or de duizenden noodlijdende tuin- res te staan bii regeering en regeeringspersonen, hetzij afzonderlijk het- Ti,inK„VerieniSmg met den RK Land" ea J* v^nd en den Chr. Boeren- en Tuin dersbond. O.m. heeft die actie kostbaar resul taat gehad, daar voor Noord-Holland, meer speciaal voor Langendijk en De Streek, een extra toeslag van 0.70 per 100 K G. voor aardappels en van 0.50 voor Deensche witte kool is verkregen. P® tablbouwsteun is verhoogd van f 6.000.000. Hierbij is niet m juI, extra-steun, die in gedeeltelijk Noord-Holland is uitbetaald. Docli ondanks de verhoogde post van 1.400.000 zal uitein delijk nog lager steun uitbetaald kunnen wor- de" a's in '32 van de 5.000.000. In '32 is uitbetaald 42 pet. van het verschil tusschen veihngs- en productieprijs, in '33 zal dit waarschijn 35 pet. zijn. Een groote ramp is geweest, de vroeg in vallende vorst voor De Streek, het centrum van late bloemkool. Er is naar de doorsnee- veiüngsprijzen voor 200.000 weggenomen Wat de teeltbeperking betreft, valt die voor de meestal kleine tuindersbedrijven nogai mee. Door den N. B. is steeds geageerd voor algeheele beperking der groote gemengde en speculatieve bedrijven. Dit was mede de be doeling der tuinbouworganisaties. Achteraf is het echter den landbouworganisaties ge lukt, voor de groote gemengde bedrijven een klein percentage te behouden. Bij den aanvang van het jaar telde de N. B. 34 afdeelingen met 1500 leden. In den loop van het jaar kw;amen er 11 afdeelingen bij met 250 leden. Dit is weer teruggeloopen door het uittreden der afdeelingen Ouden dijk, Avenhorn en Heer-Hugowaard. De af deelingen Oude en Nieuwe Niedorp zijn niet officieel uitgetreden, doch verschillende be stuursleden hebben bedankt, zoodat deze af deelingen ook uitgeschakeld kunnen worden Thans telt de N. B. 39 afdeelingen met 1624 leden. ECONOMISCHE SAMENWERKING TUSSCHEN NEDERLAND EN INDIE Verschenen is het rapport der commis sie van advies nopens de bevordering der economische samenwerking tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië (com missie-Bruins), uitgebracht aan den minister van koloniën. •In het rapport wordt bepleit een orga nisatie, welke op practische wijze bevor dering van het handelsverkeer ten doel stelt. VERLAGING PENSIOENEN NED. SPOORWEGEN. I De Bond van gepensionneerden bij de Nederl. Spoor- en Tramwegen heeft een adres aan de directie der Nederl. Spoorwegen gezonden naar aanleiding van een bericht, dat bij de directie voor stellen in bewerking zijn. krachtens wel ke de reeds verleende en de toekomstige pensioenen van het spoorwegpersoneel zullen worden verlaagd. DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE AGRARISCHE BELANGEN. Naar de Lim. Koer. meldt, zou de mi nister van economische zaken o zijn te rugreis ovan Rome ook Brussel aandoen om daar met den Belgischen minister van landbouw, de besprekingen voort te zett enen te besluiten, welke besprekin gen beide ministers verleden week te 's-Gravenhage zijn begonnen over de wederzijdsche agrarische belangen. AAN DEN GROND GEZET. De veerboot „De Hunze", welke zoo als gemeld Zaterdagmorgen in aan varing is gekomen met de veerboot Van Hasselt" 'van den dienst Enkhuizen Stavoren, is op het Kooizand onder Enkhuizen aan den grond gezet. Niettegenstaande de boot half 'vol wa ter staat, is de bemanning aan boord teruggekeerd DE WIJZIGING IN DE TABAKSWET. Behoudens nieuwe wijzigingen welke de minister misschien nog kan aanbren gen, gaat 1 Maart de nieuwe wet in wer king, ten opzichte van sigaretten, siga- rillos en tabak, terwijl 1 April de wet van kracht zal zijn t. o. v. sigaren. Het is na dien datums verboden rook artikelen beneden banderolprijs te ver- koopen, eveneens is het geven van bons, korting of cadeaux geheel verboden Ook het terug nemen van ledige kisten e. d. door de winkeliers, voor een hoogere prijs, als de fabriekanten hiervoor ver goeden, is strafbaar volgens de wet. Na dien datum is het dus niet meer mogelijk dat winkeliers of handelaren sigaren, b.v. van 6 ct. laten ringen met een 10 ets ring om ze dan voor 7 of 8 ct. te verkoopen. Het publiek moet nu den prijs betalen, die de banderol aangeeft, doch heeft daarbij de overtuiging de werkelijke waarde voor dien prijs te krijgen. VERIJDELDE DIEFSTAL. Een inbreker verborgen in een kano, die aan den zolder hing. Vrij'dagnacht omstreeks twee uur ontdekte een waker van een particulieren nachtveilig- ïeidsdienst, dat aan de achterzijde van den jianohandel C. Quispel aan den Goudsche- singel te Rotterdam een deur open stond, ter wijl binnen eenig gestommel hoorbaar was jij haalde er eenige agenten bij, die tezamen met een inmiddels gewaarschuwden inspec teur van politie een onderzoek gingen instel len. Al spoedig ontdekte men verborgen achter pianokisten een 32-jarigen heier. De man gaf toe ingebroken te zijn met de bedoeling geld te stelen. Hij zeide geen helper te hebben. Na eenig zoeken vond men evenwel in een aan den zolder hangenden kano een tweeden in breeker, broer van den eersten. Hadden de twee kans gezien tot het kan toor door te dringen dan zouden zij daar een randkast met ongeveer honderd gulden heb- oen aangetroffen met den sleutel er naast. DE ACTIE IN HET KLEEDINGBEDRIJF De kleermakers in de maatcon- fectiezaken tegen 3 Maart a.s. uitgesloten. Zateidagmiddag heeft te Amsterdam ver gaderd htt hoofdbestuur van den Bond in de Kleedingindustrie, ter bespreking van den stand van het conflict in het heerenkleeding- bedrijf. De houding van het dagelijksch be stuur met betrekking tot de in de afgeloopen week gehouden conferenties met de maat- patroons en met de maat- annex confectie zaken, werd door het algemeen hoofd bestuur goedgekeurd. Ten aanzien van de actie in de maatconfectiezaken werd besloten de voorstellen van de werkgevers nopens het crisiscostuum en de verlaging der uurloonen af te wijzen. Hedenmorgen komen de besturen van de samenwerkende bonden bijeen ter behande ling van de voorstellen der werkgevers. Op dien zelfden dag zullen de maatconfectiezaken die inmiddels tegen 3 Maart de uitsluiting hebben aangekondigd met het standpunt der werknemers in kennis worden gesteld De leden van den Bond in de Weeding industrie zullen in den loop van deze week in vergadering bijeen worden geroepen. OPLICHTING DOOR EEN ECHTPAAR. Voor een bedrag van 1100. De politie van het bureau Overtoom te Amsterdam is Zaterdag in den laten avond overgegaan tot de arrestatie van een jong echtpaar, waarvan de vrouw, een pension exploiteerde aan de Batticellistraat. De aan leiding hiertoe is geweest dat aangifte werd gedaan van oplichting voor een bedrag van 1100 waaraan dit tweetal zich ten na- deele van een Duitscher had schuldig ge maakt. Laatstgenoemde had dit bedrag n.1. aan het echtpaar uitgekeerd als een gedeelte van de som. waarvoor hij den geheelen in ventaris van het huis had gekocht. Vóór hij echter meer betaalde werd er een stokje voor de zaak gestoken, aangezien vast kwam te staan dat het echtpaar aan den kooper din gen had overgedaan, die het eigendom waren van in het pension wonende huurders. Deze stand van zaken heeft ertoe geleid, dat ten slotte de politie ingreep en het twee tal in bewaring stelde. INBREKER JUIST OP TIJD GEVAT. De buit stond klaar voor vervoer. Vrijdagnacht is te Velp ingebroken in een villa in de Bieselsche laan. De politie vond in een leegstaand huis den inbreker, die zich zelf had opgesloten door de grendels op de deuren te schuiven. Hij had in het huis alle3 overhoop gehaald en een groote partij goede ren gereed gezet, om deze mede te nemen. Daartoe behoorden een koffer met enkele kostbaarheden, zooals gouden manchetknop ppn en eenige bontmantels. De man is in verzekerde bewaring gesteld. EEN GOEDE BUIT. 2600 gestolen uit een brandkast. Vrijdagnacht is ingebroken in het kantoor van de N.V. Cemsto, aan de Albrechtskade 81 te Delfshaven. De brandkast is leegge haald. Er stonden zes bakjes met loonbrieven in, die Zaterdag uitbetaald zouden moeten worden. De inhoud had een gezamenlijke waarde van ongeveer 2600. Het was hoofd zakelijk zilvergeld. Van de daders geen spoor. AFSCHEID COMMISSARIS DER KONINGIN TE UTRECHT. Nadat Donderdag en Vrijdag een groot aantal notabelen afscheid had genomen van den scheidenden commissaris der koningin en zijn echtgenoote, mevr. s'JacobsVan Boet- zelaer, heeft Zaterdagmorgen het Utrecht- sche garnizoen voor de laatste maal langs den hoogsten ambtsdrager in het gewest ge defileerd. Ht défilé bestond uit een detachement ge nietroepen, het corps luchtdoelartillerie, de school voor reserve-officieren, gevolgd door een compagnie hospitaalsoldaten. Desmiddags defileerden de studenten en plaatselijke vereenigingen langs den commis saris der koningin en des avonds bracht de Utrechtsche provinciale brandweerbond zijn beschermheer een serenade. Na afloop ontvingen de commissaris en mevrouw 's Jacob de vereeniging van burge meesters en secretarissen in de provincie Utrecht. De leden hiervan boden den schei denden gouverneur een album aan met schet sen door kunstenaarshand ontworpen, uit iedere gemeente van het gewest. BRANDEN Men zat gezellig in de kamer, toen voorbijgangers brand ontdekten. Zaterdagavond ontdekten voorbijgangers brand in het achterste gedeelte van 'de boer derij van den heer F. Leuten te Schaik (N.-B Zij'waarschuwden de bewoners, die, onkundig van het gevaar dat hen bedreigde, in de woonkamer bijeenzaten, waarna men er op het laatste oogenblik in slaagde het vee m veiligheid te brergen. De brandweer kon niet verhinderen dat de boerderij met stallen en schuren tot den grond afbrandde Behalve de inboedel ging een groote voorraad hooi en strooi in de vlammen op. De brandweer verscheen niet wegens gebrek aari voldoende slangen. Door onbekende oorzaak is brand ontstaan in de woning van den rietdekUr P. van der laar te Lithoyen aan de Matre in Noordbra bant Het vuur, dat voedsel vond in de groote voorraden riet, hooi en strooi, waarin de heer Van der Laar handel drijft, nam spoedig groote afmetingen aan en het duurde niet lang of het woonhuis en de schuren stonden in lichtelaaie. De brandweer verscheen niet ter plaatse, daar in de onmiddellijke omgeving geen bluschwater was en men over onvoldoende slangen beschikte om dit van verre aan t voeren. Huis en schuren brandden geheel af, de inboedel en andere inventaris gingen ver loren. Te Blitterswljk. Te Blitterswijk (L.) is de boerderij van den landbouwer M. Roeffen tot den grond toe af gebrand. De bewoners hebben zich met moeite uit het brandende perceel kunnen red den. Het grootste gedeelte van den inboedel en eenige biggen en konijnen bleven in de vlammen. Het overige vee heeft men kunnen redden. Aanrijding met docdelijken afloop Oisteravond omstreeks half acht is een be jaarde wielrijder op den Hartveldscheweg in het aorp Diemen door een uit de richting Muiden komenden auto achteropgereden en gegrepen. De automobilist wilde den wiel rijder iinks passeeren, kwam daarbij op de zich ter plaatse bevindende tramrails te siip- pen en greep den wieliijder, waardoor deze over een der voorspafborden heen geslin Srerd werd en met het achterhoofd op straat erechtkwam. Bloedend werd hij opgenomen en bij dr. Derkinderen binnengedragen, die slechts den dood kon constateeren. De iden titeit van het slachtoffer kon nog niet worden vastgesteld. Door de politie wordt een uit gebreid onderzoek ingesteld. Voor vaders oogen overreden en gedood. Zaterdagmiddag is in de Eliasstraat te Den Haag een 4 a 5-jarig jongetje, dat daar met zijn vader liep te wandelen, plotseling den rijweg overgestoken, met het noodlottig gevolg, dat hij door een juist passeerenden auto werd overreden en gedood. KORTE BERICHTEN. De heer H Klerk is herbenoemd als burgemeester der gemeente Krammenie Woensdag hoopt di wed Anna Ca- tharina Lejune-Bost te Bleyerheide- Kerkrade haar honderdsten verjaardag te vieren. Zondag 4 Maart zullen de ge meentenaren haar huldigen. Gedurende Januari is het aantal werkloozen te Rotterdam toegenomen met 1170 personen. INDISCHE EXTREMISTEN GEARRESTEERD. Aneta seinde gister uit Batavia aan de N.R.Crt.: Mohammed Hatta en de andere leden van het hoofdbestuur der P. N. I. zijn gear resteerd. Hedenmorgen werden huiszoekin gen gedaan bij de voormannen der P. N. I te Batavia, Bandoeng, Djocja, Soerabaja Semarang van Cheribon. Omtrent de resul taten dezer huiszoekingen is nog niets be kend. De N.R.Crt. teekent hierbij aan: De Pendidikan Nasional Indonesia is na de ontbinding van de Partai Nasional Indo nesia in April 1931, opgericht door eenige oud-leden van laatstgenoemde vereeniging, die zich met die ontbinding en de daarop ge volgde oprichting van de Partai Indonesia (de organisatie waarvan ir. Soekarno later voorzitter werd) niet konden vereenigen. Ook oud-leden van de voormalige Partai Kommunist Indonesia traden tot de Pendidi kan toe. De leiding van de vereeniging be rust bij den bekenden extremist Mohammed Hatta, die in 1922 naar Nederland is gegaan en aan de Handels Hoogeschool te Rotter dam studeerde. Hatta is ex-voorzitter van de hier te lande gevestigde Indonisische studen tenvereniging Perhimpoenan Indonesia. Door zijn invloed ging deze, vroeger gema tigde, studentenorganiastie meer en meer in extremistische richting. In 1928 werd Mo hammed Hatta voor de Haagsche rechtbank vervolgd wegens opruiing tot gewelddadig optreden tegen het openbaar gezag. Hij moest echter worden vrijgesproken omdat de betrekkelijke artikelen van de strafwet niet toepasselijk werden verklaard, wanneer de actie was gericht tegen het Nederlandsch- Indisch openbaar gezagbaar gezag. Eind 1932 vertrok Mohammed Hatta naar Neder landsch-Indië, waar hij de leiding van de Pendidikan op zich nam; terwijl mr. Sartono en later ir. Soekarno de leiding van de Par tai Indonesia op zich namen. Naar vrij Indonesië. De Pendidikan Nasional Indonesia streeft naar een „vrij Indonesia" en wil dit doel be reiken door den klassenstrijd van het prole tariaat („markaen") tegen het kapitalisme (imperialisme). Zij had volgens de laatste opgave ongeveer duizend leden; haar extre mistische actie gaf reeds herhaaldelijk aan leiding tot ingrijpen van politie en justitie Aan ambtenaren was het lidmaatschap sinds het vorig jaar verboden. Behalve uit de omstandigheid, dat de Pen didikan zich op het standpunt van den klas senstrijd stelde, is de geringe aanhang te verklaren uit het feit, dat de Javanen geen Sumatraan als Mohammed Hatta als leider wenschen. De invloed van den Javaan ir Soekarno was darom uiteraard veel grooter dan die van Hatta. Het is intusschen niet mogelijk, dat, nu de Partai Indonesia de gevolgen ondervindt van de berichten omtrent de „bekeering" en het uittreden van ir. Soekarno en diens inter- neering, Hatta in troebel water tracht te vis- schen. Daarbij komt, dat de ongunstige eco nomische toestand de bevolking voor extre mistische propaganda meer ontvankelijk maakt. Reeds lang gadegeslagen Dat de actie van Hatta c.s. reeds geruimen tijd nauwkeurig werd gadegeslagen, spreekt vanzelf. Vermoedelijk zijn aan de recherche berichten omtrent een of andere verzetacrie ter oore gekomen en zijn de arrestaties en huiszoekingen thans geschied om de justitie de gelegenheid te bieden zich van dien aard van de werkzaamheid van de partij op de hoogte te stellen. Uit het feit, dat men Mohamed Hatta meer dan een jaar ongemoeid liet, valt af te leiden dat men niet heeft willen ingrijpen voordat men over gegevens beschikte die dit wettigen. DE VIER MULLERS. Opvoering voor den Berger Kunst kring. Het bestuur van den Berger Kunstkring zal zeer zeker geen moment spijt gehad heb ben van zijn contract met het Ned. Ind. Tooneel, het gezelschap van Louis de Bree en Cor Ruys, dat Zaterdagavond in de Rus tende Jager voor een tjokvolle zaal een op voering gaf van het successtuk van dit sei zoen „De vier Müllers". Immers, er werd uit stekend gespeeld door de hoofdfiguren en het publiek vermaakte zich opperbest. Dat zijn twee factoren, die steeds van groot belang Z1],nbe vier Müllers" is inderdaad het groote successtuk van het huidige speelseizoen ge weest en dat dankt het o.i. uitsluitend aan het duo Ruys en de Bree en nergens anders aan. Want als stuk zelf is „De vier Müllers eigenlijk heel gewoontjes en zelfs zouden wij1 willen opmerken, dat de inhoud eenigszins onlogisch is. Maar geef een de Bree en een Cor Ruys een paar flinke rollen, waarin ze zich kunnen uitleven, waarin ze hun „ghijn" de zaal in kunnen slingeren en elk stuk zal slagen, hoe ook het verloop van het drama, het blijspel, de comedie in 't algemeen is. Het verhaal zelf komt in 't kort hierop neer: de oudste der vier Müllers heeft in de kracht zijner jaren een bloeiende industrie gesticht, doch op rijperen leeftijd heeft een conflict tusschen hem en zijn zoon er toe ge leid, dat de „oude heer" zich terug trok uit de zaken. Of eigenlijk beter gezegd, de ouwe werd door zijn zoon gedwongen, om de lei ding in de fabrieken aan dezen af te staan. En ziet, de geschiedenis herhaalde zich Want toen de kleinzoon volwassen was ge worden, kon die zich niet met zijn papa ver enigen en breuk nummer 2 ontstond. Wel is de situatie thans eenigszins anders gewor den, want papa Müller blijft directeur van zijn zaak en de jongste Müller begint voor zich zelf, wordt een concurrent, heeft mo derne indeeën en heeft den steun van zijn grootvader. En nu volgt een strijd tusschen „den mid delbaren Müller" eenerziids en den oudsten en iongsten Müller anderzijds; een strijd, die lang niet fair is, een strijd tusschen stijf koppen, tusschen drie driftkoppen en het eind van 't liedje is, dat de „middelbare" Müller verliest. Om alles echter goed te maken, wordt de oude heer Müller, als de cata- strophe dreigt, tenslotte weer mensch en vader en zoo kan tenslotte de geschiedenis op het tooneel nog blij eindigen. De schrijvers, Arm. Friedmann en Ludwig Nerz, hebben den oudsten der vier Müllers geen prettig karakter gegeven. Zij zijn er in geslaagd, om een Philipp Müller te maken, die ongeveer 18 jaar lang zijn eigen zoon verloochent een Philipp Müller, die geen gelegenheid laat voorbij gaan, om te vertel len, dat zijn zoon geen hersens heeft, een Philipp Müller, die er niet tegen op ziet, om zijn eigen zoon te beconcurreeren, uitsluitend, om toch maar gelijk te krijgen. De schrijvers hebben daarnaast een Otto Müller gelanceerd, die met zijn vader over hoop ligt (dat komt meer voor!), en graag zijn grootvader wil steunen, graag diens steun in den vorm van geld ontvangt, om tenslotte maar over zijn vader te kunnen zegevieren. En eindelijk hebben zij een Moritz Mül ler op de planken gebracht, die 18 jaar ge leden den handelsstrijd tegen zijn vader won, doch die daarna vechten moest tegen alle concurrenten, tegen zijn vader en zoon in de allereerst plaats; een Moritz, die 18 jaar geleden moderne ideeën moet hebben gehad, doch die door zijn eigen vader als een mislukkeling beschouwd werd,-als een man zonder hersenen, zonder initiatief, zon der handelskennis; een Moritz, die bovendien den steun van zijn vrouw miste, zoowel zake lijk als huiselijk. Tenslotte is er dan nog de vierde Müller, een achter-achterneef, die leven kan, dank zij het trio, die leven kan, omdat hij van den een naar den ander trekt en voortdurend als „verklikker", als „overbrenger" van zaken- gebeurtenissen in actie is. Èen eigenaardig figuur zonder al te veel initiatief en gezond werkend verstand, maar die dan toch maar, dank zij den familiestrijd, een behoorlijk be staan heeft. Cor Ruys was de oudste Müller, Philipp, en Louis de Bree was nummer vier, Mendj Müller. Deze twee hebben het publiek den ganschen avond laten genieten van hun gaaf spel, dat tot in de onderdeeltjes verzorgd was. Cor Ruys' rol was vol felle contrasten, die elkaar in een snel tempo opvolgden, con trasten, die zeer aannemelijk waren en die steeds insloegen. Maar het spel van de Bree was zeker even goed en misschien nog meer verzorgd En zelfs daar, waar hij iet-wat overdreef, werkte dit niet storend. Dit duo kon zich geheel „uitleven" en zij zorgden er voor, dat telkens en telkens weer de volle zaal in lachten uitbastte, dank zij hun heerlke jiddische ghn, hun mimiek, hun spel. Moritz Müller, de zoon, werd gespeeld door Jacques Reule. Deze dramatische rol was hier in goede handen en zijn spel paste volkomen in net kader van dit stuk. Minder tevreden zijn wij over Louis Borel. den kleinzoon Otto. Borel gaf niet her krachtige en schrandere iongmensch, dat wij ons voorstelden. Zijn spel bleef te vlak, miste teveel variatie. Misschien viel dat ook zoo op, nu hij speelde met een trio, dat zoo bui tengewoon knap was. Gusta ChrispijnMulder was de aan bridge verslaafde mevr. Müller, die tenslotte toch nog meer hart en karakter bezat, dan het leek. Liiy Bouwmeester zorgde voor een pret tige, sympathieke dr. Hertha Becker en Eline Pisiusse voor de Amerikaansche girl met haar eigen initiatief, kan eigen handelen, haar eigen zelfstandigheid. Pierré Myin (dubbelrol) en Wim Kan zorgden voor de twee bijrolletjes en deden dat zooals het hoorde. Al met al een uitstekende vertolking van een eigenaardig stuk. Slechts de tooneelaan- kleeding was,wat al te eenvoudig. Na afloop werd er gedanst bij de muziek van Melchert Schuurman en had men tevens een goede gelegenheid, ora de fraaie collectie schilderwerken van Filarski, die aan de mu ren der tooneelzaal hingen, te bewonderen. W.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7