EEN GULDEN per paar minder nog Toekomstliri Uw oude plaat is r stuk waard Overhaerliik is aan iiloe JONG KALFSVLEESCH Fa. H. v. d. Kamer groot ten hoogste f 306.000.000.- Vrijdag 16 Maart 1934, VRIJDAG n.m. 3 uur f 15.913.000.- „RECO" EEN LEKKERE VERPAKTE KOEK CADEAU Chocoladehuis „R E C O" opnieuw ingerichte zaak. slechts '14 dagen fa. YPMA LAMSBOUT ROLLADE Verder vanaf 20 cent per 5 ons. RENTENDE 4 PCT. wordt uitgegeven tot den koers van 100 pCL Het kost U niets. Vrijdag en Zaterdag bij besteden van slechts 50 cent HEROPENT de oudste SCHOENENZAAK OO7 uit ALKMAAR, dateerend van anno 1 IOör haar geheel naar alle eischen van den nieuwen tijd Ter herinnering aan deze heropening étaleeren wij al onze Dames- en Heerenschoenen, waaronder de allernieuwste soorten, dan onze reeds goedkoopste prijzen van voorheen. Beleefd aanbevelend, Fa. J. NETTEN. LANGESTRAAT 15. Tel. 1547. Alkmaar. Hoofdagent G. MIJLHOFF als U inruilt bij de voor een nieuwe Telefunkenplaat. Grootste voorraad platen hier ter stede. tegen de bekende lage prijzen. SPECIAAL ADRES Huigbrouwerstraat 12. Tel. 245. (GEGARANDEERD DOOR NEDERLAND) waarvan reeds rond f 290.087.000.- is geplaatst in schuldbewijzen aan Toonder, groot f lOOO.-, t 500,- en f 100.- Hot nog beschikbare bedrag der leening ad nominaal te 'S-GRAVENHAGE bij het MINISTERIE VAN KOLONIËN, 2e AfdeeHng. Zie onze lage prijzen o.a. Breekchocolade half pond Amandelkransjes n «i Frou Frou wafeltjes n Congo Bonbons n >p Gesorteerde koekjes 4 ons Bonbons met vloeibare vulling 2 ons Dessert Choc. artikelen 2 ons PAASCHFIGUREN, ruime sorteering, v LAN GESTRA AT 83. 15 ets. 17 ets. 18 ets. 25 ets. 25 ets. 25 ets. 25 ets. af 5 ets. Koopt dé zoo gunstig bekende Toekomstbriefjes, trekking op Maandag 19 Maart, bij den Handelskade 35. Ook aan het oude adres Nieuwesloot. 97, Alkmaar. 45 cent per 5 ons. 40 cent per 5 ons- NEOERLANOSCH-INDISCHE CONVERSIE-LEENING1934 De inschrijving op laatstgemeld bedrag wordt uitsluitend voor houders van schuldbewifxejQ der Nederlandsche-Indische dollarleeningen opengesteld tot en met De omrekening van den dollar geschiedt voor de bovenvermelde ter conversie aangemeldd schuldbewijzen en voor de daarop verschenen rente naar een koers van f 2.45 per dollar. De rente van de ingeleverde dollar-schuldbewijzen loopt niet verder dan tot en met 21 Maart 1934. De recepissen, voorzien van één coupon vervallende op 1 September 1934, kunnen in ontvangst worden genomen op DONDERDAG 22 MAART 1934, onder verrekening van reaUb Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar het prospectus d.d. 1 Maart 1934. De Minister van Staat, Minister van Koloniën, H. COLLTN. De Minister van Finanei&v 's-GRAVENHAGE, 1 Maart 1934. OUD. JfeaoiHciaai Tlieuws HEEMSKERK. Feestavond 40-jarig bestaan bloembollencultuur afd. *In groote getale kwamen Dinsdagavond de leden waarbij velen door hunne dame vergezeld waren in Flora bijeen, eenerzijds om het 40-jarig bestaan der afd. te herden ken en anderzijds om getuige te zijn van de huldiging van den secretaris den heer P. J. v. d. Ploeg die van 't' begin der oprichting af het secretariaat vervuld heeft. De bijeenkomst werd o.m. ook bijgewoond door burgemeester dé Vreugde en zijn echt- genoote. In de feestzaal stonden prachtige bloem stukken w.o. een van de Algem. Vereeniging v. Bloemb. Cultuur te Haarlem die het meest uitblonk. De waarnemend voorzitter, de heer P. de Vries Thz. sprak bij de opening de feestrede uit waarin hij memoreerde wat de afd. in die 40 jaren tot stand gebracht had, terwijl spr. in het tweede gedeelte zijner rede den secretaris op spontane wijze huldigde. Voorlezing werd nog gedaan van enkele gelukstelegrammen als van het hoofdbestuur der Algem. Ver. van de Vereeniging v. V.V. en ten slotte van hare oud-voorzitter, den heer J. A. v. Zanten. De avond werd verder aangevuld met de opvoering van enkele tooneelstukjes, terwijl een gezellig bal dezen avond die nog het meest den jubileerenden secretaris betrof, besloten werd. KOEDIJK. Dinsdagavond werd door de afd. van den Neutralen Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers in het lokaal van den heer M K. de Weerd onder leiding van den heer P. Hart, een vergadering gehouden. De voorzitter wekte een ieder op, die iets heeft te vragen, dit te doen en niet op ande- rer oordeel af te gaan. Medegedeeld werd een schrijven van het hoofdbestuur, met een uiteenzetting van vracht en kosten van een wagen groente naar het buitenland, waaruit blijkt dat de winst billijk is. Mede was y een bericht van het hoofdbestuur dat de algemeene verga dering is uitgesteld tot 10 Maart 1934. De voorzitter bracht den beschrijvings brief in bespreking. Als candidaat voor het hoofdbestuur werd als nummer één geno men de heer Ham, die door den afgevaar digde zal gesteund worden. De behandeling van den beschrijvings brief lokte geen bespreking uit. Als afgevaardigde naar de vergadering r Hoorn, werden aangewezen de heeren ts. Butter en Jb. Stam Nz. De voorzitter bracht in bespreking het arbeidscontract, 't bestuur kwam niet tot een bepaald voorstel. Men kan het blijven handhaven of ter zijde zetten of verlagen. Na eenige besprekingen werd besloten geen contract af te sluiten en dit te berichten aan den Ned. Bond van arbeiders. Nu kwam in bespreking een belangrijk punt, de teeltbeperking. De voorzitter wees er ernstig op dat men rekening heeft te houden met de bepalingen die door den regeeringscommissaris en zijn helpers zijn vastgesteld. Door den secretaris zijn verschillende vragen gesteld te bevoegder plaatse, waarop duidelijk antwoord werd gegeven en waaruit blijkt, dat door inkrimping ook in de kleine bedrijven op de oppervlakte geteel de groente beperkt zal worden zoodat over het geheel toch in onze omgeving een ver mindering van de groenteteelt zal plaats hebben. Het is voor eiken tuinder noodig dat hij aan de commissie vraagt hoe hij mag bouwen, wanneer het hem r.iet duidelijk is. Dit ter voorkoming van onaangenaamheden. De mededeelingen door het bestuur gedaan, moeten beschouwd worden als een richtsnoer, doch niet als wettige gegevens. De secreta ris stelde zich beschikbaar voor de leden om vragen te stellen aan de commissies. Dit geld ook voor de leden van de tuinbouwver- eeniging De West, elke avond van 514 uur tot 7 uur. De voorzitter deelde mede met voorzitters van Kamerfracties vergaderd te hebben en gesproken te hebben over de uit keering van steun, en over de verkoopingen zonder noodzaak. De voorzitter wekte op om bij een komende vergadering waar de aan sluiting van den tuindersbor.d zal besproken worden flink o;p te komen Hierna sluiting CASTRICUM. Dezer dagen is de 6000ste inwoner van Castricum aangegeven als kind geboren in het gezin van H. Schram aan de Dorpstraat Bij de aangifte was de wethouder-waar nemend burgemeester aanwezig, terwijl mede dr. Leenaers, die bij de bevalling aanwezig was, als getuige meegekomen was. Na in schrijving werd door den wethouder aan den gelukkige vader een spaarboekje overhan digd met een ingeschreven bedrag van 25 dat vast moet blijven staan tot dat het kind meerderjarig is of toestemming door het ge meentebestuur is gegeven het bedrag op te nemen. De wethouder sprak de hoop uit, dat na 21 jaar het inwonertal der gemeente nog ver dubbeld zal zijn en dat natuurlijk de jonge wereldburger mag opgroeien tot een flinken jongeman. Salaris wethouders. Naar wij vernemen, hebben Ged. Staten van dit gewest op voorstel van den ^raad „Ik ben het heelemaaJ met Je eens, Hobson. het is werkelijk de moeite niet waard om de krant te lezen vanochtend." (Humorist). dezer gemeente nader de jaarwedden van de wethouders bepaald op f 270, zoodat een vermindering is toegepast van 10 Presentiegelden raadsleden. Ingevolge verzoek van den gemeenteraad is door Ged. Staten van Noordholland nader bepaald van 5 op 3 per lid en per zitting. Kippen verscheurd. *Sedert de laatste week kwam hier en daar in de gemeente de menschen tot de ontdek king des morgens, dat kippen verdwenen wa ren. Een onderzoek heeft tot gevolg gehad, dat gebleken is, dat deze door een losgebro ken hond zijn verscheurd. Hier en daar vond men ook resten in den grond verstopt. In den nacht van Zaterdag op Zondag is het meer dan erg geweest. Op verschillende plaatsen is men toen tot de ontdekking gekomen, dat niet minder dan 45 kippen verscheurd zijn Niettegenstaande een uitgebreid onderzoek is het de politie het niet gelukt het bloed dorstige dier te ontdekken. Castricum Vooruit. De jaarvergadering werd gehouden in café Kuilman onder leiding van den heer Aukes, die bij de opening besprak de econom crisis, waaronder ook Castricum gedrukt gaat, doch zeide, dat door seizoenplaats nog al eenige voordeelen heeft, wat niet onder schat mag worden. De rekening van den penningmeester sloot met een voordeelig saldo van 2.40. De rekening werd vastgesteld. Uit het jaarverslag van den administra teur bleek, dat niettegenstaande den druk der tijden de aanvragen naar vacantieverblijven sterk is gestegen in verhouding tot 1932. De uitgave van den Gids van Castricum bleek een succes te zijn geweest. Bij de hierna plaats hebbende verkiezing voor bestuursleden werden candidaat gesteld de heer de Jonge en Broksma, waarvan de laatste als zoodanig werd gekozen en het secretariaat op zich zal nemen. Nadat de voorzitter de wenscheüjkheid had bepleit om aan te sluiten als lid bij de federatie voor V.V.V. ten N. van het Noord- zeekanaal, welke vereenigingen alle zijn aan gesloten bij de Algem. vereen, voor vreem delingen verkeer en die zich ten doel stelt speciaal de aandacht te vestigen op de bad plaatsen» boven het IJ, werd toe toetreding besloten. Vervolgens werd besproken de uitgave van een badcourant en wel bij wijze van proef voor een jaar en wel van 11 Mei tot 19 Aug. Na eenige bespreking werd dit voorstel aan genomen. Jieck School DE HERVORMDE KERK EN DE DOODEHANDSBELASTING. De vereeniging van kerkvoogdijen in de herv. kerk heeft Dinsdagmiddag te Gronin gen onder voorzitterschap van den heer S. K. Westerdijk uit Usquert een streekverga- dering gehouden, die door bijna 300 per sonen werd bezocht. Ds. mr Bartels uit Colmschate (O.) sprak over: „De doodehandbelasting op de kerk voogdijgoederen en de pastoriegoederen" naar aanleiding van het te dien aanzien in gediende wetsontwerp tot de heffing van belastingen op goederen in de doode hand. Namens het hoofdbestuur stelde spr. ten slotte de volgende motie voor: „De predikanten en kerkvoogdijen der herv. kerk in het Noorden enz., hoewel met waardeering kennis nemende van het feit, dat het wetsontwerp de kerkgebouwen met hun inventaris als een soort goederen buiten het handelsverkeer wil beschouwen, dus uit hun aard vallende buiten deze belasting, hebben niettemin tot hun verwondering en leedwezen de kerkvoogdij- en de pastorie goederen gemist onder de lijst der vrijstel lingen in art. 4. Zij zijn van oordeel, dat daar de kerkgebouwen practisch zijn vrijge steld, óók de goederen, die het gebruik van die kerkgebouwen mogelijk maken, behooren te worden vrijgesteld, geheel naar analogie van wat het wetsontwerp voorziet inzake musea, ziekenhuizen, wetenschappelijke in stellingen en dergelijke. Voorts zijn zij van oordeel dat voor zeer vele Nederlanders, die waarlijk wel tot de kern der natie gerekend kunnen worden, de godsdienst de grondslag en het voornaamste bezit van het leven uit maakt, waarvan de openbare eeredienst de georganiseerde uiting naar buiten is, zoodat het in geen geval op den weg van den Staat ligt, een belasting te leggen op de uitoefe ning van den openbaren eeredienst, waarop de doodehandbelasting in waarheid toch zal neerkomen, wanneer niet de goederen be stemd om den apenbaren eeredienst te bekos tigen en de predikanten te bezoldigen, uit drukkelijk worden vrijgesteld. Met name ten aanzien der dusgenaamde pastoriegoederen zijn de vergaderde predikanten en kerkvoog dijen van oordeel, dat zij aanspraak op vrij stelling mogen maken, omdat door de aan zienlijke daling van de opbrengst der pasto riegoederen, de predikanten, die hoofdzake lijk van die opbrengst moeten leven, daar door reeds een zeer zwaar crisisoffer hebben gebracht". De motie werd met op één na algemeene stemmen aangenomen. JiCmnieuws WAT KOST EEN FILM? Gemiddeld 200.000 gulden. Voor- en tegenstanders van de film hebben een onderwerp, waarover zij gaarne onderling vechten: Hoeveel kost een goede film, waarom is een goede film zoo duur? In Duitschland heeft men de al te overdreven gages van de filmsterren met goed gevolg weten te bestrijden, zoodat daar de samenstelling van een film niet duurder kan komen dan onge veer 200.000 gulden. De bekende film: „F P. I" heeft zoo- wat 300.000 Rijksmark gekost. De schrijver van het scenario kreeg daarvan 5000 Mark; voor de opnamen had men 20.000 ïy.eter filmband noodig, benevens ook 20.000 meter geluidsfilm. De onkosten aan gages voor de verschil lende hoofdpersonen en voor hen, die de kleine rollen vervullen, bedroegen 35000 Mark. De figuranten kosten 8000 Mark, het orkest 3000 Mark. De voornaamste man van allen, de regisseur, kreeg 15.000 Mark en zijn hel pers samen een bedrag van 20 000 Mark De leider van het bedrijf, de operateurs en de componist hebben ieder 5000 Mark geïncasseerd. Aan huur voor ateliers werd een bedrag van 10000 Mark be taald, terwijl voor apparaten en auteursrecht samen een bedrag van 38.000 Mark werd uitgegeven. Verder heeft men uitgegeven voor costuums 2000 Mark, voor reqüisieten zoowat GOOO Mark, voor filmmaterieel 9000 Mark, voor electrischen stroom 5000 Mark. Voor auteursrecht in het buitenland verder nog 10 000 Mark voor ti ansportkosten 4000 Mark, verder voor onvoorziene uitgaven het gebruikelijke percentage van 15 pet, der gezamenlijke onkosten, zoodat men in het totaal heeft moeten betalen een rond bedrag van 200.000 Mark Boven de 300 000 of 350 000 Mark komt de opname van een groote goede film zelden, zoodat men de kosten van een film zoowat kan schatten op een gemiddeld bedrag van tweehonderd lui zend gulden. Jjiyezonde*t Stukken (Buiten verantwoordelijkheid van dé Redactie. De opname ui de rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemtJ, DE ONBEWAAKTE OVERH'EIDS- WEG. Alweer een afschuwelijk ongeval heeft plaats gehad op een onbewaakten overweg. Waarom Omdat de regeering of de Staatsspoorwe gen of hoe het ook zij, de noodige voorzorg», maatregelen niet in acht neemt of behoeft te nemen. Een bestuurder van welk vervoermid- del dan ook of voetganger moet maar oplé» tend zijn. Welk gevaar is hieraan verbonden? Juist de oplettendheid. Want als er een trein in zicht is en iemand die passeert wijst een bestuurder op het naderend gevaar, dan is het al te laat. De snelheid der „electrische* is zoodanig, dat deze hoegenaamd ter zelf* der tijd het onheilspunt voorbijsuist en alks wat zich daar ter plaatse bevindt een drie, vierhonderd meters meesleurt. (Een auto moet zoo goed als onmiddellijk stil kunnen staan.) Waarom toch altijd dit onbewaakte gevaar? Is dit uit oogpunt van bezuiniging ol wordt de bescherming voldoende geacht? Bezuiniging is het niet en bescherming ter voorkoming van gevaar is het zeker niet. Gaat de techniek nog niet zoover, dat men mechanisch de boomen kan openen en slui ten als er een trein passeert, zonder dat er één man bij noodig is? Zeker wel. Doch waarom wordt dat niet in toepassing gebracht? Er zijn te veel overwegen endat k te duur. Een eenvoudiger middel. Men ziet in groote steden, moderne ver* keersregeling met lichtbakken. Als men nu aan eiken kant van den over weg twee lichtbakken plaatst, met door mist dringende reflectors en deze worden op uur- werkregeling in dienst gesteld (men weet toch immers precies den tijd, wanneer eett trein een overweg passeert) dan zijn ongeluk ken, buitengewone roekeloosheid buiten be schouwing gelaten, uitgesloten. Dit is metéén voor een opsporingsambte naar een mooie controle om overtredingen te constateeren. Want een auto bijv. moet toeft zeker ook alle veiligheidsmaatregelen in acM nemen, als het nazien der remmen, s0'*® stuurinrichting, goed achteruitzicht (wegf- spiegel) etc. Op deze veiligheid, evenals voor laars, timmerlieden, machinerieën, kortom alles wat veiligheid behoeft, tot zelfs e® belletje op de fiets wordt nauwlettend op toe gezien. En met recht, men kan nooit te voor zichtig zijn. Blijkt deze constructie te duur, dan is.« nog een middel, een absoluut afdoend mm' del, dat niets kost. unnx* Men plaatst dan eenvoudig een werkiooze bij een paar handboomen. Ondergeteekende ontvangt met vrouw en kind 5.25 huur) 7.52 steun. Dus, hem kan u niet nemen, dan wordt het te duur. ng is niet georganiseerd, dus komt ook n'et m aanmerking voor werkverschaffing. Doch georganiseerde, die plm. f 19 steun per week ontvangen, komen we in aanmerking. Nu voor zulk een bedrag zijn er geno die in een klein wachthuisje 's rijks pliente willen waarnemen, terwijl in den ledigen oj nog andere werkzaamheden kan worden op* gedragen. Steun wordt toch ook elke week uitgekeer terwijl dan velen worden onttrokken aan ledigheid, die men met crisiswerkloosn bestempeld. »- U mijnheer de redacteur, dankend voor plaatsruimte. 1 P. RANZIJN, ar Scbianeerstraat 18, Alkmaar#

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 10