DE NIJENRODE-ZAAK. !BxiUenCand LBitwenlcuid FRIESCHE BAA110,13 en 15 ct ptoe 1 Vervolg zitting van gister. Gister is het verhoor van den getuige itbraad in de strafzaak tegen den ver- daehte-Onnes van Nijenrode na de pauze voortgezet De president vroeg of de ge tuige iets wist van 'n brief, waarin de verdachte aan Koning beloofd zou heb ben achtduizend gulden te zullen betalen zoodra hij de beschikking had over ver- zcKeringspenriingen. Getuige Witbraad antwoordde ontkennend. Op zijn verzoek was Koning verschei dene malen naar Nijenrode geweest rnaar hij keerde altijd met leege handen terug. President: Ten einde raad hebt u toen besloten zelf maar eens een bezoek te gaan brengen aan Nijenrode, nietwaar? Getuige: Ja, met medeweten van Jo hanknegt. President: Kende u dien toen al? Getuige: Ja, want ik had Johanknegt ontmoet bij den commissaris van politie Harrebomee. Toen ik het bureau verliet, vergezelde hij mij en probeerde met mij aan te papen. President: „Kwam hij direct met zijn voorstellen voor den dag? Getuige: Neen, dat gebeurde na vree- selijk veel omwegen. Tenslotte heeft hij mij uitgenoodigd mede te werken in de Nijenrodezaak, om de verdwenen goede ren voor de verzekering op te sporen. President: U hebt hem toen in staat gesteld een gesprek tusschen u en Ko ning af te luisteren? Getuige: Met zijn assistente heeft Jo hanknegt bij die gelegenheid in mijn slaapkamer geluisterd naar het gesprek dat ik met Koning voerde. Het bezoek bij Onnes. President: Vertelt u nu eens, wat u bij uw bezoek aan den verdachte Onnes hebt beleefd. Getuige: Toen ik bij Onnes kwam, heb ik hem een foto laten zien waarop ik en Koning stonden. Verder had ik als legi timatie een enveloppe bij mij met het handschrift van Koning Ik vertelde den heer Onnes dan ook, dat ik de vertrou wensman van Koning was. President: En hob reageerde meneer Onnes daarop? Getuige: Hij werd 'n beetje bleek en 'n beetje nerveus. Ik heb gezegd dat een detective de zaak in handen had. President: En wat zei meneer Onnes? Getuige: Hij zei dat hij geen tijd had om mij te woord te staan, omdat hij een tentoonstelling moest openen. En verder verwees hij mij naar Koning, waarbij hij herhaaldelijk riep „ik ken u niet, ik ken u niet", waarmee hij mij te kennen wil de geven dat ik moest vertrekken. President: Kort daaroj hebt u een brieje aan de echtgenoot© van den ver dachte gestuurd en daarna nog een aan den verdachte zelf, waarin u dreigde over de inbraak met alle vrienden en kennissen te zullen spreken, wanneer Onnes zijn verplichtingen niet nakwam Getuige: Ja, die briefjes waren voor mij opgesteld door Koning. President:o Hebt u op die briefjes wel eens antwoord ontvangen? Getuige: Ta, meneer Onnes schreef mij terug, dat er 'n vergissing in 't spel moest zijn, dat hij mij heelemaal niet kende en dat, als er nog meer briefjes zouden komen, hij die aan de politie zou geven. Getuige: Ja, maar niet met de werke lijke handteekening van Onnes. President (tot den verdachte): Waar om hebt u niet uw werkelijke handtee kening onder den brief gezet? Verdachte Onnes: Ik was huiverig voor chantage. De officier (tot den verdachte): Waar om dreigde u dat verdere brieven in handen van de politie zouden worden gesteld? Verdachte: Ik hoopte dat dan de chan tagepogingen wel zouden ophouden President (tot den getuige): Hebt u ooit aan Koning gemerkt, dat hij niet uit naam van Onnes handelde? Getuige :Dat heb ik nooit gemerkt. Op verzoek van den verdediger, mr Muller Massis vertelde getirge Wit braad, dat hij Johanknegt heeft verge zeld naar Hilversum. Daar moest hij den detective ergens opbellen en door de telefoon een reeks onsamenhangende woo:rden toevoegen. De menschen, die met Johanknegt in Hilversum waren, moesten den indruk krijgen, dat hij tele fonisch de plaats opkreeg, waar de ge stolen goederen waren verstopt. Koning op zwart zaad. De president stelde vervolgens den verda hte de vraag, of deze het waar schijnlijk acht, dat Koning, die volko- men op zwart zaad zat, duizend gulden zou uitgeven, alleen om een kans te hebben later achtduizend terug te ont- vaneen Verdachte: Ik kan niet oordeelen over den vermogendstoestand van Koning. Ik weet ook niet wat hij toen gedacht heeft. Ik weet alleen, dat Koning op ai oogenblik nog drie renpaarden bezit, die op naam staan van zijn huishoud ster. Ik weet ook, dat in 1931 i«maad voor 9000 effecten heeft geleend aan Koning. Ze moesten na 'n week worden tei uggegeven, maar Koning heeft ze e i jaar lang onder zich gehouden. Ieman alu meneer Koning had altijd nog we aan duizend gulden komen. President: Goed, maar hij zou aai geld toch beter kunnen gebruiken, dan voor het opzetten van 'n dergelijke chantage Verdachte: Ik heb ook nooit gezegd, dat de opzet van de heele zaak chan tage was. Ik heb alleen beweerd, dat er later door Koning chantage is gepleegd, dat er later door Koning chantage is ge pleegd Koning waagde bij de inbraak 1000, maar kreeg daardoor de he- eeSiïoknng g0edercn ter waarde van niS6 VoWd€nt! Een dih* begrijp ik ning voo? SI UW tverklarinS Ko- chantee7en to!nrS maal gepoogd u te termijn al «„f n €186n betalings- Verdacht^ gen wstr«k<® was. daarvóór getrach^heeft^ wua K°ning mii u hoiiL A heeft schilderijen bij Sgelï'kTr- S? die mani€I' had bij gfc«E m&t? k°m,€n To€n ^ze po± houden dat rtlen a altiJ'd volge- d« hfiiL e onderhandelingen over -nsttg kanten achtrno~ n 4Komn8 van alle Witbraad Fnloi g^et«n werd door Al raad, Biesing, Mees Gerritsen en gedachte11^8t<>en €erst is jiJ' °P de gedachte gekomen, mij geld af te per- Toncw* ®askerade. tenslotte wordt de getuige Blesine- gehoord, die weer met hetzelfde ver haal voor den dag komt, dat hij reeds tweemaal heeft verteld In het bijzonder deed Biesing mede- deehngen over de wat hij noemt „maskarade". Johanknegt wilde den vertegenwoordiger van de verzekerin gen overtuigen, dat het goed te krijgen was en daarom - zoo vertelde Biesing "ff w Z°? n balmasQué-maskertje opzetten. We gingen naar den Haarlem merweg per auto, wisselden met de in zittenden van een andere auto nader bij gekomen op lichtsignalen een wachtwoord en daarna ben ik met mijn maskertje op even naast dien mijnheer in den anderen auto gaan zitten. Biesing wisselde een paar woorden met den man, te wiens behoeve deze vertooning door Johanknegt in elkaar werd gezet Die heer (getuige v. d. Dussen). zeide B.esing, zinspeelde er toen al direct op, dat de inbraak van Nijenrode een „kunstje" was Ter sprake kwam ook, dat Biesing Witbraad tevoren heeft gezegd, dat hij door commissaris Harrebomee zou wor den opgeroepen en daar toen in kennis w :rd gebracht met Johanknegt. President: Dus Johanknegt beschikte over de noodige goede relaties? Getuige: Dat zou ik denken Ik weet niet beter, of hij had iedereen achter zich Zelfs de officier in Utrecht. Officier: U bedoelt rechercheurs uit Utrecht. Getuige: Nee, de officier zelf Witbraad voelt zich geroepen dit te bevestigen, hij komt naar voren en zegt dat hij wel eens Johanknegt heeft ont moet en deze zeide: „Loop zoover mee, ik moet even naar den officier van jus titie." En we gingen vervolgt Wit braad dan naar de Prinsengracht. Johanknegt is wel een half uur binnen gebleven en kwam terug net een si gaar, die hij zei van den officier te heb ben gekregen. Nadat nog enkele vragen waren ge steld werd te half zes de zitting ge schorst tot Donderdag a.s. VASTSTELLING NATIONALE FEESTDAGEN. In het Hitlerrijk. Het rijks'kabinet heeft in zijn zitting van Dinsdag een wet oetreffende de feestdagen afgehandeld. Nationale feestdag van het Duitsche volk is 1 Mei. De vijfde Zondag voor Paschen is Heldengedenkdag. De eerste Zondag na Michaelis Oogstdankdag. Behalve deze nationale feestdagen en Zondagen zijn feestdagen de Nieuwjaarsdag, Goede Vrijdag, Paaschmaandag Hemelvaartsdag, Pinkster- Maandag de Woensdag voor den laatsten Trinitatis-Zondag en de beide Kerstdagen Het rijkskabinet behandelde voorts een wet tot vereenvoudiging van het bestuur, in het bizonder op de administratie der Rijks- posterijen en de Rijksfinanciën. Ter bescherming van de „koortsthermo meter-industrie", welk bedrijf in hoofdzaak in Thuringen wordt uitgeoefend worden bi- zondere contingenteeringsmaatregelen voor geschreven. De wet tot wijziging van de .Kriegsperso nenschaedengesetz' bepaalt, dat de verzor ging voor schade aan lijf en leven welke welke iemand in verband met binnenlandsche onlusten heeft opgeloopen, niet meer zal plaats vinden voor zoover het leden yan staatsvijandigé partijen of de bevordering van hun streven betreft. In tegenstelling hier mede regelt een wet betreffende de verzor ging der strijders voor de nationale verhef fing de vergoeding van de in dezen strijd opgeloopen schade, voorts een wet tot uni forme regeling van de fceleening van huur- en pachtrente-vorderingen. STEENKOLEN LOSSEN IN RECORDTIJD. Napolitaansche dokwerkers hebben in 23 uren 45 minuten, d.i. in een nieuwen record tijd, een lading steenkolen van 10.000 ton gelost. TIROOLSCHE LANDDAG BESLUIT TOT ONTBINDING. Alle rechten overgedragen op Landeshauptmann. D Tiroolsche landdag heeft met de stem men der Groot-Duitschers en van den afge vaardigde van den Standenbond tegen een grondwetswijzigende machtigingswet aan genomen, waarin de landdag wordt ontbon den tot aan de nieuwe regeling van ae grondwettige verhoudingen met overdracht van al zijn rechten op den Landeshaupt mann en de hem ter zijdè staande commissie van advies. De landdag van Opper-Oostenrijk heeft een dergelijk besluit genomen betreffende wijziging van den Opper-Oostenrijkschen landsgrondwet, waarbij alle bevoegdheden van den landdag aan de landsregeering worden overgedragen. De ambtsperiode van den landdag eindigt op 28 Februari. Deze beide besluiten zijn voor het essen- tiëele gedeelte gelijkluidend met de besluiten van de Maandag in Salzburg besloten grondwetswijzigingen. WORDT SPANJE RUSTIGER? Geruchten over crisis verstommen. De geruchten, die den laatsten tijd ae ronde deden over een aanstaande regee- ringswijziging in Spane raken thans weer op den achtergrond. De algemeene aan dacht is op het oogenblik weer meer ge richt op de indiening van de begrooting voor 1934, die gevolgd zal worden door een bui tengewone begrooting, die de uitgaven zal omvatten voor de openbare werken, welke zullen worden Uitgevoerd ter bestrijding van de werkeloosheid. Verondersteld wordt, dat de gewone begrooting zonder veel moeilijk heden zal worden aangenomen. Bestrijding der werkloosheid. Onder de wetsontwerpen, die de regee ring op economisch gebied thans uitwerkt bevinden zich voorstellen met betrekking tot bestrijding van de werkloosheid, waarmede 1000 millioen peseta's gemoeid zullen zijn. De aflossing van dit bedrag zal in annuï teiten op de gewone begrooting worden ge plaatst. BEVORDERINGEN IN ITALIË. Promotie bij leger en vloot. De kroonprins van Italië is bevorderd tor divisiegeneraal. De hertog van Aosta is be vorderd tot generaal bij de luchtvaartbriga de. De hertog van Pistoia is bevorderd tot brigadegeneraal bij de infanterie, evenals de hertog van Bergamö. De hertog van Spoleto is benoemd tot commandant van een oor logsschip. VREEDZAME REGELING OOSTER SPOORWEG. En de verhouding RuslandJapan. In een hoofdartikel schrijft de „Isvestia", dat de bevredigende regeling van het con flict ontstaan door de arrestatie van de ambtenaren van den Oost-Chineeschen spoor weg te Charbin den weg opent voor nieuwe pogingen om te komen tet een vreedzame repeling van de geschi'nunten. De feiten zullen toonen aldus het blad of wij te doen hebben met een tactische vredesmanoeu vre, welke de voorbereiding van nieuwe con flicten moet camoufleeren^of dat het hier gaat om een besluit om den weg vrij te ma ken voor het stichten van den vrede tusschen Rusland en Japan. De toestand in het verre Oosten wordt door de geheele wereld waar genomen en deze weet een onderscheid te maken tusschen vredesmanoeuvres en een vredespolitiek. Wanneer de feiten ons zullen aantoonen, dat wij te doen hebben met het begin van een vredespolitiek dan zal deze te Moskou steun vinden en den wensch te ko men tot werkelijke verbetering van de Rus- sisch-Japansche betrekkingen. De openbare meening in Rusland zoowel als in de gehee le wereld zal met den grootsten aandacht de uiteindelijke ontwikkeling gadeslaan van de gebeurtenissen, waarvan de vrede, en niet alleen de vrede in het Verre Oosten, afhan kelijk is. NIEUWS UIT RUSLAND. Einde der Gepeoe verwacht. Uit welingelichte bron wordt vernomen, dat de Sovjetregeering eerstdaags een nieuw Volkscommissariaat voor Binnenlandsche Zaken zal oprichten, waardoor de bekende geheime politie-organisatie, de Gepeoe, groo- tendeels zou komen te vervallen. HET CONFLICT OM DEN CHACO. Het einde in zicht? Zonder bevestiging van officieele zijde wordt medegedeeld, dat de Boliviaansche re geering waarschijnlijk nog heden haar ant woord aan de Volkenbondscommissie met betrekking tot haar vredesvoorstel voor den C-haco zal doen toekomen. Naar verluidt zou de regeering bereid zijn de nieuwe voorstellen van de Volken bondscommissie inzake den Chaco te aan vaarden. Uiterlijk morgen zal de regeering haar antwoord doen toekomen aan de com missie. ROOSEVELT'S HANDELSPOLITIEK. Het is thans, na de conferentie in het Witte Huis en op grond van officieele en particuliere verklaringen van ambtenaren van het departement van handel mogelijk een juister beeld te vormen van de handels politiek van Roosevelt. Bekend is het doel van den president om de prijzen der land bouwproducten door afzet van de overtol lige productie in het buitenland te verhoo- gen met de beperking, dat invoer en uitvoer in den vervolge zooveel mogelijk in even wicht moeten worden gebracht Dit voorne- men eischt offers voor de Amerikaansche industrie, die niet meer door ongerechtvaar digde beschermende rechten begunstigd zal worden Zij zal op zekere punten wijken op dat het buitenland, dat Amerikaansche landbouwproducten koopt van zijn kant in dustrieproducten in Amenka zal kunnen in voeren Roose"rlt heeft allereerst den weg gekozen drie dis< ontobanken aan te wijzen, die de Amerikaansche exporteurs en impor teurs behulpzaam moeten zijn bij de ver grooting van den buitenlandschen handel. In verband met slechte ervaringen in de ja ren na den oorlog vermijdt men alle crediet- verleening, doch is voornemens de wissels der importeurs langs den gebruikelijken dis- contoweg, doch met gebruik maken van offi cieele middelen te beleenen. Als volgende stan wil men dan de hooge beschermende rechten verlagen, welke door de devaluatie van den dollar intusschen automatisch met 40 pCt. zijn verhoogd. Men spreekt ook over wenschen van Roosevelt om zich door het congres te doen machtigen tot verlaging van alle rechten tot 50 pCt- langs den weg van wederzijdsche uitwisseling met de vreemde mogendheden. Wat de instelling van de drie banken voor den buitenlandschen handel betreft kan nog nader worden gemeld, dar de eerste bank zal dienen voor den handel met Sowjet Rusland, de tweede voor handel met Cuba en de derde voor den handel met de overige landen. Aan Cuba zal ten be hoeve van de uitbreiding van de wederzijd sche handelsbetrekkingen een leening tot den aankoop van zilver in de Vereenigde Staten worden gegeven. Ten slotte staan vergemakkelijkingen voor den invoer van rum en suiker uit Cuba op het programma. HET SALARIS VAN ONTSLAGEN AMBTENAREN. In Oostenrijk. Volgens een heden gepubliceerde verorde ning der Oostenrijksehe bondsregeering kan de bondskanselarij uit overweging tot hand having van de openbare rust, orde en veilig heid personen, die in publiekrechterlijk dienst verband staan uit hun functies ontslaan. De salarissen der ontslagenen kunnen in dit geval tot 2/3 worden verlaagd. Hetzelfde geldt voor personen in privaat rechterlijk dienstverband van publieke lichamen. VLIEGTUIGEN BOVEN JAPAN. Van Russische nationaliteit. De Japansche regeering heeft bij de Sovjet regeering geprotesteerd tegen het vliegen met Russische vliegtuigen over Noord-Korea en het Sjentao district in Mandsjoerije. Een nauwkeurig onderzoek heeft doen vaststellen. dat de vliegtuigen, welke over genoemde ge bieden hebben gevlogen inderdaad Sovjet vliegtuigen waren. Het protest is tevens be doeld, als een waarschuwing aan de Sovjet regeering om in de toekomst dergelijke vluch ten na te laten. TELLING VAN CHINEEZEN IN ONS LAND. Gisternacht is de gewone maandelijksche telling gehouden van de Chineezen te Rotter dam. De resultaten ervan zijn nu natuurlijk nog niet bekend. Volgens de telling van de vorige maand waren er ruim 700. Het aan tal Chineezen te Katendrecht, waar de Chi- neezenkolonie te Rotterdam gevestigd is, heeft de neiging eenigszins te verminderen in den laatsten tijd. Velen emigreeren de laatste ja ren naar andere streken van ons land. Indertijd heeft de Chineezenkolonie te Ka tendrecht een begin gemaakt met een handel in pindatabletten en al spoedig waren de verkoopers daarvan over het geheele land verspreid. Velen dezer verkoopers keeren niet naar Rotterdam terug, maar nemen blijvend elders hun intrek. Sommige Chineezen venten ook met andere goederen in verschillende streken van ons land. Om een overzicht te verkrijgen van het aantal Chineezen hier te lande is gisternacht op verzoek van den hoofdcommissaris van politie te Rotterdam ook buiten de Maasstad een telling gehou den door de politie, welke waarschijnlijk in zicht zal geven in hun vestiging en versprei ding over ons land, want ook het platteland herbergt reeds Chineezen. Om verschillende redenen is het bijhouden van deze gegevens van belang. De Chineezen die hier te lande vertoeven, zijn zeelieden en zijn in onze havensteden gebleven nadat zij waren afgemonsterd van schepen. Wegens de vervanging van stoomschepen door motor schepen en vervanging van kolen als brand stof door olie is er weinig emplooi meer voor den Chineeschen zeeman te vinden. Hoewel er af en toe nog Chineezen worden afge monsterd, huist toch het grootste gedeelte blijvend op den wal. Hun aanleg veert hen naar de beoefening van het bedrijf van ven ter en marktkramer. FEDERATIE VAN CONFECTIE- FABRIKANTEN. In een gister in het American Hotel te Am sterdam gehouden vergadering is besloten tot de stichting van de Federaüe van vereeni- gingen van Nederlandsche confectiefabrikan- ten. Tot deze federatie zijn toegetreden de volgende organisaties: de Vereeniging vooi Nederlandsche con- fectiefabrikanten te Amsterdam, de Landelijke bond van confcctiefabrikanten te Rotterdam, de Oostelijke Bond van Confectiefabrikanten te Enschede, de Bond van kleedingfabrikanten te Groningen en de Vereeniging van confec tiefabrikanten in en buiten Twente. IR MUSSERT ONTSLAGEN. In de vergadering van Provinciale Staten van Utrecht kwam gistermiddag aan de orde het voorstel van Ged. Staten tot het ver- leenen van eervol ontslag aan ir. A A. Mus- sert, hoofdingenieur bij den provincialen waterstaat. In de afdeelingen zijn omtrent dit voorstei geen opmerkingen gemaakt en ook de com missie van ïapporteurs adviseerde conform In de vergadering der staten vroeg evenmin iemand het woord. De voordracht werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. DE SCHIETPARTIJ IN MUIDEN'S RAADSZAAL. lbelings zal naar een krank zinnigengesticht gaan. Naar wij vernemen zal de strandfoto- graaf lbelings, die eenige maanden geleden een schietpartij heeft gehouden in den Mui- densche raadszaal, niet voor de rechtbank terecht staan. De zaak zal niet naar de zitting worden verwezen, doch lbelings zal in een rijks- krankzinnigengesticht worden geplaatst. Dit laatste gebeurt op advies van de psy chiaters, die in deze zaak rapport hebben uitgebracht. DR, ABRAHAMS EN DE VEREENIGING „TREIN 8.28". Over deze zaak, gister door ons gemeld onder de rubriek „Uit de Pers" en onder „Binnenland" (vragen van het Amsterdam- sche raadslid Schalker) heeft de N.R.Crt. een onderhoud gehad met dr. M. W. Marsman, adjunct-directeur van het Tesselschadezie kenhuis en bestuurslid van de vereeniging „Trein 8.28", ten einde inlichtingen in te A géén winnen en het standpunt van het bestuur te leeren kennen. Deze deelde mede, dat wethou der Abrahams was en is controleerend ge neesheer van de vereeniging nu zonder salaris. Het vroegere salaris, ad 2000, was een zeer onvoldoende vergoeding voor het geen de controleerend geneesheer heeft te doen. Als dr. Abrahams weggaat, aldus on geveer dr. Marsman, dan moeten wij een me dicus van ten minste 6000 aanstellen, zoo als b v. ook het Centraal Genootschap er een heeft en dan zal het nog de vraag zijn, of hiervoor een volwaardelijke kracht verkregen wordt. Het is een kwestie van roeping, want er zit veel werk aan vast; eerst met de uit zending, dan met de controle in de tehuizen en ten slotte ook nog na het ontslag. Het gaat om niet minder dan zes tehuizen, met omstreeks 350 kinderen. En hiervoor moeten wel 500 tot 600 kinderen onderzocht worden. De heer Abrahams, die voor dit werk leeft, stelde zich tevreden met een zeer geringe be looning, en de vereeniging profiteerde daar van. Hij was reeds controleerend geneesheer (en voorzitter) vóórdat hij wethouder werd. Na aangestipt te hebben, dat hij mèt dr. Deijll indertijd als vertegenwoordigers der gemeente in het bestuur der vereeniging be noemd is (als dwarskijker), deelde dr. Mars man nog mede, dat de heer Abrahams tot voorzitter benoemd werd op aanbeveling van den heer Heijermans, directeur van den Ge meentelijken Geneeskundigen en Gezond heidsdienst. De vereeniging stond er toen heel slecht voor. De subsidies van Rijk en gemeente dreigden ingehouden te worden en men had maar één huis in exploitatie. De heer Abrahams wist er een mooie vereeni ging met gezonde financiën van te maken, die zes eigen huizen heeft. Het secretariaat van mevr. Abrahams dag- teekent van vóór den tijd, dat haar man (toén nog niet haar echtgenoot) in het be stuur kwam. Haar werk voor de vereeniging werd, naar het oordeel van dr. Marsman, met 3000 zeer onvoldoende betaald. En ook thans, nu het op 5000 is gebracht, Is het nog niet te veel, gezien .iet feit, dat de bemoeiingen loopen over een budget van vier ton. De heer en mevrouw Abrahams hebben op die verhooging van haar salaris geen in vloed uitgeoefend. Het voorstel daartoe is uit het bestuur gekomen. Wel hebben zij er op gestaan, dat hun thans 10 pCt. in minde ring wordt gebracht, evenals bij het perso neel geschiedt. Dat door het toedoen van den heer Abra hams de uitkeering van de gemeente aan de vereeniging zoo hoog zou zijn geworden, noemde dr. Marsman onjuist. Het bedrag der uitkeering hangt samen met het getal der kinderen, dat uitgezonden wordt, en het to taal der subsidies wordt door de A R K (Am- sterdamsche Raad voor Kinderuitzending) verdeeld. In het geheele geval, zoo besloot dr Mars man, zit niets, dat louche is. Bovendien ves tigde hij er nog eens afzonderlijk de aan dacht op, dat de kwestie van het opgeven van zijn salaris door den heer Abrahams, en van het verhoogen van het honorarium van mevr. Abrahams al een paar jaar oud is Nog eene uiteenzetting van bestuurs- wege. Maandagavond heeft het bestuur van de vereeniging Trein 8 28 eene spoedvergade ring gehouden, waarin besloten is zoo spoe dig mogelijk eene volledige uiteenzetting van het geval te pub.iceeren. In een onderhoud, dat de N.R.Crt. in verband daarmede gister morgen had met den heer G. Warning, pen ningmeester der vereeniging en directeur der Twentsche Bank, sloot deze zich geheel aan bij het betoog van dr. Marsman. Hij legde er daarbij den nadruk op, dat het salaris, dat de heer Abrahams indertijd genoten heeft, stamde uit den tijd, toen deze nog gewoon practseerend geneesheer was. Toen de heer Abrahams later te kennen gaf, dat hij niet langer salaris wenschte te ontvangen, heelt het bestuur, geheel uit eigen beweging, het. honorarium van mevr. Abrahams verhoogd omdat het oude salaris niet geëvenredigd was aan het be angrijke en omvangrijke werk dat zij doet. Men moet hierbij niet vergeten, dat mevr. Abrahams is gesalarieerd ambtenares- se van de vereeniging, al van vóór haar hu welijk met den heer Abrahams af Zij is al leen trtuiair secretaresse, maar maakt geen deel uit van het bestuur. De heer Warning onderstreepte nog eens, dat het college van B. en W. in zijn vorige samenstelling van de geheele zaak op de hoogte was. Hij zelf heeft indertijd desge vraagd ten stadhuize inlichtingen gegeven aan wethouder Polak en deze verklaarde daarna, dat die inlichtingen geheel voluoen- de waren, om hem in staat te stellen een aan val van welken kant ook. af te slaan. Ook wethouder Douwes heeft daarna nog eens in lichtingen gevraagd en zich voldaan be toond. Uit een en ander blijkt o.i. nog eens, con cludeert de N R.Crt., dat wij hier iqgt een po- litieken aanval te doen hebben. Zoolang de heer Abrahams deel uitmaakte van een col lege van B. en W., waarin ook sociaal-demo craten zaten, werd hij van die zijde over deze zaak niet lastig gevallen, nu wordt er een mijn van gemaakt onder een politieken tegen stander. Overigens blijven wij betreuren, de coïncidentie tusschen het afstand doen van zijn salaris door den heer Abrahams en de verhooging van het honorarium van mevr. Abrahams. Dat wekt den schijn alsof er iets niet in orde is en men moet ook den schijn vermijden. Maar wij blijven de schuld hier aan méér zoeken aan den kant van het ove rigens welwillend bestuur dan aan dien van wethouder Abrahams.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1