Ouze (Koloniën (Rechtszaken arnl: en Jmnhouu) dijdschciftm (Keek School fuchtvaact UITBREIDING VAN SCHIPHOL. Werkverruimingsobject. VLIEGTUIG IN BRAND GERAAKT. NEERGESTORT VLIEGTUIG GEPLUNDERD. Door woestijnroovers. INVAL IN EEN SPEELHUIS. Den laatsten tijd bereikten de politie van bureau Raampoort te Amsterdam herhaalde lijk berichten van vrouwen, dat haar man nen, waaronder vele steuntrekkers, hun geld verspeelden in een gokhuis, gevestigd op de Prinsengracht in het sousterrain van no. 551. Maandagavond heeft de politie daar een in val gedaan. Zij moest er de deur intrappen om binnen te komen en vond aan het einde van een lange gang achter een gordijn een lokaal, waarin vijftien man om een tafel met een groen kleed stonden. Het geheele gezel schap werd meegenomen naar het bureau Raampoort, waar twee mannen bekend heb ben, dat er hazard werd gespeeld. Er waren avonden, dat er totaal 300 werd verloren. Tegen den exploitant van het perceel is pro ces-verbaal opgemaakt. N. S. B. EN BRANDSTICHTINGEN. Gisterochtend heeft de hoofdcommissaris van politie te Rotterdam nadere mededeelin- gen aan de pers verstrekt omtrent de waar schuwingen welke uit de kringen der N. S. B. aan de politie, alhier, zouden zijn gedaan in zake den brand in de Amsterdamsche tele foon-centrale. Opnieuw is gebleken, dat er tusschen bedoelde waarschuwingen en den •brand niet het minste verband heeft bestaan. WEDSTRIJD IN WELSPREKENDHEID. Het hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering van woordkunst heeft, even als vorige jaren en thans voor de vierde maal, een oproep gericht tot de Nederland- sche jeugd, studeerende aan gymnasia, in richtingen voor middelbaar onderwijs en kweekscholen, om mede te dingen in den wedstrijd in welsprekendheid, die in de Paaschvacantie te 's-Gravenhage zal wor den gehouden. Voor deelneming komen in aanmerking jongelieden (meisjes en jongens), die op 1 April a.s. den leeftijd van 19 jaar nog niei hebben bereikt. Aan de drie mededingers, die naar het oordeel der jury het best hebben voldaan aan de eischen van inhoud, woord keus en voordracht, zullen medailles met inscriptie (verguld zilver, zilver en brons) worden uitgereikt. Vermoedelijk zal ook dit jaar de winnaar der verguld zilveren me daille in de gelegenheid worden gesteld om deel te nemen aan het „international orati- cal contest" te Washington. Reeds éénmaal werd aldaar door een Nederlandschen jon gen den wereldprijs behaald. BELGISCH-NEDERLANDSCHE HANDELSBETREKKINGEN. Bij de onderhandelingen, welke de Belgi sche minister Sap onlangs te Den Haag heeft gevoerd met den Nederlandschen mi nister van economische zaken, mr. Ver schuur, werd, zooals bekena is, een voorloo- pig accoord bereikt. Gister zijn te Brussel tusschen beide mi nisters de modaliteiten der toepassing van dit accoord geregeld. Er werd voor beide partijen een bevredigende oplossing bereikt inzake der. invoer in België van aardappe len, groente, varkens- en schapenvleesch. De Belgische minister van landbouw be houdt de controle over den prijs en de hoe veelheid der in te voeren producten. In Maart zal ook de invoer in Nederland van Belgische nijverheidsproducten in wer king treden. Mr. Verschuur is te Brussel in gezelschap van minister Sap ontvangen door den Belgi schen minister-president graaf de Broque- ville, met wien hij een hartelijk onderhoud heeft gehad. Aan het noenmaal, dat door minister Sap werd aangeboden, zaten o.m. aar. graaf de Broqueville, minister Cauwelaert, de Ne- derlandsche gezant te Brussel jhr. mr. Tjarda van Starkenborg Stachauwer, minis ter Verschuur en de heer Bonthuis van het ministerie van landbouw te 's Gravenhage. EXECUTIES LANDBOUW BEDRIJVEN. De heer Van der Weijden, lid der Tweede Kamer, heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld: I. Is het den minister bekend: lo. dat, afgezien van het groote aantal openbare executies van landbouwbedrij ven dat in den laatsten tijd plaats heeft, bij een groot aantal hypotheekboeren en tuinders, die in de volstrekte onmoge lijkheid verkeeren aan hun wettelijke verplichtingen van geheele of gedeelte lijke aflossing en rentebetaling te vol doen, de wanhoop steeds grooter wordt en dat dezen in menig geval, om het uiterste onheil, faillissement, verlies van toekomst en goeden naam te ontgaan, ertoe overgaan hun bedrijven zonder faillissement aan hun hypotheekhouder oover te dragen? 2o. dat deze z.g. stille executies reeds groote afmetingen hebben aangenomen, waarbij even goed als bij openbare exe cutie, zonder tegenprestatie van den hypotheekgever door dezen het geheel wordt tot zich genomen en den oorspron- kelijken eigenaar a. h. w. het eerlijk ver worvene wordt afgenomen? 3o. dat velen van deze tot wanhoop gedreven en wettelijk weerlooze debiteu ren, die zich niet opgewassen gevoelen tegen de geroutineerde en soms mee- doogenlooze zakenlieden, steeds meer tot ongewenschte practijken hun toe vlucht nemen om het laatste restje van •hun bezit te redden? II. Meent de minister niet, dat het, waar reeds in September van het vorig jaar in de Troonrede een wetsontwerp werd aangekondigd tot regeling van executies van landelijke eigendommen, gebiedend noodzakelijk is met grooten spoed bedoeld wetsontwerp in te dienen en te behandelen of, als dit niet moge lijk is, voorloopig een zeker executie verbod in het leven te roepen, evenals dat in 1914 gebeurd is bij de wet van 4 Sept. Stbl. 444, houdende bepalingen strekkende om den rechter gelegenheid te geven dadelijke uitwinning te voor komen naar aanleiding van geldelijke moeilijkheden in verband met de ook toenmaals heerschende buitengewone omstandigheden? OVERDEKT BAD TE LEEUWARDEN? De laatste maanden, aldus de Telg., worden in de Oldehovestad ernstige po gingen in het werk gesteld, om te komen tot stichting van een overdekt sport- fondsenbad. Nog altijd bezit Leeuwarden, welks inwonertal de 50.000 reeds flink is ge passeerd, geen overdekt, zelfs geen open b-ic.. Nu de beoefening der zwemsport overal in een steeds sneller stijgende lijn gaat, voelt men in breede kringen der burgerij de behoefte taan dezen toe stand een einde te maken. Aan de meest ideale oplossing, een gemeentelijke inrichting, behoeft in de huidige omstandigheden, nu de Raad deze week in de begrootingszittingen een tekort van circa vier ton zal moeten trachten te overbruggen, niet te worden gedacht. Een overdekt bad toch, dat voor een stad als Leeuwarden aan redelijke eischen voldoet, vordert een uitgaaf van een kwart millioen gulden De echte zwemliefhebbers onder Leeuwardens burgerij en dat zijn er duizenden trekken thans in den zomer naar de open badinrichting aan de Groote Wielen, op 4 K M. afstand van de stad, of naar het nieuwe bad in de na burige gemeente Leeuwarderadeel. Zelfs vormen zich in den winter meermalen gezelschappen, die per autobus naar Groningen gaan, om daar in het over dekte bad te Helpman te gaan zwem men. Men wil nu trachten, 300 „spaarders" bijeen te krijgen, om daarna bij den Raad te komen met het verzoek, garant te willen blijven voor de rente en aflos sing van het voor een Sportfondsenbad benoodigde kapitaal. HET VOLKSGERICHT TE ZOUTKAMP. Maandagmiddag zijn de vijf verdachten, die inzake het volksgericht te Zoutkamp in arrest waren gesteld, op vrije voeten gesteld. De woning van de fam. Sieger Bol, waar aan tot dien tijd niets was gedaan, is op kosten van de burgerij hersteld. Men heeft nieuwe ruiten laten inzetten en het dak doen herstellen. DRAGEN VAN N. S. B.-INSIGNE NIET STRAFBAAR. „Niet opzichtig" is. Een inwoner van Ede had voor den kan tonrechter te Wageningen terecht gestaan, verdacht van overtreding van het uniform verbod. Hij had op den openbaren weg in zijn knoopsgat een driehoekig, aan de hoeken afgerond insigne gedragen, voorzien van de letters N.S.B. De kantonrechter sprak hem evenwel vrij, waarna de ambtenaar van het O.M. in aopèl ging. Ook de Arnhemsche rechtbank heeft heden den verdachte vrijgesproken, overwegende dat het insigne niet opzichtig was. De recht bank voegde er aan toe, dat zij zich kan voorstellen, dat dit insigne in grootere af metingen vervaardigd of met sprekende op schriften, wel een opzichtig karakter zou kunnen hebben. NEDERLAND'S MONETAIRE POLITIEK, v'eertien dagen geleden ontvingen wij van Drukkerij Henri Bergmans Cie, Tilburg, ter bespreking een exemplaar van de bro chure van Prof. Mr. E. G. J. Gimbrère „Nederland's Monetaire Politiek". Thans vernemen wij dat de eerste druk reeds geheel is uitverkocht en de tweede druk zoo juist verschenen is. Dit zeer actueele onderwerp vraagt de be langstelling van het heele Nederlandsche Volk, en wij gelooven dat zeker nog meerde re drukken van deze belangwekkende bro chure van den Tilburgschen Hoogleeraar zullen volgen. BRANDEN Villa in brand. Gistermorgen is brand ontstaan in de vil la van den heer W. Laimböck, Papegaaiweg 24 te Apeldoorn. De bewoners, de heer en mevr. Laimböck, benevens hun elfjarig zoon tje en een inwonende tante, konden slechts met moeite het brandende gebouw verlaten. Ze sliepen op de eerste verdieping en bij het ontdekken van den brand was de toegang naar beneden reeds voor hen afgesneden. De heer Laimböck en zijn zoontje sprongen van een balkon van de eerste verdieping en slaagden er daarna in langs een ladder de dames in veiligheid te brengen. De brand weer kon tegen de vuurzee weinig uitrich ten. Huis en inboedel gingen in vlammen op Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. KORTE BERICHTEN. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Groningen heeft een adres gericht tot de Tweede Kamer, waarin zij haar bezwaren te berde brengt tegen het wetsontwerp tot in stelling van een Verkeersfonds. Het partijbestuur van de s.d.a.p. heeft besloten de betrekkingen met de liga te ver breken en het lidmaatschap van s.d.a.p. en liga onvereenigbaar te verklaren. Te Lugano is, 35 jaar oud, overleden de heer M. Lintner Jr., mede-directeur van Wessanen's Koninklijke Fabrieken N.V. te Wormerveer. Een wetsontwerp is ingediend tot regeling van den invoer van vleesch en van levende schapen en slachtpaarden. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van den invoer van bedrukte, geverfde bontgeweven .gebleekte en on gebleekte katoenen manufacturen. In den ouderdom van ruim 74 jaren overleed te Den Helder de musicus Arie D. van de Weg, die o.a. leeraar is geweest aan het conservatorium te Koningsbergen in Pruisen en aan de muziekschool van den heer Meyroos te Arnhem. Van zijn hand zijn verschillende composities verschenen. Aan het slot van de gister gehouden zit ting der Prov. Staten van Utrecht heeft de voorzitter, dr. H. Th. s' Jacob, afscheid ge nomen met een rede waarin hij, na in 't kort een overzicht te hebben gegeven van zijn bijna tienjarige werkzaamheid, zijn dank be tuigde jegens de leden van de Provinciale, en in 't bijzonder de Ged. Staten. Te Arnhem is thans een millioen aan vankelijk verzwegen kapitaal aangegeven voor de belasting. De heer E. J. M. Stumpel te Hoorn heeft zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer aangenomen. DE MUITERIJ OP DE ZEVEN PROVINCIËN. De vijfde muitersgroep voor den Zeekrijgsraad. Aneta meldt uit Soerabaja aan de N.R.Ct.: De zeekrijgsraad heeft gistermorgen de zaak tegen de vijfde groep muiters van E>e Zeven Provinciën behandeld, bestaande uit 23 Europeanen (14 mariniers en 9 matro zen), wien in het algemeen ten laste wordt gelegd: muiterij aan boord van een oorlogs schip. De mariniers werden bijgestaan door den eersten luitenant der mariniers Roms- winckel, de matrozen door den officier van den marinestoomvaartdienst Bussemaker. Na voorlezing der verklaringen, door de beklaagden in het vooronderzoek afgelegd, volgde het getuigenverhoor, dat heden zal worden voortgezet. VERKOOPERS VAN VALSCHE RENTEZEGELS IN HOOGER BEROEP. In de zaak tegen den 31-jarigen commis- sionnair N. J. M., thans gedetineerd, en den 35-jarigen gewezen ijkmeester P. S„ die door de Rotterdamsche rechtbank wegens het verkoopen van valsche rentezegels zijn veroordeeld, M. tot 9 maanden, met drie maanden aftrek voorarrest en S. tot 8 maan den gevangenisstraf, waren door den advo caat-generaal bij het gerechtshof te Den Haag getuigen gedagvaard, hoewel de beide verdachten bleven volharden bij hun in eer ste instantie afgelegde verklaringen, nl. dat zij niet zouden hebben geweten, dat de zegels, welke zij gekocht hadden, valsch wa ren. In een uitvoerig requisitoir heeft de advo caat-generaal mr» J. A. de Visser, betoogd, dat de rechtbank op een viertal gronden het schuldig over de beide verdachten uitsprak. Hij achtte dat vonnis juist gewezen en con cludeerde tot bevestiging ervan. NEDERLANDSCH SCHEEPSKAPITEIN VOOR ENGELSCHE RECHTBANK. Vrijgesproken De heer Otto Bosma uit Groningen, kapi tein van het Nederlandsche motorschip Cor- nelia B., is door de magistratuur van Shore- ham (Engeland) vrijgesproken. De heer B. stond terecht onder beschuldiging de haven van Shoreham te zijn binnengevaren op een wijze, welke in strijd was met de instructie der havenautoriteiten. VERDUISTERING DOOR EEN ADVOCAAT. Vandaag heeft voor de Utrechtsche k i- bank terecht gestaan de 42-jarige Utrecht sche advocaat mr. W. H. V., beschuldigd van verduistering in zijn kwaliteit van curator in een faillissement. Het ingehouden bedrag was 300. De officier van justitie achtte verduistering bewezen en wilde rekening houden met het rapport, dat over verdachte is uitgebracht. Hij eischte een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis. VERDUISTERING DOOR EEN NOTARIS. Voor de Utrechtsche rechtbank heeft Dins dag terecht gestaan G. A. Ie J., notaris te Maarssen, verdacht sinds 1918 een reeks be dragen tot een totaal van ongeveer 100000 te hebben verduisterd. Niet minder dan 18 getuigen werden in deze zaak gehoord, van wie een groot aantal inwoners uit Maarssen zelf. Eisch 2yz jaar gevangenisstraf. STEUN VERBOUW PEULVRUCHTEN. Men verbouwe vooral veldboonen! De drie centrale Landbouworganisaties hebben zich onlangs tot den minister van economische zaken gewend met het verzoek te willen overwegen of aan den verbouw van peulvruchten steun zou kunnen worden ver leend. Thans heeft de minister in antwoord op dit schrijven aan de drie centrale landbouw organisaties medegedeeld, dat hij reeds eeni- gen tijd geleden den regeeringscommissaris, belast met den steun aan den graanbouw, had verzocht deze aangelegenheid te bestu- deeren en dat het door dezen onlangs uitge brachte rapport hem (den minister) heeft be vestigd in zijn meening, dat de verbouw van peulvruchten met name groene erwten, veld boonen, bruine en witte boonen zooveel mo gelijk behouden moet blijven. Voor veldboonen is zelfs zoo schrijft de minister letterlijk gezien de beperking van den verbouw van verschillende hak- vruchten en zaderijen, eenige uitbreiding niet ongewenscht. Over deze aangelegenheid zal nog het oordeel der landbouwcrisiscommis sie worden ingewonnen. Eventueel te nemen maatregelen zullen, voor zoover zij een directen steun inhouden, slechts gelden voor den oogst 1934 en niet voor daaraan voorafgaande. DE TEELTREGELING VAN AARDAPPELEN. De besturen der gewestelijke aardappelor ganisaties voor Noordholland en Zuidhoi- Iand verzoeken ons, bekend te maken, dat aan de aardappeltelers in Noordholland en Zuidholland gelegenheid zal worden gege ven, door het invullen van een daartoe te verstrekken formulier een teeltvergunning aan te vragen voor het verbouwen van aard appelen in 1934. Alleen zij, die minder dan 5 are verbou wen, uitsluitend voor eigen gezin bestemd, zijn hiervan vrijgesteld. De districtsbesturen der genoemde organi saties zullen zooveel mogelijk plaatselijk be kend maken, op welke uren, dagen en plaat sen de gelegenheid tot het invullen van ge noemd formulier zal worden gegeven. De aandacht van de aardappeltelers wordt erop gevestigd, dat zij deze gelegenheid niet dienen te verzuimen, daar na 15 Maart geen aanvragen meer in behandeling zullen wor den genomen. Alleen zij die ook in 1933 aardappelen ver bouwden, kunnen teeltvergunning voor 1934 verkrijgen. Nadere inlichtingen kunnen de vertrouwensmannen der genoemde organisa ties verstrekken. Universum. Het Maart-nummer van Dalmeyers maand blad Universum" begint ditmaal met een zeer interessant artikel van ir. B. Swanen- burg over de wonderen techniek: Gottlieb Daimler, pionier van den motor; verder een tweetal artikelen van de hand van dr. U. J Rutgers, het eerste handelende over Terug kaatsing en breking van lichtstralen, het tweede over Mars en de Planetoïden, waarin we een interessante beschrijving lezen van de verschillende theoriën over en waarneming betreffende deze planeetin de serie „De wieg der beschaving" verscheen ditmaal van de hand van mr. J. W. L.. Meyer een artikel, ge titeld: Machtsverschuiving in de 5e eeuw, ditmaa1 handelend over de Grieken; Oost en West reiken elkaar de hand van E. Bsse van Boetzelaer van Dubbeldam; dan een ver handeling over Monumenten der Inca's en der Maya's; van prof. dr. A. Vermeylen „Proza en Poëzie omstreeks 1850" over de moderne Vlaamsche letterkunde; „De Onder daan" van Heinrieh Mann; van de hand van dr. P. H. van der Hoog een artikel over Staphylococcen en Streptococcenmej. mr. J. W. L. Meyer over Moderne Psychologische stroomingen en tot slot nog een artikel in de serie Ons Aquarium van dr. J. C. van der Steen „Planten in het aquarium"; verder een aantal kleinere artikelen, waarvan we nog noemen „Een oordeel van een bekend psy chiater over Hitier en zijn Bentgenooten" die tezamen het nummer weer tot een buiten gewoon goed verzorgd geheel maken. „Op den Uitkijktijdschrift voor het chr. gezin. De pas verschenen aflevering vangt aan met een artikel, waarin de schrijver f. Wyt- zes zich stelt tegenover het „Arische chris tendom", dat uitgevonden is in Duitschland R. Vedder gaf een artikel over het stol len van bloed, bloedtranfasie, enz. Van G. J. Peelen een opstel over postzegels en reclame. In zijn artikel „Op groote ba nen" spreekt H. E. T. Wolf de overtuiging uit, dat de groote luchtlijnen drukke heirwe- gen voor het luchtverkeer zullen worden. In „Een eisch van rechtszekerheid" komt mr. A. Veeken op voor handhaving van het beginsel „Geen straf zonder voorafgaande strafwet. Willem de Mérode besluit zijn artikelen-reeks over Volkslectuur. Ds. Boerkoel behandelt in zijn buitenlandsch overzicht de regeeringscrisis in Frankrijk Dr. Veldkamp schrijft over „nationaal" en betoogt dat de N. S. B. niet nationaal is. Tot slot het vervolg van het feuilleton. Omtrent den levensloop van den-Zon dag j.1. te Graft overleden hervormden pre dikant ds. J. Rooker, wordt nog gemeld, dat hij in 1899, toen hij te Renesse stond na re voren de gemeente te Oldeholtwolde te heb ben gediend, naar Indië ging, waar hij ach tereenvolgens arbeidde te Palembang, Koe- taradja en Batavia. In 1925 kwam hij na In disch pensioen verkregen te hebben, te Schar- woude en in 1928 te Graft en De Rijp. RESTEN VAN EEN OUD KLOOSTER ONTDEKT. Dezer dagen werden nabij de hoeve Kamps onder Ballo (gem. Rolde, prov. Drente) res ten ontdekt van zeer oude gebouwen. Bij graafwerk kwamen te voorschijn fraaie te gels, stukken van beeldhouwwerk, geprofi leerde kloostermoppen enz. De ontdekker, de heer H. Bellen, stelde onmiddellijk een on derzoek in. Geholpen door den wichelroede- looper S. van der Meulen, kon hij de grond slagen vaststellen van een viertal groote ge bouwen. Eén hiervan moet de kloosterkerk zijn. Proefgravingen bevestigden de gege vens, door de wichelroede verkregen, die in kaart zijn gebracht. Mede op historische gronden staat vast, dat men hier te doen heeft met het reeds vóór 1250 vermelde klooster Maria in Campis. De ontdekker heeft onverwijld den eige naar, den heer T. Oldenhuis Gratama te As. sen, met de bevindingen op de hoogte gesteld. REORGANISATIE VAN HET ONDERWIJS. Versobering door reconstructie en coördinatie. In de memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer deelt de minister van onderwijs mede, dat de voorbereiding van zijn reorga nisatie-ontwerpen in een ver gevorderd sta dium verkeert. Door de reeds getroffen maatregelen, die slechts een incidenteel en voorloopig karakter konden dragen zal zoodra zij zullen hebben doorgewerkteen besparing van rond 11 millioen zijn verkre gen. Bovendien is hierdoor een belangrijke besparing op de gemeentelijke budgetten verkregen. Verdere versobering blijft echter onafwijsbare eisch en deze versobering hoopt de minister langs den weg van reconstruc tie en coördinatie te verkrijgen, al kan hij geenszins voorspellen, dat verdere inciden- Hjjven"1 Cgelen achterwe£e zullen kunnen n De schrijfwijze. Gelijk op velerlei ander gebied is op dat van de schrijfwijze van onze taal ordening gebiedend noodzakelijk. De belangrijke be- schuowingen, hieromtrent gegeven in het Voorloopig Verslag, doen reeds kennen, dat ae oplossing van het vraagstuk moet wor den gezocht in een compromis. Het is den minister na voorlichting van deskundigen gebleken, dat hij aan het bereiken daarvan niet behoeft te wanhopen. Pensionneenng van onderwijl De minister heeft opnieuw in overweg genomen, of pensionneering van onderaf zers op 60-jarigen leeftnd mogelijk is Tot het bevorderen van het opschort™, van de verplichting om op 1 Januari loS het vak lichamelijke oefening bij het la^r onderwijs algemeen in te voeren, zou de mi nister alleen kunnen medewerken, indien in! derdaad vaststond, dat uit die verplichting voor de gemeenten belangrijke financieel! offers zouden voortvloeien. Dit is echter vooralsnog niet het geval. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Ijsvogel (thuisreis) is te Bagdad aan gekomen. Morgen zal de Pelikaan van Amsterdam naar Batavia vertrekken De bemanning be. staat uit de heeren G. J Geysendorffer, eerste bestuurder, J. S. W. van der Feyst, tweede bestuurder, M. C. H. Buitenhuis, werktuig, kundige en S. van Straten, radio-telegrafist. De Rijstvogel (uitreis) is te Jodpur geland. Tot de verschillende plannen door het da- gelijksch gemeentebestuur van Amsterdam ten opzichte van Schiphol gekoesterd, waar onder een binnenkort aan te vragen crediet van zeven ton voor de inrichting van den technischen K.L.M.-dienst dié van het vlieg, veld Waalhaven te Rotterdam naar de hoofd, stad wordt overgebracht, behoort uitbreiding van de Schipholvlakte met niet minder dan ongeveer 110 H.A., aldus deelt het Hbld, mede. Van ongeveer 70 H.A. heeft de gemeente zich reeds het bezit verzekerd, voor de resteerende worden onderhandelingen met de regeering gevoerd, en niet enkel voor de ont* eigening. Want als die 40 H.A. bij het gemeentebezit zijn gevoegd, zullen de 110 H.A. opgehoogd en verder gereed moeten worden gemaakt, wat als een goed object voor werkverruiming wordt beschouwd, waarvoor de uitgaven wor den geraamd op 250.000. Het is de bedoeling te trachten, bij de re- geering aan te dringen op het verleenen van een bijdrage in de daarvoor door Amster dam te maken kosten. Schiphol heeft nog andere bezwaren dan een te klein landingsterrein. De luchtvaart maatschappijen, welke van de Amsterdam sche Luchtvaartshaven gebruik maken, ge voelen het namelijk als een groot gemis, dat daar gelegenheid ontbreekt, alle gewenschte herstellingen aan vliegtuigen en motoren te doen verrichten. Bovendien wordt het een ernstig bezwaar geacht, dat deze haven slechts de beschikking heeft over een zeer primitief hotel. Zoowel werkplaatsen als een hotel behooren tot de integreerende deelen, van een luchtvaarthaven. Wil Schiphol ook in de toekomst de belangrijke plaats welke het thans als knooppunt in het West-Euro- peesche luchtverkeer inneemt, behouden, dan is het dringend noodig, de leemten, welke de tegenwoordige outillage van de luchtvaart haven vertoont, aan te vullen. Aanvankelijk heeft het in het voornemen van B. en W. van Amsterdam gelegen, aan den raad voor te stellen, zoowel tot den bouw van de werkplaatsen als tot dien van het hotel over te gaan en deze objecten aan een daarvoor in aanmerking komende luchtvaart maatschappij te verhuren. Op dit plan zijn zij evenwel, althans voorloopig ten aanzien van het hotel, teruggekomen, nu na de ver grooting van Schiphol de indeeling van de geheele haven opnieuw onder het oog dient te worden gezien en uit een nadere bestudee ring van deze indeeling zou kunnen blijken, dat het hotel op een andere plaats dient te worden gebouwd dan daarvoor aanvankelijk werd gekozen. De plaats der werkplaatsen staat definitief vast; een gewijzigde indee ling van de luchtvaarthaven kan daarin geen verandering brengen. Zij hebben daarom ge meend, met een voorstel tot den bouw van werkplaatsen, die zeer dringend noodig zijn, niet langer te mogen wachten. Een voorstel tot den bouw en de verhuring van het hotel zullen zij indienen, zoodra de plaats hiervoor definitief kan worden aangewezen. In dit verband stellen zij voor, drie werk plaatsen te bouwen en wel een voor het her stellen van vliegtuigen, een voor het herstel len van motoren en een inrichting voor het beproeven van motoren. De uitvoering van deze werken met inbe grip van de noodige terreinverhoudingeit worden geraamd op 675.000. De werkplaatsen zullen verhuurd worden aan de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij- Piloot gedood. Drie militaire vliegtuigen, die te Evere nabij waren opgestegen voor een verken ningsvlucht boven de provincie Limburg wa ren in verband met dez ware wolkenmassa gedwongen op een hoogte van 400 M. te vliegen. Plotseling geraakte in de omgeving van Looze van een aer toestellen de motor defect. Bij een poging tot het maken van een noodlanding kwam het toestel tegen een boom terecht. Door een ontploffing in de motor vloog het toestel daarop in brand, waarbij de piloot, de 21 jarige sergeant Mor- teau, gedood werd. Inzake het ongeluk van het Fransche post vliegtuig op de lijn CasablancaDakar was oorspronkelijk gemeld, dat een hulptoestel er in geslaagd was om behalve de gewonde be manning ook de post aan boord te nemen. Intusschen is gebleken, dat dit bericht on juist is. Eerst een tweede hulptoestel zou de postzakken aan boord nemen, doch toen du arirveerde, kon slechts geconstateerd worden, dat het vernielde vliegtuig reeds door nog niet onderworpen inboorlingenstammen was leeggeplunderd. De plaatselijke Spaanscne autoriteiten hebben onmiddellijk onderhan delingen geopend met de woestijnroovers over het uitleveren van de post.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2