DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Minister Göbbels spreekt voor de pers. Uit het JUuiement Ttaqdiiksch Ovetdcht Jbxiiteitfautd Ho. 51 Directeur: C. KRAK. Donderdag I Maart 1934 136e Jaargang en tenslotte behaalde de eeuwige Duit sche genius de overwinning op de krachten van het verval. WIJ ZIJN EERLIJKE WERKERS. Is Dimitrofs zenuwgestel gestoord IVat vandaag de aandacht trekt,, ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en eestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letter* naar plaatsruimte. B'ieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N, ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 28 Febr. 1934. Na de opening van de vergadering van de Tweede Kamer op heden deelde de voorzitter mede, dat de heer Roestam (comm.) verlof had gevraagd om den minister van koloniën te interpelleeren over de arrestatie van Mo- hamed Hati en de zijnen. Volgens reglemen tair gebruik zal morgen over dat verzoek worden beslist. Laten we hopen, dat de Ka mer wel zoo verstandig zal zijn de interpel latie niet toe te staan nu de zaak nog in het stadium van onderzoek is en de minister moeilijk anders kan verklaren dan dat hij van de zaak niet zooveel meer afweet dan het groote publiek. Na afdoening van eenige ontwerpen van betrekkelijk geringe beteekenis heeft de Ka mer de behandeling van de Indische begroo ting voortgezet en haar, behoudens eindstem ming, tot een goed einde gebracht. De besprekingen geschiedden doorgaans in hetzelfde kringetje van oud-Indisch-gasten en hadden behoudens enkele kritieke oogen- blikken een rustig verloop. Aangevangen werd met de afdeeling Volksgezondheid, waarbij de heeren Cramer (s.d.a.p.), van Boetzelaer (c.h.) en Wijnkoop (comm.) op kwamen tegen al te groote zuinigheid, met name bij de verstrekking van geneesmidde len. Minister Colijn zette uiteen, dat de ver mindering van uitgaven niet insluit een ver mindering van zorg, maar de financieele toe stand eischt de grootste zuinigheid. Intus- schen beloofde hij den G.G. op het hart te drukken met de verschaffing van geneesmid delen niet al te zuinig te zijn. Daarna werd deze afdeeling goedgekeurd. Behalve enkele andere aangelegenheden heeft de rubbercultuur het voornaamste punt van bespreking uitgemaakt bij de afdeeling landbouw, nijverheid en handel. De heeren Rutgers (a.r.), Roestam (comm.) en Joekes (v.d.) gaven hun meening op dit punt ten beste, waarop minister Colijn ant woordde, dat. er onderhandelingen gaande zijn omtrent een restrictieregeling, zoowel voor de bevolkings- als voor de cultuuTub- ber, waaromtrent hij echter nu niets .laders kon mededeelen. Alleen wilde hij wel zeggen, dat prijsopdrijving tengevolge van een restrictie moet worden tegengegaan. De heer Sneevliet (rev.-soc.) had bij de be sprekingen betoogd, dat het zeer gewenscht zou zijn, dat de industrialisatie van Java krachtig werd bevorderd omdat dan ook een strijdend proletariaat kon ontstaan. Deze eenigszins naieve opmerking had de heeren Roestam (comm.) en bij interruptie den heer De Visser (comm.) uit hun tent gelokt. Er ontstond een minder vriendelijke discussie, waarbij de heeren elkander onwetendheid verweten op zulk een wijze, dat de voorzitter het noodig achtte den heer De Visser er aan te herinneren parlementair te blijven, doch daarop is de afdeeling goedgekeurd, waarbij consequent de communisten en de heer Snee vliet verzochten als tegenstemmers te wor den beschouwd. Bij de afdeeling openbare werken is de heer Cramer (s.d.a p.) opgekomen tegen de al te groote bezuiniging, waardoor de be vloeiingswerken niet voldoende kunnen wor den voortgezet. De heer Feber (r.k.) waarschuwde tegen het plotseling stopzetten van onder handen zijnde werken. Minister Colijn beloofde dit laatste onder de aandacht van den G.G. te brengen. De financieele nood is oorzaak, dat er met min der voortvarendheid kan worden voort ge werkt. Bij de afdeeling gouvernementsbedrijven is behalve over de tramtarieven in het bij zonder gesproken over het verkenen van concessies tot petroleumwinning. Het was vooral de heer Wijnkoop (comm.) die er tegen opkwam, dat de groote maat schappijen daarbij worden voorgetrokken. Minister Colijn heeft daartegenover uiteen gezet, dat het uit een praktisch oogpunt ver standig is zaken te doen met reeds gevestigde ondernemingen, die reeds millioenen in de ex ploitatie hebben gestoken, liever dan met een of andere onderneming, die concessie aan vraagt en na verkrijging deze aan de be staande maatschappijen aanbiedt in de hoop daarmede wat te winnen. Bij de laatste afdeeling der begrooting, die betreffende oorlog en marine, heeft de heer K. ter Laan (s.d.a.p.) in de eerste plaats ge klaagd over de te geringe bezuiniging op d... hoofdstukken, maar tevens een lans gebj"0^'1 voor een betere bezoldiging van de onderoi- ficieren. Van den communist Roestam mochten we een uitvoerige rede tegen al wat defensie van Indië mag heeten, aanhooren. De heer Sneevliet (onafh. soc.) pleitte voo amnestie voor de muiters van De Zeven l ro- De heer van Boetzelaer van Dubbeldam (c.h.) besprak de mogelijkheid vani het capi- tulantenstelsel in Indië en gewaagde ook van het rapport-Idenburg. t Minister Colijn weigerde op dit laats punt dieper in te gaan en verklaarde ook mogelijkheid van de invoering van het cap tulantenstelsel in Indië niet te hebben bestu deerd. Den heer K. ter Laan antwoordde hij, dat "■pr onderofficierskorps tot een kostbare in stelling bij het leger is geworden en dat er geen geld meer aan kan worden bsteed. Aan vermindering van de legersterkte mogen we zelfs niet denken. De 30.000 man, welke we thans in Indië hebben, is al niet veel meer dan een politiecorps. In de laatste 4 jaar is in Indië ongeveer 28 pCt. op de defensie be zuinigd en verder kan men niet gaan. Na afhandeling van alle afdeelingen der Indische begrooting werd stemming over de geheele begrooting gevraagd. Deze zal nu morgen plaats vinden. Nadat de Kamer zich vereenigd had met het afwijzende advies van de commissie voor de verzoekschriften op het verzoek van een groep tandtechnici om voor de niet-geslaag- den nog een cursus in te richten, en zonder bespreking haar goedkeuring had gehecfit aan den aankoop van een gezantschapsge bouw te Londen, is ze tot morgen uiteenge gaan. Dan komt de wijziging van de wo ningwet aan de orde. Bijna het geheele corps diplomatique was gistermiddag te Berlijn aanwezig, evenals tal rijke leden der Rijksregeering bij de ont vangst van de buitenlandsche persvertegen woordigers op het rijksministerie voor volks voorlichting en propaganda. Deze ontvangst had ten doel de betrekkingen tusschen de of ficieele instanties en de buitenlandsche jour nalisten te Berlijn weer wat nauwer aan te halen en de relaties opnieuw aan te knoopen in wederzijdsch belang. Deze besprekingen zullen in het vervolg maandelijks plaats vin den, terwijl de voorzitter der vereeniging van buitenlandsche journalisten, Louis P. Lochner verklaarde, dat de vereeniging binnenkort ongedwongen dejeuners zal organiseeren, waar vooraanstaande personen voordrachten zullen houden. Lochner meende dat minister Göbbels zich als journalist zal kunnen voorstellen, dat de „aanpassing" niet direct zal kunnen plaats vinden, zooals de Duit sche openbare meening verwacht. Nadat het officieele gedeelte was afge- loopen, nam minister Göbbels het woord en verklaarde Onmiskenbaar is de verscheidenheid van opvattingen, welke thans Europa bewegen. Zij is grootendeels het gevolg van de vree- selijke schade, welke dit deel der aarde door het ongeluk van den grooten oorlog is toe gebracht en Duitschland is daarbij de staat, welke het meest er van te dragen heeft gehad. Men heeft helaas in het anderhalve decennium voor dat wij aan het bewind kwamen de wereld er aan gewend doen raken, dat de Duitsche natie als immobiele factor der Europeesche ontwikkeling niet meer in aan merking te nemen. Deze toestand is door de nationaal-socialistische revolutie grondig ge wijzigd. Het is het buitenland nog veel te weinig duidelijk geworden, dat de overwinning der nationaal-socialistische revolutie in Duitsch land een nieuwe generatie van mannen aan het bewind heeft gebracht en dat deze nieuwe generatie van mannen bezield is door het edele voornemen met nieuwe methoden oude problemen, welke met oude methoden onoplosbaar waren geworden, werkelijk op te lossen. Wij hebben bij deze poging een openlijke en eerlijke, geestelijke uiteenzetting met de wereld niet geschuwd. Waar wij met haar in dispuut kwamen, hebben wij met warmte en hartstocht onze nieuwe idealen behartigd, zonder intusschen een gedachtenwereld, welke in Duitschland hebben overwonnen in de overige wereld het verschuldigde respect te ontzeggen. Helaas konden wij dat niet steeds constateeren t. a. v de strijdwijze, welke men van de andere zijde tegenover ons geliefde aan te nemen. De ontwikkeling der zaken bewees evenwel, dat de dynamische drijfkrachten van den geest en het hart ster ker waren dan die van het verstand. Het is verklaarbaar, dat de journalistieke woordvoerders van het buitenland, die met de in Duitschland gevallen machten inner- lijk en uiterlijk gesolidariseerd waren de ge heele omwenteling der zaken niet met groote vreugde hebben begroet. Wij meenen even wel, aldus vervolgde Göbbels, dat het onver standig wordt, wanneer de critiek niet meer beperkt blijft tot de persoonlijke meening van den enkeling, doch daarenboven leidt tot een vooringenomen en daarmede verkeerde uiteen zetting van den toestand in het openbaar. Hier wordt het evenwel moeilijk de brug van het goede begrip te vinden. Wie bij het naspeuren van Duitsche toestanden meer ge loof schenkt aan marxistische emigranten, die bij nacht en ontij over de grens trokken om in de hoofdsteden van andere lahden een weinig roemrijk bestaan rekken dan aan ons die hier bleven hun bittere nalatenschap over namen en dag en nacht aan het werk zijn om deze ten goede te doen keeren, is ten slotte niet te helpen. Zoo zal men niet nader komen tot een his torisch pnaenomeen van oe grootte en den omvang der nationaal-socialistische revolutie. Men wordt zich het toenemende begrip, dat de wereld thans tegenover den leider en het door hem gerepresenteerde jonge Duitsch land toont pas goed bewust, wanneer men het vergelijkt met het volkomen gemis aan aanpassingsvermogen, dat de openbare mee ning van andere landen in de eerste maanden van onze macht van ons scheidde. Men be gint daar thans te erkennen, aldus rijksminis ter Göbbels, dat het nationaabsocialisme juist anders is dan men het zich had voor gesteld. Dat met het nationaal socialisme een nieuwe generatie aan het bewind kwam en dat het er aanspraak op heeft volgens eigen waarden gemeten te worden en niet volgens de waarde, welke zijn tegenstanders het toe kennen. Dit beteekent voor het meerendeel der in Duitschland werkende buitenland sche journalisten een op andere wijze leeren der dingen, een menigmaal moeilijk behan delen van dingen, welke sedert lang verre van hun gezichtskring lagen, een uiteenzet ting van problemen, welke pas door ons zijn gebracht binnen het bereikt der actualiteit. Doch de volken, wier meening zij geroe pen zijn mede te vormen, hebben er aan spraak op. Zij kunnen met recht eischen, dat hun de Duitsche zaken zoo worden voorge steld als zij in werkelijkheid zijn en niet zooals zij worden opgevangen door den bril van een partijdige vooringenomenheid. Want de problemen, waarmede wij ons bezig houden, gaan geheel Europa aan. Er is geen volk dat ten goede of ten kwade er de uit werking van ondervindt. Het eene voordeel heeft het eerste jaar van nationaal socialis- tischen opbouw ten minste met zich gebracht dat de discussie der wereld over Duitsch land niet meer aan de uiterlijkheden blijft kleven, niet meer het essentieele in óf geheel verzonnen óf sterk overdreven en misvormde excessen dezer revolutie ziet, doch veeleer in de grandiose poging met geheel nieuwe me thoden de crisis, welke over Europa is losge barsten, in Duitschland ten minste effectie ver dan tot nu toe tegemoet te treden. De groote economische en politieke resul taten van het nationaal socialistische regiem tot nu toe zijn onloochenbaar en voor een ieder te zien. De wereld begint thans te erkennen, dat het nationaal socialisme een nieuwe volko men origineele poging doet het met de gees telijke, politieke en economische crisis, welke Europa na den vreeselijken oorlog heeft ge troffen, klaar te spelen. Deze poging eischt de achting van een ieder. De oude methoden hebben gefaald Er is voor ons zwaarbeproefde werelddeel slechts een redding: Met nieuwe methoden te zoe ken naar nieuwe oplossingsmogelijkheden. Al te dikwijls reeds is er de nadruk op gelegd, zoodat het niet meer behoeft te worden herhaald: Duitschland wil den vrede, het wil in vrede werken en opbouwen, het betoont tegenover alle volken gelijke achting en sympathie, het eischt evenwel van hen, dat zij met eerbied en zonder voor oordeel staan tegenover zijn strijd tegen den nood. De rijksminister besloot zijn redevoering met het verzoek aan de buitenlandsche pers vertegenwoordigers er toe bij te dragen, dat deze roep wordt gehoord. Een lange kuur voorgeschreven. In alle dagbladen wordt de conclusie ge publiceerd, waartoe de professoren gekomen zijn na een nauwkeurig onderzoek van den gezondheidstoestand van Dimitrof, Popof en Tflnsf Dimitrof lijdt aan een algemeene uitput ting van zijn zenuwstelsel, verzwakking van de werking van het hart en hartverwijding, terwijl ook stoornissen in de spierwerking zijn ontstaan. Dimitrof zal een langdurige kuur onder streng regiem moeten doormaken. Bij Popof werd een algemeene en uitge sproken achteruitgang in de voeding der spierweefsels geconstateerd, uitputting van het zenuwstelsel, gepaard gaande met bloed armoede en een ernstige maagcatarrh. Ook hij zal in een sanatorium een kuur onder streng regiem moeten doormaken. Tanef lijdt aan algemeene uitputting, over- prikkeling van het zenuwstelsel, versnelling van de harfwerking, een polsslag van 120 per minuut, beven der ledematen, hoofdpij nen, tezamen met een algemeene daling van zijn arbeidscapaciteit. Hij zal geruimen tij in een ziekenhuis verblijf moeten houden. Minister Göring over de vrij lating der Bulgaren. Minister Göring heeft gistermiddag op de persbijeenkomst bij dr. Göbbels de gelegen heid benut tezamen met dr. Göbbels „op te komen tegen de legenden" alsof in de kwestie der vrijlating van de drie Bulgaren eenig meeningsverschil zou hebben bestaan tus schen den leider en hem of andere instanties. Göring wilde ondubbelzinnig constateeren dat er nimmer meeningsverschillen bestaan tusschen den leider en zijn onder-leiders en dat ook in de kwestie der vrijlating van de Bulgaren volledige eenstemmigheid heeft geheerscht. Het dralen met de vrijlating heeft plaats gevonden, omdat in de buiten landsche pers in ten deele zeer zonderlingen vorm eischen zijn gesteld en geprobeerd is een zekeren druk uit te oefenen, welke hij zich in geen geval heeft kunnen laten welgeval len De vrijlating was reeds bij voorbaat be sloten, den datum der vrijlating moest hij be palen, hij laat zich niet onder druk zetten. Nadat de gedeeltelijk onvriendelijke buiten landsche persstemmen wat waren gekal meerd, heeft hij thans den tijd aangebroken o-eacht om de Bulgaren naar Rusland te zen den Hij heeft met opzet deze wegzending niet te voren aangekondigd en per vliegtuig doen plaats vinden, ten einde bij voorbaat iedere feestelijke ontvangst te Moskou en ieder ge schreeuw te beperken en te voorkomen. Het interview dat hij Ward Price heeft toege staan is in geen geval in strijd met de mee- ning van den leider, doch is door hem bewust in dezen vorm gegeven. Dimitrof heeft te Moskou nog het woord gevoerd en gezegd, dat Van der Lubbe wel het restaurant in het Rijksdaggebouw heeft aangestoken, maar niet de zittingszaal, daar duidelijk gebleken is, dat dit onmogelijk is. Hij voegde hier aan toe, dat de personen, die de zaal in brand hebben gestoken alleen aan hen zelf bekend zijn. Dimitrof vertelde dat zij voor den aanvang van het proces steeds geboeid waren, waar door zij veel pijn leden en niet konden sla pen Alleen bij net eten werden de boeien af gedaan. De Duitsche gevangenis noemde hij catacomben". Een verblijf van eenige maanden daarin maakt iemand invalide. Toen de journalisten Dimitrof vroegen, waarom Goering hen had laten gaan, ant woordde hij: „alles gaat maar niet zooals men het graag wenscht". De drie Bulgaren zagen er uitgeput en vervallen uit en waren van plan een geneesheer te raadplegen. „Wat zal Torgler's lot zijn?" De vrijlating van de drie Bulgaarsche verdachten in het Rijksdagbrandproces vindt de algemeene instemming van de Britsche pers. De „Dbily Telegraph" spreekt van een rechtvaardige daad, die te laat kwam en zegt, dat men zich deze episode nog vele jaren zal herinneren met verontwaardiging en afkeer tegenover de Nazi's. De „News Chronicle" vraagt zich af, wat het lot van Torgler zal zijn en twijfelt er aan, of men nog ooit over hem als een levende zal kunnen spreken. De „Daily Mail" schrijft, dat Hitier be wezen heeft een sterk en edelmoedig leider te zijn, terwijl de „Daily Express zegt, dat Dimitrof in Rusland nog voorzichtiger met zijn woorden moet zijn dan in Duitschland. „Vossische Zeitung" verdedigt het uitstel der vrijlating. Tot dusverre is de „Vossische Zeitung" het eenige blad, dat een eigen bericht over de drie Bulgaren, Dimitrof, Popof en Tanef, heeft. De andere bladen publiceeren slechts het officieele communiqué. De „Vossische Zeitung" schrijft aldus: „Met de vrijlating der drie Bulgaren ein digt het laatste hoofdstuk van het Rijksdag brandproces, dat een gedeelte der buiten landsche pers steeds weer aanleiding gaf tot anti-Duitsche uitlatingen. Vooral Dimitrof wist de rol van een politiek martelaar te spelen. Buitenlandsche comité's, die zich als zijn verdedigers opwierpen, meenden de Duitsche regeering te kunnen verwijten, dat zij geen gevolg wilde geven aan de uit- soraak van Leipzig. De thans gepublireerde officieele verklaring motiveert volkomen overtuigend de gevolgde handelwijze. De drie Bulgaren, die na het vonnis te Leipzig onmiddellijk voor Kerstmis in Schutzhafi werden genomen en naar Berlijn werden overgebracht, moesten zoolang in hechtenis worden gehouden totdat de kwestie opgehel derd was over welke grens zij konden wor den gezet". Minister Göbbels spreekt voor de pers. (Dag. Overzicht.) De toestand van de drie vrijge laten Bulgaren. (Buitenland.) De moordzaak Prince nog niet opgehelderd. (Buitenland.) De vijfde groep muiters van de Zeven Provinciën voor den Zee krijgsraad te Soerabaja. (Kolo niën.) De Nijenrode-zaak weer voor de Amsterdamsche rechtbank. (Rechts zaken.) De K.L.M. neemt deel aan de luchtrace LondenMelbourne. (Luchtvaart.) Installatie van den heer Kolb als burgemeester van de gemeente Grootschermer. (Stad en Omgeving.) Een matroos uit Egmoni-binnen door een stortzee van een trawler geslagen en verdronken. (Stad en omgeving). Gesmokkelde wapenen gevonden. (Binnenland.) Te Someren (N.-B.) een auto ver ongelukt; twee mannen omgeko men. (Binnenland.) Rumoer in Laren's raadszaal. (Binnenland.) Vergadering te Barneveld door de politie ontbonden. (Binnenland.) (Zie verder eventueel laatste berichten). DUITSCHE CHRISTENEN TE BERLIJN. In het Berliner Sportpalast. In het Berliner Sportpalast is gisteren een betooging gehouden der Duitsche Christenen, waar o.m. de rijksleider der Duitsche Christenen, dr. Kinder, het woord voerde .Na hem sprak de rijks bisschop, Mueller, die verklaarde, dat het laster was, wanneer men beweerde, aat de Duitsche Christenen een nieuwe Wodans-dienst wilden instellen. Het is goed, dat in dezen tijd harde critiek op het Christendom wordt uitgeoefend Men moet thans vragen waar de schuld ligt, dat groote massa's zich van de kerk afgewend hebben. De gemeenschap met het volk moet hervonden worden. Chris tendom is de wijze, die God en zijn kerk nader brengt tot de menschen. Het Christendom is niet uit het Jodendom gegroeid, maar in den strijd tegen het Jodendom geworden. Positief Christen dom moet weer tot gemeengoed van het volk worden. Dat kan alleen wanneer ieder zich weer voelt als lid van de kerk. Daarom moeten de jonge theolo gen in de S A. en de arbeidskampen: zij moeten den weg naar het hart van het volk vinden. KONING BORIS BIJ HINDENBURG. Ook Hitier aanwezig. Koning Boris van Bulgarije die giste ren op zijn doorreis te Berlijn heeft ver toefd, heeft 's avonds een bezoek ge bracht aan Rijkspresident v. Hinden burg. Vervolgens heeft de koning bij den Rijkspresident in kleinen kring den maaltijd gebruikt, waarbij ook Hitier heeft aangezeten. DE DREIGING VAN HABICHT. Conflict HitierHabicht. Ondanks het feit, dat gistermiddag om 12 uur het ultimatum van Habicht ver streken is, is het te Weenen rustig ge bleven en zijn geen incidenten voorge komen. In diplomatieke kringen is men van meening, dat de nat.-soc. een waar schuwing hebben gekregen den wapen stilstand nog niet te beëindigen voor nadere instructies zijn verstrekt, hetgeen in verband wordt gebracht met een con flict, dat zou zijn ontstaan tusschen Hitier en Habicht. Men meldt nader uit Weenen: Prompt hebben de nazi's het einde van het ultimatum den volke duidelijk ge maakt. In Innsbruc ontploften weer tal van papierbommen, waardoor in enkele gevallen belangrijke schade werd aange richt. Van tal van gebouwen ontplooiden automatisch hakenkruisvlaggen. Op de bergen rond de stad ontvlamden ver scheidene hakenkruisvuren De politie arresteerde tal van personen. Tevens werd bevel gegeven tot arrestatie en in- terneering in het concentratiekamp van twee nat. soc. voor eiken papieren bom, die op het landsgebied ontploft. Aan de Tiroolsch-Beiersche grens is alles rustig.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 3