Agenda Stad en Omgeving. WzecBeudit INTERESSANT PROCES. Raspoetin spookt weer. KABINETSCRISIS IN SPANJE. Lerroux biedt ontslag aan. Burgemeester Kolb geïnstalleerd. ERNSTIG ONGELUK OP EEN TRAWLER. Twee leden der bemanning ver dronken. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. A. B. T., 7.30 uur, tot en met Woensdag hoofdnummer Moeder (sens.), hoofdrollen James Dun en Sally Eilers. Toegang voor eiken leeftijd. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Een nacht ir. Caïro (rom.), hoofdrol Ra mon Novarro. Toegang boven 18 jaar. Cinema Americain, 7.30 uur, hoofdnum mer Danshuis (rom.), hoofdrollen John Boles en Nancy Caroll; extra Je geld oi je liefde (klucht). Toegang boven 18 jaar. Donderdag 1 Maart. 8.15 uur, Harmonie, opvoering Opoe (met mevr. De Boervan Rijk.) 8 uur, A. B. T., ontwikkelingssamen komst loge „Na strijd herboren" van de I. O. G. T.; vertooning film De wereld is ons arbeidsveld. 8 uur, dancing Harmonie, lezing met lichtbeelden door ds. Heldring, dir. Hel dringgestichten te Zetten. Vrijdag 2 Maart. 7.30 uur, café Renses te Stompetoren, ge zellige avond leesgezelschap. Zondag 4 Maart. 8 uur, 't Gulden Vlies, tweede opvoering revue „Dat moet je meemaken" voor K. V K. V. Bij A. van Ham te Oterleek, uitvoering Turnlust. Dinsdag 6 Maart. 8.15 uur, handelsschool, lezing over „De Geest van Amerika", voor de Volksuniversi teit. Bij A. van Ham te Oterleek uitvoering Turnlust. Woensdag 7 Maart. 8.30 uur, r.-k. kerk aan de Laat, conferen tie voor niet-katholieken. Dinsdag 13 Maart. 8.15 uur, in de handelsschool, lezing ovei „De geest van Amerika" voor de Volksuni versiteit. Gisteren is te Londen een van de merkwaardigste processen in de ge schiedenis van de Engelsche recht spraak begonnen. Het proces is de uit komst van een aanklacht door prinses Yoessoepoff ingediend tegen de firma Metro-Goldwyn-Mayer. Een film, door deze firma vervaardigd, waarin leven en dood van den Russischen monnik Raspoetin heette te worden weergege ven, bevatte een vrouwelijke figuur, die volgens de prinses een weergave van haar persoon is. Deze weergave doet, naar zij verklaarde, haar eer en goeden naam schade en daarom heeft zij een aanklacht wegens smaad tegen de film maatschappij ingediend. De filmmaat schappij werpt tegen dat met prinses Natasja, de vrouwelijke figuur in de film, waaraan de klaagster aanstoot heeft genomen, prinses Yoessoepoff niet wordt bedoeld. Gedurende den eersten dag van de be handeling van deze zaak kreeg de jury tot in de schokkendste bijzonderheden toe het verhaal van den moord op Rat- poetin door prins Yoessoepoff, den echtgenoot van de prinses, te hooren. De jury vernam, dat Raspoetin vergif tigden wijn had gedronken en vergif tigd gebak had gegeten en omdat hij toen nog niet dood was, twee keer een kogel in het lichaam had ontvangen uit een revolver in de hand van den prins en dat de moord was geschied in een kelder van het paleis van den prins in het toenmalige St. Petersburg. De advocaat van de prinses, sir Pa- trick Hastings, gaf opnieuw het thans verouderde verhaal van den invloed, welke Raspoetin op de prinses had en van de in de hofkringen heerschende opvatting, dat deze invloed zeer schade lijk was en dat het hof in Rusland van dezen kwaden monnik moest worden verlost. De advocaat vertelde hoe alles in zijn werk was gegaan. Prins Yoessoepoff zal in den loop van de volgende dagpn in de getuigenbank verschijnen om het verhaal van den ad vocaat te bevestigen. De verdediger van de filmmaatschap pij onderwierp de prinses aan een kruisverhoor en vroeg haar o.a. of de veronderstelling dat zij een wat ver ge zochte identificatie wilde gebruiken om een groot bedrag aan geld van de film maatschappij machtig te worden bene den haar waardigheid was, waarop de prinses antwoordde: „Natuurlijk!" Het was haar alleen om haar goeden naam te doen. De Spaansche minister-president Lerroux heeft hedenmiddag bij den president der Spaansche republiek het ontslag van zijn kabinet ingediend. TWEE VISSCHERSVAARTUIGEN GESTRAND BIJ HEEMSKERK. Tengevolge van den mist zijn heden morgen gestrand nabij strandpaal 50 onder de gemeente Heemskerk de log ger Katwijk 124 en nabij strandpaal 51 dc Katwijk 42. De vaartuigen zullen ver moedelijk tegen drie uur hedenmiddag bij hoog water vlot komen. De positie van de vaartuigen is gunstig. De beman ning is aan boord gebleven. TOT MAJOOR BEVORDERD. Onze oud-stadgenoot, de heer J. H. P. Kuijmans, kapitein-intendant van het O. Indisch Leger, thans te Batavia, is bevor derd tot majoor bij dat dienstvak. Hedenmiddag is de nieuwe bur gemeester der gemeente Zuid- en Noordschermer als zoodanig geïn stalleerd. Bij de plechtige installa tie waren o.m. aanwezig burge meester jhr. van Kinschot van Alk maar, mr. Koelma, secretaris der gemeente Alkmaar, de chef der 4de afdeeling ter secretarie te Alk maar mr. Veendorp, alsmede ver schillende burgemeesters uit de om- liggende gemeenten. Verder waren o.m. aanwezig een vertegenwoor diger der Ev. Luthersche Gemeente te Alkmaar en een van de afd. Alkmaar der Ned. Vereeniging van Huisvrouwen. De gemeente Zuid- en Noordschermer beleeft heden een belangrijken dag. Immers, vandaag heeft de gemeente zijn nieuwen burgemeester gekregen en de bevolking heeft hem met eenige feestelijkheden ingehaald. In de zeer uitgestrekte gemeente woei van tal van woningen de nationale driekleur en zelfs op de verspreid liggende boerderijen wapperde de driekleur. Te Driehuizen hadden de schoolkinderen, een 40-tal, zich onder leiding van het hoofd der school, den heer J. A. Reinberg, opge steld en deze zongen den nieuwen burge meester, die met zijn familie in auto's door de raadsleden v. d. Laan en Waalburg uit Alkmaar was gehaald, een welkomstlied toe: 't Is heden een dag vol van leven en vreugd Een dag, waarop vroolijk ook feest viert de jeugd, 't Is heden het feest, burgemeester ter eer Dat wij mede feesten, verheugt ons zoo zeer Heil burgemeester op deez' schoonen dag Dien U voor het eerst in ons midden hier zag Aanvaard ook de wenschen, door kind'ren gedaan En moge het steeds U hier wel blijven gaan. Het lied, dat nog meerdere coupletten tel de, werd aoor de geheele bevolking van Driehuizen aangehoord en de burgemeester, die zichtbaar verrast was, dankte de kinde ren hartelijk voor deze attentie. Vervolgens werd naar Grootschermer ge reden. Bij de Noorderbrug stond het mu ziekkorps opgesteld, dat met een paar flinke marschen den nieuwen burgemeester verwel komde. Hier stonden ook de schoolkinderen van Grootschermer opgesteld, die onder lei ding van het hoofd der school, den heer van Stralen den nieuwen burgemeester toezon gen. Van de Noorderbrug werd met het mu ziekkorps voorop, naar het raadhuis gewan deld, waar de kinderen opnieuw eenige lie deren zongen. Onder zeer groote belang stelling der bevolking heette het hoofd der school den nieuwen burgemeester namens de kinderen welkom, terwijl zijn dochtertje aan mevr. Kolb een bloemstuk aanbood. Toen ging het gezelschap naar binnen in de raadszaal, waar de installatie zou plaats vinden. Voor deze zitting was er groote belang stelling in het middeleeuwsche raadhuisje, dat in eenzaamheid staat op het pleintje te genover het pitoreske kerkje er. dat altijd de belangstelling trekt van de voorbij trekken de toeristen. Behalve de reeds genoemde personen za gen wij o.m. nog den dijkgraaf, de heeren Schierbeek, Hoek en Schuurman en mevr. Koelma. De vergadering werd geleid door den loco-burgemeester, de heer F. Posch, die met een woord van welkom de vergadering opende en de notulen van de begrootings vergadering aan de orde stelde, welke on veranderd werden goedgekeurd. Hierna stelde hij aan de orde de benoe ming van een gemeente-secretaris waarvoor de aanbeveling als volgt luidde: 1. H. F. W. Kolb; 2. P. Koning. Met algemeene stemmen werd no. één der voordracht benoemd. Tevens werd de heer Kolb benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand. Installatie nieuwe burgemeester. De voorzitter deed hierop mededeeling van het ingekomen stuk waarin bericht werd, dat H. M. de Koningin tot burge meester van Zuid- en Noordschermer had benoemd den heer H. F. W. Kolb, commies ter gemeentesecretarie te Alkmaar, waarna hij de benoemde als volgt toesprak: Mijnheer de Burgemeester, Het is vandaag, nu gij op het punt staat het ambt van burgemeester in onze gemeen te in handen te nemen, ongetwijfeld een groote dag in uw leven. Namens den raad en de gemeentenaren heet ik U en uwe familieleden, voor wie de dag van heden ook ongetwijfeld een onver getelijke zal zijn, van harte welkom in de gemeente Zuid- en Noordschermer. Toen wij vernamen, dat Hare Majesteit de Koningin U, op voordracht van den Com missaris der Koningin in deze provincie, tot onzen burgemeester benoemd had en wij ons op de hoogte hadden gesteld van uwe be kwaamheden, hebben wij ons in uwe benoe ming verheugd. Gij hebt zoowel als klerk, ambtenaar, ad junct-commies en commies de gemeentehuis houding in haar gansche omvangrijkheid practisch beoefend. Toch is er een groot verschil tusschen den arbeid welke gij in Alkmaar hebt verricht en hetgeen U thans wacht in de gemeente Zuid- en Noordschermer. Immers als hoofd der gemeente heeft het persoonlijk oordeel en de practische kijk op verschillende zaken zeer groote waarde. In verband hiermede zou ik U willen toe voegen debekende spreuk welke staat boven den ingang van Alkmaar's Raadhuis: Indien 't gemeen u roept, Besorgt het als Uw eigen. Geboortig uit de stad zal veel wat er on der de plattelandsbevolking leeft, u vreemd zijn. Het zal U niet onbekend zijn, dat in het algemeen het levenspeil van de plattelands bevolking lager is dan dat van de stadsbe woners. Ten plattelande wordt de gulden als regel moeizamer verdiend, maar daar door ook niet zoo gemakkelijk uitgegeven. U zult hier veel vinden, dat u primitief moet voorkomen doch u gelieve hierbij te beden ken, dat van het primitieve toch ook een ze kere gemoedelijke bekoorlijkheid uitgaat. Mocht het zijn, dat u uit de hier plaats gehad hebbende, diep te betreuren noodzake lijke gebeurtenissen, den indruk hebt gekre gen, dat de bevolking van de gemeente Zuid en Noordschermer zich op ongunstige wijze van de bevolking van andere plattelands gemeenten onderscheidt, dan kan ik U uit den grond van mijn hart de verzekering ge ven, dat die indruk niet op een juiste waar neming berust. De bevolking van Grootschermer stelt in tegendeel vaderlijke welwillendheid en rusti ge gemoedelijkheid op hoogen prijs. Moge het u gegeven zijn daardoor een eereplaats in de harten van de bevolking te veroveren. Dan zult gij en de uwen, ik ben er zeker van, uw gansche leven een prettige herinne ring bewaren aan de jaren van uw ambts vervulling in de eenvoudige landelijke g. meente Zuid- en Noordschermer. En nu mijnheer de burgemeester omhang ik U met het teeken uwer waardigheid en berust vanaf dit oogenblik de leiding der ge meente in uw handen. Moge deze leiding strekken tot zegen van de gemeente en haar bevolking. (Applaus). Antwoord van den burgemeester. Mevrouw Slooten, Mijne Heeren, Van deze plaats betuig ik allereerst mijn eerbiedigen dank aan Hare Majesteit de Ko ningin voor mijne benoeming tot burgemees ter der gemeente Zuid- en Noordscherme:, alsmede aan zijne excellentie den minister van binnenlandsche zaken en den commissa ris der koningin in deze provincie, voor hun ne voordracht, welke tot deze benoeming hebben geleid. Voorts breng ik den heer Posch mijn har- teiijken dank voor de vriendelijke woorden, waarmede hij mij zoo juist heeft geïnstal leerd en voor de wijze waarop hij gedurende de vacature het ambt van burgemeester heeft waargenomen. Ik ben er mij van bewust, dat de aanvaar ding van het burgemeesterschap, vooral in deze tijden, vele moeilijkheden met zich zal mede brengen. Anderzijds heeft juist dit ambt zooveel aantrekkelijks, dat ik niet ge schroomd heb daarnaar te dingen. Gaarne ben ik dan ook bereid al mijn krachten in te spannen om de aan mij als zoodanig opgedragen taak en de plichten verbonden aan de functies van secretaris en ambtenaar van den burgerlijken stand, waar in de Raad mij heeft benoemd, naar behoo- ren te vervullen. Daarin zou ik niet kunnen slagen, indien ik in mijn nieuwe gemeente niet aller mede werking ontvang, in het bijzonder van de wethouders, die met mij het dagelijksch be stuur vormen, den raad, den gemeente-ont vanger en het overig personeel der gemeente. Op allen doe ik een beroep om mij den zoo noodigen steun te verleenen bij de vervulling van mijn taak. Hierbij zal het mijn ernstig streven zijn mij boven de partijen te stellen, rechtvaardig te zijn en het belang der ge meente te dienen. Zeker zal er somtijds bij de behandeling van gemeentezaken tusschen de partijen ver schil van meening zijn. Indien de daarbij be „Marla liefste, lk zweer Je. dat ik nooit meei zoo laat zal thuis komen l" (Passing Showl. trokkenen uitsluitend het belang der gemeen te voor oogen houden twijfel ik er niet aan of een vreedzame oplossing daarvan za meestal wel mogelijk blijken. Bekend is, dat de administratie in deze gemeente uitmuntend in orde is, waarvoor ik mijn ambtsvoorganger, wijlen den heer de Groot, alle hulde breng. Rest mij nog de geheele burgerij ook na mens mijn echtgenoote hartelijk dank te be tuigen voor de betoonde belangstelling. Groot genoegen doet het mij, dat vele fa milieleden en kennissen, en de burgemeesters van de naburige gemeenten deze raadszitting bijwonen. Hun tegenwoordigheid stel ik zeer op prijs. Met den wensch, dat mij de kracht en het inzicht mogen worden geschonken, welke noodig zijn om in het belang dezer gemeente werkzaam te zijn, aanvaard ik het burge meesterschap van Zuid- en Noord-Scherme (Applaus.) BOVENVERDIEPING UITGEBRAND Gisternamiddag heoft in een perceel in de Bleekerslaan een korte, maar felle brand gewoed, die dank zij het krachtig optreden van de Alkmaarsche brand eer beperkt bleef tot de boven verdie ping, welke echter geheel uitbrandde. De heer Duif conciërge aan de R H B. S. alhier en secretaris van de Vereeni ging Het Stille Strand, was gistermidag boven aan het nasnuffelen van oude papieren, welke betrekking hadden op Het Stille Strand, waarvoor hij het jaar verslag moest schrijven. Na geruimen tijd aan het bladeren te zijn geweest, ging de heer D. naar beneden, om een kopje thee te drinken. Plotseling werd hij gewaarschuwd door voorbijgangers, die dichte rookwol ken zagen opstijgen uit het dak Toen de heer D. haar buiten kwam, sloegen de vlammen reeds naar buiten. Intusschen was de brandweer al ge waarschuwd, nog voor de familie D. wist, dat er brand was. Met veel materi aal was het corps spoedig ter plaatse en weid het brandende perceel zoowel voor als achter aangevallen met de spuiten De groote hoeveelheid water deed haar plicht en weldra was er voor de naastge legen perceelen geen gevaar meer Ook kon het benedenhuis behouder, blijven. De verdieping zelf brandde geheel uit en niets kon worden gered. Slechts een blikken doosje met gouden munten, op gespaard door den zoon des huizes, werd later teruggevonden. De benedenwoning kreeg zeer veel waterschade, zoodat, hoewel het perceel was verzekerd, de heer D. nog een be langrijke financiëele schade lijdt. Hoe de brand ontstaan is, kan niet met zekerheid worden gezegd. SCHOENENZAAK HEROPEND. Morgenmiddag om 3 uur zal de van ouds bekende schoenwinkel van den heer J. Netten in de Langestraat 15 heropend worden. Na ruim een maand van noesten arbeid is de oude zaak zoodanig uitgebreid, dat er twee nieuwe afdeelingen zijn bijgekomen. Men heeft de kamers thans bij de zaak getrokken en daarvan gemaakt een kinder- en dames- schoenen-afdeeling. De uitgebreide sorteering schoenen is genoegzaam bekend om er hier nader op in te gaan. Vermelding verdient echter nog de sorteering artikelen op elk ge bied van sport, die zeker een aanwinst is Binnenkort zal de zaak 97 jaar bestaan, wel een bewijs, dat de zaak gerechtvaardigde le vensvatbaarheid heeft. De betimmering is geschied door den aan nemer Verberne en Zoon. Voor de beschilde ring heeft de heer Smit zorg gedragen, ter wijl de firma Genefaas de nieuwe verlichting heeft aangebracht. Succes zal ook in deze nieuwe zaak niet uitblijven. VOOR HET GOUDEN PAAR. De stroom rijst al meer. Onze leze,-, maar vooral onze lezeressen, weten dat oud en arm een tragisch levenseinde is va. vele zwoegers. Wij verheugen ons er over dat het gouden feest van het oude werkerspaar, dat 11 Maart in het woon wagenpark zijn 50-jarig huwelijksfeest huopt te vieren tot een zonnige dag in hun leven wordt en zijn den gevers daar dankbaar voor. Wij zijn vooral daarom dankbaar, om- da, hierin naar voren komt dat in dezen tijd, waarin vele mooie gevoelens wor den terug gedrongen, het gevoel van naastenliefde nog niet is afgestompt. Dit blijkt niet het minst uit de kleine bedragen die wij mochten ontvangen, maar ook uit de bijdragen van het kaartclubje en van de oud-onderofficie- ren. Daaruit toch spreekt dat ook in min of meer gezellige clubjes dit mooie gevoel spreekt. Mogen meerderen dit goede voorbeeld volgen. 11 Maart is spoedig daar, men stelle daarom de uitvoering van een goede ingeving niet uit. Heden ontvingen wij: K Voor de oude proletariërs 1._ 0*25 rp Mevr. L G. Bam. de J., Heiloo q ka C R Oudkarspel i J. D., Oudkarspel 050 Lo^erijclub „Centrum" o\() Mevr. B. 1 M'vr MI i H d J7 i.— K N. B., Oud Onder-Off. q AS1 j Mi 'Z Er is thans in totaal 37.50" inge- k' men. 8 Nogmaals. Wie volgt! OPENING LAMPEKAPPENZAAK. Gistermiddag heeft de heer T. Botte manne in de Hoogstraat 8 een nieuwe winkel in •ampen en aanverwante arti kelen geopend. Op buitengewoon prac tische wijze heeft de heer Bottemanne welke naam in Alkmaar een goeden klank heeft, zijn groote verscheidenheid naar waarnemingen, verricht in den morgen van 1 Maart. 6 Medegedeeld door het Kon. Nederl Mei Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774,1 mM. ie Happaranda. Laagste barometerstand 723,0 mM. te Vestmanör. Verwachting, geldig tot den avond van 2 Maart: Zwakke tot matige later toenemende Z Z. W. wind; waarschijnlijk toenemende be wolking; aanvankelijk weinig of geen, later toenemende kans op regen; zachter. Weeroverzicht- Sinds gisteren heeft zich nabij IJsland een diepe depressie ontwikkeld, welke haar invloed tot over de Britsche eilanden uit strekt. In 24 uur is de barometer te Reykja vik 33 mM. gedaald, sinds gisteravond is ln Schotland de luchtdruk 11 mM. lager ge worden. Intusschen trekt zich de hooge druk in het zuidwesten steeds verder naar de Azoren terug. Het maximum over Lapland en Finland breidt zich verder uit. De Mid- dellandsche zee-depressie is flink in diepte toegenomen. Zij brengt zware winden in net Rhóne-dal en aan de Rivièra. Ons land be vindt zich op een zadelgebied tusschen twee maxima en twee minima in. Het is nog on zeker onder welken invloed het weer bij ons zal komen. De noordwestelijke depressie lijkt het meest actief, zij veroorzaakt behalve de reeds genoemde flinke drukveranderingen barometerdalingen over de Britsche eilanden en bracht reeds regen over Ierland. In zuidoost is de bovenlucht-beweging vrij krachtig uit noord tot noordwest, wat een verdere uitbreiding van de depressie naar onze omgeving waarschijnlijk maakt. Dit zou zachter weer, toenemende bewolking en later eenige regenkans beteekenen. lampekappen ten toon gespreid. De winkel zelf ziet er keurig uit. Als bij zonderheid noemen we het vervaardigen van perkamenten lampekappen, die met een speciale bewerking (craquelé) gega randeerd kleurecht worden. Op vaak kunstige wijze zijl. de kappen beschilderd en de prijs is ver beneden de verwachting. Verder zijn er nog verkrijgbaar alle mogelijke artikelen op electriciteitsge- bied, zooals: gloeilampen en verdere apparaten. Moge de heer Bottemanne met zijn nieuwe zaak een groot, succes behaleh. RAADSVERGADERING. Het ligt in de bedoeling van den burge meester tegen Donderdag den 8sten Maart 1934 een raadsvergadering te beleggen. GESLAAGD. De heeren O. Schenk en G. F. A. van Bo- reel uit Alkmaar zijn te Den Haag geslaagd voor het machinisten-examen. Mej. N. do Lange uit Borgen slaagde heden aan de Leidsche Universiteit voor het candidaatsexamen in de rechten. NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR. Maandbericht Februari 1934. In den loop der maand Februari werd op de spaarbankboekjes ingelegd 200.221.95 en terugbetaald 153.259.96. Het aan de inleggers verschuldigde kapi taal bedraagt thans 3.666.051.24. Het aantal in den loop van Februari nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 119. Ingetrok ken werden 63 boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes, bedraagt thans 10686. Van dit aantal behooren 7603 aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 1796 aan personen elders woonachtig en 1287 aan schoolspaarders. Onder de in Februari uitgereikte nieuwe nekjes zijn begrepen 7 boekjes voor jongge borenen (op deze boekjes plaatst de Spaar bank een eersten inleg van 1). De lediging in den loop der maand Febr. van 266 spaarbusjes leverde een bedrag van 3176.01 aan kleine besparingen op. Een noodlottig ongeval heeft plaats gevonden aan boord van de hedenmor gen te IJmuiden gekomen stoomtrawler „Erika-IJmuiden 384". Toen deze trawler zich in de Noord zee bevond op ongeveer 60 graden NB. werden twee der opvarenden, n.1. de 39- ;arige matroos A. Glas, wonende te IJmuiden en de 40-jarige matroos J de Groot, wonende te Egmond-binnen, door een stortzee overboord geslagen Beide mannen verdronken. Glas is weduwnaar en laat 6 kinderen achter, de Groot laat een weduwe met 2 kinde ren na. THE RAMBLERS. Men schrijft ons: Nog spreekt men in Alkmaar over het schitterende concert van Dajos Bela, of een tweede band van Europeesche vermaard- d zal Maandagavond het Gulden Vlies Jjodium betreden en wel een 100 Hol* sche band n.1. Theo Uden Masmans Original Ramblers. Het spel van deze band zal een ieder, die voor dansmuziek interesseert zeker be- zijn en het doet deze nationale band ïeid iet anc zich kend

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 4