DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dimitrof c.s. ernstig ziek. Eden's besprekingen frï Parijs No. 53 Zaterdag 3 Maart 1934 136e Jaargang Hit het Jtadzmeiü D.ageÜi&sch De reis van Eden heeft geen succes op geleverd, zoodat men ernstig rekening moet houden met een definitief mis lukken der ontwapeningsconferentie. GEEN ONTWAPENING! Van ontwapening geen sprake. De terugkeer van Eden IBuitmland, HITLER ZETTE 2 MILLIOEN WERKLOOZEN AAN HET WERK. Rede van Göbbels te Hamburg. Waf vandaag de aandacht trekt,,*) DE STAVISKY-AFFAIRE. De rapporten van Lescouvé. DE STAKINGSBEWEGING IN BELGIE. HET WAS MAAR EEN WALWSCH ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behaive Zon en eestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. att PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letter* naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 2 Maart 1934 We moeten beginnen met een aanvul ling, zij is echter van ietwat anecdoti- schen aard. We schreven gister, dat de aanneming van het eerste amendement van den heer Vliegen op de wijziging van de Woningwet in de eerste plaats was toe te schrijven aan het absenteisme van de heeren ter rechterzijde die weg gegaan waren zonder zich om het lot van het wijzigingsontwerp te bekom meren. De zaak heeft evenwel anders gezeten. Voorzitter Ruys de Beeren hrouck laat zich als regel tusschen vier en half vijf vervangen door den onder voorzitter Schaper. Als we het wel heb ben, geschiedt dit op raad van den dok ter, die meent, dat de neer Ruys, na drie uur op den voorzittersstoel te hebben doorgebracht, recht heeft op enke'e oogenhlikken verpoozing. Nu zat gister de heer Schaper op den voorzittersstoel toen in stemming kwam het amende ment-Vliegen om in zake besluiten van gemeenteraden tot verleening van bouwvoorschotten de beslissing in eerste instantie van Gedeputeerde Staten te handhaven. Wanneer er een stemming op komst is, drukt de Voorzitter of laat hij drukken op een knop, welke een aantal alarmschellen in het gebouw der Kamer in beweging brengt. Dat is 'n sein voor de in de koffiekamer of el ders vertoevende kamerleden om naar de vergaderzaal te snellen tep einde aan de stemming deel te nemen. Edoch, de vicepresident Schaper was niet zoo ad rem om op den knop te drukken, toen het amendement in stemming kwam en het gevolg was, dat de rustig in de kof fiekamer geselzende leden zich niet bewust waren, dat hun aanwezigheid vereiscJht werd en dat daardoor het amendement, hetwelk de rechtsche le den zeker hadden verworpen, met één stem meerderheid werd aangenomen Voor minister Slotemaker de Bruine is dit reden geweest om schorsing van de behandeling van het voorstel te ver- zooken. Wat er nu verder met het ont werp zal gebeuren, zijn we niet te weten kunnen komen en de Minister heefi niets losgelaten. Heengaan doet hij intusschen niet. Wacht hij daarover, dan zou hij z<~ker niet het ontwerp in zake de we ring van buitenlandsche arbeiders met opgewektheid hebben verdedigd. Men zal zich herinneren, dat gister de heeren Van Dijken (r.k.) en Schaepman (r.k.) amendementen op het voorstel hadden ingediend strekkende om ook zelfstan dig werkende vreemdelingen onder het ontwerp te betrekken. De Minister heeft nu bij den aanvang van de vergadering die amendementen eerst flink afgebro ken wegens technische fouten en daarna medegedeeld, dat ze overbodig waren omdat zijn ambtgenoot van Economi sche Zaken een wetsontwerp in voorbe reiding heeft met betrekking tot vreem delingen, die een zelfstandig beroep uit oefenen. De bedoeling er van zal zijn door wederkeerigheidsverdragen de werkgelegenheid voor Nederlanders in den vreemde te vergrooten. Begrijpelijk, dat hierop de amende menten werden ingetrokken, doch de heer Schaepman kon toch niet nalaten vóór de intrekking te betoogen, dat de door hem geteekende amendementen niet zoo erg slecht van redactie waren geweest als de Minister had beweerd. Het ontwerp is daarop zonder veel verdere bespreking aanvaard met de communisten als tegenstemmers. Met het daarop volgende wetsvoorstel tot beperking van de bevoegdheid van vreemden om aan onze hoogescho.en en universiteiten examen af te leggen had minister Marchant ook geen buitenge wone moeite. Eigenlijk had niemand ernstig of principieel bezwaar tegen deze bescherming van landgenooten tegen mogelijke vreemde concurrentie. De heer Moller (r.k.) opperde hei denk beeld vreemdelingen wel toe te laten tot de academische examens in de genees kunst, daar deze geen recht op het uit oefenen van praktijk schenken (om praktiseeren moet men artsexamen heb ben gedaan), doch een amendement on geveer in dien geest van !en heer Van der Waerden (s.d.ap.) werd verworpen met 52 tegen 19 stemmen, waarna het voorstel werd goedgekeurd met de so ciaal-democraten en communisten a s tegenstemmers. Hierna werd een oud beestje van stal gehaald. Bij de behandeling van het be faamde pondenwetje heeft de toenmali ge Minister van Financiën op 22 April 1932 verklaard, dat het octrooi van de Ned. Bank was opgezegd Voor den heer v. d. Waerden (s d.a.p.) is dit aanleiding geweest om bij de behandeling der Rijksbegrooting voor 1933 op 8 Decem ber een motie van orde in te dienen, waarbij aan de Regeering werd verzocht te bevorderen de oprichting van een van gemeenschapswege (dus door den Staat) te beheeren Centrale Circulatiebank. Het oude beestje is een oud stokpaardje van de sociaal-democraten, die daar naast gaarne aandringen op de instel ling van een Industriebank. Deze laatste heeft de Regeering steeds afgewezen en heden heeft minister Oud een eveneens afwijzende houding aange nomen tegenover de motie van den heer Van der Waerden. Den voorsteller zij de hulde gebracht, dat hij zich buitengewoon degelijk had voorbereid op de verdediging van de motie en we hebben misschien bijna twee uur mogen luisteren naar zijn met aanhalingen doorspekt betoog. Zijn rede was niet enkel een aanprijzing van een centrale credietinstelling van overheids wege in te stellen, doch ook een aan prijzing van georganiseerde controle op het gansche bankwezen, dat onder streng toezicht moet komen. De centrale credietinstelling zou onder toezicht van den nieuwen Economisch Raad kunnen komen, terwijl ook het Parlement con trole zou uitoefenen. Nadat de heer Vervoorn (plattel.) een vriendelijk woord had gesproken ten gunste van de Ned. Bank, heeft minister Oud in een niet minder zaakkundig be toog als we van den heer Van der Waer den hebben gehoord, diens inzichten be streden. Hij betoogde daarbij, dat er geen reden bestaat om een ommekeer te bren gen in ons bankwezen. De Nederland- sche Bank doet haar plicht en meer lan dat. Bekwame handen leiden haar en zij bezit het vertrouwen in de internationa le bankwereld. Het zou hoogst ongeraden zijn een staatscirculatiebank in het leven te roepen, waarop de politiek in vloed zou uitoefenen terwijl het een foutieve politiek zou zijn aan haar een industriebank te verbinden. Men zou reeds gauw van „stroppenbanken" moe ten spreken. Buitendien zou het buiten gewoon inopportuun zijn in dit tijdsge wricht het vraagstuk van de oprichting van een staatsbank aan te roeren. Wat elders meteen staatsbank is ervaren kan trouwens geen aanbeveling zijn om dat voorbeeld na te volgen. Men handhave dus het octrooi van de Ned. Bank met de vrijheid om bij vernieuwing er van die wijzigingen er in aan te brengen, welke de tijdsomstandigheden wensche- lijk doen zijn. Wij geven hier met slechts enkele woorden de strekking weer van het we tenschappelijk tournooi tusschen twee deskundigen over een zeer belangwek kende doch op het oogenblik niet actu- eele kwestie gestreden. Of nu juist de Tweede Kamer het aangewezen, strijd perk voor een dergelijken strijd met woorden mag heeten, of het niet beter ware geweest het debat te voeren b.v. op een vergadering van de Vereeniging voor de Statistiek of in de Juristenver eeniging, willen we hier maar niet uit maken. Gelukkig stond er weinig op de agenda, zoodat er wel een paar uur voor een dergelijke wetenschappelijke dis cussie af kon. De beslissing over de vraag, wie den strijd heeft gewonnen, ligt in handen der Tweede Kamer. Zij zal Dinsdag bij meerderheid van stem men uitmaken aan wiens zijde het gelijk is De uitslag is evenwel niet twijfelach tig: de meerderheid der Kamer zal zich ongetwijfeld aan de zijde van den Mi nister scharen. Minister Eden, die een Europeesche rond reis gemaakt heeft, om het ontwapenings- vraagstuk in de verschillende landen te be spreken, is weer in Londen teruggekeerd, na dat hij vooral in Parijs heeft moeten onder vinden, dat zijn poging geen succes zou hebben. Ook de Parijsche bladen zijn over 't algemeen zeer sceptisch gestemd. Zoo meent de Paris Soir te weten dat Eden van den beginne af geweigerd heeft, een eigen standpunt in te nemen, voor hij ruggespraak met zijn regeering zou heb ben gehouden. Hij zou er zich in hoofdzaak toe beperkt hebben, de Fransche staatslieden bekend te maken met de voorstellen van Mussolini. Het blad verklaart verder, dat de Fransche minister van buitenlandsche zaken toegegeven heeft, dat de voorstellen van Mussolini het Fransche standpunt veel meer naderen dan het Engelsche memoran dum Hij achtte het evenwel bedenkelijk, dat men Duitschland een leger van 300.000 man zou toestaan. De Paris Soir deelt ver der mede, dat ook de Oostenrijksche kwestie onderwerp van een uitgebreide bespreking is geweest Eden was van meening, dat men den arbeid van Mussolini op het oogenblik niet moest bemoeilijken. De Temps waarschuwt er voor, aan de op vatting die aan Eden wordt toegeschreven, te veel'waarde toe te kennen, daar het nog niet zeker is, of zij overeenstemt met de op vatting van de geheele Engelsche regeering. Het blad geeft een uitvoerig overzicht van de ontwikkeling der gebeurtenissen en ver wijt Duitschland in dit verband, dat het nooit ontwapening heeft gewild. Van Duit- sche zijde, aldus het blad, heeft men dit standpunt slechts ingenomen om het werk van Genève in de war te sturen. In verband met de Duitsche en Fransche opvattingen is de houding van Engeland en Italië moei lijk te begrijpen. Italië volgt daarbij tenmin ste nog een zekere logica, omdat het uit de vriendschap met Duitschland politiek voor deel wil trekken. Engeland schijnt echter ge neigd te zijn, alle resultaten, die tot dus verre zijn bereikt, weder te laten varen. Notre Temps verwijt de Fransche regee ring, dat zij een groot deel der verantwoor delijkheid ten opzichte van den tegenwoor- digen stand, der bewapeningskwesties draagt. Er heeft ook een tijd bestaan aldus het blad waarin de Fransche regeering op recht bereid was, te ontwapenen, om Duitsch land geen aanleiding tot wapening te geven 3e nieuwe Fransche 'regeering heeft dit doei echter volkomen laten vallen. Onverschillig, welke beslissing, de Fransche regeering nu zal nemen, zij kan de bewapening van Duitschland niet meer verhinderen. De meeste Fransche bladen verklaren bij de bespreking van Eden's bezoek aan Parijs, dat onder de huidige omstandigheden van ontwapening geen sprake kan zijn. D Matin meldt, dat de minister van bui tenlandsche zaken, Barthou Eden een ont wapeningsstatistiek heeft laten zien, die op den Engelschman grooten indruk heeft ge maakt. Het Journal schrijft, dat Barthou Eden inzage heeft gegeven van een rapport van den minister voor de luchtvaart, waardoor geen enkele illusie omtrent het gevaar van de Duitsche eischen ten aanzien van de Luchtvaart kon blijven bestaan. Voorts heeft Barthou Eden een rapport van maarschalk Pétain, den minister van oorlog, getoond de effectieve legersterkten, dat zelfs nog niet ter kennis van den Franschen ministerraad was gebracht. Dit rapport toont niet alleen in hoeverre Frankrijk reeds ontwapend heeft doch ook den ernst van gen toestand ten aanzien van den tegenwoórdigen stand der Duitsche strijdkrachten. Tenslotte heeft Bar thou Eden een rapport getoond, dat senator Bérenger in opdracht van de commissie voor defensie heeft uitgewerkt en dat door de senaatscommissie voor buitenlandsche zaken zoowel als door de senaatscommissies voor leger en vloot is goedgekeurd. L' Oeuvre schrijft, dat Eden heeft trach ten aan te toonen dat ook ae eenvoudigste controle altijd nog beter is dan in het geheel geen controle. Van Fransche zijde heeft men daarop geantwoord, dat een dergelijke con trole nooit kan opwegen tegen de vrijheid van handeling. De Fransche regeering is voornemens den oppersten raad voor na tionale verdediging om een rapport over het vraagstuk der ontwapening te verzoeken Frankrijk weigert echter gelijkheid van be wapening met Duitschland te sanctioneeren Op 10 April zal het te Genève bij het bureau der ontwapeningsconferentie melding maken van het falen van Duitschland en bij deze felegenheid in een uitvoerig document de ransche offers voor de ontwapening ver melden. De Echo de Paris schrijft, dat de opperste raad voor nationale verdediging binnenkort bijeen zal komen en de Fransche regeering zal adviseeren over de voorstellen uit Lon den, die onaannemelijk zijn. Door voortzet ting der doellooze gedachtewisseling stelt men slechts den dag uit waarop Frankrijk en zijn bondgenooten tenslotte de bescher- mings- en verdedigingsmaatregelen kunnen nemen die noodzakelijk zijn om den vrede te redden. Naar aanleiding van Eden's terugkeer in Londen schrijft de Daily Telegraph: De omstandigheid, dat Eden te Parijs niet langer vertoefd heeft om verdere besprekin gen te voeren met de Fransche ministers heeft alhier eenige verrassing veroorzaakt Eden had nl. vroeger gezegd zijn verblijf te Parijs eenige dagen te zullen verlengen, wanneer de Fransche regeering tot onder handelingen bereid bleek. Zijn spoedig ver trek uit Parijs geeft natuurlijk aanleiding tot vele veronderstellingen. Stellig valt het het Fransche kabinet niet gemakkelijk, om in dezen moeilijken toestand op binnen- landsch poltiek gebied aandacht te wijden aan de ontwapening. Het is ook vrijwel ze ker, dat in een coalitie-kabinet als dat van Doumergue aanzienlijke tegenstellingen In deze kwestie bestaan, die pas in den loop van den tijd kunnen worden vereffend. Dou.- mergue en Barthou hebben de deur voor ver dere onderhandelingen wel niet gesloten, doch de hoop op een oplossing van de kwes tie ook niet erg bemoedigend gemaakt. Het Engelsche voorstel schijnt voor Frankrijk onaannemelijk te zijn. De opperste raad van de nationale verdediging komt binnenkort bijeen en van diens meening zal het afhan gen, of het Engelsche memorandum zal wor den aangenomen of niet. Hun zenuwen zijn uitgeput. Met een enkel woord hebben wij reeds ge meld, dlat specialisten Dimitrof, Popof en Tanef een poos rust hebben voorgeschreven in verband met hun slechten gezondheidstoe stand. Nadere berichten uit Moskou melden, dat geconstateerd is, dat Dimitrof lijdt aan rheumatiek, een hart- en longaandoening heeft en dat zijn zenuwen zijn uitgeput. Popof is lijdend aan bloedarmoede tengevolge van slechte voeding, en heeft een acute maag aandoening. Tanef heeft zenuwtrekkingen en hoofdpijnen en lijdt aan slapeloosheid. Mevrouw Dimitrof en haar dochter zouden gisteravond uit Berlijn naar Moskou ver trekken. Göbbels heeft te Hamburg een redevoe ring gehouden. Hij ging na wat in de der tien maanden bewind tot stand was ge bracht, waarbij hij vooral het Winterhilfs- werk roemde. Dezen zomer moeten weer 2 millioen werkeloozen in het productieproces worden ingeschakeld. Spr. geeselde de kwaadaardige critiek der intellectueelen, die een aanval doen op het zelfvertrouwen. Kunst en cultuur zijn gezuiverd en tot het volk gebracht. Men is weer baas in eigen huis geworden. De eenheid des rijks is be houden. De nat. soc. partij aldus Göbbels ver der moet een minderheid zijn en een minderheid blijven. Deze partij moet blijven bestaan en zij zal ook behouden blijven. Zij zal zoo in het volk ingebouwd worden, dat partij en staat eens één en hetzelfde zullen zijn. Met de buurlanden is vrede gesloten, met de overige wereld wil men tot een mo dus vivendi komen. Ieder jaar kan het volk éénmaal in geheime stemming ja of neen zeggen over de regeeringsdaden. In den loop van dit jaar zal het geheele scheppen de arbeidersdom in een corporatieve hiër archie worden samengevat. Wie gelooft de politiek door monarchistische rommel te kunnen storen vergist zich. Ook wanneer men in enkele kerkkringen gelooft het nat. soc. regiem moeilijkheden te kunnen berei den vergist men zich. Wanneer de kerken van een waarachtigen Christelijken geest bezield waren zouden zij het niet aan den staat hebben overgelaten in dezen winter de armen te behoeden voor honger en koude Deze tegenstanden kunnen echter niet au sérieux genomen worden. Ernstiger zijn de belemmeringen, die in de eigen partij zouden kunnen ontstaan, niet door de oude partij genooten, maar naar de pas naar binnen gevallenen, die nu eens willen zeggen wat eigenlijk nat. socialisme is. Daar zal oprui ming onder gehuoden worden. EERETOELAGE VOOR DERDE EN VIERDE KINDEREN. Nieuwe Duitsche maatregel rasverbetering. tot De leider van een stedelijken gezondheids raad te Berlijn dr Klein dee'de heden in een persconferentie mee, dat den 20sten April, Eden's besprekingen te Parijs. (Dag. Overzicht). Lerroux weer kabinetsformateur in Spanje. (Buitenland). De Stavisky-affaire. (Buitenland). De 3 vrijgelaten Bulgaren ernstig ziek. (Buitenland). Huizoeking in de kantoren der O. S. P. te Amsterdam. (Binnenland). De Amsterdamsche wethouder Abrahams vraagt ontslag in, ver band met de kwestie-Trein 8.28. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten). den geboortedag van Adolf Hitier, consulta- tiebureaux voor rasverzorging zullen worden opgericht. Voor elk derde en vierde kind van een gezonde familie, dat na 20 Januari 1935 wordt geboren, wordt een eere-toelage van maandelijks dertig mark toegekend, welk be drag voor de volgende dertien jaar op maan delijks twintig mark wordt gebracht. Voor waarde voor de verleening van deze eere-toe- lagen is gezondheid en erfelijke gezondheid van de geheele familie. Door de overheid zal daarnaar een zorgvuldig onderzoek worden ingesteld. DUITSCHLAND ZOEKT OMROEPERS. De leiding van de Rijks-radio-omroep heeft een groote prijsvraag uitgeschreven onder 't motto: „Het Duitsche volk zoekt zijn beste radio-omroepers". De wedstrijd begint op 15 Maart en staat open voor alle Duitsche man nen en vrouwen met het doel de beste omroe pers te vinden, die prijzen zullen krijgen. Het Rijksverbond van radio-luisteraars zal in den zomer in duizend districten radio-avonden houden, waar de beste omroepers gekozen zullen worden. De prijzen loopen tot een ma ximum van 2000 Mark. Het rapport van den Franschen president van het hof van cassatie, Lescouvé over de verantwoordelijkheden inzake het negentien maal uitstellen van de eerste affaire van Stavisky tusschen 1926 en October 1933. Het rapport wijst op de noodzakelijkheid van een grootere controle en betreurt ook het feit, dat de vrijheid van handelen van de rechters zoo vaak is beïnvloed door buiten staanders, waarbij vooral den nadruk gelegd wirdt op de campagnes in de pers. Het rap port komt tot de conclusie, dat de rechterlijke macht als zoodanig zich niets te verwijten heeft en geen handelingen in strijd met de eer heeft bedreven. De chef van het parket van de Seine is in laatste instantie de eenig ver antwoordelijke persoon, aangezien daar, waar het gezag ligt ook de verantwoording gezocht moet worden. Het tweede rapport behandelt het lot van twee rapporten van de gerechtelijke politie van Maart 1930, waarin de aandacht van het parket gevestigd wordt op Stavisky, „een individu met een twijfelachtig verleden, die de duistere bezieler was van de Compagnie Foncières d'Entreprises Générales de Tra- vaux Publics en de Socitété Sima". Het rapport wijst er dan ook, dat een tra gische gebeurtenis het wegvallen van een capitale getuigenis ten gevolge heeft gehad, daar Prince met zijn verklaringen het volle licht zou hebben kunnen doen vallen op de op te helderen feiten. Vervolgens verhaalt het rapport hoe men tot de overtuiging kwam, dat Pressard de zaak verscheidene malen had vertraagd onder verschillende voorwend sels en met name door rapporten geruimen tijd onder zich te houden, zonder er gevolg aan te geven. Dit totaal van feiten, waardoor Stavisky in staat gesteld werd zijn misdadige handelingen voort te zetten, hebben een zwar everantwoprdelijkheid op Pressard ge legd. De staking, welke in de Belgische kolen- nijverheid dreigde uit te breken, is niet door gegaan, aangezien de mijneigenaars de loonsverlagingen pas over veertien dagen zullen laten ingaan. Te Verviers duurt de staking der textiel arbeiders voort. Het is daar tot tamelijk ernstige incidenten gekomen. Een ingenieur is door stakers mishandeld Politie en gendarmerie verspreiden voortdurend op- loopen van stakers. Groote teleurstelling heeft het bij de be volking van Querqueville aan de Fransche kust gebaard, dat drie ontboden geleerden het aangespoelden „zeemonster" als een soort WalVisch hebben gedetermineerd.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1