dagblad voor alkmaar en omstreken. Een rede van president Roosevelt. Stavisky en de moordzaak-Prince. No. 55 &xiQdi$sch Qv zvzicht Bij de opening van de conferentie van de N.I.R.A. heeft president Roosevelt een rede gehouden over den nationalen weder opbouw van Amerika. INKRIMPING VAN DE WERKWEEK? Dinsdag 6 Maart 1934 BUITENLAND Nog slechts flauwe aanwijzingen. DE ROL VAN PRESSARD. 136e Jaargang Waf vandaag de aandacht trekt»,i ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en eestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letter* naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit twee bladen De (^resident der Vereenigde Staten, Roo sevelt, heeft gisteren een conferentie ge opend van directeuren van de N.I.R.A.-codes, die op het oogenblik reeds 600 takken van het bedrijfsleven en die wat het aantal aan het werk zijnde arbeiders betreft, 90 van de industrieele bedrijven in de Vereenigde Staten omvatten. De 3500 aanwezige ver tegenwoord' -ers hebben zich tot taak gesteld, de in de l£...ste acht maanden aan den dag getreden misstanden en onduidelijkheden van het code stelsel tezamen met de regeering uit den weg te ruimen. President Roosevelt, die deze conferentie met een vrij lange rede opende, zeide o.m., dat hij de oorzaak van de crisis, waaraan de Vereenigde Staten lijden, karakteriseeren wilde met de spreuk: „Ieder voor zich zelf en de duivel hale den minste." Verrijking op kosten van anderen, ver plaatsing van industrieën uit de eene naar de andere stad, oneerlijke mededinging, zwende- lejij met aandeelen, het ontbreken van „Plan- wirtschaft" en zoo goed als geen sociale be palingen, dat waren de voornaamste kenmer ken van het bestaande systeem. Wat sedertdien voor de bestrijding der crisis en voor den wederopbouw van het eco nomisch leven gedaan is, was communisme noch fascisme, noch collectivisme, maar toe passing van de goede democratische grond slagen, die in Amerika jarenlang in vergetel heid geraakt waren, toen het land zich door afzonderlijke groepen liet regeeren. Door het N.I.R.A.-stelse] is de samenwer king tusschen werkgevers en -nemers eener- zijds, tusschen verdeelers en verbruikers an derzijds in vaste banen geleid. Roosevelt doet een beroep op de industrie om de arbeidsuren nog meer in te krimpen, teneinde de werkneWenheid te verruimen en verder om de arbeiders loonen te geven, die hun een behoorlijk bestaan verzekeren. -Slechts op deze wijze, aldus Roosevelt, kunnen wij het herstel voortzetten en het evenwicht vinden, dat wij zoeken. Wij moeten er ons van bewust blijven, dat de menschen in dit land, wier inkomsten niet meer dan 2000 dollar bedragen, meer dan twee derden van de goederen koopen, die hier verkocht I worden. Het is logisch, dat wanneer het totale bedrag, dat de loonen van deze groe pen uitmaakt, belangrijk hooger wordt, de zakenlieden en werkgevers en zij die zorgen voor het beschikbaar stellen van geld, daar van op den duur voordeel zullen hebben door de toeneming van den verkoop. Een jaar geleden, aldus de president, leed dit land onder een dusdanigen economischen druk, dat de ineenstorting nabij was. Wij deden een keus en begonnen met constitutio neel wettige methoden het ontbindende systeem van productie en ruil te reorganisee- ren. De reorganisatie bestaat niet alleen in het terugbrengen van de welvaart; zij moet permanent zijn. Wij zullen nimmer meer toe laten dat de sociale toestanden terugkeeren, die slechts door de enorme mogelijkheden van dit land konden ontstaan, waardoor een slechte verdeeling van rijkdom en macht mo gelijk was. Het wordt meer en meer duidelijk, dat men in alle kringen bereid is de „New Deal" te aanvaarden. Het bankstelsel van het land is gezond en liquide. De banken zijn nimmer beter in staat geweest om wettig werk te ver richten. De omstandigheden zijn dusdanig verbeterd, dat het niet langer noodig is een superliquiditeit te handhaven. Het is op het oogenblik zaak voor de banken om geen cre- dieten te verstrekken zonder voldoende zeker heid, of leeningen, die niet toegestaan zouden moeten worden. Zij moeten echter een welwil lender houding aannemen tegenover wettige credietbehoeften en de verantwoordelijkheid inzien, die hun bevoegdheden meebrengen. Wij consolideeren onze winsten en nemen het besluit, dat de consolidatie ten gunste van een voortdurenden vooruitgang moet zijn en moet dienen ter vergrooting van het geluk en welzijn van het Amerikaansche volk. Verwijzend naar den toestand in Maart 1933, zeide Roosevelt, dat de toestand toen zoo ernstig was, dat in ieder stadium van de ziekte geneesmiddelen moesten worden toegepast. Ons doel was deze geneesmidde len op Amerikaansche wijze toe te passen en niet die na te volgen, die reeds door andere landen waren geprobeerd, die niet onder denzelfden democratischen regeeringsvorm leven, als wij. De waarheid is, dat gedurende vele jaren in ons land het mechanisme van de democratie heeft opgehouden te functionnee- ren als gevolg van de traagheid, gedeeltelijk van de leiders en gedeeltelijk van het volk zelf. De National Recovery Act streeft naar het grootst mogelijke welzijn voor het grootst mogelijke aantal. Wat wij zoeken is even wicht in ons economisch stelsel en rijkdom en overvloed op onze binnenlandsche markten, evenals vermeerdering van onzen handel met andere naties over en weer. Roosevelt veroordeelde destructieve critiek, maar wilde constructieve denkbeelden gaarne aanvaarden. Hij drukte er dan ook zijn vol doening over uit, dat de meeste critiek niet te gen de Nira zelf, maar tegen de methodes van toepassing gericht is. Het doel van de NIRA is de kopkracht van het publiek te ver meerderen. Niemand is tegen redelijke win sten, maar tusschen het maxime: eerst de winst en dan de menschheid en het andere maxime: eerst de menschheid en dan de winst kan men niet aarzelen. Millioenen zijn nog zonder werk, de koopkracht van het volk is nog zeer beperkt en kan slechts vermeer derd, ja gehandhaafd worden door de prijzen naar een lagere schaal omlaag te drukken, waarop hooger salarissen gehandhaafd kun nen worden en het aantal werkhebbenden kan toenemen. De regeering kan niet voort gaan, om alleen den heelen last van de werk loosheid te dragen. Wat er op het oogenblik te doen staat, is werk te geven aan een zoo groot mogelijk getal. Op enkele uitzonderin gen na, is de industrie volkomen bereid daartoe mee te werken. Bij de enkele geval len, waarin de industrie er op eigen gelegen heid niet in slaagt, moet de regeering krach tig en prompt optreden en zal dit doen, om mislukking te voorkomen. Alle waarborgen moeten gegeven worden, om te voorkomen, dat de kleine zaken van het tooneel verdwij nen. De codes moeten de concurrentie-metho- des beperken, waardoor de kleine zaken wor den uitgeschakeld. Richberg aan het woord. Na Roosevelt nam Richberg, de juridische adviseur van de NIRA, het woord, die de Amerikaansche industrieën waarschuwde, dat hun de gelegenheid geboden was, zich zelf te besturen, maar dat als zij zich onver draagzaam betoonden, tegenover het noodi- ge openbare toezicht, dit zou beteekenen, dat zij weigerden hun verantwoordelijkheid ten volle te aanvaarden. Richberg was van mee- nin, dat de grondconclusies, welke uit de aan neming van de N.I R.A. voortvloeien, zijn, dat 1. de zaken niet willekeurig moeten wor den gestandaardiseerd, 2. algemeene regels voor een rechtvaardige concurrentie moeten worden gedecreteerd, die universeel kunnen worden toegepast, 3. de salarissen en werktij den niet kunnen worden vastgesteld, zonder rekening te houden met de maat en de capaci teit van de industrieën, om handenarbeid te gebruiken en de kosten daarvan te absorbee- ren, en 4. niettemin is het algemeen mini- mum-tarieen voor de loonen moeten worden vastgesteld. De rol, door wijlen Prince in de voorbe reiding van het onderzoek inzake het Sta- visky-schandaal gespeeld is nu volkomen duidelijk. Hij had Pressard, den afgezetten procu reur van de republiek, beschuldigd de poli- tie-rapporten over Stavisky van hun wer king beroofd te hebben. Daarop ging hij in zijn papieren snuffelen, en vond hij twee brieven van Pressard uit 1930 en 1931, waarin deze hem schreef uit die rapporten geen conclusie te trekken, omdat Pressard zelf de zorg daarvoor op zich nam. Deze brieven zijn verdwenen, niemand weet hoe, maar voor den gang van zaken heeft dit geen belang. Het staat nü wel vast, dat Prince ver moord is' en dezé moord met die brieven in verband moet worden gebracht. Meer en meer blijkt een ware Maffia'dien uitgevoerd te hebben, getuige het opzichtige mes, dat bij het lijk gevonden wérd, en geen dienst kan hebben gedaan. De kooper van het mes wordt nog ge zocht. Dat hij zich niet bij de politie aan meldde, bewijst ten overvloede, dat hij van nabij bij dezen overval betrokken was. Heel belangrijk is de aangifte van den man, die hem na den koop tegen een kameraad, die hem voor het warenhuis wachtte in een auto, vragenderwijs twee plaatsnamen hoor de noemen, die beide op den weg naar Dijon ^Zooals gemeld, komt het signalement door eenige getuigen gegeven van een man, die Prince gevolgd heeft, overeen. De aan dacht is nu zeer gespannen op drie auto s welke den avond van den moord op een af gelegen plaats gezien zijn bij de plaats op de spoorlijn, waar de resten werden gevon den. De auto's waren toen leeg, en men ver moedt, dat de man, die Prince aan het sta tion te Dijon opwachtte, met hem in een daarvan gestapt is, waarna hij met behulp van de inzittenden van de twee andere auto's vermoord moet zijn. Het gras op die plek moet den volgenden ochtend sporen van een vechtpartij vertoond hebben. Helaas is het onderzoek in die op zichten in gebreke gebleven. Naar. men weet is het mes het zinnebeeld van de carbonari, die daarop den eed van trouw afleggen. Men kan daarbij denken aan de internatio nale boeven'bende waarvan Stavisky deel moet hebben uitgemaakt. „Trouwe dankbaarheid". Naar nader wordt gemeld over het ont heffen uit zijn functie van den procureur en medewerker van Pressard, Hurleaux, ge schiedde de ontheffing uit zijn functie op grond van een brief, dien men gevonden had en die Hurleaux aan Stavisky had geschre ven. Hij verzoekt Stavisky daarin voorspraa.-. voor hem te willen zijn, en onderteekende zijn verzoek met de verzekering van „trou we dankbaarheid" Toen Hurleaux het besluit van den mi nister van justitie werd medegedeeld, kreeg hij een zenuwinstorting en trachtte zich ln het gerechtsgebouw te vergiftigen. Aanwe zige rechters slaagden er echter in dit te verhinderen, waarna hij onder strenge be waking naar een sanatorium werd overgc- bracht. Prince vergiftigd? De commissaris van politie Bonny heeft zich tegen veler verwachting in niet naar Dyon begeven om een onderzoek in te stel len in het mysterie Prince, doch is te Pa.rl)s gebleven, aangezien daar de meeste ïnlich tingen te verkrijgen zouden zijn. Een medi cus die belast was met de autopsie, zou ge constateerd hebben, dat Prince vergiftigd zou zijn, volgens de meening van den medi cus met 'n soort chloroform. De vermoedens dat Prince vóór den moord verdoofd zou zijn, zouden hiermede worden bevestigd. Opzienbarend nieuws. De „Echo de Paris" van gistermorgen brengt nieuwe opzienbarende mededeelingen over het geval Prince. Een medewerker van het blad zou in de garage, waar de wagen van den inmiddels gearresteerden Romanino wordt gestald, vernomen hebben, dat de wa gen in den nacht van 21 Februari den nacht waarin Prince werd vermoord niet in de garage was. De garageknecht zou zich herinneren, dat mevr. Romanino, als zij den wagen gebruikte, altijd 'n grooten wit-zwar- ten hond bij zich had. Volgens berichten in de bladen heeft men dicht bij de plaats waar het lijk van Prince is gevonden een dame met een witten hond uit een auto zien stappen, welke wagen korten tijd later in de richting van Parijs terugreed. Op een andere plaats publiceert de „Echo de Paris" een uitvoerige combinatie van een naar Dyon gezonden specialen correspon dent, die bij gebrek aan berichten er. feiten verschillende oude gegevens combineert en tot de conclusie komt, dat Prince in het ge heel niet meer levend in Dyon is geweest en dat het in Dyon z.g.n door hem afgegeven telegram aan zijn vrouw evenzeer vervalsch' was als het ingevulde aanmeldingsformu lier in het hotel, en dat Prince in den trein gedurende de vier minuten durende rit door een tunnel is gedood, waarna zijn lijk uit den trein te geworpen en handlangers het op de rails vastbonden. DE NIET-ARIERS IN DUITSCHLAND Mogen niet in de theaters optreden. Officieel wordt bekend gemaakt: De Rijksminister voor Volksvoorlichting en Propaganda heeft het volgende verzoek gericht tot de regeeringen der landen: In toenemende mate wordt geconstateerd, dat niet-ariërs, die reeds verdwenen en klaar blijkelijk grootendeels naar het buitenland waren gevlucht, in theaters, variétés, caba rets e.d. weer optreden. Ik wijs er op, dat het Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. optreden op het Duitsche tooneel afhankelijk is van het lidmaatschap van een der organi saties van de Reichstheaterkammer en dat niet-ariers het toetreden tot deze organisa ties overeenkomstig par. 10 der genoemde verordening wordt geweigerd. Ik verzoek derhalve den politieautoriteiten instructie te geven in alle in aanmerking komende geval len het diploma van lidmaatschap der orga nisatie te eischen en wanneer dit niet kan worden vertoond, het optreden te verhinde ren. Ik bepaal voorts, dat gevallen, waarin het lidmaatschap van een organisatie wordt aangetoond, ter kennis moeten worden ge bracht van den president der Reichstheater kammer, omdat het geval nader wordt on derzocht. Ik verzoek nadrukkelijk mijn ver zoek uit te voeren. Het mag niet zoover ko men, dat het publiek tegen het optreden van elementen, waarvan het reeds meende be vrijd te zijn, zich zelf te weer stelt. DRIEVOUDIGE MOORD. Te Berlijn. Gisteravond is in de Putlitzstrasse een te Berlijn wonende gehuwde vrouw, haar 16-jarige dochter en een 3-jarig dochter- tjee in hare bedden vermoord gevonden. De dood is zonder twijfel ingetreden als gevolg van slagen met een zwaar voor werp op het hoofd. De vermoedelijke dader is de echtgenoot. Waarschijnlijk is de moord reeds in den nacht ot- Zon dag gepleegd. DE BELGISCHE TEXTIELSTAKING. Ernstige excessen. In verband met de staking der textiel arbeiders is het te Verviers tot eenige ern stige incidenten gekomen. Twee arbeiders, die op het station balen wol losten, werden door stakers aangevallen en door steenwor pen ernstig gewond. Voorts zijn tal van met wol beladen vrachtauto's aangehouden, waarbij de lading van de wagens werd ver wijderd. De leider van een woltransport werd, toen hij met zijn wagen wilde vluch ten, door stakers gevolgd, uit den wagen gesleurd en tegen den grond geslagen. Hier na wilden de stakers den wagen leegplun deren, doch de politie slaagde er in hen te verspreiden. 20 PERSONEN VERGIFTIGD. Door paardenvleesch. In d-e plaatsen Arrou en St. Pellerin bij Chateaudun in Frankrijk zijn ruim 20 personen na het nuttigen van paar denvleesch onder ernstige vergiftigings verschijnselen ziek geworden. Een der patiënten is reeds in het ziekenhuis overleden. Het vleesch is door een rei zend handelaar verkocht. ITALIAANSCH SCHTP GESTRAND. Tot dusverre 12 dooden. In de nabijheid van Constanza aan de Zwarte zee is het van Stamboel komende Italiaansche petroleumscbip „Santoni" welks machines defect waren, gestrand. Toen reddingbooten in de nabijheid van het schip kwamen, brak de scheepsromp onder den zwaren druk der golven door midden. De eene helft verdween onmid dellijk in de diepte. 17 leden der beman ning, waaronder eenige officieren slaag den er in, in een reddingboot te vluch ten. Deze boot sloeg echter korten tijd later om. 14 man gelukte het na boven in mschelijke inspanning aan land te komen. Negen hunner overleden nog voor zij in het ziekenhuis waren aange komen, de overige vijf verkeeren in hopeloozen toestand. Verder dreven nog de lijken van 3 matrozen aan land. Op de tweede helft van den scheepsromp, die op het oogenblik nog aan ae rotsen hangt, bevinden zich de kapitein en fie overige 11 leden der bemanning. In verband met het stormachtige weer en de ongelukkige positie van he schip zijn alle reddingspogingen nog ver- geefsch geweest. De hooge zeegang be lette zelfs het schip te naderen. Men vreest dan ook, dat ook de laatste 12 leden der bemanning ten doode zijn opgeschreven. CRITIEK SPANJE. Beperking van het recht van staking? Aangezien de Spaansche vakvereeni- gingen opnieuw met staking dreigen en de toestand onhoudbaar dreigt te wor den, heeft de regeering besloten het par lement een wetsontwerp voor te leggen, waarbij het stakingsrecht zal wordpn beperkt. Voorts beslotot de regeering. dat con centratiekampen zullen worden inge richt op de Balearen en de Canarische eilanden, in het bizonder voor zwervers en bedelaars. Plannen tot aanslagen ontdekt. In verband met de komende stakingtn der Spaansche vakbonden, kon de politie ver- Roosevelt over den nationalen wederopbouw van Amerika. (Dag. Overzicht). Stavisky en de moordzaak-Prince, (Buitenland). Het Raspoetin-proces. (Buitenland.)' Pest in Britsch-Indië. (Buitenland) Onder Zevenaar twee boerderijen afgebrand. (Binnenland). Doodelijke aanrijding te Zevenaar. (Binnenland). Crisis steunboschikkingen land en tuinbouw vastgesteld. (Land- en Tuinbouw). Overval te Amstelveen. (Binnen land). (Zie verder eventueel laatste berichten). schillende plannen tot het plegen van aan slagen ontdekken. Te Granada werden eenige winkels ge plunderd waarbij drie personen werden ge dood. SLACHTOFFERS VAN DE PEST. Meer dan 2800. Uit Lucknau (Britsch-Indië) wordt ge meld, dat volgens een officieele stati stiek in de vereenigde provincies aldaar in drie weken tijd 2866 personen ten ge volge van de pest om het leven zijn ge komen. SCHEEPSRAMP NABIJ HONGKONG. Driehonderd menschen omgekomen. Door onbekende oorzaak is in de nabij heid van Tajoengkau het Chineesche stoom schip „Sjehai" gezonken, dat zich op weg bevond naar Canton. Daarbij zijn meer dan 300 menschen om het leven gekomen. Naar gemeld wordt, rijn honderd passagiers en leden der bemanning geied. TSALDARIS OVER HET BALKANPAC De Grieksche minister-president, Tsal- daris, heeft zich in een verklaring van vertegenwoordigers van de pers gekeerd tegen de fantasieën van zekere bladen betreffende de besluiten die ter Balkan conferentie genomen zijn. Deze besluiten zijn geheim, en Tsaldaris hoopt, dat de door de bladen gepubliceerde onjuiste interpretaties niet afkomstig zijn van deelnemers aan de conferentie. Op de vraag, wat voor een verklaring hij zou afleggen in het parlement met betrek king tot het Balkanpact, zeide Tsaldaris oa, dat het hem onmogelijk was, ree Is thans den tekst van de verklaring in de kamer bekend te maken. De verklaring zal echter op geenerlei wijze afwijken van datgene, wat ter conferentie is be sloten. Spr. was niet voornemens door zijn verklaring in de kamer den tekst van het pact te wijzigen, daar dit een inbreuk zou beteekenen op de aanvaarde verplichtingen van het pact, dat reeds door Griekenland is onderteekend. DOOR ARABIEREN VERMOORD Volgens een bericht uit Bagdad zijn de Amerikaan Fisher en de Duitsche journalist Rudolf May uit Dusseldorf, die zich met een vouwboot op weg be vonden naar Indië, op de Tigris door Arabieren, 100 mijl ten Zuiden van Bag dad neergeschoten. De Amerikaan be kwam een schot in het hoofd en viel uit de boot. De Duitscher kon zwaar ge wond geborgen en naar een naburig dorp gebracht worden. Kort voor zijn dood kon hij nog eenige mededeelingen verstrekken over den overval. Hii ver telde, dat hij met zijn kameraad de boot voor den nacht aan den oever wil de vast maken, toen een groep Arabieren verscheen, waarvan één om vuur vroeg. Onmiddellijk daarop hadden de Arabie ren op Fisher en Maq geschoten. ALLE VROUWEN EN KINDEREN VAN DEN TSJELJOESK1N GERED. De Russische vliegers Ljapidewski en zijn begeleider Petroff zijn er in ges.aagd bij het kamp van de opvarenden van de Tsjeljoes- kin te dalen en alle tien vrouwen en de beide kinderen goed en wel over te brengen naar Kaap Wellen van waar zij met het vliegtuig Ant IV waren opgestegen. De redding gesciiedde onder uiterst moei lijke omstandigheder ln verband met het feit dat het kamp is opgeslagen op een plaats, waar een tei.iDeratuur van 40 graden beneden nul heerscht.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1