Alkmaarsche Courant i VEILIGE HAVENS Honderd Zes en Dertigste Jaargang. DINSDAG 6 HAART. Jtu&Cicaties Slad en Omgeving. JeuiUeUm No. 5f) 1934 De Directeur oer Gemeentewerken van Alkmaar maakt bekend, dat de SCHEEPVAART DOOR DE BERGER- BURG over de Geestersingelgracht met ingang van 12 MAART a.s. tot nadere aankondiging zal worden gestremd. AAN DE AARDAPPELTELERS. Tot 15 Maart a.s. aanmelding voor teeltvergunningen. Blijkens ingekomen bericht van de ge westelijke Aardappel-organisatie voor Noordholland, gevestigd te 's-Graven- hage, zullen in het jaar 1934 alleen die genen aardappelen mogen verbouwen, di*' lid zijn van de gewestelijke aardap pelorganisatie (G.A.O.) en een teeltver gunning bezitten, door of namens den Minister van Economische Zaken uitge reikt. Vrijgesteld daarvan zijn zij, die ieder jaar en zoo ook in 1934 uitsluitend voor eigen gezin en voor eigen rekening en risico aardappelen verbouwen, tot een oppervlakte van minder dan 5 Are. Telers, die hunne in 1933 verbouwde aardappelen geheel hebben opgegeven bij de tuinbouw-telling, welke in Au gustus/September 1933 via de veilingen is gehouden en met hun aardappelen van 1933 onder den tuinbouwsteun zijn gevallen, vallen buiten de regeling der G. A. O. en zulle nhunne teeltvergun- ining via de veilingen moeten aanvragen. De gewestelijke aardappelorganisatie zal zooveel mogelijk zitdagen houden, waarop de telers een aanvraag zullen kunnen invullen. De termijn van aangifte wordt 15 Maart a.s. gesloten. Den aardappeltelers, voor zoover zij geen tuinders zijn als boven bedoeld, wordt ten zeerste aangeraden bij kan toorhouders, controleurs of vertrou wensmannen der G. A. O. naar deze zit dagen te informeeren. Alkmaar, 3 Maart 1934. De Burgemeester van Alkmaar. F. H. VAN KINSCHOT. RESTAURATIE GEBRANDSCHILDERD RAAM TE EDAM. B. en W. schrijven in bijlage no. 34: Van de restauratie-commissie van de Groo- te Kerk te Edam ontvingen wij het verzoek er toe mede te werken, dat haar een bijdrage worde verleend in de kosten van herstelling van een gebrandschilderd raam, waarmede die kerk door de vroedschap van Alkmaar bij besluit van 29 Sept. 1605 werd begiftigd. Aan den voor u ter inzage gelegden brief van genoemde commissie ontkenen wij, dat geen voldoende middelen meer aanwezig zijn tot restauratie van alle 34 gebrandschilderde ramen. In verband hiermede bestaat de vrees, dat sommige ramen niet zullen kunnen wor den herplaatst. Om dit te voorkomen is aan de besturen van 16 steden en dorpen, welke tusschen 1606 en 1625 vensters schonken, het verzoek gericht om voor de restauratie daar van een bijdrage beschikbaar te stellen. Het door Alkmaar geschonken raam is een fraai exemplaar, dat echter in den loop der jaren ernstig heeft geleden. De kosten van restauratie van dit raam worden begroot op 900. Ter tegemoetko ming in deze uitgaaf zou de commissie gaar ne een bijdrage van 400 ontvangen. Wij willen niet ontkennen, dat er vooral in dezen tijd verschillende argumenten tegen het toestaan van dit verzoek zouden zijn aan te voeren. Het gaat hier evenwel om de vraag, of een eeuwenoud geschenk dezer gemeente zal in stand blijven of verdwijnen. Naar onze mee ning vordert de eer der stad, dat het raam zijn oude plaats herkrijgt. Wij stellen u mitsdien voor ten behoeve van de restauratie van bovenbedoeld glas raam een nader bij suppletoire begrooting door BASIL KING. (Uit het Engelsch). 40) „Het serfngenboschje, dat er nu staat, is niet hetzelfde, dat er toen stond. Dat werd tak voor tak weggekapt, en weggebracht, om te probeeren op die manier eenig spoor te ontdekken. Ik heb toentertijd ook een takje er van in mijn bezit gehad. Ik verbeeld me al tijd, dat 't goed iszoo'n herinnering te bezit ten. In Liverpool is er eens een man opge hangen, en de beul een vriend van mijn ouwe heer gaf me een stukje van 't hemd van den man, dat hij in zijn cel had achter gelaten, toen hij schoon linnengoed had aan getrokken, om daarin te worden opgehangen Dat stukje hemd heb ik jaren lang bewaard. Het heeft me gewaarschuwd nooit een mensch te dooden. Ik wou, dat ik 't nog had En dadelijk daarop: „Wat zou dat grappig zijn, als eens bleek dat jij de baby van Wnite- law was! Die zou nu omstreeks van jouw leeftijd zijn." In een nonchalante houding ging Tom, on verschillig lachend, op de plaats zitten, waar juffrouw Nash eens in „Julia Allington s zonde" had gelezen. „Dat kan niet, want zijn naam was Harry en de mijne Tom." „O, zoo'n kleinigheid zou geen beletsel zijn om je aanspraken te doen gelden." „Maar ik heb heelemaal geen aanspraken. te regelen bijdrage van 400 beschikbaar te stellen onder bepaling, dat de uitkeering daarvan eerst zal geschieden nadat het Rijks oureau voor de monumentenzorg ons schrif telijk heeft medegedeeld, dat de herstellings werkzaamheden aan het raam zijn voltooid L „f.! !€nsteF wederom op de oorspronkelij ke plaats in de Kerk is aangebracht. SCHOOLGELD HANDELSAVOND SCHOOL. B. en W. schrijven in bijlage no. 33: j minister van onderwijs deelde ons m.» „„a - ,e,n de voor bet handelsavond- rft e,nde schoolgeldregelingen, ook bij gelijkheid van cursusduur, getal les- ff"perr,Week'-enz-' gr°ote verschillen be staan. De minister achtte het wenschelijk, dat in deze materie meer eenheid werd gebracht f" ?te,Ide ve^and daarmede een schema vast, hetwelk van 1 Sept. 1933 al bij de vast stelling van schoolgeldregelingen aan van Rijkswege gesubsidieerde handelsavondscho len als basis zou moeten dienen Bij brief van 1 Sept. 1933 wijzigde de mi nister zijn standpunt ten deze in zoover, dat ten aanzien van de keuze van het heffings systeem meer vrijheid wordt gelaten, mits de schoolgeldopbrengst ten minste 20 tot 25 pCt. bedraagt van het bedrag der uitbetaalde salarissen, en dat de nieuwe regeling uiterlijk 1 Jan. 1934 in werking treedt. Naar aanleiding daarvan deelen wij u het volgende mede: Tot behoud van het rijkssubsidie voor de Handelsavondschool is het noodzakelijk, dat aan den wensch van den minister wordt vol daan. Wij meenen, dat het aanbeveling verdient het bestaande heffingssysteem te handhaven. Naar de grondslagen der heffing zou de op brengst van het kohier over den cursus 1933/ 1934 ten tijde van de vaststelling hebben be dragen 601.16. Krachtens een nieuwe salarisregeling, die wij u ter vaststelling hebben aangeboden, bedragen de salarissen van het personeel over een vol jaar 5705, waarvan 20 pCt. is i 1141. Verdubbeling van het tarief zou toen- tertijd een totaal-opbrengst van genoemd ko hier hebben aangegeven van 2 x 601.16 is 1202.32. Aanvankelijk waren wij dus van oordeel, dat met een verdubbeling van het tarief aan den wensch van den minister zou zijn voldaan. De minister deelde ons bij brief van 10 Fe bruari j.1. nr. 390, afd. V.H.M.O., mede hier tegen geen bezwaar te hebben, mits de op brengst 20 pCt. van het bedrag der uitbe taalde salarissen te boven gaat. Uit het verslag van de Handelsavond school over 1933 bleek ons intusschen, dat tusschen 1 September en 31 December 8 leer lingen de school verlieten. Voor deze 8 leer lingen was een schoolgeld verschuldigd van in totaal 54.26. Te rekenen naar den toe stand op 1 Jan. 1934 zou dus de opbrengst van meergenoemd kohier zijn geweest 601.16 54.26 is 546.90, of verdubbeld 1093.80, waardoor aan den eisch van een opbrengst van meer dan 20 pCt. van de sa larissen niet zou worden voldaan. Rekening houdende met een ongeveer gelijk verloop in volgende cursusjaren en met een vermindering van het aantal leerlingen ten gevolge van een verhooging van het school geld, zien wij ons dus nader genoodzaakt het bestaande tarief 2K maal te verhoogen, te rekenen met ingang van 1 Jan. j.1. Onder overlegging van de adviezen van de commissiën van bijstand voor het onderwijs en voor de financiën en onder mededeeling, dat wij voldaan hebben aan het verzoek van laatstgenoemde commissie, om de betaling van het schoolgeld mogelijk te maken in evenveel termijnen als de cursus maanden duurt, stellen B. en W. den raad vóór vast te stellen een nader aangegeven verordening regelende het heffen van schoolgelden voor het onderwijs aan de Handelsavondschool te Alkmaar, benevens een verordening regelen de het invorderen van schoolgelden voor het onderwijs aan de Handelsavondschool te Alk maar. VERKOOP GROND LANDSTRAAT In bijlage No. 37 schrijven B. en W.: De heer R. Brouwer, aannemer te Heiloo, heeft verzocht voor zich of zijne lastgevers van de gemeente te mogen koopen een per ceel bouwterrein ter grootte van ongeveer 363 M2., gelegen aan de Landstraat, voor den prijs van 7.— per M2., ten behoeve van den bouw van een drietal woningen. De geboden prijs komt overeen met de normen, door de Commissie van bijstand voor het grondbedrijf vastgesteld voor den verkoop van de tot het grondbedrijf behoo- Je denkt toch niet, dat mijn moeder me heeft gestolen, i s't wel? Dat is juist hetgeen zij me altijd gezegd heeft niet te De lach bestierf op zijn lippen. Terwijl Honeybun naar hem stond te kijken, lichtte het in diens blauwgrijze oog, alsof er een lucifer in werd afgestreken. Tom wist, dat in hun beider hersens dezelfde gedachte omging. Waarom zou een vrouw zoon waarschuwing hebben uitgesproken als ze niet bang was voor verdenking. Een blos, die niet alleen zijn gebruinde wangen klem de, maar opsteeg tot zijn borstelige wenk brauwen, maakte hem boos op zich zelf. Hij sprong overeind. „Honey, zijn er geen dieren in het Park. Laten we daarnaar eens gaan kijken." Het was een opluchting voor hem, dat Honeybun, terwijl zij naar den Dierentuin gingen, geen nadere vragen stelde over zijn moeder en niet verder sprak over ontvoering van kleine kinderen. HOOFDSTUK XXII. De verhuizing naar Boston had, zonder dat er ruchtbaarheid aan werd gegeven, in Augustus plaats, omdat zij zich dan bijtijds konden inrichten, voordat de scholen weer begonnen. Even ongemerkt veranderde Ho neybun zijn voornaam Lemuel in George, en werd Tom Quidmore weer Tom Whitelaw. Voor beiden bestonden redenen om die wij zigingen te rechtvaardigen. „Ik ben onder den naam van Lemuel eens in moeilijkheden geraakt, en als ze me nu weer in de gaten kregenLemue' klinkt wel sjieker dan George, maar er zijn tijden, waarin 't minst opvallende 't beste is rende gronden, gelegen in het Lyceumkwai- tier. Wij kunnen ons met den voorgestelden aankoop vereenigen. Dienovereenkomstig stellen zij den Raad voor het bovenvermelde bouwterrein aan den aanvrager voor den aangeboden prijs te ver- koorten. VERKOOP GROND NABIJ DF Dr. SCHAEPMANKADE. B. en W. schrijven in bijlage No. 38. De heer V. L. M. Jonker, timmerman al hier, heeft verzocht voor zich of zijn lastge vers van de gemeente te mogen kooipen een perceel bouwterrein, ter grootte van onge veer 274 M2., gelegen tusschen de Land- straat en de Lyceumstraat en te bereiken van de Dr. Schaepmankade, voor den prijs van 1900 in totaal, ten behoeve van den bouw van een tweetal woningen. Bedoeld bouwterrein is op de bij de stuk ken overgelegde teekening met roode kleur aangegeven. De geboden prijs komt overeen met de normen, door de Commissie van bij stand voor het grondbedrijf vastgesteld voor den verkoop van de tot het grondbedrijf be- hoorende gronden, gelegen in het Lyceum kwartier. Wij kunnen ons met den voorgestelden aankoop vereenigen. Dienovereenkomstig stellen wij Uwe Ver gadering voor bovenvermeld bouwterrein aan den aanvrager voor den aangeboden prijs te verkoopen. VERKOOP VAN AAN DE LYCEUMSTRAAT GELEGEN GROND. B. en W. schrijven in bijlage No. 39. De heer J. G. Schaaf, alhier, heeft ge vraagd voor zich of zijne lastgevers te mo gen koopen een aan de Lyceumstraat gele gen perceel bouwterrein, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, Sectie F, nr. 3071, ge deeltelijk, ter grootte van ongeveer 255 M2., voor den iprijs van ƒ9.per M2. Daar eeraerbedoelde koopsom overeen komt met den voor de hier gelegen terreinen in overleg met de Commissie van bijstanu voor het grondbedrijf vastgestelden prijs, hebben wij tegen de overdracht geen ïte- Z^]Vtet het oog hierop stellen B. en W. voor het desbetreffende besluit te nemen. VERHUUR VAN GROND ZEGLIS. In bijlage no. 36 stellen B. en W. den Raad voor te besluiten B. en W. te machtigen het aan het Zeglis gelegen perceel grond, ka dastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie F nr. 3175, gedeeltelijk, ter grootte van on geveer 1640 c.A., te rekenen met ingang van 15 November 1933, voor den door hen te be palen tijd, te verhuren aan een door hen aan te wijzen huurder, voor een door hen te be palen huurprijs, welke niet minder dan 328 gulden per jaar mag bedragen en voorts op de door bedoeld college nader te stellen voorwaarden. BENOEMING REGENT CENTRAAL ZIEKENHUIS. In bijlage no. 31 schrijven B. en W.: In verband met het aan den heer drs. M. van der Weijst verleend eervol ontslag als re gent van het Centraal Ziekenhuis heeft het College van regenten van die instelling ons, overeenkomstig artikel 4 van de Verordening voor het Stads-Ziekenhuis (Gemeenteblad nr. 1156), ter vervulling dezer vacature, de na volgende aanbeveling doen toekomen: lo. H. J. B. Peet, Kennemersingel 12; 2o. Mr. C. Smal, Kennemerpark 1. De meerderheid van ons College besloot geen gebruik te maken van de bevoegdheid aan deze aanbeveling nog twee personen toe te voegen. Wij noodigen uwe vergadering uit tot de benoeming over te gaan. VERBETERING GEESTERWEG. In bijlage nr. 27 schrijven B. en W.: Wij leggen voor uwe vergadering ter inzage een plan voor de verbetering van den Gees- terweg, welke aansluit aan de verbreeding van de Bergerbrug, met welk werk eerst daags zal worden begonnen. Volgens dit plan zal de rijweg 10 Meter breed worden, het tegeltrottoir aan de Noord zijde 5 Meter en het verhoogde schelppad aan de Zuidzijde 4.50 Meter. Aan beide zij den van den weg zullen zoo mogelijk boo- men worden geplant, met dien verstande dat met de beplanting op het schelppad eerst een aanvang zal worden gemaakt, nadat dit pad is opgeleverd en het blijkt, dat de boomen daar passen. Dus van nu af aan ben ik George Honeybun een oud kameraad van je vader, die op zijn sterfbed jou aan mijn zorgen toevertrouw de." De naam Tom Whitelaw werd eenerzij ds om gevoelsredenen, anderzijds uit voorzich tigheid weer aangenomen. Omdat hij geen en kel familielid op de heele wereld bezat, was het ten minste iets voor hem, dat hij een va der had gehad. Zijn vader was een White law geweest, zijn grootvader ook. Er was een heel geslacht van Whitelaws geweest, dat reikte tot den tijd, toen leden van een zelfde familie onder een bepaalden naam be kend stonden. Al was de schakel, die hem met het verleden verbond, ook nog zoo dun in elk geval was het een schakel. Dat was de naam Quidmore heelemaal niet; die was meer een uitschakeling geweest. Als een Whitelaw was hij uit de eene of andere ha ven uitgezeild, al zou die hem dan ook v«or altijd onbekend blijven. Ook was de naamsverandering een maat regel van voorzichtigheid, en wel om zijn spoor uit te wisschen. Mocht de staat New York nasporingen gaan doen naar zijn voor maligen pupil wat niet waarschijnlijk was dan zou de naam Quidmore daarbij zijn leidraad zijn. Als Tom Whitelaw, die zich goed gedroeg, die met zijn naasten bloedverwant samenwoonde, en die volgens de leerplichtwet school ging in Boston, had hij de meeste kans buiten schot te blijven. Zij vonden een goedkoop, bescheiden, maar voldoend onderkomen aan de noorde lijke helling van den Beacon Hill, waarvan de huizen naar menschenheugenis in heel wat verschillende handen waren overgegaan Woensdag 7 Maart. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz). 8.Orgelspel C. Steyn 8.30 Onze keuken, door P. J. Kers. 10. VPRO-morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.Kléin VARA-ensemble olv. F. Bakels. 11.RVU. Huishoudelijk praatje door mevr. E. J. v. WaverenRe- sink. 11.30 Vervolg orkestconcert. 12.De Notenkrakers olv. Daaf Wins. 1.De Flierefluiters olv. J, v. d. Horst. 2.— Orgelspel J. Jong. 2.15 VARA-Kniples. 3.Voor de kinderen. 3.45 Pauze. 4.Vervolg: voor de kinderen. 530 VARA- orkest olv. H. de Groot. 6 30 RVU. M. JJ. Brusse: Onder de menschen van Rotterdam. 7.Sportuitz 7.20 Kees Kruis en Stella Seemer 7.30 Vervolg orkestconcert. 7.45 Vervolg zang. 8.Herh. SOS-ber. en Vaz Dias. VARA-Varia. 8.15 Uit de Gem. Concertzaal te Haarlem: „De Stem des Volks", de H.O.V en solisten olv. A. Krelage. 8.45 Gr. pl. 9-Deel. M. Beversluis. 9.15 Vervolg uitz. uit Haarlem. 1030 Vaz Dias. 10.40—12.— Gr.pl. HUIZEN, 301 M. (NCRV-uitz.) 8.Schriftlezing en meditatie. 8.15 9.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst olv. ds. D. Tom. 11.Ensemble v. d. Horst. 12.15 Gr.pl. 12.30 Ver volg concert. 1.10 Gr.pl. 2.Or gelspel R. Parker. 3.Chr. Lec tuur. 3.30^3.45 Grpl. 4.Meis jeskoor „Osanna in Excelsis", olv. J. Th. Westerdaal. 5.Kinderuur. 6.Landbouwhalfuur d. C. Vink 6.30 Afgestaan. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Causerie door Envoy A. v. Vlaardingen. 8. Concert. A. Woud, alt; J. de Clerck viool en P. Halsema, orgel. 8.30 Causerie door prof. dr. K. Schiller. 9.15 Verv. concert. 10.15 Vaz Dias. 10.25—11.30 Gr.pl. DAVENTRY, 1500 M. 10 35 Mor genwijding. 10.50 Tijdsein en ber. 11.0511.20 Lezing. 12.Voor de scholen. 12.20 Orgelspel Q. Mac- lean. 1.05 Western Studio-orkest olv. Thomas, mmv. H. Wendon, tenor. 2.20 Voor de scholen. 3.20 Pianorecital door C. Dixon. 3.35 Sted. Orkest Bournemouth olv. Sir Dan Godfrey, mmv. Th. Reisz, cello. 5.05 Gr.pl. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.50 Liszt-pianorecital door A. England. 7.10, 7.25 en 7.50 Le zingen. 8.20 Ray Noble-progr. 8.35 Vaudeville-progr. 9.20 ,Ber. 9-40 BBC-orkest olv. H. Jalowetz mmv. B. C. Kraus, piano. 10.50 Lezing. 11.05 Voordr. 11.10—12.20 Lew Stone en zijn band. PARIJS (RADIO-PARIS), 1796 M. Programma niet opgegeven. KALUNDBORG, 1261 M. 1120 —11.35 en 12.05—1.20 Concert uit rest. Wivex. 2.20 Gr.pl. 2.504.50 Omroeporkest olv. Reesen. 7.20 Ka mermuziek door Strijkkwartet. 8.20 —1.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 456 M. 5.25 Concert. 6.30 Concert door de S.A.- Standarte 400 olv. Ifland. 11.20 Gr.pl. 12.20 Symph. Orkest uit Essen olv. Nowakowski. 3.20 Gr.pl. 4.35 Kamermuziek. 6.20 Bruckner- concert door het Omroeporkest uit Frankfurt olv. Rosbaud. 7.30 „Mme Diselotte", opera van O. Gerster, mmv. solisten en het Omroeporkest olv. Kühn. 9.20 Ber. 9.40 Inter mezzo. 10.20—11.50 Concert door het Peter-kwartet ROME, 421 M. 8.05 Symphonie- concert olv. Reiner. BRUSSEL, 484 en 322 M. 484 M-: 12.20 Max Alexys' orkest. 1.30 Gr. pl. 5.20 Dansmuziek. 6.35 Sympho- nieconcert olv. Kumps. 8.20 Gr.pl. 8.35 Gevar. programma. 9.50 Om roeporkest olv. Walpot. 10.30 11.20 Dansmuziek. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 1.30 Max Alexys' orkest. 5.20 Omroeporkest olv. Walpot. 6-20, 6.50 en 8.20 Gr.pl. 8.50 Sym- phonieconcert olv. F. Alpaerts, mmv. J. Alpaerts, piano. 10.30— 11.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Concert door de Marine kapel te Wilhelmshafen olv. Kliek. 8.20 „Hier spricht Schlesien", fol kloristisch progr. 9.20 Ber. 9.50 Kwartiertje Radiotechniek. 1005 Weerberricht. 10.2011.20 Verv. concert van 7.30. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Daventry 103511.20, Lond. Reg. 12.20—15.20, Davenrty 15.20—24.—. Lijn 4: Langenberg 10.3518. en Weenen 18.24. De kosten aan de uitvoering van het plan verbonden bedragen 10.000, welk bedrag voor dit doel is uitgetrokken op dc begroo- tiug voor 1934 (volgnr. 639). Met verwijzing naar de adviezen van de Commissies van bijstand voor openbare wer ken en voor de financiën, welke wij bij de stukken hebben overgelegd, stellen wij uwe vergadering voor te besluiten tot verbetering van den Geesterweg overeenkomstig boven- bedoe'd plan en ons col'ege daarvoor een crediet toe te staan van 10.000 OVERPLAATSING HOOFDEN VAN SCHOLEN. In bijlage no. 32 schrijven B. en W.: Den 8en Februari j.1. heeft uwe vergade ring aangehouden de beslissing omtrent ons voorstel II, opgenomen in bijlage nr. 6 tot het verslag van 's Raads handelingen, tot overplaatsing als hoofden van scholen van de heeren J. Barkman en J. Lamm_s resp. van de Nicolaas Beetsschoo! naar de Tessel- schadeschool en omgekeerd, op de overwe ging, dat het u gewenscht voorkwam hier over nog nader het advies t? vernemen van de commissie van bijstand voer het onder wijs. Naar aanleiding daarvan hebben wij ons voor ditmaal bereid verklaard dit advies te vragen, zonder daarbij echier prijs te geven het standpunt, dat met betrekking tot benoe mingen e.d. bij het onderwijs, waarbij wij ons naar wettelijke voor-chriften moeten ge dragen en waarin steeds het Rijksschooitoe- zicht moet worden betrokken, het raadplegen van gemeentelijke, niet door de wet inge- Er zijn nog ouden van dagen, die zich her inneren, dat in deze steile, smalle strate.1, verhelderd door de opgaande en neergaande zon, achtenswaardige Puriteinen woonden, maar die geleidelijk verdwenen, naarmate er negers kwamen wonen. Doch ook deze verdwenen, toen een Hebreeuwschc bevol king hen langzamerhand verdrong. Op het tijdstip, dat George Honeybun en Tom Whi telaw er een woning kwamen zoeken, kwa men de oude bewoners er zich weer vestigen en verdreven de Joden. Honeybun en Tom vonden in een huis, dat er allesbehalve aan lokkelijk uitzag, een kamer met twee bedden Binnen enkele dagen had Honeybun, wiens kracht lag in zijn handigheid, werk verkre gen aan de Charleston-dokken bij een stu wadoor. Tom verdiende geld met verschillen de baantjes op de markt. Tegen September was hij geslaagd voor het examen voor de Latijnsche school. Voor beiden was een nieuw leven begonnen; van hun vorige le ven ondervonden zij geen nadeelige gevol gen in den vorm van vervolging en derge lijke. De jongen groeide hard, zoodat in den loop van een jaar bijna geen van zijn kle dingstukken hem meer paste. Honeybun was zoover zijn bescheiden middelen dit toelieten, royaal met het verschaffen van nieuwe. Hij was met alles royaal. Opdat het Tom aan niets zou ontbreken, stelde hij zich, wat zijn eigen behoeften betrof, langzamerhand met het allernoodigste tevreden. Uit den „goeden, ouden tijd" in New York had hij alleen maar zijn liefde voor sterken drank en tabak overgehouden. Van die twee liet hij zijn neiging voor sterken drank geheel schakelde, commissies in het algemeen moet morden nagelaten. Uwe vergadering kan natuurlijk toch in volle vrijheid beslissen. De tot dusver gevolgde gedragslijn is daarmede niet in strijd. Voor zoover tot dus ver het advies van de commissie is gevraagd, was dat een gevolg van de toevallige om standigheid, dat een benoeming of over plaatsing een deel uitmaakte van een reorga nisatie-voorstel, hetwelk als zoodanig aan het oordeel van de commissie werd onder worpen. Blijkens voor u ter inzage liggend advies kan de grootst mogelijke meerderheid van de commissie zich met beide overplaatsingen vereenigen. Wij handhaven mitsdien ons voorstel en geven uwe vergadering dus in overweging te besluiten: met ingang van 1 Augustus a.s. als hoofd over te plaatsen: a. van de Nicolaas Beetsschool naar Tes- selschadeschool, den heer J. Barkman; b. van de Tesselschadeschool naar de Ni colaas Beetsschool, den heer J. Lammes. VERKOOP GROND JAN VAN SCORELKADE. In bijlage no. 25 schrijven B. en W.: De heer J. Hulskamp, alhier, heeft ver zocht voor zich of zijn lastgevers van de ge meente te mogen koopen een perceel bouw terrein, gblegen aan de Jan van Scorelkade, groot ongeveer 654 M2., voor den prijs van 10 per M2., ten einde daarop een 5-tal wo- ningen te bouwen. Dit perceel is op de bij de varen, en als Tom soms iets extra's noodig had, werd zijn voorraad tabak kleiner en verdween soms geheel. Als hij 's Zondags met den jongen naar het openluchtconcert van het Stedelijk Muziekcorps ging luisteren of met hem in de openbare parken wandelde droeg hij zijn oude Zondagsche pak, ge- kocht.in den tijd, toen hij voor niemand an ders dan voor zich zelf had te zorgen, en dat hij steeds met de meeste zorg reinigde, opperste, afborstelde en repareerde. De re den van zooveel zelfverloochening was voor Tom een raadsel, aangezien het, voor zoo ver hij kon nagaan, geen liefde kon zijn. En toch was hij nu oud genoeg om te mer ken, dat hetgeen hij aan goeds had onder vonden, grootendeels moest worden toege schreven aan genegenheid, die alle men schen, met wie hij in aanraking kwam, hem toedroegen. Zelden had hij een onderwijzer gehad, die hem niet prees. De marktkooplie den, bij wie hij op Zaterdagen en in zijn vacanties enkele dollars verdiende, verwel komden hem altijd hartelijk. Op school was hij altijd getapt geweest, totdat de jongens ontdekten, dat zijn vader of oom, of zoo iets stuwadoorswerk deed, waarna zij geen non tie meer van hem namen. Meisjes keken met een soort vijandige belangstelling naar hem omdat hij niets voor haar voelde. Hij kor door een straat loopen en nauwelijks merken dat er een meisje liep, en toch lieten de mets jes hem niet met rust. Zij verveelden hem mr toeschietelijke praatjes, waarop hij niet in ging. wierpen hun hoofd in den nek of schn' den hem uit. Maar hoe het ook zij, over hei algemeen hield men van hem. (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5